OE fcCHD Wil HET ZülflEH. De Nieuwste ViUhoedies Cabaret Hotel Gerris. Firma JOUR SMOLDERS, liighlerslr. 33 's-HERTOGENBDSEH, Tel. 653. Eiken dag Matinée ATTENTIE. Prima 'zware Aluminium kookpannen. PAiViES 1 f 3.90. No. 54. Zaterdag 9 Juli 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 Juli 1927. Zooals gebruikelijk zal ons blad in de a.s. KERMIS WEEK slechts éénmaal verschijnen en wel VRIJ DAG 15 JULI a.s. Advertenties en Berichten worden ingewacht dien dag uiterlijk tot 9 uur voormiddag. Heeren adverteerders en berichtgevers gelieven hiermee wel rekening te willen houden. Onze bureaux zijn in de a.s. week slechts geopend tot 6 en niet tot 8 uur. Kermis-Zaterdag na 1 uur gesloten. Kermis te Waalwijk. Evenals 't vorig jaar zullen op 't kermisterrein vermakelijkheden komen die gezien mogen worden, we noemen de sioomcarousel van Van Bergen, de poffertjeskraam van Consael, de schouwburgloge van Leon Dassi (vanaf Dinsdag en volgende dagen), de danstenten van Jacobs en Kunkels, het bekende circus Libot, zoodat er voor inwoner en bezoeker van iets goeds zal zijn te genieten. Men vindt ze op de Markt, in de Stationsstraat, Mr. van Cooihstraat en ook in v m. Baardwijk zijn nog een paar verma kelijkheden opgeslagen. Daarenboven hebben de caféhouders en gezelschap pen gezorgd voor goede variété s, voor strijkjes, voor spiegelgladde dansvloe ren met prima orgels e. m. d. De Liedertafel opent zooals te doen gebruikelijk de kermis met eene Volks- matinée op*Zondagochtend, terwijl in café „de Twee Kolommen" en in de .Korenbeurs" de specialiteiten die daar voor die dagen zijn geëngageerd, alsdan zullen debuteeren. Aangename uurtjes zullen hier zer zeker gesleteu worden, temeer waar eiken dag mati née's gegeven zullen worden, wat andere jaren niet het gevai was. Des namiddags zullen deze specialiteiten en strijkjes in andere zaken hun amu sementen voortzetten en tot aangtna- me verpoozing nooden De Witte Bioscoop heeft weer voor een prachtprogramma in deze dagen zorg gedragen. Wij noemen voor de opening „De onbekende soldaat". Zij heeft hare sporen in 't saamsieiien van uitstekende kermis-programma's reeds lang verdiend en zal daarvan de re sultaten wel weer ondervinden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. In den namiddag openen de dans gelegenheden hun deuren en kart het daar, vo >ral bij deze temperatuur, warm toegaan. Maandag zal de Harmonie St. Cris pijn een oud gebruik doen herleven, n.l. een matinée geven voor hare leden en 't publiek, met medewerking van 't bekende trio de Laat. Voor een en ander is eene aanbeveling overbodig. De liedertafel „Tot bloei der Toon- kunst"' geeft tegelijk hare jaarlijksche kermismatinée in de zaal van den heer P. van Cromvoirt, waarbij de bekende Gebrs. Boesnach uit Rotterdam, die hier het vorig jaar met zoo'n enorm succes optraden, hunne medewerking verleenen, zoodat het ook hier aan amusement niet ontbreekt. Des avonds organiseert de lieder tafel .Oefening en Vermaak" in Musis Sacrum het van ouds bekende Kermis- bal der Liedertafel, dat steeds eene bijzondere attractie heeft. Dinsdag 12 en Woensdag 13 Juli treden in Musis op de „Schouwspelers" uit Amsterdam met „Kermisklanken" en „Een toffe jongen", terwijl de heldenbariton Albertini zijne mede- weking verleent. Kermisklanken is een stuk dat reeds 300 maal in Holland met het meeste succe is gegeven en ook „Een toffe jongen" had ov ral een goede pers. Dienzelfden