DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Klooster- riï". Luiermand SS „Geen goud zoo goed" Kantoorboeken, Studie- en Leesboeken No. 54. Zaterdag 9 Juli 1927. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Komt de Koning van Engeland naar Eindhoven. Een toespraak van Koning George tot het Britsche Wereldrijk? Het „Huisgezin* bracht dezer dagen onderstaand bericht. Naar wij bij geruchte vernemen, (nadere bevestiging konden wij nog niet verkrijgen) zou het in de bedoeling liggen van den koning van Engeland om een bezoek te brengen aan de Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoven. Dit gerucht loopt inderdaad. Niet voor het eerst trouwens; eeni- gen tijd geleden reeds, nog vóórdat Koningin en Prinses te Eindhoven kwamen, liep het geruicht dat de Koning van Engeland naar het Philips- laboratorium te Eindhoven zou komen om vandaar uit het Britsche wereld rijk toe te spreken. Of het gerucht waarheid bevat is onmogelijk te zeggen. Eenerzijds lijkt het niet bepaald waarschijnlijk, dat George V. R. I., naar het bescheiden Eindhoven in 't kleine Nederland zou komen om van daar uit, daartoe welwillend in staat gesteld door een Nederlandsche firma het Britsche Empire toe te spreken 1 Anderzijds is het prachtisch de éénige mogelijkheid voorZ. M omdat eenjin Engeland uitgesproken, te Eind hoven langs lijn- of radiotelefoon op gevangen en op de korte golf heruit gezonden redevoering blijkens de ondervinding met Mengelberg concer ten veel minder goed over komt en de Koning zich niet aan een misluk king kan blootstellen. Wil de Kroondrager van het Britsche Wereldrijk in navolging van de Konin- der Nederlanden zijn overzeesche ge bieden toespreken, dan moet Z. M. naar Eindhoven komen. Op het oogenblik kan men te Lon den nog alleen met Zuid-Afrika spre ken. T. Ct. Een reis naar en door Ned.-Indië voor 6 jongelui Het bestuur van de vereeniging „Jan Pietersz-Coen verzoekt ons onder de aandacht van belangstellenden te brengen, dat de vereeniging, evenals de vorige jaren, ook in 1927 een zestal jongelui in de gelegenheid zal stellen onder geleide een reis naar en door Nederlandsch-Indië te maken. Bedoelde jongelui moeten het eind examen van gymnasium. H. B. S. of Handelssch reeds eenige jaren achter den rug hebben. Degenen, die mee nen in aanmerking te kunnen komen, moeten zich schriftelijk aanmelden, met opgaaf van gegevens omtrent leeftijd, studie, voorgenomen plannen, event, referenties, enz. vóór 25 dezer bij het secretariaat Vljgedam 26, Am sterdam. Bedoelde groep zal waarschijnlijk einde October naar Nederlandsch-Indië vertrekkenin overleg met het Kolo niaal Instituut zal over de reis, welke ongeveer 4'/a maand zal duren, eenig voorbereidend onderricht vooraf gaan. Nog wordt medegedeeld, dat ouders, die het wenschelijk achten, dat hun zoon in aanmerking gebracht wordt om een reis als voorbedoeld mede te maken, zich bereid moeten verkla ren naar gelang van hun financieele draagkracht in de kosten bij te dragen, terwijl het bestuur zich "voorbehoudt, nadere voorwaarden te stellen. Bezuiniging by de Ned. Spoorwegen. Met ingang van 15 Juli zal een aan. tal kleine stations van de Nederl. Spoorwegen omgezet worden in hal ten. De chefs van de stations zullen worden overgeplaatst. Het vertreksein voor de treinen, aan de halten zal wor den gegeven door de hoofdconduc teurs. Nymegen overvleugelt Arnhem. Vrijdag 1 Juli is Nijmegen de groot ste gemeente van Gelderland gewor den. Vrijdag kwam daar het 