Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I P tto. Do ïrouw tan den Bankier. Tl m FRIS0-BAAI Week-Revue. FEUILLETON Klooster- balsem en de Sport 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No, 88. Telegr.-AdresECHO, DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Zij, die zich per 1 Juli op dit blad abonnee ren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gra tis. Woeker In vele persartikelen wordt op het oogenblik de aandacht gevestigd op het groote verschil tusschen de in- en verkoopsprijzen van verschillende voe dingsartikelen en uit den aard der zaak hebben die beschouwingen de levendige instemming van bijna alle lezers en lezeressen. Reeder Pronk uit Scheveningen, ont hulde, dat de beste haring te Scheve ningen 2 cent inkoop kost, terwijl het puöliek een dubbellje voor een schoon gemaakt haringtje betalen moet. Reeder Pronk, meent, dat er veel meer haring zou worden gegeten en er voor hem dus veel meer te verdienen zou zijn, als de verkoopers het publiek niet zulke schandelijke woekerwinsten be rekenden, 't Is dan ook wel om et van te rillen, als men hoort, dat men op den kostprijs van een haring 500 en meer pCt. moet betalen 1 Reeder Pronk heeft nu eigen venters in dienst genomen, die hun waar tegen 6 cent moeten afzetten. Naar aanleiding van die haring- affaire wijzen andere bladen op de winsten, die met den verkoop van mosselen gemaakt worden, de uitven ters van die waar maken eveneens woekerwinsten van 300—500 pCt., mosselen kosten bij inkoop n.l.slechts l'/a a 2 cent en worden tot 7 k 8 ct. per kilo verkocht. En dan die groentenkooplieden. Tuinproducten, die op de veilingen wegens overproductie onverkoopbaar zijn, moeten, als ze in handen der uitventers komen, nog meerdere cen ten per kilo of per stuk opbrengen. Denkt men over een of ander goed na, dan moet men wel tot de conclu sie komen, dat men per haring-, mos sel- of groentenkar het spoedigst mil- lionnair kan worden. En toch van groote weelde getuigt het milieu der genoemde kooplieden over het alge meen toch niet. O.i. worden de winsten dier men- schen dan ook niet juist beoordeeld Of een zekere winst de grenzen van het redelijk geoorloofde overtreft, kan niet uit het percentage alléén worden afgeleid. Iemand, die een automobiel voor 10 mille verkoopt, kan zich heel grootmoedig met een winst van slechts 0 pCt. tevreden stellenhij steekt dan nog f 2000 in zijn zak. Als echter een haringventer een stuiver op een vischje wint, dan moge dat al 400 of 500 pCt. beteekenen, de winst blijft toch maar een stuiver, en hij moet heel wat afschreeuwen en erg dikwijls vuile handen maken om die stuiver tjes winst tot een daggeld te laten groeien. 't Is minder de hebzucht der kleine neringdoenden, die de detailprijzen en ongunste beinvloedt, dan wel de economische malaise, die zich nog allerwegen voelen laat. Er is voor tienduizenden arbeiders geen werk en noodgedwongen hebben die menschen zich op den handel geworpen, en daarbij die artikelen jekozen, die geen speciale vakkennis vereischten. Vandaar het veel te groote leger van'haring-, mossel- en groentenventers en andere makkelijk verhandelbare waren. Al die menschen moeten een daggeld halen, doch waar het debiet var. elk afzonderlijk door het te veel aan verkoopers slechts klein kan zijn, moet het winst-percentage abnormaal worden opgevoerd. Als een haringkoopman geen kans ziet om per dag meer dan honderd vischjes te slijten, dan is hij wel ver plicht om er 4 5 cent per stuk aan e verdienen, daarnaar althans te streven. We meenden in het belang dier kleine kooplieden en voor het vormen van een objectief oordeel, deze op merkingen te moeten maken. Zij zijn slachtoffers der economische malaise, nog meer dan de klanten, aan wie ze verkoopen. Ons klimaat. 't Zijn waarlijk nog niet de vacan tiegangers in de eerste plaats, die te beklagen zijn over den zéér ongun- stigen zomer van c*'t jaar; veel meer medelijden nog verc.ienen de duizen den nijvere menscuen, die zich als gewoonlijk hebben opgemaakt om de vacantiegasten het leven tot een ge noegen te maken, die zich daartoe groote uitgaven heboen getroost, maar nu niet in de gelegenheid zijn om de verwachte en ook verdiende vruchten te plukken. 