IE ECHO UN flEÏZU "AUs^C Cocostapijt en toopers- Cocos-looptrs. Cocosloopers. Niet wegsmijten! „ALLEGR O" Slijp* en Aanzetmachine No. 33. Zaterdag 23 April '27. 50e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 April 1927 Ontvangst Mgr. Diepen. De buurt-commissie in de Station- straat is saamgesteld als volgtde heeren Adr. Pulles, Ivo van Haren, p. Dekkers, Borstrok, Bank, Plevier, Kriek, Siegenhom, Fr. van Wees, Antoon de Graaff, J. van Delft en van Heesbeen. Boerenleenbank. Aangezien meer dan de helft der leden afwezig was, kon op de ver- gadering van Donderdagavond^ de agenda niet worden afgewerkt. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het dezer dagen over leden bestuurslid v. Tuijl, die zoo noodlottig aan zijn einde kwam. Spr. noemt den heer v. Tuijl een „selfmade man", iemand die ook tot oordeelen bevoegd was en wiens advies op hoogen prijs werd gesteld omdat men wist dat hij eerlijk en bezadigd was. Hij nam de traditie van zijn vader over, maar kende zijn tijd en maakte van z'n bedrijf een modïl-bedrijf. Van Tuijl, zegt spr., was een stoere werkkracht, die we kunnen stellen als een model voor alle landbouwers zijn bedrijf was 't mooiste uit heel de Langstraat. Zijn verlies valt zeer te betreuren, ook voor zijn vrouw en kinderen, maar God heeft het zoo gewild en daar valt niet tegen te ageeren. Laat ons hopen en vertrou wen, dat hij hierboven reeds de geluk zaligheid is ingegaan. Balans en verlies- en winstrekening 1926. Afd. Spaargelden. Saldo aanvang dienstjaar f45262.98 Ingelegd f23050.16 Terugbetaald f 19624.11 Te betalen interest f 1495.12 Saldo schuld f 48689.03 Voorschotten. Saldo aanvang dienstjaar f54929.10 Nieuwe voorschotten f 3950.— Terugbetaald f 6651.60 Te betalen interest f 3059.74 Saldo einde dienstjaar f52227.50 Rekening-Courant. Saldo 1926 uitgaven f33042.97 ontvangsten f48861.32 Uitgegeven kapitalen f39660.71 Ontvangen f 32708.62 Eind-saldo uitgaven f36870.30 ontvangsten f 45736.56 Interest ontvangen f 1364.89 uitgegeven f 1754.65 Nog te betalen interest f 343.33 Uit de balans blijkt dat er te vor deren is f 94863.56 Schuld f 94425.59 Winst f 437.97 Reserve-fonds f 4612.33. De voorzitter dankt den kassier voor 't accuraat beheer en hoopt, dat men hem straks met algemeene stem men zal herbenoemen. Dan deelt spr. mede, dat de ver gadering geen doorgang kan vinden. Binnen 1-4 dagen zal opnieuw een vergadering worden uitgeschreven, waarin wel besluiten kunnen worden genomen, ook al zouden er maar twee leden verschijnen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering met den Christ, groet. Concert Liedertafel. In onze recensie van het concert der Liedertafel .Oefening en Vermaak" kwam een onjuistheid, of liever eene onvolledigheid voor We schreven daar dat het accom pagnemeni in handen was van den jongenheer Gerard Knepfle, dit is slechts gedeeltelijk juist, waar de heer Ian Princen, met z'n bekende virtuosi teit het mooie koor „Schweigen der Nacht" en de bariton solo „Maskenbal accompagneerde. Wij 'stellen er prijs op dit even te rectificeeren. Op den kop af. Voor de leden, genoodigden en donateurs der R.K. Werkliedenvereeni- ging voerde de tooneelvereeniging „D.V.S.V." Woensdagavond het^an- gekondigde blijspel op van Jan Gros- veld „Op den kop af". De groote zaal van den Gildenbond was tot in alle hoeken gevuld en door de leden werd goed gespeeld. Morgenavond 7 uur heeft de pu blieke uitvoering plaats, waarbij 'took wel niet