15e reg. inf. uit Delft in garnizoen, tellende 12 officieren 33 onderofficieren en 251 korporaals en manschappen. Met in begrip van deze nieuwe bewoners overtreft nu het zielental van Nijme gen dat van Arnhem. Thans telt Nijme gen ongeveer 79.000 inwoners. De pacificatie bereikt. Een succes voor minister v. d. Vegte. De directies der N.V. Drukkerij Ja cob v. Campen en de N.V. „De Een heid" zijn naar aanleiding van een door den minister van Waterstaat uit gesproken wensch, gekomen tot een regeling, waarbij belangen hunner zijds geen belemmering meer behoe ven te vormen voor een pacificatie van den neutralen Radio.Omroep. De nachtelijke uitstapjes van de Belgische annexionisten. De politietroepen langs de grens versterkt. Naar De Morgen verneemt, zijn naar aanleiding van de herhaalde nachte lijke grensoverschrijdingen door Bel gische annexionisten, die in de Lim- burgsche en Brabantsche grensdorpen biljetten aanplakken, fle pojijtietroe- pen langs de grens versterkt. Zij pa trouilleeren veel, zoowel overdag als vooral ook des nachts, om eventueele verdere plaklustige bezoekers uit Bel gië op een afstand te houden. GEMENGD NIEUWS. EENE ONTPLOFFING. Zes dooden. In de dynamietfabriek te Arendonk bij Turnhout heeft gisterochtend een zware ontploffing plaats gehad. Zes arbeiders zijn gedood en de stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Men meldt uit Eindhoven: Te Aerendonk (België)', vlak bij het Nederlandsche grensdorp Reuzel, heeft gistermiddag een ontzettende dyna. mietontploffing plaats gehad in de fa briek van de Société d'Aerendonk Ex- plosifs, waarbij zes personen werden gedood. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Alle personen, welke in de zaal, waar de exploisie heeft plaats gehad, aanwezig waren, zijn gedood. Gistermorgen bleek, dat in een der af- deelingen een dynami,etpa;tronen-ma- chine niet naar behooren functioneer de. Door den bedrijfslijder werd een onderzoek ingesteld. Bij dit onderzoek ontstond plotseling de ontploffing. Er werd een vreeselijke verwoesting aangericht. Ook in de nabijgelegen af. deelingen. De ontploffing verwekte een vreeselijke paniek in de fabriek, waarop ongeveer 100 personen werk zaam zijn. Velen werden licht gekwetst terwijl een groot deel van het perso neel, vooral de vrouwen en meisjes, bewusteloos raakte, vermoedelijk van schrik. De lijken werden vreeselijk verminkt onder de puinen te voor schijn gehaald. Sommige lijken ble ken geheel onherkenbaar en in stuk ken gereten. De bewusteloos geraak ten werden spoedig weder bij kennis gebracht. Medische hulp werd ver. leend door twee doktoren, n.l. de hee- ren Verhoeven en Opdebeek. Door de groote verwoesting, in de fabriek aan gericht, zal het bedrijf vermoedelijk stagnatie ondervinden. Drie afdeelin- gen zijn totaal vernield. Gistermiddag is het parket uit Turn hout ter plaatse verschenen, teneinde een onderzoek in te stellen. De knal van de ontploffing werd tot op tien kilometers in den omtrek dui delijk waargenomen. DE RAMP OP DE BROCKENBAHN. Acht dooden, 22 gewonden. Bij het ernstige spoorwegongeluk op de z.g. Harz Querbahn zijn ook twee vrouwen om het leven gekomen. Alle lijken zijn door den sterken stroom, die talrijke ontwortelde hoornen mee voerde, zeer gehavend; het water scheurde den dooden de kleeren van het lichaam, zoodat het vaststellen der identiteit met groote moeilijkheden gepaard gaat. Verschillende lijken zijn op een afstand van verscheidene K.M. van de plaats des onheils