IE [CIO VAN HET ZUIDEN. tt*r BEZOEKT „de Volharding HET CONCERT VAN Zondagavond 8 uur op de Markt. DERDE BLAD. Met het oog op de aanstaande ziek tewet en de daaraan wellicht verbon den dure Overheidsbemoeiingen heeft de Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten het initiatief ge nomen tot invoering eener uniforme ziekteverzekering op alle fabrieken barer leden. Deze vorm van verzeke ring door de oprichting van fabrieks- ziekenkassen biedt voor den werkge ver zoowel als voor den werknemer groote voordeel en. Hij legt een bijzonderen band tus- sclien de arbeiders der onderneming, hij geeft de arbeiders een actief deel in de uitvoering der verzekering; de arbeiders hebben een direct belang bij een gunstig en accuraat beheer; zieke arbeiders behoeven niet te wachten op een uitkeering; administratie-kosten komen niet voor, terwijl de controle geschiedt door de mede-arbeiders, waardoor de uitgaven voor medische controle overbodig worden. Ort slechts een paar schoenfabrieken te Waalwijk bestond tot op heden een fab'rieksziekenkas en dan nog werden de kosten er van, zoo niet geheel dan toch voor het grootste gedeelte door de arbeiders gedragen, net valt dan ook niet te ontkennen, dat de regeling, die per 1 Juli door de Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten wordt ingevoerd, voor de werkgevers belang rijke nieuwe lasten medebrengt, lasten die zij nog niet op zich behoefden te nemen. Immers zoolang de Wettelijke Ziekteverzekering nog niet daar is zijn de kosten door de werkgevers be taald vrijwillige bijdragen ten behoeve der werknemers. En welk belang heeft de werkgever dan wel bij deze uniforme ziektever zekering? zal men zich afvragen. Heen enkel direct belang. Door de oprichting der fabriekszie- kenkassen zullen wanneer de wet een maal daar is, èn de werkgevers èn de werknemers (ieder voor een gelijk deel) jaarlijks duizenden guldens aan pre- miën besparen. Sommen die anders geheel zouden worden besteed aan van Overheidswege veroorzaakte adminis tratiekosten, kapitalen die thans ten goede èn van werkgever èn van werk nemer komen. Hebben wij geen af doend voorbeeld aan de uitvoering der Invaliditeitswet? Onder het Waalwijksche Nieuws zijn in de afgeloopen weken meer dan één voor buitenstaanders minder duidelijk bericht opgenomen over de plannen der Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten t.a.v. deze ziekte verzekering. Het mag daarom niet overbodig heeten een volledige uiteen zetting te geven van den werkelijken toestand. Het Reglement zooals dit voor de fabrieksziekenkassen zal gel den wordt derhalve hieronder nader toegelicht. Lidmaatschap. Het uniforme fabrieksziekenkas- reglement stelt voorop, dat alle arbei ders en arbeidsters die werken op de aangeslqten ondernemingen, verplicht zijn toe te treden als leden tot de fa- brieksziekenkas. Zijn zij derhalve thans verzekerd bij een locale zieken kas, bij een particuliere maatschappij, bij hunne organisatie, zij zijn verplicht over te gaan naar de ziekteverzekering der fabriek, al blijven zij bevoegd zooals wij later zullen zien om een bij verzekering bij een locale kas te sluiten. Teneinde echter te voorkomen, dat in de toekomst het ziekterisico gedrukt zal'worden door physiek minder ge schikte elementen, wordt in het regle ment bepaald, dat nieuw aan te stel len arbeidskrachten aan een genees kundig onderzoek zullen moeten wor den onderworpen. Bestuur. Het Bestuur der ziekenkas bestaat uit 7 leden; voor fabrieken met een personeel beneden 100 man, uit 5 le den. De werkgever of zijn gemachtigde is Voorzitter van het Bestuur, terwijl de overige Bestuursleden worden ge kozen uit en door de arbeiders, waarbij echter zoowel het