ïüüi ilttHittiirifarinttiittiiiirife Niet wegsmijten! „ALLEGR O" Slijp- en Aanzetmachine R. K. KIEZERS VAN WAALWIJK. Als ge stemt op No. 1 van lijst 7 (Smolders) kiest ge mannen, als Smolders, Eibers, Timmermans- Versthure, H. Donkers, A. H. van Schijndel, Loeff, Piet Verwiel e.a. allemaal echte Waahvijkers. Waar een locale spanning is, heeft de Kiesvereeniging een gewichtige taak. Spr. toont zulks nader aan, waar ook juist 't experiment van 't regle ment gelegen is. Volgens spr. oordeel zal 't gewijzigde reglement de inner lijke rust der R.K. Staatspartij bevor deren. Spr. keert dan weer terug tot de reeds genoemde hoofdgedachten. Om R. K. KIESVEREENIGING. Het gewijzigde Kiesreglement der R. K. Staatsparty een een goede functie te verzekeren heeft ideaal reglement. Het rooddkgevaar moet bestre den worden. Onder matige belangstelling werd Donderdagavond in de zaal der R. K Werkliedenvereeniging de aangekon digde vergadering gehouden van de R K. Kiesvereeniging, waar Mr. Fr. Teu lings eene toelichting zou geven op het verslag der Kiesreglement-Commissie van de R. K. Staatspartij. Voorzitter Eibers opende de verga dering met den christel. groet en bracht een bijzonder woord van wel kom aan Mr. Fr. Ten lings. 't Heeft 't bestuur zeer aangenaam gedaan, dat Mr. Teulings zich op eerste aanvrage direct bereid verklaarde om voor de afd. Waalwijk eene toelich ting te komen geven op het gewijzigde kiesreglement. Spr. noemt 't spijtig dat er zoo weinig belangstelling is, maar hoopt dat door de werkzaamheden van de pers, de woorden op de goede plaats zullen komen. De slechte opkomst meent spr. aan slordigheid te moeten wijten. Vervolgens geeft de Voorzitter 't woord aan den heer Teulings. Toelichting van Mr. Teulings De heer Teulings begint op te merken dat zijn onderwerp misschien wel wat dor is. tylaar indien men 't een paar maal van voren naar achteren, en 0111 gekeerd heeft doorgewerkt, zegt spr dan begint men er ten slotte van te houden. De Voorzitter drukte z'n spijt uit over de geringe belangstelling aldus dhr. T. maar ik heb 111e heelemaal geen illussie gevormd dat mijn onder werp een mobiele opkomst zou geven Reglementen zijn nu eenmaal niet pret tig, echter wel noodzakelijk en belang rijk. Ofschoon de toelichting in 't verslag duidelijk de bedoelingen der Commis sie draagt, wil spr. toch enkele punten mondeling verklaren en toelichten, hoe de Commissie Ruys er over denkt de werkzaamheden te regelen. Spr. geeft een klein schema van de indeeling en werking der Rijkskies kringen. Niet elke kieskring kan individueel werken, waarom noodig is dat men groepementen krijgt van gelijke grootte. Het gewijzigde reglement zal men in October 1928 kunnen toepas sen. De bedoeling van den Partijraad is 0111 't advies van heel groot Nederland te krijgen, 't Centraal-College heeft hier een voorname taak. Een goed staatsbeleid vraagt een degelijk toegeruste Kamerfractie. En dit streeft de R. K. Partij na door mid del van haar Kiesreglement, te krijgen een goed toegeruste en veelzijdig sa mengestelde Kamerfractie. De bezwaren welke men te overwin nen had betroffen vooral de regeling van het Politiek Advies. Nu zijn in het ontwerp-regleinent vooral twee hoofdgedachten uitge werkt. Ie. hoe verkrijgt men een deskun dige, een goed geoutilleerde Kamer fractie? 