terugge vonden. Over de ramp zelf vernemen wij de volgende bijzonderheden: Toen de locomotief op het midden gedeelte van den dijk was gekomen, brokkelde deze onder haar weg. Rails en dwarsliggers bleven een oogenblik in de lucht hangen en stortten daarop onder het gewicht van de locomotief naar beneden. De locomotief zelf stortte ook omlaag, waarbij zij een paar maal over den kop sloeg. In haar val sleurde zij den bagage-wagen en een wagon tweede klas met zich mede; de koppeling van dezen laatsten met den daarop volgenden wagon brak evenwel niet af, tengevolge waarvan de meegesleurde wagon in loodrech ten stand naar beneden hing en aan zijn boveneinde door de volgende wa gons werd vastgehouden. De reizigers, die zich in den wagon tweede klasse bevonden, werden op verschrikkelijke wijze door elkaar ge slingerd. Allen trachtten zich langs het benedeneinde van den wagon in veilig heid te brengen. Zij sloegen de ramen der coupé's in en slaagden er ook voor het meerendeel in, naar buiten te komen. Twee dames, die zich door het coupé-raampje aan de andere zijde trachten te redden, vielen in het water en verdronken. Van de gewonden, die naar het zie kenhuis zijn overgebracht, konden er vijf spoedig worden ontslagen. Brand weer en spoorwegpersoneel zorgden voor het verleenen der eerste hulp. Eerst nadat de strooinende regen had opgehouden en het water begon te zakken, kon men een overzicht der ramp krijgen. De Harz-Querbahn is genoodzaakt het verkeer tusschen Wernigerode en Drei-Annen-Hohne gedurende eenige dagen stop te zetten. Ook het verkeer tusschen Schierke en den Broeken moest heden worden stopgezet, daar bij Eckerloch de dijk eveneens door het water ondermijnd bleek te zijn. De rivier en de beken voeren nog steeds groote watermassa's met zich mee; boomen en struikgewas worden weggespoeld en zelfs bruggen bleken tegen het geweld van het water niet bestand te zijn. O.a. is een brug bij Hasserode door het water vernield cn meegesleurd. Het zal dan ook nog verscheidene dagen duren, alvorens h'd verkeer op dit traject hervat zal kunnen worden. Wernigerode, 7 Juli. Officieel wordt medegedeeld, dat tot nu toe is vastge steld, dat acht personen zijn gedood en 22 gewond. Vijftien van laatstgenoem den zijn in het ziekenhuis te Wernige. rode. Er zijn geen Nederlanders onder. EEN ONGELUK BIJ HET PAARDRIJDEN. Prins Friedrich Sigismund van Pruisen, die jongstleden Zondag te Luzcrn de Olympische veelzijdigheids- prijs heeft gewonnen, is Dinsdagmor- bij het trainen ernstig gevallen. Bij het nemen van een zware hindernis viel zijn paard. De prins stortte uit het zadel, maar bleef met één voet in den stijgbeugel hangen, waardoor hij ver scheidene trappen van zijn paard kreeg. Bewusteloos werd hij in een kliniek gebracht, waar men zware in wendige kneuzingen, longkwetsuren, vijf gebroken ribben en een scheur in de lever constateerde. Nog in den loop van den nacht werd de prins geopereerd, men vrees de echter dat hij het er niet levend zon afbrengen. Inderdaad is hij ook om drie uur overleden. Duitschland verliest in hem een van zijn ruiters. De prins, die eenigen tijd geleden in Nederland nog verschillen, de successen heeft geboekt, gold als Duitschlands beste troef op de Olym pische Spelen in 1928. Prins Friedrick Sigismund was een zoon van prins Friedrich Leopold. Hij was gehuwd met Marie Louise, prin ses van Schaumburg-Lippe. Hij laat twee kinderen, een meisje van 9 en een jongen van 8 jaar, na. GOEDE ZOMER-VOORUITZICHTEN? De