Behenilmahiiiê. H Bezoekt D a.s. Zaterdag de Waalwijksche Pluiimemarkl B1ERLMGH-VAN DER BEUREN. Pakpapier. Bierlaagh-v.d. Heijden. Pakpapier, Inwikkelpapier i - 8 E 2" z den zij door middel van geklop teeke nen van leven gegeven. Toen men ze bereikte bleken zij echter door ver stikking bezweken. Het aantal dooden bedraagt volgens een mededeeling van de mijndirectie 25. Het Roode Kruis van België heeft aan de gezinnen der slachtoffers reeds een eerste (mlp van 20.000 francs verstrekt. De teraarde bestelling van de lijken van zeven inwoners van Estinnes heeft Dinsdag plaats. Mgr. Rasneur, bisschop van Doornik, zal de droeve plechtigheid bijwonen. EEN FOKKER-VLIEGTUIG VERONGELUKT. Fokker licht gekwetst, luitenant Byrd breekt een arm, Bennett vrij ernstig gewond. Zondagavond is het Fokker vliegtuig Amerika, waarmee luitenant Byrd voornemens was de volgende maand over den Atlantischen Oceaan te vliegen, bij Hackencack in New Jersey verongelukt. De uitvinder Fokker, Byrd en zijn metgezel Bennett (die Byrd ook had vergezeld bij zijn vlucht naar de Noordpool) zijn gewond naar het ziekenhuis gebracht. Byrd heeft een arm gebroken, maar geen van drie is doodelijk gewond. De vliegers waren 45 minuten in de lucht geweest om het nieuwe vliegtuig-type te pro- beeren, toen het ongeluk gebeurde. Bennett is er het ergst aan toehij heeft een rib en den schouder gebro ken. Byrd heeft de linkerpols gebroken, Fokker is slechts licht gewond en kon na verbonden te zijn, het hospi taal weer verlaten. Volgens ooggetuigen was de proef vlucht uitstekend gegaan. Toen het vliegtuig bij de daling den grond weer raakte, maakte het gemis aan ballast in den staart, dat deze werd opgewipt, zoodat het toestel over den kop sloeg. Byrd zal in zes weken niet kunnen vliegen, hoe lang het herstel van Ben nett zal duren is nog niet te zeggen. HET HAAGSCHE DRAMA. De dokter heeft den kapitein vergiftigd. HET ONDERZOEK DUURT VOORT. Het geheimzinnige sterfgeval van den kapitein Q. heeft door de beken tenis van dr. G. algcheele opheldering gekregen. Het schijnt thans volkomen vast te staan, dat de echtgenoote van den overledene onkundig is geweest van den opzet van dr. G., meldt de Haagsche Courant. Toen dr. G. den bewusten Zondag ochtend den kapitein een kop choco lade aanreikte, zat daarin een vergift, dat evenwel geen doodelijke uitwer king had, doch den kapitein tot waan zin bracht. Dr. G. had in den kop chocolade een dosis scopolamine gedaan, met 't oog merk kapitein Q. te bedwelmen, opdat deze in dien toestand een verklaring zou teekenen die er toe zou leiden, dat een echtscheiding tusschen den kapi tein en diens vrouw zou worden uitge sproken. Dr. G. misrekende zich bij het toe dienen van de dosis, want in plaats dat X. tijdelijk suf werd, werd hij krankzinnig. v Mevrouw Q. onkundig van den wa ren aard van het drama, dat zich voor haar oogen afspeelde, smeekte den me dicus om alles te doen om haar echt genoot te helpen. Dr. G. die blijkbaar toen reeds een verschrikkelijke wroe ging had, verzette er zich tegen, dat mevrouw Q. van den afschuwelijken toestand, waarin zich haar man bevond getuige zou zijn en verwijderde haar uit het vertrek, waarin de lijder lag. Zelf tot dollen angst gedreven, dat zijn noodlottige daad zou uitkomen, diende dr. G. den kapitein twee injec ties toe met cyaankali, die onmiddel lijk een einde maakten aan het leven. Het eenige motief dat dr. G. voor zijn daad aanvoert is, dat hij gek was van liefde voor mevrouw Q. die haar man niet wou verlaten, omdat zij daardoor ook haar kind zou moeten missen. Evenmin kon mevrouw Q. het over haar hart krijgen, haar