OE ECHO VAN HET ZUIQEN De G. I. M. K. Klooster balsemen de Wandelaar ;„Geeik goud zoo goed' No. 47. Zaterdag 11 Juni 1027. 50o Jrg. TWEEDE BLAD. 2en Pinksterdag. Waren de verwachtingen wat het aantal bezoekers betrof voor dezen dag het hoogst gespannen, het hiervoren geschetste noodweert gedurende den nacht en in den vroegen morgen, waarin ook gedurende den voormiddag nog weinig verbetering kwam, sloeg deze verwachtingen leelijk den bodem in. Doch ondanks deze desillusie liet het comité zich niet teneer slaan. Terwijl men op het terrein druk bezig was de wrakstukken der weg geslagen tenten op te ruimen en de buffetten weer behoorlijk in te richten, maakten comité-leden en commissaris sen zich op om de aan het festival deelnemende gezelschappen behoorlijk te ontvangen. Men kon toen niet ver moeden dat deze triestig ingezette dag nog zulk een uitnemend verloop en vooral zoo'n schitterend slot zou hebben, doordat het weer gaandeweg beter werd en het behoudens een enkel malsch buitje, gedurende den dag droog bleef en het 's avonds zelfs zeer gunstig weer was. 't Gaf in de straten weer hetzelfde drukke gedoe met de arriveerende ge zelschappen, ditmaal was de deelname zelfs nog veel grooter. Op het gemeentehuis had wederom de officieele ontvangst plaats in de raadszaal waarbij de voorzitter van het hoofdcomité de volgende toespraak hield. Edelachtb. Heer Burgemeester. Evenals gisteren mogen wij U harte lijk dank zeggen voor de gelegenheid welke U ons biedt om door U ten gemeentehuize te worden ontvangen, voor de begroeting welke U daaraan voor de deelnemende gezelschappen verbindt. De hulde welke daarin voor de feestvierende gezelschappen ligt opge sloten stellen zij op den meest hoogen prijs. Daardoor toch komt tot uiting dat de kunst welke d* muziek en dit speciaal voor onze harmoniën biedt, in deze jachtende wereld naar sport en ontspanning door U wordt geduld en naar haar waarde wordt geschat. En ongetwijfeld is het meer dan bloot vermaak al mag ook dit ver maak van de bevolking op den voor grond worden geplaatst wat we in onze beroemde harmoniën bezitten, wijl ze toch weten te wedijveren met de beste amateurskorpsen in den lande. Dit, M. d. Bis voor ons niet minder aanleiding geweest om onze harmoniën de hulde te brengen welke haar ten volle toekomt. Gedurende al de jaren van haar bestaan hebben zij ons, met opoffering van tijd en moeite, veelal ook van eigen ontspanning gegeven wat zij vermochten, en ten spijt meestal van financieele moeilijkheden wijl de bestaansbronnen toch altijd niet zoo ruim waren, hebben zij in taaie studie en doorzettingsvermogen de muziek weten op te voeren tot het peil waarop onze harmoniën thans staan, het peil n.l. waarop het kunstminnende publiek zeker trotsch mag zijn. Wanneer wij daaraan nog verder onze gevoelens verbinden welke zeer zeker door de deelnemende gezel schappen welke U hier vertegenwoor digd vindt, worden gedeeld, dan hopen wij dat onze harmoniën ons nog lange jaren van dit kunstgenot mogen laten profiteeren, dat zij met de steun der bevolking bij voortduring mogen ont wikkelen. (Applaus.) De Edelachtb. heer Burgemeester v. Besouw hield hierna tot de aan wezigen dezelfde toespraak als wij onder ons verslag van Zondag hebben gepubliceerd, waarop de champagne werd rondgediend. Na een muzikale wandeling door Hoofdstraat, Schoolstraat en Gasthuis straat naar de Markt, stelden de muziekcorpsen zich»op het Marktplein vóór fle kiosk op. Ten aanhoore van een groote