't Is met geen mi lioenen gulden te benaderen, de schade, die den nljve- ren middenstand door het ongunstige zomerweer berokkerd wordt. Indirect onder d s industrieelen en arbeiders eveneens schade natuurlijk, want tal van producten biijven nu onverkocht. Waar land- en tuinbouw al niet minder te lijden hebben, kan men dezen guren zomer een nationale bezoeking noemen, waarvan de schade niet gauw te herstellen ?al blijken. Een radicale omkeer der weersom standigheden kin nog veel goeds ver richten, want nóg zouden een paar zo mermaanden te genieten zijn. Als het waar is, dat we hier gewoonlijk nog een „staartje" krijgen van datgene waar mee het buitenland is bedeeld, dan is er veel kans zel:s op weersveran dering, W A A R SCHUW I N G. Heden begint de belangrijke verkoop van Heeren-, Jongenskleedlng, Dames Gabardine mantels, enz., enz. In Hotel .De Twee Kolommen", Dames Gerris. Gaat vooral zien 't is Uw voordeel. VRIJ ENTREÉ. Vaste doch lage prijzen. Goederen voor corpulente personen. Wij annonceeren.geen prijzen. Papier is geduldig. Komt zien U zult versteld staan van goede afwerking en enorm voorraad. Tot Woensdag 8 uur. DE AMSTERDAMSCHE CONFECT1EHANDEL. In sommige werelddeelen heerscht momentaal groote hitte zelfs en droogte, tengevolge waarvan b.v. in Queensland - 3 i 4 millioen schapen bezweken zijn. Daarnaar verlangen we hier echter weer niet; we zijn met minder tevre den. BINNENLAND. Naar men mededeelt, heeft H. M. de Koningin te kennen gegeven, op een nader te bepalen dag in de maand Juli een bezoek aan de mijn streek in Limburg te zullen brengen. Dinsdag heeft het vliegtuig der Kon. Luchtvaartmaatschappij, bestuurd door den vlieger Smirnof, met 7 pas sagiers en een groote lading goede ren aan boord, het traject Amsterdam— Malmö afgelegd in 3 uur 58 minuten, hetgeen op deze route een record beteckent. De tusschenlandingen in Hamburg en Kopenhagen zijn in dezen tijd in begrepen. In antwoord op de vragen van den heer Colljn, betreffende het rap port der Int. Economische conferentie te Genève gehouden, heeft de voorzitter van den ministerraad thans geantwoord, dat de regeering bereids en met veel belangstelling kennis geeft genomen van den inhoud van het rapport. De aanbevelingen en resoluties daarin vervat, hebben de instemming der regeering. Zij acht die, welke betrek king hebben op de handelspolitiek, het meest belangrijk en erkent dank baar. dat de daar aanbevolen weg die Is, welke door Nederland tot dusver gevolgd werd. Indien de beginselen te dezer zake door de conferentie gesteld door de verschillende landen worden aanvaard en consequent door gevoerd, dan zal daardoor naar haar Best er? nief duur 50-40-35-30 ct meening het economisch herstel in hooge mate worden bevorderd Tevens zal dan een belangrijke stap gedaan zijn in de richting van een blijvende goede verstandhouding tusschen de volken. Welvaart en vrede zullen ermee gediend zijn wanneer de economische saamhoorigheid welke in onzen tijd van nature tussschen de naties bestaat, niet langer miskend wordt door het opwerpen van kunstmatige scheidsmu ren welke hier en daar een tijdelijk schljnvooröeei Kunnen leveren, maar die op de duur allen gezamelljk scha den. Een vertaling in het Nederlandsch van het bedoelde rapport zal verschij nen, welke tegen betaling algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Ook In Duitschland en Engeland. NUMMER 51. ZATERDAG 25 JUNI 1927. De Echo van WaalwUbsche en Langstraatsthe Courant Dit blad verschflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rtJk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE EOHO VAN EET ZUIDEN". OF 09) Beken, dat ik in <lie omstandigheden goed gehandeld hel». Ik ben ernstig geweest koud, vaderlek, verontwaardigd maar zachtaardig. De van ouds bekende recht schapenheid der Clamerans sprak uit mijn woorden. Ik heb u beschuldigd, zooals dat uw ge drag toekwam. In dien tijd zegevierde ik ten koste van u. Zij kwam op haar eerste indrukken terug, achtte en zegende mij. Dat is al lang geleden. Louis deed alsof hij die spottende op merking niet hoorde en vervolgde: Nu komt het derde tjjdvak. waarin mevrouw Fauvel, door Madeleine bijgestaan ons bijna naar waarde schatte. Ja, zy twij felde aan