2e. hoe ondervangt men de bezwaren door sommigen onzer partijleden ge voeld tegen een politiek advies in den vorm en op de wijze als tot 1111 toe in onze Partij gegeven? De uitwerking dezer gedachten bracht als eerste eisch mee het stellen van speciale kwaliteiten. Nu is men voornemens 0111 twee-derde der te ver wachten zetels aan het Centraal Col lege ter beoordeeling voor te leggen en vast te stellen. Het Centraal College stelt een onpersoonlijk schema vast. Indien men b.v. 30 zetels heeft, dan zal 't Centraal College er 20 centrali- seeren voor de kwalitatieve samenstel ling. De overige zetels worden z.g. „vrije plaatsen". Van de vier zetels uit den kring 's-Bosch zouden dan drie kwalitatief worden, b.v. 1 Juridische kwaliteit, 1 Militaire kwaliteit en 1 Agrarische kwaliteit. Maar bij de samenstelling van een schema voor speciale kwali teiten heeft 't Centraal college ook rekening te houden met de historie. Zoo zal men van Den Bosch geen spe cialiteit voor Koloniën kunnen ver wachten. Daar zou Tilburg meer voor aangewezen zijn. Vervolgens geeft spr. een korte 'maar duidelijke verklaring van de werking der locale candidaatstelling. Het plaatselijk bestuur toetst de kwali teiten. De Rijkskieskringen zijn overi gens zoo vrij mogelijk gelaten en stel len ook de volgorde der speciale kwa liteiten. Het bezwaar der Michaelisten dat het advies centraal werd gegeven in Utrecht is thans ondervangen. Dan licht spr. toe hoe verschillende locale moeilijkheden overwonnen moeten worden voor de R. K. Staats partij. De minderheidsgroepen moeten hier een offer brengen ter wille van de Nationale eenheid der R. K. Partij, die een eenheidspartij is. de Commissie gemeend 0111 een onper soonlijk schema te moeten voorleggen. Nu kan men zeggen, dat is niet mo gelijk; wanneer men een schema maakt zal men tevens reeds iemand op 't oog hebben. Maar de bezwaren van de for- muleering der kwaliteiten door het Centraal College met voor oogen be paalde personen, op wie de omschrij ving zal blijken te doelen, is bij nader inzien minder groot. Door de Commis sie werd dit terecht genoemd de door zichtigheid van het onpersoonlijk ad vies. De commissie staat dan voor een dubbele taak: le. geheel objectief te zijn en 2e de speciale kwaliteiten, over de Kieskringen, zoodanig te verdeelen dat deze zonder strubbeling kunnen wer ken. Hier is dan van belang de doorzich tigheid van een „onpersoonlijk kwali teitèn-advies". Na een verklaring van de factoren centralisatie en decentralisatie besluit spr. met de hoop, dat de R. K. Staats partij onder de goede werking van het nieuwe reglement een vaste toekomst zal tegemoet gaan. (appla*is). De Voorzitter dankte den spreker voor de leerzame uiteenzetting, die naar hij hoopt vruchtbaar zal zijn. Spr. opent de gelegenheid om vragen le stellen en van gedachten te wisselen De heer Van Haren wenscht hiervan gebruik te maken. Waar niemand minder dan Mr. Teu lings hier een toelichting heeft gege ven, aldus de heer Van Haai en zal ik 't niet wagen om in herhaling van formules te treden. Wel wil ik een al- gemeenen indruk geven welke het kiesreglement op mij heeft gemaakt en aan de hand daarvan eene vergelijking Spr. treft deze vergelijking met een in aanbouwzijnde kerk, waarop als kroon van het werk een schitterende koepel R.K. KIEZERS~VAN~WAALWIJK. Als ge stemt op No. 1 van lijst 7 (Smolders) houdt ge mee den socialist uit den raad, de politiek uit den raad en zorgt ge dat de tijd in goed overleg kan gebruikt worden voor de belangen der gemeente. worden in de banen der principieele boven af aan te beginnen. Roomsche politiek. I11 die richting werkt men thans. De Vandaag staat hier in Waalwijk de Partijraad komt nu eenige malen per betaalde propagandist-socialist Drop jaar bij elkaar om belangrijke vraag- te oreeren om ons te komen brengen stukken te bespreken. Zoo zal men in de zegeningen van het socialisme. Och, het najaar 't belastingvraagstuk be- Drop is nog al niet zoo gevaarlijk en spreken en in hel voorjaar de sociale wal onhandig inet z'n politieke kunst- aangelegenheden, grepen, men doorziet hem wel. 