menigte belangstellenden werd wederom onder leiding van den componist, die met dit werk zich een reputatie verworven heeft, de .Groet aan Kaatsheuvel" uitgevoerd, waar over slechts één roep was, zoowel wat betreft het mooie geheel dat de circa 400 executanten vormden, als de fraaie compositie. Het festival dat te ruim 3 uur aan ving had wederom een zeer vlot ver loop, dank zij de voortreffelijke rege ling en de beschikbaarstelling van 2 kiosken. Na opening door het Kon. Muziek gezelschap „Eupho'nia", Kaatsheuvel, directeur A. Stravers, met de concours- nummers: Gloria Victus van L. Lang- lois, Pax et Labor van G. Parès, nam het Festival een aanvang. Thans tra den op Harmonie St. Jan, Berkdijk (Kaats heuvel), directeur L. van Gulik, met La Bruyère, Ouverture van M. J H. Kessels, Le val de l'Amblève, Fantaisie van D. Belleflamme. Kon. Erkende Harmonie Concordia, Loon-op-Zand, directeur M van Loon, met Ruy Bias, Ouverture van F. Men delssohn, Blumen der Liebe van R. Volstedt. Mannenkoor „Oefening en Vermaak", Udenhout, directeur Ant. van Baest, met Eene Vrouw van Oliver Koop. Het Woord van H. W. G van Nieu- wenhoven. Fanfare Concordia, Oosterhout, (Oosteind), directeur C. v. d. Sluys, met La Pivoine, Ouverture van P. Francis, La Fête Triomphale, Fan taisie van G. J. van Dam. Oisterwijksche Liedertafel Zang en Vriendschap Oisterwijk, directeur G. Gerritsen, met Nimmer acht van An- driessen, Omhoog van G. A. Heinze. Harmonie St. Cecilia Made, direc teur A. A. C. Driesen, met Unesoirée d'automne aux ardennes, Fantaisie van A. Govaert, Catharina Ouverture van D. Snoeck. Gemengde Zangvereeniging Laelitia, Tilburg, directeur C. van Baest, met Mijn Moeder vart j. P. J. Wierts, Jehova van W. P. Reyniers. Harmonie „Vereenigde Vrienden" Breda, directeur C. Schwarz, met Le val de l'Amblève van D. Belleflamme, La Dame au coeur d'or van Gadenne. Mannenkoor „Echo van het Zuiden", Tilburg, directeur P. v. d. Pennen, met Lied van den Arbeid van j; P. J. Wierts, Woudgedachte vqn F. Abt. Harmonie „St. |an", Waalwijk, direc teur J. A. Thijssen, instructeur M. van Loon, met Caprice sur l'opera Norma van Bellini, en Vendage et Moisson, Ouverture fantastique van A. Tack. Zangvereeniging „Tot Bloei der Toonkunst" Waalwijk, directeur L. v. Cromvoirt, met De Zwerver vanN. H. Andriessen, Wereldvrede van R, Hamm. Fanfare der H. Familie, Heus- den, directeur W. van Heivoort, met Elvira Ouverture van J. Werkman, Une soirée d'Automne aux Ardennes, Fantaisie van J. Govaert. Mannenkoor „Oefening Baart Kunst" Nieuwkuyk, directeur C. de Gouw, met De Dorpsklok van M. Zijderlaan, Mijn Land van F. J. van der Heyden. Liedertafel „Echo der Duinen", Loon op-Zand, directeur Ant. van Baest met Romance van K. Hamm, Morgenstemmen van Th. v. d. Byl. Harmonie Apollo Geertruidenberg, directeur H. L. Scherp, met l'Aurore d'un beau jour van J. Martin, Voix Romaines, Valse de Concert van M. J. H. Kessels. Mannenzangvereeniging Vrienden kring, Haarsteeg, directeur M. van Beurden, met De Dorpsklok van P. M. Zijderlaan, Hans en Griet van N N. Harmonie „Oefening en Uitspan ning", Goirle, directeur P. v. Abeelen, met Les Sabots de Suzon Ouverture Popy, Tempelweihe Ouverture van Kèler Bèla. Het bezoek was, niettegenstaande het minder gunstige weer vrij druk en nam, naarmate het later werd, zoo danig toe dat het aantal bezoekers nog veel grooter werd dan den vorigen dag. Direct na het optreden van het laatste deelnemend gezelschap vond op de kiosk de