aan belangstelling zal ont breken. Van deze uitvoering, stuk en spelers zullen we na de publieke uitvoering eene bespreking geven. Electriciteits-tarieven. B. en W. van Tilburg hebben den gemeenteraad voorgesteld de electrici- teits-tarieven voor kracht voor 't klein en midden-bedrijf aanzienlijk te ver lagen, om daardoor de toename van het gebruik te bevorderen. Zou het niet wenschelijk zijn de mogelijkheid hiervan ook voor onze gemeente eens te onderzoeken, om daardoor de concurrentie-mogelijkheid van deze bedrijven in de hand te werken, terwijl ook zeker de afname van electrische kracht daardoor be langrijk zou toenemen. Weggeld en Wegenbelasting. Men meldt ons het volgende: Zooals bekend zal zijn, vangt op 1 Mei a s. de nieuwe dienst voor Weg geld aan en een geheel nieuwe dienst voor de Wegenbelasting. Wat het eerste betreft, zullen de houders van rijwielen, paarden en trekhonden een dezer dagen een aan giftebiljet ontvangen, of anders ten kantore van den Onvanger kunnen verkrijgen. Men denke eraan, dat rijkaarten te Waalwijk alléén worden afgegeven op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag in den vóórmiddag op andere dagen en uren worden geene kaarten verstrekt. Wie vorige jaren .aan den lijve" de overstelpende drukte aan het kantoor heeft bijgewoond, zal goed doen zich te binnen te brengen, dat eene goede invulling en onderteekening van het eenvoudige biljet de vlotte afwer king zéér bespoedigt. In de meeste gevallen betreft de aangifte rijwielen men verzuime niet in te vullen of het een heeren of damesrijwiel geldt en neme even de geringe moeite na te gaan, welk merk en nummer zich daarop bevindt. Het raadplegen van de oude kaart is voor dit doel minder gewenscht. De nieuwe Wegenbelasting is voor houders van rijwielen met Hoe gaarne wij den heer Stütz deze mooie promotie gunnen, behoeven wij aan den anderen kant niet te verzwijgen hoezeer ons deze benoeming spijt voor de school, voor de industrie en onze gemeente. Wij hebben meermalen gelegenheid gehad de verdiensten te releveeren, die de heer Stütz heeft gehad voor de Rijksvakschool, waarvan hij de jeugd jaren zelf heeft medegemaakt, toen de organisatie nog ter hand moest worden genomen en hij er zelf op uit moest om leerlingen te werven. De Schoen- makerij-afdeeling is zeker in hoofdzaak dank zijn ijver en bekwaamheden uit gegroeid tot een inrichting van groote beteekenis voor de Nederlandsche en buitenlandsche schoenindustrie, waar alleen op de dagschool een veertigtal leerlingen zich thans voor hun toe komstig vakleven bekwamen, nog niet gesproken van de bijzondere- en avond cursussen. De resultaten waren van dien aard, dat de school een wereldvermaardheid kreeg en studenten uit alle wereld- deelen herwaarts kwamen. Om al deze redenen noemen wij zijn heengaan voor onze school, voor de industrie en niet't minst voor onze gemeente een zeer groot verlies. Wij moeten hem met deze mooie promotie feliciteeren, maar toch spijt Biljartwedstrijd. Hedenavond zal de Waalwijksche Biljartclub gevestigd in het café van A. van Berkel een biljartwedstrijd spelen tegen de Biljartclub .Ons Ge noegen" gevestigd in het café't Vosje. De wedstrijd wordt gespeeld in de zaal van den heer A. van Berkel. de bot geworden Gllettemesjes. Ze zijn 6 maanden bruikbaar, als ge ze slijpt of laat slijpen op de PRIJS 17.50. 