Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen I Go. Krom van dei Bankier. I li M M S# mm ËBÏÏ3K& ■m&m FEUILLETON 60e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCEE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-AdreaECHO. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 23 Mei des nam. 2 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Bianchi, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Sassen. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris voor gelezen. lansen. Heb ik 't goed gehoord dat de grond verpacht is aan van Sant bergen Sr. De Voorz. antwoordt bevestigend. Hierna werden de notulen ongewij zigd vastgesteld. De Voorz. deelt mede, dat van den heer Sassen bericht van verhindering is ingekomen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 1. Mededeeling kasopname. DeVoorz. deelt mede, dat door B.en W. op 24 Maart 1.1. processen-verbaal zijn opgemaakt van kasopname bij a. den gem.-ontvanger, b. het gem. grondbedrijf en c. het gem. electr. bedrijf. Boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. rJ2. Wijziging begrooting 1926. £&Voorz. In de vorige vergadering hebben wij drie begrootingswijzigingen gehad, Hiervan zijn er twee door Ged. Staten goedgekeurd en een terug ont vangen met eenige aanmerkingen van administratieven aard. B. en W. stellen voor de begrooting te wijzigen over eenkomstig de aanwijzingen var. Ged. Staten. Wordt goedgevonden. •Voorz. Dan hebben wij nog een nieuwe wijziging aan te brengen voor 1926. Die voor 1927 houdt verband met punt 5 der agenda (Conversie- geldleening). Overeenkomstig voorstel wordt be sloten. 3. Wijziging begrooting Godshuizen. De Voorz. zegt dat de wijziging betreft de overschrijving van f7.40. Spr. vraagt of de Raad zich met de overschrijving kan vereenigen. Jansen. Ik ben er tegen. Voorz. Verlangt U stemming? Jansen. Neen, dat is toch 4-1. Voorz. Hebt U dan bezwaren Jansen. Ja tegen elke begrooting of rekening of overschrijving van de Gods huizen. Voorz. Eenieder heeft daar zijn mee ning over, dat kan ik me wel begrijpen. Maar iemand kan zeker wel in iets tegen de Godshuizen zijn, maar dat is dan toch nog geen reden om tegen alles te stemmen. U moet ook zakelijk blijven. Nu gaat 't over een kleine wijziging van de begrooting die goed gekeurd is. Ik vind uw houding niet erg logisch. U 1. misschien wel con sekwent. De heer Jansen vraagt of de Voorz. deze kwestie dadelijk wil afhandelen. De Voorz. antwoordt ontkennend en vraagt of de heer Jansen stemming wenscht. De heer Jansen verlangt geen stem ming. 4. Aanbieding gemeente-verslag en verslag volkshuisvesting over 1926. De Voorzitter zegt dat de verslagen ter visie liggen. 5 Conversie geldleening Grond bedrijf. Voorzitter, 't Vorig jaar hebben we een leening van 7 pCt. omgezet in 5 pCt. 't Ten laste van het Grond bedrijf resteerende bedrag bedraagt, na de aflossing op 1 Juli f54.000. De leening op 8 Juli 1923 geplaatst heb ben B. en W. reeds lang willen con- verteeren, maar dat is niet altijd gelukt. Nu zijn we klaar gekomen bij Maat schappij „Vesta" te Arnhem tegen 5°/0 en een jaarlijksche aflossing van f 1500. Wij hebben hieraan de voorwaarde ver bonden dat conversie mogelijk is, wanneer de rentestandaard eens mocht dalen. De Maatschappij gaat hiermede accoord maar de eerste vijf jaar is geen conversie mogelijk, terwijl voor provisie kosten Va /o wordt bedongen. O i. zijn de voorwaarden wel aan nemelijk. Vanaf 1 Juni '27 hebben we dan een voordeel van 1 °/0. Wanneer