ÜEEOHO VAN HET ZUIDEN. w. w. w. w. Winkeliers,kentüwbelang 50. Woensdag 22 Juni 1927. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. Zij, die zich per 1 Juli 0p dit blad afconneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gra tis- PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 juni 1927. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 24 Juni 1927, des namiddags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. verslag der Gezondheidscom missie over 1926. b. balans der Besoijensche Woning bouwvereniging 1926; g. goedgekeurde verordening ex. art 114btsder Gemeentewet, regelende het beheer van het Slachthuis; d. goedgekeurd besluit tot aankoop van nuis met tuin van L van den Hoven e. goedgekeurd besluit tot het in stellen van een Zaterdagmiddag- markt. 2. Voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der Plaatse lijke Inkomstenbelasting 1927/28. 3. Vooistel tot wijziging van het huis houdelijk reglement der commissie van schoolverzuim. 4. Voorstel tot wijziging der gemeente en bedrijfsbegrootingen voor het dienst jaar 1926. 5. Voorstel tot goedkeuring der rekening van het Oud Mannenhuis in voormalig Baardwijk over 1926. 6. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden van den Raad en beslissing omtrent hunne toelating. 7. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de ontvangst op het gemeentehuis van de muziek- en zang gezelschappen bij gelegenheid van het festival der Liedertafel .Tot Bloei der Toonkunst". Geslaagd. L.l. Zaterdag slaagde te Eindhoven voor het onderwijzers-examen, de heer M. van der Heijden Az. alhier. Mobilisatie herinneringen. Zooals wij voor eenigen tijd mede deelden, zou hier een reünie plaats hebben van officieren der Veld-artiilerie die in de jaren der mobilisatie alhier en in de omgeving in kwartier hebben gelegen. Zij kwamen daartoe 1.1. Zaterdag te Tilburg bijeen, om vanuit het artillerie-paardendepöt aldaar te paard door de Loonsche en Drunen- sche duinen over Roestelberg enz naar Waalwijk te rijden, door deze streek die zij in de mobilisatie zoo door en door hadden leeren kennen als een der mooiste van Brabant, zoo bijzonder geëigend voor de ruitersport. Tegen- omstreeks half zeven arriveerde men aar, hotel Verwiel, waar men zich na eenige verfrissching vereenigde aan een kameraadschappelijk diner, waar het natuurlijk onder veel mobilisatie herinneringen zeer prettig toeging waartoe vanzelf sprekend de bekende keuken en kelder van hotel Verwiel 't hunne bijdroegen. Van de tegenwoordigen noemen we o.a. luitenant-generaal van der Grinten luitenant kolonel Looyen en Visser Dr. Arens, de luitenants Insinger Dorbest, Verdy, Vogelaar, Verhulst Enschedé, Karstens en Manten. De heeren waren zeer voldaan over hun rit in deze bekende streek, maar niet minder over 't bijzonder slagen van den prettigen reünie avond. Den volgenden morgen begaven zi zich te voet over Pessaert, Fellenoord door den duin naar Helvoirt en den IJzeren Man. om vandaar naar hun garnizoen of woonplaats terugte keeren Rectificatie. Wij hebben een fout te hersteilen nl. een gedeelte van een bericht in ons vorig nummer was onjuist, waar wij schreven dat de gemeente-rekening over 1926 sluit met een batig saldo van f 30 000 de rekening is nl. nog niet afgewerkt en vastgesteld, hoewel naar wij vernemen een goed batig slot kan worden tegemoet gezien. Dit heeft natuurlijk met de vermindering van heffingspercentage Inkomstenbelasting niets te maken, zooals elders vermeld werd. De bladen, die zooals gebruikelijk dit bericht zooals zoovele andere direct of daags na 't