Sproeten komen vroeg in Klooster balsem en de Fietser {Alle correspondentie te Hekten aan: Oom Wim, ,jDe Echo", Waalwijk.) Lieve Nichtjes en Neefjes, Nog één week geduld, m'n goede vriendjes en Oom Wim komt met prijsraadsels. Dat wordt dan weereen mooie tijd jongens en meisjes Eiken dag loopt 't dan natuurlijk storm aan het Bureau van „De Echo", allemaal brieven voor Oom Wim. Ik reken op een paar honderd in zendingen. Dat zal me heel wat werk verschaffen. Ik heb reeds aan verschil lende vrienden en bekenden, nichtjes en neefjes die me geregeld komen be zoeken een brief gezonden en mede gedeeld, dat ik de heele week na Paschen voor niemand te spreken ben. Dan sluit ik me op in m'n werkka mer en dan wacht ik met een blij ge zicht de morgen-, middag- en avond post af die mijnheer Tielen me door een jongen van de krant laat bezorgen. Mina onze meid is voor die week niet goed te spreken, dat weet ik nou al wel. Want als ik zoo'n heele dag op m'n kamer zit kan zij er niets schoonmaken. Ze zijn nu druk met de schoonmaak en voor Paschen zal Mina m'n kamer klaar hebben en schoone gordijnen hangen. Ik hoor ze al klagen bij m'n vrouw. „Straks zit mijnheer van den vroegen morgen tot den laten avond aan zijn stoel vast en dan maar rooken, rooken, de eene pijp na de andere. Och wat zullen de gordijnen er naar een week weer uitzien 1" Mina, maak je maar niet zoo onge rust Oom Wim zal de eerste dagen voorzichtig rooken en hééle dunne rookwolkjes uitblazen. Nou ik 't daar toch over Mina heb zal ik jullie eens iets meer van onze meid vertellen. Mina leest eiken Za terdag heel aandachtig ons hoekje. En nu stel je voor, daar komt me die goeie Mina op zekeren dag met een verlegen gezicht (wat ze anders nooit heeft I) en een stukje papier in d'r handen bij me. Ik dacht er is iets bij zonders en vroeg: .wel, wat heb je voor bijzonders?" Ze dremmelde wat heen en weer en stelde voorzichtig een wedervraag: „Zult U 't niet gek vin den?" En lachend antwoordde ik maar: „Van ons Mina kun je alles verwachten". Toen gaf ze me 't papierke en zei .Oom Wim, ik wou U ook eens plei- zier doen met een versje voor Uw hoekje. Maar ik kan dat allemaal ook niet zoo netjes zeggen, ik. ik voel wel hoe 't moet, maar kan 't toch niet zoo zeggen als ik 't wel graag wou. Kijk U eens, ik ben zoo begonnen. Zoudt U dat niet verder voor me willen afmaken? Ik wou iets dichten over Uw hoekje, dat ik graag lees. en waarvoor ik een versje wou maken maar dat ik me toch beter thuis voel tusschen potten en pannen dan In de dichters wereld." Dat allemaal had Mina heel rap ge zegd. Ik las toen 't versje van Mina dat ik verder zou afmaken. Maar wat heb ik toen gelachen Mina werd er boos om en liep hard weg. Och, Mina is een goed hart en meende 't goed met dit versje, maar 't is toch beter dat ze maar bij haar gewone werk blijft. Willen jullie weten hoever Mina 't in de dichtkunst gebracht heeft? Luister eens, wat ze er van heeft kunnen maken: .Ik kan breien en haken En koken en werken, Maar wil ook probeeren Een versje te maken". .Luister! nu ga ik beginnen Met iets te verzinnen". Zal ik nu 't slot maken, Mina Hier dan „Toen kwam een varken met een lange snuit. En was Mina's versje uit". Ha 1 ha- Maar ik zou langzaam vergeten nog iets over onzen wedstrijd met de daar aan verbonden prijzen te zeggen. Zoo als ik reeds zei, volgende week plaat sen we de raadsels, evenals vroeger weer in twee afdeelingen, A voor de kleintjes van 13 jaar en B voor de grooteren. De prijzen bestaan uit een keur van boeken, welke we vandaag reeds in de etalage aan het bureau van „De