EISME1E Wilts Tennis The Heston Pantalons, Heeren o.z-6-mh Firma JOHAN SMULDERS, i- w. w. w. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 uni 1927. Het uitzenden van zwakke kinderen naar een Gezond* heidskofionie. Hulp gevraagd! Zooals we reeds in ons vorig num mer schreven worden dit jaar wederom door bemiddeling van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose ainier een tiental kinderen gedurende de maand Juli uitgezonden naar de 'ge- zondheldskolonie te Eersel (N.-B De uitzending betreft die van zeer zwakke kinderen, die als 't ware 'n voorbeschiktheid voor T.B C. hebben tenzij tijdig hulp komt. Qe hebt ze wel eens gezien dai soort kinderen, zoo tusschen de 8 14 jaar. jongens en meisjes, met een in bleek gezichtje en een zekere loomheid in heel hun wezen. Wanneer men der gelijke kinderen langs de straten ziet gaan, kinderen waarin langzaam een vreeselijke ziekte zich vastzet (en in Waalwijk zijn er veel van die kinderen) dan wordt men met medelijden bewo gen. Maar bij medelijden mag het niet enkel blijven! Plaatst naast deze zieke wezens eens uw gezonde kinderen, flinke jongens en meisjes met frissche bolle wangen en een lachend gezicht, waar zon in zit, dan voelt ge plots hoe rijk O L. Heer u toch gezegend heeft en tot welk een groote dankbaarheid ge ver plicht zijt. Welnu, er is ruimschoots gelegen heid daadwerkelijk te toonen, door de T.P.C. Vereeniging in haar liefdearbeid krachtig te steunen. Zeker, de vereeniging wordt gesub sidieerd door Rijk en Gemeente en wij hebben alle reden tot dankbaarheid en waardeering voor 't open oog. dat de gemeente op dit punt heeft, maar het arbeidsveld der T.B C.-bestrijding is toch zoo groot en kost zooveel geld. Overal vraagt men om hulp en voor een gedeelte slechts kan de ver eeniging aan de roepstemmen gehoor geven en de reddende hand bieden. En hierin nu kunt gij helpen, we zul len u zeggen hoe. 't Komt zeer dikwijls voor dat men de uit te zenden kinde ren nog geheel van onder- en boven- kleeding moet voorzien, wat bezwaar lijk is en de lasten der vereeniging zwaarder maakt of dat men de kin deren niet naar een sanatorium kan zenden, omdat ze beslist onvoldoende gekleed zijn. Nu vragen wij met aandrang, komt in deze de vereeniging te hulp. Speur eens thuis in uw garderobe en in die uwer kinderen, allicht vindt ge iets wat ge kunt missen. Misschien hebt ge van een uwer kinderen wel een complete onder- en bovenkleeding over. Het behoeft niet nieuw te zijn. wanneer 't maar eenigszins bruikbaar is, breng het dan, men zal er zeer mee gebaat zijn. Door sommige ouders worden de kleederen waar de jeugd „uitgegroeid* is, eenvoudig wegge hangen, zonder er verder meer naar om te zien.~ Kom, dezulken en anderen vragen wij, ziet eens wat ge te missen hebt voor het arme kind, dat op uw steun wacht om uitgezonden te kunnen worden. Aarzel en schroom niet om ook uw charitatieve zijde te laten zien. Begrijpelijk kost dit uitzenden naar een gezondheidskolonie of sana torium ook geld aan reis en nog veel meer geld aan onderhoudskosten. Het behoett dan ook zeker geen betoog dat geldelijke bijdragen evenzeer wel kom zijn. Er wachten nog vele zwakke kinde ren, waarbij zich de eerste verschijn selen van TBC. reeds openbaren en waarvan de otaders niet bij machte zijn om ze gedurende enkele zomer maanden naar een gezonde streek te zenden. Moeten die arme ouders het nu lijd zaam aanzien, dat hun kinderen lang zaam wegkwijnen? Neen, hier moeten wij als christen onzen evenmensch helpen. Hier ligt voor onze burgerij een schoon arbeidsveld van naasten liefde. Laat men daarom de T B C.