DE ECHO VAN HET ZUIDEH i FLORA BIOSCOOP. P0PULA1R-BAL No. 44. Woensdag 1 Juni 1927. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 31 Mei 1927. Gouden Bruiloft echtpaar Pennings-Snaphaan. - Nauwelijk is het gouden huwelijks feest van de fam. v. Schijndel geluwd, of andermaal maakt zich de Stations straat op, om een ander paar te hul digen, dat 't buitengewone voorrecht ten deel valt om in volle gezondheid den dag hunner 50 jarige echtverecni- ging te herdenken. Vriendelijke buren hadden zich reeds eenige weken in 't gareel gezet om den waardlgen oudjes een hartelijke hulde te brengen. Een comité had zich spoedig ge- vormd. dat zich met de voorbereiding van het feest zou belasten. We brachten Maandag eens even een bezoek aan de oudjes die daar nu 50 jaren eenvoudig voortleven in el- kaars lief en leed, nederig en onop gemerkt^'ver buiten het groote leven. Beiden zijn nog vlug ter been al trof de man laatst nog een ongeluk en 't oude vrouwtje vindt snel woorden voor haar gedachten. „Ge ziet er beiden nog kras uit". En dan knikken beiden half lachend en zij voegt er bij„Ja mijnheer, als we zoo blijven dan kunnen we 't diamantfeest nog 's vieren. Wat een levenslust, welk een levens moed peinzen we; beiden zijn 80 jaar en gaan nu blij en lachend de negentig volmaken. Maar Juffr. Pennings is al weer aan 't vertellen: „in deze kamer, mijnheer, hebben mijn vader en moeder ook de gouden bruiloft gevierd. Ja, dat weet ik nog goed wanneer was 't ook al weer vader?" De oude Pennings zit even te pein zen, dan zegt ie, 19 Mei was't 41 jaar geleden. „Gunst wat een geheugen, Janus zegt 't oude moedertje in bewondering tot haar man. „Ja, zoolang is 't al geleden en hier in 't zelfde huis, waar m'n vader en moeder 't gouden feest gevierd hebben, „benne" wij ook getrouwd. We wonen ri'r nou al 50 jaar Als we vertrekken, ziet de lucht er wat regenachtig uit, „als we morgen nou maar goei weer treffe", zegt 't oudje. Toch een zeldzaam paar Maar gisteren was 't ook jnderdaad prachtig zomerweer In de Siationsstr. wapperden vele vlaggen en voor het huis der fam. Pennings was een groote eereboog opgericht luchtig met groen en bloe men versierd en doorwerkt met een electrische illuminatie. Te ongeveer kwart over acht kwa men een zestal luxe auto's voor de feestwoning gereden. Hier stonden veertien bruidjes opgesteld met de buurtêoinmissie om 't gouden paar naar de kerk te begeleiden. Om half negen werd door kapelaan Beekmans een gezongen H. Mis op gedragen. Toen het gouden paar, familie, buurtcommissie en bruidjes uit de auto's kwamen poseerden ze even voor onzen fotograaf. De gelukkige oudjes stapten toen weder, in de auto, een vervoermid del, waarvan ze nog nimmer gebruik hadden gemaakt. Men maakte toen een tochtje door Waalwijk en door Besoijen wederom naar huis wat 't paar bij zonder goed beviel. Voor 't huis stonden de bruidjes weer netjes gerijd en toen 't gouden paar verscheen steeg er een luid hoera op. Van alle zijden kwamen nu geluk- wenschen en vele bloemstukken bin nen. Ook de Edjelachtb. heer Burge meester, eenige raadsleden en de heeren - geestelijken van de parochie „St. Jan", kwamen de oudjes geluk wenschen. Om 12 uur verscheen de Buurtcom missie. Namens deze bood de heer Plevier het jubileerend paar twee ruststoelen benevens vier huishoud- stoelen en sprak daarbij als volgt Hooggeachte Bruid en Bruidegom. Mij is door de Buurtcommissie, welke is ontstaan om U dezen dag mede tot een onvergetelijke te maken, de eer te beurt gevallen U namens de Buurt hartelijk te feliciteeren met Uw Gouden Huwelijksfeest. Vijftig jaren, het is een heele tijd