w. w. w. w. Marktberichten. Max Govaerts Amerikaansche Carborundum- en Aloxite- Zeiswetsteenen en Vijlen, Firma JOHAN SMULDERS, zal worden, daar, zooals wij vernamen, reeds zeer veel kaarten zijn afgegeven. Daar de zaal op een keurige wijze zal worden versierd en door het Be stuur al het mogelijke in het werk gesteld wordt voor het welslagen van het bal, twijfelen wij er niet aan of de goede clubgeest zal ook hierdoor wederom ten zeerste worden aange wakkerd, hetgeen van zeer groot be lang is voor de geheele vereeniging en hare talrijke aanhangers. Wat moet dit beteekenen, zult ge vragen Het is heel eenvoudig. Het betee- kent niets anders dan: WaalWijksche WinkelWeek. Wij hebben het er zoo bovengezet, alleen om uw aandacht te trekken. ledereen moet dit lezen, vooral echter de Winkeliers. Heeren Winkeliers, uw attentie wil len we vooral even vragen, wijl een Winkelweek voor U zooveel te betee kenen heeft. Immers, het doel is, het publiek te overtuigen, dat men in Waalwijk goed terecht kan om inkoopen te doen. Door middel van de Winkelweek willen we de menschen deze overtui ging bijbrengen. U begrijpt dus wel, dat voor U veel aan het welslagen ervan is gelegen. Er is een grootsche opzet gemaakt, om des te meer kans van slagen te hebben. Verschillende comité's zijn reeds in actie, voorzoover als dat tenminste mogelijk is. Immers, zoolang als men niet weet, over hoeveel geld men kan beschikken, is het onmogelijk vaste plannen op te zetten en uit te werken. Daarom moet eerst het Comité voor financiën haar werk verricht hebben, voordat we met nauwkeurige gege vens over alles, wat de Winkelweek betreft, kunnen komen. Derhalve, naargelang de Winkelstand beter inziet, van hoe groot belang voor hem de Winkelweek is, en naar gelang ook flink bijdraagt, des te meer zal er ook gedaan kunnen worden, om het welslagen te verzekeren. Hel moet druk worden in Waalwijk, vooral in die dagen. Er zal voor ge zorgd worden, dat de menschen van buiten het er ook gezellig vinden. U begrijpt wel, dat dit allemaal onkosten meebrengt en daarom nog maals volgt het voorbeeld van ver schillende winkeliers, die een flinke bijdrage hebben toegezegd en reeds gegeven, stelt het Bestuur der Win kelweek in de gelegenheid, om het werk, dat het heeft aangevangen, op grootsche wijze te volbrengen. U kunt dit door Uw ruime bijdrage Ook de steun van niet-winkeliers, van belanghebbenden of belangstel lenden wordt in dank aanvaard. (Penningmeester W. de Graaff, Sla ger v.m Besoijen). Comité Pers en Reclame. Groot Festival. De dagen van het groot festival, georganiseerd ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan der liedertafel .Tot Bloei der Toonkunst", naderen en een 30-tal vereenigingen maken zich op om door hun deelneming aan dit festival hun sympathie te doen blijken voor het jubileerende gezelschap. Alle comité's, ieder op zijn terrein, zijn druk in de weer en het lijdt geen twijfel of alles zal keurig ver zorgd en op tijd gereed zijn. zoodat de gezelschappen, de vreemdelingen, maar niet minder onze gemeente een paar mooie en drukke dagen wachten. Het officieele programma der feest viering luidt als volgt; Zaterdag 25 Juni. 4 uur n.m. Officieele opening door den E. A. Heer Burgemeester, Voor zitter van het Eere-Comité in het verenigingslokaal. 5 uur. Openingsconcert waaraan deel nemen Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" Waalwijk, Harmonie „St. Jan" Waalwijk, Chr. Oem.Zangv. „Hallelujah" Waalwijk en Kon.Erk. Harmonie .Concordia" Loonopzand. 