Festival 1927 Waalwijk. I Belangrijk Bericht. Tarief voor dansen verlaagd van 5 op 3 cent. t£? de pret kwam verstoren (wat nog al eens zeer vaak gebeurd is) dan kon men nog vanuit de consumptietent de verrichtingen der musiceerende gezel schappen volgen. De fraaie kiosk van „Koninginne dag" voldeed zeer goed. aan de af- sluiting en verdere accommodatie van het terrein was alle zorg besteed. Het betreffende comité heeft hier uitne mend werk geleverd, het zou er ook bij gunstig weer meer eer var. gehad hebben. De attracties. De danssalon van de heeren Jacobs en Frenken, vormde natuurlijk de hoofdattractie. Deze circa 300 M* groote danstent, met zijn groot fraai orgel, spiegel gladde vloer en pr ma consumptie heeft een massa bezoekers getrokken, het was er vooral 's avonds stampvol en dit drukke bezoek kwam naast den exploitanten der danstent niet het minst het festival ten goede. Het artistengezelschap dat in de theater-tent voorstellingen gaf heeftde bezoekers ten zeerste voldaan. Onge looflijke staaltjes van moed, lenigheid en kracht hebben zij vertoond, naast verbluffende prestaties op het gebied van goehelen, gedachtenlezen, koord dansen, enz., terwijl „August" het pu bliek onbedaarlijk heeft doen lachen. Wat dit gezelschap biedt overtreft ieders verwachting en het is te be treuren dat het slechte weer ook op het bezoek aan deze tent een nadee- jigen invloed heeft uitgeoefend. Ook de Werptent en de kramen waar suikerwerken en rook-artikelen verkrijgbaar waren konden om dezelfde reden geen goede zaken maken. Het Festival {Zaterdag). Zoodra het gezelschap dat bij de officieele opening tegenwoordig was op het muziekterrein was gearriveerd, poseerden de leden van eere- en uit voerende comité's met de jubilarissen voor den fotograaf, welke uitnemend geslaagde opname wij in ons eerste blad reproduceeren. Hierna ving het feestconcert aan door de jubileerende Liedertafel. Alsof deze grootsche feestviering bij het bereiken van haar 40 jarigen leeftijd de liedertafel nieuw leven en bezieling Zondag. Men moet in ons regenlandje telkens weer ervaren dat men met het organi- seeren van festiviteiten naar geen enkele theorie of weervoorspelling kan handelen. Men kan het voor- of het najaar, den voor-, midden- of nazomer voor het meest geschikt houden, ons wispel turig klimaat trekt zich van geen tijd iets aan. Kan men zich een beteren tijd voorstellen dan het hartje van den zomer, vooral als men te voren nog geen zomersche dagen gehad heeften men eiken dag verwacht dat de zomer eindelijk wel eens komen zal? Ook et comité heeft dit moeten ervaren, vooral Zondag, toen het letter lijk den geheelen dag geregend heeft. Toch liet het zich niet ontmoedigen en zoo heeft de Zondag nog een zeer geregeld verloop en zeer veel belang stelling gehad. Te een uur stelden de verschillende aan het festival deelnemende gezel schappen zich in de Mr. van Cooth- straat op. Daarop trok de stoet tot aan het gemeentehuis waar het comité en de vertegenwoordigers der zuster verenigingen officieel door het ge meentebestuur werden ontvangen. Nadat de champagne was rondge diend nam de Edelachtb. heer Burge meester het woord en sprak de aan wezigen als volgt toe Applaus. De Voorzitter van het hoofdcomité, de heer W. v. d, Mee, hield hierna de volgende toespraak „St. .Euphonia" Kaats- maak" Waspik. Zangvereeniging Waspik. Kon. Muziekgez. heuvel. Mannenkoor „Oefening en Vermaak Vlijmen. Gem. Zangver. „Vooruitgang zij Ons Doel" Waalwijk. Mannenkoor „Uitspanning door In spanning" Elshout. Naarmate in den namiddag het weer iets opklaarde en de droge periodes iets langer werden, werd ook het bezoek steeds drukker. Niet alleen van uit onze gemeente, maar ook van verschillende omliggende plaatsen was het publiek nog in grooten getale op gekomen en volgde met groote belang stelling de prestaties der verschillende gezelschappen of zocht zijn vermaak in de groote danssalon waar het er tjokvol was. Avondconcert. Het avondconcert, dat het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" de feest vierende vereeniging kwam aanbieden had evenals den vorigen avond wat de belangstelling betrof, weer veel door het slechte weer te lijden. Toch hebben nog zeer velen met