actief als het passief kiesrecht aan bepaalde leeftijdsgren zen is gebonden. Het Bestuur beslist over de toeken ning van ziekengeld aan de leden, leidt de controle en verricht verder al datgene wat in het reglement aan het Bestuur is opgedragen. De geheele verzekering wordt dus uitgevoerd door de arbeiders zelf, het geen ongetwijfeld zeer ten goede zal komen aan een soepele uitvoering der verzekering, terwijl bovendien de be langstelling der arbeiders voor de zie kenkas er belangrijk door zal worden vergroot. Dit stelsel van ziekteverzekering steekt, juist wat dit punt betreft, wel gunstig af bij eeneViitvoering der ziek teverzekering door Raden van Arbeid, bedrijfsverenigingen of particuliere maatschappijen. Verdeeling der Kosten. Wie betaalt. dn kosten? Het reglement bepaalt werkgever en werknemers betalen ieder de helft. Eenerzijds ligt daarin een erkenning, dat het voorzien in het levensonder houd der arbeiders tijdens ziekte een bedrijfsbelang is, anderzijds wordt daardoor uitgesproken, dat de arbei ders ook zelf bij moeten dragen in de kwade kansen van het leven. Door het gekozen systeem, dat werk gever en w.erknemer ieder de helft be talen, behoudt de arbeider interesse bij den gang van zaken -zijner zieken kas. Immers door mede te werken aan bestrijding van simulatie houdt hij de kosten der verzekering laag, hetgeen hem onmiddellijk in zijn loon ten goede komt. Het reglement toch bepaalt, dat de premie elk half jaar door liet Be stuur der ziekenkas wordt vastgesteld op een voor allen gelijk percentage van het loon. Alle arbeiders hebben er dus belang bij om het ziekterisico zoo laag mogelijk te houden en allen mede te werken aan een goede controle. Dan toch zal de premie laag zijn. Omvang en duur der Uitkeering. Het ziekengeld bedraagt 70 van het gemiddeld loon. Een arbeider, die gemiddeld 30.per week verdient, krijgt derhalve in geval van ziekte 21.uitgekeerd. Geen ziekengeld over den eersten anderhalven dag der ziekte, tenzij het ziekte-geval langer duurt dan twee weken. De duur der gezamenlijke uitkeerin- gen bedraagt maximaal 2G weken per jaar. De arbeider heeft daarna aanspraak op invaliditeitsrente, indien hij tijdig daartoe eene aanvrage indient bij den Raad van Arbeid. Bijverzekering. De arbeider is bevoegd om een bij verzekering te sluiten voor de ontbre kende 30 van zijn loon, bijvoorbeeld bij een locale ziekenkas. Hij moet ech ter van deze bijverzekering mededee- ling doen aan het Bestuur zijner zie kenkas, terwijl diegene die op dit punt fraudeert zijn aanspraak op ziekengeld uit de fabrieksziekenkas geheel ver liest voor een door het Bestuur te be palen termijn. Rechten hij Ontslag en Werkloosheid. Bijzonder gunstig zijn de bepalin gen t.a.v. de arbeiders die van de eene fabriek naar de andere overgaan, voor zoover de fabrieken lid zijn der Ver eeniging van Waalwijksche Schoen fabrikanten. De arbeiders toch gaan onmiddellijk over in de volle rechten. Al hebben zij b.v. slechts 2 weken bij de nieuwe fa briek betaald, dan toch hebben zij in geval van ziekte aansprarik op het volle ziekengeld. Anders gaat het recht' op ziekengeld eerst in, nadat de arbei der drip maanden premie heeft be taald. De werklooze arbeider behoudt zijn aanspraken op ziekengeld, zoolang hij niet is ontslagen of ontslag heeft ge nomen, indien althans de ziekte in treedt vóór de werkloosheid 12 weken heeft geduurd. Uitdrukkelijk wordt bepaald dat geen ziekengeld wordt uitgekeerd aan stakers of uitgestotenen. De arbeider die ontslagen wordt verliest zijn aanspraak op ziekengeld; hij kan echter gedurende ten hoogste 3 maanden, te rekenen vanaf den dag waarop het ontslag inging, aanspraak op ziekengeld maken, indien hij aan