verloting der beschik baar gestelde geldprijzen plaats. De trekking werd verricht door de dames der Hoofdcomité-leden. De uitslag hiervan was als volgt: f 125 Fanfare „Oefening kweekt Kennis". Zevenbergschen Hoek. f 75 Zangvereeniging „Oefening en Vermaak" Udenhout. f 50 Kon, Muz Ver. Harmonie Oos terhout. f 50 Kon. Ver. Harmonie „Asterius" Oisterwijk. f 50 „Vereenigde Vrienden" Breda, f 25 „St. Jan", Berkdijk, f 25 „St. Cecilia" Made. f 25 „Vriendenkring" Haarsteeg, f 25 „Jongens Congregatie" Drunen, f 25 „Oefening en Vermaak", Waal wijk (het grootst aantal leden der zangvereenigingen). f 25 Postfanfare, Tilburg, (het grootste aantal leden der muziekver- eenigingen). Elk der deelnemende gezelschappen ontving verder een fraaie herinnerings medaille. Des avonds konden de duizenden aanwezigen op het feestterrein genie ten van het schitterend avondconcert van het 's Bosch Muziekcorps onder directie van den heer P. J v. d. Akker. De cabaret dancing-tent was eivol en er heerschte een uitgelaten vroo- lijke stemming. Al bleef het dansen de hoofd-actractie, toch wisten de ca- beret-artisten voor vroolijke afwisse ling zorg te dragen. Hoe later het werd hoe hooger de pret oplaaide en veel te spoedig kwam het sluitingsuur en daarmede het einde van het Festival. Het bleef echter tot zeer lang daarna op het feestterrein, in de clublokalen van Euphonia en Apollo en op straal nog een druk ge doe van uitgelaten feestvierenden. Met groote voldoening mogen Eupho nia en Apollo, mag Kaatsheuvels Belang, ja de geheele bevolking terug zien op dit schitterend geslaagd feest dat met aller samenwerking werd op gezet en zoo spontaan door de inge zetenen en duizenden uit de omgeving werd gevierd. Hulde aan de wakkere organisato ren, vooral aan den volijverigen algem. secretaris den heer J. Tuerlings die hier de man was, de spil waarop alles draaide. Het moge hem een vol doening zijn dat is bewaarheid gewor den wat hij in zijn inleiding in den feestgids schreef: „De tien duizenden, die zullen „komen deelnemen aan de festivi teiten, moeten andermaal den in- „druk mede huiswaarts nemen „Kaatsheuvel heeft feest gevierd, „zooals alleen Kaatsheuvel dat kan, „in ongedwongen Brabantsche blij- „heid en hartelijkheid, spontaan en „welgemeend, waardig en gepast". Dit is volkomen bereikt, waarmede ook wij den organisatoren gaarne onze gelukwenschen aanbieden. Vergadering te Waalwijk In aansluiting op ons bericht in ons vorig nummer, komen wij thans uit voeriger op deze vergadering terug. Zooals we reeds schreven was de belangstelling zeer goed en de leiding in handen van den Edelachtb. Heer M, van Hout, Helmond. De voorz. roept allen hartelijk wel kom dat naar spr. zegt, dubbel ver- diend is, omdat men in weerwil van het slechte weer toch nog zoo talrijk is verschenen. Een bijzonder woord brengt spreker aan het Ge meentebestuur van Waalwijk, dat zoo veel belangstelling aan den dag legt voor 't werk van de brandweer. Uwe tegenwoordigheid, mijnheer de Burge meester en Wethouder aldus spr. stellen wij op hoogen prijs. Vervolgens gaat spr. verder: Sinds de laatste vergadering is ons een trouw lid ontvallen, onze vice voorz., dhr. Kusseloos die steeds met zeer veel toewijding de zaken van onzen Bond behartigde. Wij verliezen in hem een krachtig medewerker en een goed vriend. Wij gedenken hem in groote dankbaarheid. Na de laatste vergadering in Gouda is de heer Tukkerman als bestuurslid afgetreden. Hij heeft gemeend dat zijn tijd gekomen is om