groote attentie de uitvoering van dit roemruchtige ge zelschap gevolgd en hoorden we niets dan lof over de wijze waarop de ver schillende nummers, waaronder de grootste en mooiste werken van de meest bekende meesters, werden ver tolkt. Zij heeft hier haar naam weer alle eer aangedaan. trieën, welke actie door onze Kamer Cecilia" j zooveel mogelijk is gesteund, is aan J dit besluit kit heden nog geen gevolg uur. uur. Opening van het terrein en Aanvang Concert door de Bloei der Toonkunst' de Harmonie „St. Jan de danssalon. Liedertafel „Tot met medewerking van op de kiosk. Entree feestterrein slechts 15 cent. Bovenstaande geldt alleen voor Zaterdag. Profiteert van deze goedkoope gelegenheid! had ingeblazen zoo frisch en gloedvol werden de verschillende koren uitge voerd. Speciaal 't groote, veeleischende koorwerk „Sauls Lierzang" van Govaert getuigde van een ernstige studie, onder de eminente leiding van haar kundigen directeur den heer L. van Cromvoirt. De Harmonie „St. Jan" luisterde het openingsconcert harer zustervereniging mede op en gaf, als een aardige attentie jegens den jubi leerenden directeur der Liedertafel, als eerste nummer, de door hem gecom poneerde marsch „Souvenir de Baaid- wijk". Deze eerste uitvoering van den festivalmarsch, die wij gedurende deze feestdagen natuurlijk nog vaak zouden te hooren krijgen, viel bij alle aan wezigen zeer in den smaak en de componist had menig complimentje in ontvangst te nemen. Na de hatmonie „St. Jan." namen nog de Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah" en de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" aan het festival deel. Avondconcert. Tot nog toe was nog geen regenbui als spelbreker komen optreden. Wel kwamen herhaaldelijk dreigende wol kengordijnen het zonlicht verduisteren, doch het was nog altijd bij dreigen gebleven. Steeds dichter pakten zich echter de grauwe wolken samen tot één somber uitspansel waar geen enkel hoopvol blauw plekje meer te bespeu ren viel. En tegen den avond daar kwam het lang gevreesde Het regende, regende haast zonder ophouden en waar men zich zooveel had voorgesteld van het avondconcert dat het keur-korps „Concordia" uit LoonopZand zou geven, daar moesten de talrijke muziekliefhebbers in de comsumptietent een schuilplaats zoe ken. Al had daardoor de belangstel ling voor hetgeen „Concordia" pres teerde veel te lijden, het corps zelf speelde onder leiding van zijn nieuwen instructeur den heer Groot alsof het om de hoogste onderscheiding ging. Het was verrukkelijk als altijd, ja zelfs beweerden kenners dat „Concor dia" weer gewonnen had aan fijnheid en zuiverheid van het geheel. Het leek een symphonie, het was zoo'n genot er naar te luisteren dat de echte liefhebbers den regen trotseerden en vlak bij de kiosk met steeds stijgende bewondering de uitvoering van het elite-programma volgden. „Concordia" onze hulde, het had beter weer en* daardoor meer belang stelling verdiend. Applaus. Nadat op den groei der vereeniging en op het welslagen van het festival nog een glas geledigd was voegden de aanwezigen zich wederom in den stoet. Ondertusschen hadden de verschil lende corpsen zich onder enorme pu blieke belangstelling rond de kiosk opgesteld cn er gezamenlijk de festival marsch van L. van Cromvoirt uitge voerd, onder leiding van den heer Stravers uit Kaatsheuvel, die een zeld zame vertolking en veel succes had. Onder den gestaag neervallenden regen werd de muzikale wandeling voortgezet door Waalwijk en geheel v.m. Baardwijk. Nabij het Raadhuis van v.m. Baardwijk werd de „Souvenir de Baardwijk" weer uitgevoerd, waarna de stoet ontbonden werd. Festival Zondag Precies te 3 uur werd het festival door de feestvierende vereeniging ge opend met het forsche „Neerlands Mannenzang", waarna achtereenvol gens de volgende vereenigingen op traden Liedertafel „Echo der Duinen, Leon- op-Zand. Harmonin „St. Crispijn", Waalwijk. Mannenkoor „Oefening en Vermaak" Udenhout. Kon. Erk. Harmonie „Apollo" Kaats heuvel. Harmonie „Volksvlijt en Volksver- Zoo zijn dan de eerste twee dagen van het groote muziekfestijn verstre ken en trots de tegenwerking van Pluvius mogen zij uitnemend geslaagd heeten. leder was vol lof over orga nisatie en