DÉ ECHO VAN HET ZUIDEN. •ZSeegf n^fv^di's Drukwerk Antoon ïielen_ Waalwijk. Fin ft. i d. Wee-Goals. TGAWAvtaJHettm Pluimveeteelt Voor Huis en Hof. ATTENTIE. I c e er d. TWEEDE BLAD. "Wanneer ik terugblik op alles wat het Roode Kruis, sedert zijn oprich ting door wijlen Koning Willem III, in Nederland, zijne koloniën en bezit tingen, en in den vreemde heeft mogen verrichten, dan gevoel ik mij gedron gen om aan allen, die in het verleden het Roode Kruis hebben gesteund met huil persoonlijken arbeid, niet hun ambtelijken invloed en met hunne gif ten, mijn hartelijken dank uit te spre ken voor hetgeen zij door onze bemid deling voor de lijdende menschlieid j.hebben gedaan. Zij zijn zóó overtalrijk en zóó over het geheele land verspreid, dat ik niet beter weet te doen, dan ook ditmaal daarvoor de hulp van de pers in te roepen. lp de geschiedenis van de mensch lieid beteekenen zestig jaren zeer wei nig. En wie van de menschlieid spreekt, gewaagt van liet Roode Kruis, dat geen onderscheid kent. van ras, nationali teit, godsdienst of politieke overtui ging, dat gereed staat voor vriend en voor vijand. De verloopen zestig jaren zijn dan ook te beschouwen als een eerste begin-tijdperk in de vlucht van de Roode-Kruis-gedachte over de we reld. Een groote toekomst ligt nog voor ons open. Moge het Roode Kruis ook in die BUITENLAND. Er wordt een scherpe nota aan gekondigd van Sovjet Rusland tegen Polen, inzake den moord op den Russischen gezant. De Fransche troepen hebben het Saargebled ontruimd Op de a.s. conferentie te Genève zal opnieuw de vermindering der bezetting in 't Rijnland ter- sprake komen alsook een algemeene ver- klaring tegen het communisme. De bekende Fransche vlieger pelletier d'Oisy, die naar Karachi wou vliegen, is bij Le Bourget naar bene den gestort. Hij en z'n gezel bleven ongedeerd. De Duitsche Rijksdag heeft gis teren na een rede van den minister van posterijen, die verhooging dei- porti bepleitte, met 175 tegen 173 stemmen een socialistisch voorstel aan genomen, waarin de minister wordt uitgenoodigd zijn voorstel tot verhoo-1 ^oe]iomsf steeds kunnen rekenen op de ging van het briefport terug te nemen. J ][ef(]e en toewijding van allen, wien het lot des naasten ter harte gaat. De Voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis: HENDRIK, Prins der Nederlanden. De Geldersche Bank te Arnhem, die gisteren haar betalingen had ge staakt, is gisteren door de rechtbank van Arnhem in staat van faillissement verklaard. Het passief moet ruim 2 ton bedragen. Re Rijksmiddelen hebben in Mei 48,736,864 opgebracht, voor wat de gewone bronnen van inkomsten be treft (hetgeen ruim 33/« millioen meer is dan een jaar geleden). Aan bui tengewone baten kwam daar nog 12,188,551 bij, of ruim 114 ton meer afgescheiden van de 4,037,726 uit de nieuwe wegenbelasting. Sedert Januari leverden de gewone bronnen 215,600,000 op, zijnde ruim 10.1 meer dan verleden jaar. De Nederlandsche minister van Buitenlandsclie Zaken, Jhr. Beelaerts Blokland, heeft, heden bij de be De afgevaardigden der regeerïngspar- tijen waren nog niet voltallig aanwe zig Volgens de Daily Telegraph zal de Duitsche regeering den Engelschen militairen attaché toestaan de sloo ping van de Oostelijke verdedigings werken te verifieeren. De ministers der mogendheden te Genève besluiten een beroep te doen op Zuid-Slavië en Albanië ter bijleg ging van het geschil. De moordenaar van Wojkof is tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Het gerecht zelf verzocht den President van de Republiek de straf te verminderen tot 15 jaar. Berichten uit Canada logenstraffen de geruchten dat Nungesser en Coli in de provincie Quebec gevonden zouden zijn- BINNENLAND. a.s. De tarieven voor het vervoer van vee over de Ned Spoorwegen worden met ingang van 1 Juli aanzienlijk verlaagd. Woensdag is de eerste passa- giersvlucht naar Ned. Indië begonnen. De Amerikaan Mr. van Lear Black stapte in de F Vil der KLM. met als piloten Qeijssendorfer en Scholte. Er was veel belangstelling. Na 7'/a uui was men in Boedapest, om vandaar naar Constantinopel door te vliegen, De colleges van zetters voor 's rijks directe belastingen worden 1 Juli afgeschaft. Woensdagavond is in 't St. Bar- bara-Gesticht te Culemborg overleden de HoogEerw. heer Mgr. J. A S. van Schaik, president van het Klein Semi narie aldaar. De Tweede Kamer heeft heden het wetsontwerp tot nadere regeling van de Collectieve Arbeidsovereen komst aangenomen. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den heer K. M. van IJ (de bekende zaak der Portugeesche bank biljetten). Het Hof heeft bevestigd het vennis der Rechtbank voor zoover de heer M. daarbij van het meerdere hem ten laste gelegde was vrijgesproken, maar heeft hem schuldig verklaard aan opzettelijke heling en hem deswege veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De schrijfster Melati van Java (Marie Sloot) is overleden. De Tweede Kamer heeft de wets ontwerpen aangenomen inzake het Wegenfonds en het voorschot aan het fonds. Een nieuw ontwerp Bedrijvenwet werd door den Minister van Financiën aangekondigd. Do Prov. Geldersche Electrici- teits-Maatscliappij heeft over 1026 een batig saldo afgeworpen van bijna 7 ton. Bij Kon. Besluit is als opvolger van prof. Zwaardemaker benoemd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de faculteit der geneeskunde om onder wijs te geven in de physiologic tot ge woon hoogleeraar dr. A. K. M. Noyons, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Leuven. 60-jarig bestaan Roode Kruis. Mjorgen 'herdenkt het Nederlandsche Roode Kruis zijn zestig-jarig bestaan. Deze herdenking zal op de meest een voudige wijze geschieden, met het oog op den nood in verschillende provin ciën, tot de leniging waarvan wij thans al onze krachten moeten inspan nen. Het vijftig-jarig bestaan, valleude in den rampspoedigen oorlogstijd werd eveneens zonder eenige feestelijkheid herdacht. Ingezonden Mededeelingen. kalmeeren U en houden Uw geest helder. Buisje 75ct.Bij Apoth.en Drogisten. van spreking der resultaten van de econo m iselle wereldconferentie 'in de open bare zitting van den Volkenbondsraad een rede uitgesproken. Spreker sloot zich aan bij den lof, waaraan de rapporteur dr. Stresemann met betrekking tot de economische conferentie uitdrukking heeft gegeven. De publieke opinie in Nederland heeft met groote voldoening geconstateerd, dat. de economische ontwapening, aan geprezen door de resoluties, welke door de conferentie zijn aangenomen, een nieuwe étappe beteekent bij de versterking van de goede verstand houding tusschen de volkeren, die een der voornaamste garanties voor den wereldvrede vormt. De Nederlandsche regeering zal het zich tot plicht rekenen de aanbevelin gen die door de conferentie zijn uitge werkt en de middelen die kunnen die nen om dé uitvoering er van te verzeke ren, aan een grondige bestudeering te onderwerpen. Onze regeering zal zich, aldus jhr. Beelaerts van Blokland, met des te meer bereidvaardigheid aan het volbrengen dezer taak wijden, waar zij zich, tot dusver óndanks de toenemende moeilijkheden heeft laten inspireeren door de beginselen, die ten grondslag liggen aan de aanbevelingen der con ferentie. De unanieme instemming, die deze beginselen te Genève ontmoet hebben, rechtvaardigen de hoop, dat (lesperiode van theoretische besprekingen weldra gevolgd zal worden door een periode van practische verwezenlijking. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp betreffende het mid- denstandscredietwezen (Centrale Mid- denstandscredietbank) zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De Tweede Kamer is gisteren be gonnen met de behandeling van de voorstellen tot invoering van het ver plichte zevende leerjaar en de leerver plichting voor het zevende leerjaar. H.H. D.D. H.H. de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland achten zich verplicht (1e katholieken van Nederland er op te wijzen, dat met 1 Juli a.s. zal verschijnen de R.K. Ra dio-Gids met volledige programma's, zoodat er voor