't Tweede punt is: dat men moet ko- Maar straks komen er gevaarlijker men tot de stichting van een behoor- propagandisten der „democratie". lijk geoutilleerd partijbureau. En dan zal de huidige voorlooper v. De S. D. A. P. heeft zoo'n bureau Gent 't nog beleven dat ie een schop waarlegen men te vechten heeft, krijgt onder zeker lichaamsdeel en er Voor de S. D. A. P. is de politiek uit vliegt. Wat zal 't worden als men allés: godsdienst en levensbeschou- hier 't veld opent voor „de Dageraad?" i wing, zij zorgen alleen daarvoor. Bij Zal men dan moeten toezien dat onze de R. K. heeft men echter voor meer le H. Kerk en onze gevoelens door den i zorgen dan uitsluitend politieke be- R. K, KIEZERS VAN WAALWIJK. STEMT OP No. 1 VAN LIJST 7. zou worden geplaatst. Maar zie, 11a eenige weken scheurden de muren. Ze konden den mooien grooten koepel niet dragen en toen stortte het gebouw ineen. Hieraan dacht spr. toen hij het re glement zag, dat inderdaad een ideaal reglement is. Maar spr. vraagt zich ernstig af: is onze R. K. Staatspartij wel sterk ge noeg 0111 dit nieuwe, mooie, groote re glement te dragen? Spr. meent te mogen veronderstel len, dat tal van Kiesvereenigingen dit reglement nog niet kunnen dragen, Dit zou dan een verdeeldheid bevor deren, wat juist voorkomen moet wor den. Spr. wijst in verband daarmede nog eens even op de kwestie Arts en Veraart. Nogmaals, zegt dhr. v. H., ik vind 't een ideaal Kiesreglement maar laten we eerst zorgen voor een hechte fun deering der kiezers en een behoorlijk georganiseerde vereeniging. Dan is men tegen aanvallen bestand. Men zal zeggen, maar we zijn toch zoo sterk, we hebben toch zoo'n groote en machtige partij. Op papier zeker, maar wat hebben we in oogen- blikken van gevaar aan vele kiezers waarop men niet kan bouwen. Als straks dit nieuwe reglement wordt toegepast, met voor sommige groepen misschien hier en daar een dwingende bepaling, dan zullen andere partijen hiervan voordeel trekken. Spr. vraagt zich af of er dan nog meerdere scharen naast de Michaelis ten zullen dalen. Persoonlijk heeft spr. voorstellen in gediend, ze werden deels betwist of niet aangenomen. Spr. merkt op, dat in dien men de grieven des volks wil lee- ren kennen men niet den professor in 'n studeervertrek moet volgen waar hij over dikke folianten zit gebogen, volge men dan liever een Jules Verne die in de parken van Parijs het volk ging beluisteren. Vervolgens komt spr. tot de S. D. A. P., die vandaag officieel binnen de grenzen van Waalwijk is. Is onze Kiesvereeniging vraagt de heer v. H. sterk genoeg 0111 dit te kun nen weerstaan? Wat doen wij ter be strijding van het roode gevaar. Wij moeten daartegen krachtig stelling nemen, anders wordt Waalwijk on- anks zijn Rooinsch geloof, ondanks zijn groote Roomsche kerk, rood, zoo ood als scharlaken. Waalwijk voelt zich nog al wat als industrieele plaats in de Langstraat. Zeker, 't heeft daar recht op. Waal wijk is in de Langstraat het centrum, oor industrie, nijverheid, onderwijs, kunsten en wetenschappen, maar laat t nu ook worden 't centrum eener echt Roomsche politiek. Vanaf nu moet de actie gedreven modder worden gesleept? Vandaag geldt 't nog Godsdienst is privaatzaak. Maar ook dit zal anders worden. Dan neemt de heer v. Haaren de can- didaat-democraten onder de loupe. Ten eerste v. d. Waerden, die ons wordt voorgesteld als een op en top democraat; en als tweede v. Gent. .Spr. geeft dan zijn meening in hoe verre deze heeren van de democratische idee doortrokken zijn. Dhr. v.d. Waer den die dan zoo'n voorstander is voor medezeggingschap weigerde toch maar 0111 medewerking te verleenen aan de weder in 't leven te roepen Commissie voor de Rijksvakschool die alleen nog maar advies zou uitbrengen en niet medezeggen Daar wil hij dus niet geadviseerd wor den, dat kan hij alleen wel opknappen meent hij. Is dat democratisch? Hij die een flink salaris van het Rijk heeft, gaat zijn tijd en krachten geven aan de roode propaganda en draagt de fakkel van tweedracht en revolutie. Kan men ons geen betere „democra ten" bieden? 