Echo", Grootestraat, zullen uitstallen. Een ieder kan dan zijn keus bepalen. Hoe vinden jullie dat? Fijn he! Maar, daar moet ook voor gewerkt worden hoorWie de mooiste op stellen of versjes maakt en de beste oplossingen geeft, heeft natuurlijk de meeste kans. jullie kunnen nu al vast aan opstel of vers beginnen. Tot volgende week. Uw aller Oom WIM. een Door zonnestraaltjes verraden. Er was eens een man die op een lange reis zijnde al zijn geld V2rteerd had en nu niet wist waarvan hij in de naaste herberg het gelag moest betalen. Toen kwamen er booze ge dachten in hem opden eersten den besten man dien hij ontmoette, zou hij aanvallen en van zijn geld beroo- ven. En in de diepte van het woud zag de man een anderen wandelaar voor zich uitloopen. Hij verhaastte zijne schreden en haalde hem weldra in. Hij zag dat degene die hij inhaalde een Jood was. Toen dacht hij dat de man wel geld zou hebben en hij riep hem toe„Jood, geef mij dadelijk je geld anders moet ge sterven". „Zoo helpe me Qod", sprak de ander. „Ik heb niet meer dan acht stuivers. Wat zoudt ge daarmee doen Zoudt ge voor acht stuiver een mensch willen dooden?" „Je jokt 1 Zonder geld reist geen |ood. Voor den dag met 't geld of..." „Genade, genade riep de arme man vol angst uit. „Ik heb niet meer dan ik u zeg". Maar de ander luisterde al niet meer in zijn dolle roofzucht en sloeg den armen |ood neer. Deze riep ter wijl hij ineen zonk uit: „Wee jou, moordenaar. De zon zal je misdaad aan den dag brengenMet deze woorden stiert de arme Jood. De moordenaar wandelde zoo ver hij kon van die plek en kon niet meer in de zon zien. -Den volgenden morgen leek het hem alsof hij een boozen droom had gehad. Maar de droom vervolgde hem langen tijd en de zon herinnerde hem voortdurend aan den doodsuitroep van den ver slagen |ood. Eindelijk werd het rusti ger in zijn gemoed. Hij arbeidde vlijtig en trouwde met een schoenmakers dochter, waarmee hij een tijdlang gelukkig leefde. Hij dacht nu niet meer voortdurend aan z'n misdaadalleen voor de zon had hij een zekeren afschuw, en hij vroeg zich af: Hoe zou de zon het aan den dag brengen De Jood is allang vergeten en ik ben mijlen ver van 'tland verwijderd. Spreken kan de zon niet, schrijven kan ze evenmin. Zonder reden heb ik zoolang voor haar gevreesd." Op een morgen toen de vrouw haren man een kop koffie bracht, goot hij een deel ervan uit op het schoteltje, en toevallig scheen de zon erin. Toen vormden er zich door de weerspiegeling van de beweeglijke vloeistof, zonnestraaltjes aan 't pla fond. De man zag dit en in de mee ning dat hij alleen was, sprak hij voor zich heen „Meent ge zon dat ge iets aan den dag kunt brengen omdat gij daar die dansende cirkeltjes teekent aan den wand? „Wat zou de zon aan den dag moeten brengen?" vroeg de vrouw hardop en de man schrok hevig. Levendig drong zij er op aan dat hij het haar zou zeggen, maar hij zweeg en wilde niet bekennen. De vrouw rustte echter niet voordat hij haar alles verteld had. En nadat zij hem het diepste stilzwijgen beloofd had, vertelde hij haar dat hij eens 'n Jood in 't bosch had vermoord, en stervende had deze gezegd„De zon zal jouw misdaad aan den dag bren gen". Maar tot nu toe had de zon nog niets verraden. Z'n vrouw hoorde dit en zweeg. Maar het onzalige geheim drukte haar zwaar en verontrustte haar dag en nacht. Op het laatst kon zij het niet meer voor zich houden en vertelde alles onder het zegel van de diepste geheimhoudingaan hare beste vriendin. Deze vertelde het verder en weldra vernamen de rechters het. Toen werd de moordenaar in hechtenis genomen en hij bekende