kind mee te nemen, en daardoor den kapitein, die dolveel van zijn dochtertje hield te treffen. Door haar weigering, die eenige da gen vóór het drama herhaald werd, is dr. G. tot wanhoop gebracht en in dien toestand is bij hem het plan gerijpt, om den man, die hein in den weg stond, te dwingen in een echtscheiding toe te stemmen. Zijn plan mislukte en het bekende noodlottige einde was het resultaat. Eerst in tweede instantie heeft ma joor G. cyaankali gebruikt; daarvóór had hij den kapitein reeds een ander gift toegediend. Het chemisch onder zoek moet nog geschieden doch er is een gegrond vermoeden, dat het gilt, dat kapitein Q. de «perste maal is toe gediend, scopolamine is. Omtrent de dosis, waarin de scopolamine toege diend is, kan nog niets worden mede gedeeld. Een zeer kleine hoeveelheid is echter reeds doodelijk. Dit gift mag slechts gegeven worden in een hoe veelheid van 1 mgr. per keer en ten hoogste 3 m.gr. op een geheelen dag. Een dosis van 10 m.gr. heeft een doo- delijkc uitwerking. Een chemisch on derzoek zal nu moeten uitmaken, hoe groot de dosis scopolamine was, welke kapitein Q. is toegediend. hoen majoor de verschillende uit werking van heï gift zag, heeft hij het proces verhaast dpor kapitein Q. twee majoor G. kapitein Q. te dooden döori middel van scopola mine. Dit is ^strijd met andere be richten, welké ^spréken van een ver klaring die majoor G. zijn slachtoffer wilde doen teekenen, als deze tenge volge van de scopolamine in een toe stand van verdooving was gekomen. Naar wij vernemen heeft de justitie, nadat omtrent de door den anatoom bacterioloog R. R. Rochat verrichte sectie op hel stoffelijk overschot van den kapitein Queck voorloopig rap port over de doodsoorzaak was uit gebracht, het chemisch onderzoek naar de stof, waarmede genoemde kapitein I is vergiftigd, opgedragen aan prof. dr. D. H. Wester en den directeur der ge meente-apotheek A. H. Schirm, welke laatste, gelijk gemeld, tevens aan het sectie-onderzoek heeft deelgenomen. DOODELIJKE AANRIJDING ONDER ROOSENDAAL. Een familielid herkent het zwaar verminkte lijk. DE AUTO, DIE DOORREED IS IN BESLAG GENOMEN Maandagavond hoorden een tweetal voetgangers, die zich op den Wouw- schen weg bevonden, plotseling een harden slag. Een ongeluk vermoedend, liepen zij onmiddellijk naar den kant, vanwaar het geluid kwam en vonden daar op het rijwielpad een man liggen, badend in zijn bloed, met een geheel verwrongen fiels naast zich. Een van hen begaf zich onmiddellijk naar Wouw om geestelijke en geneeskun dige hulp, die echter bij aankomst niet meer mocht baten, daar de man op slag scheen gedopd te zijn. De ongeluk kige was zoo verminkt, dat men hem aanvankelijk niet herkende. Toen echter nog meerdere personen toegeloopen waren was er onder hen een, die in het slachtoffer een zijner familieleden herkende. Vastgesteld werd toen, dat het was de 25-jarige J. C. F. Vos, wonende Vin- kebroek, Roosendaal. Inmiddels was de maréchaussée van Roosendaal gewaarschuwd,'die aan de St. Corneliuskerk een 4-persoons luxe auto van zekeren V. uit Stampersgat aanhield, welke slechts met één licht reed. De chauffeur zelf gewond zijnde, verklaarde, dat hij door verkeerd rij den op het rijwielpad was gekomen en daar in aanrijding kwam met een fiet ser. Hij is echter gewoon doorgereden. De auto is in beslag genomen, het lijk is naar Wouw vervoerd, waar het vermoedelijk geschouwd zal worden. De chauffeur is hedenmorgen op de plaats van het onheil verhoord. Te Luik heeft een chemicus, die in onmin leefde met zijn vrouw, zijne twee kinderen van 4 en 2 jaar oud met arsenicum vergiftigd. Daarna