- vereeniging krachtig terzijde staan in haar verheven gemeenschapswerk, op de wijze als door ons aangewezen, opd t straks aan vele ouders wederom gezonde kinderen kunnen worden te ruggegeven. Wij zullen daardoor vele kinder- en ouderharten fot groote dankbaarheid stemmen en zelf de heerlijke voldoe ning meenemen, in menig donker ar beidersgezin wederom Gods blije zon te hebben ge raeht. Geldelijke bijdragen alsmede giften in natura worden voor dit doel dank baar aangenomen door de Eerwaarde Zusters, Dochters van het Heilig Hart, Klooster le Zeine, Waalwijk. Wij hebben waarlijk veel te geven, maar zeker is het hier een eere-daad. Doe het dus en doe het vlug Verschillende mededeelingen omtrent de plannen van het Winkelweek comité hebben successievelijk r VIERKANT-EN ZESKANT VLECHTWERK, PUNTDRAAD, GEWOON DRAAD EN KRAMMEN EN VOORTS ALLE IJZERWAREN, HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, GEREEDSCHAPPEN, TOUW, ENZ Vughterstraat 33 - 's HERTOGENBOSCH - Tel. 659. verenigingslokaal j r jubileerende Besoijen was direct in actie. De heer liedertafel bij den hiér P. v. Cromvoirt j J. Pot heeft zich zeer verdienstelijk ter met nadruk zelf nog wel eens wijzen op 't groote belang dat de Waalwijksche Winkelstand heeft bij een goed georganiseerde winkelweek. Want werkelijk, eene goede, intense reclame is op dit gebied dringend noodig en men schrikke ten deze niet terug voor eenige, zelfs groote kosten. Als men eens ziet wat den Bosch doet voor z'n winkels, als men eens nagaat wat ook kleinere plaatsen als Gorinchem, Oosterhout, Roosendaal e. a daaraan ten koste leggen, dan moeten wij wel toi de conclusie ko men dat hier iets gedaan moet worden, ets goeds gedaan moet worden, iels gedaan worden met aller krachtigen steun. Niet alleen is dit een belang voor de winkeliers, dit is een belang voor alle middenstanders voor alle bedrij ven en onderneming n. Er wordt weer eens opnieuw de a dacht op Waal wijk op elk gebied gevestigd, er wordt weer eens een krachtige poging ge daan om de menscnen uit de streek hierheen te trekk en geregeld te laten terugkomen. Wij hebben in di verband zoo zeer betreurd dat de g ;meenteraad het vorig jaar niet enkele honderden gul dens voteerde voor de krachtige po ging van „Waalwijks Belang" met steun van boerenbond en landbouw- vereenfgingen, van veefokkers en vee- koopers uit plaats en streek, om de markten van melk- en fokvee, eens de roem onzer markten, uit haar verval )p te heffen; veemarkten trekken de boeren en handelaars en daarmee hun vrouwen en huisgenooten. Met 't noo- dige enthousiasme, met doorzettings vermogen, met mede verkingallerzijds, had deze poging kunnen slagen en dan was er reeds veel gewonnen. Wat doet den Bosch voor z'n St. Jans- markt?. Een aantal jaarmarkten ware hier in elk geval toch goed te maken geweest. Wordt de poging niet her haald Wij dwalen af en doen ten slotte voor deze poging van den R. K Mid denstand een beroep op aller steun, op aller medewerking. Deze poging moet een groot succes worden. Men zette alle kleinzieligheid en naijver ter ztjde, alti ach te men alle gevoeligheden zooveel mogelijk te vermijden. Laat het comité dat er is en er blijkbaar goed is, desgewenscht eens een ver gadering bijeenroepen van winkeliers en belangstellenden, daar de zaak nog eens duidelijk uiteenzetten en bespreken, meeningen hooren en daarmee zijn voordeel doen. Laat het comité de vereenigingen die het van dienst, kunnen zijn in den arm nemen, daarvan profiteeren, alles om aller belangstelling en medewerking te wekken, alles om een goed geheel te krijgen, waarvoor