s DE ECHO VAN HET ZUIDEK De Verkiezingsuitslag i "Backin mm EP Hoest- ta bietten Rodonkoek Bakpoeder Dr'Oetker's MIJNHARDT'S No. 29. Zaterdag 9 April 1927. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. Wat liet meest opvalt in den uitslag der Staten-verkiezingen, is, dat in geen enkele provincie zich wijzigingen van beteeken is af teekenden. Deze toestand valt nu reeds te constateeren vanaf de invoering der Evenredige Vertegen woordiging en men mag dan ook ge rust aannemen, dat de fluctuaties der politieke ontwikkeling, als gevolg van liet algemeen kiesrecht, in ons land vrijwel hebben opgehouden en er een politieke evenwichtstoestand is ont staan, die nog jaren kan aanhouden. Het voeren van een krachtige poli tiek, in den zin, welken men daaron der gewoonlijk verstaat, d.i. de syste matische verwezenlijking der verlan gens van een bepaalde groep van par tijen is daardoor vooreerst niet moge lijk. Veeleer zal het bestuursbeleid zich door groote voorzichtigheid moe ten kenmerken, zullen politieke expe rimenten vermeden moeten worden en zal de regeeringstaak zich moeten be palen tot het verder uitstippen dei- eerder aangegeven richtlijnen in de sociale, cultureele en internationale politiek. Vermoedelijk zal zulke politiek voor- hands voor ons land ook wel de ver standigste blijken te zijn, want hoe keurig geordend alles op het oogen- blik ten onzent, ook zijn moge, de las ten zijn bijna ondraaglijk zwaar eii de nationale industrie dreigt te verstik ken in het harnas van voorschriften, reglementen en verbodsbepalingen, die de industrieele vrijheid niet alleen be lemmeren, maar ook financieel zoo zwaar drukken, dat daardoor een na tuurlijke ontwikkeling wordt belem merd. Voor een economische herleving is het bepaald gewenscht, dat het tijd stip voor nieuwe experimenten voor- loopig wat verlegd wordt. Dat in industrieele en handelscen tra de z.g. behoudsgezinde partijen een niet onaanzienlijke stemmenwinst boekten, wijst er op, dat onder de massa inderdaad een strooming is om voorloopig maar een beetje politieke rust te genieten. Mede wijst daarop het feit, dat de S.D.A.P. sinds de verkiezingen van 1923 procentsgewijze slechts onbetee- kenend vorderde. Wie den aanvanke- lijken groei der socialistische bewe- volgdo. kon niet anders dan mee- nen, dat de maatschappij in eenige tientallen van jaren onder socialis tisch bestuur zou staan, maar als het met dien groei door moet gaan als in de laatste jaren, dan kan de overwin ning zich nog wel een paar eeuwen laten wachten. Waarmee echter niet beweerd kan worden, dat vele socialis tische ideeën voorloopig niet wassen de zouden blijven, al is het dan bin nen de gelederen van hhdere politieke partijen. De groote christelijke partijen ver loren hier en daar nog al wat stemmen aan de extremisten onder haar gelede ren, in het bijzonder aan de Staatkun dig Gereformeerden van Ds. Kersten. Diens partij maakt den normalen groei mee van alle jonge bewegingen, maar o.i. zal deze ontwikkeling toch wel gauw tot stilstand komen, daar een beweging, in hoofdzaak op het ne gatieve gebaseerd, nimmer een langen levensduur heeft gekend. Negatief in hoofdzaak was ook de actie van den heer Braat en diens plat telandspartij (tegen den zomertijd Zijn actie is in querulisme verloopen en zijn kiezers hebben hem nu op over duidelijke wijze in een zeker kleeding- stuk laten staan. De meer verstandige agrarische politiek van den recht- schen heer' de Boer, boekte voordeelen van liet verloop des heereif Braat's partij. Gelijk Ds. Kersten c.s. op de onte vredenheid in de gelederen der chris telijke partijen speculeerden, zoo vege teerde de R.K. Volkspartij in de laat ste jaren op den aanhang der R. K. Staatspartij, maar de hooge verwach tingen dier Volkspartij zijn zóó radi caal vernietigd door den stembusuit