inrichting en ook de pers prijst algemeen de geheele organisatie. Alleen de bekende correspondent van het „D. v. N." zou natuurlijk zichzelf niet zijn als hij niet iets wist af te keuren, maar laten we dat voor het geen het is. In afwijking van het vastgestelde programma zal, met toestemming van B. en W., ook a.s. Zaterdag 't feest terrein geopend zijn. Alsdan zal de feestvierende vereeniging met mede werking van de harmonie „St. Jan" een concert op de kiosk geven en zal ook de danstent voor het publiek zijn opengesteld. De entree prijs voor het terrein is voor dezen dag gehalveerd, terwijl ook de prijs van het dansen tot bijna de helft is verlaagd. Ongetwijfeld zui len zeer velen van hier en elders van deze goedkoope gelegenheid gebruik maken. Opening terrein 6 uur; begin concert 7 uur. Laten wij hopen dat schitterend weer a.s. Zaterdag en Zondag de feesten zullen begunstigen. Lezing Colijn. Op Maandag 11 Juli 1927 zal Oud-Minister H. Colijn, Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, te Tilburg een spreekbeurt vervullen met als titel„Beschouwingen over de Economische Conferentie van Genève." Deze vergadering gaat uit van de 5 Brabantsche Kamers van Koophan del, alsmede van de R. K. Werkgevers- vereenigingen in de Diocesen 's-Bosch en Breda. De vergadering is gratis toegang- kelijk voor de leden der genoemde Kamers en der genoemde Werkgevers verenigingen, alsmede voor de inge schrevenen in het Handelsregister, een en ander voor zoover zij zich vóór 1 juli a.s. in het bezit hebben gesteld van een toegangskaart, die ten kantore der Kamer van Koophandel te Tilburg. Heuvel 95 C., gratis verkrijgbaar is. gegeven. Een herhaald verzoek aan de spoorwegen om eindelijk toch eens aan de stations van de lijn door de Lang straat de primitieve verlichting met petroleumlampen, die reeds lang uit den tijd behoorde te zijn, te vervangen door electrische verlichting, om daar door in de donkere dagen hettrooste- looze en het deprimeerende aanzien der kleinere stations weg te nemen, werdzonder meer van de handgewezen. De verbetering van den weg Waalwijk Tilburg laat nog steeds op zich wachten ofschoon in de vergadering der Staten van onze provincie door verschillende woordvoerders de noodzakelijkheid van die verbetering is bepleit en zelfs gesproken werd van een stiefmoeder lijke behandeling van jaren lang. O. a. wordt voor een gemeente als Geertruidenberg met verschillende be langrijke industrieele ondernemingen, overwogen het Postkantoor te vervan gen door een hulpkantoor. Wanneer men in het oog neemt, hoe deze ge meente de laatste jaren ernstig naar expansie streeft en ook niet te ont kennen valt, dat de gunstige ligging aan spoor, doch vooral de ligging ten opzichte van het verkeer te water, aan dit streven hoopvol perspectief geeft, dan ligt het voor de hand, dat maat regelen als worden overwogen, aan het prijzenswaardige streven van de gemeente zeker geen steun zullen geven integendeel zullen schaden. Een verzoek om wijziging te brengen in de openstellingsuren van het tele foonkantoor te Loon-op-Zand, waar de schoen- en lederindustrie zich meer en meer ontwikkelen, werd afgewezen zonder dat het blijkbaar de moeite waard geoordeeld werd de overwegin gen, waarop deze afwijzing stuit, aan onze Kamer bekend te maken. Wanneer men al deze feiten in één verband beschouwt, dan is de conclu sie gewettigd, dat er reden is tot on gerustheid, dat meer dan tot heden aandacht behoort te worden geschon ken aan de belangen van het platteland, dat terecht mag worden gesproken van een vaak stiefmoederlijke behandeling, welke van overheidsorganen of hare instellingen worden ondervonden. Het is met het oog hierop ook zeer te betreuren, dat de bepaling van art. 12 der wet op de Kamers van Koop handel tot heden in vele gevallen niet de gewenschte uitwerking heeft. Door het algemeen bestuur, alsmede door de provinciale en gemeentebesturen wordt te weinig het advies der Kamer gevraagd en wij hebben de ervaring, dat aan de adviezen, die meestentijds ongevraagd moeten worden uitgebracht niet steeds die aandacht wordt ge schonken, die men na de dereorgani satie van de Kamers, terwijl de wet zelf deze stempelde tot officieele ver tegenwoordigers