wanneer men het vooruit beziet, maar ach, wat is het toch gauw voorbij, als men zooals U beide zoo een gelukkig huwelijksleven achter U hebt liggen. Het is dan ook ggen wonder dat Uwe geheele naaste~omgeving zich spontaan opmaakte om dezen dag naar waarde te vieren. Het moet mij als Noord—Hollander dan ook van het hart, getroffen te zijn door dezen grooten geest van naasten liefde, welke zoo eigen is aan den Noord—Brabanter, en welke in geen andere provincie zoo tot uiting komt als in Noord—Brabant. Immers jong en oud, klein en groot, alles werkte om strijd mede, om het feest goed te doen slagen. De ouderen openden hun beurs, de jongedochtersper dag: en jongemannen zorgden voor de ver siering, en de allerkleinsten fungeerden als een bruidjesstoet naar en van uw kerkgang. De Buurt heeft dan ook gemeend, U een stoffelijk bewijs van hare ge negenheid te moeten offreeren en ik spreek bij deze namens de Buurt en het Comité den hartelijken wensch uit, dat het U gegeven moge zijn van dit bewijs van erkentelijkheid nog vele jaren te mogen profiteeren. Ik hoop en wensch dat 't ons als Comité gegeven moge zijn, voor Uw hierna volgende Diamanten feest een nog grootere Eerepoort voor U op te richten. U geachte famil eleden, aanvaardt ook bij deze namens de geheele buurt onze hartelijke gelukwenschen bij het Gouden feest van het hoog geacht Echtpaar Pennings—Snaphaan. Moge de goede God hen voor U ook nog vele jaren sparen en een goede gezondheid geven. Des avonds werd het gouden paar met een paar serenades verrast van de Liedertafel en de Harmonie St. Crispijn De belangstelling hierbij was zeer groot. Den geheelen avond heeft er een zeer prettige feeststemming geheerscht met muziek zang en voor drachten. Ook wij bieden de gelukkige oudjes onze beste wenschen. R.K. Middenstandsvereeniging. In de achterzaal van Hotel Verwiel werd Maandagavond een algemeene vergadering van de R.K. Midden- standsvereeniging gehouden. Niettegenstaande op de agenda punten voorkwamen als wet op de winkelsluiting, winkelweek, e.- a. die voor iederen middenstander van het grootste belang geacht kunnen wor den, was de opkomst zeer slecht. Waar bij de behandeling van het eerste agendapunt: Ontwerp van wet op de winkel sluiting" de pers werd toegelaten zijn wij in staat, en achten wij het ook van belang voor velen onzer lezers, om over deze wet, die zulke ingrij pende veranderingen in het maat schappelijk leven, vooral van den winkelier, zal medebrengen, de voor naamste bijzonderheden te vermelden. Door eene commissie uit de veree- niging was bedoeld weisontwerp in studie genomen om advies aan de algemeene vergadering uit te brengen. De rapporteur dezer Commissie de WeiEerw. heer kapelaan Martens zette zoo beknopt mogelijk de voornaamste bepalingen uiteen van dit ontwerp van wet, regelende de Winkelsluiting. De wet regelt de Zondags-slui ting, de werktijden door de week, de rusttijden en geeft nog enkele uitzon deringsgevallen. Ie. Voor den Zondag wordt als regel vastgesteld, dat de winkelzaken geslo ten moeten zijn. Uitgezonderd worden, de café's, restaurants, lunchrooms en dergelijke zaken. 2e. Meikwinkels mogen tot half 1 's middags geopend zijn. 3e. Als 5 December op Zondag valt mogen alle zaken geopend zijn. 4e. Bloemen en, banketzaken mogen geopend zijn op 1 Jan., 24, 25, 26 en 31 December, wanneer deze dagen op Zondag vallen. 