slag, dat ze haar matten voorloopig wel kan oprollen. Andere opmerkelijke feiten waren, dat de dissidente communisten (Wijn koop) véél meer stemmen verkregen, dan de officieele partij, die slaafs den wil van Moskou volgt; voorts dat het stemmenaantal van den Rotterdam- schen Rapaillaan Coremans van 3521 in 1923 tot 5417 op heden groeide, het geen niet wijst op een gunstige ont wikkeling van de politieke scholing van Rotterdam's vierden stand. De raadselen van ons „stelsel" van Evenredige Vertegenwoordiging ble ken hier en daar weer ondoorgrond- baar. In Limburg gingen de socialisten verhoudingsgewijze achteruit (in '23 behaalden ze 8,86 pet. der stemmen, nu 8,60 pet.), maar ze... wonnen een zetel. In Noord-Brabant bleven de Ka tholieken percentsgewijze gelijk en verkregen ze nu, vergeleken met '23 zelfs ruim 21,000 stemmen méér, doch ze... verloren twee zetels. tionairen in stemmental èn procents gewijze vooruit, met het gevolg, dat ze een zetehnmder kregen toegewezen. BINNENLAND. Statenverkiezingen Gelderland. Totaal uitgebracht 312.308 geldige stemmen, waarvan verkregen: S. D. A. P50612 Roelofs 991 Neutrale Partij 4510 Anti-Revolutionnairen 36200 Herv. Geref. Staatspartij 3585 R. K. Volkspartij 2363 Vrijheidsbond 38224 R. K. Staatspartij 96529 Vrijz. Dem. Bond17830 Staatk. Geref. Partij 5548 Christel. Hist50490 Communisten Holland 1409 Plattelandersbond 4017 Gekozen zijn: Katholieken 19 onveranderd S. D. A. P10 onveranderd Christel. Hist10 onveranderd Ant.-Rev8 verlies 1 Vrijh. Bond 8 winst 1 Vrijz. Dem4 onveranderd Neutrale Partij 1 winst 1 Staatk. Geref. 1 onveranderd Plattelandersbond 1 onveranderd Protest. Partij 0 verlies 1 De kiesdeeler was 5037 7/ Statenverkiezingen Overijssel. De uitslag der in Overijssel gehouden stemming is als volgt. Wij vermelden tevens de cijfers van 1923: 1923: 1927: Uitgebracht 193450 Staatk. Geref. Partij 3232 4702 S. 1). A. P34863 41502 Christ. Hist28711 32367 Comm.-Wijnkoop 2478 1900 Vrijz. Democr10073 11913 Herv. Ger. Staatsp. -856 1286 Comm. partij Holland 1690 R. K. Volkspartij 1603 Anti Rev23555 25737 Plattel, bond links 2793 3833 Vrijheidsbond 18576 18723 R. K. Staatspartij 45569 48194 Gekozen zijn: Katholieken 12 verlies 1 S. D. A. P10 winst 1 Christ. Hist8 onveranderd Anti Rev7 onveranderd Vrijheidsbond 5 onveranderd Vrijz. Dem3 onveranderd Plattelandersbond 1 onveranderd Staatk. Ger. Partij 1 onveranderd Statenverkiezingen Groningen. De uitslag der in Groningen gehouden stemming is als volgt. Wij vermelden tevens de cijfers van 1923: 1923: 1927: Uitgebracht 155597 Plattelandersbond 8083 5916 Herv. Ger. Staatsp. 2000 2193 Christ. Hist 10660 15773 Conmi.-Wijnkoop 6230 4731 R. K. Staatspartij 7665 8191 Vrijz. Dem16708 19025 Commun. Holland1858 Democr. Partij 1436 De Graaf 298 Bosgra 1295 S. D. A. P34942 42739 Anti Rev30865 34867 Vrijheidsbond 19237 17277 Gekozen zijn: Anti Rev10 onveranderd Vrijz. Dem6 onveranderd S. D. A. P13 winst 2 Vrijheidsbond 5 verlies 1 Christ. Hist5 winst 1 R. K. Staatspartij 3 onveranderd Plattel.bond rechts 2 verlies 1 Comm. Wijnkoop 1 verlies 1 Statenverkiezingen Friesland. Voor de provincie Friesland is de samenstelling der Staten als volgt: Nieuw Oud R. K. Staatspartij 4 4 S. D. A. P12 12 A. R. Partij 11 12 Vrijheidsbond 5 6 Vrijz. Dem. Bond 5 3 Plattelandersbond (1.) 