TWEE DUBBELE STERKEN THAN buitenland. De vergadering kan zich met deze zienswijze zeer wel vereenigen. Op een vraag van den voorz- welke plaats men gaarne aangewezen zag voor 1928, antwoordt de heer v. d. Meulen, Breda. De heer Haarselhorst noemt dat een goede keus. Een grootere plaats zal volgens spr. ook drukker worden bezocht, wat mede in 't belang der exposanten is. De heer v. Gils zal 't toejuichen als men 't volgend jaar in Breda komt. De Bredasche Brandweer ondergaat nu een reorganisatie zoodat men 't volgend jaar een geheel moderne expositie zal kunnen toonen. De vergadering geeft hiermede in stemming. 8. Aanwijzing van 3 afgevaardigden en 3 plaatsvervangers naar de algem. vergadering van de Koninkl. Nederl. Brandweervereniging op 14 en 15 Juni 1927 te Enschede te houden. Burgemeester v. d. Meulen (Ter- heijden) stelt voor om dit jaar de plaatsv£rvangers af te vaardigen. Voorz. Uw voorstel gaat ongeveer in mijne richting. Maar we hebben ook rekening te houden met de plaat sen. We zouden ook iemand uit 't Westen moeten hebben, naast de hee ren Sprengers en v. Gils. Ofschoon ter vergadering geen af gevaardigde uit 't Westen aanwezig is, stelt de heer v. Gils toch voor iemand uit dat deel der prov. aan te wijzen, in de hoop, dat er daar dan wat opleving komt. Als plaatsvervangers zag de heer Haarselhorst gaarne iemand uit de plaatsen Tilburg, Stiphout en Zeven bergen. Gekozen werden de heeren j. Spren gers (Helmond) P. v. Gils (Breda) en Hoeks (Oudenbosch). Als plaatsvervangers werden aan gewezen de heeren J. M. v. d. Laar (Helmond) van Raak (Tilburg) enJ.J. van Aken (Zevenbergen). 9. Benoeming van 3 bestuursleden, a Vacature Kuselbos (wegens over lijden). De voorzitter zegt er prijs op te stellen dat in de vacature Stam wordt benoemd de heer Haarselhorst. (Algemeene instemming). De Edelachtb. heer Verheugt geeft hierna een toelichting op de statuten. Rondvraag. v. Gils. Als vertegenwoordiger der Bredasche Brandweer acht ik mij ver plicht nog een enkel woord te zeggen. Wij hebben van U, mijnheer de voor zitter, de zeer waardeerende woorden gehoord aan wijlen den heer Kusel bos. Hiervoor zijn wif U dankbaar en stellen het op hoogen prijs dat de nagedachtenis van onzen grooten Commandant wordt geëerd Dit geeft mij ook aanleiding in mijn gedachten even terug te gaan, en een woord van dank en hulde te brengen aan den voorzitter en het bestuur voor alles wat zij in het belang van den bond tot stand brachten. U hebt eens mijnheer de voorzitter, 't booze plan gehad om onze vereeniging te ver laten, maar gelukkig kwam 't zoover niet Ik hoop, dat gij nog vele jaren onzen voorzitter zult willen zijn. Nog maals onzen dank voor Uw krachtige leiding. (Applaus). De heer v. Huiten zegt, dat, waar aan elke vergadering een demonstratie verbonden was, men ook meende hier iets te moeten doen. Weliswaar kan Waalwijk niet groot voor den dag komen, maar men mag zich gerust laten zien met wat bereikt kon wor den met betrekkelijk kleine middelen. De voorzitter dankte den heer van Gils voor diens waardeerendejwoor- den Spr. heeft inderdaad eens het voornemen gehad om, in verband met drukke werkzaamheden, als voorzitter te bedanken. Dan brengt spr lof aan de overige bestuursleden, die hem zoo krachtig hebben gesteund. Hierna werd gezamelijk de lunch gebruikt. Demonstraties. Om