van handel en indus trie, mocht verwachten. In het besef, dat maar al te vaak de belangen van handel en industrie van de groote centra dermate de aan dacht trekken, dat die van het platte land worden over het hoofd gezien, zullen wij in dit opzicht bijzonder •waakzaam moeten zijn en blijven. „De Wonderdokter" optreedt. Voor Zaterdag is het Duo Smink uit Rot terdam geengageerd, dat er wel voor zorgen zal zijn reputatie van voor gaande jaren te handhaven. De heer Bisselink heeft voor een keurig Har- monie programma met nummers van gewicht gezorgd. Een prima jaszband zal iederen dag van af 6 uur dans muziek geven geven voor dames en heeren-leden en geintroduceerdevreem- delingen. We verwachten er dezelfde drukte als andere jaren. Andere vereenigingen geven eveneens hun jaarlijks programma. De Har monie „St. Jan" te Berkdijk geeft Zaterdag een concert met medewerking van het Duo Lips uit Zevenbergen. De Kegelclub „Amoenitas" eveneens Vrijdag een feestmiddag voor de leden en hunne dames. De diverse café's dansgelegenheid voor de liefhebbers. Ook het Patro naat houdt feest. De heeren de Laat uit Tilburg zullen de jongens amusee ren, terwijl een fietstocht en een vliegerwedstrijd 't progamma zullen volmaken. Alhier overleed na een lang durige slepende ziekte een der meest achtenswaardige medeburgers, die een welbesteed leven achter zich laat, de Heer Hub. de Bresser. Bijna vijf en twintig jaren was hij onafgebroken lid van den gemeenteraad en gedurende meerdere perioden wethouder der Ge meente. Tot Sept. a.s. had de heer de Bresser nog zitting in den raad doch stelde zich voor de komende periode wegens gezondheidstoestand niet meer disponibel. Jarenlang was hij lid van de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo en sinds het heen gaan van den heer Dalleu tevens lid van het Par. Kerkbestuur en diens ijverigen secretaris. Dat zijn leven niet zonder vrucht geweest is, zullen velen kunnen getuigen en zal de Heer hem in den Hemel beloonen. R.I.P. Hedenavond werd ten overstaan van notaris J. van Ham, by afslag publiek ge veild, het heerenhuis van den heer C. P. Vloeinans aan de Gasthuisstr. Het huis werd voor het geboden bedrag niet gegund. Ten overstaan van architect Supers uit Raamsdanksveer, werd hedenavond voor rekening van de firma Schalken v. Vugt, alhier, aanbesteed, het vergrooten der be staande atoomschoenfabriek met pl.m. 400 M2. Uitslag: v. d. Steen, Made Gebr. Brekelmans, Kaatsheuvel Fa. Hoovers, Made Fr. Gomel ifiao ii. Ivuulehouvel Gebr. Dupont, Geertruidenberg L. Luxemburg, Kaatsheuvel C. Michaël, Vryh.-Capelle J. Teuling-de Ley er, Waalwijk r? Gegund heuvel. GEMEENTERAAD. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Jaarverslag over 1926. Van andere zijden werd reeds in dit verband gewezen op de verwaarloozing van het platteland en terecht werd ge zegd,dat met de nieuwe wegenbelasting een zuig- en perspomp van groot ver mogen wordt opgesteld om geld en menschen van het plateland over te brengen naar de groote steden. Wij achten het onze plicht voor het district onzer Kamer op verschillende feiten te wijzen. Wij brengen in herinnering, met hoe veel enthousiasme hier de plannen werden ontvangen voor locaalspoor- wegen van de spoorwegmaatschappij „Midden Brabant", die voor de Lang straat en het land van Altena van de allergrootste beteekenis waren. De plannen kwamen niet tot uitvoering, waarmede de schoonste verwachtingen werden teleurgesteld. Het motorvoer tuig heeft een omwenteling in het ver- keer gebracht. Wat onmogelijk scheen, bleek bereikbaar; voor het platteland werden nieuwe perspectieven geopend. De slechte toestand van vele wegen zal echter een gunstige ontwikkeling van het verkeer met motorvoertuigen tegenhouden, terwijl de kans, dat door de werking van de wegenbelasting ten aanzien hiervan een betere toestand zou worden geschapen, voorloopig ver keken is. Wanneer het bouwen of ver beteren Van hoofdverkeerswegen gelij ken tred zou houden met de uitvoering van een plan tot verbetering der wegen voor het platteland, zou aan de voor handel en industrie uitermate ongun stige verhouding, wat betreft de ver- keersmiddelen, op deze wijze eenigzins tegemoet worden