avond en Woensdagen Donderdag d.a.v. opent de schouwburg loge in de Mr. van Coothstraat, met het „Schouwtooneel" uit Amsterdam, dat hier opvoert „Joseph in Dothan" „Dokter Klaus" en „Om 10 000 Dollar". Artistiek leider is Ko van Dijk. Wij hebben aan dit gezelschap de beste herinneringen van 't vorig jaar; wat ze ons brengen en hoe ze het brengen heeft men uit de pers uittrek sels kunnen zien, trouwens namen als M. v. d. Lugt-Melsert, Hesje Rijken van Rijk, Ko van Dijk, Co Balfoort en m. a. zeggen genoeg. De voorstellin gen zijn geheel gelijk aan die van Amsterdam en den Haag. Hier staat ons dus iets prima's te wachten, dat dubbel waard is gezien en gehoord te worden. Woensdag biedt de gilde St. Crispijn en Crispinianus heeren leden en dames een matinée aan in het café van den heer v. d. Meijs-Passier, terwijl Don derdag „Ons Onderling Genoegen" in de ruime zaal van den heer Sebille voor het voetlicht treedt Vrijdag komt Louis Bouwmeester's Revue met z'n 50 artisten, met z'n schat van kostbaarheden "in cos tumes en paarlen, van muziek en goede zetten. Beslist een evenement voor onze plaatsenomgeving.dat een revue van zoo fabelachtigen opzet en kosten hier drie dagen gegeven wordt. Wij verwijzen naar de reclames, naar 'tgeen we er reeds van schreven en nog schrijven, met als slot-wensch, dat niemand uit de geheele Langstraat verzuime dit te gaan zien. In Eindho ven deze week was de toeloop meer dan overweldigend. Ook de kinderrevue op Zaterdagmiddag moet door alle kleinen bezocht worden, 't is ook een gebeurtenis in het kinderleven. Tot slot geeft ons bekend revue gezelschap „Onderling Kunstgenot" 'n matinée op den laatsten Kermisdag, een matinée die steeds een meer dan volle zaal trekt, wat ook natuurlijk thans evenzeer het geval zal zijn. Men ziet dus uit deze opsomming dat er nog al wat te genieten valt, voeg daarbij de vele strijkjes, oa. 't bekende The Blue jacket's Band in Hotel Verwiel, dansgelegenheden el- ken dag in Musis, bij Ant van Berkel, Sebille, W. van Helvoirt, Holtzer- Passier, Wed. Jan Fransen e. m. a. waarvoor men de rubriek advertenties gelieve te raadplegen, dan gelooven wij dat elk wat wils geboden wordt en spreken wij de hoop uit dat men er een goed, doch in elk opzicht ge past gebruik van zal weten te maken en wenschen wij allen een prettige kermis. Gepolijst Belgisch fabrikaat met geïsoleerde ooren concurreerend in zwaarte, glans en duurzaamheid met elk ander fabrikaat. 38623 ZIE ONZE ETALAGE, mhhhhbhhb PARIJSCHE MODELLEN bij J. v. Well-v. Doormalen Grootestraat 2 0 7, WAALWIJK. In prijzen vanaf Louis Bouwmeesters Revue te Waalwijk. Nazes maan- Siem Nieuwenhuizen. den achtereen voor uitver kochte zalen in A'dam, Rotter dam en Den Haag met een enormsucces te zijn opgevoerd is de groote re vue van Louis Bouwmeester genaamd „nou NOQ MOOIER", met 'n vijftigtal artiesten haar jaarlijksche groote tournée begonnen. Ook te Waalwijk zal zij worden opgevoerd en wel vanaf Vrijdag 15 tot en met Zondag 17 juli. De ons toegezonden uittreksels van persver slagen van de grootste bladen in ons land roemen en prijzen deze revue als de mooiste ooit in Nederland op gevoerd, terwijl de kerkelijke pers met gerust hart een ieder kan aanbevelen deze revue, waar alles wat eenigsziRS aanstoot kan geven in vermeden is, te bezoeken. Naast een rijkdom aan costumes die ettelijke tienduizenden guldens moet gekost hebben, treffen wij als artiesten aan de bekende