Quick Quaker niet anders dan hunne tevredenheid betuigen. De heer Zijlmans waarschuwt den J Voorzitter dat, ter plaatse waar het water onder de sluis door een gang gespoeld heett en waar men thans deze holte aan het dempen is, gevaar voor instorting bestaat. De Voorzitter verzekert dat men daarmede op de hoogte is en goede maatregelen genomen heeft om dit te voorkomen. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. HAARSTEEG. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 15 April j 1. des nam. 5 uur ten Gemeentehuize. Voorzitter Edelachtb. heer Van Bok hoven, Burgemeester. Vacature wijlen Weth. v. Engelen. Afwezig v. d. Heijden. De voorzitter opent de vergadering. Voorzitter. Alvorens met de agenda te beginnen wil ik eerst eenige woor den wijden aan de nagedachtenis van onzen eersten wethouder, die na de laatste vergadering ziek is geworden en plotseling overleed. Niemand had kunnen denken dat de ziekte van ernstigen aard zou zijn en Wethouder van Engelen zoo spoedig zou heengaan. Zoowel de familie als de gemeente hebben in hem een groot verlies te be treuren want van bijna alle vereeni- gingen was hij óf voorzitter óf wel een ijverig bestuurslid. We zullen vertrouwen, dat hij hier boven reeds zijn loon ontvangen zal hebben voor al 't werk dat hij zoo belangloos heeft verricht. Dobbelsteen. Namens m'n vier colle ga's wil ik verklaren dat ik mij met het gesprokene kan vereenigen. Wijlen Weth. van Engelen, behoorde, alhoe wel we tegenover elkaar stonden, tot een van de bezadigste luidjes. De notulen der vorige vergadering werden na een kleine wijziging onver anderd goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. a. Proces verbaal van kasopname bij den gem. ontvanger d d 15 Maart. b. Proces-verbaal van kasopname bij het G.E.B. d d. 25 Maart. c. Goedkeuring van eenige raads besluiten. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. d. Brief van den Raad van State. De Voorzitter deelt mede dat de raad uit zijn midden iemand moet aanwijzen en machtigen voor de zit ting van 20 April a.s. De heer Dobbelsteen stelt voor om het lid van Hemert naar den Haag af te vaardigen. Wordt goedgevonden. e. Ontwerp-wijziging de jaarwed- denregeling van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers in deze pro vincie. De voorzitter deelt mede, dat het ontwerp geen wijziging Inhoudt voor deze gemeente. Van Hemert. Valt de Directeur van het G.E.B. ook ondef deze regeling. De voorzitter antwoordt ontkennend. Wordt besloten aan het ontwerp goedkeuring te hechten. f. Schrijven van Ged. Staten hou dende verzoek om intrekking, van het Raadsbesluit ddv12 Oct. inzake kap pen van boomen. Aan dit verzoek werd thans defini tief voldaan. g. Verzoek van j. Sleegers om van de gemeente voor den tijd van 10 jaar °te mogen pachten een stukje grcnd gelegen aan den weg Haarsteeg- Bokhoven, ter grootte van pl.m, 11 aren. en daarop een houten huisje met verlof te plaatsen. Bij de prijsbepaling zegt wethouder Winkel dat f 10 per jaar voldoende kon worden geacht, aangezien de grond bijna waardeloos iswordt met algemeene stemmen goedgevond n. ;Ondérzoek geloofsbrieven van I. A. Buijs. Waar de stukken in orde werden bevonden werd tot toelating besloten, Dobbelsteen/Kan Buijs deze verga dering nog niet bijwonen! Voorzitter. Neen, overeenkomstig de wet staan nog acht dagen voor beroep open', 3. Aangehouden adressen Houtbé- werkersbond en A. v. d. Wensch. Dobbelsteen. Op de laatste verga- dering werd meen ik toch besloten, dat, als er eventueel werklui in dienst zouden worden genomen, met den Raad over 't werkloon zou worden gesproken. Aan die afspraak heeft men zich nu niet gehouden. De Secretaris merkt op, dat in de vergadering tevoren 't daggeld is vast gesteld. De Voorzitter Is van oordeel, dat er voorloopig nog geen reden is om op het verzoek in te gaan. Van Hemert sluit zich hierbij aan. Bij voorkomende gelegenheden