IE [CHOVAN HET ZUIDEN. Week-Revue. Daar gaatje schoone pahje, schavuit!^ De klokken beieren. ATTENTIE. ceerd. No. 38. Zaterdag 23 April '27. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. V Ir. J. schrijft in de .Avondster" o.m. Prins Hendrik verjaart 1 De vergeten prins-gemaal van onze Koningin 1 Soldaten in groot tenue zag men niet. Groot tenue kennen we heele- maal niet meer! en soldaten zien we slechts nu en dan Oranje-strikjes op de borst Alleen, als men Koninginne-verjaardag met iets meer dan in gewone doen viert Waar blijft onze nationale saam- hoorigheid? Die we toch juist op zulke dagen konden vieren en versterken? Klokken van de torens hooren we nietl Waarom niet? Zijn de torens niet allemaal trouwe wachters van ons nationaal-zijn. Om 8 uur vonden we dezen morgen ons leven leeg. Ook die romantiek is er af. Is dat een gevolg van lamlendigheid of van verkeerd begrepen volksbegrip' Als de menschen dikwijls met voorbijzien van het algemeen belang en algemeen welzijn tegen elkaar opboksen, veel meer dan vroeger, zoo. als men zegt, is dat niet een gevolg van het doen verdwijnen van allerlei uiterlijkheden, die een volk binden kunnen. Prins Hendrik wordt 51 jaar op dezen dag. Hoeveel kinderen weten dat? Hoeveel jonge mannen weten dat er naast een Koningin ook een Prins- Gemaal is, die toch met zooveel takt zijn moeilijke taak van .Hoofd van het Huisgezin" en „tweede in den Staat" vervult? Is hier niet een tekortkoming in onze volksopvoeding? Binnenland. Geen weiland kanzóó zijn afgegraasd, of er is voor een hongerige koe nog wel een groen sprietje te vinden. En dus behoeft het ook geen verwonde ring te wekken, dat er nog eenig ideaal na te streven bleek, waarvoor in ons landje nog geen vereeniging of een comité werkzaam was. Blijkens een circulaire, die toevallig tot onder onze oogen verdwaalde, hebben eenige heeren zich er n.l. voorgespannen, om den Goeden Vrijdag als een Zondag te doen vieren. Voor de schoone bedoelingen mag men respect hebben. Voor de Christen heid is genoemde dag inderdaad van zóó hooge beteekenis, dat hij zich door een bijzondere viering wel mag onderscheiden maar moet hij daartoe juist in een door-de weeksche Zondag worden omgezet? Er zou iets, ja, veel voor te zeggen zijn als de Zon dag zijn oude beteekenis nog had, maar nu deze verworden is tot een wekelijks terugkeerend Kermisfeest, zou het toch wel heel jammer zijn, als we de' stemmige wijze, waarop we den Goeden Vrijdag tot heden herdenken, gingen prijsgeven voor een banale Zondagsviering. Goede Vrijdag is en blijve: een dag van rouw en boete, van overweging en kerkbezoek. Dan lijkt ons een gepaste ontspanning met Paschen meer op haar plaats, omdat Paschen in oorsprong en wezen dagen van vreugde zijn, van over winning en nieuw leven. Geen wonder, dat de massa er daarom dubbel van genoot, nu de natuur medewerkte door het uitzetten van decors van jong lentegroen en stralende zon. Al wie een langen mieserigen winter in de bedompte stadsatmosfeer hadden moeten door brengen, zijn blijde naar buiten ge trokken, waar in het bijzonder de bloeiende bollenvelden een groote attractie vormden. Velen waagden zich zelf reeds naar zee, aan welker kust een drukte viel waar te nemen als in vollen seizoen tijd. Helaas werd het genot danig ver minderd door de tallooze auto's en motorfietsen, die wolken van stof en vuil deden opdwarrelen en de wegen schier onbegaanbaar maakten. De meesten dier motorrijders zijn voor het natuurschoon volstrekt ongevoelig en hun lust is uitsluitend een zoo groot mogelijk aantal kilometers te .nemen", een sport van twijfel achtig genoegen. Bovendien gevaarlijk. In Eindhoven was een tocht heen en weer naar Parijs georganiseerd voor de PaaschdageR. Op het „zien" kwam het niet aan een groot deel van het traject werd zelfs in den avond en den nacht afgelegd slechts het kilometervreten was het doel. Dat nutteloze streven veroorzaakte onder weg meerdere ongelukken en één der rijders bleef zelfs dood achter in het vreemde land. Uit alle landen trouwens komen berichten over het groote aantal