we een inschrijving open den dan zouden de kosten voor de bank, drukwerk, enz. hooger zijn dan Vlo- Op een vraag van den heer Jansen licht de Voorzitter toe, dat het hier een loopende leening betreft, druk kende op het grondbedrijf. De heer Jansen vindt het nog niet zoo heel billijk. Voorz. Goedkooper kan 't toch niet. Neemt u eens aan dat de gem. Rotter dam geen leening tegen 4'/a °/o v°l- teekend kan krijgen. Wij zijn nu al een jaar bezig om tegen een lagere rente te converteeren. Maar de meeste geldschieters willen aan kleine ge meenten nog niet leenen tegen 5 °/0. Bovendien kan men aandeelen van kleine gemeenten ook niet aan de beurs verhandelen. Een leening van een groote plaats heeft beurswaarde. De heer Jansen beaamt dit. Voorz. Wij gaan er in elk geval op vooruit. Wordt goedgevonden. Overeenkomstig zal ook de begroo ting gewijzigd worden. 316. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. twee goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten op begrootingwijzigingen. b. goedkeuringsbesluit van de kroon inzake vaststelling factor inkomsten belasting. c. een dankbetuiging op een aan H.K.H. Prinses Juliana gezonden ge- lukwensch; al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d. een schrijven van M. Timmermans en Jac Waalwijk, respectievelijk voorz. en secretaris van het comité totorga- niseering van concerten, houdende verzoek om een bedrage van f 100,— aangezien door particulieren niet vol doende wordt bijgedragen tot algeheele dekking der kosten. Voorz. Bij de begrooting werd deze subsidie-aanvrage reeds besproken en op den post .Volksfeesten" gebruikt. B. en W. stellen voor, gezien 't nuttige werk der commissie de publieke ingenomenheid met de concerten en gezien de vele particuliere bijdragen die geen enkel jaar verminderen, te mogen aannemen dat hier wel steun op z'n plaats is en dit door de inge zetenen zeer zal worden gewaardeerd. lansen. Daar kan ik niet mee ac coord gaan. Wat de concerten en de commissie betreft daar heb ik per soonlijk niets op tegen, maar waar men hier subsidie van de gemeente krijgt, zag ik ook gaarne, dat er aan de gemeente rekening en verantwoor ding werd gedaan. Het is -voldoende-bekend, dat ik niet een van de minste bijdragers ben, maar ik zeg nogmaals in het belang van de gemeente acht ik rekening en verantwoording gewenscht. Voorz. 't Is hier niet een vereeni- ging die subsidie vraagt. Hoeveel wordt er niet door andere gemeenten gegeven voor volksconcerten. Dan moet ik zeggen, dat wij er met f100 heel goedkoop afkomen. Bij de eind afrekening werd ik persoonlijk door de commissie uitgenoodigd om de boeken na te zien. Ik kan wel zeggen, dat men wel eens geld tekort kwam en niet aan de verplichtingen kan voldoen. Dit jaar komen er weer drie gezelschappen van buiten. D'r is dus geld noodig. Jansen. Dat zal ik niet betwisten en 't is ook niet een kwestie van wan trouwen, Iaat men dat nou niet ver keerd gaan uitleggen. Maar veronderstel dat er straks eens een harmoniegezelschap komt om ook zooiets op touw te zetten. Voorz. Die moeilijkheid zien we niet in. al kwamen er zoo. Wij moeten dit geval op zich zelf bekijken Nogmaals de 'commissie doet niet in 't geheim. Wanneer ik zag dat er f 25 te veel werd uitgegeven, dan zou ik de eerste zijn op hierop te wijzen. Jansen. Toen de schoolcommissie een subsidie ontving moest deze toch ook rekening en verantwoording doen. Voorz. Dat was iets anders. Daar waren menschen die voor hun werk een vergoeding moesten