iTïEiülïlM Amerikaansche Carborundum- en Aloxite- Zeiswetsteercen en Vijlen, Firma JOH AN SMULDERS, No. 47. Zaterdag 11 Juni 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. BINNENLAND. M. van Van Heutsz. Heden wordt het stoffelijk overschot van Generaal Van Heutsz, die drie jaren geleden te Clarens bij Montreux na een welbesteed leven overleed, bijgezet in het voor hem speciaal ge beeldhouwde nationale monument op de Nieuwe Ooster—begraafplaats te Amsterdam. van een splitsing van Nederlandsche en Indische marine geheel is afgezien. Van Heutsz, lichtend voorbeeld voor allen. Een kerel als een rots zoo sterk en onwrikbaar; een man met fouten, maar een man, die in Indië enorm veel heeft gedaan in den dienst voor Koningin en Vaderland. Van Heutsz was een militair, maar geen vechtjas. Hij was een bevorderaar van vrede, orde, regelmaat. Hij vestigde het gezag in den geheelen Archipel, niet doorkruit en vuurdamp op de eerste pUats, maar door het volk zich te leeren schikken naar de wetten des lands. Hij was een uitstekend, sterk, onwrikbaar militair, gouverneur van Atjeh (1898 -1904). Hij was de held van Salamanga. Hij was een gevierd, kranig Gouver neur-Generaal van Indië (1904 1919). Hij is een Nederlander geweest, die, toegerust met vele sublieme gaven van hoofd en hart daarmede in dienst van ons land, heeft gewoekerd. Hem gaan wij heden eeren in zijn nagedachtenis Ziet, de vlaggen hangen halfstok. De monden eer kanonnen stooten stalen geluiden uit. Daar klinken treurhymnen. Blinken daar niet tranen in de oogen van hen, die met hem mochten arbei den Daar spreekt een mond van held haftige, onvergetelijke daden Heden denken wij allen aan Van Heutsz. Van Heutsz, den dappere Hij rust nu in onze gedachten. Hij rust in den bodem van het land, dat hij zoo lief had. D. v. N. Van Heutsz, (le groote Vaderlander heeft een begrafenis gehad, hem waar dig, met een imponeerend militair schouwspel, zooals Amsterdam nooit zag, treffend door de aanwezigheid van alle wapens, Indischmannen speciaal, treffend door algemeene deelname, treffend door de woorden van den mi nister, van Idenburg e. a. De Minister van Justitie heefi afwijzend beschikt op het verzoek van den Nieuw Malthusiaanschen Bond om de Koninklijke goedkeuring op de statuten te verieenen. -- De Philipsfabrieken zullen een belangrijke uitbreiding ondergaan. Aan de N.V. Holl. Maatschappij tot het uitvoeren van werken in gewapend beton te Den Haag is n.l. heden door de N.V. Philips opgedragen de uitbrei ding van de bestaande mechanische afdeelingen voor een bedrag van f 430.000. Tevens is aan deze maatschappij opgedragen den bouw van een fabriek voor radio-artikelen ten bedrage van f800 000, te bouwen op het terrein bij de Philips glasfabrieken. Men schrijft aan het Haagsche Aneta-kantoor De heer van Lear Black, de Ameri- kaansche luchttoerist, heeft thans met een toestel van de Kon. Luchtvaart maatschappij zijn laatste rondvlucht door Europa gemaakt, waarbij o.a. naar Neurenberg, Dresden, Leipzig en Wee- nen werd gevlogen. Op zijn terugreis van Weenen naar Londen werd dit traject van 1200 K M met het vliegtuig HNADP, door de piloten Geysendorffer en Scholte bestuurd, zonder tusschen landing afgelegd. De heer Van Lear Black heeft met het genoemde vliegtuig en de beide genoemde bestuurders sinds 1 Maart van dit jaar in Europa ongeveer 22 500 K M afgelegd. Hij maakt nu nog de reis Londen Glasgow en terug. Daarna gaat het vliegtuig naar de Waalhaven om voor de groote vlucht naar Batavia in gereedheid te worden gebracht, welke de heer Van Lear Black, met de