de katholieken geen enkele reden meer bestaat zich te abon- neeren op de neutrale radio-gidsen men het in den gewonen daarvoor ge- bruikelijken tijd in den winter of hét vroege voorjaar dan zullen de heesters vaak van die takken ontdaan worden, welke juist de bloemen moes ten voortbrengen. Niet van alle heesters is de snoei de zelfde. Sommige sooorten o.a. Clematis en Sering, kunnen flink teruggesneden worden en van Azalia's, Magnolia's en Rhododendrons slechts enkele takjes wegnemen om den gewenschten vorm te behouden. Bij Rhododendrons en Azalea's worden, evenals hij de Rozen de uitgebloeide bloitwijgen weggeno men, daar onder de plaats, waar de oude bloem heeft gezeten, zich nieuwe scheuten vormen, welke een volgend jaar moeten bloeien. Rozen. 't Is jammer, dat de Koningin der Bloemen zoo dikwijls van luis, wit en roest te lijden heeft. Zoodra we iets van deze vijanden bespeuren, zijn we er direct bij om het euvel te bestrijden. Ook hier is voorkomen beter dan ge nezen. Luis verwijdert men het beste dooi de struiken een paar maal per week met een krachtige straal sterk zeep sop te bespuiten. Het zeepsop, b.v. dat na de wasch overblijft is zeer geschikt. Het wit, veroorzaakt door een meel- dauwzwam, gaan we tegen door de struiken bij droog weer terdege met bloem van zwavel te bestuiven. Heeft deze woekering reeds sommige bladen of stengelgedeelten aangetast, dan snij den we die af en verbranden ze. Voor al niet op den mesthoop werpen Tegen roest, eveneens een zwam, en kenbaar aan de hoopjes oranjerood- poeder op scheuten en bladeren, is 't beste deze aangetaste"deelen af te snij den en te verbranden. rijen, die 75 c.M. uiteen liggen. Ook kan men 2 a 3 zaden bijeen leggen op afstanden van 40 c.M, en in rijen, die eveneens 75 c.M. uitéén liggen. Bij stokken of staken leggen we 5 zaden van snijboonen of 7 van princesseboo- nen. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door onze abonné's ge zonden worden aan: „DE COMBINATIE" Westersingel 27 A ROTTERDAM. Postzegel van 10 cent insluiten. KUIKEN-VERZORGING. Bij kuikenverzorging denken we al lereerst aan de voeding. De manieren van kuiken-voedering zijn talrijk en omdat de meeste mensehen er in sla gen om de diertjes groot te krijgen, meent ieder dat zijn methode de beste, in ieder geval goed is. Inderdaad, van jonge kuikens hennen te maken, is zoo moeilijk niet; de beesten eten ten sneltrein op weg naar Amsterdam. Gisternacht werd J. de Haan, bakkersknecht te Dokkum, bij Drachten lastig gevallen door eenige jongens, toen hij een passeerend meisje, dat zijn hulp inriep, naar huis zou bren gen. De bakkersknecht trok, toen het hem te bar werd, een revolver en loste een schot, dat den 17-jarigen J. Jans- ma in de lies trof. De getroffene, wiens toestand ernstig is, werd naar het diaconessenhuis te Leeuwarden overgebracht. Het Hongaarsch correspondentie bureau meldt uit Boedapest. In het departement van buitenland- sche zaken is een statistisch werk tot stand gekomen over de „bloedoffers" der Oostenrijk-Hongaarsche monarchie gedurende den wereldoorlog. Uit het algemeen overzicht blijkt, dat de onder de Stefanus kroon ressor- teerende landen 2 47 percent meer sol daten voor het leger hebben geleverd dan met hun aandeel in de totale be volking der monarchie overeenkwam de Oostenrljksche kroonlanden daaren- slotte alles en groeien doen ze ondanks I tegen leverden 1 5 percent minder. In piles. Op de boerderij worden ze vaak I tolaal waren er in den loop van den groot met een beetje graan alleen en oorlog in de monarchie, Bosnië en IN DEN BLOEMENTUIN. De meeste vroegbloeiende heesters zijn nu reeds uitgebloeid en kunnen gesnoeid worden. Omdat met dat snoeien, vooral door leeken, nog al eens fouten gemaakt worden, is het aan te bevelen steeds de vroege hees ters direct na den bloei te snoeien. Doet op elk- gebied, laat men vervaardigen ter Voor Kaatsheuvel Over het algemeen hebben flink groeiende struiken minder van al deze ongerechtigheden te lijden, dan plan- tèn, welke