kan men nog zien. Voorzitter. In andere gemeenten als de onze heeft men ook geen vaste steunregeling, ik geloof zelfs in geen enkele gemeente beneden de 20000 zielen. Ik vind 't veel beter dat de mensch£n werken. Dobbelsteen. Natuurlijk. Ik zou Utrecht dan ook maar antwoorden, dat we voorloopig nog geen last hebben van werkloozen en er voor ons dus ook geen aanleiding bestaat om op het verzoek in te gaan. Wordt goedgevonden. Adres A. v. d. Wensch. Dobbelsteen. Dat is toch toen in handen gesteld van B. en W. Voorzitter. In verband met mijn ziek zijn heb ik er nog niet over kunnen spreken. Maar ik geloof niet dat de veldwachter er veel voor voelt om een stuk van zijn tuin at te staan. Winkel.'t Behoeft toch ook niet meer te zijn dan beslist noodig is. Dobbelsteen. Laat hij dan eerst met een definitief plan komen, dan kunnen we beslissen. Maar zooveel haast is er toch nog niet bij. Laten we het aanhouden dan kunnen B. en W. in middels een onderzoek instellen. Aidus wordt besloten. 4. Bespreking grasverpachting Bok- hovenschen-Dijk. Voorzitter. Er is een schrijven inge-, komen van den Boerenbond, Kring 's Bosch, om zooveel mogelijk op langen termijn te verpachten. Dit zou wel mogelijk zijn maar alle landerijen kunnen hiervoor niet in aanmerking komen. v. Hemert Dat kunnen we wel doen met wellanden, maar met hooiland toch niet. Weth. Winkel. Ik geloof dat de tijd er ook nog niet voor gekomen is. v. Hemert. Ik meen van wel. De menschen hebben er geen strop aan en 't land wordt beter onderhouden, als ze er eerder aan kunnen beginnen te werken. Winkel. Maar met hooiland gaat 't toch niet. Dobbelsteen. Langs den Dijk zijn dat meest kleine menschen Winkel. Neen, zooal van alles. Voorzitter. Ik stel voor om zoo te verpachten dat de pachttijd afloopt met de andere pachtendan kunnen we nog zien welke landerijen in aan merking komen om voor langeren duur te worden verpacht. Da's ook gemakkelijker bij de begrooting. Winkel. Is de Graswaard daar ook bij bedoeld De Voorzitter antwoordt bevestigend. Dobbelsteen. Wilt u er een beetje rekening mee houden om de verpach tingen niet ai te vroeg te beginnen. Kan 't bijv. om 5 uur. Voorzitter. Ja, volgende week Don derdag. Aldus wordt besloten. 5. Benoeming leden van de Schat tingscommissie voor de R. I. B. we gens periodiek aftreden van: J. M A. van Bokhoven; R. F. Luijben, P. v. d. Brand en H. J. M. Couwenberg. Dobbelsteen. Ik zie hier staan van Bokhoven Voorz Ja, dat ben ik. v. Hemert. Ambtshalve Voorv. Neen, de leden moeten af zonderlijk gekozen worden. Gekozen worden de heeren: P. v. d. Brand, van Hemert, v. Vrede en l A. Buijs. Winkel. Wat schiet je nou op met zoo'n stemming. Je zit hier gewoon voor Piet Snot. Voorzitter. |a, en ik dank de heeren voor 't in mij gestelde vertrouwen, en dat ze mij hebben afgestemd. 6. Bespreking aanbesteding Onder- \Vljzerswoning te Hedikhuizen. Voorzitter. De architect heeft de aanbesteding uitgeschreven voor a.s. Woensdag 20 April. Van Hemert. Maar kan dit niet wat later Voorzitter. Neen, dat heeft de archi tect "zoo geregeld en van te voren moet de aanwijzing plaats hebben. Dobbelsteen. Ik ben er'tegen als het niet later kan gebeuren zoodai wij er ook bij tegenwoordig kunnen zijn. Voorzitter. En ik kan niet later komen. Winkel. Men heeft mij wel eens de opmerking durven maken da wanneer men lid van den Raad is men er ook iets voor over moet hebben, v. Hemert. Hm, ik blijf nogal thuis. Winkel. Neen. ge laat de menschen voor niets komen. y Dobbelsteen. Ik stel voor de aan besteding om 5 uur te houden. Voorz. Maar dc Architect heeft de menschen toch ai aangeschreven da 't om 3 uur is. Dobbelsteen. Dan had hij ook maar met ons rekening moeten houden. We zitten hier toch niet voor niets. Voorz. Dan zou de Architect al die menschen weer moeten aanschrijven? Dobbelsteen, ja, daar is toch nog tijd genoeg voor. 7. Bespreking kleine verbouwing Veldwachterswoning. De Voorzitter licht een en ander nader toe en deelt mede dat de keuken eenigszins vergroot moet worden. Wat de kosten zullen zijn weet men nog niet. Maar hoog zullen deze niet zijn, aangezien men nog materfaal van de Oude School uit Hedikhuizen zal kunnen verwerken. Dobbelsteen. Maar ik zag toch gaarne eerst een kleine begrooting. Voorzitter. Dat kan wel over 14 dagen, dan houden we weer ver gadering. 