gekomen. Door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd zonder meer besloten den Spoorweg Lage Zwaluwe-Moerdijk op te breken. Door de actie van belang hebbende gemeentebesturen en Indus- Kaatsheuvel 29 Juni, 1927. Kermis 1927 gaat Donderdag a.s. boginnen. Pessimisten zien in de ko mende 4 dagen een strop. De G l.M.K. feesten nog slechts ruim drie weken geleden en de voort durende regens der laatste maanden, zouden een slechte kermis voorspellen. Wij willen het niet hopen en ver wachten, dat het aanhoudende slechte weer toch eenmaal zal veranderen. De kermis attractie's op de Markt bieden dit jaar in afwijking met de laatste twintig jaren, weer voor het eerst een stoomcaroussel n.l. van den Heer Peters als hoofdschotel. Daar naast vinden we de open Draaimolen van Leander, de luchtschommel van Leander. Een schiettent van Theunis, een rolsporttent van Theunis, een Lijntrektent van Theunis, een Paling- kraam van Lohman en een vischkraam van dezelfde, een gebakkraam van Gersen en eene van v. Giesen, een speelgoedkraam van Hollander, een fruiikraam van Schellekens, twee suikerkramen van Jansen en eene van de Leeuw, een Theater van Jansen- Caebas. Hiernaast nog eenige kleinere amusements en kijkgelegenheden Zoo wel voor de jeugd als voor de ouderen attractie's, die het aan bezoek niet zal ontbreken. In het oude programma van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" is voor de komende kermis een aan merkelijke wijziging gekomen. Het matinée van Zaterdag is gesteld op Vrijdag, om liefhebbers de gelegenheid te geven ook Zaterdag het matinée van „Apollo" te bezoeken Een amicale daad die sympathie ver dient. De harmonie heeft voor beide dagen een uitstekend programma. Op Donderdag treedt op het Duo Palier Vlaamsche Transformatie Duettisten uit Antwerpen. Op Vrijdag is geenga geerd het Duo La Ranche uit Rotter dam een tweetal van naam dat op veel succes kan wijzen. Iederen dag van af 5 uur n.m, groot Bal met Muziek van de Galjaar Jasz band uit Utrecht. De zaal en terreinen der Sociëteit zijn schitterende versierd en verlicht. Ook Apollo zal zijn ouden roem handhaven. De Kon. Erk. Harmonie geeft op Donderdag een Matinée, waarbij 't bekende Tooneelgezelschap „Onderling Kunstgenot" met het His torisch Tafereel „Vildac" en de klucht AGENDA'S. WAALWIJK, voor de adspiranten en 8'/2 uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Donderdag 8'/2 uur repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/2 uur repetitie Taven Zaterdag 6'/2 uur verplichte oefenii Korfbalclub W.E.K. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertaf« „Oefening en Vermaak", Musis Sacrui gr, 13 .n •n< 13 jf q' si GEMENGD NIEUWS. Onlangs ontvluchtte tijdens b verblijf van het circus Amar te Ha lem een aap uit deze inrichting. Zc dagmorgen werd deze aap door e agent gevonden op het grasveld aan C ZaanenLan in Noord Haarlem. Deaa had gedurende zijn verblijf in de vrij natuur zoo weinig de circusgewoont' verleerd, dat hij voor den man »..'t uniform het saluut maakte Hij ging gewillig mee en werd voorloopig in het dierenasyl Fauna onder dak ge bracht. In Rheny (gemeente Beesd) is Zaterdagavond in een griend, waarin hij aan het wieden was. de 25 jarigen ongehuwde Dirk Kusters verdronken gevonden. Men vermoedt, dat hij door een toeval is getroffen. Zaterdagavond ongeveer halfn?-klxJi gen uur heeftop den Hoenderlooschena weg nabij Ugchelen, gemeen Apeldoorn r een ernstig auto ongeval plaats ge- had. De heer Van der ^;n, uit Arnhem, reed in zijn luxe-auto den sterk hel- u pi lenden weg af in de richting naar Apeldoorn; plotseling begon de auto s te slingeren, de heer Van der Ven kon het stuur niet meer meester blij ven, en de auto reed naast den berm in het struikgewas tegen een boom. De beide inzittenden vader en zóón, 6, werden ernstig gewondzij werden, na door dr. Van den Brink, verblijf- houdende in de Cesarea-stichting, L verbonden te zijd, onder diens geleide naar Arnhem vervoerd. De zoon is het ergst gewond. if De auto is zwaar beschadigd. (-jSl-no-. Te Wageningen is Zaterdagond door een electrische tram naar R'ien in de Nude overreden gedood ''81- jarige C. van Silfhout, Te Grr 1,1 .vdnicen de 35 jarige we^ df 3uuaan loren. De heer