alles. Hij voelde zich verlicht door de bekentenis en onder ging met berusting de doodstraf. Zoo werden dan toch de woorden van den stervenden Jood bewaarheid. O ik weet het al, Annie, dat is een mooie naam. Eindelijk zei de juffrouw nu opbergen kinderen. Fietje gaf de juffrouw een hand en de juffrouw wenschte haar een prettige middag toe (want het was Woensdag) en toen holde Fietje naar huis 's Middags om 2 uur kwam Klaartje Wat speelden ze fijn. Het was veel te gauw 6 uur naar hun zin want dan moest Klaartje weer thuis zijn. En 's avonds ging Fietje wel tevreden slapen en vierde des nachts in haar droom nog een feest. En toen werd ze wakker en daarmee was alles weer voorbij. CLASIENTJE. Ingezonden Mededeelingen. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Fietjes verjaardag. Fietje zou morgen 7 jaar worden, wat een groote meid vond ze zichzelf nu. En Moeder had gezegd als ze héél zoet was mocht ze, ter eere van haar verjaardag, haar vriendinnetje Klaartje vragen. Wat vond ze dat prettig. Allen sliepen nog rustig, alleen Fietje was al wakker, het was pas half 6. Op haar bloote voetjes en in haar nachtponnetje sloop ze de trap af. Op de tafel lag een pak. met groote letters stond erop: „Voor Fietje". Met bevende vingertjes maakte zij het pak open. Wat zou er wel in zitten. Het papier eraf enwat zag er daar Een mooie pop met echte haren. O, wat mooi en wat was ze blij. Fietje de pop in de armen genomen en er gauw mee naar Vader en Moeder, die sliepen nog. Maar Fietje riep, Vader, Moeder wordt eens gauw wakker 1 Kijk, eens wat een mooie pop. Vinden jullie ze niet mooi? Ze vonden haar heel mooi. Vader zeiIk wou, dat ik ook maar jarig was, dan kreeg ik misschien ook wel zoo'n mooie pop. En nu vlug opgestaan en ontbeten. Fietje was zoo blij, dat ze geen tijd had om te ontbijten. Nu gauw naar school de klok wees al negen uur Op school dacht ze maar aldoor aan haar mooie pop. Hoe zou ik ze noemen dacht ze? Riekaneen, Marietje! neen, Saartje ook niet. DRUNEN. Donderdagmorgen vond landbouwer van N. een zijner beste melkkoeien dood in den stal. Ofschoon verzekerd, beteekent di verlies een niet geringe schade. Maandag werden aan de veiling aangevoerd 38000 stuks eieren. Dit is het hoogste cijfer tot dusver bereikt. Donderdag na Paschen wordt door de tooneelver. der jongens-con gregatie opgevoerd „Wat niet sterven kon". De uitvoering is alleen toegankelijk voor vrouwen en meisjes. De pas opgerichte schoenfabriek van de firma de Kort is sinds veeriien dagen gelikwideerd. De eigenaar is met „de stille trom" vertrokken. Dinsdag j.l. reisde een vrouw uit onze gemeente met den trein van 's Bosch naar hier. In haar coupé be vond zich een man, die blijkbaar onder den invloed was van sterken drank en het haar lastig maakte. In Vlijmen stapte de vrouw over in een anderen wagen doch In haar angst vergat zij haar tasch, inhoudende huissleutel en eenig geld. Eerst toen zij in Drunen arriveerde werd zij haar verlies bewust en toog zij dadelijk op onderzoek uit of de tasch wellicht nog op haar oude plaats lag. Echter was deze verdwenen. 