hebben. lansen. Zou 't comité dan niet wat kunnen bezuinigen. Ik heb b.v. ge hoord, dat men er wel eens met vier personen op uittrekt om concerten te bespreken, dit zou men toch ook wel met twee personen kunnen doen. Kroon. Ik was er zelf eens bij. Maar als u de rekening zag voorzoo'n dag dan zou u zeggen, men heeft honger en dorst geleden, tenzij men alles uit eigen zak heeft betaald. Dit laatste is gebeurd. Jansen. Dat is te mooier als men zooiets in een verslag kan melden. Ik sta bekend als hoogste gever voorde concerten, maar ik voel me niet als raadslid verantwoord, als de gemeente geen rekening en verantwoording ont vangt. Voorzitter. Ik heb den indruk ge kregen, dat de buitenwereld wel eens denkt dat er aan zoo'n bestuursfunctie wel eens iets blijft hangen. Maar niets is minder waar. 't Is net anders om. Wanneer men In een of ander comité zitting heeft brengt dit altijd voor den persoon extra kosten mee Zoo ook met dit comité. Maar men draagt die persoonlijke lasten met plezier omdat men er liefhebberij ir. heeft. Jansen, 't Zijn gelukkige menschen die 't zelf kunnen betalen, maar er zullen er toch ook wel zijn voor wie dit bezwaarlijk is, die leven dus op kosten van de kas. Voorzitter. Dat gebeurt niet, daar ben ik zeker van. Wiegmans. Zoolang de zaken ge daan worden als voorheen, acht ik 't niet noodig dat men ons rekening en veranlwoording doet. Voorzitter. Wenscht U stemming? (Jansen). Jansen. Dat wordt toch 4—1. De overwinning is vooruit zeker. Maar ik heb toch even mijn oordeel willen zeggen. Meljers. Wanneer men rekening en verantwoording gaf dan zou men dit ook moeten doen van de particuliere gelden waar de gemeente niets mee te maken heeft Jansen. Ja, dan kunnen we meteen zien of 't wel noodig is. Misschien NUMMER 42. WOENSDAG 29 MEI 1927. Waalwyksthe en l.aigslraalsrke Courant B Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEERTRUIDENBERG. van „DE EOHO VAN EET ZUIDEN OF 00) Opeens slaakte bij een vreugdekreet. Hij bemerkte op het buffet het zakboekje van den heer Fauvel. Pas even op dat er niemand komt, zei hy tot Raoul. Hy greep het boekje, doorbladerde het haastig en vondGaston, markies de Cla- meran, Oloron, Pyreneën. Zyn we nu zooveel verder? vroeg Raoul, nu wy zyn adres weten? Tenminste zooveel, dat wy misschien gered zyn. Kom mee, men moet onze afwe zigheid niet bemerken. Moed gehouden, wees flink en vroolyk. Ik heb één oogen- blik gezien dat uw houding ons had kynnen verraden. Nu, wat zou dat? Dan zy'n wy hier niet meer veilig. Zou het in Londen beter zyn? A ertrouw op my, wy zullen ons er uit redden. Ik zal myn battery'en in orde ma ken? zy voegden zich weer by de andere gas ten. Maar al was hun gesprek niet ver staan. hun bewegingen waren toch bespied. Madeleine had op haar teenen staande, gezien, hoe Clameran het zakboekje van den bankier geraadpleegd had. Maar wat bewees haar die zichtbare on rust 'van den markies? zy twyfelde nu niet «5532W meer aan de slechtheid van dien man, aan wien zy haar hand beloofd had. Noch zy, noch hare tante zouden zich aan hunne macht kunnen onttrekken, wat er ook ge- beure moge. want om hen te ontmaskeren, moesten zy spreken en alles openbaren. Toen Clameran twee uur later met Raoul naar Vesinet terugkeerde, was zyn plan gereed. Ik twyfel er niet meer aan, dat hy het is, zei hij, nmar we hebben ons toch te vroeg verontrust. Ja, zei Raoul, maar de bankier ver wacht hem ,elk oogenblik, morgen i9 hy ons misschien op de hielen. Zwyg, viel Clameran h m in de rede. Weet