5e. De stationsboekhandel mag ge opend zijn tot 2 uur, vervolgens apot heken gedurende den geheelen dag. Tooneelkappers mogen geopend zijn van 12 uur 's middags tot 11 uur 's avonds. Degenen, die wachtdienst verrichten moeten van de 8 Zondagen er 2 vrij a. op Zaterdag, b. op den dag voor Hemelvaart, c. van 20 November tot en met 5 December en van 15 December tot en met 24 December. (In deze twee laatste tijdperken mag een man per week hoogstens 62 en gen vrouw hoogstens 55 uur werken.) d. op 25 en 26 December, alleen voor bloemen en banketwinkels. e. op dagen waarop de gemeente lijke verordening dit toestaat. f. op 22, 23, 24 en 30 December voor bloemenzaken,'maar dan mag op die dagen hoogstens 14 uur worden gewerkt. Op 31 December tot ten hoogste 12 uur per dag, maar dan niet na 8'/a uur. De uitzondering voor den dag voor Hemelvaart is tevens van toepassing op de dagen die voorafgaan aan eiken sraelietischen feestdag. Hieraan is de bepaling toegevoegd, dat men slechts tot 11 uur en ten hoogste 11 uur per dag mag open zijn. Rusttijden. Hieromtrent is vastgesteld a. een wekelijksche rusttijd van on afgebroken 32 uur. b. dat op één werkdag in de week men niet voor 1 uur 's middags of daarna mag werken. Valt deze halve rustdag samen met de boven aange geven wekelijksche rusttijd van 32 uur, dan moeten deze gezamenlijk 41 uur bedragen. c. de tijd voor nachtrust moet min stens 11 uur zijn, d.w.z., dat er 11 uur moeten liggen tusschen het einde van den eenen en het begin van den anderen werkdag. d. indien iemand meer dan 6 uur in den winkel staat moet hij na 5'/a uur een 2 uur rust hebben. Werkt hij tot 6 uur 's avonds, dan moet hij minstens een rusttijd hebben i'/a uur en wel tusschen ll'/a en 3'/2 uur, behalve, wanneer hij pas om 12 uur begon te werken. e. bepalingen van het districtshoofd Deze kan i le. Den rusttijd van l1/2 uur ver engen tot 2 uur. 2e. Een of meer rusttijden van ten tioogste een half uur hieraan toevoegen. 3e. De tijdstippen van alle; rusttijden bepalen. Een rust van minder dan een kwar- ier telt volgens de wet niet mee.) Volgens bepaling der wet moet de rusttijd buiten den winkel worden doorgebracht. Tegen bovengenoemde bepalingen van het districtshoofd is beroep open binnen 14 dagen bij den Minister. Daarom gaan deze bepalingen eerst na 14 dagen in. Hangende de uitspraak SCHITTERENDE FILM ca HUMORIST op 't Tooneel len Pinksterdag 38422 2en Pinksterdag in de schitterend versierde zaal „Musis Sacrum.'' Entréet 0.75 pé* persoon. zijn. Dezelfde regels als voor den Zondag worden toegepast voor den Sabbath voor de Israëlieten, terwijl deze dan Zondags van 5 tot 12 uur geopend mogen zijn. De wet laat toe, dat winkels van eetwaren geopend zijn voor het ver bruik ter plaatse, d.w.z dat men hetgeen men koopt, ook in den winkel gebruikt. Als algemeene regel geldt tevens, dat met de artikelen van die winkels welke gesloten moeten zijn op straat niet mag worden gevent uitgezonderd met niet alcohol-houden de dranken en geringe eetwaren. Omtrent dit punt, dat de regeling der Zondagssluiting aangaat was het algemeen oordeel der vergadering, dat de sigarenzaken hierdoor sterk gedu peerd zullen worden, waarom men dan ook zal trachten hiervoor een andere schikking te treffen. De Commissie had aanvankelijk ook bezwaar tegen de bepaling dat de Israëlieten Zondags wel van 5 tot 12 mochten geopend zijn alsmede, dat Drogisten niet zooals Apothekers op Zondag mochten verkoopen, doch na uitvoerige gedachtenwisseling in de vergadering achtte men deze bezwa ren niet zoo overwegend om ertegen te ageeren. Werktijden door de week. Er mag per dag hoogstens 9 uur worden gewerkt en hoogstens 50 uur per week. Er mag niet worden gewerkt tusschen 81/2 uur 's avonds en 6 uur's morgens. Hierop zijn de volgende uitzonde ringen toegestaan. Er mag ook tuSschen 8'/a uur en 11 uur 's avonds in een winkel