's BOSCH Woensdag 6 April werd de Bossche Paaschvee tentoonstelling geopend waarbij 420 stuks vee aan gevoerd werd. Het roodbonte vee domineerde ter wijl ook de soorten varkens van bij zondere beteekenis waren. De tentoonstelling werd geopend door den burgemeester, die ook de prijzen uitreikte, in tegenwoordigheid van de wethouders, ieden van den gemeenteraad en verschillende autori teiten op gebied van landbouw en veeteelt. Voor welken kring ook Ir. de Broekert de verkiezing aanneemt, als tweede lid van den Vrljz. Dem Bond komt in de Staten Mr. Dr. C. M. van Leeuwen te 's-Bosch, die op alle lijs ten, dus ook in Eindhoven en Bergen op Zoom, no. 2 stond. De Bossche Crt. acht het waar schijnlijk, dat Mr. van Ommeren te Heusden de verkiezing tot lfd der Staten voor den Kieskring Heusden zal aanvaarden. Is dit het geval dan komt de tweede zetel, in den Kieskring Breda, aan Mr. F. E. Pels Rijcken te Breda. Zou Mr. van Ommeren echter voor Breda aannemen, dan komt als tweede lid van den Vrijheidsbond in de Staten W. G. de Waard te Werkendam. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). Na een voorbereiding van vele weken was Donderdagavond het oogenblik aangebroken, waarop de bazar ten bate van de Christelijke School alhier zou worden geopend. Des middags van 2 4 uur was de bazar reeds ter bezichtiging geopend geweest, waarvan reeds druk gebruik was gemaakt. Toen het echter tegen 7 uur ging waren de lokalen geheel gevuld en moesten velen zich met een staanplaatsje in den gang tevreden stellen. Ds. Vreugdenhil van Gorinchem, vroeger predikant bij de Ned- Herv. kerk alhier, welke in verband met de opening en de herdenking van het 12'/a-jarig bestaan eene rede zou uit spreken opende de bijeenkomst, ver- zocht te zingen Ps. 6810, ging voor in Gebed en las daarna Ps. 126 en 127. De Eerw. spr. zeide hierna dal het hem een aangename taak was de aan wezigen welkom te heeten, om met elkander te gedenken den zegen die God heeft willen schenken. Hij wees op het voorrecht dat ons door God is geschonken in den arbeid voor de Chr. school die wij in den loop der jaren hebben zien vooruitgaan.Hetf verblijdt spr. dat er zooveel belang stelling wordt getoond en die belang stelling moeten wij hebben. Het is de roeping van Godswege opgelegd de kinderen op te voeden in de vreeze des Heeren. De kinderen zijn een erf deel des Heeren, en die geeft God om ze als zijn erfdeel op te voeden en daarom is dit voor u zoo'n ge wichtige en verantwoordelijke zaak. Naar aanleiding van Genesis 26 zegt de Eerw. spr. dat wij met Isaak mogen zeggen: De Heere heeft ons ruimte gegeven, voor het Christelijk Onderwijs dat eerlang verdrukt is ge weest. Het heeft moeite gekost de vrijheid aan de ouders te geven om scholen te bouwen waar de naam des Heeren genoemd mocht worden. Spr. wijst dan op den jarenlangen schoolstrijd, die onder den zegen Gods niet ijdel is geweest. Als we dan op dat alles zien, dan mogen wij ook zeggen met het oog op het onderwijs in deze plaats, de Heere heeft ruimte gemaakt en wij zijn gewassen in dit land. Spr. herinnert dan aan de totstand koming van de Chr. School alhier. Geopend op 3 Nov. 1913, was de school reeds aanstonds te klein, zoo dat reeds in 1914 een 4e lokaal werd geopendin 1920 werd een 5e lokaal in gebruik genomen en in 1922 de twee laatste lokalen. Met 130 leerlin gen begonnen telt de school thans ruim 240 leerlingen. We willen niet vergeten, aldus de Eerw. spr. het werk van bestuur en hoofden der school, die hun krachten hebben ingespannen om de school zoo goed mogelijk te maken, maar al wil len we dankbaar gedenken den arbeid der menschen, moet onze erkentenis zijn: dat heeft God gedaan. Nu staan we voor een nieuwe periode. Zullen we ook straks bij het 25-jarig bestaan kunnen getuigen Rehoboth, dan zal het noodig zijn voor de school belangstelling te blijven koesteren, voor de school te blijven arbeiden, voor de school te blijven bidden. De gevaren zijn nu groot dat we denken nu heeft de school uwe hulp niet meer noodigdat met de vermeerderde subsidie de belangstel ling zal verzwakken. Daarom moeten we