heeren Geysendoiffer en Scholte als bestuurders, in den loop van de volgende week zal aanvangen. Er is een wetsontwerp ingediend voor het verkrijgen van uitzendingen per radio en het onder controle van den Minister stellen der uit te zenden programma's. In de Tweede Kamer is in be handeling een wetsontwerp tot samen smelting van de departementen van Oorlog en Marine tot een departement van defensie. (De heeren Boom v. d. Bilt, v. Rijckevorsel, Snouck-Henkemans e a. spraken er tegen. Dr. Deckers sprak er met kracht voor, ook namens een groot deel der R.K Kamerfractie. Heden heeft de stemming over het wetsontwerp plaats er bestaat alle kans dat het wordt aangenomen, vooral nadat minister Lambooy officieel na mens het kabinet verklaard heeft dat PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Juni 1927. Vergadering dersKamer van Koophan del en Fabrieken voor de Langstraat, te honden op Donderdag 1(5 Juni 1927 des namiddags ten half drie in het Gemeentehuis te Waalwijk. Aan de orde: I. Mededeeling van de uitvoering, die nan de besluiten der vorige verga- lering is gegeven. II. Aanbieding van liet Jaarver slag over 192(5. III. Ingekomen stukken. 1. Schrijven van hetGemeentebe stuur van Hooge en Lage-Zwaluwe in zake de spoorwegdienstregeling en ta rieven voor buurtverkeer. 2. Schrijven der Kamer te Deventer betreffende Zakelijke bedrijfbelasting. 3. Adres van den Ned. R.K. Bond van Kruideniersvereenigingen betref fende wijziging der Drankwet. Adres alsvoor van het Comité van Actie uit belanghebbenden bij de groot kruiden iersbedr ij ven en winkelmaat schappijen in Nederland. 4. Schrijven van de Ged. Staten van Noordbrabant inzake de verbete ring van den keiweg TilburgWaal wijk. 5. Schrijven van den Inspecteur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie te 's-Hertogenbosch, waarbij wordt af gewezen ons verzoek om wijziging te brengen in de openstellingsuren van het telefoonkantoor te Loonopzand. 6. Dankbetuiging van het Gemeen tebestuur van Geertruidcnbergvoor de medewerking onzer Kamer inzake de omzetting van het postkantoor in hulpkantoor. 7. Verzoek van de vereeniging het Nederlandsch Ecouoniisch-H istorisch Archief om toe te treden als lid of als donateur (contributie voor de leden 12,—, voor donateur minstens ƒ100 ineens of 25.jaarlijks). 8. Adres van de Kanier te Maas tricht inzake ongebreidelden aanbod van buitenlandsche emissies op de Ne derlandsche kapitaalmarkt. 9. Schrijven van de N.V. G. van Loon's Import-Maatschappij te Waal wijk. begeleidende een krantenknipsel, waarin wordt gewezen op het groote belang, verbonden aan het plakken van postzegels op de juiste plaats op de enveloppe. 10. Schrijven van onze Kamer hou dende antwoord op de vraag, gesteld door de stukgoederen-Commissie uit den Rotterdamschen Gemeenteraad, waarom de ruwe overzeesche huiden voor cle lederfahrieken niet over Rot terdam worden geïmporteerd. 11. Verzoek van de Cliroomlederfa- briek „De Amstel" om certificaten van oorsprong kosteloos af te geven. 12. Schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, betref fende herziening der Handelsregister wet. 13. Adres van het Plaatselijk Co mité voor de Katholieke Sociale Actie te Eindhoven, gericht aan den Raad van Ministers inzake de Nederlandsche Handelspolitiek. .14. Verslag van de R. IC. Leergan gen over 1926. 15. Goedgekeurde rekening van ont vangsten en uitgaven onzer Kamer over 1926. 16. Rapport der Commissie uit de Noordbrabantsche Kamers van Koop handel tot onderzoek der Electrici- teitstarieven in Noordbrabant. 