ver keersongevallen gedurende de Paasch- dagen, in den omtrek van Londen alleen reeds sneefden zes motorrijders. Uit den Haag kwam gedurende de Stille Week een gruwzaam bericht tot ons, 't welk we niet in bijzonder heden behoeven te herhalen, omdat ieder er nu wel van op de hoogte zal zijn; we bedoelen den moord, door een majoor dokter gepleegd op een kapitein. Vele bladen waren op merkelijk delicaat met haar aandui dingen en de meeste berichten werden getooid met een hoofd, waarin ge sproken werd van het „geval" van vergiftiging in den Haag. Al is de dader dokter en hoofd officier, dat neemt niet weg. dat hij een ellendige moordenaar is, voor wien het motief van de daad, een ongeoorloofde liefde en hartstocht, allerminst als een excuus kan gelden. Weerzinwekkend zijn het.koele over leg en de voorbedachte rade. Impulsief kan een daad nog zijn, in drift of dronkenschap begaan, maar monster achtig is het om in kalm overleg gif te mengen door den drank, dien deze man zijn zieken makker voorhield, omdat hij diens vrouw begeerde. Dan als hij zijn doel niet spoedig genoeg blijkt te bereiken, vult hij een injectiespuit met een ander vergif, dat hij zijn vriend onderhuids toedient, éérst in den eenen arm, daarna wat een moordenaarsmoed is er voor al die opeenvolgende handelingen noodigl daarna in den anderen arm. Gesteld nu eens, dat deze afschuwe lijke daad niet door de gerechtigheid achterhaald zou zijn. Zou de moorde naar dan het genoegen gesmaakt hebben, dat hij zich voorgesteld had. Zou hij hebben kunnen opgaan in de liefde voor een vrouw, terwijl tusschen hem en haar steeds de geest van den vermoorde .stond Maar is er dan wel iets menschelijks in dezen mensch? is, zelfs niet voor de republikeinen uit principe. „Als het tijd is daarvoor", zei ons eens een Belgisch socialistisch volksvertegenwoordiger, „zal in België de republiek komen, maar dan wordt koning Albert de eerste president". Verdere successen zullen in China voorloopig wel uitblijven voor de Zuidelijken, daar de tweespalt onder hen hun krachten thans te zeer onder mijnt. Hun opperbevelhebber, Tsang Kai Sjek, houdt een radicale zuivering onder zijn volgelingen door op goed- Chineesche wijze de leiders der extremisten (de communisten) naar de andere wereld te helpen. Daardoor is hij op weg om goede vrienden te worden met den heerscher uit het Noorden, Tsang Tso Lin en is de wèl bloedigeweg gebaand tot een vergelijk tusschen deze twee rivalen, waarbij zij respectievelijk Zuid en Noord als hun invloedsfeer be houden. Moskou ziet de ontwikkeling dezer gebeurtenissen natuurlijk met droevig oog, vooral nu Tsang Kai Sjek tegen, over de Rutsisch beïnvloede regeering te Hankau 'n eigen bestuur te Nanking gevestigd heeft. Het ongelukkige land heeft thans dus drie regeeringen en is meer aan de anarchie overge leverd dan ooit. KUNST EN LETTEREN. Bijna was de moordenaar aan de handen der aardsche gerechtigheid ontsnapt. Bijna, want den dag, nadat hij gearresteerd was, zou het lijk van den overledene in Westerveld zijn verbrand. Dan had men mogen mompelen, zooveel men wilde, er zou nooit meer iets te bewijzen zijn ge weest. Getuigen waren niet tegen woordig bij den moord en de constructie van het schuldbewijs ligt uitsluitend in de rapporten van't sectieonderzoek. Tegen lijkverbranding worden veel principieele argumenten gebezigdwe willen ons daarover op het oogenblik niet uitspreken, maar wèl met nadruk wijzen op de practische zijde van het vraagstuklijkverbranding kin in vele gevallen een ernstig beletsel vormen voor de justitie. Te weten, dat de assche van zijn slachtoffer in een urn is weggesloten, zal een moordenaar een mate van rust en straffeloosheid waarborgen. Voor de justitie daarentegen biedt een post-mortem onderzoek, zelfs na langen tijd, nog de mogelijkheid om moordraadselen tot oplossing <e brengen. We herinneren in dit verband aan de geheimzinnige affaire van den dood der Engelsche verpleegster Miss Daniels, welker lijk vijf maanden na haar verdwijning eerst gevonden werd. Het eerste onderzoek leidde tot de conclusie, dat ze