drie uur werden de demonstra ties op de Markt geopend, waarbij 't niet aan belangstelling ontbrak. Onder DEMONSTRATIE MET HET REDDINGSTOESTEL VAN ONZEN OPPER-BRANDMEESTER. b. Vacature Haarselhorst (per.aftr). c. Vacature Elemans (per. aftr.). De Voorz. doet voorlezing van een schrijven, van den heer Elemans, waar in deze te kennen geeft, zijne candi- datuur wel te willen afstaan. De heer v Gils noemt als candidaat dhr. v. d. Meulen. Mr. Loeff. We moeten ook eenigs- zins rekening houden met de plaatsen 't overleden lid Kuselbos kwam uit Breda en nu stel ik voor diens plaats genoot, dhr. v. Gils te benoemen. v. Gils. Ik heb 't recht een betere candidatuur voor te stellen, n.l. onzen opperbrandm mester, mijnheer Kessels-, die reeds 22 jaren bij de Brandweer is en zich zeer verdienstelijk heeftgemaakt. 't Is een man met veel practische kennis en wat ook iets zegt. met veel tijd en lust. Als mijnheer Kuselbos nog leefde, zou hij mijn woorden tot de zijne hebben gemaakt. De heer Kessels is hier de rechte man op de rechte plaats. De heer Verheugt (Mierlo) wijst nog op de wenschelijkheid om de oude ver- houding in 't bestuur te handhaven, n.l. drie Burgemeesters en drie Brand meesters. Gekozen worden de heeren Kessels, (Breda), Haarselhorst (Tilburg) en v. d. Meulen (Terheijden). 10. Bespreking agenda algemeene vergadering der Koninkl. Nederl. Brandweervereen leiding van den heer v. Huiter. demon streerde de Waalwijksche Brandweer met de plaatselijke motorbrandspuit, welke zeer goed voldeed. Nabij 't station werd toen vanwege de „Salva" een interessante demon stratie gegeven met Schuimblusch- apparaten en Schuimspuiten. Eenige brandstapels, besproeid met benzine, olie en teer, werden aangestoken. Toen 't vuur op z'n hoogst was begon men het blusschingswerk met een schuimblusscher. Binnen één minuut had men 't vuur gedoofd. De aan wezigen waren vol lof over dit resul taat. De Amsterdamsche Rijtuig Mij. de monstreerde zeer gunstig met de „Somna" autobrandspuit, die ge bouwd is voor vier stralen. De N.V Nederl. Mij voor Onder nemingen in de Machine Industrie, exposeerde met een Ganz-Motorbrand- spuit, die ongetwijfeld zal voldoen in kleine gemeenten. Tot slot demonstreerden de heer van Huiten (Waalwijk), met een door hem zelf vervaardigde reddings- lijn. Door middel van een katrol laat men zich langs een lijn naar beneden glijden. Onze foto geeft hiervan een voorbeeld. Dit eenvoudige toestel werkt practisch en goed. Een woord van hulde aan onzen onvermoeiden opperbrandmeester voor diens eenvou dige, maar practische gedachte. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente Donderdag 9 juni '27 des nam. 7 uur, ten Gem.-huize. Voorzitter. Edelachtb. Heer van der Ven. Bij de opening door den Voorzitter zijn afwezig de heeren Prinsen, van Buul en Wagenberg. Voorz. Alvorens met de afwerking van de agenda te beeinnen. voel ik Wethouder van Helvoirt, die gedurende mijn ziekte de leiding der gem. heeft gehad. Agenda. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. a. Schrijven van den a.t s. J. van Heijst, die onder dankzegging zijne benoeming als ambtenaar van den Burgerl. Siand aanneemt. b. Goedkeuring van Ged. Staten tot het aangaan eener geldleening. PER D005 VAIT (10^ PER EMrtELTABLET) 2 {c. alsvoren tot het kappen van boomen. d. alsvoren tot wijziging der gem. begrooting 1926. e. proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat in kas was f 1587 015. Boeken en bescheiden werden in orde bevonden. f. alsvoren bij den administrateur van het Electriciteitsbedrijf, waar in kas was f 716.535. g. Prccessen-verbaal van diverse stembureaux. h. mededeeling van de nieuw be noemde Raadsleden dat zij hunne be noeming als lid van den Raad aan nemen. i. Rapport van de Commissie van Toezicht op het L.O. inzake onderzoek scholen in deze gemeente. De Commissie heeft alle scholen bezocht en maakt naar aanleiding hiervan eenige opmerkingen. Voorz. Wij stellen U voor al deze stukken voor kentflsgeving aan te nemen. Wat't laatste stuk aangaat, wij hebben van de inspectie nog nimmer eenige opmerking hieromtrent gekregen en vinden geen aanleiding om aan die van de commissie te voldoen. Intus- schen zijn we natuurlijk wel erkente lijk voor 't werft van de commissie. j. Ontwerp regeling van Ged. Staten inzake wijziging regeling jaar wedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in deze provincie. Met dit ontwerp kan de Raad zich vereenigen. k. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten gevallen op de gem. rekening. Voorz. De aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. Wij stellen U voor, voor zoover mogelijk aan de verlangens van Ged. Staten te voldoen. Wordt goedgevonden. Verzoek R.K Voetbalver. „Vlij mensche Boys" om beschikbaarstelling speelterrein. Voorz. We zouden de .vereeniging gaarne terwille willen zijn, maar zien geen kans om in den zomer een gun stig terrein te krijgen, wel van half Oct. tot half April. Intusschen kunnen we eens uitzien. Hiermede is de behandeling der in gekomen stukken afgeloopen. 2. Aanbieding Gemeente-verslag 1926 Wordt voor h h Raadsleden ter inzage elegd 3. Goedkeuring rekening gezond heidscommissie 1926. Voorz. De rekening sluit met een batig slot van f 330 04. Wordt z.h.s. goedgekeurd. 4. Benoeming lid schattingscommis sie wegens niet aanneming der be noeming door den heer M. de Vaan Nz. Weth. v. Buul komt ter vergadering). Na een vijftal herstemmingen wordt benoemd dhr. A. Boom Hzn. 5. Voorstel van B en W. tot wijzi- ging van de verordening voor de com missie van Toezicht op het L.O. De verordening wordt overeenkom stig concept zonder eenige bespreking gewijzigd. 6. Onderzoek der Geloofsbrieven en toelating Raadsleden. Voorz. Dan schors ik een oogenblik de vergadering en verzoek de heeren v. Helvoirt, v. Sprang en van Hees been, om de stukken na te zien. Heropening. Weth. v. Helvoirt. Wij hebben de geloofsbrieven onderzocht en alles in orde bevonden, waarom yvij U advi- seeren tot toelating. Wordt goedgevonden. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot onbewoonbaar-verklaring van de woning, gemerkt B, No. 129. De Voorz. doet voorlezing van het advies der Gezondheidscommissie en licht toe dat 't betreft de woning van J. van Helvoirt, op den Akker. j Overeenkomstig voorstel wordt be sloten. 8. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een beschikbaar gesteld gedeelte van het perceel plaatselijk gemerkt A, No. 101. De Voorz. zegt, dat zich bij de woning van Mej.Mommersteeg een zeer gevaarlijke bocht bevindt. Mej. Mom- mersteeg heeft zich bereid verklaard om een strook grond aan de gem. te schenken en af te staan na overlijden, 't Spreekt van zelf, dat de gemeente'n dergelijke aanbod heel gaarne aanvaard, en we hebben dan ook bereids onzen dank overgebracht. Maar met 't oog op de ondervinding van Zwanenberg stellen B. en W. voor 't stuk af te koopen voor f 1,—. 