hy, of weet hy niet, dat Valentine de Vrouw van den bankier is. Dat beteeko.it alles. Als hy het weet, hebben wy niets te doen dan te vluchten. Weet hy het niet, dan is nog niets verloren. Ho« kunnen wy dat weten? Eenvoudig, door het te gaan vragen. Raoul maakte een verbaasde beweging. Dat is goed, zei hy, maar gevaariyk. Het zou nog gevaarlyker zyn, kalm af te wachten en op een eenvoudig vermoeden vluchten, zou belachelyk zyn. En wie zal hem opzoeken? Ik. O, zei Raoul, gy, gy De stoutmoedig heid van Clam ran verbaasde hem. Dn ik? Ge zult my het genoegen doen hier te blyven. By het minste gevaar zal ik u een telegram zenden en maakt ge u uit de voe ten. Zy waren voor het hek van Raouls woning gekomen. Dat is dus afgesproken, zei Clameran. Gy blyft hier. Maar pas op, zoolang als ik weg ben. moet ge u voorbeeldig gedragen. Trek party voor my. maar geen domheden. Vraag geen geld. Nu, adieu, morgenavond zal ik in Oloron zyn en dien Clameran ge zien hebben. XVIII. Nadat Gaston de Clameran Valentine verlaten had, was hy er slechts met veel gevaar en groote moeite in g slaagd, te ontvluchten. Zonder de ondervinding en de toewyding van zyn gids, den ouden Meuoul, had hy zich nooit kunnen inschepen. Daar hy de sieraden zyner moeder aan Valentine had gegeven, bestond zyn geheele bezitting uit 920 francs, en daarmede kan een arme vluchteling, die zooeven twee man nen gedood heeft, zyn overtocht niet beta len. MaarMenoul wist er als oud matroos wel een middeltje op. Terwyi Gaston in een boerdei-y verbor gen bleef, begaf de oude man zich naar de matrozenherberg, waar hy vernam, dat er een Amerikaansche driemaster op de reede lag, waarvan de commandant, de heer de Warht, een zeeman zonder vooroordeel, zich er een genoegen uit zou maken een schuilplaats aan een jongeling te verleenen, zonder naar diens vroeger leven te vragen. Nadat Menoul het schip bezocht en met den kapitein een glaasje rum gedronken had, ging hy naar Gaston en sprak: Als het my te doen stond, zou ik dadeiyk toehappen, maar u Wat u aanstaat, zal my ook bevallen. Ja maar, weet u, gy zult hard moeten werken, ge zult matroos zyn. En, om op recht te zyn, het schip maakt nu juist geen aangenamen indruk op my. Er valt niet te kiezen, antwoordde Gaston, laat ons gaan. Menoul had zich niet vergist. Nadat Gas ton zich 48 uren aan boord van de „Tom Jones" bevond, was hy overtuigd, dat het toeval hem temidden eener merkwaardige verzameling schurken van de grofste soort gevoerd had. De equipage die zoowat overal aangeno men was, leek een staalkaart van boosdoe ners uit alle landen. Maar wat konden hem die menschen sche len, met welke hy slechts weinige maanden behoefde door te brengen. Zyn lichaam al leen werd door het schip vervoerd, zyn vrye geest rustte nog in de schaduw van het park de la Verberie, aan de z,yde van zyn be minde Valentine. Wat moest er van haar worden, nu hy haar niet meer troosten en verdedigen kon. Gelukkig had hy niet veel tyd tot naden- keu, want het aanleereu van het ruwe ma trozen werk vereischte al zyne krachtsin- spanning en (lat was zyne redding. De lichameiyke vermoeienis kalmeerde hem en onthief hem van zedeiyke smarten. Als het hem in zyn vrye uren toegestaan werd te rusten, sliep hy in zyn kooi weldra in. Als hy er soms toe kwam over de toekomst na te denken, dan was iiet des nachts als hy de wacht had en liet mooi weer was, dat hy de zeilen met rust kon laten. Iiy had ge zworen binnen drie jaar terug te komen, en dan i*yk genoeg te zyn, om aan de