17. Motie der Kamer van Koop handel te Haarlem betreffende bet huurkoopstelsel. IS. Verzoek van de Nederlandsche Amerikaansche Kamer van Koophan del te Amsterdam betreffende het steunen van een propaganda voor toe risme naar Nederland. 19. Gemeenschappelijk adres „van de Noordbrabantsche en Limburgsche Kamers van Koophandel betreffende de Nederlandsche Handelspolitiek. 20. Schrijven der Kamer te Venlo inzake wegenbelasting. 21. Circulaires van de Afdeel ing Handel en Nijverheid van liet Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid betreffende liet ontwerp van het Fran- sclie douane-tarief. 22. Schrijven van liet Gemeentebe stuur van Made en van het lid F. J. v. der Reijt, waarbij verzocht wordt steun te verieenen aan een actie tot behoud van het postkantoor te Made. -23. Schrijven van de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijver heid betreffende het nieuw tarief van invoerrechten in Noorwegen. 24. Schrijven van de Afdeeling Handel betreffende handelsverdrag PolenDuitschland. 25. Schrijven van de Afdeeling Handel betreffende den afzet van schoenen in de Vereenigde Staten. IV. Bespreking van de klachten over de bediening van het publiek ten postkantore te Waalwijk. Een vechtpartijtje. Toen pp den laten avond van den len Pinksterdag de chauffeur van W. van de H. B. zich met zijn wagen op weg naar Drunen bevond en vanwege een defect aan de benzineleiding zicli nog al haasten moest om nog de gara ge te kunnen hereiken, ontmoette hij in den overlaat twee paartjes, die zich van de Drunensche kermis naar huis begaven. Hij schijnt het viertal nog al 1 rakelings te zijn gepasseerd, waaraan mogelijk van beide zijden wel eenige schuld zal zijn Ie zoeken. De chauffeur stopte direct uit alle macht om te zien of er iets was voorgevallen, doch werd toen door de hoeren, die blijkbaar 1 vanwege de kermisviering nogal prik-, kelbaar waren, .op malsche klappen onthaald, die flink aankwamen. Het meisje van den chauffeur, dat alleen in den wagen zat, liep eveneens een klap op. De meisjes van de boeren had den het op een ioopen gezet; een ervan was komen te vallen, waardoor ze zich aan 't gelaat wondde, wat Br. Sweens nog moest verbinden. Inmiddels was een andere auto gepasseerd; waarvan de chauffeur aan (le vechtpartij fiks 'n einde maakte en daarna de H.B.-wa- gen, die niet meer verder kon, op sleeptouw nam. De marechaussee heeft deze zaak in onderzoek. y Visschersschuit volgcloopcn. Terwijl schipper Harteveld de Pink sterdagen thuis te Scheveningen door bracht, had hij zijn botter „Cornelia" alhier in de haven gemeerd volgens de aanwijzingen van den havenmeester. Bij lagen waterstand heeft de boot zich in den modder vastgezet, zoodat zij bij het wassen van het water niet los kwam en er spoedig, vooral bij het stormachtig weer van den vroegen mor gen van den 2en Pinksterdag, het wa ter overheen sloeg, waardoor de boot vol liep en nog slechts een gedeelte van.den mast boven het water uitstak. Door het janken van den hond, die nog aan boord was, opmerkzaam ge maakt, heeft de heer Mooij, die in de nabijheid woont en zich voor dit on geval hijzonder verdienstelijk heeft ge maakt, er zich in de vroegte heen he geven en is, daarip later door enkele andere hulpvaardigen terzijde gestaan, den ganschen dag in de weer geweest om de weggeslagen en overal ronddrij vende deden van de lading of van al lerlei gerief op te visschen en met pompen en andere middelen te trach ten de boot vlot en zoodoende boven water te krijgen, wat eerst tegen den Mis voor de leden en weldoeners der H. Kindsheid wordt Zaterdag 11 Juni om half negen gehouden. De