8. Gratificatie Rijkspolitie. Wordt besloten aan de Marechaussées en de Rijksveldwacht een gratificatie te verkenen van respectievelijk f 35.- en f 15. Voorts wordt nog goedgevonden dat van Veldhoven eert stuk gemeente grond overdraagt aan van Engelen. De heer Dobbelsteen stelt voor h:t volgende schrijven aan H. M de Koningin te zenden Aan Hare Majesteit De Koningin der Nederlanden. Geeft eerbiedig te kennen de Raad der gemeente Hedikhuljzen, dat hij 12 Oct. j.l. een schrijven richtte aan Ged. Staten van Noord Brabant, waarin o.a. de volgende vragen werden gesteld Wat zegt U er van, dat onze voor zitter, zooals bij de laatste raadsver gadering weder gebeurde, de vergade ring sluit, wanneer er nog leden zijn, die iets in het belang der gemeente te zeggen hebben Waar staat geschreven, dat onze voorzitter hiertoe het recht heeft, ter wijl bij reglement van orde anders is bepaald Sinds wanneer is art. 183 uit de gemeentewet verdwenen en zijn B en W. geen verantwoording meer schui- dig aan den Raad, en mogen zij wei geren inlichtingen te geven, welke door en Raad gewenscht worden, dat hij 8 Febr. 11. op deze vragen nog geen antwoord had ontvangen en nogmaals op beantwoording aan drong. Dat tot heden deze vragen onbe antwoord zijn gebleven Redenen, waarom hij Uwe Majesteit eerbiedig verzoekt, op deze vragen een rechtsgeldig antwoord te willen geven en zijn voorzitter bij nalatigheid op zijne plichten te willen wijzen, om onverkwikkclijkheden te voorkomen. 't Welk doende, De Raad der gemeente Hedikhuijzen. Hedikhuijzen, 15 April 1927. Winkel. Daar ben ik sterk tegen. Hoeveel hatelijke moties zijn er nu al niet verzonden. Maar men schiet er tbch niets mee o*. Ik zal er verder maar over zwijgen. Zand er op. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering. uitsprak, dat het den jubilaris gegeven j moge zijn nog een lange reeks van jaren de waarheid en schoonheid te dienen. De volgende spreker prof. Aalberse deelde mede, dat hij van den minister van Arbeid het verzoek had gekregen den jubilaris ter kennis te brengen, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd Pater Borromaeus de Greevete benoemen tot ridder in de Oranje- Nassau-orde. (Applaus). Spr. overhandigde den jubilaris het ridderkruis. Pater de Greeve daarna zelf het woord nemende, verklaarde Alles wat ik heb. heb ik van God' ontvangen, anders heb ik niets. Ook de vruchten van het woord heb ik van God". Wat het geschenk betreft, merkte spr. op. dat hem niets aangenamer had kunnen treffen, dan in staat gesteld te worden een bond te stichten tot opleiding van Franciscaner missionarissen. Spreker bracht dank aan H. M. de Koningin voor de onderscheiding. nschenlc.aftija gapanti KERKNIEUWS. Paier Borromaeus de Greeve. Zijn huldiging te 's Gravenhage. Katholiek Néderland heeft Maan dag den bekenden redenaar Pater Borromaeus de Greeve op schitterende wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25 jarig priesterfeest. Des morgens wercj in ue kerk van de H H. Antonius en Lodewijk (Prin- cessegracht) in den Haag, door den ubilaris een solemneele Hoogmis 'opgedragen. In de kerk was geen plaatsje onbe zet, en zelfs in het middenpad en de zijpaden was bijna geen plaats meer te krijgen. Het versterkte zangkoor onder leiding van Frans Haring, die. tegelijkertijd èn dirigeerde èn de orgelbegeleiding waarnam, voerde de Missa ad honorem van Maria Magdalena, van Ph. Loots uit, terwijl het koor bovendien nog zong Haec dies, van C. Ett