verschijnen van ons blad zonder vermelding van bron overnamen of in extenso of bekort lieten over-correspondeeren zullen ook we! zoo goed zijn deze rectificatie fa an te brengen. Feestdag H. Hart. Het feest van 't H. Hart zal in onze parochie dit jaar Zaterdag inplaats van Vrijdag worden gevierd. Zooals gebruikelijk zullen de schoolkinderen des morgens onder leiding der Eerw .1 Zusters en Broeders een bloemen hulde brengen voor het H. Hart monu ment op het St. Antonfusplein, terwij des avonds na het H. Lof in de St Antonius parochie eene openbare hulde zal plaats hebben, waarbij een Eerw. pater uit Kaatsheuvel de ge loovigen zal toespreken. Concert „de Volharding Het concert dat de harmonie „de Volharding" uit Drunen, 1.1 Zondag op de kiosk zou geven, daartoe uit- genoodigd door „Waalwijks Belang" kon vanwege het slechte weer niet doorgaan. Het is nu tot nader order uitgesteld, in elk geval tot na kermis. Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. Op Maandag 27 Juni zal ten bate van oovenvermclü Fonds, de ge vone jaarlijksche collecte in onze gemeente worüen gehouden. Wij bevelen oovengenoemde collecte gaarne in aller steun aan er is werke lijk grooie behoefte aan steun onder de oua-mihtairen en velen moeien nog worden afgewezen. Werklozenkassen. Door B. en W. dezer gemeente is de navolgende circulaire verspreid Telkens, wanneer in onze gemeente werkloosheid in meerdere ot mindere mate optreedt, blijkt het dat nog zeer veel arbeiders niet zijn aangesloten bij een werkloozenkas en dus geen maat regelen nebben genomen om ae eerste weken na het intreden der werkloos heid de fi.ianciëele gevolgen daarvan voor heil en hun gezin at te wenden. Hel is zeer te betreuren dat van deze instelling niet meer gebruik wordt gemaakt. Zij stelt den ai beider in staat door hel betalen van een bijdrage in tijden van volle weekloonen, zien een bepaalden tijd te vrijwaren voor gebrek, wanneer door tijdelijke en onvrijwillige werkloosheid het gezin het gewone weekloon moet missen. Deze vorm van zelfhulp wordt door Rijk en Gemeente krachtig gesteund door het subsidiëeren van de werkloozenkassen, in den vorm van ten minste 160 °/0 van hetgeen door de aangeslotenen zeil wordt bij gedragen. Zij, die aangesloten zijn bij een kas, hebben in geval van werkloosheid recht op een uitkeering, terwijl zij, die deze gelegenheid om zich te vrijwaren niet nebben aangegrepen, afhankelijk zijn van liefdadigheidsinstellingen. Er valt niet op te rekenen dat, evenals in den crisistijd, voor normale werkloosheid steunregelingen in het leven w.rden geroepen, omdat juist de werkloozen kassen op de eerste plaats zijn aan gewezen voor normale werkloosheid De arbeiders zijri daarom tegenover hun gezin moreel verplicht, zich tegen de geldelijke gevolgen vari onvrijwillige werkloosheid te verzekeren. Behalve bij de werkloozenkassen van de ver schillende vakvereenigingen bestaat daartoe gelegenheid bij de sinds eenige jaren bestaande „Landelijke Vereent- ging tot onderlinge verzekering tegen de nadeelige gevolgen van werkloos heid en ziekte", gevestigd te Rijswijk Deze vereeniging, die op dezelfde wijze door Rijk en Gemeente wordt gesteund als de werkloozenkassen van de vakvereenigingen, heeft alleen ten doel de instandhouding van een werk loozenkas en een ziekenkas. Zij die dus, om welke reden ook, bezwaar hebben om lid te worden van een vakvereeniging, kunnen zich bij ge noemde vereeniging verzekeren tegen werkloosheid. Wij brengen met nadruk onder de aandacht van belanghebbenden dat ingeval van langdurige werkloosheid alleen dan op* hulp van gemeente-in stellingen zal kunnen worden gerekend, wanneer van een gelegenheid tot zelf hulp als de werkloozenkas is gebruik gemaakt en op deze wijze dus door den arbeider zelf zooveel mogelijk is gezorgd voor een kwaden dag. Voor toetreding tot de werkloozen kassen van de vakvereenigingen kan men zich wenden tot de secretariaten 1. Ned. R.K. Fabrieksarbeiders(sters)- bond „St. Wilhbrordus"). Nic. v. Gorctim, St. Antoniusstr. 