toont, dat hij onmiddellijk na zijn ontslag een verzekering voor ten min ste 60 van zijn loon heeft gesloten bij de locale ziekenkas, of eene even tueele bijverzekering in een dergelijke meer volledige verzekering heeft om gezet. Controle. Strenge bepalingen zijn gemaakt te gen fraude en simulatie. De controle geschiedt door alle ar beiders. Alle arbeiders zijn verplicht voorkomende misbruiken onmiddellijk aan het bestuur der kas kenbaar te ma ken. De namen dergenen, die wegens ziekte afwezig zijn, worden aan den in gang der fabriek opgehangen, zoodat alle arbeiders op de hoogte zijn van diegenen, die voordeden uit de zieken kas genieten. In noodzakelijke gevallen kan bo vendien nadere medische controle worden uitgeoefend. Samenwerking der Fahrieks- ziekenkassen. Teneinde moeilijkheden voor de fa brieksziekenkassen te voorkomen in geval van epidemieën wordt door alle kassen tezamen een gemeenschappelijk fonds gesticht. Een bepaald deel der ontvangsten van de individueele kas sen wordt in dit gemeenschappelijk fonds gestort. Uit dit fonds zal boven dien ziekengeld worden uitgekeerd aan arbeiders, werkzaam op de fabrieken wier kas tengevolge van liquidatie in de onmogelijkheid komt te verkeeren de uitkeeringen*voort te zetten aan de ten tijde der liquidatie ziekzijnde ar beiders. Zoodoende is ook gezorgd voor de zieke arbeiders die werkzaam waren op fabrieken waarvan het fail lissement wordt uitgesproken. Beroep. Ook voor de rechtspraak is gezorgc Kan de werkgever of de arbeider zich niet vereenigen met de zienswijze van het Bestuur der ziekenkas, dan staat beroep open bij een commissie van Beroep, samengesteld uit 4 leden, 2 aan te wijzen door de fabrikanten- vereeniging, 2 door de betreffende or ganisatie van werknemers, terwijl als Voorzitter optreedt een onpartijdig persoon aan te wijzen door de 4 andere leden tezamen. Moge dit mooie sociale werk door samenwerking van alle belanghebben den: patroons, meesterknechts, arbei ders, locale kassen, medici enz. vele vruchten opleveren. J. S. bepalen op 3.4. Hij bedroeg de laatste blijven en werkloosheid meer en meer jaren: 1920 1921 1922/1923 1923/1924 1924/1925 1925/1926 1926/1927 1927/1928 3.3 3 3,— 4,— 3.5 2,8 3,8 3.4 (voorgesteld) BKOVLNC1AAL NIEUWS. Waalwijk, 17 |uni 1927. HEFFiNGSF ACTOR GEMEENTE-BELASTINGEN. Vrijdag 24 Juni a.s. zal eene open bare raadsvergadering gehouden wor den. Het volgende prae-advies inzake de gemeente-belastingen is uitgebracht. De opbrengst Inkomstenbelasting is op de begrooting 1927 geraamd op 167.500 bruto. Het aandeel in de kwade posten is geraamd op 20.000 zoodat een netto opbrengst wordt ver wacht van 147.500. Deze opbrengst moet worden verkregen voor 1/3 uit het belastingjaar 1926/1927 en voor 2/3 uit het belastingjaar 1927/1928. Het totaal der kohieren 1926/1927 wijst aan, dat de in de begrooting 1927 geraamde vermoedelijke opbrengst van 1/3 dezer belasting, Uitgetrokken ad 49.200 netto, zeker zal worden be- eikt. Het resteerende van de raming ad 98.300 moet dus worden verkre gen uit de opbrengst belastingjaar 1927/1928, waarvan de heffingsfactor thans moet worden vastgesteld. Om dit bedrag te verkrijgen zal dus ook voor 1927/1928 moeten worden gerekend op een totale opbrengst van 147.500, zoodat eene beslissing om trent het vaststellen van den factor voor de heffing in dit belastingjaar mede zijn invloed doet gelden op de begrooting 1928. Immers 1/3 van de opbrengst belastingjaar 1927/1928 komt weer ten bate van de begrooting 1928. Voor de begrooting 1927 konden de uitgaven met de ontvangsten in even wicht worden gebracht door de op brengst inkomstenbelasting te ramen op 147.500 en te beschikken over een batig saldo van een vorig