in de toekomst wakende zijn ten opzichte van het Chr. Onderwijs, op dat hetgeen we verworven hebben door onze ontrouw niet verloren gaat. Aan het einde zijner rede wenscht de Eerw. spr. het Bestuur toe dal de school - ook in de toekomst moge bloeie. Hij hoopt ook dat de arbeid van het dames-comité voor de bazar goede finantieele baten voor de school mag afwerpen, en heette hierna de bazar geopend. Het talrijke publiek ging hierna de bazar bezichtigen, waar reeds goede zaken zijn gemaakt. Ook van de ver makelijkheden werd druk gebruik ge maakt. In het volgend nummer hopen we nog een en ander over de bazar mede te deelen. CAPELLE. In de gemeente Sprang- ('apelle hebben de neutrale partijen besloten bij de aanstaande gemeente raadsverkiezing met één lijst uit te komen, waarop de navolgende perso nen geplaatst zijn: 1 R. Middelkoop, Capelle; 2 Joost Oerlemans, Vrijk.-Capelle; 3 A. M. Verheijden Adrz., Capelle; 4 Jac. Rij ken, Sprang; 5 A. L. Sneep, Capelle; 6 C. de Rooij Mz., Vrijh. Capelle; 7 J. Michaël, Capelle; 8 J. Haverhals, Sprang; 9 J. Kraak, Capelle; 10 G. Dekkers, Vrijk.-Capelle; 11 J. C. Dek kers Fz., Capelle; 12 G. A. J. Voster- man van Oijen, Vrijk.-Capelle. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier zal a.s. Zondag des namiddags half drie optreden Ds. Mühlnickel uit Waalwijk. J. 1. Maandagavond hield de Ed. Achtb. heer Bergmeijer, burgemeester van Almkerk, een propagandarede voor de Anti-Revolutionnaire Kiesver- eeniging „Ned. en Oranje" alhier. Spreker gaf een leerzaam en breed voerig overzicht van de staatkundige worsteling der laatste eeuwen. De ty- rannie der vrijzinnigheid onder ver schillende omstandigheden en in on derscheiden vorm werd door hem aan getoond. Hoewel de regentenpartij, mede door de Fransche Revolutie ten- onder ging, is haar beginsel blijven leven. Dit ondervonden de belijders van God in het bijzonder in het laatst der 19e eeuw, toen de vrijzinnigheid zicli aanmeldde als het denkend deel der natie en allen, die de beginselen van Gods Woord ook in het staatkun dig leven weer in eere wilden hersteld zien, bespotting en verguizing onder vonden. Aangetoond werd, dat zoowel in Nederland als in Indië, de door werking der Christelijke beginselen rijke vruchten afwierp. Spreker herin nerde aan het feit, dat, toen Idenburg als Gouverneur van Indië werd be noemd, er in het kamp der vrijzinnig heid met groote minachting over ge sproken werd. De geschiedenis heeft geleerd dat ook de belijders van Gods Woord nog wel mannen van groote bekwaamheid kunnen bezitten, het geen spreker met nog vele andere voorbeelden aantoonde. Niet alleen te gen den vijand buiten, maar ook in eigen broederkring heeft de A.R. Partij te strijden. De tegenstelling tusschen Oranje en Datheen blijft zich nog steeds openbaren, n.l. tusschen Anti- Rev. en Staatkundig Gereformeerden. Mjet sprekende voorbeelden uit het program der S. G. P. toonde spreker de zwakheid hunner beginselstelling aan. Ook wordt door die partij een macht aan de overheid toegekend, die haar niet toekomt en ook door Oranje in zijn dagen niet voorgestaan werd. Spreker kon het niet anders inzien, dan dat het Christelijk deel van Neder land, zich door miskenning van Gods daden in de historie, een oordeel op den hals haalt, want tenslotte zal de versnippering er toe leiden, dat we geen parlementaire meerderheid meer kunnen vormen. In dit verband wijst spreker op het groote voorrecht, dat wij hebben om door onze stem uit te brengen op man nen, die ons zullen vertegenwoordigen, wij daarmede grooteu invloed kunnen uitoefenen op den gang van 