wegens te weinig voedsel in den bodem een kwijnend bestaan vinden. Dezulken kunnen we nog wat helpen door ze nu nog wat Chilisalpeter toe te dienen, b.v. een half ons per vierkante Meter. Het poe der mag echter niet op de bladeren blijven liggen, waarom we na het uit strooien de heesters eens flink begie ten. IN DEN MOESTUIN. Voor winterwortelen is hel nu de goede tijd, als men dit gewas voldoen de gelegenheid wil geven om tot mooie, rechte, dikke wortels te ontwikkelen. Men zegt immers, wanneer de winter wortels boven den grond zijn, vóór dat de rogge rijp is half Juli een goe den oogst mogelijk is. Zomerwortelen en kropsla, blijven we bij opvolging tot Augustus zaaien want al hebben we daarvan ook al reeds genoeg gezaaid, moeten we slecds voor nieuwen voorraad zorgen, omdat wortelen het meest gewaardeerd wor den als ze jong zijn en sla onbruik baar wordt, zoo gauw ze gaat door schieten. De eerst gezaaide snij- en princesse- boonen, hetzij stam- of stokvariteiten zijn nu wel boven den grond. Door de jonge plantjes aan te aarden maakt men liet haar mogelijk tusschen de lobbladeren en de wortels nieuwe wortels te vormen, wat aan het gewas zeer ten goede komt. We doen dit als de grond vochtig is, daar bedoelde wortelvorming in dro gen of kluiterigen grond achterwege blijft. Nu en einde Juni kunnen we voor opvolging nóg eens zaaien; stamboo- nen, op 12 a 13 c.M. van elkaar en in soms zelfs blijft ook die voedering ach terwege en moeten de dieren zich te vreden stellen met heigeen ze onder leiding van moeder kloek op het erf en in de wei kunnen vinden. Maar ten slotte is het een kippen houder er toch om te doen om van zijn jonge kuikens eierenproducenten te maken en daartoe moet bet lichaam van jongs af worden opgebouwd en mogen geen der voedingsstoffen wor den vergeten, die bij dien opbouw een rol te vervullen hebben. Tot 48 uur ria haar geboorte behoe ven de kuikens volstrekt geen voer; in dien tijd is het zelfs zeer nadeelig. Wie daarna de rantsoenen zelf wil samenstellen, kan als volgt te werk gaan. In de eerste dagen worden rauwe eieren gevoederd, óf fijngehakt rauw mager rundervleesch of fijn. ge hakt gekookt runderhart. Door ge noemd voeder mengt men met warm water ifitgetrokken en daarna flink uitgeknepen oudbakken wittebrood, een weinig zand en gehakt jong groen, als paardebloembladeren, brandnetels of salade. Als korrelgroen bezige men boekweitgrutjes, havergrutjes en fijne rijst; na een paar weken: kanariezaad, gerst en gebroken tarwe. Jonge kui kens moeten telkens weinig, maar dik wijls eteiy hebben, 6a 7 keer per dag; de resten worden na 10 minuten weg genomen en bakken e.d. worden tel kens goed gereinigd. Op twee maanden leeftijd begint men ze ook wat meelvoer te geven en kleine granen; op drie maanden leeftijd kun nen ze als de andere hennen worden gevoederd. Kuikens hebben een flinke portie fijn gesneden groenvoer steeds benoodigd. Beter dan de eigen samengestelde voeders is het opfokvoer, dat bekende fabrikanten in den handel brengen, van een volledige gebruiksaanwijzing voorzien. Maar men koope slechts zeer bekende fabrikaten, want op dat ge bied is er véél minderwaardig goed in den handel. Bij een goed fabrikaat is gelet op de velerlei kleinigheden, o ogen schijn lijk kleinigheden die van zoo groot belang zijn bij den opbouw van het lichaam der aanstaande cieren- producente. Het bevat de juiste ver houding eiwit, vet en zetmeel; 't is ver mengd niet phosphorzure kalk, bloem van zwavel, krijt, houtkoolpoeder, zout, grit, gist, levertraan; er is gezorgd voor de noodige vitaminen enz., alle maal dingen, die we voor kleine por ties zoo gemakkelijk verwaarloozen. Nog eenige wenken. Zorg steeds voor frisch en versch water of melk; vooral oppassen voor het verzuren van melk kuiken- diarrhee Strooi dik zank op den bodem van kuiken verbleven teen vergroeiingen en beenzwakte en zorg vooral, dat zon in de kuikenver- blijven kan komen en er tevens een schaduwplek is, waarheen de dieren kunnen terugtrekken, als