38239 FIRMA JOHAN SMULDERS, 's Hertogenbosch Vughterstraat 33 Tel. 659. hulpmotor, van motorrijwielenen van motorrijtuigen (zoowel voor spersonen- als goederenvervoer) van belang. B het bezigan van deze voertuigen op den openbaren weg (dus niet alléén op provinciale wegenop of nè 1 Mei a. s. moeten de houders daarvan ten kantore van den Ontvanger der dir. bel. aangifte hebben gedaan. De hiervoor benoodigde aangiftebiljetten zijn sedert 25 April op het ontvang- kantooor verkrijgbaar, moet worden afgehaald en worden niet aan huis bezord. Na het inleveren van de behoorlijk ingevulde en geteekende biljetten zul len de van 1 Mei 1927 af geldig zijnde belastingkaarten tegen dadelijke beta ling van de verschuldigde belasting in ontvangst kunnen worden genomen. Ten slotte wordt er op gewezen.dat art. 15 der Wet, volgens hetwelk een bestuurder van een motorrijtuig, die daarmede op den openbaren wegrijdt, verplicht is. op de eerste vordering van de in art. 23 der Wet genoemde ambtenaren het rijtuig te doen stil houden, alsmede eene bij dat rijtuig behoorende, ten name van den houder staande, belastingkaart te vertoonen, in werking treedt met ingang van 16 Mei e.k. Wij raden eenieder aan t boven staande ■nauwkeurig te lezendesnoods wit te knippen, te bewaren en er naar te handelen. Men Werkt dan een goede regeling in de hand. N. V. HOLLANDIA. Naar wij vernemen werd in buiten gewone algemeen vergadering der N.V. E. W. Klijberg-Pernots' Stoomschoen- fabriek Hollandia alhier, gehouden op Donderdag 21 dezer ten kantore dei- Incasso Bank te Amsterdam, met alge meene stemmen besloten, het buis der maatschappij in Amsterdam te verkoo- pen. VEREEN. VAN WAALWIJKSCHE SCHOENFABRIKANTEN. Donderdag 21 April j.l. had in Hotel Verwiel, onder presidium van den heer J. C. Spapens, de oprichtingsvergade ring plaats der Vereeniging van Waal wijksche Schoenfabrikanten. De statu ten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld en besloten werd de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Tot Bestuursleden der Vereeniging werden gekozen de heeren «I. C. Spa pens van de N.V. J. C. Spapens Schoen fabrieken, B. Timmermans van de firma Timmermans van Turenhout, H. Donkers van de firma O. A. Donkers. Als plaatsvervangend be stuurslid werd gekozen de heer Jos. Pulles van de firma Pulles van Cierwen Co. Bij. de verdeeling der be stuursfuncties werd hel voorzitter-, schap opgedragen aan den heer J. C. Spapens, tot vice-voorzitter werd be noemd de heer H. Donkers en tot pen ningmeester de heer B. Timmermans. De heer J. Smarius te Waalwijk werd als secretaris der vereeniging benoemd. Het Secretariaat is gevestigd „Groote straat 304, Waalwijk". A. Stütz. Naar wij vernemen is deheerAloys Stütz, die 1 April het feit herdacht dat hij gedurende 12,/a iaar hoofdleeraar was aan de Rijksvakschool alhier, benoemd tot directeur der binnenkort te openen Schoenmakersvakschool te Pirmasens (Duitschland). het ons ten zeerste (al spreekt hier wat eigenbelang) dat dit vereerend aanbod hem gedaan is en hij na langen tijd van beraad door de om standigheden zich gedwongen gevoelde dit voorstel te accepteeren, hoe gaarne hij ook in Waalwijk verbleef en hoe dierbaar hem de school en zijn werk kring ook geworden waren. Het feit ligt er toe, er is nu niets meer aan te veranderenmoge men erin slagen, na rijp overleg en wijs beraad een opvolger te vinden, die naam heeft op dit terrein en de ante cedenten om jongelui hierheen te trek ken mogen alles en allen saamwerken om onze Rijksvakschool te houden in elk opzicht op 't peil, waarop