8 uur. Schitterend Avondconcert door de alom bekende Kon. Erk. Harmo nie „Concordia" uit Loonopzand. Zondag 26 Juni. 1 uur. Opstellen van den stoet der aan het festival deelnemende gezel schappen in de Mr. v. Coothstraat. Daarna muzikale wandeling door de Orootestaat tot aan het Gemeente huis, alwaar de officieele ontvangst zal plaats hebben. Hierna op de Markt uitvoering van de Festival- marsch Door de Grootestraat. Hoek- einde. Laageind, Min. Loeffstraat, wordt de muzikale wandeling voort gezet tot aan het raadhuis der voor malige gemeente Baardwijk, waar opnieuw de Festivalmarsch zal wor den uitgevoerd. 3 uur. Aanvang van het Festival waar aan door 12 gezelschappen, waar onder de beste van Brabant, wordt deelgenomen. 8 uur. Schitterend Avondconcert aan geboden door de Koninklijke Har monie .Euphonia" uit Kaatsheuvel, met een zeldzaam verzorgd pro- gramma. Zondag 3 Juli. Dezelfde dagverdeeling als vorigen Zondag, zoowel wat betreft Off. Ontvangst, Uitvoering, Festival marsch, muzikale wandeling enaan- vang Festival. 12 deelnemende gezelschappen. 8 uur. Schitterend Sluitingsconcert door de Harmonie „St Crispijn" Waal wijk (men zie het pracht programma in den Off Feestgids). Het Festivalterrein is gelegen achter het café van Cromvoirt te voormalig Baardwijk. Verder nog Kermesse d'Eté, waarop o. a. prachtige Danssalon. Rijkstelefoondienst. Onder no. 1 is aan de rijkstelefoon aangesloten Jac. Rijken, Veehandelaar te Sprang en onder no. 3 P. L. F. Treffers, Kweeker, Vaartkant 367, 's Grev. Capelle, Vervallen, G. A. Poppe, Rijwiel handel te Waspik no. 13. Rijksvakschool te Waalwijk. Naar in de vakbladen gepubliceerd wordt, worden bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vóór ljuli 1927 sollicitanten ingewacht naar de met 1 Augustus 927 vaceerende betrekking van leeraar voor de machinale schoenmakerijaf- deeling aan de Rijksschool voor leer looiers en schoenmakers te Waalwijk. Salaris f 3000—4400, ongerekend aftrek wegens standplaats 2e klasse en kor ting voor pensioen; kinderbijslag 3 pet. der wedde voor elk kind beneden 18 jaar, voor te geven avondcursussen kan pl.m. f200.— per jaar toegekend worden. Jaren, in het bedrijfsleven doorgebracht, worden in rekening ge bracht tot een maximum van 2 dienst aren. In aanmerking komen alleen zij die het machinale schoenmakersbedrijf, zoowel theoretisch als practisch volko men beheerschen. Voetbalschoenen voor Amerika. In Amerika zelf worden tffeel weinig voetbalschoenen gemaakt. In den laat- sten tijd neemt de beoefening van voetbal echter zeer toe, zoodat heel wat voetbalschoenen noodig waren. Tot dusver werden voetbalschoenen bij invoer belast als sportartikelen, waarop 30 pet. van de waarde als in voerrecht moest worden betaald. Thans is echter bepaald, dat voetbalschoenen mits geheel van leer gemaakt, als schoenwerk vrij van inkomende rechten zullen zijn, wat tengevolge heeft, dat de Engelsche voetbalschoenenindustrie plotseling een nieuw, zeer groot afzet gebied heeft gevonden. Mogelijk kan deze mededeeling ook voor de Neder- landsche fabrikanten van voetbalschoe nen van nut zijn. Heropening. Gaarne verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie van den heer jan Speekenbrink, Grootestr. die hedenavond zijn brood-en banket bakkerij zal heropenen. De heer Speekenbrink heeft in zijn winkel een verandering ten goede laten maken onder de bekwame hand van den heer W. Hens en naast ver grooting van pui een gesloten etalage kast aangebracht. Het geheel ziet er nu werkelijk flink en frisch uit, waar wij den heer Speekenbrink gaarne succes mede wenschen. Zooals in een