't Perceel is groot 34 M2. Intusschen hopen we dat Mej. Mommersteeg nog vele jaren zal leven. Wordt aangenomen. 9 Ontwerp van besluit tot wijziging van den legger der openbare wegen en voetpaden. De Voorzitter licht toe, dat't betreft de door slager v. d, Ven aangevraagde wijziging. Tegen verlegging van't pad hebben B. en W. geen bezwaar, 't Akkerpad wordt nu doorgetrokken tot de Pastorie, terwijl 't oude Kerkpad komt te vervallen. Overeenkomstig ontwerp wordt be sloten. 10./Bespreking verzoekschrift bou wen woonhuis Hub Boom. Voorzitter, 't Is Boom die nu nog woont in 't oude z g. Bondsgebouw. Hij wenscht nu te bouwen waar vroe ger de tramremise heeft gestaan. We zouden de bouwvergunning kunnen afgeven, maar vonden het beter dit eerst met den Raad te bespreken. Wanneer Boom daar zou bouwen wordt de veiligheid van het verkeer in ernstig gevaar gebracht. Met'toog hierop zouden we in overweging willen geven om het terrein v. Boom aan te koopen. 't Is er 't drukste punt in de gemeente waar alles uit de Lang straat moet passeeren Een en ander geeft ons voldoende aanleiding om te bespreken het terrein onderhands aan te koopen. De heer Daelmans vraagt of Boom wettelijk kan bouwen. De Voorzitter antwoordt dat Boom wel aan de voorschriften voldoet wat betreft het bouwen. De heer van Sprang acht 't ook niet wenschelijk, met het oog op de veiligheid dat er gebouwd wordt. Spr. meent, dat Boom volgens't bouwplan ook in strijd komt met de rooilijn. Voorts wijst spr. er op, dat men op dit punt straks alle vuilnis op den weg zal brengen, waar anderen en de ge meente veel last mee krijgen. Dan gaat 't evenals in de Akkerstraat. Om dergelijke toestanden niet meer in 't leven te roepen, kan spr. 't niet met zijn gevoel van verantwoordelijkheid als lid van de Raad overeenbrengen, dat er op dat punt wordt gebouwd, 't Verkeer wordt, daar zeer gevaarlijk, eiken dag hangt daar een menschen- leven aan een draadje. Spr o ntraadt ernstig om er de situatie noggevaar- lijker te maken, en kan zich goed vereenigen met de gedachte van den voorzitter om 't perceel aan te koopen. De Voorzitter zegt. dat aan de hand van de bouwverordening het jiiet mogelijk is om de vergunning te weigeren Ook is 't plan niet in strijd met de aanwijzing van de rooillijn. Spr. acht 't wenschelijk hieromtrent in geheime zitting te beraadslagen. Bouwen is daar in elk geval niet gewenscht. Als er een botsing dreigt heeft men nu nog een uitvluchthoekje, wat anders zal worden weggenomen. De heer v. d. Griend! ziet den toe stand nog niet zoo heel pessimistisch in, maar acht een ernstige bespreking van dit punt wel gewenscht. Voorzitter. We hebben op 't oog 't hoekje braak te laten liggen als vluchtheuveltje. v. Heesbeen. Ik weet niet precies hoe de situatie er is en hoeveel er nog overblijft. Voorzitter. De voorgevel staat 3 M van de tramlijn. v. Heesbeen. Als er eenigszins ge vaar dreigt ben ik niet voor bouwen. Voorzitter M i. is er zeker gevaar. Vandaag of morgen komt er een on geluk en dan zegt mer«, 't ware toch beter geweest indien daar niet was gebouwd. Maar men kan 't ook nog aanhouden. Natuurlijk willen we geen inbreuk maken op 't eigendoms recht. Boom. Van Sprang sprak over de slechte afwatering Zou men op grond daarvan niet kunnen weigeren. Voorzitter. Volgens 't plan is alles in orde. v. Heesbeen. Ik zou willen voor stellen dit punt in geheime zitting te behandelen, en dan straks een onder houd te hebben met Boom. Wordt goedgevonden. 