ook wij gaarne besten steun toezeggen. ■MBiTTHI steeds in maten in voorraad bij J. v. Well-v. Doormalen Grootestraat 207, WAALWIJK. R. K. Werkliedenvereening. Belangrijke algemeene vergaderingen van de instellingen van de R K. Werk liedenvereniging te houden op Maan dag 27 Juni in de groote zaal van het Bondsgebouw. Voor de leden van het Ziekenfonds des avonds ten half acht. Voorstel tot wijziging van het re glement tot aanpassing aan de fa- brieksziekenkassen. Toegankelijk voor alle leden van de R. K. W. V. en ook voor belang stellenden. Direct na afloop van deze vergade ring, algemeene vergadering voor de leden van het Doktersfonds van de R. K. W. V. Behandeling van het concept regle ment. Waalwijks Belang. In de gisteravond g houden bestuurs vergadering van „Waalwijks Belang" werd besloten ter voorziening der kiosk aan de Zuid Nederlandsche Dekkleeden- en Tentenfabriek te Til burg op te dragen, het dak der kiosk te bedekken met een Amerikaansch dekzijl, geheel waterdicht en compleet afgewerkt. Voorts werd besloten een adres te richten aan Ged. Staten inzake de concessie aan de Cho, n.l. er op aan te dringen dat aan deze onderneming 6 diensten v. v. worden gegeven met reeds plaatseen speciale Markt- en Zondagdienst. gevonden in ons blad. Wij willen ech- j Tevens zal daarin nogmaals worden aangedrongen op een spoedige ver leening der concessie voor een bus tusschen 't Land van Heusden en Altena en Waalwijk. Eenige personen, die bedankt had den als lid, werden van de lijst afge voerd, anderen die zich als lid opga ven als zoodanig aangenomen. Een lijst werd opgemaakt van de genen die voor 't lidmaatschap zullen worden aangezocht. Eigenaardig dat er nog steeds zijn die hun eigen belang en dat der plaats niet beter begrijpen en de ver eeniging niet komen steunen. Profi teeren zoovelen. vooral de bewoners rondom de Markt niet op de eerste plaats en is dat alles geen contributie van f 2 waard Het programma voor 't a s. Konin- ginnefeest te vieren op Zaterdag 3 September werd ontworpen als volgt: 2 6 uur Kinderspelen met muziek. 63/4—73/4 Concert der Liedertafel „Oefening en Vermaak". 8-9 uur Gymnastiek-uitvoering op Markt, met opmarsch door de straat. 9—11 uur Concert der harmonie „Concordia" van Loonopzand. Dit is natuurlijk slechts een voor- loopig plan, 't welk nog met personen en gezelschappen moet worden be sproken. Inzake 't fietspad naar Roestelberg zal overleg gepleegd worden met „Kaatsheuvels Belang". De vlag uit! Na maanden van zorgvuldige voor bereiding zijn dan eindelijk de lang verbeide feestdagen aangebroken. Dag aan dag zijn hoofd en sub comiié's in de weer geweest om alle» in bijzonderheden te regelen en mei aller spontane medewerking is de organisatie van dit festival tot heden zoo uitnemend geslaagd, dat nog slechts een beetje behoorlijk weer op de festivaldagen noodig Is om een algeheel succes te kunnen verzekeren. Toen men in den loop van het vorig jaar, in den boezem derLieder- tafêl reeds plannen vormde om het a s. 40 jarig jubileum met een Fes tival te vieren, had men niet kunnen vermoeden dat deze plannen van alle zijden zooveel inst mming zouden ondervinden en dat alles zou mede werken om ze zoo goed mogelijk te verwezenlijken. De meest vooraanstaande personen uit onze plaats en daarbuiten vond men gaarne bereid zitting te nemen in het eere comité, terwijl zij verder door het schenken van medailles hun sympathie met deze plannen te ken nen gaven. Zeer vele inwoners buiten de Lie dertafel staande stelden zich gaarne beschikbaar om als lid van een der comité's hun beste krachten aan