eischen van mevrouw de la Verberie te vol doen. Zou hy die belofte kunnen nakomen. Al heeft verlangen vleugels, de werkeiyk- heid kruipt langzaam over de narde. Na alles wat hy om zich heen hoorde en zag, was hy niet op den goeden weg dat fortuin te vinden. Het schip zette misschien koers naar Valparaiso, maar om er te komen, nam 't stellig den langsten weg. Kapitein Warth had .zich voorgenomen de golf van Guinea te bezoeken. Lachend vertelde hy, dat een zwarte prins, die een vriend van hem was, hem in de buurt van Badagri opwachtte, om hem, in ruil voor eenige kruiken rum en een honderdtal slechte geweren, een geheele la ding ebbenhout te geven. Om de waarheid te zeggen, diende Gas ton de Clameran, als nieuweling op zoo een soort van schip, als het vrye Amerika in (lien tyd ieder jaar by honderden uitrustte voor den slavenhandel. Die ontdekking vervuldde Gaston met woede, maar hy was verstandig genoeg, zyn indrukken te verbergen. Al zyn welspre kendheid zou niet in staat zyn, den kapi tein Warth er toe te bewegen, van dien winstgevenden handel af te zien. De equipage had voor Gaston slechts een matig ontzag, doordat de geschiedenis in het koffiehuis door Menoul gedaan, uitge lekt was. Indien hy dus zyn meening zou uitspreken, zou hy zich onnoodig een mo°i- ïyke positie bezorgen. Hy zweeg du9 en nam zich voor te ontsnappen, zoodra een goede gelegenheid zich aanbood. Het ongeluk was, dat die gelegenheid zooals gewooniyk, als er met ongeduld naar verlangd wordt, achterwege bleef. Na drie maanden kon kapitein Warth uiot meer zonder Gaston klaar kowm. Daar hy in hem een byzonder ontwikkeld man had ontdekt, schonk hy hem zyn ge heel vertrouwen. Iiy liet hem aan zy» tafel eten en had er genoegen ln met hem te spre ken. Toen dan ook de tweede kapitein op het schip stierf, werd Gaston in zyne plaats gekozen. In die betrekking deed hy achtereenvol gens twee reizen naar de golf van Guinea. Hy hielp tweemaal vyftion honderd negers opnemen, hen gedurende een reis van twee duizend myien bewaken, om ze eiudeiyk, heimelyk op de kusten van Brazilië aan land te zetten. Drie jaar, nadat Gaston zich te Marseille ingescheept had, lag de „Tom-.Tones" ein- deiyk in Rio Janeiro voor anker en kon Gaston van kapitein Warth scheiden, die toch een goed man was en die zich nooit* aan (len slavenhandel had overgegeven als het niet voor zyn eenig kind, de kleine Mary ware geweest, welke hy een grooten bruid schat wilde bezorgen. Die reizen waren zeer voordeelig voor Gaston geweest, hy had ongeveer 12,000 francs gewonnen, toen hy in Brazilië aan kwam. Toch wa9 hy niet meer, de edele, fiere en oprechte Gaston, die tot in ,het diepst zyner ziel Valentine de la Verberie had bemind. Tevergeefs ontkent men zich den schadeiyken invloed, die sommige om standigheden op ons hebben. Er bestaat omgang, die langzamerhand de beste en edelste karakters bederft. Even als de wind, de zee en de zon, zyn huid eerst gebruind en vervolgens verhard had den, had het gezelschap en de gesprekken van zyn makkers, zyn edele gevoelens ver nietigd. Hy dacht nog wel aan Valentine en be geerde haar nog altyd, doch zyne liefde was veel verminderd. Ondertussclien waren de door hem be paalde drie jaren verloopeu. Misschien had Valentine op hem gewacht en, voor dat hij iets ondernam, schreef hy aan één zyner vrienden te Beaucaire wonende, dien hy volkomen vertrouwde. Hy verlangde naar bericht van zyn land, zyn familie en zyn vrienden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1