47, M. van Beijnen, Vooreinde 13; Eliz. Verhoeven, Hoogeinde 30. 2. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". C. j. v. Duijl, St. Crispijnstr. 28. 3. Ned. R K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph.". M. Casteleijns, Winterdijk 11. 4. Ned. Vereeniging van Fabrieks arbeiders. A. de Raat, Winterdijk 5. 5. Ned. R.K. Naaisters- en Kleer- makersbond „St. Gerardus Majella A. Bergmans, Grootestr. 153. 6. Ned. R.K Grafische Bond. A. Kerkhof, Stationsstr. 65c. 7. Ned Bond v. Chr. Fabrieks- en Transportarb. Chr. v. Herwijnen, Hoogeind 96. 8. Ned. R K. Werkmeestersbond „St. Joannes de Dooper". A. v. Oudheusden, Putstraat. Voor toetreding tot de kas der „Lan delijke Vereeniging" kan men zich wenden tot den correspondent A. A. van der Steen, Hoogeind 43, alhier Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, Klerx en A. de Leeuw, die zich zoo bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt en eenige praalwagens hadden ont worpen die van veel smaak getuigden, Toen eindelijk het weer wat opklaarde, ja zelfs een waterig zonnetje door brak, besloot men den stoet alsnog le doen doorgaan. En niettegenstaande een en ander reeds veel van den regen had te lijden gehad, maakte de stoet nog een bijzonder fraai effect, door zijn schilderachtige groepjes en andere origineele nummers, maar vooral door de zeldzaam verzorgde praalwagens, die zoowel wat voorstel ling als aankleeding betreft, bijzonder geslaagd waren. De belangstelling zoowel van inwoners als van buiten was zeer groot. De harmonie St. Jan luisterde met haar lustige toonen den stoet op. Ook gedurende den tocht viel er nog een linke regenbui welke echter gelukkig niet lang aanhield, zoodat de geheele parochie nog den prachtigen stoet heeft kunnen bewonderen. Hulde aan die hem samenstelden. De collectie tijdens den optocht gehouden bracht met den verkoop van vlaggetjes enz. f 122.— op. Waal Wijksche Winkel Week. Aan de voorbereiding van de Waal- Wijksche WinkelWeck, welke zal worden gehouden van 27 Augustus tot en met 3 September, wordt hard gewerkt. Gezegd kan worden, dat bijna geen dag voorbij gaat of enkele groepen van ijverige middenstanders komen bij elkaar om te beraadslagen hoe en op welke manier deze winkelweek het best zal slagen, want het bestuur met de leden hebben er alles op gezet om werkelijk iets grootsch tot stand te brengen. En dat men daarin zal slagen, lijdt, gezien de groote ambitie, waar mede allen hun taak opvatten, absoluut geen twijfel. Om de werkzaamheden een geregeld verloop te doen hebben en alles zoo organisatorisch mogelijk te doen, is een Centrale van Actie benoemd, waar van leden zijn de heeren P. Verwiel, Voorzitter, R. van Mil, Secretaris, W. de Graaff. Penningm., N. v. Dongen, Verkade, Chr. Klerx, H. Aarts, P. Dekkers, P. Bierlaagh, J. Pullens, iGerkx Sommers en J. C. van Eijke- lenburg. Deze Centrale van Actie, waarvan enkele leden reeds voor dit doel eenige studiereizen hebben gemaakt, zullen Waalwijk en de geheele breede omge ving doen zien dat ook de Midden standers door organisatie iets schoons iets geweldigs tot stand kunnen bren gen. Naar wij verder vernemen zal er ook een eere-comité worden benoemd. St. Antoniusjeesten. De St. Antoniusfeesten zijn wederom ten einde. 