ze staan moet en staan kan, ook in de toekomst Verbouwingen. De slagerswinkel van mej. Wed. Oers, in de Stationstraat alhier, za verbouwd en geheel naar de elschen des tijds worden ingericht. Deuitvoe ring van het werk is opgedragen aan den heer A. van Huiten—Krol. Af gaande op hetgeen deze laatste o.a bij slagerij van Roessel heelt daarge steld, kunnen we wel verwachten dat we ook hier wederom iets zeer moois iets nieuws voor Waalwijk zullen krijgen. Ook de kruidenierswinkel van A. v d. Wetering eveneens in de Station straat zal eene flinke verbouwing en uitbreiding ondergaan. De Blinde Vink of Lief en Leed In de Vogelwereld. Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen is thans verschenen het bekende werk van den populairen oud hoofdonderwijzer den heer A. C. van der Heijden, „De Blinde Vink of Lief en Leed in de Vogelwereld", met welk werk de auteur hier in Musis - en vooral voor de Radio in Hilversum zulk een groot succes had. Dit verdient het dan ook volkomen, om z'n uitnemende gedachte, z'n diep gevoelde opvatting, z'n prettige en duidelijke versmaat, waardoor het voor iedereen, klein en groot bevattelijk is. Vooral zal het voor de kleinen en grooten een prikkel zijn tot liefde voor en bescherming van onze gevleugelde vrienden, iets waartoe wij allen zoo veel mogelijk moeten meewerken. De heer A. C. van der Heijden heeft dit op zeer op bijzondere wijze gedaan en daarom hopen wij dat om het doel, maar niet minder om hem zelf, en om zijn werk, het boekje moge in handen kome van vele duizenden, vooral van vele scholen. Het werkje pl.m. 100 pagina's groot op flink royaal formaat gedrukt, is versierd met een mooie omslag-teeke- ning in linoleum-snede uitgevoerd, van de hand van den heer Jac. Bergmans alhier, onzen jonge teekenaar die wer- kelljk op dit terrein bijzondere gaven demonstreert en waarvan we in de toekomst nog heel veel goeds mogen verwachten. Het is een smaakvol ge heel, dat er beslist in zal gaan. De prijs is f 0 65; f 1,— geb Geslaagd. Mej. Cato Jansen, Min. Loefstraat alhier, behaalde het diploma Maat- knippen (Systeem Snelapparaten) uit gereikt vanwege de bekende R. K. Mode Vakschoolvereen. E.N S.A.I.D. Hare opleiding genoot zij bij Mej. Corry v. d. Griendt alhier. Auto-ongevallen. Het zoontje van den heer H., in de Mr, van Coothstraat kwam onder een auto terechtde auto ging over hem heen, doch berokkende hem, wonder boven wonder absoluut geen schade. Hij bleek tusschen de wielen gelegen te hebben. De heer C. alhier botste met z'n auto op den haek Mr. v. Coothstraat— Grootestraat tegen de tram. Persoon- ijke ongelukken kwamen nietvoor.de auto werd aan lampen, spatborden enz. nogal beschadigd. Uit Zalt Bommel werd Dinsdag aan de „Prov. Ct." geschreven De dames F. uit Waalwijk, die per auto een toertje door de Betuwe had den gedaan, kwamen tegen half vier n de Waterstraat in botsing met den als keuken dienstdoenden potkelder van den heer van der Benden, waar door deze grootendeels werd vernield. Oorzaak was, dat de dame die de aub bestuurde, weifelde bij de komst van een wielrijder en het stuur in plaats van naar rechts, naar links wenddedaar schoot de auto tegen een kinderwagen, die in elkaar werd gereden terwijl door den schok het daarin liggende kind er uit werd ge worpen, doch gelukkig ongedeerd door de begeleidster werd opgenomen Dan kreeg de auto plotseling vol gas en vloog tegen den potkelder, waarvan de muren werden ingereden en de in vallende steenen mede groote schade veroorzaakten aan 't keuken-materiaal. Nadat de politie van een en ander procesverbaal had opgemaakt, werd de auto naar een garage gebracht, waar na eenige reparatie 1 voor de dames mogelijk was huiswaarts te keeren. We vernamen dat een verze kering gesloten was bij de General. 