optocht trekt Zondag ten half zes vanaf het klooster der Eerw. Zusters door do Stationsstraat, Mr, van Goothsfraat, Haven, Grootestraat, Hoekeinde en te rug. Gedurende den optocht zal er ge collecteerd worden uitsluitend bestemd voor de Missie. De optocht bevat een 10-tal num mers, waaronder vijf praalwagens en tal van zinnebeeldige voorstellingen. Winkelweek Waalwijk. De voorbereidende werkzaamheden der te honden Wn kei week zijn op het oogenblik zoo ver gevorderd, dat wij het volgende kunnen mededeelen De tijd is bepaald van 27 Augustus i tot 3 September. De regeling der werkzaamheden is opgedragen aan de Centrale van Actie met verschillende sub-comité's, n.l. voor Financiën, Feestelijkheden, Ver- j siering en Verlichting, Wedstrijden in de etalages, Pers en Reclame. Het werk van het Comité Feeste lijkheden wordt geregeld en uitgevoerd in samenwerking met Waalwijks Be lang. I De opzet der winkelweek is grootscli. Dat is ook noodzakelijk om het beoog de succes te hereiken, i Om het welslagen te verzekeren, moet heel de winkelstand van Waal wijk zijn volle medewerking verieenen. Dat men hiervan overtuigd is, blijkt wel uit de verschillende flinke bijdra gen. die reeds toegezegd zijn. Wij heb ben de gegronde hoop dat dit voor beeld door alle winkeliers van Waal wijk zal gevolgd worden. Hiertoe zal men in de gelegenheid gesteld worden i door liet Comité van Financiën, dat de volgende week zijn taak zal be ginnen. v. Om den winkeliers het bijdragen te vergemakkelijken, zal men in de gele genheid gesteld worden om desge- wensclit de bijdragen in wekelijksche stortingen te doen. Wij Jiopen binnenkort verdere mede deel ingen te kunnen doen. H.H. LANDBOUWERS. Het maaiseizoen breekt aan Zoekt Uw voordeel en gebruikt voor Uwe Zeisen en Maaimachines die onmiddellijk scherp maken en onverslijtbaar zijn. Vughterstraat 33 - 's HERTOGENBOSCH - Tel. 659. avond gelukt is. Een en ander trok den gansclien (lag veel bekijks. Men kan zich voorstellen welk een groote tegenslag dit ongeval beteekent voor den schipper (lie, als kostwinner voor een gezin van 13 personen, toch reeds in zeer behoeftige omstandighe den verkeerde en door dezen tegenslag geheel terneergeslagen wordt, 't Was voor den armen man een bittere te leurstelling toen hij Dinsdagmorgen van huis komend zijn botter in zulk een toestand moest aantreffen. Een groote ton haring, waarmede hij direct wilde gaan venten, was door het bin nendringen van het vuile havenwater geheel waardeloos geworden. Alle beddegoed, kleeren, huishoud- en ander gerief was verloren, beschadigd, of doorweekt van het smerige havenwa ter, terwijl het bootje, hoewel leeg ge pompt, toclr vooral inwendig veel ge leden had en voorloopig onbewoon baar is vanwege de stinkende slik door het binnengedrongen water achterge laten. Door medelijdende lieden zijn de schipper en zijn zoon aan droog bed degoed geholpen en konden ze in de goederenloods der Holl. Buurtspoor wegen voorloopig de nachten door brengen. Men is verder voornemens voor de ze menschen, die het zoo hard noodig hebben, doch blijkbaar liever gebrek j lijden dan om bijstand te vragen, bij enkele ingezetenen eene collecte te hou den. Wij kunnen deze ten zeerste aa- bevelen, oyertuigd als wij zijn dat het niet beter besteed kan worden. Zij, die vrijwillig iets willen bijdragen, kunnen dit aan ons bureau of aan den heer Mooij, kantoor Holl. Buurtsp. desge- wenscht afdragen. Door omstandigheden buiten onze schuld bleef bovenstaand bericht in 't vorig nummer achterwege. Collecte. Stormramp. De collecte voor den jongsten storm ramp, dezer