gestorven was aan de gevolgen van een onwettige operatie. Toen op verlangen der familie echter een deskundig onderzoek op het lijk werd ingesteld, kon nazoo'n langen tijd! nog onomstootelijk worden vastgesteld, eerstens, dat de verpleeg ster gedood was door worging, tweedens, dat van een verrichte on wettige operatie vermoedelijk geen sprake is geweest. Hier was het post mortem onder zoek dus niet alleen nuttig voor de justitie, maar ook voor de eer van de overledene, voordeelen, die niet be reikt zouden zijn, als het lijk dadelijk gecremeerd ware. - Buitenland. De Belgische natie is getroffen door een ernstige mijnramp, die het leven van een 30-tal stoere werkers afsneed. De sombere tooneelen van in angst en vreeze toegesnelde verwanten, die uren lang in onzekerheid blijven ver- keeren over de resultaten van het reddingswerk, hebben zich daarbij herhaald. De koningin heeft haar populariteit nog verhoogd door met spoed naar de plaats des onheils af te reizen en met woord en daad troost te gaan brengen in de huizen der zwaar beproefde families. Koning en koningin van België bezitten de gave om zich met groote minzaamheid en eenvoud tusschen het volk te be wegen, hetgeen oorzaak is, dat ondanks de groote politieke verschillen onder onze Zuiderburen, de kwestie van republiek of koningschap geen strijd vraag van practisch belang in België Expositie Fedor v. Kr egt en. De vijftigjarige Hagenaar Fedor van Kregten, exposeert met een 26-tal doeken van 16—30 April in de Kunst zaal Triborgh te Tilburg. Deze verzameling uit verschillende perioden van v. Kregten's kunstleven, biedt een niet ondankbare documen tatie voor een kleine studie van zijn ontwikkelingsgang als schilder. Maar bovendien bezit z'n werk voldoende distinctie om er in te kunnen vinden een ontsluiting van zijn zielegang. Daar zijn doeken die ontstaan zijn meen ik in den tijd dat hij nog de buteerde, of in elk geval kort daarna, zooals b.v. „Melktijd", „Drinkende Koeien" e a. Een jongmensch dat nog krom gaat onder academische vormen, kan aan genoemde werken zijn hart geducht ophalen, want ze zijn ontegenzeglijk knap geschilderd. Wat is er b.v. aan „Melktijd" ge- zwoegd I welk een liefdevolle aan dacht bespeuren we hier toch in de keuze van samenstelling, de voorzich tige maar duidelijke kleur en licht- verdeeling. Dat is wat men noemt af, heelemaal af. Toch voelt men tevens in toon en vorm dat v. Kregten zich spoedig boven het verstandelijk motief zal verheffen. Nu komt er ook lang zaam aan geest in z'n werk en 't ern stig zoeken naar een vorm die bevre diging schenkt aan zijn zielsexpressies. Dan is 't ook dat er een melancho liek gepeins over zijn werk gehangen komt. Melancholie wordt ten slotte de grondtoon van heel zijn werk. Zien we b.v. zijn bloemenstudies die onwillekeurig doen denken aan de poezie van Helene Swart, maar dan niet zoo fel. Het literair poëtisch- motief van Helene Swart werkte van Kregten echter niet in smartkreten uit hij is stil-bewust en gelatener? Toch voelen we in zoo'n vaasje verwelkte bloemen dat er een heete traan is ge vallen om wat eens jong en schoon en vreugdig was. Ditzelfde motief blijft zich handhaven in al zijn vol gend werk. Maar daarnaast openbaart van Kregten iets nieuws, het is 't zoeken naar een nieuwen vorm wat we heel duidelijk zien gedemonstreerd in „Zonnige Morgen". Ofschoon er in dezen nieuwen trant nog veel van een vaag en onbestemd zoeken ligt, is 't pogen de belangstelling waard vooral om de eigenaardige stofuitdruk king. De oplossing die v. Kregten o.i. niet in „Zonnige Morgen" heeft kun nen bereiken wist hij b.v. wel te krij gen in „Winterlandschap"welk een drukkende atmosfeer rust er op den waterplas waarin 't ijs te rotten ligt. En 't is of de naderkomende nevels een geheimzinnig gevaar ge vangen houden en straks het land schap zullen verstikken. Ook in zijn paardenstudies, waar over eveneens iets ijl's hangt, vind v. Kregten een vorm waarin hij uiting wil geven aan zijn zlelsexpressie. Die peinzende paarden bonkig neergebor- steld hebben veel te vertellen. In „Kleurensymphonie" en „Bier haven bij avond" toont v. Kregten zich een fel kolorist. Al zijn er minder gelukkige stukken zooals „Ochtendstemming" b.v. die 't in kleurgeving en gevoel ook al hee slap doet, er blijft meer dan voldoende over dat recht heeft op sympathie en belangstelling, ook omdat er in heel 't werk zoo nauw merkbaar is de oprechte openbaring van een stu leven. GEMENGD NIEUWS. Een gruwelijke moordpartij heeft bij Limon (Mexico) plaats geliad. Ban dieten staken een trein met 170 passa giers en 17 bewakiugsmilitairen in brand, nadat zij den trein hadden doen ontsporen. Na de soldaten te hebben gedood, schoten zij alle passagiers neer, die uit de brandende coupé's poogden te vluchten. Men gelooft, dat alle reizigers vermoord, of verbrand zijn. VECHTPARTIJ TE WEERT. Een man met een stoel doodgeslagen. Dinsdagavond omstreeks 10 uur ontstond in het café van M. .Toosten te Weert een woordenwisseling tus schen H. Meier en H. Joosten. Zij had den de vorige week reeds een kleine twist gehad. Joosten zag nu de kans schoon en sloeg Meier met een stoel op' het hoofd. Meier had nog de kracht om naar de marechausseekazerne te loopen en liet. relaas te vertellen. Daar zakte hij ineen. De ijlings ontboden dokter constateerde bloeduistorting in de hersenen. Meier bleek nu aan een kant totaal lam. Hij is naar het St. Jansgasthuis overgebracht en is Dins dagnacht overleden. Meier laat een vrouw en drie kinderen achter. Hij was een oppassend huisvader. De da der Joosten werd onmiddellijk gear resteerd. Hij staat als twistziek be kend. ON GELUKKEN. Gistermiddag is de koopman J. Rijnders uit Veenendaal op den Cu- neraweg onder Rlienen, waar hij fiet ste, door een vrachtauto gegrepen en zwaar gewond. In levensgevaarlijken toestand is hij per auto naar het zie kenhuis te Utrecht vervoerd. De chauf feur van een anderen auto, De J., die juist passeerde, schijnt aan het ge beurde schuld te hebben; de politie heeft hem aangehouden. Gistermiddag is het 5-jarig jon getje H. L. van E., van den Zuid-Oost Buitensingel in Den Haag, nabij de brug bij de Rijnstraat in het water van dien singel geraakt en verdronken. De 60-jarige koopman J. A. te Naaldwijk, was achter op een vracht auto geklommen, beladen met groen ten van de veiling te Honselersdijk. Toen de auto het dorp binnen reed, iel A. er af en hij kwam met het hoofd op de keien terecht. Enkele uren later is hij aan schedelbreuk overleden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode17 bruiloftsgasten getvond. Toen een vrachtauto, tot personen auto ingericht, voor een groep brui- loftvierders, uit de richting Finster- walde kwam gereden, raakte hij bij een scherpe bocht nabij Dabern aan het slingeren, stortte van een helling if in een sloot en sloeg om. Terwijl de bruid een buil, de bruide gom en eenige gasten bloedige schram men opliepen, braken eenigtf andere gasten hun sleutelbeen. Een 39-jarige vrouw werd zoo zwaar gewond, dat ze spoedig stierf. In het geheel werden 17 personen gewond. Verscheidene .auto's met helpers, waaronder eenige geneeslieeren, wa ren spoedig ter plaatse en brachten de gewonden naar het ziekenhuis te Sonnewald, waar de gekwetsten ver bonden werden. De licht gewonden konden naar huis gebracht worden, terwijl de zwaar gewonden in verple ging werden gehouden. Naar het schijnt heeft de bestuur der van den auto niet de noodige voor zichtigheid betracht en verzuimd, op het gevaarlijke punt, dat hij passee- ren moest, bijtijds te remmen. NOG MEER AUTO ONGELUKKEN. Twee dooden, drie gewonden. In de buurt van Brandenburg is een vrachtauto bij het uitwijken zoo sterk gaan slingeren, dat twee vrouwen, die zich in den auto bevonden, er uit vie len. Een barer werd op slag gedood, de andere ernstig gewond. Een ander ongeluk had plaats met een tractor, die van Brandenburg naar Plauen onderweg was. Deze viel bij een kromming van den weg in een sloot. De bestuurder werd op slag ge dood en twee personen, die meereden, werden ernstig gewond. Men heeft geconstateerd, dat in den Elzas (en ook elders) het aantal ooievaars, die in het voorjaar naar hun