re vuesterren Slem Nieuwenhuizen, Hen- riette Davids, Mimi Boesnach, Willy Luers, August Kiehl, Nol Nabarro en vele anderen die ons een onbedaarlijk lachsucces verzekeren. Schitterende finales als „Struisveerenweelde „Paarlen der Zee", „Bloemencorso „Goudfantasie", „Shawls" en meerdere toonen ons een rijkdom en pracht tot nn toe in geen enkele revue vertoond terwijl een origineele Jazz-band, be staande uit prima musici een lempo en rythme brengen die de Parijsche revue's evenaren. Trouwens deze ge heele revue behoeft voor de beste te Parijs niet onder te doen. Wij kunnen dan ook, gezien de roep die van deze revue uitgaat een ieder met klem aan raden toch vooral dit schoons, dat nog nooit in Waalwijk ten toon gespreic is, te gaan zien. Men zal er geen spijt van hebben Voor bijzonderheden verwijzen wl naar de advertentie in dit blad. Op Zaterdag 16 Juli 2 uur geeft 't gezelschap van Louis Bouwmeester een opvoering van de Kinderrevue „DE AVONTUREN VAN DUIMELOT EN HOTTENTOT". Hierin werken ook alle hoofdpersonen uit de groote revue mee en worden ook verscheidene fi nales uit de avondrevue vertoond. He wordt een middag van dol vermaak voor de kinderen, die tevens zeer leerzaam is. De jongens gieren van de pret om de grappen van Hottentot (Siem Nieuwenhuizen). Kortom ook voor de kinderen heeft Louis Bouw meester het beste van het besteeen gezonden lach, een kijkspel voor de oogen en hier en daar een les voor het leven. De ouders kunnen er nu al vast op rekenen, dat ze den Zaterdagmiddag voor de Kinderrevue voor hunne kin deren reserveeren. De prijzen zijn laag gesteld, zoodat allen ervan kunnen genieten. Jubileum Ruwenberg. Zooals wij vroeger reeds mededeel den herdenkt Ruwenberg in Augustus a.s. zijn 75 jarig bestaan. Er heeft zich een comité gevormd om dit feit waardig te herdenken en een geschenk der oud studenten aan te bieden. 10 Augustus zal een reünie plaats hebben. Het Dag. Bestuur bestaat uit de heeren Th. Spierings voorzitter, Jan van Gulick onder-voorzitter, Ant. Leemans Secretaris penningmeester, J. M. Man- naerts, A. van Haandel leden. Het Eere-comité is gevormd als volgt Monseigneur Arn Fr. Diepen voor zitter 's Bosch, Mgr G van den Boer Oss, Jhr. P. S. M van der Does de Willebois 's Bosch, Pastoor E. van den Dungen Tilburg A. N. Fleskens Geldrop. Mgr. A. Hermus St. Michiel- gestel, Mr. P. J. H Loeff's Bosch, Dr. Cl. Meulemans Heerlen, Barend Mut- saers Capelle bij Antwerpen, Mgr. J. Pompen 's Bosch, Jhr J. E. van Sasse van Ysselt Boxmeer. Rector P. van Stiphout St. Michielsgestel, President A, F. Sweer.s Haaren, J. Bern. Tim mermans Waalwijk. Pastoor J. A. Wol- ters St, Michielgestel. Tea Room. De heer H. van Mil-van Sprang die zich sedert 1 juli gevestigd heeft in de bekende brood-, banket- en luxe bakkerij Goutière, is op 't goede idee gekomen om in zijn zaak een Tea Room te vestigen Men heeft er een aangenaam zitje en prima consumptie en 't ziet er allergezelligst uit. Tijdens de kermis neme men er eens een kijkje. Gaarne verwijzen we nog naar de in dit nummer vuoikumende adver tentie. m'et medewerking van alle Artisten. Rijksvakschool, Naar wij vernemen is het aantal sollicitanten naar de betrekking van hoofdleeraar in de machinale schoen industrie aan de Rijksvakschool groot ie noemen, ook uit deze streek en de schoenindustrie. Hierin is natuurlijk niet het zwaarte- ïunt dezer voor onze school belang rijke benoeming gelegen De hoofdzaak s