vorige advertentie werd bekend gemaakt, heeft de Wed. Speekenbrink de zaak overgedragen op haar zoon Jan Speekenbrink. Goed Nieuws. Naar wij met belangstelling verne men zal de gemeente rekening over 1926 sluiten met een batig saldo van ongeveer f30.000. Vervolgens zal een belasting-verlaging door B. en W. voorgesteld worden van 3.8 op 3 4, alzoo een vermindering van ruim 10 pCt. Al is deze verlaging dus nog niet zoo groot, we zijn op den goeden weg. Kindsheidoptocht. A.s. Zondag zal de jaarlijksche Kinds heidoptocht in de St. Clemens-parochie plaats hebben. De directeur, kapelaan M. Thomassen heeft ook hier met z'n helpsters en helpers een mooi pro gramma ontworpen van ongeveer 3C nummers. Wij treffen 'n aantal mooie groepen en dito praalwagens, terwijl aan uitbeelding en aankleeding alle zorg Is besteed. De harmonie St. Jan zal den optocht vergezellen en een collecte voor de Missies wordt ge houden. We zijn er van overtuigd dat velen een kijkje zullen gaan nemen in de St. Clemensparochie men heeft hier heel wat drukke Zondagente wachten. Gouden Bruiloft. Dinsdag 14 Juni 11. hebben ook de Dames een vergadering gehouden in 't café 't Vosje voor het Gouden feest van A Leijtens-v. d. Mee. Ook onder de Dames is een bestuur gevormd als volgt Cato Loeff, Presidente |o Pullens, Secretaresse. Jo van der Mee, Penningmeesteres. W. van Gaaien, j. Schilders. B. Kleijberg. A. Klerks. A.s. Maandagavond om half negen vergadering voor de jonge mannen en a s. Dinsdagavond om 8 uur voor de Dames. Beide vergaderingen worden gehouden in het café van den heer W. van Helvoirt. Uitstapje. Naar wij vernemen zullen de cur sisten van de gemeentelijke groepen voor de lichamelijke opvoeding op Zaterda£_25 luni e.k. een excursie maken naar „Huize Berg en Dal" aan den Roestelberg, geëxploiteerd door den heer P. van Eeuwijk. Het tochtje zal worden aangevangen des middags ten half drie. Doel is de jeugd te doen kennismaken met het natuurschoon en de schilderachtige duin- en boschpar tijen, die het landschap in overvloed aanbiedt, als men zi h slechts de moeite wil getroosten den omtrek te doorkruisen en zich niet te bepalen tot het bereiken van den Roestelberg en dan den volke kond te doen, dat men is wezen „roestelen". Na een gepaste rust zal de terugtocht worden aanvaard, evenals de heenweg onder vroolijk geroffel der trommen. Leden der W.G V. zullen voorzeker in flink aantal het uitstapje willen meemaker». Ook andere liefhebbers, die zich bij den stoet willen aansluiten zullen niet geweerd worden, mits zij zich onderwerpen aan de algemeene orde. De opzet van dit tochtje vond zijn oorsprong in de overweging, dat aan de jongere generatie, voor wie de tocht naar den Bosch te zwaar was, een uitstapje niet onthouden mocht worden. Laten we hopen, dat 't zomerweer, dat zich dezer dagen heeft ingezet, moge standhouden, want goed weer s de bijna onmisbare voorwaarde voor het welslagen eener dergelijke onderneming. Jubileum R.K. Dioc. Middenstandsbond. Verschenen is een feestgids ter ge- egenheid van het 25 jarig jubileum van den R. K. Diocesanen Midden standsbond van 's Hertogenbosch op Dinsdag 21 Juni 1927. De feestgids opent met een foto van Z.D.H. Mgr. Diepen, waarop volgt 'n afbeelding van Prof. Mr. C. J. M. Aalberse. feestredenaar in de verga dering van 21 Juni. Voorts bevat de gids nog foto's van Marinus van Hout, Burgemeester van Helmond. Eerste Voorzitter van den IK. Dioc Middenstandsbond. Jos. E. A. M. Meijring, Voorzitter, Prof. Dr. ^an van Beurden, Geestelijk Adviseur en van de overige leden van 't Hoofd