pleegde de man zelfmoord op dezelfde manier. Oran zijn van hun boeien losgeslagen Aari de Noord-Afrikaansche kust, vooral van Spaansch Marokko, heeft gisteren hevig noodweer gewoed. Te Vala Cuamada zijn 20 matrozen bij een poging tot landen verdronken. Het scheepvaartverkeer met Spanje is gestaakt. De verpleging der troepen in het Marokkaansche opstand-gebied is zeer moeilijk geworden. Volgens een officieel bericht uit Me ndia zijn door den storm aan de kust van Marokko verschillende stoom schepen gestrand, waaronder een hos pitaalschip De bemanningen schijnen alle gered te zijn, De schade, te Menillaenin de buurt van deze stad door den storm veroor zaakt, is zeer belangrijk Het aantal persoonlijke ongelukken is ook groot. Een persoon is om het leven gekomen. Op Oog in Al te Utrecht heeft, naar het Utr. Dgbl. meldt, Vrijdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Op de Everhard Meysterlaan reed in de richting van de brug naar den kanaal- weg een groentewagen. Deze wagen werd, vlak voor de brug, van achteren aangereden door een auto. De wagen kreeg daardoor een plotselinge uit wijking naar rechts. Op dat moment liep aan de rechterzijde van den wagen een 5 jarig jongetje uit de J. S. Bach- laan. Hij kwam terecht tusschen de brugleuning en den groentenwagen en werd doodgedrukt. Een anderhalfjarig knaapje heeft in een onbewaakt oogenblik een thee pot met thee omgetrokken ten huize van zijn moeder, in een perceel aan de Oude Waal te Amsterdam. In het gasthuis is het kind aan de gevolgen overleden. ADVERTENTISN. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een lang durig en geduldig lijden, meermalen versterkt door de H.H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Proeder, Zwager en Oom, ANTOON, in den ouderdom van 29 jaren. 38225 KINDEREN v. d. HOUDT en Familie Waalwijk, 19 April 1927. Er biedt zich aan: Een bekwaam In den avond van Dinsdag heeft vijf uur lang een hevige brand gewoed in het Hotel Nehterland op de vijfde Avenue tegenover den ingang van het Centrale Park te New-York. Het hotel is 33 verdiepingen hoog en men was nu bezig er een toren op te bouwen van 15 verdiepingen, waaromheen een hooge houten bouwschutting aange bracht was. De torenverdiepingen zou den met October in gebruik worden genomen en waren dus nog niet voor zien van meubilair en bovendien waren zij gebouwd volgens de nieuwste vin dingen van brandvrij materiaal. De houten schutting, heeft door nog onopgehelderde oorzaak vlam gevat en na enkele minuten scheen het of boven het dak aan het hotel een reus achtige fakkel in brand gestoken was Op het Pilazaplein, in het park en van de daken der omliggende hooge huizen hebben honderdduizenden het zeldzame schouwspel gadegeslagen. De brandweer was volmaakt machteloos op de hoogte waar het yuur woedde en heelt zich bepaald tot hetdooven van brandende splinters die op de naaste huizen vielen. Zevenhonderd po litieagenten zorgden voor de afzetting van het terrein. De brand is vanzelf geëindigd toen het houtwerk verbrand was en de toren heeft slechts onbe langrijke schade geleden. Volgens berichten uit Menillais de Marokkaansche kust door een storm geteisterd, die aan schepen en te Me- lilla en omstreken groote schade heeft aangericht. Er zijn tal van menschen- levens te betreuren. Het Parijsche „journal" ontving een telegram uit Oran, volgens het welk een hevige orkaan heeft gewoed over heel de kuststreek van het departement Oran. Er werd aanzienlijke schade aange- richt. Talrijke schepen in de haven van Woensdagmiddag heeft te Am sterdam de 19-jarige dochter van een schipper, met zijn vaartuig