2e democraat van Gent: Bij de aan vaarding van z'n raadslidmaatschap zinspeelde hij op de persoonlijke moeilijkheden voor hem aan dit lid maatschap verbonden, zulks in ver band met zijn jong gezin, enz. De heer v. Haaren noemt dit comedie, want te gelijkertijd laat v. Gent zich candidaat stellen voor de Prov. Staten. Van Gent is op zijn manier kiesch. Onlangs bleef hij van de vergadering afwezig omdat er besloten zou worden over de aan schaffing van Oranje-portretten voor de scholen, (applaus). Men zet er alles op om Roomsch Brabant te nekken. Spreker wijst op het dezer dagen verspreide roode pamflet. De roode heeren kunnen onze Roomsche luiklok niet verdragen, zeggen ze. Kan men dal niet? Laat men dit luiden dan ont vluchten, laat mén naar Rusland gaan waar ze 't gelui van de roode klok kunnen hooren. Daar is ons klokgelui reeds lang verstomd en is het daarom zoo gunstig? (applaus). Spr. spoort aan tot waakzaamheid. Dan zijn er nog andere partijen. De anti-revolutionairen en de christelijk- historischen, dat zijn de broeders die met ons waken voor het roode gevaar. Maar dan zijn er nog de drie dissiden ten. Onder gewone omstandigheden zou spreker ze graag de pret gunnen maar onder de gegeven omstandighe den is dit niet mogelijk. Spr. noemt de dissidenten geen ernstige candidaten omdat ze de beschouwing van een hoo- ger plan missen. Er moet komen één Roomsche par tij om te keeren het roode gevaar. Laat ons de handen krachtig ineen slaan 0111 onze partij beter te maken, dan kan men ook met gerustheid de gevolgen dragen. Spr. geeft de noodza kelijkheid aan 0111 in de R. K. Kies vereeniging te krijgen een vasten Roomschen grondslag. Hierna diende spr. een motie in Waar deze motie de ondersteuning gold van een persoonlijk inzicht en dit bij nadere gedachtenwisseling ver ruimde en de heer v. Haaren aanleiding vond om zijn meening voor een betere te geven, werd deze ingetrokken. De heer Van Haaren ontving een har telijk en welgemeend applaus. Na een antwoord van den Voorzitter krijgt de heer Teulings gelegenheid 0111 dhr. Van Haaren te antwoorden. langen. Zoo toont spr. aan dat het partij bestuur niet stil zit maar hard werkt. Van den anderen kant meent spr. te moeten waarschuwen tegen een te pessimistisch inzicht. Zeker er is veel kwaads, maar toch ook veel goeds. Laat men nu niet alleen de kwade, maar ook eens de goede zijde bekijken. D'r wordt zeer veel goeds gedaan, waarnaar niet wordt gezien. Spr. geeft hiervan eenige voorbeelden; hoe zich duizenden menschen belangeloos be schikbaar stellen om zitting te nemen in steinbureaux etc. .Spr. geeft toe dat er reden voor ern stige waarschuwing is. De aanneming van het reglement flitstellen gaat prac- tisch niet, want dan zou men 't regle ment van 1925 met zijn vele bezwaren moeten handhaven. Dit zou een stap CHRIST. HIST. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". I11 de bovenzaal der Chr. Bewaar school te v.m. Besoijen hield bovenge noemde kiesvereeniging Donderdag avond eene openbare vergadering. Na het zingen van Ps. 86 vers 6 en het vragen van Gods zegen sprak de voorzitter, Ds. Louwe Kooymans een kort welkomstwoord. Hij betreurde het dat de opkomst niet grooter was, wijl iedereen, nu de verkiezing nadert, op de hoogte diende te zijn. Het verheugde spr. ook, verschillende dames aanwezig te zien. Hij dankte den heer Putman Cramer voor zijne bereidwilligheid, hier te komen spreken, om zoodoende de leden der kiesvereeniging in de ge legenheid te stellen