20 jarig bestaan R.W.B. In de 1.1. Zondag gehouden alge meene vergadering der Voetbalclub R.W.B. werd besproken het as. 20-jarig bestaan dezer vereeniging. De vergadering was druk bezocht en de voorloopige plannen van feest viering, die voor alsnog geheim blijven, werden algemeen goedgekeurd. De leden waren zeer optimistisch ge stemd en zegden ruimen financieelen steun toe, terwijl ook besloten werd alles in het werk te stellen om wat meer te bereiken op het veld, nu de krachten ervoor beschikbaar zijn. Schoenhandel. In Maart 1927 zijn ingevoerd 193 206 paar ad f582.364 tegen 341.523 paar ad f724.517 in Maart 1926 De uitvoer bedroeg 49.691 paar ad f242.388 tegen 31.900 ad f163.537. grooter, zoomede van drijfriemenleder en tuigleer. Van verlakt kwam er voor 116.000 binnen, voor voeringleer was 't cijfer 287.000, voor drijfricinenleer 30 ton ad 93.000. Yerheugeiid is het, dat de uitvoer van leder zich steeds in gunstigen zin blijft ontplooien. Zoowel voor zoolleer als voor chropmoverleer, verlakt leer, voeringleer en drijfriemenleer zijn er alle hoogere, soms belangrijke hoogerc cijfers te constateeren dan in Maart 1926. Inzonderheid was dat 't geval voor ander chrooingelooid overleer voor 675.000 in Maart 1927 tegen 371.000 in Maart 1926 verlakt leer en voeringleer. Van verlakt ging er een bedrag van 145.000 weg, van voering leer voor 232.000, van drijfriemen- leer voor 101.000. Duitschland blijft de beste afnemer van zoolleer, Engeland van boxrund; de Ver. Staten van Amerika en Enge land van ander chroomovcrlcer. Voor voeringleer is Duitschland no. één, evenals voor drijfriemenleder. De uitvoer overtreft den invoer in Maart in belangrijke mate en wel met 60 ton. Voornamelijk is dat te danken aan den grooten export van chroom- overleer. „V. v. d. S." HOOGE INVOERRECHTEN IN DENEMARKEN. Bij het Folketing in Denemarken zijn eenige nieuwe belastingontwerpen in gediend. Volgens deze ontwerpen wor den o.a. de invoerrechten op schoeisel leder en kleeding artikelen verhoogd. Wat deze verhooging betreft kan worden opgemerkt, dat voorgesteld wordt bijzondere toeslagrechten te heffen gedurende een periode van drie jaren, welke ieder jaar over het al gemeen geleidelijk verminderen. De voorgestelde exit ra-rechten zijn de volgende: Artikelen: 1927 1928 1929 Schoeisel v. leder (tariefposten 60-62) 3.40 240 1,40») Witte canvas schoenen met rubberzolen (ta riefpost 210) 0.80 0.80 0.80') Zoolleder in lialve of heele veil, of croup. (tariefp. 298—299) 0.40 0.30 0.20') Gelakt of ander versierd leder tariefp. 297) 10% ad val. ll!t% ad val. 5% ad val. 100 100 100 70 70 70 50 50 50 c.M. breed c.M. c.M. lste 2de 3de kw. c.M. breed c.M. c.M. lste 2de 3de kw. c.M. breed lste kw. 1 c.M. 2de f c.M. 3de f 1.69 1.49 1.19 1.19 1.05 0.89 0.86 0.74 0.54 KAATSHEUVEL. Combinatie Homo Bonus, 184 zaken in Nederland. Gevonden voorwerpen. Op Zaterdag 23 April des namid dags van 4 tot 6 uur zijn op het Poli- tieburaeu inlichtingen te bekomen omtrent alhier gevonden voorwerpen. Een grijze dameshandschoen, een nikkelen rozenkrans, een heerenhand schoen, een tabaksdoos, een rozen krans, een witte konijn, een