heen te gaan. De heer Tukkerman heeft steeds met ambitie voor de brandweer geijverd. Wij wenschen hem ^een rustigen levensavond en een aangename her innering aan de brandweer zal hij ongetwijfeld blijven behouden. De heer Tukkerman is op jaren, zoodat wij zijn besluit alleszins kunnen bil lijken. Voorts deelt de voorz. mede, dat in voorbereiding is genomen de reorga nisatie van de Landelijke Organisatie. De decentralisatie welke hieruit zal voortkomen is in 't belang der brand weer en draagt bij tot meerdere be langstelling in 't werk van de brand weer. Dit is- een flinke stap in de goede richting. Wat de Prov. Brandweerbond betreft moet spr. zeggen, dat men de cursussen wegens onvoldoende belangstelling niet meer heeft kunnen handhaven. Men heeft al het mogelijke gedaan om de cursussen in stand te houden, maar 't pogen had geen resultaat. Wel heeft men bereikt dat er in Tilburg onder leiding van den Commandant Haarselhorst z g. „praatavonden" wer den georganiseerd, 't Bestuur meent, dat deze avonden ten zeerste in het belang zijn van de Brandweer. 't Adviesbureau heeft in den loop van 't jaar zevenmaal inlichtingen verstrekt en éénmaal aan een plaats buiten Brabant, nl. Axel. Men heeft goed gedacht om aan Axel 't ge vraagde advies niet te onthouden. Op de laatste vergadering te Eind hoven werd bij monde van den heer Jansen, Geldrop, voorgesteld om de propaganda voor den Bond krachtig aan te vatten en aan den Commis saris der Koningin in deze provincie steun te verzoeken. Er is toen beslo ten om onder verwijzing naar een circulaire van den Commissaris bij gemeentebesturen om steun te vragen. Het bestuur heeft zich hier van zijn taak gekweten, maar 't werd een poging zonder eind. Daar zijn vier gemeenten toegetreden, 't Valt te betreuren dat 't pogen niet meer resultaat opleverde. Thans zijn 49 gemeenten aangesloten, dat is 1 meer dan verleden jaar. Na deze mededeelingen wendt de voorzitter zich tot den heer v. Huiten, j Opperbrandmeester alhier, om hem dank te zeggen voor de goede zorgen en de moeite die hij zich gaf om deze vergadering voor te bereiden. Spr. hoopt dat de besprekingen nuttig zullen zijn. 'i Geeft den schijn aldus de voorzitter dat men begint te wan hopen aan 't voortbestaan van onzen bond. Er is nl. reeds een enkel woord gezegd dat in die richting wijst. Maar wij zijn van meening, dal onze bond een taak vervult en inderdaad be staansrecht heeft. Zijn wij allen hiervan overtuigd, dan vinden wij ook gele genheid waar 't noodig is een pro pagandist woord te spreken en mede te werken aan de instandhouding van onzen bond. Met den wensch, dat we prettig zullen samenwerken, open ik deze vergadering. De Burgemeester van Waalwijk zegt, dat waar de bond als plaats van vergadering Waalwijk heeft ge kozen, dit groote voldoening schenkt, omdat daardoor 't bewijs wordt ge geven, dat men de Waalwijkscne Brandweer weet te waardeeren. En waar Waalwijk eene werk-gemeente is en niet zooveel ontspanning biedt, meent spr., dat men bij de keuze van Waal wijk uitsluitend geleid werd door de belangen van het brandwezen en de versterking van den bond. In dat vertrouwen roept spr. allen welkom. (Applaus.) Agenda 1. Na voorlezing door den Secreta ris werden de notulen der vergadering d.d. 9 Juni 1926 onveranderd vastge steld. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. a. Een schrijven van verhindering van het Gemeentebestuur van 's Bosch. b. Schrijven van den Directeur der Posterijen en Telegrafie inzake aan vulling en voorziening van brandweer materiaal, zooals brandwekkers en generatoren, te Geldrop. c. Mededeeling van verhindering tot bijwoning dezer vergadering van den heer Elemans. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. d. Verslag van de „Praatavonden" te Tilburg gehouden. In een begeleidend schrijven geven de deelnemers in overweging om der gelijke avonden meer te organiseeren. Voorzitter. Hel bestuur had liever gezien dat de cursussen in stand waren gebleven, maar het doel ons toch ge noegen te hooren, dat de heeren met de gevoerde besprekingen content zijn. Waar dit zoo is, komt het ons voor, dat er aanleiding is om op 't verzoek te moeten ingaan en elk jaar praat avonden te organiseeren. Maar deze avonden dienen we dan meer te orga niseeren in plaatsen, die naar ons oordeel daarvoor in aanmerking zou den komen. De opperbrandmeestjer in zoo'n plaats kan dan o i. wel als leider optreden. Nu lijkt 't ons wen- schelijk, dat al deze leiders van praat avonden een voorbespreking houden met den heer Haarselhorst, die derge lijke avonden op touw heeft gezet en met zooveel toewijding leiding gaf, waarvoor ik hem gaarne dank en hulde breng. Men zal nu een grootere eenheid verkrijgen. Het lijkt me nuttig, dat er leiding uitgaat van boven en 'n goede eenheid wordt verkregen in de ver schillende plaatsen, waar men denkt praatavonden te organiseeren. Haarselhorst. Ik zeg u dank voor den mij gebrachten lof, maar als men iets graag doet, dan kan lof wel achter wege blijven. D'r werd alleen mijn naam genoemd, maar wanneer ik niet door zulke goede medewerkers terzijde zou zijn gestaan, dan had ik niets kunnen bereiken. Maar ik ben van oordeel, dat het initiatief en de leiding niet steeds van Tilburg moet uitgaan. Men loopt daardoor het gevaar om eenzijdig te worden in 't beoordeelen der dingen. Wij zijn niet ongenegen om te helpen, waar hulp geboden kan worden en ik geef hier nogmaals gaarne de verzekering, dat men steeds op onze volle medewerking rekenen kan. Wij zijn in 't bezit van projectie lantaarn en plaatjes, die op praat avonden zeer goed dienst kunnen doen. De voorzitter dankt de heer Haarsel horst voor deze mededeeling. v. Gils (Breda). Dergelijke praat avonden stel ik zeer op prijs, 't Lijkt me wenschelijk dat het Bestuur in deze richting werkt en zich richt tot de commandanten van verschillende brandweercorpsen. Wanneer deze hun toezegging hebben gedaan zou men een gezamenlijke be- spreking kunnen houden. Dan kon men aan de praatavonden ook een zekere richting geven, waardoor eenzijdigheid vervalt. De verschillende vraagstukken zou men dan eenige maanden te voren bij het bestuur kunnen indienen. Dan zal men ongetwijfeld van dergelijke avonden goede resultaten hebben. Dat kleine gemeenten zoo angstvallig zijn om toe te treden, is 'n zekere schroom om zich te richten naar den grooteren broer. Voorz..Mijn gedachtengang beweegt zich in de richting zooals U nader uitstippelde. Mr. Loeff (Drunen). De gemeente Drunen heeft als kleine gemeente 't voorrecht gehad om van den heer Haarselhorst een lezing met lichtbeel den te krijgen. Dit is voor ons een groote voldoeninggeweest.De menschen waren er allen zeer enthousiast over. In kleine gemeenten waar de ontwik keling niet zoo groot is, kan men van dergelijke avonden zeer veel profijt trekken, 't Lijkt me nuttig om kleine gemeenten in die richting te doen ont wikkelen. De voorz. beaamt zulks. Haarselhorst. Het is terecht zooals de heer