hem te leeren ken nen. Spr. uitte ten slotte zijne voldoe ning dat in de a.s. gemeenteraadsver kiezing de Christ. Hist, en de Anti- revol. samen gaan. De heer Pulman Cramer, het woord verkrijgende, zegt, verheugd te zijn, dat hem hedenavond gelegenheid wordt geboden eens kennis te maken met de menschen uit de streek, die hij in de Prov. Staten vertegenwoordigt. Nog slechts korten lijd heeft spreker daarin zitting; toch heeft hij voor deze plaats en voor het christ. beginsel, reeds iets kunnen bereiken. Het was met de behandeling van het garantie bedrag ad 10.000, voor de Schoen en Lederindustrie. De antirevol- meen- de bot geworden Gilettemesjes. Ze zijn 6 maanden bruikbaar, als ge ze slijpt of laat slijpen op de PRIJS f 7.50. 38239 FIRMA JOHAN SMULDERS, 's Hertogenbojsch Vughterstraat 33 Tel 659. achteruit beteekenen. D'r zijn afdeelingen die beter zou den moeten marcheeren, maar over het algemeen is het organisatorisch ver band heel goed te noemen. Voor de technische uitvoering van het reglement staat spr. in. De kwestie is of men de spankracht kan verdragen. Maar het is tenslotte niet 't reglement, maar de geest die levendig maakt. Er moet komen een geest van goede bedoelingen, van op offering en broederlijkheid. 't Reglement wil dit alles helpen be vorderen, door den weg te effenen. Dan zullen dissidenten van zelf op den achtergrond geraken en de R. K. Staatspartij in goede banen zijn ge legd. (applaus). De Voorzitter vraagt of de heer Van Haaren zijn motie nog wenscht te hand haven. De heer v. Haren antwoordt, dat liet geenszins in zijne bedoeling heeft ge legen om iets af le dingen op de actie van het Hoofdbestuur. Dan wijst spr. op de pers en op het treurig verschijnsel dat er in Waalwijk zoo'n groot pak van de „Telegraaf" komt. Spr. meent dat van liooger hand in deze richting meer gedaan moet worden. Wat de motie betreft, zegt spr., deze is zuiver een persoonlijke meening, die ik geenszins wil opdringen aan een deskundige. Mijn persoonlijk oordeel geef ik gaarne voor een beter. Applaus. De heer Teulings merkt nog op, dat het in de bedoeling der partij ligt, dat de plaatselijke afdeelingen hulp krij gen van boven af. De heer De Vries, Directeur der Hoo- gere Handelsschool, zegt, dat hem de pessimistische inzichten van den heer Van Haaren verklarend voorkomen. Toen Dr. Moller en daarna de heer Vesters kwamen spreken was er een geringe belangstelling en ook nu kan R. K. KIEZERS VAN WAALWIJK. R. K. KIEZERS, CHRISTELIJKE KIE ZERS, KLEURLOOZE KIEZERS, stemt NOOIT op no. 1 van lijst 4 op H. van der Waerden. men zich niet in een goede opkomst U zult begrijpen, zegt dhr. Teulings, verheugen. Spreker meent dat dat de spr. mij heeft verrast. Hij gaat er in deze wel wat meer actie van het niet op de concrete punten in maar Bestuur mocht uitgaan. In „De Echo" werpt 't over een anderen boeg. Hij heeft slechts 2 maal '11 kleine adverten- meent n.l. dat we nog niet krachtig ge- tie van beperkten omvang gestaan. Spr. noeg zijn voor de uitvoering van het had gaarne gezien, dat ieder persoon- reglement. tijk een oproep had gekregen. Vervol- Met veel voldoening zegt de heer gens geeft spr. zijn ontevredenheid te Teulings naar den heer Van Haaren ge- kennen over de slecht geleide propa- luisterd te hebben. Spr. wil erkennen ganda voor de verkiezing der Prov. dat, wil 't gewijzigde reglement alle Staten. In De Echo werd terecht gewe- goede functies vervullen dan geldt als zen op 't groote aantal waardelooze eerste eisch een goede organisatie van of verkeerd uitgebrachte stemmen, de locale Kiesvereenigingen. j Naar spr.'s oordeel had men den kie- Men moet zich voornamelijk voor zers eerst een model-stembiljet thuis twee punten hoeden: men moet niet moeten bezorgen. Dat