De feestpredicatle werd gehouden door Pater D. v. d. Geest O P. Des middags had in „Huize Voor hout" een drukbezochte receptie plaats waarop zeer velen den jubilaris kwamen geluk wenschen. Namens bet huldigingscomité werd het woord gevoerd door Mr. Dr. L N.. Deckers. De spreker bracht den jubilaris dank voor.alles wat hij gedaan heeft in dienst van de weldadigheid, dank voor, zijn werk als vredestichter, dank namens de zonen en dochters, die hij naar den huiselijken aard heeft teruggeleid, dank namens de tallooze gezinnen, waarin de jubilaris het geluk weer heeft doen wederkeeren, dank namens de schip breukelingen die hij heeft gered, dank voor zijn voorbeeld, en bovenal voor zijn voorbeeld van den eenvoud. Het comité, aldus deelde spr. verder mede had het initiatief genomen tot de stichting van een „Borromaeusfonds' waarvoor een grondkapitaal van tien duizend gulden is bijeengebracht. .Dit geschenk gaat vergezeld van een fraai uitgevoerd album. Dit gedenkboek bevat de handtee keningen van omstreeks 900 personen die tot het „Borromaeusfonds" hebben bijgedragen. Het woord werd op de receptie voorts gevoerd door Albert Vogel, die het zich ais kunstenaar van het woord tot een eer rekende aan de huldiging deel te kunnen nemen en den wensch DRUNEN. Maandag hield de Coöp. Eerste Langstraatsche Stoomzuivel- fabriek Drunen en Omstreken een algemeene vergadering in de zaal der Meisjes-Congregatie. De Voorzitter M. van Halder heette de talrijke aanwezigen welkom en opende de vergadering met den christelijken groet. Daarna werden door den Secretaris A. J. Klijn de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Het verslag werd ter goedkeuring aan de leden voorgelegd. Door de Commissie van Toezicht werd medegedeeld dat boeken en be scheiden na onderzoek in orde zijn bevonden. Ter sprake kwam de royeering van het lid H. Pulles te Drunen. Door den Directeur werden de omstandigheden uiteen gezet en de aanvraag om ont slag volgens art. 17 voorgelezen en ingewilligd. Verder werd medegedeeld dat van het ledenkapitaal over 1926 ongeveer 5000 gulden zal worden terugbetaald aan diegenen, welke in 1926 melk hebben geleverd, op Zaterdag 7 Mei. Aan het verslag over 1926 ont- leenen wij het volgende Het ledental bedraagt 476. De melkaanvoer bedroeg 4.746 885 K G. Een vermeerdering van 398 817 KG. Het vetgehalte was gemiddeld 3.266 pCt. De boterproductie bedroeg 168.662 KG. De lasten en baten sluiten met een gelijk bedrag van f 408 977.69. De inspecteur bij den Controledienst van den Brabantschen Zuivelbond G. J. Jansen en J. Schonk, hebben de administratie nagezien en de boek- houding over 1926 geheel in orde bevonden. In de zaal der Meisjes-Congre gatie werd Maandagmiddag om hal' twaalf eene algemeene vergadering gehouden van de leden der R.K. Standsorganisatie „St. Jozeph". De Voorzitter heette allen welkom en opende de vergadering met den christèlijken groet Vervolgens werd besproken het Congres Nijmegen. Verschillende leden wenschten hieraan deel te nemen en gaven zich tijdens de vergadering hiervoor op. Daarna werd de agenda voorgelezen van de'a.s. Centrale raadsvergadering err werd medegedeeld dat deze za plaats,hebben op Donderdag 26 Me' a s. te 's Bosch. Daar ergeenamande menten op de voorstellen zullen worden ingediend werd' besloten om den afgevaardigde vrij mandaat te geven. Verschillende aangelegenheden in zake Ziekenfonds en Werkliedenbonc werden naar voren gebracht, door den Voorzitter werd nog medegedeeld, dat bij de volgende vergadering de ver kiezing plaats heeft van de aftredende leden van het bestuur, alsdan kunnen voor dien tijd candidatenlijsten worden ingediend. De vergadering zal dan tijdig worden bekend gemaakt, af tredende leden zijn H. Smits, A. v. d. Sande, M. Merks en M. van Drunen? In de hierop volgende bestuursver gadering kwam ter sprake de be- de spijs voor jong en oud. noeming van een nieuwen