ons beiden en verachtte ons. Me vrouw Fauvel verkeerde in doodsangst. Ma deleine offerde zich op, gaf Prosper zijn af scheid en stemde er in toe, met my te trou wen totdat opeens Gaston tussclienbeide kwam. Wat is er daarna gebeurd? Gy hebt u in de oogen van mevrouw Fauvel schoon we ten te wasschen en my zoo zwart mogeiyk gemaakt. zy heeft uwe edele hoedanigheden op nieuw kunnen bewonderen en' in haar oogen en in die van Madeleine was het myn slechte invloed, die u op den slechten weg bracht. Ja, zoover zyn wy nu. Welnu, wy grenzen nu aan het vyfde bedryf en hebben een nieuwe wending voor ons stuk noodig. Een nieuwe wending? 't Lykt u moeiiyk toe. nietwaar en 't is toch zeer eenvoudig. Luister goed, van uw knapheid hangt onze toekomst af. Raoul zette zich op zy» gemak neer en zei Ik luister. Louis hernammorgen gaat ge mevrouw Fauvel opzoeken en vertelt, haar, hoe onze verhouding tot Gaston, in elkaar zit. Zij zal u niet gelooven. maar dat hindert niets. De hoofdzaak is. dat gy u voordoet, alsof ge vast van de waarheid van dat verhaal over tuigd zyt. Ik zal één en al overtuiging zyn. Binnen vier of vyf dagen zal ik naar mynheer Fauvel gaan en hem bevestigen, wat myrt notaris uit Oloron hem zal hebben medegedeeld. Ook hem zal ik het verzinsel van den natuurleken broeder opdisschen en hem verzoeken, dat geld, dat ik nu niet noodig 'heb, voor my te bewaren. Dat is ineens een waarborg van myn oprechtheid voor uw wantrouwen. Daarover zullen we nader spreken. Vervolgens ga ik naar mevrouw Fauvel en zal haar ongeveer het volgende zeggen: Daar ik zeer arm was, heb ik u met de zorg van myn neef moeten lastig vallen. Die jongen is een schurk. Dank u wel, oom. Hy heeft u veel zorgen gemaakt, uw leven verbitterd. Ik maak u daarover myn exuses, liet spyt my zeer. Nu ben ik ryk en zal voortaan alleen voor Raoul zorgen. En dat. noemt' ge een plan? Natuurlyk, dat zult ge zien. By die verklaring zal zij natuurlyk grooten lust krygen, my aan te vallen. Maar zy zal het niet doen, omdat de gedachte aan Madeleine haar terughouden zal, zy zal my vragen, of ik. nu ik' ryk ben, geen afstand van haar nicht doe, waarop ik ronduit zal antwoor den Neen. Dat zal in eens een gelegenheid zyn, een sprekend liewys van mijn onbaatzuchtig heid te geven. U hebt gedacht, dat ik naar geld dorstte, mevrouw, zal ik zeggen, maar u hebt u vergist. Ik heb my, zooals het menigen man moet gebeuren, door de aanvalligheid, de bemin- nelykheid, de schoonheid van mejuffrouw Madeleine laten verleiden en... ik bemin haar. Indien zy niets bezat, zou ik u nog inni ger op myn knieën om haar hand smeeken. Het was besloten dat zy myn vrouw zou worden, veroorloof my dit enkele punt on zer overeenkomst vast te houden. Ik zal dan ook zwegen en, om u te be- wyzen, dat haar huweiyksgift voor my geen waarde heeft, geef lk u myn woord van eer. dat lk den morgen van myn huwe- lyk 25000 frs. rente op Raouls naam zal laten schrijven. Louis sprak op zulk een meesleependen toon, dat Raoul, zelf een groot kunstenaar op het gebied van huichelen, er over ver baasd was. 1 Ik zal er haar geweten tegelykertijd mee sussen. Dan zal ik de beide vrouwen bewyzen dat Prosper haar schandeiyk be drogen heeft, ik zal op zyn schulden wy- zen, op zyn losbandigheid, ik zal zeggen dat hy openlyk met een verloren vrouw leeft. Maar een mooie vrouw, vergeet niet dat die senora Gipsy verrukkelyk schoon is, aanbiddelyk, dat zal het ergste voor haar zyn... Vrees niets, ik zal welsprekend zijn als een minister, die in het publiek spreekt. Vervolgens zal ik mevrouw Fauvel te verstaan geven, dat zy. zoo zy haar nichtje werkelyk liefheeft, niet moet hopen, dat zy den kassier, een ondergeschikte zonder vermogen trouwt, maar wel een invloedry- ken man, een industrieel, een erfgenaam van een der best klinkende namen in Frankrijk, een markies, die op de hoogste betrekkingen aanspraak kan maken en ryk genoeg is, haar een lioogc plaats in de we reld te bezorgen Raoul liet zich ook door die vooruitzich ten verleiden en zei: Al zal zy niet dadelyk besluiten, zult gy haar tenminste doen wankelen. O, ik reken op geen plotselinge veran dering. Ik zal slechts ecu kiem in haar ziel leggen en gy moet er voor zorgen, dat die zich