1.1. Zondag had de laatste processie plaats, die ondanks hetslechte weer, nog veel belangstelling trok. Wij mogen gerust zeggen dat de bedevaart naar de devotiekerk van den grooten Volksheilige dit jaar een zeer drukke deelname heeft gehad en dat de plech tigheden onder leiding van een eerw pater Carmeliet uit Oss, wederom een zeer waardig verloop hebben gehad. Naar de gezondheidskolonie Vanwege de commissie van T.B.C.- bestrijding alhier worden dit jaar een tiental kinderen uit deze gemeente uitgezonden naar de gezondheidskolo nie Eersel gedurende 1 maand nl. van 1 Juli 1 Augustus. Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Militaire Zaken ons mededeelt, zullen behou dens onvoorziene omstandigheden, op October 1927 naar de aanvullings E. MOONEN. De Secretaris, VAN LIEMPT. Kindsheid St. Clemensparochie. De Kindsheidsoptocht in de St. Cle mensparochie, waaraan dit jaar zoo'n bijzondere zorg besteed was, heeft jammer genoeg zeer van het slechte weer te lijden gehad. Was het weer den geheelen dag reeds regenachtig en koud, toen men op het punt stond met den stoet uit te trekken, begon het te stortregenen De kinderen konden nog in de schoo der Eerw. Zusters beschutting zoeken doch de met zooveel zorg en moeite zoo keurig afgewerkte praalwagens stonden gedurende langen tijd aan storm en slagregen blootgesteld. On- noodig te zeggen dat het aanzien er zeer onder te lijden had Een groote teleurstelling voor den directeur, voor de kinderen, de zelatricen en oudere organisatoren, vooral de heeren 1 reserve overgaan de gewone dienst plichtigen der Landmacht van de lichting 1912, met uitzondering van hen die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd Bedoelde dienstplichtigen moeten in Dec. a.s. de in hun bezit zijnde Rijksgoederen inleveren, zoodat nog ruimschoots gelegenheid is gegeven om die goederen bij de inlevering in orde te hebben, daar de betrokkenen zich anders aan bestraffing blootstellen. Crêpe-rubberzolen bij regen. Geen enkel bevredigend antwoord op de prijsvraag naar een middel om uitglijden te voorkomen. In den loop van 1925 heeft de propaganda-afdeelingder Internationale vereeniging voor de Rubber en andere Cultures in Ned -lndië een prijsvraag uitgeschreven met het doel: „Een oplossing te vinden ter voorkoming van het uitglijden op vochtig asfalt, modderige keibestrating, enz., bij het gebruik van crêperubberzolen, waar bij de voordeelen van het gebruik dier zolen behouden blijven De jury ter beoordeeling van de op deze prijsvraag ingekomen antwoorden, was als volgt samengesteld ir. H van der Waerden, directeur der rijks school voor leerlooiers en schoenma kers, te Waalwijk dr. A. van Rossen, directeur van den rijksrubberdienst te Delft; H. Hoek, directeur der vak school voor schoenmakers te 's Gra- venhage; J. P. van Duyne, orthopae disch schoenmaker te 's-Gravenhage Bernard Klijberg, directeur der N. V. E. W. Klijberg—Pemot's stoomschoen- fabriek Hollandia te Waalwijk. Totaal waren ingekomen 45 inzen dingen. De jury is eenstemmig in haar oordeel; le dat geen der inzendingen voor den uitgeloofden prijs van f 2000 in aanmerking kan komen2e. dat geene der inzendingen zoo verdienste lijke elementen bevat, dat toekenning van een kleineren prijs gerechtvaardigd zou zijn. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Festival 1927 Waalwijk. Nog slechts enkele dagen en de groote muziekfeesten, georganiseerd door de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst", bij gelegenheid van haar 40 jarig bestaan, zijn in vollen gang. Dan zullen tientallen muziek-en zang gezelschappen. waaronder de grootste en beste corpsen van Brabant op trekken naar Waalwijk en nadat zij met een muzikale demonstratie door Waalwijk's straten de algemeene feest stemming hebben ontstoken, zullen zij op het feestterrein in edelen wedijver ons van hun hoogste kunnen op instru mentaal of vocaal gebied laten ge nieten Dan zullen duizenden uit onze plaats en verre omgeving met de jubileerende liedertafel en de leden der Zustervereenigingen, mede gaan feestvieren. Op de allereerste plaats bedoelt dit festival een muziekfeest te zijn, waarop het muzikale kunst-minnende publiek onzer streek volop zal kunnen genieten van de prestaties der talrijke harmo- nien, fanfares, mannen- en gemengde koren, die aan het festival komen deelnemen. Men zie vooral ook de uitnemende korpsen met de uitgelezen programma's die de drie avondcon certen zullen geven. Voor Zaterdag avond is „Concordia" uit Loon-op-Zand geëngageerd. Wat zouden wij over dit befaamde gezelschap schrijven. Is de naam „Concordia" alleen niet reeds voldoende om honderden bezoekers speciaal voor dit avond-concert naar het feestterrein te trekken „Euphonia" uit Kaatsheuvel dat Zondagavond concert zal geven heett evenmin een aanbeveling noodig. Dit alom bekende en geroemde korps zal zijn oude uitnemende reputatie wel alle eer aandoen. En „St. Crispijn" alhier, dat zich den laatsten tijd bij zoo tal van gele genheden liet hooren en bewonderen en gerust onder de beste corpsen uit de omgeving kan worden gerangschikt, zal zich op het laatste avondconcert evenmin onbetuigd laten en kunnen we ook dan, èn om de prestaties van het gezelschap èn om onze waardeering te toonen voor het corps uit eigen plaats, een grooten toeloop van publiek voorspellen. Meer en meer zijn de attracties, de z,g. Kermesse d Eté op een festival, inplaats van een bijkomstige zaak, de hoofdzaak geworden en tot ergerhis van den bezoeker-muziekliefhebber j wordt het genot van de geboden muziek veelal vergald door de orgels die in de verschillende „spullen" tegen elkaar op en doorheen jodelen, door het knallen van het Hoofd van Jut en ander kermislawaai. Het comité heeft getracht dit alles zooveel doenlijk te vermijden, doch was niettemin bewust dat een groot deel der bezoekers op attracties gesteld was. Het heeft zich dan ook slechts bepaald tot die attracties wier aan wezigheid geen afbreuk zullen doen aan de geboden muziek en zang. Het was er van overtuigd dat de grootste attractie van onzen tijd en speciaal van onze streek in het dansen gelegen is en zoo zal dan ook de -bekende danssalon van Jacobs de hoofdattractie vormen. Deze plm. 300 M2 groote danssalon, welke zoover mogelijk van de kiosk is opgeslagen, zal eveneens een aan sporing te meer zijn het festival te bezoeken. Als nu ook het weer wil mede werken, dan staan ons eenige genot volle drukke dagen te wachten. Voorzeker zullen velen gebruik maken van de gelegenheid om door- loopende of dagkaarten te- nemen, wat veel voordeel en gemak beteekent. "Voor prijzen en adressen waar te bekomen zie men de annonce in dit blad.. Wij verwijzen voor alle verdere bijzonderheden naar den officieelen feestgids, een lijvig boekje van ruim 100 pag. dat voor slechts 20 cent verkrijgbaar is en dat naast tal van foto's en wetenswaardigheden over het jubileerende gezelschap, alle bij zonderheden het festival betreffende bevat en een onmisbare vraagbaak vormt voor eiken bezoeker. Reeds thans verzoeken wij de in woners gedurende de festivaldagen, speciaal op de