2 2 C. H. Unie 10 9 Chr. Soc. Partij 1 Plattelandersbond (r.) 1 Comm. P. (Wijnkoop) 1 Totaal 50 50 Het resultant voor de provincie Zuid- Holland leverde de volgende samenstel ling voor de Staten op: Nieuw Oud R. K. Staatspartij 16 16 A. R. Partij 13 16 C. H. Unie 10 12 S. I). A. P21 20 Vrijheidsbond 10 9 Vrijz. Dem. Bond3 3 Comm. Partij 2 2 Staatk. Geref. Partij 4 2 Herv. Ger. Staatsp2 1 Plattelandersbond 1 1 Totaal 82 82 De gisteren gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten van Noord- Holland had tot resultaat, dat de sa menstelling der Staten als volgt zal zijn: Nieuw Oud S. D. A. P24 19 Vrijz. Dem. Bond6 9 Vrijheidsbond 9 8 R. K. Staatspartij 17 19 C. H. Unie 8 10 A. R. Partij 6 7 Plattelandersbond 2 1 Chr. Dem. Partij 1 Lijst De Hartogh 1 Comm. Wijnkoop 2 Middenstandspartij 1 Totaal 77 77 Statenverkiezingen Zeeland De uitslag der in Zeeland gehouden stemming is als volgt. Wij vermelden tevens de cijfers van 1923: 1923: 1927: Uitgebracht 102567 Katholieken 17561 19152 Vrijz. Democr7514 9577 Vrijheidsbond 18023 17243 Christ. Hist14898 15981 Anti Rev18474 18944 Staatk. Geref. Partij 5649 8068 S. D. A. P9503 11493 Lijst Lamberts 103 Groep Bollier 1042 Coppenolle 964 Gekozen zijn: Katholieken 8 onveranderd Anti Rev8 verlies 1 Vrijheidsbond 7 verlies 1 S. D. A. P5 winst 1 Vrijz. Dem4 winst 1 Staatk. Ger. Partij 3 onveranderd Christ. Hist7 onveranderd „De Telegraaf" verkocht? In het „Weekblad v. d. Amsterdam mer" zal heden, naar het „Volk" ver neemt, een serieus bericht staan, dat „De" Telegraaf" is verkocht aan een consortium, dat de tegenwoordige hoofdredacteur Verbiest directeur, en Mr. Zimmerman hoofdredacteur wordt. De Rotterdamsche oud-burgemester Zimmerman was den laatsten tijd reeds ijverig medewerker aan het blad. DE CRISIS IN DE MAASTRICHTSCHE INDUSTRIE. Dreigend massa-ontslag van 2000 man? Is het ontslag, gegeven aan, de Kris tal-unie te Maastricht reeds een zeer gevoelige klap, er bereikten ons ge ruchten, dat de vraag ernstig onder de oogen wordt gezien, of onder de tegen woordige omstandigheden de fabrie ken nog wel aan den gang kunnen wor den gehouden. Het zou hier betreffen de Sphinx, met haar fabriek „De Bek" te Limmel. Alleen de Sanitaire-afdee- ling zou aan het werk blijven. Wij ho pen, dat dit gerucht, gerucht zal blij ven en blijken uit de lucht gegrepen te zijn. Het zou anders beteekenen, dat circa 2000 arbeiders op straat kwamen te staan. I Fraai gtïil. recepten-boekje ver- I krijgbaar bij Uw winkelier a 10 ct RIJKSVOORSCHOTTEN VOOR WONINGBOUW. Door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid is aan de gemeente besturen een circulaire gezonden waar in wordt medegedeeld, dat het in het voornemen der regeering ligt, om, wanneer de begrooting voor het dienst jaar 1927 bij de wet zal zijn vastge steld, weder een bedrag van 80.000 voor het verleenen van jaarlijksche bij dragen tot dekking van 50 pCt. van het op de exploitatie der voor krotoprui ming gebouwde woningen te lijden te kort. De bepalingen aan de gemeentebe sturen gemeld bij de circulaire van 17 Maart en 9 Juli 1926 zullen ook voor dit jaar gelden met dien verstande, (lat te rekenen van 1 April 1927 de rente voet voor nieuw te verleenen voor schotten wordt bepaald op 4 3/« pCt. 'emeentebesti king wenschen te komean zullen al dus de Minister goed doen de daar toe strekkende aanvragen met plannen en de noodige gegevens aan het De partement van Arbeid in te zenden. WETHOUDERSCRISIS TE ROTTERDAM. In den gemeenteraad werd behandeld het voorstel om den aftrek van de loo- nen van het gemeente-personeel in plaats van op 8,5 pCt., op 5,5 pCt. te bepalen. Na uitvoerige discussies werd het voorstel met 22 tegen 21 stemmen aan genomen. Vóór stemden 16 Soc. Dem., 2 Comm., 3 R. Kath. en één Vrijz. Democraat. De Wethouder van Financiën, de heer J. Schouten, verzette zich sterk tegen dit voorstel. Het zal 72U.U00 kosten en tenge volge hebben, dat de vermenigvuldi gingsfactor verhoogd zal moeten wor den en daaraan wenscht de wethouder geen medewerking te verleenen. Hij stelde zijn mandaat ter beschikking en drong er op aan, dat zoo spoedig mo gelijk zijn opvolger zal worden be noemd. FEDERATIE-EXAMENS (Mercuidus-Diploma). De Praktijk-Examens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigingen in Nederland zullen ge