hitte-kans 6 maal grooter dan de kans op koelte. Tot troost voor degenen, die, ont moedigd door het almaar trieste en sombere weder, hun vacantie-plannen hebben laten varen en in hopeloos pessimisme reeds kolen opgedaan hebben voor Augustus, kunnen de vol gende bemoedigende gegevens dienen, die ons de wederstatislieken verschaf fen. Het feit, dat de voorzomer, afgezien van eenige dagen in Mei, bijzonder koel en regenachtig is geweest, is eerder voor het verder seizoen moed-gevend dan onrust-wekkend. In het algemeen toch kan men zeg gen, dat e^n koele voorzomer betere beloften voor den midzomer inhoudt dan een zeer mooie en heete. Als regel geldt voor ons klimaat, dat de laat beginnende zomers de beste zijn. Niet voor niets heeft men het be. gin van den zomer op 21 Juni gesteld. De werking van den hoogsten zonne stand doet zich eerst drie a vier we ken na zijn optreden in zijn vollen omvang gevoelen. Zoo kan men den vollen zomer met gemiddeld de hoogste temperaturen pas in den tijd van 15 tot 23 Juli ver wachten. Niet zeldzaam zijn de geval len, waarin de grootste hitte pas later, vaak eerst in Augustus, zich doet ge voelen Met nadruk dient er op gewezen dit tot troost voor hen, die, nu Mei en Juni te koel waren, geen zomer meer verwachten dat een zomer, die van April tot September warm en mooi is, zoo goed als niet voorkomt. Wanneer er in den zomer 2 a 3 maanden achter elkaar zijn, waarin een wezenlijk boven het normale stijgende, gemiddelde tem peratuur valt te noteeren, hebben wij alle reden van een beslist warmen zo. iner te spreken. Dat er 4 of 5 maanden achter elkaar een belangrijk boven het normale gaande temperatuur heerscht, komt $lechts eens of tweemaal in de hon derd jaren voor. De laatste „groote zomers" van dien aard dateeren van 1834 en 1868. De gewone warme zomers blijven meestal tot den langsten dag of begin Juli van grootere hitte vrij. In de laat ste decennia is bijna zonder uitzonde ring gebleken, dat die jaren, welke reeds vóór midden Juni temperaturen van 32 en meer graden Celsius in den schaduw brachten, later slechts een vrij goeden of zelfs beslist slechten zomer opleverden. De wegens hun hitte beroemde of beruchte zomers 1904, 1911 en 1921 be gonnen eerst laat in het jaar, in Juli en waren in den voorzomertijd eerder koel dan warm. De slechte voorzomer van dit jaar is dus eerder een gunstig dan een ongunstig voorteeken voor het komende seizoen. De gevallen, dat het koele en regen achtige weer van een voorzomer ook in den mid- en nazomer bleef aanhou den, zijn buitengewoon zeldzaam. In de laatste tientallen jaren noteerden wij slechts één, geval van dien aard in het jaar 1916. Is het om deze redenen reeds gewet tigd, goede verwachtingen voor den verderen zomer te koesteren, zoo wordt die hoop nog versterkt door het feit, dat Maart dit jaar minder koel was dan dit normaal het geval is. De weersta tistieken leeren, dat als Maart warmer dan gewoonlijk is en dan door een overwegend koele April en Mei gevolgd wordt, er bijna steeds een warme zo mer volgt. In de laatste 2U0 jaar noteerde men 18 maal een maand Maart, die zoo warm was als die van dit jaar of war mer. Op deze 18 warme Maartmaan den is slechts tweemaal 1836 en 1903 een koele zomer gevolgd. Onder de resteerende warme zomers dezer categorie waren er drie bijzon der heet, n.l. die van 1756, 1557 de heetste zomer der laatste twee eeuwen en 1761, terwijl verder tot de be doelde reeks de beroemde hitte-jaren 1794, 1846 en 