worden gewerkt, maar ten hoogste 11 uur van den minister zijn bovengenoemde bepalingen niet van kracht. Vervolgens is het mogelijk, dat af wijkingen worden toegestaan in be paalde gevallen, van hetgeen onder D. wordt aangegeven. Ook kan permissie verkregen worden om de rusttijden in den winkel door te bren gen, wanneer dit wegens de omstan digheden waarin men verkeert noodig wordt geacht. Omtrent b waren verschillende leden van oordeel, dat dit voor zaken, die slechts met een bediende volstaan een groot bezwaar zou opleveren en dat getracht moest worden daarvoor een andere regeling te treffen. Uitzonderingen. Bij drukte van werkzaamheden of wegens plaatselijke omstandigheden kan het districtshoofd, of de particu lier zelf. door beroep bij den minister voor bijzondere gevallen wijziging verkrijgen omtrent hetgeen is vastge steld, aangaande vetkoop op Zondag, rusttijd van 32 uur, den haiven rust dag voor of na 1 uur en de bepaling, dat de winkel gesloten moet zijn tus schen 8'/2 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. Ook op verzoek van vak verenigingen van werkgevers en arbei ders kunnen wijzigingen worden toe gestaan, terwijl de minister het recht behoudt deze weder in te trekken. Kapperszaken mogen op Zaterdag geopend zijn tot ten hoogste 12 uur per dag, terwijl hun eigen kinderen, niet voor en niet na 8 uur 's morgens en 's avonds mogen werken. Voor tooneelkappers is toegestaan door de week te werken van 9 tot 11 uur 's avonds en Zondags van 12 uur 's middags tot 11 uur 's avonds. Tenslotte voor het schoonmaken van winkels wordt toegestaan, dat werkvrouwen daarin arbeiden van8'/2 tot 11 uur's avonds. De Voorzitter zegt dat deze ont- werp-wet met de prae-adviezen voor de leden die er belang in stellen ter inzage gesteld wordt. Alvorens dus de bemerkingen dezer vergadering worden opgezonden aan het hoofdbestuur zal nog worden af gewacht of door de leden nog meer bezwaren worden naar voren gebracht, daar men deze bij zoo'n vluchtige beschouwing niet direct kan indenken, j Hierna wordt de bespreking eener te houden winkelweek aan de orde gesteld. Met genoegen kan de voorzitter mededeelen dat reeds een bedrag van f200 (8 bedragen van f25.—) is be schikbaar gesteld om het houden eener winkelweek mogelijk te maken. Zij die dit voorbeeld willen navolgen kunnen zich daartoe bij het bestuur vervoegen. De verdere bespreking van deze aangelegenheid werd in huishoudelijke vergadering voortgezet. Naar wij vernemen is thans defini tief besloten tot het houden van deze winkelweek, vermoedelijk in de week vallende einde Augustus en begin September, hetgeen men met het oog op het seizoen, de vacantle en den Koninginnedag, den meest geschikten tijd vond. Wij hopen spoedig in de gelegen heid gesteld te worden om nadere bijzonderheden en meer publiciteit over deze voor Waalwijk belangrijke aangelegenheid te kunnen geven. Mobilisatie-herinneringen. Zaterdag 19 Juni a.s. komen een 16 tal officieren der Artillerie (o.w. gep generaal van der Grinten) die gedurende de mobilisatiejaren alhier in kwartier zijn geweest en deze mooie streek zoo door en door ken nen, herwaarts om hunne mobilisatie herinneringen nog eens wat op te frisschen. Zij komen daartoe in Til burg bijeen en rijden te paard door Loonsche en Drunensche duinen, langs Roestelbcrg naar onze gemeente waar zij te ongeveer 5 uur aankomen, om daar ten 6 uur aan een gezamen lijk diner aan te zitten in hotel Ver- wiel, in dezelfde zaal waar men ge durende de mobilisatie steeds bijeen kwam. De heeren blijven aldaar over nachten en vertrekken dan den vol genden dag weer naar hunne