dagen gehouden, heeft in parochie van St. Jan niet minder dan 775.opgebracht, welk bedrag ver moedelijk nog met enkele nagekomen bijdragen zal worden verhoogd. In de parochie van O. L. Vr. werd een bedrag van 250.91 opgehaald, terwijl in de St. Antonius- en in de St. Clemens-parochie (le collecte nog niet gehouden is. IT. Kindsheid. Verschenen is het programma van den Kindsheidoptocht, die Zondagmid dag door onze parochie trekt. De n. Rectificatie. Wij spraken in een bericht in ons vorig nummer over het gouden feest van A. van der Meedit berustte op een vergissing. Bedoeld is natuurlijk de gouden bruiloft van A Leijtens van der Mee. Wijziging van Art. 15 der Tabakswet Men meldt ons het volgende, dat van zéér yeel belang is voor het groot aantal houders valt eene bedrijfsver gunning ingevolge de Tabakswet: Het vergunningsrecht van f5— za in de toekomst worden geheven per kalenderjaardit heeft tengevolge dat zij, die in den loop van het jaar het recht verschuldigd worden, slechts gedeeltelijk en wel tot 1 Januari moeten betalen. Voor de overgioote meerderheid zijn de bedrijfsvergunningen gedagteekend op 1 Juni, de houders hiervan zijn tot 1 Januari as. f2.94 verschuldigd. Aan al deze personen wordt dus aangeraden dit bedrag in den loop van deze maand aan den Ontvanger der dir. bel. te doen betalen onder mede neming der bedrijfsvergunning. waarop de quitantie wordt gesteld. Bij niet tijdige betaling wordt eene aanmaning verzonden, waarvoor f0 25 is verschuldigd, blijkt ook deze niet het gewenschte resultaat te hebben dan wordt den nalatige een dwangbeve beteekend en volgt de invordering bij .parate executie. Verzocht wordt met dit een en ander rekening te houden en vooral geene giro biljetten postwissels enz. ten be drage van f 5 te zenden aan den Ontvanger, omdat dan het resteerende bedrag toch weder moet worden terug gezonden of afgehaald. Harmonie St. Jan. Zooals Vij hebben medegedeeld zal de harmonie St Jan a.s. Zondag een concert geven op de kiosk op de Markt alhier. Wij twijfelen er niet aan of zeer velen zullen deze uitvoering bijwonen, omdat dit de eerste maal is dat deze harmonie op de Markt een openbaar concert gee ft en men zeker gaarne de prestaties dezer jonge vereeniging zal hooren, tevens waardeerend haar op treden in ons midden. Wij gaan steeds verder op den goeden weg. Hel programma luidt als volgt: 1. Souvernir de Driebergen, Marche Langlois, 2. LesAmazones, Fantaisie F.Mourgue. 3. Cracovie, Mazurka E Deneufbourg. 4. Caprice sur l'opera Norma, Bellini. Pauze. 5. Souvenir d'Ettelbrück, Marche, Ph. Manterrach. 6. Ve.ndbiige et Moisson, Ouverture fantastique, A.J ck. 7. öellatrix, Ouverture, M. Cald.ro. 8. Groet aan Kaatsheuvel. March;*, P. B. Bisselink. 9. Finale. Kynologen-Vereeniging „Waalwijk en Omstreken". De Kynologen Vereeniging „Waal wijk en Omstreken zal eene vergade ring houden in hotel Gerris op Dins dag 14 Juni a.s. des avonds ten 9 uur. Tevoren is eene bestuursverga dering belegd. Dat de leden trouw present zullen zijn ter bespreking van de verschil lende huishoudelijke Zaken de ver eeniging betreffende. OPERATIEKAMERFONDS. In de gisteravond gehouden Jaar vergadering van liet Centraal-bestuur van 't Operatiekamerfonds, werd (le heer Norbert van Loon herkozen als Penningmeester. De stand der gelden is, dat op 1 Jan. 1927 aanwezig was een bedrag van 14292.21. De rekening werd door de commissie van toezicht goedgekeurd. De begrooling over 1927 werd vast gesteld op een bedrag van ƒ23721,65, omvattende de aanwezige haten, de sedert 1 Januari ingekomen gelden, de toegezegde bijdragen