1859 behooren. Op grond der statistieken wij onlleenen de gegevens aan de „Germa- nia", zoodat men er rekening mee dient te houden, dat ze op Duitschland betrekking hebben en dus wel niet in allen deele voor ons land zullen op gaan kan men dus zeggen, dat de kans op een overwegend goeden en warmen zomer dit jaar minstens 5 a 6 maal zoo groot is als die op een koe len zomer. Zou het verdere zomerseizoen inder daad warm zijn, dan wil dit nog niet zeggen, dat er zich weinig regenval zal voordoen. Heete zomers hoeven nog niet bijzonder droog te zijn. Juli 1914 en Augustus 1917 hebben getoond, dat groote warmte en groote neerslag heel goed hand in hand kunnen gaan, voor al dan wanneer onweders vaak de hitte onderbreken. Aan onweders rijke zo mers gelden terecht als de vrucht baarste. Want zonder onweders zou menige warme zomer droogte en! dor heid brengen voor de gewassen. Zaterdagnacht 2 uur heeft de marechaussee te Ommen iemand aan gehouden wegens het rijden op een fiets zonder licht. Het bleek een Duit- scher te zijn. die bij fouilleering in 't bezit werd bevonden van een browning en inbrekerswerktuigen. - De man werd in de kazerne opge sloten. Zondagochtend werd door den heer Rinck, hoofd der school te Lemele, aangifte gedaan, dat er 's nachts bij hem was ingebroken en f 1000 was gestolen. De Duitscher bleek ook in het bezit van dat gestolen bedrag te wezen. Hij is naar Zwolle overgebracht Zondagochtend schoot de 8 jarige H. de R. te Etten zijn 10-jarige broertje P. met een zelfgemaakten handboog waarop een pijl met eschdoompunt in het oog. De geneesheer vond over brenging naar de kliniek te Breda noodzakelijk. Het jongetje zal het licht uit het getroffen oog moeten missen. Bij Büderich is de Nederlandsche schipper Johan van Hattem, uit Rotter dam, door een ongeluk van het schip Dekens in de Rijn gevallen en verdron ken. De 19 jarige kantoorbediende j v. B. uit de Essenburgstraat is op den Coolsingel, nabij 't Calandplein te Rot terdam, tegen een tram gefietst. Met 'n hoofdwonde en een hersenschudding is hij in het ziekenhuis aan den Cool singel ter verpleging opgenomen. De 53 jarige havenarbeider D. T. uit de Banjonetstraat is aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam lig gende stoomschip Kodij getroffen door een hijschbalen, welke uit een strop schoot. Met etn ernstige verwonding aan de rechterzijde is hij in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen Opeen onbewaakten overweg te Nijkerk is de 80-jarige H. v d. Brink door den trein gegrepen en gedood. Op het Noord-strand te Schier monnikoog is het lijk van een mans persoon aangespoeld gekleedin blauwe kiel en zware broek, met klompen. Vermoedelijk is het van den jongen man, die onlangs te Dokkumer Nieuwe Zeilen is verdronken. Te Andijk ('bij Enkhuizen) is giste ren, na afloop van het zangersfeest, een Belg, genaamd A. Bosschaert, door 'n arbeider uit Drente met een mes ge stoken. De Belg is in den afgeloopen nacht naar het Enkhuizer ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Er schijnt weer een moord in 'n trein te zijn gepleegd, ditmaal in den trein Grenoble—Parijs. In een coupé tweede klas heeft men gistermorgen bij aankomst sporen van bloed en herse nen gevonden en bij het station Senne- cey-le Grand is op de spoorlijn 't lijk van een man gevonden, met ingeslagen hersenpan. Ook is er in de nabijheid van het lijk een hamer opgeraapt Stroomopwaarts van het punt, waar de Ain in den Rhóne valt wilde Dinsdag een gezin