van Gils opmerkte, een zekere schroom houdt de menschen nog terug. v. Huiten (Waalwijk). Dat is vol komen juist. Op de praatavonden is 't me ook sterk opgevallen dat vra genstellers sporadisch voorkomen. Wanneer we tot organiseering van praatavonden overgaan, dan lijkt 't me gewenscht om de verschillende centra weer te verdeelen in kleinere centra. Indien we hier b.v. een praatavond hielden konden hieraan alle omlig gende plaatsen deelnemen. Dit zou gemakkelijker zijn dan dat de heer Haarselhorst alle kleine plaatsen in deze omgeving moest bezoeken. Hiermede kan de vergadering zich algemeen vereenigen. 3. Verslag 1926-27. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 4. Rekening 1926—27. Met 't onderzoek der rekening wer den belast de heeren v. d. Meulen (Terheijden) Sprengers (Helmond) en v. Ginneken (Goirle). Na onderzoek deelde de Edelachtb. heer v. d. Meulen namens de com missie mede, dat boeken en beschei den in orde werden bevonden. De commissie zag echter gaarne dat voort aan de inkomsten en uitgaven zoo danig werden gesplitst dat 't geheel meer gespecifieerd wordt. 5. Bepaling contributie 1927—28. De voorz. zegt dat dit punt afhan kelijk is van '6. Begrooting 1927—28. De inkomsten en uitgaven sluiten met een gelijk bedrag van f 753,005. De voorz. zegt dat de begrooting geen aanleiding geeft tot eenige con tributiewijziging. v. Gils, ik hoor daar zoo juist dat we achterstallig zijn met onze contri butie. Op een onlangs te Zutfen ge houden vergadering werd een opmer king gemaakt over de plaatsen die de contributie nog niet hadden afgedra gen D'r werden weliswaar geen namen genoemd, waar 't is toch niet aange- naam zooiets te hooren, Verheugt (Mierlo). Dit ligt er aan hoe de^contributie wordt geind. Wij doen dit steeds heel kalm. Daar komt nog bij dat we extra uitgaven hebben gehad voor reiskosten, waardoor we de contributie niet op tijd konden afdragen. Ik heb dit aan den heer Stam medegedeeld die er genoegen mee nam. Hierna werd de begrooting onge wijzigd vastgesteld en de contributie factor bepaald op 1. 7. Bepaling van de plaats van de algemeene vergadering in 1928. Voorz. Tot nu toe werd niet te voren een plaats definitief aangewezen, 't Bestuur acht 't van belang dat te voren vaststaat waar men zal verga deren, dan kan de voorbereiding ook beter geschieden en Iemand aangewe zen worden die de maatregelen hier voor noodig, tijdig kan treffen. Nu was er b.v. maar twee weken tijd om de heele samenkomst te rege len, met 't oog op de exposanten is deze tijd ook (e kort Personen die aan de demonstraties wenschen deel te nemen, moeten tijdig weten tot wie men zich heeft te wenden. Een goede voorbereidingstijd is zoowel in het belang van de exposanten als van de brandweer zelf. We dienen hierdoor intensief verschillende belangen. Houdt ge er van een ferme wande ling te maken en eens lekker een paar uur te loo- pcn De heerlijke buitenlucht staalt zenuwen en spie ren. Maar pas op voor doorgeloopen voeten. Behandel Uw voet zolen voor'ge van huis gaat met wat Akker's Kloosterbalsem (60 cent) en ge kunt zeker zijn geen last van doorloopen te hebben. Klooster balsem reeds meer dan een kwart eeuw onvol prezen als een werkelijke balsem bij wonden en open plekken, ook zonder weerga als wrijfmiddel bij rheumathiek. spit. spierpijn. Zijn veelzijdige, snelle en afdoende werking maken Kloosterbalscm tot het middel. waarvan men opgetogen zegt' li»

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5