de organisatie van het festival te wijden Aan de uitnoodiging tot deelname tot de verschillende zusterverenigin gen gericht werd door zoovelen gevolg gegeven, dat het aantal deelnemende gezelschappen ver boven den opzet is gegaan. Aan medewerking heeft het dus niet ontbroken, terwijl door de eendrach tige samenwerking tusschen comité's en comitéleden onderling de voorbe reiding zot) vlot van stapel liep als men zich maar had durven wenschen, Past hier reeds bij voorbaat een woord van hulde en dank aan ge meentebestuur, leden van eere- en en uitvoerende comiié's en andere personen, die reeds zooveel aan dezen opzet hebben bijgedragen, dan mag hier wel bij name de vol-ijverige algemeen! Secretaris de heer J. Thijs- sen worden genoemd, d e in deze dagen en weken van voorbereiding bergen werk heeft verzet en zulks op de meest accurate wijze. Moge zijn groote toewijding, die zooveel tot de goede organisatie heeft bijgedragen belooning vinden in het welslagen in elk opzicht van de op handen zijn de feesten. Laten de inwoners thanns toonen het werk van de comitéleden te waar- deeren. Laien zij thans blijk geven van sympathie voor de jubileerende liedertafel die zich gedurende de 40 jaren van haar bestaan toch ook steeds bereid toonde alle feestelijk heden mede op te luisteren. Laten zij thans aan de bezoekende gezelschappen het bewijs leveren dat Waalwijks ingezetenen niet ten onrechte de naam hebben van muzl kliefhebbers te zijrj. Zij kunnen dit alles toonen door in deze dagen in grooten getale op te gaan naar het keurig ingerichte festivalterrein en niet minder door onze straten in een feestkleed te steken en daarom herhalen wij tot allen: de vlag uit\ Programma Gemakshalve laten wij hieronder nog even in het kort het programma van vandaag en morgen volgen Hedenmiddag heeft te 4 uur in het de officieele opening van het Festival plaats door den fttyachtb. Heer Burgemeester, Voor*. van het eere comité, waarbij allee.. ••noodigden, de comité ledfti en l leden der liedertafel toegang hebben. Na deze opening gaan de aan wezigen naar het feestterrein, waar direct het concert der jubileerende liedertafel op de kiosk aanvangt, voortgezet door de harmonie St. Jan, de Ctar. Gein. Zangver. „Hallelujah" en de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" van Loonopzand. Het publiek kan eerst nadat de genoodigden op het feestterrein aan wezig zijn, dus tegen 5 uur tot het terrein worden toegelaten. Ook de danszalen en andere attracties worden dan direct voor het publiek open gesteld. Des avonds ten 8 uur vangt het schitterend concert van „Concordia* aan. dat ongetwijfeld groote belang stelling trekken zal. Het terrein is er speciaal op inge richt dat de muzieklitfhebbers in een gezellige afgesloten ruimte, ongestoord van het gebodene kunnen genieten, terwijl anderen desgewenscht in de bij elkander geplaatste attracties zich kunnen ontspannen. Zou het weer ook minder gunstig zijn, dan behoeft dat den bezoekers nog niet direct af te schrikken, daai de vlak bij de kiosk gelegen groott consumptietent bij een eventueel buitje aan een kleine duizend be zoekers schuilplaats kan bieden, ter wijl de danssalon er niet minder kan herbergen ZONDAG. Om 1 uur opstellen van den stoet der deelnemende gezelschappen inde Mr. van Coothstraat. Muzikale wandeling tot aan net gemeentehuis. Otficieele ontvangst ten raadhuize. Uitvoering Festivalmarsch, gecom poneerd door den heer L. v. Crom voirt, directeur der jubileerende Lie dertafel, door de gezamenlijke harmo- niën rondom de kiosk op de Markt. Voortzetting muzikale wandeling. Uitvoering Festivalmarsch nabij het raadhuis van v.m. Baardwijk. 