Toegewijd aan Handei, Industrie en Gemeentebelangen® P 1 t Co. le Vrouw «ao den Bankier. FEÜILLETOH DOOR ERWUNfö NUMMER 32. WOENSDAG 20 APRIL 1927. 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK Openbare vergadering van den ge meenteraad alhier, op Zaterdag 16 April 1927, des namiddags ten zes ure. Voorzitter de edelachtb. heer Moons. Afwezig de heeren van Dongen— Torman en P. A. van Dongen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. Goedkeuring raadsbesluit tot aan vaarding geschenk van mevr. Heere. Goedkeuring van het besluit tot w iziging van de straatbelasting en van de opcenten op de Grondbelasting. Schrijven van Ged. Staten houdende een voorstel tot wijziging jaarwedde- regeling voor Burgemeesters en Se cretarissen bij vereeniging van be trekkingen, hetwelk wordt goedge keurd. Verzoek om ontheffing van school geld, welk verzoek in handen van E. en W. wordt gesteld ter afdoening terwijl tevens het besluit genomen wordt, dat dergelijke verzoeken voor taan steeds door B en W kunnen afgehandeld worden. 2. Aanbieding verslag van den toe stand der Gemeente over 1926. Wordt voorgelezen en ter visie ge legd. 3. Alsvoor van hetgeen met betrek king tot de verbetering van de volks huisvesting is verricht. Wordt eveneens na voorlezing ter visie gelegd. 4. Ontwerp besluit betreffende het aangaan van overeenkomsten, welke ter uitvoering van de burgerrechtelijke handelingen van den Raad met derden moeten worden gesloten. In verband met een arrest van den Hoogen Raad wordt besloten om het college van B en W. te machtigen tot aangaan van bovengenoemde overeen komsten, ook wat betreft de reeds ge sloten zoodanige overeenkomsten. 5. Ontwerp-verordening tot wijzi ging van de verordening op de leve ring van electriciteit door het gemeen- telijk electriciteitsbedrijf. Bepaald wordt dat elke nieuwe aan sluiting aan het electrisch net zal moeten voldoen aan de installatie voorschriften van de P.N.E.M. en moet worden aangelegd door een bij de P.N E M. ingeschreven installateur. 6. Ontwerp besluit tot vaststelling van het percentage, bedoeld in artikel 5 der verordening op de heffing eener plaatselijke inkomsten-belasting voor het belastingjaar 1927/1928. Voorzitter. Het vorig jaar hebben we eene belastingverlaging toegepast en hoewel we toen erg hebben moeten schipperen en het nogal gewaagd was, zijn we er toch mee gekomen en zal deze verlaging ook voor dit jaar kunnen blijven toegepast. B. en W. stellen mitsdien voor het percentage wederom te bepalen op 1. Zonder discussie wordt hiertoe besloten. 7. Voorstel van Burg en Weth tot verkoop aan H. C. de Bont te Raamsdonk van een uitweg naast zijne woning. Aangezien B. en W. nog niet goed met de situatie ter plaatse op de hoogte zijn, wordt besloten dit punt aan te houden. 8. Nota van aanmerking bij Ged. Staten gevallen op de gemeente rekening, dienst 1925. Deze aanmerkingen ziin slechts van administratieven aard. 9. Ontwerp verordening tot wijzi ging der Bouwverordening. De voornaamste wijziging bestaat hierin dat men niet meer zonder toe stemming van B. en W. op welke manier ook eene aansluiting magma ken op het gemeenterioolzulks kwam meermalen voor. 10. Ontwerp besluiten tot wijziging der gemeente-begrootfng en die der bedrijven, dienst 1926 en 1927. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten worden hierin eenige wijzigingen aangebracht. 