11. Wijziging Begrooting van de Gemeente en van het G E.B. dienst 1926, Gem dienst 1927. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer- v. Sprang vraagt of het niet mogelijk is om de huurinstallaties voor de Woningbouwvereeniging te doen vervallen. Voorzitter. Er is besloten om geen nieuwe huurinstallaties meer te maken. Bestaande installaties kan men af- koopen. v. Sprang. Ik bedoel alleen van de Bouwvereeniging. De Voorzitter zal dit onderzoeken v. Sprang. We hebben bij de wo ningen van de Woningbouwvereeni ging alle moeite gedaan om een goede watervoorziening te krijgen. Zou men er niet een betere pomp of put kun nen slaan. De Voorzitter antwoordt, dat men er op 't oogenblik goed water heeft. Mocht dit verslechteren, dan zal de gemeente een gemetselde pomp laten zetten. De heer Boom vraagt of men bij de verharding van klinkerwegen we derom denzelfden werkman op 't oog heeft. Voorzitter. Dat weten we nog niet. Maar 't is ons ook opgevallen dat de vernieuwing niet is gemaakt zooals het behoort. In elk geval zullen wij er rekening mee houden. Hierna ging de raad in geheime zitting over ter behandeling van: Bespreking werkloosheid. Reclames schoolgeld 1926. Dekking kasttekort Gem. ontvanger. Bespreking bouwplan Boom. Bespreking overdracht G E B. KERKNIEUWS. - H. H. Wijdingen. Gisterenmorgen diende Mgr, A F. Diepen in de kapel van het Groot- Seminarie te Haaren De Tonsuur toe aan de volgende Eerw. Theologanten. F. Allard, Geertruidenberg; C. Berkel- mans, Oisterwijk;W v. Beurden, Kaats heuvel. Th. v^d, Broek, 's Bosch. B. v. d. Bult, Nijmegen. N. Bijnen, Eind hoven L. v. Dal, Drunen. W. Donkers Gerwen. L. Eygenraam, Tilburh. H. v. d. Grinten, Eindhoven. W. Grossouw. Vucht. H. Hermus, Moerdijk. J. v. d. Heuvel, Lieshout, B v d. Hurk, Beek en Donk. G. Klaasen, Hoogeloon. H.v, Laarhoven,Helmond. N. de Leyer, Eind hoven Martin, Helmond. F. v. Miert, 's Bosch. P. Moonen Goirle-W. Quinten Liempde. E Rietra, Dussen. L. Rooyak- keis. Vechel. W. v. Sphayk, Berchem. H. Swinkels Son, J. Tychon. Helmond Verbiesen, Rosmalen. F. Verbunt, Tilburg. J. Verschuren. Oploo. In de Belgische kamer is heden aangenomen het wetsontwerp in de overeenkomst tucschen den Staat en de stad Antwerpen, strekkende tot overdracht aan deze gemeente van Rijksgronden ter groote van 3178 H A. Hier zal de oppervlakte der Ant- werpsche haventerreinen worden ver dubbeld. Kaden en hangars zullen er worden ingericht. Inden in Brussel gehouden Minis terraad is besloten, het gratis sleepen op het traject Antwerpen—Dortrecht en terug uit te breiden. Het Deensche Landsting verwierp gisteravond met 39 tegen 24 stemmen het ontwapenings-wetsontwerp, dat zooveel stof opwierp, toen het door de vorjge sociaal democretische regee ring werd ingediend. Het wetsontwerp dat in Maart 1926 door het Folketing werd aangenomen, verminderde de jaarlijksch uitgaven van meer dan ,-v S 301-52

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6