dienstjaar, groot 13.300. Ofschoon thans uiteraard nog niet kan worden vastgesteld, welk bedrag aan inkomstenbelasting zal noodig zijn om op de begrooting 1928 de ontvang- „WAALWIJKS BELANG". KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANG STRAAT TE WAALWIJK. Donderdag 16 Juni 1927 des namid dags 27z uur werd ten raadhuizo te Waalwijk een vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat. Aanwezig waren 5 leden van de af- deeling Grootbedrijf en 5 van de af deel ing Kleinbedrijf. Voorzitter B. Timmermans-Ver- schure; Secretaris M. A. J. van Liempt. Door den Voorzitter werd mededee- ling gedaan van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige vergadering is gegeven. Naar aanleiding van diens mede- deelingen in zake een onderhoud met de Directie der Autobusonderneming „Cito" werd besloten steun te verlee- nen aan de pogingen om alsnog wijzi ging te verkrijgen in de voorwaarden, zal toenemen. Mededeeling werd gedaan van de po gingen, die in het werk worden ge steld om Nederlandsch schoeisel en lederwerk naar Amerika te exportec- ren. Besloten werd alsnog te trachten de omzetting van liet postkantoor Made in hulpkantoor te voorkomen. In zake de productie-statistiek voor de lederindustrie werd besloten den Minister te verzoeken het Centraal Bu reau voor de Statistiek opdracht te ge ven de gegevens voor deze statistiek te verzamelen. Ten slotte werd besloten pogingen aan te wenden het veergeld voor het Keizersveer afgeschaft te krijgen. Voor de nabij dit veer gelegen handels- en industrieele ondernemingen, die voor goederen transport daarvan zeer vaak gebruik moeten maken, is deze hooge heffing een drukkende last. ZWEMINRICHTING. Pas hebben we een paar warme da gen gehad, of de zweminrichting heeft zich reeds in een groote belangstelling mogen verheugen. liet ijverige bestuur heeft aan de inrichting een goede uitbreiding gege ven, waardoor het nu mogelijk is ge worden dat men op zeer practisehe die gesteld zijn in de aan deze onder- wijze onder bekwame leiding de mooie neming door de Gedeputeerde Staten verleende concessie voor de exploitatie van een autobusdienst 's-Hertogen- boschTilburg. Bij de aanbieding van het jaarver slag deelde de Voorzitter mede, dat dit verslag uitvoeriger is geworden dan dat van het vorig jaar en dat daarin waardevolle grafieken en andere over zichten zijn opgenomen. Daarenboven is aan ligt verslag toegevoegd een vol ledig Economisch -Geografisch Over zicht van het district der Kamer en een goed verzorgde EconomischGeo grafische Kaart in kleurendruk. Voor de wijze waarop het verslag is en nuttige kunst van het zwemmen kan leeren. Door de propaganda-Commissie van den Nederl. Zwenibond is een pakkend geïllustreerd biljet uitgegeven, dat we hier gaarne, in het belang van de zwamsport overnemen. Vooruit, Hollandsche jongens en meisjes: „Kom er ook in't is fijn!" „Onze glorie ligt op 't water", zei men vroeger, denkende aan Michiel de Ruyter, Tromp, Piet Hein en nog zoo veel anderen, maar in het water hebben wij nooit zulke roemruchtige helden gehad. Wij hebben ze nóg niet, op een samengesteld bracht hij den Secre- hooge uitzondering na. Want dat er taris dank. Geconstateerd mag worden, I Van de geheele Nederl. bevolking dat uit de steeds toenemende aanvra-1 maar een zeer, zeer klein gedeelte de gen om exemplaren van het verslag de I kunst van het zwemmen verstaat, is arbeid, daaraan besteed, wordt gewaar- toch eigenlijk heelemaal niet glorieus, deerd en dat de verzamelde gegevens I Dat is: een schande, meer en meer geraadpleegd worden, Hollandsche jongens en meisjes, is j hetgeen handel en industrie ten goede I hel niet treurig, dat er in ons kleine Izal komen. I landje