11. Rondvraag. Kanters In de vorige vergadering Is medegedeeld dat ook de Lange Broekstraat aan de beurt was om verbeterd te worden, doch er is nog niets aan gedaan. Niet alleen de straat zelf maar ook de zijpaden verkeeren In een treurigen toestand. Als men een voertuig tegen komt, dan weet men zich geen plaats te kiezen. Ook de Luitenambachtstraat behoeft drin gend verbetering. De weg is vrij goed, maar de Zomerweg is daar ook zeer slecht. Die zou «net weinig kosten goed te maken zijn- Voorzitter. De Lange Broekstraat staat het eerst op de lijst om verbe terd te worden zoedra we in „'t Veer" klaar zijn; we kunnen niet alles tege lijk doen. Wat de weg naar Waspik betreft, daarmee weet ik geen raad. De ber men van dien weg zijn veel te hoog, die zouden een 30 k 40 c.M. moeten worden weggestoken, dus met het opbrengen van sintels zou men den toestand nog verergeren. Kanters. 't Is op sommige plaatsen meer dan treurig Voorzitter. We zijn er ook al eens gaan zien en zullen zoo gauw moge lijk maatregelen nemen om hem in orde te maken. v. Woerden. Ik weet niet of hetgeen ik hier naar voren wil brengen wel op het terrein ligt van B. en W. of van den raad, maar vindt U het ook niet erg onsierlijk zooals daar die waterplaats bij de R.K. Kerk staat. Het is misschien een particuliere aan gelegenheid, doch zou het geen succes hebben wanneer tioor den raad een verzoek tot het kerkbestuur werd ge richt om deze te verplaatsen. Het ont siert de geheele omgeving van kerk en school. Voorzitter. Ik kan U als lid van het RK. Kerkbestuur wel mededeelen.dat wij deze kwestie van alle kanten be teken hebben om er een fatsoenlijke oplossing voor te vinden. Er is daar natuurlijk behoefte aan een dergelijke gelegenheid, maar er is geen geschikte plaats voor te vinden. v. Woerden. Daar staat ook nog zoo'n oud huis dat eveneens erg on sierlijk is. Kan dat niet worden afge keurd en daarin die gelegenheid wor den geplaatst. Voorzitter. Dat huis is op 'toogen- blik nog bewoond, dus dat 'gaat niet en bovendien is er bezwaar aan ver- bonden met het oog op de school kinderen die daar langs moeten. De eenige oplossing was misschien op de plaats waar dat schuurtje staat. Wij vinden dezen toestand ook ver schrikkelijk, maar weten er geen raad mee. We hebben er al eens aan ge dacht om er een klein plantsoentje omheen aan te leggen, maar dat haalt toch niet uit met die schoolkinderen. v. Woerden. Misschien zou de beste oplossing nog zijn om een behoorlijke nieuwe waterplaats te bouwen. Mis schien zou men door aansluiting aan de Waterleiding de zindelijkheid nog meer bevorderen. Voorzitter. Wat men er ook van maakt, een dergelijke gelegenheid doet daar altijd onestetlsch aan. Netten. Was het ook niet mogelijk dat die waterplaats aan de haven ook aan de waterleiding werd aangesloten, dat zou ook een heele verbetering zijn. Voorzitter. Dat is wel te doen, maar het kost heel wat. Er zijn verschil lende systemen voor en een goede automatische inrichting moet heel het jaar door dag en nacht werken en kost dus behalve aanleg nog zeer veel aan waterverbruik. Ik wil deze zaak echter wel eens onderzoeken. v. Woerden. Zou het geen doel hebben om vanuit den raad een ver- zoek te richten tot het R.K Kerk bestuur om te trachten verbetering in den toestand te brengen. Voorzitter. Dan zou ik in overwe ging geven geen verzoek te richten doch aan het kerkbestuur een oplos sing aan de hand te doen. Het heeft er zelf al vaak genoeg over gedacht. v. Woerden. Hebben we daar in de buurt geen gemeente-terrein meer lig gen dat we aan het kerkbestuur hier voor zouden kunnen aanbieden? Voorzitter. Dat is niet noodig. Het kerkbestuur wil het zelf graag bekos tigen als er maar een geschikte plaats was. Zijlmans. Ik vind het 't beste om dat