bode terS jezorging van de Volkskrant en het doen van andere werkzaamheden. Met algemeene stemmen werd M. Smits benoemd, zijnde de laagste in schrijver, welke op 7 Mei zijn functie zal aanvaarden. f\ Op de ?groote Machine Tentoon stelling te den Haag, waaraan een wed strijd was verbonden, wisten de Gebr. Merks in klasse A een bronzen medaille te behalen. EETHEN. Bij de candidaatstelling voor den gemeenteraad zijn 8 lijsten ingeleverd, n.l. een voor G. van der Beek L.Gzn. te Genderen, J. v. d. Heuvel Hzn. te Gen- deren, M. J. de Bruijn te Hee.sbeen, C. Kleijn te Genderen, M. J. van der Beek te Genderen, J. B.' Meiresonne te Genderen en J. A. Verdoorn te Eetlien. een .voor J. .T. Brouwers te Heesbeen. een voor W. G. J. Branderhorst te Eethen, Gerrit Vos Gzn. te Genderen en I). van Gamineren te Genderen. een voor A. Vos Czn., W. Straver Abr.zn. en G. H. Straver, allen teBa-'^ biloniënbroek. M een voor D. van Buuren, A. L. dejj Graaff en .T. A. Ockers, allen te Meen-, wen. een voor J. A. van der Schans te] Drongelen, W. Lankbaar Czn. te Ba-j biloniënbroek, J. van der Stelt te] Drongelen, P. Scherf f te Meeuwen enj C. de Graaf te Meeuwen. een voor J. A. van Campen en L. v.j Enkhuizen, beiden te Drongelen. een voor C. M. Donken te Dronge-j len, J. H. Colijn te Heesbeen en C. v.J der Mooren Czn. te Genderen. OOSTERHOUT. Gebleken is dat de| socialistische lijst van den lieer Tak,!» ingediend voor de gemeenteraadsver-jg kiezingen namen bevatte van perso-jg nen die niet bevoegd waren tot teeke-y nen, terwijl zij bovendien eenige liand-S teekeningen bevatte van personen diejp niet door lien zelf waren geschrevejn. J Tegen den lieer Tak is thans proces-# verbaal opgemaakt wegens valscblieid j in geschrifte en wegens het indienen van een candidatenlijst met handtee- keningen van onbevoegden. Tevens zal onderzocht worden in hoeverre de onbevoegden persoonlijk strafbaar zijn. 't Is wel een armzalig einde van de Oosterhoutsche socialistische „raads fractie." Zooals bekend is thans de ingedien de R.K. lijst de eenig geldende en zal geen verkiezing meer plaats hebben. Voor een plaats van pl.m. 15,000 zielen wel een unicum in Nederland en een compliment voor de Ooster houtsche kiezers. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 14 April '27. Het boekenkastje, vervaardigd door den heer C. de Graag en ten bate der Heusdensche Harmonie verloot, is gevallen op No, 57. Onze burgemeester de heer H. J. van Eggelen en Mr. C. W. van Om- meren, zijn benoemd tot lid der Com-}| missie* belast met het afnemen vair' het examen voor candidaat-gemeente secretaris. Op Zaterdag 30 April, den ver jaardag van Prinses Juliana zullen de Heusdensche Harmonie en de R.K. Fanfare haar eerste zomerconcert geven op de Vischmarkt. 7-. In de laatste vergadering der R.K. Debatingclub „St. Catharina" werd door den heer 1. van der Staak een uiteenzetting gegeven over „de liturgie der Goede Week". Daarna werden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld de Vastenpreek van pastoor van Noord te hooren, waar voor de heer Uijthoven uit Genderen welwillend een toestel had beschik baar gesteld. De verkoop van het Emma- bloempje ten voordeele der T. B.'C- bestrijding op Zaterdag j.l. bracht op f 45,345. Ten Post- en Telegraafkantore alhier is als vervanger werkzaam ge steld de heer de Boer, ambtenaar te Bokstel. Op het solisten-concours van de harmonie der Ned. Spoorwegen be haalden de Gebrs P. en C. de Graag, leden der Heusdensche Harmonie, respectievelijk een 2en en een lsten prijs, de eerste met een clarinette, de laatste met een solo voor alto. GEMENGD NIEUWS. De laatste twee vermiste mijn werkers in de schacht te Estinnes au Wal konden Maandag door de redders worden bereikt. Tot Zondag nog had- ALLE GERO-ARTIKELEN verkrijgbaar bü: I. VAN LEEUWEN-FRIJDA WAALWIJK. VLUGKOKEND HAVERMOUT

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2