3 uur aanvang Festival. (12 deel nemende gezelschappen) 8 uur schitterend avondconcert door het Kon. Muziekgezelschap„Euphonia" (Zie het, uitgelezen programma). Het sluitingsuur der vermakelijk heden is voor alle festivaldagen be paald op 12 uur. Voor de buffetten op 1 uur Zaterdag en Zondag zullen na afloop, dus te circa 12 uur, extra—trams rijden in de richting Tilburg, welke \óór den ingang van het terrein zullen stoppen. Geslaagd. Voor het examen Boekhouden der Vereeniging van Leeraren slaagde dezer dagen de heer G. A Duijvelaar alhier, die zijn opleiding genoot van den heer H. Verhoef. rand. nde oorzaak onts ond Woensdagnacht, ongeveer half twee, een ernstige brand in het perceel van den groentenhandelaar H. Bruurmijn, hoek Kerkpad. Toen de bewoners door de eerste teekenen 'van brand uit hun slaap werden gewekt, snelden zij haastig naar buiten en sloegen alarm. Onmid dellijk was de buurt op de been en werd het politiebureau en de brand weer gewaarschuwd. Het eerste blus- schingswerk opende men met eenige slangen op de waterleiding, waar het natuurlijk, vooral des nachts, eenigen tijd vraagt eer de motorspuit met man schappen present is. Bij de eerste po gingen deed politie en buurt flink werk. Toen de motorbrandspuit verscheen, was net vuur wel op zijn hoogst en inmiddels tot 't aangrenzende perceel, waarin de Eerste Langstr. Electr. Mij. gevestigd is, overgeslagen. Met'n paar krachtige stralen werd het vuur nu aangetast, terwijl behulpzame buren de belendende woning van den heer J Speekenbrink, waar de dakgoot reeds ernstig vuur had gevat, zooveel mo gelijk met water begoten. Met groote krachtsinspanning heeft men dit huis voor brand weten te sparen, een vri aanzienlijke waterschade kon echte niet voorkomen worden, terwijl een vallende schoorsteen een stuk dak vernielde. Na een uur onafgebroken blusschen was de brandweer zoover gekomen dat zij het vuur wist te beheerschen Het bovengedeelte van belde perceelen brandde echter geheel uit, voor een groot deel ook nog beneden. De gevel is ingestort in het perceel van de ELEM en was 't hier vooral 'n groote ruïne, doch verzekering dekt d schade. Naar men ons meedeelde heeft Bruurmijn een lage verzekering, zoodat er voor hem een aanzienlijke schade post valt te boeken. Het dubbelwoonhuis was eigendom der gemeente, voor een paar jaar aan gekocht voor eventueele verbreeding van den ingang van het Kerkpad. In dit verbaud verwacht men algemeen dat het niet meer herbouwd wordt, doch dit terrein voor zijn doel zal worden In gereedheid gebracht. Men deelt ons nog mee: Het brandspuitmateriaal in v. m. Door onbekend gemaakt, wijl hij vanaf het dak van het perceel van den heer van Loon. landbouwer, zonder ophouden als slangenltlder fungeerde, niettegen staande de vele daaraan verbonden De mannen der motorspuit, direct gewaarschuwd door den heer Jacob van Loon Jzn. waren zoo spoedig doenlijk in actie onder leiding van den heer van Huiten Hoewel het brandbluschmateriaal best in orde was, de mannen zich kranig weerden en er nog tamelijk veel met emmers water gewerkt werd, kon niet worden belet dal het perceel Bruurmijn en het per ceel van den heer Klein uitbrandden en de bakkerij van den heer Spee kenbrink veel waterschade bekwam. Feestdag H Hart. Gisteren morgen brachten de school kinderen onder leiding der Eerw. Zusters en Broeders de gebruikelijk bloem nhulde voor het H Hart mo nument op 't St. Antoniusplein. Vanavond zal na het Lof in de St. Antoniusparochie eene openbare hulde plaa's hebhen. Werkloosheid-statistiek. Naar