Zondagen als zoovele muziekgezelschappen van elders onze gemeente komen bezoeken, door het uitsteken van vlaggen onze straten een feestelijk aanzien te geven en aan hun medeleven met het feest der jubilee rende liedertafel uiting te geven. Zaterdagsche Pluimveemarkt. Door Ged. Staten is thans officieel goedkeuring gehecht aan de aanvrage tot het houden van een Zaterdagsche Pluimveemarkt alhier. Koningschieten. J.l. Zaterdagmiddag had op de banen van het Kruisboogschuttersgezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J. v. Helvoirt, Putstraat alhier, het jaarlijksch koningschieten plaats. Ongeveer 6 uur riep de Voorzitter van het gezelschap de leden een welkom toe en spoorde allen aan hun uiterste best te doen om den strijd zoo spannend mogelijk te doen zijn. Ongeveer 25 leden waren present toen een aanvang werd gemaakt met schieten. Voor deze gelegenheid zouden eerst door allen 20 pijlen geschoten worden en de zes hoogste schutters hiervan zouden dan nog 10 pijlen schieten en hiervan kwamen dan in den eindstrijd de drie schutters welke het hoogste aantal punten in de 30 pijlen hadden behaald. Uit deze 3 overblijvende schutters zou dan de koning als overwinnaar uit het strijdperk komen, dien.Linde 10 pijlen welke dezen nog zouden schieten en de 30 reeds geschoten, over 't geheel het hoogst in puntenaantal stond. Reeds direct zat er de spanning in en viel er nog niet te zeggen, dan nadat de laatste pijl geschoten was, welke de zes uitverkorenen waren om verder te kampen. Er werd door allen, geen enkele uitgezonderd, zeer goed geschoten en nadat allen hun 20 pijlen hadden ge schoten, werd bekend gemaakt dat de volgende zes personen het hoogste stonden L. Kroot 99 punten, H. de Graaff 96 p.-, P. v. Bavel 90 p., A. Rombouts 87 p P Biekens 86 p., F. v. Helvoirt 83 p. Merkwaardig is hierbij wel dat al de oud koningen van het gezelschap, 4 in getal, bij de zes waren, die nu weer gingen kampen voor den eeretitel. De uitslag was nu in de 10 pijlen: H. de Graaff 47 punten. A Rombouts 44 p., L, Kroot 48 pP. Biekens 45 p., P. v. Bavel 42 pF. v. Helvoirt 45 p. Zoodat voor den eindstrijd de heeren de Graaff, v. Bavel en Kroot in aan merking kwamen, zijnde de 3 hoogste schutters in de 30 pijlen. Door deze drie werden elk nog 10 pijlen geschoten en zou het einde brengen van dezen spannenden strijd De uitslag was als volgt: H. de Graaff 40 punten, totaal 183 puntenL Kroot 43 punten, totaal 190 punten; P. v. Bavel 50 punten, totaal 188 punten. Zoodat de heer L. Kroot als koning uit het strijdperk trad met 190 punten in 40 pijlen, zijnde 30 punten meer dan 4 punten per schot, hetgeen wel een unicum mag genoemd worden in deze sport bij dergelijke gelegenheden. Uithoudingsvermogen. Wij vernemen dat de welbekende heer J. J. Dalmeijer uit Capelle Zondag 26 Juni een uithoudingsvermogens- rit zal loopen van s-Bosch-Geer- truidenberg, een afstand van niet minder dan 333 K.M. Aanvang half tien in den Bosch. Aankomst aan het café van den heer Hilhorst te Geer- truidenberg. Waarschuwing. De C. v. P. te Leiden geeft inover- weging bij hem inlichtingen in te win nen alvorens in handelsrelatie te treden met Willetn Vermeulen, geb. te Bode graven 14 Maart 1895, koopman, wo nende te Lelden. Lammerenmarkt 5 en verleent krachtigen financieelen steun aan de plannen voor de Er moet voor nu en de toekomst de aandacht gevestigd worden op onzen Winkelstand. De eerste winkelweek moet met aller steun schitterend slagen. kan onderhouden, met een speciale Markt en Zondagsdienst en werden deze pogingen o.m. gesteund door de Kamer van Koophandel