bestuur. Het boekje bevat bijdragen van G. Röling, L. Meuwese, Marinus van Hout, Jos Meijring, Prof. van Beurden. A. van Wijnbergen, C J. G. Struycken, A. v. Rijen, H. Mannaerts en A. C. v. d. Ven. Dinsdagmorgen 10 uur zal Mgr. Diepen in de Kathedraal een H. Mis opdragen met assistentie. Na de H. Mis bezichtiging van de Kathedraal en zoo mogelijk van het Prov. Museum, onder deskundige lei ding. Van 2—3 uur nam. receptie in een der zalen van „Oranje Hotel„, Ver- verstr. en om 3'/2 uur Feestvergadering n de Aula van het R.K. Lyceum, Hint- hamerstr., waarbij de HoogEdelGestr. Heer Prof. Dr. Aalberse, als feestre denaar zal optreden. Ook Mgr. Diepen zal een toespraak houden. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers Waalwijk. De iooierijcursus aan de Rijksvak school voor Leerlooiers en Schoen makers loopt ten einde en de oproe- )ing voor de nieuwe cursussen heeft wederom plaats. Dit geeft ons aanleiding een enkel woord te zeggen over ons instituut, om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet bij te pakken te gaan neerzitten. Vooral in de toekomst zal er groote behoefte zijn aan goed geschoolde krachten, om den concurrentiestrijd - met succes te kunnen voeren. Deze te leveren is de taak van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Qnze Leerlooierij afdeeling vindt tot heden voor den gewonen dagcursus niet die belangstelling v/aarop zij recht heeft, hetgeen niet anders dan to' schade van de Ned. Lederindustrie kan zijn. Wat daarvan de redenen zijn is moeilijk te zeggen. Eén van de redenen is, dat de ver schillende soorten van lederbereiding zeer veel uit elkaar loopc-n en iedere looier zijn zoon of pupil precies dat zou willen doen leeren, wat voor hem van belang is, Als gevolg daarvan zouden ze alle korte cursussen wen schen, zooals ook wel geregeld aan ons instituut gegeven worden voor oudere gevestigde patroons. Hoewel deze korte cursussen steeds een onverdeeld succes zijn, kunnen zij toch nooit geven wat de volledige dagcursus biedt. Om de grondslagen van het vak goed te leeren is een jaar werkelijk niet te lang, temeer omdat van dii jaar toch altijd nog 2'/2 maand aan vacanties afgaan. in onze looierij, die daarvoor geheel ingericht is, moet dagelijks gewerkt worden, terwijl ook de theoretische lessen op looierijgebied, maar ook op scheikundig gebied voor den moder nen looier noodig zijn. Twee midda gen in de week worden, aansluitende aan de theoretische lessen in de scheikunde, de grondstoffen en fabri katen der looierij onderzocht, terwijl ook nog les gegeven wordt in machine- leer en boekhouden, voor zoover dat voor den looier van beiang is. Het is meer dan tijd, dat de looiers het, laat ons gerust zeggen, dwaze standpunt verlaten, dat zij hun zoon van 17—20 jaar niet kunnen missen, om gedurende een 9 tal maanden de H. H. LANDBOUWERS. Het maaiseizoen breekt aan Zoekt Uw voordeel en gebruikt voor Uwe Zeisen en Maaimachines die onmiddellijk scherp maken en onverslijtbaar zijn. Vughterstraat 33 - 's HERTOGENBOSCH - Tel. 659. grondslagen van hun vak te leeren begrijpen de waarde en werking van de grondstoffen, die ze verwerken. Wij zijn gaarne genegen belangheb benden alle mogelijke inlichtingen te verschaffen, zoowel schiftelijk als mondeling. Programma's worden op aanvrage gratis toegezonden. De cursus van de Machinale schoen makerij vindt tot heden niet die be langstelling van de belanghebbenden der Ned. Schoenindustrie, waaropzij recht heeft. Dit kan niet anders dan tot schade zijn van de Ned. Schoen ndustrie zelf, temeer daar de aanvra