nesten terugkeeren, steeds kleiner wordt. De oorzaak van den achteruitgang van deze vogelsoort zou het volgende zijn: In Egypte, waar de vogels, gelijk men weet, hun winterverblijf vestigen maakt men een hardnekkige jacht op alle mogelijke sprinkhanen, die een ge* liefkoost voedsel van onzen langbee- nigen gevederden zomergast vormen. De insecten worden vervolgd door middel van arsenicum, dat men op den grond strooit, en de ooievaars zouden den dood vinden, doordat zij met de sprinkhanen tevens een groote dosis van het gif naar binnen zouden wer- Hfndert nfeh mei TsTer zóó weer ulfi ken. Men zoekt thans naar middelen om aan deze onvrijwilige uitmoording van een onzer meestgeliefde vogels paal en perk te stellen. Zoo lang echter de sprinkhanenverdelglng op de aange geven wijze wordt voortgezet, zal er helaas wel niet veel tegen de uit roeiing van den ooievaar te doen zijn. Het algemeen verslag over de volkstelling van 1921 in Engeland en Wales toont aan, dat er 1,736,221 vrouwen meer waren dan mannen op een totaalbevolking van 37.886.690 (in 1911 36.070.429.) Deze onevenre digheid betreft vooral den leeftijd van 30 tot 35 jaar; tegenover 1000 onge huwde mannen van dien leeftijd treft men 1470 ongehuwde vrouwen aan. in 63'/2 pet. der huwelijken was de man ouder dan de vrouw. De steden met de grootste bevol kingstoename waren: Blackpool met 64 pet., Southend met 50 pet., Hendon met 44 pet. en Covenrty met 20 pet. Zes steden in het textiel-gebied van Lancashire en 2 in dat van het graaf schap Londen vertoonen een achteruit gang, tengevolge van het uittrekken der bewoners. De gemiddelde gezins grootte was 4.36 in 1921 tegen 4.14 in 1911. Naar de „Times" uit Washington verneemt, heeft mr. Smith, de gouver neur van New-York, in een open brief geantwoord op de vraag, hem door mr. Charles Marshal een advocaat te New- York, in de „Atlantic Monthy" gesteld of zijn positie als een „loyaal en doel bewust katholiek" geen opvattingen inhield, welke onvereenigbaar waren met de grondwet der Vereenigde Staten welke hij, zoo hij tot president werd gekozen zou moeten verdedigen. Het antwoord, in het zelfde tijdschrift gepubliceerd als waarin de vraag voor kwam, begint met de openlijke ver klaring dat hij, Smith, een vurig ka tholiek is; echter verklaart hij, dat hij in de instellingen der kerk geen macht erkent, welke in de machtbevoegdheden der Amerikaansche grondwet of in de uitvoering van de wetten van het land kan ingrijpen. En hij voegt hieraan toe „Ik ben overtuigd, dat geen enkele kerk de macht heeft eenig decreet van eenige rechtskracht in de wet van het land uit te vaardigen, behalve voor het vast stellen van de positie van haar eigen lidmaten binnen de kerk zelf". De Amerikaansche bladen erkennen algemeen, dat gouverneur Smith een oud vooroordeel den kop ingedrukt heeft en dat elke godsdienstige tegen stand, welke tegen een eventueele can- dldatuur van Smith op grond van zijn Roomsch-zijn, zou worden ingebracht nu louter kwezelarij geworden is. Men meldt uit Almelo. Gisteren hebben in het naburige Den Ham he vige vechtpartijen plaats gehad. Een boerenknecht, de 20-jarige H. Mannes sen, werd gedood. Een andere fabrieks arbeider, werd zwaar gewond. Onge veer 15 personen liepen minder ernstige verwondingen cp. De vechtersbazen verkeerden onder invloed van sterken drank. Het was bij een vechtpartij op den weg naar Vroomshoop, dat U plotse ling met een mes werd gestoken. De dader, zekere H. H., werd later gear resteerd en zal naar de gevangenis te Zwolle worden overgebracht. Bij de Groenejagersbrug te Den Ham werd zekere E. met een mes in den schouder gestoken, ter hoogte van den hals, waarbij de slagader werd getrof fen. Hoewel het geval zich zeer zorg wekkend liet aanzien, is de toestand van den getroffene thans minder ern stig. De dader van dit misdrijf is on bekend. Gebeurtenissen uit plaats en omgeving, berichten en foto's uit Binnen- en Buitenland worden steeds aan OHS BlIfeaU Grootestraat 205, g e P U b I i* nvretPMswe* .DE KLOK* KEERDE

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5