huisje op te ruimen. Voorzitter. Dat brengt op het oogen- blik nog f 100 huur op, dus dat zou nogal kostelijk zijn. Nog eenigen tijd wordt hierover ge discussieerd zonder tot een goede oplossing te komen. Zijlmans. Zou er niet wat meer toezicht gehouden kunnen worden over de leegstaande woningen, anders blijft er geen ruit meer heel. U zou enkele blinde ramen kunnen laten maken, die voor alle bestaande wo ningen te gebruiken waren, en die dan voor de ramen doen spijkeren. Er woont zelfs een politieagent in de Kampstraat en toch zijn er woningen waarvan haast alle ruiten zijn inge gooid. Laat er toch gauw iets voor spijkeren. Voorzitter, ja, 't is te gek, maar wat U bedoelt betreft toch in hoofd zaak dat ééne huis. Ik zal in ieder geval uw idee aan de bouwvereeniging in overweging geven. De heer Zijimans wijsi er verder nog op dat in de Koningsstraat de aan de waterleiding aangesloten wo ningen telkens als er een woning leeg komt de berm van den weg tot aan de hoofdleiding moet worden opgebroken en dichtgemaakt en zoo dra er weer iemand in komi gebeurt weer hetzelfde. Waarom kan er aan de woning zelf niet eene afsluiting worden aangebracht. De Voorzitter begrijpt niet waarom zulks niet gebeurd Is, hij zal er eens naar informeeren. v. Woerden. Hoe gaat het met de werkzaamheden aan de Haven? Voorzitter. Het werk gaat goed. B en W. zijn over den gang van zaken zeer tevreden We hebben geluk gehad met de uitvoering wat in de kosten een heele boel scheelt. We zullen voor flOOCO kant en klaar den boel kunnen opleveren. Daarenboven hebben we kunnen zien dat het werk schlt terend !s uitgevoerd, vooral ook wat het betonwerk betreft. B. en W. kunnen Wulf ijksrkt u LiigstrulsrV Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn, van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN". OF 50) Had hy niet alles om gelukkig te zijn? Hij was jong en schoon, zoo gezond als een viscli, droeg een adelijken naam en was rijk. Hy had 20,000 francs in kas en kon zich nog tienmaal zooveel verschaffen. Dat leek hem een schat, waaraan nooit een eind kon komen. Toen hy 's avonds, juist toen de gaslich ten ontstoken werden, op de straat van Pa- rys stond, was het hem, of hy die groote stad in bezit nam, dat zy hem behoorde, door hem gekocht kon worden. Louis deelde die illusies met alle jonge lui, die onverwacht een groot vermogen in handen krygen. Hy kende de waarde van het geld niet en die onwetendheid doet zeer groote erfenissen verspillen, die door spaar zaamheid byeengebracht zyn. Van zyn invloed doordrongen, aan de toe gevendheid der buitenlui gewend, had de jonge markies zy'n land verlaten in de ver beelding dat hy door zyn naam en fortuin te Parys een belangryk persoon zou worden. De werkelykheid viel hem dan ook zeer tegen. Tot zyn groote verwondering ontdek te hy, dat hy in die enorme stad niets be- teekende. Hy zag weldra, dat hy temidden dier onverschillige en drukke menigte, even veel beteekende als één droppel water in de zee. Maar die weinig streelende waarheid kon een zoo vast besloten jongmensch niet ont moedigen, wat het ook kostte, hy wilde zyn hartstochten bevredigen. Zyn naam gaf hem tenminste, dat voor zyn toekomst ongelukkig voordeel, dat de deuren der faubourg Saint Germain voor hem geopend werden. Daar maakte hy met eenige mannen van zyn leeftyd kennis, die, evenals hy, van adel waren, doch die over evenveel of twee maal zooveel renten beschikten, als zyn ka pitaal groot waa Byna alle bekenden, dat zy zich door liooge zuinigheid staande hiel den en hun dwaasheden zoo regelden, als