houden worden voor Boekhouden op 21 en 22 Juni, voor Handelscorrespon dentie op 17 en 28 Juni in de plaatsen in het prospectus genoemd. Uit pros pectus is gratis verkrijgbaar aan de be kende adressen en bij het Secretariaat der Federatie-Examens, Anna Paulow- nastraat 17a, Den Haag. De inschrijving sluit op 18 Mei. De Nederlandsche boot Tjileboet, van de Java-China-Japan lijn, met 1500 Cliineesche koelies aan boord op weg naar Java, is bij een eiland 15 mijlen Zuidel. v. Hongkong aan de grond ge- loopen. De Britsche kruiser Frobisher en een torpedokruiser hebben 500 dei- opvarenden aan boord genomen. De ruimen 1 en 2 van de Tjileboet staan vol water. Andere schepen verleenen assistentie. Het weer is ruw en be moeilijkt de taak om de passagiers over-te nemen. Door den heer Albarda c.s. is een voorstel van wet ingediend tot invoe ring op 1 Januari 1928 van de leerver plichting voor het zeevende leerjaar. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Neem onderstaande regelen s v p. in Uw courant op. Bij voorbaat mijn welgemeenden dank. De stilte die aan den storm voor afgaat. Mogen wij denken aan een politieke truc Nog enkele dagen en 't tijdstip is ei waarop de canüidatenlijsten voor dt a.s. Gemeenteraadsverkiezingen inge leverd moeten worden. De oude leden zullen zich behoudens een enkele ui - zondering (de heer A Brok heeft zich teruggetrokken) allen weer beschikbaai stellen. Dinsdag heeft tr een bijeen komst plaats gehad van de hootdgroep (gemakshalve aldus genoemd) en zijn de lijsten dezer groep als volg! samen gesteld De beide wethouders de hee- ren v. Spijk en v. Halder komen uil op een aparte-lijst en de heeren L Pijnenborg, Ant Ph. v. Huiten, W Kleix, Ant. v. d. Wiel en Tn. Elshoui respectievelijk als no. 1, 2, 3, 4 en 5 eveneens op een aparte lijst De samen stelling van deze laatste doet ons wel eenigszins vreemd aan. Immers no. 2 en 3 van deze lijst stelden zich niet meer beschikbaar. .Nu blijkt dat ze weer veranderd zijn en staan ze nog wel op de eerste plaatsen. Zou dn met een vooropgezet doel geschiedt zijn? Voor zoover de zaken nu staan zullen er behalve deze twee nog vijf andere lijsten uitkomen en de kans bestaat dat van deze 5 iijsten 6 can- didaten gekozen zullen worden. Wes halve er van (Je eerstgenoemde lijsten 5 candidaten gekozen zullen worden en wel de beide we'houders en 3 van de no. 2 genoemde lijst No. 2 en 3 van deze lijst zullen dus (dit is zoo goed als zeker) gekozen worden. Eidoch, deze heeren hadden te ken nen gegeven zich niet meer beschik baar te stellen. MaarZit hier geen politiek trucje achter? De vraag is nu: Zullen deze heeren wanneer zij gekozen zijn zich nog niet terug trekken om no. 4 en 5 van hun lijst er in te krijgen. No. 1 van hun lijst (een zeer geziene persoon, die veel stemmen in de wachi zal sleepen) is zeer zeker een goede lokvogel ^Lijsten verbinden is uiige sloten) Kiezers, zoudt ook gij niet denken, dat een en ander met een vooropgezet doel heeft plaats gehad Dit mag ieder wel eens goed onder de oogen zien en spoedig want 12 April is het lijsten inleveren en dan moet gij er uw zaken naar geregeld hebben. Haast U dus en zeg later niet „ik dacht dit of dat". U Mijnheer de Redacteur nogmaals mijn welgemeenden dank. SOUFFLEUR. ^oe pracbh'g re0nrna^ KlOMZEEP scb°°2r staande eenige ruimte in „de Echo". Bij voorbaat mijn dank. De vorige weck las ik de aanbieding om van het oude raadhuis te Capeiie gebruik te maken als stemlokaal. Prachtig! Toen ik bij binnenkomen in die mooie ruime zaal daar het stem- oureau zag, kon ik mij wel eenigszins indenken dat de drie heeren stemopne- mers zich dien dag eens weer echte Ca- pelschen gevoeld hebben, zoo behaag lijk zalen ze daar. Doch of aiie kiezers ook zoo'n behaaglijk gevoel gehad nebben betwijfel ik zeer. De bedoeling van de stemhokjes