I. C. Mortier, voorzilter van het Burgelijk Armbestuur en oudste -aadslid van Gorinchem, is eergister avond voor zijn woning door J. de S., die dronken was, ernstig mishandeld. De dronkaard heeft verder de ruiteu bij den heer M, ingeslagen. Hij is gearresteerd. Bij het verwerken van een stapel copra balen, had de 61 jarige arbeider C. L., werkzaam aan de olie fabriek „De Engel" aan de Zaandijkerweg te Wormerveer het ongeluk onder eer aantal afglijdende balen te geraker. Nadat men den ongelukkige bevrijd had, constateerde Dr. Rio, dieonmid- rielijk gehaaald werd, dat de horstkai van den getroffene ingedrukt was. D( geneesheer gelastte ovtrbrenging va den man naar het gemeente-ziekenhuis. Bij aankomst aan het ziekenhuis bleek de man reeds overleden te zijn. In de Duitsche mijn Nordstem even over de grens, verongelukte mijnwerker F. H. uit Kerkrade. Namens het Gemeentebestuur roep ik U allen een hartelijk welkom toe. liet is voor het Dag. Bestuür een groote voldoe ning om zich vereenigd te zien, tal van vertegen woordigers van kunstminnende gezelschappen die zich opmaken orii hier in Waalwijk getuigenis af te leggen van hun kennen en kunnen. Wij hopen dat deze kennismaking zal leiden tot wederzijd- sche bevrediging, dat hetgeen door hunne ver- cciiigingen ten gehoore zal worden gebracht zal vcrlioogen de belangstelling voor de vocale en instrumentale kunst en tenslotte zal versterken de banden, welke door het festival worden aan geknoopt of vernieuwd, opdat door eendrachtig samenwerken het zal gelukken aan Uwe vereeni- gingen de plaats te verzekeren U, uit overwegin gen van socialen en opvoedkundigen aard, ten volle gerechtigd is. Aan het Bestuur der Lledertafcl „Tot Bloei der Toonkunst" wenschen wij van harte succes toe met zijn schoone poging en vertrouwen dat deze voldoeining zal schenken aan allen, «lie daaraan hunne krachten hebben gegeven. M. H. Ik ledig dit glas op het welzijn van de vereenigingen, die hier zijn vertegenwoordigd en niet het minst op de jubileerende Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Mijne Heeren, Wanneer ik als Voorzitter van het Uitvoerend Comité van het Festival een oogenblik het woord vraag, tlau is «lat op de eerste plaats om een plicht van dankbaarheid te vervullen, van dank- baarheid jegens het gemeentebestuur, voor de officieele ontvangst der deelnemende vereeni gingen. Het «loet zoo aangenaam aan, wanneer men bij het organiseeren van een of ander feest, van alle zijden medewerking mag ondervinden en dat vooral, wanneer die medewerking komt van offi cieele lichamen. Wij gevoelden ons daarom vereerd, toen wij mochten vernemen, dat <lc gemeenteraad besloten had, de deelnemende vereenigingen namens de gemeente op het stadhuis te ontvangen. Uit strekt tevens tot eer van de jubileerende vereeniging, omdat daardoor het bewijs geleverd is, dat de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst", als ver eeniging hoog staat aangeschreven en Uwe volle sympathie geniet. Edelachtbare Heer Burgemeester, namens het Uitvoerend Comité dank ik U, en in U het ge ilede Gemeentebestuur, voor deze plechtige ont vangst. Op «Ie tweede plaats vind ik de gelegenheid te mooi, om hiervan geen gebruik te maken en de Heeren ufgcvuardigden der verschillende vereeni gingen een welkom toe te roepen namens het festival comité en de jubileerende vereeniging. Door Uwe komst toont gij, dat de liefde die er tusschen de vereenigingen onderling moet be staan, bij U niet verflauwd is. Integendeel, gij wilt U met Uwe zusterverenigingen komen ver heugen en met haar medejubelen, omdat zij het voorrecht geniet haar 10-jarig bestaan te mogen vieren. Wij danken U dan voor Uwe komst en wij hopen, dat Uw verblijf ouder ons voor U aange naam mag zijn en gij hiervan de beste herinne ringen moogt medenemen. Moge dan met Uwe medewerking het festival slagen, tot Uw aller voldoening en tot groei en bloei der jubileerende vereeniging. JliU fcfl >111 190 M l ll'A l ifl 1.1911 5590.— 4880.— 6475.— 593L 0030. 6689. 5939. 5894.