ontwikkelen en vrucht dragen zal. Ik? Ja. laat my uitspreken. Daarna zal ik verdwijnen en my niet meer vertoonen, dan is liet de beurt van myn waarden neef. Me vrouw Fauvel zult ge ons onderhoud na tuurlyk vertellen en juist daardoor zullen wy zien in hoeverre ik succes heb gehad. Gy wordt echter woedend hy de gedachte iets van my, aan te moeten nemen. Gy verklaart standvastig liever alles te moeten ontberen, gebrek en zelfs honger te lyden. dan iets aan te nemen van een man, dien ge haat, waarvan ge enfin ge begrypt me wel. Ja, ik begryp u. In de aandoeniykste rollen ben lk altyd het best, als ik den tyd heb my voor te lierelden. Uitstekend. Maar niettegenstaande dat alles begint ge uw vroeger verkwistend leven weer. Ge zult. meer dan ooit spelen, wedden en verliezen. Ge zult geld noodig hebben altyd en altyd, waarom ge dringend moet smee ken. En denk er aan, dat alles wat ge op die manier verkrygt, voor u zelf zal zyn, ge behoeft er my geen rekenschap van tc geven. Drommels, als ge dat zoo opvat. Dan zult gy uw gang wel gaan, niet waar? En gauw ook. Dat is goed Raoul. Binnen drie maanden moet gy alle bronnen der twee vrouwen, versta my wel, alle uitgeput hebben. Ge moot ze zoover brengen, dat ze niet meer weien, waarheen zich te wenden. Ze moeten binnen drie maanden niets meer bezitten, geen geld, geen sieraad, niets. Louis de Olameran sprak met zulk eeu overtuiging, met zulk een verrassenden hartstocht, dat Raoul er niets van begreep. Ge haat die ongelukkige vrouw dus wel erg vroeg hy. Ik, riep Louis met gloeiende oogen uit, ik ze haten? Ziet ge dan niet dat ik Made leine bemin, zooals dit op myn leeflyd al leen mogelyk is. tot krankzinnigheid toe. Voelt ge dan niet, dat de gedachte aan haar myn geheele bestaan in beslag neemt, dat het verlangen my de hersenen zengt, het uitspreken van haar naam my de lippen t> perJSpond IVl.V.Douwe Egberts Tabaksfabrieken- Welke tak vaa «port ge ook beoefent Akker'i Klooster» balsem zalU waarde volle diensten bewij zen. Masseer en met Akker'a Kloosterbalsem (60 cent) maakt Uw spieren lenig en sterk en vergroot Uw uithoudingsvermogen. En als heelmiddel bij won den en open plekken (blaren In de handen door roeien en tennissen, doorzitten en doorloopen, stuk gevallen knieën, schrammen en andere kwet suren) U Akkers Kloosterbalsem onovertroffen. Zuiverend, genezend en ontsteking-werend- dat zijn de eigenschappen, waaraan Kloosterbalsem, naast zijn verrassende werking het eensluidend» oordeel der ontelbare j ju trouwe gebrul- $0Ud ZOO kers tbmi verbrandt. En dan schroomt gy niet, haar zulk vérdriet aan te doen? Het moet. Zal zy anders ooit de myne worden? Op den dag dat ge mevrouw Fauvel en Madeleine zoo dicht by den afgrond ge bracht hebt. dat zij den bodem er van kun nen zien, zal ik verschyncn. Al.s zy zich onherroepeiyk verloren wa nen, zal ik haar redden. Ik heb een prach tig tooneel in petto en zal er zooveel adel en grootheid in leggen, dat Madeleine er door bewogen zal worden. Zy haat my. des te heter. Wanneer zy duideiyk zal zien, dat ik haar persoon al leen begeer en niet haar geld, zal ze my niet meer verachten, zy is geen vrouw, die door een hevigen hartstocht niet bewogen wordt en die hartstocht vergeeft veel. Ik zeg niet dat zy n»y zal beminnen, maar Ma deleine zal zich zonder vrees aan mij toe vertrouwen. meer verlang ik niet. Raoul zweeg, verschrikt door die koude berekendheid. Olameran was hem in slecht heid vooruit en de leerling bewonderde zyn meester. Ge zoudt zeker slagen, oom. indien de beminde kassier er niet was. Maar tusschen Madeleine en u zal altyd Prosper of ten minste de herinnering aan hem staan. Louis glimlachte boosaardig en zei: Voor hem ben ik niet bang. Zy bemint hem. Des te erger voor hem. Binnen zes maanden zal zy my beminnen, hy is reeds half verloren. Als het my ïykt, zal lk hem wel geheel op zy schuiven. Weet ge waartoe de slechte wegen leiden? Prospers l>eminde kost hem veel geld, hy rydt veel, heeft ryke vrienden!... en spoelt, zy s|>oelt immers ook. Na eenige nachten zal hy geld noodig hebben, de verliezen van bacarat moeten binnen 24 uur betaald wor den. hy zal willen betalen en... er is een kas. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1