de stemming lijden aan zelfoverschatting of pedan- toch goed verloopen is, is te danken terie. Zooiets kan tot bedenkelijkheid aan den naam van Mr. Loeff, die leiden. De Katholieke partij kan men overal bekend klinkt. noch van 't een noch van 't andere een verwijt maken. Dat het verkiezingsapparaat slechts om de vier jaar van den zolder werd gehaald was niet goed. De huidige lei ders hebben dit ingezien. Het apparaat moet ook in de stille periode werken. Voorzitter Ruys heeft dan ook Con amore medegewerkt aan de reor ganisatie der R. K. Staatspartij. Er moet komen een doorloopende belang stelling voor de politiek en dan van De voorz. antwoordt, dat men heeft gedaan, wat de financiën toelieten. Men heeft reeds een tekort van over de 100.Bij de verkiezing voor de Prov. Staten heeft men een toelich tend lijstje uitgegeven, hoe er gestemd moest worden. Als er meer financiën zijne zal men ook een betere actie kun nen voeren. De voorzitter sloot onder dankzeg ging de geanimeerde vergadering met den Christelijken groet. den hieraan de voorwaarde te moeten verbinden, dat deze tentoonstelling op Zondagavond gesloten moest zijn. Dit voorstel vond van de andere partijen geen steun. Toen staken de enkele anti-rev. en Christ. Hist, de hoofden bij elkaar en heeft men tenminste nog gedaan kunnen krijgen dat Zondags eerst na de Kerkelijke dienslen, de Tentoonstelling mocht geopend wor den. Zoo ziet men dat, ook al is men slechts zwak vertegenwoordigd, wel iets bereikt kan worden. Wij mogen, zegt spr., in dezen tijd niet meer onverschillig staan tegen over de politiek. Zeg toch niet: „Het is 't zelfde, of wij door den hond of door de kat gebeten worden", want in de andere partijen zit men ook niet stil. Door het algemeen kiesrecht is het liberalisme van de baan geschoven en zijn vooral twee groote partijen op den voorgrond gekomen, nl. de R.K. Staatspartij en de S. D. A. P. Beide partijen zijn zeer sterk georganiseerd, zij staan weliswaar (lijnrecht tegen over elkander, doch hebben dit gemeen dat zij er beiden naar streven 0111 in den staat hun eigen beginselen in te voeren en de vrijheden en rechten, die ons volk in jarenlangen strijd tegen Spanje en tegen Rome zich heeft ver worven, zullen dan in het gedrang ko men. Spr. schetste dan in groote lijnen de grondgedachten, oorsprong en geschie denis en standpunten der Christ. Hist. Unie, die haar vrijheidszin ontleent aan den stichter van den Nederl. Staat, aan prins Willem van Oranje. Hij wees er op, hoe zij in haar beginselen niet mag afwijken naar de Calvinisten en vooral niet naar de Roomsch-Ka- tholieken, zonder daardoor nochtans den naam van anti-papisten te verdie nen. Dat de Christ. Hist, partij zich weert tegen het gezantschap bij den Paus, fegen de vrijheid van processie, tegen meerdere vrijheid inzake ge loofsverkondiging in Indië, tegen be perking van de vrijheid van drukpers, enz. behoeft volgens spr. niet als anti pathie tegenover de Roomschen te worden beschouwd, daar deze zaken indruischen tegen het protestantsche beginsel. Nadat tenslotte de spr. had uiteen gezet, op welke wijze de scheiding tus- schen de Anti-revol. en de Christ.-Hist. was ontstaan en had aangegeven, hoe toch op de meeste punten tusschen de ze partijen overeenstemming heerscht, waardoor dus samenwerking, vooral in gevallen als hier, mogelijk en aan te bevelen was, besloot hij zijn rede met den wensch, dat allen eendrachtig voor de Christelijke gedachte zullen opkomen bij de a.s. Gemeenteraads verkiezing. Na een dankbaar applaus der aan wezigen sprak de Voorzitter Ds. Louwe Ivooijmans een hartelijk dankwoord tot den heer Putman-Cramer die op zoo eenvoudige en duidelijke wijze de

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10