een handwerksman de uitstapjes, die hy 's Zondags met zyn huisgezin maakt. Deze en nog vele andere inededeelingen, die den nieuweling wel verwonderden, openden hem echter de oogen niet. Iiy volg de de verkwistingen dier jongelui op, maar dacht er niet aan ook een voorbeeld aan hun voorzichtigheid te nemenhy leerde wel geld uitgeven, maar niet goed rekenen, zooals zy. Hy was de markies de Clameran, ver telde dat hy een groot vermogen bezat en werd dus goed ontvangenal bezat hij geen vriend, hy had volop kennissen. Ily vond in de kringen waar hy voorge steld en ontvangen werd, wel tien gedien stige geesten, die er zich een genoegen uit maakten hem in de geheimen van het ele gante leven in te wyden en hem het lande- lyke in zyn manieren van handelen en den ken onder het oog te brengen en af te lee- ren. Hy profiteerde veel en vlug van die les sen. Na drie maanden was hy volkomen op de hoogte, zyn reputatie van goed speler was gevestigd en hy was door een mode dametje al netjes gecompromitteerd. Nadat hy eerst in een hotel afgestapt was, had hy een gemakkeiyk ingerichte ver dieping in de buurt der Madeleine gehuurd m,et een stal voor drie paarden. Hy voorzag die woning slechts van het strikt noodige; ongelukkig kostte dit aller- noodigste een aardig sommetje, zoodat hy, nadat hy zich gevestigd had, zyn kas op makende, tot de ontdekking kwam, dat dit korte oponthoud te Parys hem reeds 50.000 francs gekost liad, het vierde gedeelte van zyn vermogen. 50.000 francs! Louis dacht er over dat leventje weer op te geven. Maar hoe kon hy zich. nu terugtrekken? Overigens ont kiemden zyn ondeugden snel in dit bekoor- lyk middelpunt. Ily had vroeger gedacht dat hy sterker zou zyn, maar de verleiding lokte hem van alle kanten. Bovendien werd zyn verbeelding geprik keld door het zien van zooveel rykdom en verrassende voorbeeldeu van onverwacht succes. Ily dacht dat hy in die groote stad, waai de millioenen over de boulevards rolden, ook zyn, millioenen wel zou weten te vinden. Doch van de wyze waarop, had hy geen flauw idee. Hy verbeeldde zich, dat hy, evenals zooveel anderen, ook wel eens door het toeval goed bedeeld zou wordenmaar ook daarin vergiste hy zich. Maar Louis dacht niet na. Evenals de man, die in de lotery hoopt to winnen, zon der ooit te spelen, zei hij tot zichzelf: By gelegenheid zal een i-yk huwelyk my wel redden. Dat ï-yke hmveiyk deed zich echter niet voor. Wel kreeg hy zyn laatste bankbiljet in handen. Op zyn dringende aanvraag om geld ant woordde de notaris: „Er blyft u niet?» meer te verkoopen over, dan het kasteel zelf. Dit heeft wel v°el waarde, maar in zyn verwaarloosden toe stand zal het moeielyk zyn, er een kooper voor te vinden. Wees echter overtuigd, dat ik geen moei te zal sparen, enz." Louis was verpletterd. Dat had hy niet zien aankomen. Wat te doen? Iiy had niets meer te hopen en het lag beneden zyn waar digheid evenals zooveel arme gekken ieder jaar te verryzen, een tfld lang te schitte ren, om daarna plotseling te verdwynen. Maar hy kon van dat aangename leven dat hy gedurende drie jaar geleid had geen afstand doen en was vast besloten, om nadat liy nu zyn vermogen verbrast had, nu zyn eer te wagen. Louis de Clameran hield vol, zooals een van zyn geld beroofd speler die om de speel tafels rondsluipt en zich voor de kansen /an anderen interesseert, altyd gereed hun die door het lot begunstigd werden, de band te bieden. Eerst leefde hy van 'den naam van zyn verloren vermogen, van bet krediet, dat iemand bezit, die in korten tyd veel gold uitgegeven heeft, doch die bron was