— Kaats- gc- GEMEENTERAAD HAARSTEEG. Gistermiddag 5 uur kwam de Raad dezer meente ten gemeentehuize bijeen. Voorzitter: tic Edelachtb. Heer Van Bokhoven. Secretaris: dhr. Kouwenberg. Bij «ie opening door den Voorzitter zijn afwezig de hereen Buis en v. d. Heijden. De notulen worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan «ie orde: le Ingekomen stukken: Ingekomen is o.a. A. Koninklijk Besluit van 16 Mei 1027 Nr.45 waarbij het door den Raa«l ingestelde beroep ongegrond is verklaard en be sluit van Ged. Staten van 8 Juni 1927 G. Nr. 16 tot aanvulling der Gemecntebegrooting 1927 en tot goedkeuring «lier begrooting. Deze besluiten zijn gelijkluidend met «lie van het vorig jaar. Vervolgens is van den Minister nog liet vol gende schrijven ingekomen: 's-Gravenliage, 4 Juni 1927. Bericht op adres van 15 April 1927 betref- lende kracht gemeenteraad Hedikliuizen. Krachtens machtiging van «ie Koningin van 29 April 1927 No. Gl. lu-b ik de eer U mede te dcclen dat de aangelegenheid vermeld in Uw nevenver- meld schrijven, mij, na verkregen inlichtingen, geen aanleiding geeft tot eenigerlei tussclien- komst. Dc Minister v. Binnenl. Zaken cn Landbouw. DobbelsteenWe hebben dat nou weer gehoord, maar 't komt alles op 't zelf«lc neer. D'r staat na verkregen inlichtingen. Ik betwijfel sterk of dc inlichtingen wel aan 't goede adres zijn gevraagd. Daarom zou ik willen voorstellen om liet volgende schrijven te zenden aan den Minister van Bin- nenlandschc Zaken Voorzitter: Ik wil er niets van hooren en ik zend niets in. Dc lieer Dobbelsteen begint te lezen. De Voor zitter gaat er fel hamerend tegen in. Dobbelsteen. Ik wil 't locli lezen en Voorzitter (hamerend)Ik stuur 't niet weg. U behoeft niets voor te lezen. Onderwijl leest 1). «loor. Dc Voorzitter Iaat ge- duebt den hamer hooren. Voorzitter: Als U zoo «loor gaat seliors ik de vergadering. De heer Dobbelsteen houdt even op. Dobbelsteen: U hebt te luisteren. De Voorzitter hamert. Voorzitter: Ik luister niet. Dobbelsteen: Ik maak er een voorstel van cn ik verzoek asjeblief een oogenblik stilte. Voorzitter: U kunt lezen wat u wilt, ik neem 't niet aan. De lieer Dobbelsteen leest daarna het volgende schrijven voor: Aon Zijne Excellentie «ie Minister van Binncnlandsche Zaken 's-Gravenhagc. Excellentie. Uw schrijven van 4 Juni 1.1. in antwoord op een door ons aan Hare Majesteit «ie Koningin der Nederlanden gericht schrijven van 15 April 1.1. kwam in ons bezit en namen wc van den inhoud goe«le nota. Of de door U verkregen inlichtingen juist zijn, zullen we in het midden laten, ook op verdere tusschenkomst zullen we niet aandringen, maar wel zouden we liet op prijs stellen, indien tic door ons gestelde vragen positief werden beantwoord. Ons komt het voor, dat, wanneer «loor eeniger lei oorzaak, onze vragen onbeantwoord worden gelaten, hierdoor een gevaarlijk precedent wordt geschapen en wetswijziging op onderhavige pun ten, de beste oplossiug zou zijn. Met belangstelling Uw antwoord wachtend, Hoogachtend, De Raad «Ier Gem. Hedikliuizen. Hedikliuizen, 28 Juni 1927. Dobbelsteen: (reikt 't schrijven aan den Secre taris) Dan zorgt U er wel voor. Voorzitter: Neen, neem 't niet, geef 't maar weer terug. Dobbelsteen: Maar U wilt er zeker wel nota van nemen. Voorzitter: Neen hoor, pak 't maar weer mee. Ga maar naar den Volkenbond. Dc vergadering wordt heftig. Verschillende leden spreken één moment wild «loor een alles overstemd «loor het gehamer van den Voorzitter, die de agenda verder wil afwerken. Voorzitter (tot v. Vrede)Ik verzoek U om stil te zijn als ik spreek, anders heb ik liever «lat U de vergadering verlaat. v. Vrede: Ik kan me beter houden dan U, want U zit er den licclcn tijd tusschen te praten. Voorzitter: We gaan verder met de agenda. Dobbelsteen: U hebt de besluiten van Raad uit te voeren anders niets. Voorzitter: (hamerend): Dan is er ingekomen een proces-verbaal van Kasopname bij den Ge meente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is. (Dc vergadering is weer cenigszins tot rust gekomen). - Nog is ingekomen 't besluit van liet Centraal Stembureau tot benoemd verklaring van dc leden van den Gemeenteraad «-n mededeeling ingevolge art. 13 voorlaatste lid der Gemeentewet. Wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals «1c begrootiiig cn rekening der Gezondheidscom missie bver '28 en ,25. 