liggende in het Y bij Obelt, getracht een bran- dend petroleumtoestel met olie te vullen De vlam sloeg in de bus, waardoor de vrouw in brand geraakte. De vader die trachtte het vuur te blusschen door zijn dochter tegen zich aan te drukken bekwam ernstige brandwonden. De dochter is gisteren in een der ziekenhuizen aan de gevolgen over leden. Zondagnacht is een brutale in braak gepleegd in het bijkantoor van de Posterijen in het spoorwegstation te 's-Hertogenbosch. Dit kantoor is gelegen in het gezicht van het politie posthuis. Met behulp van valsche sleu tels zijn de daders het gebouw binnen gekomen. Zij hebben daar eerst alle voorzorgen genomen, dat zij niet van buiten af konden worden bemerkt. Zij hadden de ramen afgesloten en op den vloer zakken gelegd, opdat men hen niet zou kunnen hooren werken. De dieven hebben toen getracht de brandkast te forceeren door daarin drie gaten te boren. Zij hebben ze echter niet kunnen openen, vermoe delijk omdat zij werden gestoord. Voor zoover bekend is er niets ontvreemd, In de brandkast bevond zich een bedrag van ongeveer f2000. Het ver- moeden bestaat dat hier dezelfde përsonen aan het werk zijn geweest, die eenige maanden geleden den inbraak hebben gepleegd in het gemeentelijk slachthuis en daar eveneens tevergeefs gepoogd hebben de brandkast open te boren. De politie merkte in den nacht twee verdachte personen bij het station op die zij tot nabij Vlijmen achtervolgde, zonder hen evenwel te kunnen inha len. Aan de politie was toen nog niets van den inbraak bekend. Zondagmor gen zijn echter twee verdachte perso nen aangehouden en in bewaring ge steld. Oroningen heeft dex honderddui zend. En ondanks alle geschenken aan hem en zijn familie beloofd, leefde hij reeds drie dagen voor men het wist. Woensdag was hij al geboren en eerst Zaterdag werd Frederlk Johan nes, zoon van J. Gramsbergen en S. M. Wieringa, in de registers van den Burgelijken Stand ingeschreven. Niet temin is de vreugde groot en togen de burgemeester en de gemeente-se cretaris terstond naar de ouderlijke woning, waar zij den vader het spaar bankboekje met f200 voor den kleine overhandigden, dat door 't gemeentebe stuur was toegezegd. De Amerikaansche zendelinge Miss Mecraig, de Canadeesche zende lingen de heer en mevr. Slitcher, zijn met hun vierjarig dochtertje en hun zoon, na het verlaten van Ansjoenfos kort geleden naar Yosnanfos, door bandieten gevangen genomen, voordat zij Yosnanfos bereikt hadden. De heer Slitcher en zijn dochtertje werden vermoord, de anderen ontvoerd. Alvorens handelsrelaties aan te gaan met Johan Maria Gijselaar, han delaar in postzegels, Weeresteinstraat No. 65, te Hillegom, thans vertoevende in het buitenland, verblijfplaats onbe kend, wordt men in eigenbelang aan geraden zich om inlichtingen te wen den tot den Burgemeester van Hille gom. Van goede getuigschriften voor zien. Brieven onder No. der advert. Bureau van dit blad. 38229 DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE NOORDBRABANT38227 brengt ter kennis van belanghebbenden I. dat ingevolge de gewijzigde Motor- en Rijwielwet (Staats blad 1925 Nr. 24), welke zal in werking treden op een weldra bij Koninklijk Besluit te bepalen dag, met ingang van dien dag zullen komen te vervallen alle rijbewijzen, uitgereikt krachtens de thans nog geldende bepalingen dier wet; II. dat belanghebbenden, aan wie vóór 1 Mei 1924 een rijbewijs was afgegeven, reeds van af heden hunne aanvrage om een nieuw rij bewijs overeenkómstig de gewijzigde wetsbepalingen kunnen indienen bij den Commissaris der Koningin in Noordbrabant te 's Her togenbosch III. dat in