's lands zaken. De rechten en vrijheden, die daaruit voortvloeien, zijn voor ons volk van groote waarde. Na dit betoog, dat door een groot aantal aanwezigen met stillen aan dacht werd beluisterd, maakte de heer van Gent uit Waalwijk van de gele genheid tot debat gebruik. De debater betoogde, dat wij moeten ophouden den godsdienst te brengen op het pu bliek terrein. Dit is een persoonlijke zaak. Daardoor juist, kan ineenstor ting van het parlementaire stelsel niet uitblijven. Met gloedvolle overtuiging werd de debater door den spreker beantwoord, waarna de vergadering gesloten werd. WASPIK. Maandagavond hield de Coöp. Stoomzuivelfabriek „Nooit Ge dacht", Raamsdonk-Waspik hare jaar vergadering in de Harmoniezaal van den heer H. van Iersel alhier. Aan het jaarverslag wordt het volgende ont leend Verwerkt werden 4.137.915 liter melk met een gemiddeld vetgehalte van 3,10s procent. Geproduceerd werden 141.557V2 K.G. boter. Afgeleverd werden aan: grootver koop 72.225 K.G. boter a 142.136,13; kleinverkoop 69.8623/« K.G. boter a 140.815,50s. I)e volle melk bracht op 27.080.39 De ondermelk bracht op 56.605,41s De karnemelk bracht op 9.265,52s De spoeling bracht op 690,06 Het uitdrukapparaat 762,55. Balans per 31 December 1926: Bezittingen. Terreinen/en gebouwen 23.000, Machines en inventaris Melkbussen Onkosten Postchèque en Girodienst 22.355,63 645,85 1.500,— 3.254,93s Boerenleenbank 10.692,67 Effecten 792, B. C. Eindhoven 100,— Kas 10.837,40s Boter 2.602,70 Ondermelk 1.725,62 Karnemelk 186,20 Debiteuren 8.003,22 Ledenkapitaal 339,08 Melkrekening 350, Melkverkoop 296,36 Totaal 86.682,67. Schulden. Obligatieleening 21.500,— Ledenkapitaal 36.014,73 Waarborgsommen 450, Reserven 5.000, Melkrekening 15.454,91 Ondermelk leden 5.300,63 Onkosten 2.962,40 Totaal 86.682,67. Verlies- en Winstrekening 1 Januari 31 December 1926: Lasten. Melkrekening ƒ280.080,13 Ondermelk leden 45.539,75 Onkosten 41.333,40 Afschr. terrein, gebouwen 4.000, Afschr. Machines, Invent, 5.471,51 Bijschrijving reserve 1.598,71 Totaal 378.023,50 Baten. Boter 281.342,33° Melkverkoop 27.080,39 Ondermelk 57.770,63 Spoeling 690,06 Diversen 1.966,91 Karnemelk 9.173,17s Totaal 378.023,50 De vergadering wordt door den Voor zitter den heer Jac. Schoenmakers ge opend. Aanwezig waren het voltallig bestuur met den Directeur den heer Van Loon en 79 leden. De Voorzitter zegt dat deze verga dering eenige dagen later wordt gehou den dan in de statuten is voorgeschre ven. De oorzaak hiervan is, dat het drukken van het jaarverslag niet tijdig gereed is gekomen. De rekening en verantwoording over 1926 wordt door den Directeur den heer Van Loon nader toegelicht en vervolgens vastgesteld. Het rapport van de commissie van drie leden en van den Inspecteur wordt aangenomen, zoodat aan den Directeur en het Bestuur ontheffing wordt ver leend van hun gevoerd beheer over 1926. Voor de leiigd, Hoe heerlijk om met mooi weer langs de wegen te rijden, alle beslommeringen te vergeten en te ge nieten van de mooie natuur en de ge zonde buitenlucht. Maar elke medaille heeft zijn keerzijde. Velen hebben last van zadelpijn en stijve spieren. Wist U niet, dat Kloosterbalsem ook daarvoor prachtig en afdoende helpt? Neem een pot Akkers Kloosterbalsem (60 cent) mee in Uw zadeltaschje en Uw fietstocht wordt een ongestoord genot. En als ge het ongeluk hebt U te bezeeren of te verwonden, doe er dan dadelijk wat Kloosterbalsem op, die de wond zui vert en geneest. Dan zult gij begrijpen, waarom men van Klooster- £enTangzeeCgt "GCCft gOUd Z00 &0CQ

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6