gen uit het buitenland steeds talrijker worden. Onze school is op het gebied der schoenindustrie voorzien van het allernieuwste en werkelijk een model inrichting van den eersten rang. Reeds meermalen is betoogd, dat n de fabriek het geheele vak niet meer geleerd kan worden, daar moet geproduceerd worden een maximum in een minimum van tijd. Op de vakschool wordt echter geen productie gemaakt, daar wordt den leerlingen het vak, zoowel theore tisch als praktisch, onderwezen en is het doel uitsluitend te zorgen, dat zij iedere bewerking, die de schoen moet ondergaan zelf oeconomisch cunnen uitvoeren en ook kunnen zorgdragen, dal in het bedrijf de verschillende werkzaamheden goed in elkaar grijpen en in den kortsten tijd worden uitgevoerd Zij worden onderwezen het hoe en waarom de verschillende materialen gebruikt wor den voor een bepaald doel. Steeds weer wordt de aandacht er op ge vestigd, dat zorg gedragen dient te worden, dat niets van dé grondstoffen vermorst wordt en hoe de afval van het leder tot een minimum te beper ken is. Aansluitende aan het technische onderwijs in de Machinale Schoenma kerij wordt onderricht gegeven, voor zoover dat voor de machinale schoen- fabricage van belang is, allereerst in het handvak en daarnaast in teekenen, boekhouden en machineleer. Ook de kennis van het leder en de anatomie van den voet f worden niet vergeten. Kortom aan onze school wordt de meest mogelijke volledigheid betracht. Het aantal leeraren en praktijkleeraren is voldoende om een grooter aantal dagleerlingen te onderwijzen. de Directeur Rijksvakschool, H. van der Waerden. De uitslag van den vriendschap- pelijken wedstrijd welke j.l. Zaterdag gespeeld is tusschen de biljartclub i,W. B. C." en „Ons Genoegen", in 't café 't Vosje is als volgt le 6-tal W.B.C. le 6 tal O. G. F. Schoelits 100 W. Pullens 92 Jos. Slaats 100 L. v. d. Geld 75 Fr. Slaats 100 F. de Vries 57 L. Hesselbert 100 M. Pullens 94 J. Klerx 100 M. v. Mierlo 95 C. van Berkel 98 J. Leijtens 100 598 2e 6-tal W B.C. J. Rombouts 75 B. Hornes 75 J. Henkelman 75 de Folter 75 P. Danckaert 75 J. Vrijhoeven 75 513 2e 6 tal O. G. K. Leijtens 34 J. Baijens 71 J. Verhoeven 53 M. Leijtens 31 A.v. Helvoirt 65 A. Verheijden 65 319 450 Hoogste serie F. Slaats 34. Schoenen en Leder. Is de invoer van schoenen nog steeds zeer groot, in elk geval veel te groot en de uitvoer daarentegen gering, bij het leder ziet men hei tegenover gestelde. Daar is de uitvoer bijna voor alle soorten grooter dan de invoer; vooral is dit 't g val voor zoolleer en chroomoverleer. De export beweegt zich vooral naai Duitschland, Engeland en -Amerika De statistiek geeft aan dat in April werd ingevoerd 232 ton ad f 1 092 000 en uitgevoerd 329 ton ad. f 1.783 000, zeer zeker een ver blijdend verschijnsel. St. Jonsreclamemarkt te 's Hertogenbosch. De allom bekende groote St. jans reclamemarkt te 's Hertogenb sch wordt Woensdag a.s voor de vijfde maal gehouden, (eerste lustrum). Deze markt verheugt zich ieder jaar in een buitengewone en stijgende belanstel ling. Ook dit jaar is de belangstelling buitengewoon groot. Voor den recla mewedstrijd zijn geldprijzen, gouden, zilveren en bronzen médailles en pla quetten beschikbaar gesteld door de Gemeente en andereopenbarelichamen, door een groot aantal autoriteiten en particulieren. De markt wordt half elf v. m. officieel geopend door het Ge meentebestuur. Hieraan gaat vooraf een bijeenk.mst van genoodigden in Hotel Noord Brabant. Aan de kramen wordt door de koop lieden uitgereikt een gratis bon, deze bons zijn ook in de winkels van de stad verkrijgbaar. De bon is genumerd en aan een stand door het Comiié op de markt opgericht, wordt dooreenige lieftallige verkoopsters de op die bon gevallen prijs, hetzij groot of klein, of 'n aardig souvernir uitgereikt. Hiervoor zijn door verschillende firma's te 's Hertogenbosch prachtige reclames beschikbaar gesteld. Des avonds wordt door het Gemeentebestuur een concert aangeboden, hetwelk op de Markt wordt gegeven. Het belooft bij goed weder een schitterende dag te worden waar op zich eenieder kan amuseeren.