ieder jaar meer dan duizend Een bijzonder woord van dank menschen verdrinken? En hoe komt bracht hij ook aan den Heer G. J. de Vries, directeur der Hoogere Handels school te Waalwijk en Lector aan de dat? Omdat jullie vaders en moeders geen gelegenheid gehad hebben om te leeren zwemmen. Maar jullie hebt die R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, gelegenheid wèl. Tot heil van jezelf die in samenwerking met den Secre- cn van anderen moet jullie die benut- taris der Kamer het EconomischGeo-1 ten> grafisch Overzicht met de daarbij be-1 Leert zwemmen! hooiende kaart heeft verzorgd. I Zwemmen is niet alleen nuttig, het Besloten werd te steunen het adres ;s ÜO]t ZÜO prettig, want het l'rischt je der Kamer te Deventer, waarbij wordt lichaam en je geest op, het maakt je aangedrongen door wijziging der Ge meentewet de mogelijkheid van het heffen eener zakelijke bedrijfsbelasting weg te nemen. Met teleurstelling wordt kennis ge- een ander mensch, krachtiger en ge zonder, vroolijker en gelukkiger. Duizenden menschen zeggen nu spij tig: „Ach, had ik vroeger maar leeren zwemmen". Duizenden menschen lieb- nomen van de mededeeling van de Ge- 1)eI1 die tallooze heerlijke uren in het sten en uitgaven in evenwicht te bren gen, mag toch wel worden rekening gehouden met de waarschijnlijkheid, dat de cijfers 1928 niet veel zullen uit- eenloopen met die van de begrooting 1927. Wij zijn dan ook bij onze verdere beschouwing uitgegaan van de veron derstelling dat voor het begrootings- jaar 1928 dezelfde heffing voldoende zal zijn als voor het begrootingsjaar 1927. Wij zullen thans moeten nagaan welk vermenigvuldigingscijfer zal noo dig zijn om voor het belastingjaar 1927/1928 een opbrengst te verkrijgen van 147.500. Het totaal zuiver inkomen voor het belastingjaar 1926/1927 (inkomen ka lenderjaar 1925) bedroeg 4.610.961 tegen 4.803.482, voor het belasting jaar 1925/1926 (kalenderjaar 1924). Uit de vermoedelijke bruto-opbrengst belastingjaar 1926/1927 kunnen wij opmaken dat de netto-opbrengst ten deputeerde Staten, dat voorloopig niet kan worden gedacht aan de verdere verbetering van den weg Waalwijk Tilburg. De vergadering was van oor deel, dat het standpunt van dit College niet geheel strookt met den geest der bespreking in de Statenvergadering, toen de verbetering van dezen weg aan de orde was en besloten werd dan ook deze aangelegenheid opnieuw aan de Staten der Provincie voor te leggen. Besloten werd nader terug te komen op de afwijzende beschikking tot uit breiding der openstellingsuren van het telegraafkantoor te Loon op Zand. Aan het verzoek van eenige in het Handelsregister ingeschreven firma's om certificaten van oorsprong in het vervolg kosteloos af te geven kon de Kamer niet voldoen. Met belangstelling werd kennis ge nomen van het belangrijke rapport in zake de"Electriciteitstarieven in Noord- Brabant van "de Commissie uit de Noordbrabantsche Kamers van Koop handel, welke commissie op initiatief minste rond 156.600 zal bedragen. van de Langstraatsche Kamer is inge- Voor dit belastingjaar was de factor I steld. 3,8, zoodat per 1000 zuiver inkomen bij een factor 1 werd opgebracht 8,96. Afgaande op den economischen toe stand in het kalenderjaar 1926, die gunstiger was dan in 1925, meenen wij het totaal zuiver inkomen voor het be lastingjaar 1927/1928 te mogen ramen op 4.800.000 als voor het belasting- De vergadering meende zich te moe ten onthouden van deelneming aan de bestrijding van het huurkoopstelsel,, voorgesteld door de Kamer te Haar lem. Bij de behandeling van het gemeen schappelijk adres van de Noordbra bantsche en Limburgsche Kamers van jaar 1925/1926 (inkomen kalenderjaar Koophandel betreffende de