van vijf menschen: vader, moeder en drie kinderen met'n pont de rivier oversteken. Er brak een kabel van de pont en de menschen werden in het water geworpen. Slechts één der kinderen kon worden gered. balsemende Sr'enTcht Gisteren avond is een plm. 5 ja rig jongentje nabij de tol te Hillegers- berg door een auto doodgereden. Het lijkje is door de politie naar de alge- meene begraafplaats aldaar vervoerd. De 27 jarige Duitsche zeeman H. Bdie woonde aan boord van het Duitsche stoomschip Gillhausen, is van nacht omstreeks 1 uur, vermoedelijk door een misstap op de loopplank, na bij dok vier van de Mij. Nieuwe water weg te Schiedam te water geraakt en verdronken. Een andere schepeling zag op eenigen afstand het ongeluk ge beuren en sprong B. nadeze was echter al in de diepte verdwenen. Tot nu toe is het lijk niet gevonden. Gistermiddag is het 13-jarige zoontje van v. d. Berg, wonende aan de Breestraat te Middelburg, bij het zwemmen in het kanaal verdronken. Te Lüneberg bij Merseburg zijn verleden week in de stikstoffabriek twee arbeiders bij het instorten van een steiger gevallenen op slag gedood. Ook gisteren stortten kort achter elkaar een 42 jarige en een 20 jarige schilder van dezelfde steiger. Zij zijn eveneens aan de bekomen wonden overleden. Uit de Singelgracht te Utrecht de Willemsbrug is het lijk van een onbe kende vrouw, naar schatting van 45 jaar, opgehaald. Te Goirle (N. B.) is eergister avond het l'/a jarige kind van v. A. uit de Groenstraat een kuip met waschwater gevallen. Toen het onge luk bemerkt werd, was de kleine reeds bewusteloos, Het gelukte den plaats- vervangenden geneesheer uit Goirle, de levensgeesten weer op te wekken, doch gisternacht is het kind overleden. Te Auckland, in Nieuw Zeeland, heeft men een geheel gezin van Vader, moeder, dochter en zoon dood in hun huis gevonden, allen met schotwonden. De dokters gelooven dat zij al tien dagen dood waren, toen men hen vond. Het waren landverhuizers uit Enge land. De 24 jarige zoon Cilin Kiddell had een schapenhoeve te Mangaweka ongeveer 200 K M. van Wellingtod, ge kocht en was van plan daar met zijn vader, een gepensioneerd douane com mies uit Folkestone, te werken. De zoon was al zes jaar in Nieuw Zeeland in het boerenbedrijf geweest. Wat er met de menschen gebeurd is, weet men nog niet. DE OPDRACHTEN, DIE ONS VERSTREKT WORDEN VOOR DE LEVERING VAN (vast- en losbladig) NEMEN DAGELIJKS TOE. WIJ BESTEDEN DAARAAN DAN OOK DE MEESTE ZORG EN BEVELEN OOK DEZE AFDEE LING GAARNE AAN. - WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN. 3 millioen New Yorkers zijn naar schatting op Onafhankelijkheidsdag de stad ontvlucht. Er adden talrijke on gevallen plaats, die aan 235 personen het leven kostten; eenige tientallen vonden den dood bij het baden en, zwemmen, terwijl voorts eenige tien tallen personen het slachtoffer werden van ontploffingen bij het afsteken van vuurwerk. De tecrc huid vö durend bloot a een bijzondere zalf huidplooien te zuiveren en te genezen. Zulk een zalf als Akker's Kloosterbalsem, (60 cent) die dan ook in geen luiermand mag ontbreken. Koopt daarom nog heden een pot - ook in tal van an dere gevallen zal Kloosterbalsem goede diensten kunnen bewijzen (bij brand- snij- cn andere wonden, insectenbeten en als wrijfmlddel bij rheumatiek en spierpijn). Zijn heerlijk ver zachtende pijnstillende en ontsteking-we-ende eigenschappen zijn de oorzaak van het korte, duizenden i

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5