weldra uitgeput. Er kwam een dag. waarop de schuld- eischers in getale opkwamen en de geru- ineerde markies moest zyn laatste bezittin gen in hun handen laten, als meubels, ry- tuigen en paarden. Naar een bescheidener woning gevlucht, kon hy het nog niet van zich verklagen, met die ï-yke jongelui te breken, die liy voor zyn vrienden gehouden had. Iiy leefde nu van hen, evenals vroeger van zyn leveran ciers. Hij leende telkens vanaf één tot 20 francs en gaf nooit iets terug. Iiy wedde, en betaalde niet als hy verloor. Iiy plunderde de jongsten onder lien en wendde op duizenderlei wyzen schandelyke middelen aan, die eindigden met een boete van 2000 francs. zy, joegen hem niet weg, maar lieten hem voelen wat een gunst liet was, dat zy hem duldden, zy geneerden zich niet voor hem en zeiden luid hoe zy over hem dachten. Wanneer hy alleen in zyn armzalige wo ning was, barstte zyn woede gewooniyk los. Iiy kon wel alle vernederingen ver dragen, maar om ze niet te voelen, zoover had hy liet nog niet gebracht. Reeds lang werd hy door afgunst ver teerd en brandde hy van begeerten, die ieder gevoel van eerlykheid in hem ver stikten. Om eenige jaren in overvloed te kunnen leven, wilde hy alles wagen, ja, hy gevoelde zich zelfs in staat daarvoor een misdaad te begaan. Zoover kwam het echter nog niet, maar hy werd in een schan delyke zaak van afzettery en oplichtery betrokken. Een oud vriend zyner familie, de graaf Commarin, redde hem en voorzag hem van middelen om naar Engeland over te steken. Waarvan zou hy in Londen leven? Iiy daalde tot den laagsten sport der maatschappeiyke ladder af en de markies de Clameran leefde in een wereld van schurken en gevaHen vrouwen, met wie hy alle kansen en de scliandeiykste voordeelen deelde. Gedwongen Londen te verlaten, door reisde hy achtereenvolgens geheel Europa, zonder ander vermogen dan zyn brutaliteit, zyn volkomen bedorvenheid en zyn handig heid, die hem altyd ten dienste stonden. Eindeiyk keerde by in 1865, na in Ham burg een buitenkansje gehad te bobben, naar Pni-ys terug, in de meening, dat men hem daar vergeten had. Het wns achttien jaar geleden dat hy Frankryk verlaten had. Voor dat hy een besluit nam, waar zlcli neder te zetten, waar een bron te zoeken om te kunnen leven, dacht hy aan zyn ge boorteplaats. Niet dat hy daar een bloedverwant of vriend had, van wien hy hulp kon verwach ten, maar hy herinnerde zich het oude kas teel, waarvoor de notaris indertyd geen kooper had kunnen vinden. Misschien was er In dien tyd. wel een ko men opdngen en Louis wilde daarvan eens poolshoogte gaan nemen. Hy dacht eenmaal daar zynde wel op de een of andere wyze van dat oude slot party te kunnen trekken, dat toch meer dan 100.000 francs van op bouwen gekost had. Drie dagen later, op een moolen October- avond, kwam hy in Tarascon aan. Iiy ver gewiste zich. dat het kasteel nog steeds zyn eigendom was en den volgenden mor gen was hjj reeds vroeg op weg naar Cla meran. Wat was alles in die vyfentwlntig jaar, sedert hy het ouderiyk huis verlaten had, veranderd. Nauweiyks herkende hy die streek, waar hy geboren was, dien weg, dien hy in zyn jeugd zoo dikwyis bewan deld had. Dit maakte op hem, die al zooveel vreem de avonturen gehad had, zoo een onaange- namen Indruk, dat hy een oogmiblik in be raad stond, om terug te-keeren. Dat hy zyn weg toch vervolgde, kwam, door dat een geheime stem hem hoop en moed insprak, alsof hy aan liet eind van dien weg een nieuw leven °n den door hem zoo vurig verlangden rykdom zou vloden. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1