2. Onderzoek «Ier geloofsbrieven der nieuw ge kozen raadsleden, voorzoover die zijn ingekomen. De voorzitter schorst dc vergadering en ver zoekt «ie heeren Winkel, Dobbelsteen en v. He- niert om «le geloofsbrieven te onderzoeken. Na heropening deelt «1e lieer Dobbelsteen mede dat alle stukken in orde zijn bevonden. 3. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente- begrooting 1925. Dc af- en overschrijvingen werden na toelich ting goedgekeurd. 4. Vaststelling vermenigvuldigingsfactor voor G. I. Belasting 1927-1928. Voorzitter. Volgens de begrooting ineenen we tien factor te kunnen stellen op 3. B. en W. heb ben dit nagegaan en nu is de hooiopbrengst wel iswaar veel minder geweest, muur toch meencn wc 't er wel op te kunnen wagen. v. Ilcmcrt. Ik dacht dat 't minder zou wor Met al dat juichen. oorzitter. 't Kan niet. «Ie opbrengst va: hooi was dit jaar 2300 minder en dan 1100 In de kwade posten. Als we verlagen krijgen we een zoodanig nadeelig slot, «lat volgend jaar aanmerkelijk moeten verhoog. v. Vrede. Haarsteeg juicht, maar ik z toch maar 4 afdoen. Voorzitter. Dat kan niet. U wilt wel de ven doen maar de inkomsten er niet tcgei stellen. v. Vrede. Ik hen er toch voor, om 't op 2 brengen. (Wederom wordt de vergadering ietwat moerig). Winkel (tot v. Vrede). Neen, geen knipoo geven. Da's geen manier, ronduit sprekeu. v. Vrede. Ik zit niet te knipoogen. Dobbelsteen. Neem er toch geen notitie va. v. Vrede. Maar ik zou 't toch met 4 .>1nnrzi,,er' 'l Gmd niet. De hooiopbrengst 2J00 minder, dan 1100 kwade posten en v. Ilcmcrt. Hm, daar komt «le ontnuchtering Zonder hoofdolijkc stemming wordt de ve. ingvuldigingsfactor vastgesteld op 3. Hel gemeenteverslag wordt ter visie gelegd. Rondvraag. Dobbelsteen. Ik zou nog wel eens iets wi" vragen over «1e gem.-arbeiders. Welk loon L hen «le lui die vast zijn. Voorzitter. Vragen kunt u schriftelijk indien Dobbelsteen. Nou moet u niet dwars worder Voorzitter. Ik ben niet zoo dwars als u. Dobbelsteen. Toch wel. De voorzitter hamert. liet lid Dobbelsteen vraagt vervolgens om i loon der mandwerkers die ook gedurende den v ter een gelijk loon houden, tot zekere propo terug te brengen. Voorzitter. Een voorstel kunt u doen. Dobbelsteen. Dan stel ik voor 0111 't terug te h gen op 2.25 per dag v. Heniert. En in den zomer op 2.50. Voorzitter. Ik zal 't in omvraag brengen. Welli. Winkel. Ik wil er ook even wat op gen. Dobbelsteen zegt dat nou wel om met I te verlagen, maar wat zal dat nou voor 3 sonen Dobbelsteen, 't Zijn er twee. Winkel. Nou goed, dan twee, wat zal nou 3 maanden Dobbelsteen. Neen, zes maanden. Winkel. Wat maakt dat nou voor twee perse ,a uit over zes maanden. Toen anderen voor werkten, deden zij 't voor 2.50. Dobbelsteen. Dan moeten ze ook altijd kom Lïn cn niet zooals nu alleen met slecht weer hij gemeente komen aankloppen. In stemming gebracht wordt het voorstel 1 helsteen aangenomen met op een na algemti stemmen. Tegen stemde de heer Winkel. Voorzitter (hamerend). Dan sluit ik de ver' 1 dering. Dobbelsteen. Neen, neen, we zijn nog niet j a: 't eind gekomen. Voorzitter. Ik wel. Dobbelsteen. Ik niet. Ik heb nog voorstelleL1 Voorzitter. Stel maar voor. Dobbelsteen. Kruchten kwam tijdelijk «Ie gemeente en nou schijnt hij stilzwijgend vasten dienst te zijn. Zoo iemand moet men l op gelijken voet behandelen als de werkloozer v. Heniert. Natuurlijk, want 't is hier toch f pliilantropische inrichting. Dobbelsteen. Ik zou 't loon willen brengen 70 van «lic welke in vasten dienst zijn. Wordt aangenomen met op een na aigeme< stemmen. Tegen stemde de lieer Winkel. Voorzitter. Je maakt dc menschen maar gelukkig. Daar geven jullie niets om. Dobbelsteen. De verpachtingen zouden 1 voortaan «ioor tien Raad worden gehouden. Voorzitter. En als er een verpachting is, v schijnt er geen menscli. Dobbelsteen. U hebt zicli te liomlcn aan Raadsbesluit. Voorzitter. Hebt ii nog meer voorstellen? Dobbelsteen, 't Besluit ligt er cn «lat hebt li handhaven. Voorzitter. Anders nog iets? v. Vrede. Moeten de lantaarns er «len liee zomer blijven staan 0111 te verroesten? Voorzitter. Nog meer voorstellen? Niet, dai sluit ik de vergadering. .is .X0 is i90' .1 Mi 7l/2 uur li IE flb. Bill

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6