rijwielbe- lastingmerk, een huissleutel, een rozen krans in étui, een ring met sleutels, een bruin kinderbontje, een nikkelen rozenkrans, een witte handschoen (dames), een damestaschje met inhoud, een zwarte dames parapluie, een al- pacca beursje met inhoud, een huis sleutel, een zak met verhalen (druk werk), een schort, een zakmes, een ongeveer 2 meter lange buis (ijzeren), een rijwielbelastingmerk, een dames- portemonnaie met inhoud, een zilver bon, een zilveren potlood, een lederen portemonnaie met inhoud. IN- EN UITVOER VAN LEDER IN MAART 1927. De maand Maart gaf voor den invoer van zoolleer, een grooter cijfer te zien in vergelijking met vorig jaar, evenwel voor chrooingelooid overleer wat lager. Daarentegen was de import van ver lakt leder en voeringleer belangrijk Gedurende de eerste 6 maanden van 1929; de surtaxe gedurende de tweede zes maanden zou slechts zijn 40 öre per Kilogram. 2) Gedurende de eerste 6 maanden van 1929; de surtaxe gedurende de tweede 6 maanden zou de helft bedra gen van het over de eerste 6 maanden te heffen recht. „V. v. d. S." Delftsche leerlooierij en drijfriemen- fabriek. Saldo verlies van f46.455 tot f 13.685 teruggebracht. Aan het jaarverslag over 1926 der Delftsche Leerlooierij en Drijfrle- menfabriek, voorheen Alex Adam te Delft, ontleenen wij het volgendeHet afgeloopen jaar gaf een beter resultaat dan het daaraan voorafgaande, hetgeen voor het grootste deel te danken is aan beperking van de onkostenre- kening. De winst- en verliesrekening sluit met een winst van f 32.770 (v. j. ver lies f 4646), die men in mindering laat komen van het saldo verlies groot f 46.455, zoodat dit teruggebracht wordt tot V 13 685. De binnenlandsche concurrentie was nog steeds groot en bovendien had men ook te kampen met de door het buitenland vrij ingevoerde riemen. Men vertrouwt echter, dat op den duur bij het meer normaal worden van de oeconomische omstandigheden van de omringende landen het laatste be zwaar gedeeltelijk zal komen te ver vallen, te meer, daar de producten der maatschappij in alle opzichten de ver gelijking met andere kunnen doorslaan Dit laatste blijkt ook wel uit de ver grooting van den verkoop in het bui tenland van een speciaal soort riemen, waarmede men in verschillende landen groot succes heeft bereikt. Afschrijvingen hebben dit jaar nog niet kunnen plaats hebben. De balans vermeldt als activa o.a.: gebouwen en terreinen f 278 473 (onv.) machinerieën en gereedschappen f 253.777 (f 254 270), meubilair f 3208 (onv.), aandeelen in en voorschotten aan aanverw. ondernemingen f 282 896. (t 211.698), voorraden f 171.548 (f 265.987), debiteuren f 108 648 (f 120.929). kas f 8025 (f5292) en als passiva: geplaatst kapitaal f 941 000 (onv.). obligatielening f 38 000 (f 40.000), hypotheek f 35 000, (f 36 000). crediteuren f 106.263, (f 169 316) DRUNEN. Naar wij vernemen is thans definitief bepaald, dat het dooi de harmonie „De Volharding" te hou den festival zal plaats hebben op 13, 14 en 15 Aug. e.k. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich met de voorbereidende werk zaamheden heeft belast en voor op stelling van een schitterend program ma zal zorg dragen. Vanzelf sprekend is naar buiten nog weinig omtrent de bestaande plannen bekend. De heer Elshout heeft zijn grooten tuin welwillend beschikbaar gesteld en heeft de toezegging gedaan dezen geschikt te maken als feestterrein en „De zon"

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9