resp. garnizoenen of woonplaatsen. Liedertafel nOefening en Vermaak". Zondagmorgen gaf de Liedertafel „Oefening en Vermaak" daartoe uit- genoodigd door Waalwijks Belang een matinée op de kiosk op de Markt, Hoewel het weer koud was en dus weinig aanlokkelijk om buiten te staan, was er toch aardig wat belang stelling voor het zestal mooie koren dat de Liedertafel op de haar eigen wijze ten gehoore bracht. Al komt een vocaal concert in de buitenlucht zoo niet tot z'n recht als instrumen tale muziek, toch wordt het blijkbaar op prijs gesteld. Het uitgestelde bal der Liedertafel Zondagavond in de kunstzinnig ver sierde zaal „Musis Sacrum" gegeven was druk bezocht en had een aller prettigst verloop, zooals men dat van O. en V. bals gewoon is. Serenades. Door bijzondere omstandigheden zijn de serenades die de harmonie St Crispijn 11. Zaterdag ook bij de herkozen raadsleden plan had te gaan brengen, niet doorgegaan. Zij heeft nu moeten volstaan met schriftelijk hare felicitaties aan te bieden. R.K, Fabrieksarbeidersbond mSt. Willebrordus. De door de afd. Baardwijk van bo- vengenoemden Bond uitgeschreven vergadering op Maandag j.l. kon we gens onvoldoende belangstelling geen doorgang vinden De lauwheid der leden valt hier zeer zeker te betreuren, te meer waar het Bestuur alle mogelijke moeite doet om de belangstelling en actie voor den Bond levendig te hou den. Laat elk R K. georganiseerd arbeider toch eens beseffen van welk een groote beteekenis de Roomsche organisatie is en hoe noodzakelijk 't is om trouw de vergaderingen te be zoeken. Wanneer Bestuur en organi satie gerugsteund worden door vele warme organisatie mannen dan alleen valt er iets te bereiken. Aan doode leden heeft een vereeni- ging immers niets, evenzoo niet aan die leden, waarvan men alleen kan zeggen, dat ze op papier lid zijn. Elk lid is verpitcht van zijn daad-werke lijke belangstelling voor zijne organi satie te doen blijken. Daarom allen op ter vergadering op Dinsdag 7 juni a.s des avonds 8'/a uur in de zaal van' het patronaat. Belangrijke punten komen aan de orde, oa. Bestuursuitbreidlng en be spreking afgevaardigde Bondsraad vergadering Utrecht. Kindsheidsprocessie. In de parochie van St. Jan zal de groote jaarlijksche kindsheidsoptocht worden gehouden op Zondag 12 Juni a.s. Als gewoonlijk zal aan de samen- stelling alle zorg worden besteed en zal de Harmonie ,St. Crispijn den stoet met hare vroolijke toonen op luisteren. In de parochie van den H Cle mens zal de kindsheidsoptocht niet gehouden worden op Zondag 12 Juni a s. zooals elders is gepubliceerd, daar de Harmonie „St. Jan", die dezen stoet zal opluisteren, dien dag op de kiosk te Waalwijk een concert geeft en dus verhinderd is. Al zou dit laatste be zwaar zijn te ondervangen door ver- schuiving van het concert, zoo meende de directeur, kapelaan Thomassen, dat het niet aan te raden is om in iwee aaneengelegen parochies tegelijkertijd de processie te houden daar dit het bezoek aan beide optochten zou be- nadeelen. Daarom zal vermoedelijk deze optocht den daaropvolgenden Zondag 19 Juni gehouden worden. A. Stütz. Naar wij vernemen is aan den heer Al. Stütz eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijksvakschool alhier - tegen 1 Sept. a.s. De heer Stütz zal na afloop van den cursus, medio Juli onze gemeente verlaten. Posterijen. De Directeur van het Postkantoor te Waalwijk brengt ter kennis van belang hebbenden, dat zij, die hunne ouder domsrente geregeld halen op Maandag, hunne renten ditmaal niet moeten halen op Maandag 6 Juni (zijnde Pinkster maandag) doch op den daaraan voor gaanden Zaterdag 4 Juni. De