dat wij krijgen den beste onder de besten. „Noord-Braband." Verschenen is het 84e jaarverslag der Maatschappij tot verzekering op iet Leven „Noord-Braband" gevestigd te Waalwijk. Wij ontleenen er een en ander aan De exploitatie was ook in 1926 gunstig: het aantal contracten steeg met 10.916 tot 402.597 het verzekerd kapitaal steeg met f 2.020.498 tot f34.885.321 en frs. 7.340.0C0 tot frs. 41.537.562 De premie ontvangst (inclusief bode en incasseerloon) bedroeg in 1926 f 1.498.612.44l/2. Vergeleken met het overeenkomstig cijfer over 1925 geeft bovenvermeld bedrag een vermeerdering van f20.903.03 waarbij in aanmerking is te nemen, dat de premiën van de afdeellng België werden omgerekend tegen den koers van f7.—, terwijl over 1925 de omrekeningskoers van f 11.28 werd genomen. Afdeellng België: Uit de afzonder lijke balans van deze afdeellng blijkt, dat de premie-reserve ruim gedekt is door Belgische rentegevende waarden, dat de reserve vaste eigendommen op frs. 173.244.57 is gehandhaafd en dat de effecten-reserve is verhoogd met frs. 112.278.65 en daardoor gebracht op frs. 145.198.65. Na de stabilisatie van den Belgi schen franc zijn verschillen tengevolge van een gewijzigde omrekenings koers niet meer te verwachten. De premie reserve steeg voor de afdeellng Nederland met f 310 341.61 tot f 4.558.220.25, t voor de afdeeling België met frs. 500.318 79 tot frs. 2.738.124.60, het totaal is in de balans opgeno men met een bedrag van 14.749.888.97. Effecten: voor de waardeering der effecten-portefeuille bleven wij volgen den beurskoers van den laatsten dag van het boekjaar, met dien verstande dat de uitlootbare obligatiën niet boven pari in de balans werden opgenomen de beurswaarde dezer obligatiën was op 31 Dec. 1926 f8 324.17 hooger dan de in onze balans aangenomen waarde. Winst en reserves: de winst be draagt f 192.244.56 daarvan werd gereserveerd een be drag van f 62.437.30 door toevoeging aan de extra reserve van f 13.857 56 door toevoeging aan de effecten reserve van f 48.579.74 waaibij valt op te merken, dat zoo wel de koerswinst ad f33 682.75 als de door verkoop en uitloting gereali seerde winst ad f 14.896.99 aan de effecten-reserve werd toegevoegd. De vrije reserves bedragen daardoor extra reserve f 103.221.20 effecten reserve 1211.466.10 reserve vaste eigendommen f 163.476.39 1478.163 69 Het Pensioenfonds personeel werd uit de winst vermeerderd met de rente ad. f 1 589.18 en gedoteerd met f2000 en komt daardoor op een bedrag van f 35.372.85. De balans vermeldt onder activa a.aandeelhouders nog te storten f270.000 (f270.000), vaste eigendom men f 1.706.299 (f 1.732.989), hypothe ken f811.075 (f848 940), effecten 12.117.424 (f 1.725.444), leeningen op schuldbekentenis aan provinciën, ge meenten, waterschappen, e.d. f47.000 (f48 000), polisbeleeningen f 177.304 f 154.541), saldi bankiers en kassiers, girorekeningen f220.150 (f207 696), kassa f34 214 (f47.188), loopende renten en huren f 71.299 (f 67.384), saldi bij agenten en kantoorincasso 1 103.975 (f 120 896). Onder passiva komen o a. voor maatschappelijk kapitaal f 300.000 (f300 000), extra reserve f 103.221 (f89 363), effecten reserve f 211.466 (f 164.295), reserve vaste eigendommen f 163 476 (f 170 891), pensioenfonds personeel f35.372 (f31.783), premie- reserve f 4 749 888 (4 500 303), divi dend winstaandeeleri en tantiemes boekjaar (f126 218 f 128 418). De winst- en verliesrekening ver meldt als