ze van het goede te veel dreigen te krijgen. Het dure kuikenvoer kan men buiten het hereik van de kloek houden en het grove graan voor deze in een hoog op gehangen hakje verstrekken. Het uit- looprennetje kan het best op een gras veld geplaatst worden, maar het gras moet er kort gesneden zijn, krop- zickte Verplaats het rennetje zoo veel mogelijk; laat de kuikens niet in nat gras loopen. In kunstmoeders moet ruime venti latie zijn; warmte circa 90 graden en dagelijks 1 graad lager tot de buiten temperatuur is bereikt. GEMENGD NIEUWS. Maandagmorgen in de vroegte is op den onbewaakten overweg bij de Leidsche vaart bij Haarlem (door een klaphek te betreden) het aan stuk ken gereten lichaam gevonden van den werkman W. uit Haarlem. De man moet gegrepen zijn door een in Herzegowina meegerekend 8 321.850 militairen, waarvan er 3 614 179 door de St Stefanus-kroonlanden waren af gestaan. De verliezen aan dooden waren voor Hongarije 380.774, voor geheel Oosten rijk 495.169. In totaal verloor Hongarije aan doo den, gewonden, vermisten en oorlogg* gevangenen 2 138.496 man opeen be- volking van 20.608 357 zielen; en Oostenrijk 2.777 453 man op een be volking van 27 922 586 inwoners. Gisterenavond is in het St Vin- centiusgasthuis te Groenlo overleden vrouw Roerdink, die zwaar gewond werd bij den stormramp. Zij is het negende slachtoffer van de ramp en het zesde slachtoffer uit de buurtschap Beltrum. Haar man en een zoon worden nog in het gasthuis te Groenlo verpleegd een andere zoon van haar wordt ver pleegd te Winterswijk. De toestand van den laatste is zorgwekkend. Maandag is een oude Ford-auto waarmee een gezelschap van vijf per sonen van een bezoek aan de kermis te Stiens naar Leeuwarden terugkeerde bij Britsum uit een bocht in den sloot gereden. W. Scheepstra, uit Leeuwar den, die naast den bestuurder zat, kwam onder den auto terecht en verdronk. Na drie kwartier dreggen vond men zijn lijk. De bestuurder H. Fransen werd zwaar gewond en is naar het Bonifacius- ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht Ook een reiziger uit Groningen, die deel van het gezelschap uitmaakte, werdgewond. Het ongeluk zou aan dronkenschap te wijten zijn geweest. Een officieel verslag over het aan tal menschen dat in het afgeloopen jaar in Birma door wilde dieren gedood is, somt de volgende aantallen slacht offers op1169 menschen gedood door slangen, 38 door tijgers, 7 door lui paarden en panters, 5 door olifanten 4 door krokodillen, 3 door bisons, 1 door een wild zwijn en 1 door de Tucktu hagedis. Voor het dooden van wilde dieren werden 74,000 ropijen(ongeveer 68 500 gulden) betaald. Tot de gedoode dieren behooren 70 tijgers, 608 luipaarden en panters, 415 beren, 112 wilde honden en een krokodil. Men meldt uit Leeuwarden: Maandagmorgen te ruim acht uur ontspoorde een alleen rijdende loco motief op de lijn Leeuwarden-Hallum. Hierbij werden de zich op de locomo tief bevindene machinist van Diets, de leerling-machinist L. Bosch en de condycteur K. v. d. Wey licht gewond. Door het omkantelen van de loco motief werd de heer Draalsma uit Hallum. die aan den waterkant stond te visschen, aan het gelaat licht ge wond. Bovendien brak hij een arm. Tegen tien uur slaagde men er in de lijn vrij te maken. Op de Domaniale mijn te Kerk- rade is de arbeider Angenent, werk zaam op de nieuwe schacht, gevallen. Kort na aankomst in het ziekenhuis te Kerkrade is hij overleden. De 19-jarige Schols was gister morgen in de nabijheid van Sittard bezig een tak af te snijden Het mes gleed hem uil de handen en viel hem in de borst. Het hart werd geraakt en hij was direct dood. Te Groot—Haasdal (Limb Is gisiermiddag het 8 jarige jongetje Timmers, dat den weg overliep, door een auto overreden Het kind was op slag dood. Gebeurtenissen uit plaats en omgeving, berichten en foto's uit Binnen- en Buitenland worden steeds aan OnS BllP6 8 U Grootestraat 205, g e PU b 1 i" Ho. 49. Zaterdag 18 Juni 1927.- 50e Jrg.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5