Nederland- 1924). Rekening houdende met een I sche Handelspolitiek deelde de Voor- opbrengst van 8,96 per 1000 zuiver zitter mede, dat de leden de Haan en inkomen bij een factor 1, zou dus voor I van Dongen zich verklaarden tegen de 1927/1928 bij een factor 1 zijn te reke- verzending van dit adres, ncn op 4800 maal 8,96 is 43.008. Besloten werd te steunen het verzoek Om een opbrengst te verkrijgen van der Kamer te Venlo om tot stand te 147.500 zou de factor dus moeten brengen een regeling met Duitschland bedragen 147.500 43008 is 3,429. en België, waarbij op grond van weder- Bij onze vroegere prae-adviezen voor keerigheid toeristen, die tijdelijk in het het vaststellen van den factor hebben land verblijven, vrij gesteld zouden wij er telkens op gewezen, dat hel uiterst moeilijk is een berekening van den vermoedelijken factor te maken, omdat een basis voor deze berekening ontbreekt. Wij hebben nu een vermoe delijk zuiver inkomen aangehouden van 4.800.000 doch dit is niet meer van wegenbelasting met de verbonden lastige formalitei- worden daaraan Iten. Naar aanleiding van de stukken be treffende de nieuwe Fransche, Noor- sche en Roemeensche douanetarieven werd door verschillende leden aange- dan een schatting, die niet steunt op toond, dat op deze wijze export zoo eenig positief gegeven. Toch meenen wij bij onze schatting aan den veiligen kant te zijn gebleven, zoodat een factor van 3.4 wel voldoen de zal zijn om de noodige belastingop brengst te verkrijgen. goed als onmogelijk wordt gemaakt en dat, wanneer de Nederlandsche Regee ring geen maatregelen treft om de ern stige gevolgen van de steeds toenemen de verhooging van douanetarieven voor de Nederlandsche industrie weg te ne- Wij stellen U voor voor den factor te i men, de terugslag daarvan niet kan uit- zwembad gemist, uren die jullie wèl kunt beleven. Komaan, de tijden van Jan Salie zijn voorbijEr moesten eigenlijk geen Hollandsche jongens en meisjes be staan, die niet zwemmen kunnen. Die moesten niet meetellen! Daarom: leert allen zwemmen! Vraag nog vandaag thuis of het mag. En het mag natuurlijk als je zelf het graag wilt. Dezen zomer beginnen we, nietwaar? Stel het niet uit! Doe het nu Vooruit, jongens en meisjes: „Kom er ook in... 't is fün!" Concert. Zooals medegedeeld geeft de har monie .de Volharding" van Drunen, Zondagavond een concert op de kiosk op de Markt alhier, volgens 't zomer- programma van „Waalwijks Belang." De uit te voeren nummers luiden als volgt 1. Groet aan Kaatsheuvel Marche, Bisselink. Oberto Ouverture, Verdi. Robert le Diable, Mijerbeer. Divertissement Champetre Ballet in 4 deelen, Rousseau. Pauze. Ouverture Symphonique, Magnet. Freischütz, Kessels. Les Dragons de Villars, Maillard* Marche. Wij vertrouwen als steeds een zeer druk bezoek, want „de Volharding" maakt prima muziek. Eisch R K. Fabrieksarb. Bond contra RK. Bond van Schoenfabrikanten in liquidatie. Gisteren kwam alhier voor de zoo- veelste maal in behandeling de be kende eisch van den R K. Fabr. Arb. Bond. Na nadere concludeering door ge machtigde van eischer vroeg gemach tigde van gedaagde een uitstel van 5 weken, dat door den Kantonrechter werd toegestaan. WSC'-Bal. Zooals reeds in ons blad van j.l Woensdag aangekondigd, geeft de voetbalvereniging W.S C. a s. Zater dagavond een groot bal in de zaal Musis Sacrum. Dit bal is toegankelijk voor de leden en donateurs met hunne dames, ter wijl tevens door het bestuur ook enkele uitnoodlgingen worden verstrekt. Het schijnt dat het bal van W.S.C. door veel liefhebbers(sters) bezocht 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8 No. 49. Zaterdag 18 Juni 1927. 50e Jrg. 99

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9