is toch dat eenieder zijn siem geheim kan uitbrengen. En dit nu kon te Capeiie mijns inziens .liet geheim gebeuren. De opstelling van de stemhukjes of van de tafel, waaraan de heeren siemopnemers zaten, was van dien aard dat ze aliijü konden zien op welk No van de lijst de hand varj de ktezeis belandde. Mijnheer de Redacteur, het is lang geen zeldzaamheid mee. dat wenschen en veranderingen voor Capeiie in uw geëerd blad kenbaar gemaakt worden. Mogen deze regels ei dan toe leiden dat een volgende maal de stemhokjes een halve slag gedraaid woiden, dan kan eenieder ook daar zijn stemiecht vrij uitoefenen. OPMERKER. Capeiie, 6 April 1927. Mijnheer de Redacteur I Gaarne zagen wij onderstaande ge plaatst in Uw blad. Bij vuoibaat onzen welgemeenden dank. Het zal teiecht velen zijn opgevallen dat op de receptie van W S.C. op j 1. Maandagavond de vereenigiug H E C. ontbrak Wij declen daarom Hierdoor mede dat de uitiioodign.g, door samen loop van i»msiandighcden, ons niet heeft bereikt, zoodai wij er dus on- Kundig van waren Dn is dan ook absoluut de eenige reden van onze afwezignéid. Het spijl ons dat dit zoo is geloopen, daar wij er anders geen oogenblik aan gedacht zouden hebben ons aan dien plicht te onttrekken. Wij meenden dit even onder de aandacht te moeten brei gen, daar er »u ten onrechie een verkeerde mee- uing uit onze houding is getrokken. Bestuur H.E.C. Wij staan natuurlijk buiten deze aangelegenheid, maar zouden toch in 't algemeen even willen opmerken, dat voor een receptie gewoonlijk geen uiinoodigingen worden gezonden of afgewacht; daar gaat men toch spon taan, uit zichzelf heen. RED. Waalwijk, 8 April '27. Geachte Redactie Wilt U zoo goed zijn het volgende als ingezonden stuk in Uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. In antwoord op het ingezonden stuk van den heer Dodenhuis, acht ik mij verplicht het volgende mede te deelen Als propagandist der Chrtstelijk- Historische Ktesvereeniging betreur ik de laffe handelwijze, omschreven in Uw ingezonden stuk van j 1 Woens dag. Maar, Mijnheer Dodenhuis kunt U met zekerheid verklaren dat dit een daad is die door propagandisten der Christ. Hist. Kiesvefeenigtng zou zijn gedaan Neen geachte inzender, ik kan U de verzekering geven dat, noch door ondergeteekende. noch door een ander propagandist (welke daarvoor opdracht had) ergens andeis is aangeplakt dan alléén op de daar voor gebruikelijke plaatsen Naar mijn meening zal de terechtwijzing dan ook ihuis hooren bij den een of anderen schavüit(en) die, om welke reden ook, misbruik maaktt(n) van de goede bedoe lingen der Christ Hist Kicsvereeniging. Hoogachtend, J. FARO-van Herwijnen.- Ingezonden Mededeelingen. Doos 30d Statenverkiezingen Zuid-Holland. Statenverkiezingen Noord-Holland. 9 9«d«po^* naar Oetker's Recept, gebakken met is een zeer voedzaam en smakelijk gebak. Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. Benoodigdheden 500 gram tarwebloem f 0.16 250 gr boter f 0.56, of marg. 0.30 200 gram suiker... ^0.12 3 of meer eieren0.18 309 gr. SuncMaid Rozijnen 0.24 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07'/g V. «I liter melk.- 0.04 2 pakjes Dr. Oetker's Vanillesuiker 0.10 een weinig zout Bereiding* f X'2Vla De boter wordt tot room geroerd; voegt suiker. Vanillesuiker, eierdooiers, het met „Backin" vermengde meel en de melk er aan toe, ten slotte de rozijnen, het zout en het stijfgeklopte eiwit. Vul met dit deeg een ingevetten vorm en bakt het ongeveer 1 uur. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam,- vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, (Bulteu veraiitwuorüeHJkliekl der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, MAAKT UW VEBF en verras! U A15 NIE.UW telkens weer NvzttorABRicn .Dt MOtV- MCEQOt

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5