het Correspondentschap van het Bureau der Intercom. Arbeidsbe middeling alhier ons mededeelt, ston den in het tijdvak van 511 Juni '27 in deze gemeente de volgende werk zoekenden ingeschreven Schoenmakers (fabrieksarbeiders, arbeidsters en thuiswerkers) 77 Los werkvolk 4; Opperlieden 2; Timmerlieden 1; Metselaars 2Grondwerkers 6 en Kan toorbedienden 3. Onder het aantal lederbewerkers bevinden er zich pl.m. 15. die gemid deld 4 dagen per week werken. Collecte Stormramp. De collecte in de drie onderscheide ne parochies gehouden heeft in totaal 1349.opgebracht. Tot dusverre is in de St. Antoniusparochie geen col lecte gehouden. Thans zal daar niet meer dat resultaat bereikt worden als in de eerste dagen na den cycloon, om dat bij velen de belangstelling is ver zwakt. Schoenhandel. De invoer van schoenen bedroeg in Mei 1927 181.G66 paar ad 461.770, tegen 253.336 paar ad 527.097 in Mei 1926. De uitvoer 37.663 paar ad 185.008 I tegen 19.816 paar ad 107.308 in Mei 1 1926. De invoer in Mei 1927 was dus aan zienlijk minder dan in 1926, terwijl omgekeerd de uitvoer een belangrijk hooger cijfer aanwees. Belastingverhooging in Noord Brabant. De provinciale begrooting voor 1928 wijst, met een sluitpost voer onvoor ziene uitg. van f 124 446. een totaal bedrag van f 371.131 24'/2 aan voor den gewonen dienst, en van f 7 058 600 voor den buitengewonen dienst. De opcenten op de personeele belasting zouden naar raming f 46.000 minder opbrengen. Bovendien moeten nieuwe middelen worden aangewezen tot dekking van een bedrag van ruim f45 000, waarmede de uitgaven voor 1928 in vergelijking met 1927 zijn ge stegen (o m. bijna f 28.000 voor renten van nieuwe leeningen). Er moet dus een bedrag van f91.000 nog gedekt worden. Ged. Staten stellen voor de opcenten op de personeele belasting te verhoo- gen met 3 en dus te brengen op 27. Anderdeels willen zij beschikken over een gedeelte van de uitkeering uit het wegenfonds. Gerekend wordt met in begrip van het weggeld op f960.000 of f 115 000 meer dan voor 1927 geraamd. Daarvan zou f 31000 voor het sluitend maken der begrooting voor 1928 kun nen worden aangewend. Op die manier kan dan ditmaal nog worden voor komen verhooging van de opcenten op ae andere belastingen waartoe echter in de toekomst, in verband met de ophanden zijnde leeningen, zal zijn over te gaan. Als aflossing van leeningen van de P.N.E.M is f641 000 uitgetrokken tegen f 150 000 in 1927. Onder de buitengewone uitgaven komen voor o a. geldleening voor de P.N E.M. f 1 600.000 (v.j. f 1 400 000), geldleening tot dekking der aflossing der 572°/o obligatielening aangegaan per 1 Mei 1923 f4 200 000 en geld leening tot dekking der kosten van verzwaring der Miasdijken f630.000 De schulden der provincie op 1 |an 1928 bcloop-n f 1.218 000. die der electricheitsltening op dien datum f 20 672 0( 0. Ged Staten stellen voor de provin ciale rekening over 1925 vast tp stellen in ontvangst op f9 574 238 94'/2 in uitgaaf op f 9.360 185 77 alz<»o mn een voordeehg sl«»t van t 2 14 053. 7'/2 De Bossche St Jansmarkt. Sedert eenige jaren worden in den Bosch ernstige pogingen gedaan om de historische St Jansmarkt weder tot haar ouden bloei te brengen Daarvoor is thans werkzaam een permanent St. Jansma'kt comi'é. dat reeds op buitengewone resultaten mag wijzen. Gisteren vierde dit comité zijn eerste lustrum. Des morgens om 10 uur had de officieele opening der St Jansmarkt in Hotel Noord Brabant plaats. Daarbij waren o.a. aanwezig wet- No. 51. Zaterdag 25 Juni 1927. 50e Jrg. JGIl UGSI II*

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7