voor de Lang straat en Waalwijks Belang. Gedeputeerde Staten hebben de ver gunning geweigerd: aan de Hollandsche Buurtspoorwe gen te Tilburg voor een dienst van Til burg over Goirle naar de Belgische grens in de richting van Turnhout. Weg WaalwijkTilburg. Voor het gewone onderhoud van den weg WaalwijkTilburg met zijtak van Loon-op-Zand over Udenhout naar Oisterwijk is op de Prov. begrooting 2850 uitgetrokken. Voor vernieuwing van den weg, waarmede op een klein gedeelte een welgeslaagde proef is ge nomen, is wederom niets uitgetrokken. Verhooging Prov. Belastingen. Ged. Staten stellen voor de opcenten op de personeele belasting te verhoo- gen. Zij stellen in uitzicht dat in de toekomst ook tot verhooging der op centen op andere belastingen moet worden overgegaan met het oog op op handen zijnde leeningen. UIT DEN BOSCH. Zilveren jubilé van de R. K. Midden- standsvereeniging in het bisdom van 's-Hertogenbosch. Te 's-Hertogenbosch werd Dinsdag het 25-jarig bestaan der Bossche Dioc. R. K. Middenstandsvereeniging luister- ijk gevierd. Het triduum, vooraf te geven door den geestelijk adviseur Pastoor A. de Beer in diens parochiekerk werd na den eersten avond hij gebrek aan deel name opgeheven. De feestdag echter werd kerkelijk ingezet door een H. Mis in de Kathe draal gecelebreerd door Z. I). H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Herto genbosch, geassisteerd door Dr. J. van Beurden van de abdij van Berne te Hceswijk, geestelijk adviseur der jubi leerende vereeniging en pastoor G. J. van den Hout, Vught, oud-adviseur der vakgilden. Na de H. Mis werd door Pastoor v. d. Hout een toespraak gehouden. Z. D. H. Mgr. Diepen, bekleed met Cappa Magna werd na de plechtigheid niet gebruikelijk ceremonieel uitgeleide gedaan. In het Oranje-Hotel werd receptie gehouden en werden fraaie bloemstuk ken aangeboden vanwege verschillende organisaties. Ter receptie verschenen Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, de geestelijkheid w.o. Mgr. C. C. Prinsen, talrijke deputaties van vereenigingen, autoriteiten en zeer ta 1 rij ke belangstellenden. Ter receptie werd o.a. het woord ge voerd door den geest, adviseur d. aid. Waalwijk kap. Martens en door de hee ren: M. v. Hout, burgemeester van Hel mond, oud-voorzitter; L. Meuwcse, voorzitter van de Bossche afdedifig; Verkuijlen, Den Bosch, namens de R. K. Schilderspatroonsvereen. „St. Lu- Autobusdiensten 's- BoschWaal w ij kTil burg. Door Gedejmteerde Staten dezer pro vincie is o.m. ten deze de volgende be slissing genomen: dat op het baanvak 's Hertogenbosch WaalwijkTilburg door de directie der Hollandsche Buurtspoorwegen te Tilburg 6 tramritten 'daags heen en weer worden gereden, en daarnaast door die tramdirectie op genoemd baanvak nog een autobusdienst wordt onderhouden met 9 busritten daags; dat het voor de streek van belang is, dat de tramdienst der Hollandsche Buurtspoorwegen in stand wordt ge houden, vermits alleen die dienst in staat is op dagen van druk verkeer het massavervoer van personen te be werkstelligen; dat de bedrijfsresultaten van dien tramdienst op ongunstige wijze worden beïnvloed door den autobusdienst der Gito als gevolg waarvan die dienst ge vaar loopt niet in stand te kunnen blij ven, tenzij met geldelijken steun van overheidswege; dat van den anderen kant de streek ook belang heeft bij de instandhouding van den autobustdienst der Cito, ver mits deze de verkeersmogelijkheid op het baanvak 's-HertogenboschWaal wijkTilburg vergroot; dat in het algemeen verkeersbelang eene dienstregeling is opgesteld, welke het eenerzijds de Cito mogelijk