die aanvrage zal moeten worden medegedeeld of het nieuwe rijbewijs wordt verlangd voor het be sturen van motorrijtuigen op meer dan twee wielen (rij bewijs A), dan wel voor het besturen van motorrijtuigen op twee wielen (rijbewijs B) of wel voor het besturen van motorrijtuigen op twee wie len waarmede geen grootere snelheid dan 30 K M. per uur kan worden bereikt (rijbewijs C) IV. dat in die aanvrage voorts zal moeten worden medege deeld, door welke autoriteit, in welk jaar en onder welk nummer het oude rijbewijs is afgegeven, terwijl daarbij door den aanvrager zal moeten worden verklaard, dat hij het is, die wordt voorgesteld op het hierna sub V te noemen portret; V. dat bij die aanvrage zal zijn over te leggen voor de afgifte van elk der rijbewijzen A, B of C. Ie. een afdruk van een wel gelijkend fotographisch por tret van den aanvrager van ongeveer 4 c.M. hoogte en ongeveer 3 c.M. breedte, op de achterzijde waarvan diens naam is vermeld 2. eene geneeskundige verkla ring welke moet luiden als volgt: bgaaivaiiM. n „De ondergeteekende (1). arts te (2). „verklaart bij een onderzoek, „ingesteld op (3)192 bij (4)te (5) geen „lichaams of zielsgebreken „te hebben waargenomen, „welke dezen zouden kunnen „beletten een motorrijtuig „naar behooren te besturen. „Vorenstaande handteeke- „ning van „Gewaarmerkt door mij „Burgemeester van „(1) naam en voorletters „(2) woonplaats „(3) datum „(4) naam en voornamen van den aanvrager. „(5) woonplaats van den aan vrager.» 8; VI. dat wegens afgifte van elk der rijbewijzen A, B of C aan leges is verschuldigd een bedrag van f 1.50, hetwelk tegelijk met de aanvrage moet worden overgemaakt ter provinciale griffie van Noordbrabant; betaling in postzegels wordt niet aan vaard VII. dat houders van een oud rijbewijs, uitgereikt door een andere autoriteit dan de Com missaris der Koningin in Noordbrabant bij hunne aan vrage om.uitreiking vaneen nieuw rijbewijs moeten over leggen een uittreksel uit het geboorteregister of eenig an der bewijsstuk betreffende jaar en datum van hunne geboorte VUL dat het ter bevordering van eene regelmatige en spoedige afdoening van de talrijke aanvragen, welke te wachten zijn, gewenscht is, dat hou ders van een rijbewijs, het welk vóór l Mei 1924 werd uitgereikt, hunne aanvrage om uitreiking van een nieuw rijbewijs, reeds nu inzenden. IX. dat de uitreiking van dusdani ge nieuwe rijbewijzen echter niet kan plaats hebben vóór het tijdstip van inwerking treding der gewijzigde Motor en Rijwielwet (Staatsblad 1925 Nr. 24.) X dat aan belanghebbenden, aan wie op of na l Mei 1924 een rijbewijs is uitgereikt, nader zal worden bekend gemaakt naar welke regelen zij zich bij het doen van aan vrage om een nieuw rijbewijs zullen hebben te gedragen. 's Bosch, den 15n April 1927. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noordbrabant A. van Voorst tot Voorst. DE PRIJZEN VAN HET (aan rollen 1,—, 1.20, 1.40 M Java, Saeling, enz.) alsook van zijn aanzlenlif k verlaagd. Vraagt monsters en prijs. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Bezoekt 37416 Hinthamerstraat 63—65. s-HERTOGENBOSCH. - TELEF. 1136 ZATERDAG, ZONDAG, WOENSDAG 7—12 nnr nm. Dancing, Zondag ook van 3-6 uur n m Eigenaar W. A>FRANCE 5" 2 r s c 2 B X o. w rc 2 n rt X Komt dan ook eens zien naar de Etalage van EEN MOOIE THEEPOT in de nieuwste kleuren 50 cent. EEN KOFFIEKAN 70 cent. GEËM. PANNEN 6 stuks groen m. goudband voor t 6.80 met 10 pCt. korting. Denkt er om en laat dit niet voorbij gaan. 38226 Beleefd aanbevelend, a. d. Markt 261. 1J E ft H B m 89 —m ft* w

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3