* Naast de St. Jansmarkt is er dién dag de groote veemarkt, waarop ook voor den boerenstand veel is te zien op gebied van veeteelt. De beziens waardigheden van den Bosch als de St. Janskerk, het Stadhuis, waaronder zijn Rahtskeller, waarin de Brabantsche koffiiafel wordt gehouden, hel provin ciaal museum, enz. enz. vergete men dien dagook niet, DRUNEN. Op zijn verzoek is aan den heer S. v. Dal eervol ontslag verleend als brandmeester. Als brandmeesters zijn benoemd de heeren A. Pelders en L Brok. - Dezer dagen slaagde voor de acte L. O. onze oud dorpsgenoot de Eerw. frater Wilbertus v. Weert. Geslaagde en familie proficiat. CAPELLE. Voor de Ned. Herv gem. alhier zal a.s. Zondag des nam. half drie uur optreden Ds. van der Vlught uit Drunen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier is beroepen Ds. den Oud sten te Middelharnis. Naar men ons mededeelt worden de eerste nieuwe aardappelen te dezer plaatse verkocht voor 75 cent per kop. Kwaliteit en kwantiteit zijn goed. A. s. Zondag des voormiddags half tien uur en des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a/d Loonschen- dijk optreden Ds. Bieshaar uit Utrecht. Onze dorpsgenoot, Ir. P. Ver hoeven, thans werkzaam op het De partement van Landbouw, is bij Kon. besl benoemd tot tijdelijk adjuct Rijks- i landbouwconsulent. WASPIK. Onze dorpsgenoot de Heer C. C. Verschuren, leerling der St. Gerardus Majellaschool te Dongen, slaagde dezer dagen voor het examen onderwijzer. Onze dorpsgenoot de Heer B. Baaien is benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de R. K. Bijzonderejongens- school te Raamsdonk. De inwijding der St. Theresia- kerk te Waspik Boven is thans defi nitief bepaald op Zaterdag 2 Juli. De consacreering door Z.D.H, den Bisschop van 's Hertogenbosch zal in den loop der maand September plaats hebben. Tevens zal dan in de parochiekere het H. Vormsel worden Waalwijk 17 juni, 1927. eieren 5'/aG'/z cen^ varkens f 12—16 Handel vlug. geschieden nog steeds op de beste manier per tapissière. Uw inboedel heeft daardoor het minst te lijden. Volledige garan tie voor gave overkomst. Wendt U daarom tot het oudste adres toegediend. GBERTRUIDENBERG. Naar we uit goede bron vernemen zal de Harmonie Apollo al hier op 17 Juli a.s. de, Stands- en Vakorga nisatie'» vergezellen naar het Landelijk Con gres te Nijmegen, ten genoegen van de af- deelingen uit de kring Geertruidenlwrg. In de Kerk der Geref. Gemeente zal Zondag, a.s. in heide diensten leesdienst ge houden worden. Voorbereiding voor het H. Avondmaal. Voor de Evangelisatie der Ned. Herv. Gemeente alhier hoopt Zondagavond a.s., om half 0 in Gebouw Emanuël, op te treden Ds. Brandt van Zwaluwe. De dezer dagen langa de) huizen gehou den opensehaal-collecte, ten bate van de slachtoffer» van den stormramp, bracht ruim 400.op. Onze stadgenoot de heer P. J. A. .Too- sen. slaagde dezer dagen op het gehouden eindexamen aan de Bisschoppelijke Kweek school te 's Hertogenbosch. Verhuizingen

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10