maakt de exploitatie van haar autobusdienst op het wegvak 's Hertogenbosch WaalwijkTilburg voort te zetten, an derzijds het trambelang beschermt door het aantal te rijden busritten te beperken tot 4 j)er dag heen en weer dat mitsdien het algemeen verkeers belang met het in werking brengen vüii voorzegde auLobu-dieiisteii zal zijn gediend: heeft besloten: aan de autobusonderneming „Cito" te ,s Hertogenbosch voor diensten1 van 's Hertogenbosch over Veghel en reGemert naar Helmond; 2. van 's Her togenbosch over St. Oedenrode naar Eindhoven; 3. van 's-Hertogenbosch over Oisterwijk naar Tilburg en 4. van 's-Hertogenbosch over Waalwijk naar Tilburg, onder voorwaarde o.m. dat het de vergunninghoudster verboden is te Vught en op het wegvak V>ight—Den Bosch reizigers op te nemen voor 'sHertogenbosch en te 'sHertogenbosch reizigers op te nemen voor Vught; aan de Hollandsche Buurtspoorwe gen te Tilburg voor diensten: 1. van 's Hertogenbosch over Waalwijk naar Tilburg; 2. van Drunen naar Heusden en 3 van Tilburg naar Hilvarenbeek. Naar wij vernemen werden alsnog door de Cito-directie krachtige pogin gen aangewend om te verkrijgen dat evenals de H. B. 6 diensten per dag as"; Mr. F. Teuliijgs, namens R. R. H.; lolie, namens de R. K. Winkeliersver. le Eindhoven; Slruijken, Haarlem, voorzitter der Federatie, namens den Dioc. Bond bisdom Heerlem; den pre sident van den Limburgschen Bond; wethouder Van Meerwijk, namens het gemeentebestuur; J. B. Vesters, na mens de R. K. Journalislenvereeniging; A. van Rijen, Tilburg, namenls den Dioc. R. K. Werkliedenbond. In den namiddag werd in de aula der R. K. Lycea de plechtige feestver- gadering gehouden opgeluisterd door de hooge tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. Diepen. Mede was aanwezig Mgr. J. Pompen, vie. gen. van het bisdom en talrijke autoriteiten. De heer L. Meuwese, voorzitter der Boss.che afdeeling, sprak de openings rede, waarna de bondsvoorzitter de heer Jos. Meijring, in een mooie rede een terugblik wierp op de geschiedenis van den bond. Een magistrale feestrede werd uit gesproken door Prof. Mr. P. J. M. Aal berse, oud-minister van Arbeid en lid van de Tweede Kamer. Voor het beëindigen der feestver- gadering rees Z. D. H. Mgr. Diepen van zijn zetel op om de jubileerende veree niging in hartelijke bewoordingen dank te brengen voor haar werk van een kwart eeuw en dat in onderlinge liefde in de toekomst moge worden voortgezet. Z. D. H. verleende den bisschoppelij- ken zegen. Tot besluit der herdenking werd in het Oranje Hotel een feestdiner ge houden. De plaatselijke pers wijdde aan het zilveren jubilé hooggestemde artikelen verlucht met foto's. De „luistervinken" in Den Bosch. Reeds is de vierde vlucht van „radio- luistervinken", een schare van telkens 200 tegelijk, in Den Bosch neergestre ken en de roem der Kathedraal en liet succes met de Breugheliaansche koffie tafel" stijgen enorm! Dinsdag werd met den burgemeester aan de hoofdtafel van den Brabant- schen koffiemaaltijd ook deelgenomen door Prof. Mr. P. J. M. Aalberse en Dr. J. van Beurden. De burgemeester hield een geestige tafelrede en ook Prof. Mr. Aalberse sprak een pittig woord. Wederom werd met een „Lang leve de Koningin" den merkwaardigen maaltijd beëindigd, waarna het Stad huis werd bezichtigd en de „luister vinken" genoten van instrumentale muziek en een schitterend beiaard- concert. Het gekkennummer op de zilveren bruiloft in- Bij gelegenheid van het zilveren hu- zij welijksfeest van „Drick Paka°n' 'frey wachter van Oeteldonk de >'o.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5