der patroons en werklieden, rente van 't kapitaal, enz. Wij vernemen voorts dat de belang rijke plannen in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkecren en onderhandelingen ten deze met bet gemeentebestuur worden gevoerd, zoo dat ook deze aangelegenheid spoedig in den gemeenteraad mag worden ver wacht, opdat de exploitatie-rekening kan worden opgezet en met den bouw begonnen. R. K. MIDDELBARE HANDELSAVONDCURSUS. Vrijdagavond bad in de leerarenka- mer der R. K. Hoogere Handelsschool eene vergadering plaats ter bespre king der uit te reiken eind-diploma's van den 3-jarigen cursus van bovenge noemde Avondschool. Behalve directeur en leeraren waren aanwezig de heeren P. W. H. Verwiel en J. C. van Eijkelenburg, respectieve lijk voorzitter van den R. IC. Midden standsbond en secretaris van bet be stuur van den Handels-Avondcursus, voorts de directeur der Hoogere Han delsschool en de beer Jan Tielen, lid der Commissie van toezicht op 't M. O. en lid van 't Plaatselijk bestuur der Hoogere Handelsschool. Van Mr. Tliiel, inspecteur van liet Handelsonderwijs* A. Meijring, voorz. van liet Dioc.' bestuur van den R. K. Middenstandsbond, Cremers, adminis trateur, de Kamer van Koophandel, de Burgemeester e. a. was bericht van ver hindering ingekomen. De beer Sieiner, directeur, sprak er zijn spijt over uit, dat deze lieeren af wezig wareu, omdat bij gaarne de ge legenheid bad aangegrepen om z'n bartelijken dank uit te spreken voor den steun van gemeente, Kamer van Koophandel, Hanze, enz. ondervonden. Hij doet dit thans tot 't bestuur der Hoogere Handelsschool, de commissie en den Middenstandsbond enz. Speci aal dankt hij den heer v. Eijkelenburg die de geheele reorganisatie beeft me degemaakt en daarvoor, zoowel als voor den verderen cursus, groote ver diensten lieeft gehad; voorts bracht hij dank aan de leeraren. Vervolgens werden de uitslagen der eind-examens der verschillende leerlin gen aan een bespreking onderworpen en de resultaten vastgesteld. De uitslag is dat van de 20 leerlin gen der 3e klas 17 jongelui aan bet eindexamen deelnamen, 1 trok zich tij dens het examen terug, 4 werden afge wezen, zoodat het eind-diploma kon worden uitgereikt aan 12 candidaten, n.l. de dames: M. Verster, Aug. Ma- liieu, L. Sars en de heeren: J. Appels, C. Brekelmans, J. v. Dommelen, B. Hamburg, G. van Mierlo, C. van Oud- beusden, P. Trommels allen te Waal wijk, P. Klerks te Elshout en B. Ligt- voet te Kaatsheuvel. De heer Tielen spreekt een woord van dank voor de uitnoodiging, van waardeering en steun voor dit insti tuut van zoo eminent belang voor plaats en streek, waarvoor de direc teur dank zegt. Nadat de leerlingen, die het eind diploma behaalden, ter vergadering waren binnengekomen, nam de Voor zitter van den Middenstandsbond, de heer P. Verwiel, op verzoek van den Directeur het woord. Hij wees op het groote nut der han dels-avondschool, die met behulp van Rijk, Provincie en Gemeente was op gericht en in stand wordt gehouden, wijddeeen warm woord van dank voornamelijk aan den Directeur, Leerares en Leeraren en feliciteerde de geslaagden met het succes dat zij behaald hadden en wenschte hen toe, dat zij veel nut zouden hebben van dit bewijs van bekwaamheid, in den strijd om het beestaan, die vooral 'voor den middenstand zwaar is. De Directeur richtte hierop nog het woord tot de leerlingen en prees hen voor hun ijver, want het is niet altijd even prettig om na gedanen arbeid nog naar de avondschool te draven en dan daarna nog tijd er voor te nemen om -20

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9