overige dagen blijven ongewijzigd. Heropening. Gaarne verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie van den heer J. v. d. Wetering, Sta tionsstraat, die zijn geheel vernieuwde zaak in koloniale waren en aanver wante artikelen a.s. Vrijdag heropent. De heer A. van Huiten-Krol, aan nemer-timmerman en v. d. Pas, schilder alhier hebben het oude winkelhuis degelijk weten te vernieuwen en de geheele zaak een frisch aanzien ge geven Dat 't den heer v. d. Wetering in zijn vernieuwde zaak moge wel gaan. Processie. Onder leiding van den ZeerEerw. teer pastoor Buijs van de parochie van O. L. Vrouw, maakten de leden der H. Familie j.l. Zondag een bede vaart naar Elshout. Om half tien ver trok de processie te voet Eerst werd een bezoek gebracht aan de Genadekapel, waarna men zich naar de kerk begaf. Om half twaalf werd een plechtige H. Mis opgedra gen. Na het Lof van kwart over een uur begaf men zich weer huiswaarts. Bezichtiging Gemeente Gasfabriek door den gemeenteraad. Op uitnoodiging van de Gasccm missie werd door den gemeenteraad j 1. Maandag een bezoek gebracht aan de gem. gasfabriek. Met uitzondering van wethouder Eibers, die bericht van verhindering had gegeven en van de raadsleden Oomens en v. d. Aa, was de geheele raad met den Edelachtb. Heer Burge meester en den Secretaris aanwezig. Gedurende den rondgang werden door den directeur der bedrijven de noodige technische toelichtingen ge geven. Achtereenvolgens werden de stokerij, werkplaats, machinekamer, zuiveringshuis, magazijnen en verdere gebouwen en terreinen in oogenschouw genomen. De algemeene indruk die deze bezichtiging bij de bezoekers achter liet was, dat ingrijpende veranderingen noodzakelijk waren Na afloop ver- eenigde men zich nog eenigen tijd op het kantoor van den directeur, waar deze eenige schetsen toonde van door hem gedachte verbeteringen. Een voor naam' onderdeel in deze plannen was na bespreking met de gascommissie reeds gewijzigd, doordat deze commis sie en bij nader inzicht ook de direc teur, het verticale kamer ovensysteem prefereerde boven het horizontale. Deze besprekingen enz. droegen uit den aard der zaak een zeer voorloopig karakter. Zoodra verdere plannen vasteren vorm hebben aangenomen hopen wij onze lezers hierover uitvoerig in te lichten. Opening Slagerij. Zooals eene advertentie in ons vorig nummer aankondigde wordt heden avond de nieuw gebouwde slagerij van den heer W. Baijens Buijs Laag. einde alhier geopend. Deze nieuwe slagerij en winkel, ge legen tegenover de oude zaak, maakt door haar keurige inrichting een fraai aspect van buiten en 'n zeer goeden indruk; ook van binnen is alles tip top en hygiënisch ingericht. Uitvoerder van het werk zijn de heeren J Koolen van Huiten en van Brunschot Archi tect de heer Bossaerts. Dat de nieuwe zaak geheel voldoet aan de eischen des tljds en van de wet zegt verder voldoende. Het beste succes zij den ondernemer toegewenscht. 24 uur rit. In verschillende nummers van ons blad hebben wij reeds een en ander medegedeeld omtrent de 24 uur rit door Noord-Brabant. Wederom zal onze gemeente het eindpunt van een etappe vormen, waar de rust wordt gehouden.- Al is het dan op een zeer ongelegen uur, des morgens 6 uur, toch zal de commissie van ontvangst evenals andere jaren wel in de gelegenheid gesteld worden de deelnemers eene goede ontvangst te bereiden en een versnapering aan te bieden. Wij willen daarvoor eventueele giften of giftjes gaarne in ontvangst nemen. Examen Lichamelijke Opvoeding Tot lid der examen-commissie voor het verkrijgen van de acte van be-

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5