bater.premiën f 1 473.940 (f 1.456.115), renten en huren f 248.343 (f229 916), winsi op beleggingen f49.103 (f 115 526) en andere baten 112 190 (f 11.724). Hiertegenover staanuitkeeringen f473.058 (f401 011), afkoopen f 123.180 (f 127 381onkosten f 590 085 (f 579.133) koersverlies op valuta's f 11.308 (f 204), andere lasten f 18 541 (f20 447), af schrijvingen f 29.793 (f 42.286) en saldo f 192 244 (1273 289). Examen. Voor het Pont-examen Machine- schrijven, dat j.l. Zaterdag alhier in een der lokalen van de R.K. Hoogere Handelsschool is afgenomen zijn ge slaagd de heeren P. J. v. Heijst te Sprang Capelle, P. J. Mutsaers te Waspik. A. Rox te Waalwijk. H. Snijders te Waalwijk. H de Wit te Drunen. Allen waren oud-leerlingen der 5de klas der Hoogere Handelsschool alhier, die 23 Juni hun einddiploma hebben behaald. Toelatingsexamen R.K. Hoogere Handelsschool. Voor het op Maandag en Dinsdag a.s. te houden toelatingsexamen der R K. Hoogere Handelsschool alhier, hebben zich 13 candidaten aangemeld, allen voor de le klas, waarvan 8. uit Waalwijk, 3 uit Kaatsheuvel en 2 uit Drunen. Aangehouden. Woensdag werd alhier door de gem.-politie een Duitscher aangehou den, die zonder de vereischte papieren of eenige middelen van bestaan rond zwierf. Heden werd hij aan den grens commissaris van Heerlen uitgeleverd. Uithoudingsvermogen. De bekende lange—afstandlooperj. Dalmaljer uit de Nieuwstraat te Capelle, is Zondag zijn aangekondigde match 's Bosch—Waalwijk—Geertruidenberg (32 K.M.) begonnen, doch heeft deze niet kunnen voleindigen. In Waspik toch lagen in den weg twee kuilen, over den eersten sprong hij heen, doch in den volgenden kwam hij terecht en blesseerde zijn knie, zoodat hij het moest opgeven. Jammer genoeg nu hij zeker 2/3 had afgelegd. Wat hij op dit gebied presteert moge blijken uit het telt, dat hij den Bosch-Waalwijk jr 18 K.M.) gecontroleerd geloopen nTeft in 1 uur en 7 minuten. WAALWIJKSCHE WINKELWEEK. Over kleinhandel, liet comité „Pers en Propaganda" van den 11. K. Middenstandsbond al hier vraagt ons opname van 't vol gende De klein-handel wordt uitgeoefend door den winkelier. Winkelier-spelen is iets, waar dik wijls lieel luchtjes over gedacht wordt, b.v. o, dat kan ik wel, da's maar een klein kunstje. Je koopt liet een en an der in, stelt een dikke prijs vast en verkoopt het weer en klaar is Kees. Of: een winkelier denkt b.v. hoe zal ik de menschen dit of dat artikel het best in den maag stoppen. Of ze er goed mee zijn of niet, dat kan me niet sche len, als ik het maar kwijt ben en het noodige er aan verdien. Deze twee opvattingen van het win kelier sbedr ij f zijn ver bezijden de waarheid. De eerste ziet over het hoofd, dat het winkelier sbedr ij f een echt vak is, waarvoor de noodige ken nis wordt vereischt, de tweede heelt een verkeerd inzicht in het doel er van. Een winkel drijven is heusch zoo ge makkelijk niet als het wel lijkt. Er moet heel wat meer gebeuren, dan het een of ander artikel even aanreiken. Het zijn heel wat gewichtiger diensten, die de winkelier aan het publiek be wijst. llij dient het publiek en zoo de maatschappij door zijn kennis van de behoeften van het vak van hen, aan wie hij zijn waren van de hand doet. Door zijn kemiis van de verschillende hoedanigheden der goederen, die hij te koop aanbiedt, kan hij de menschen met practischen raad helpen in de keuze der benoodigde artikelen. Hij bewijst zijn diensten door het weren van minderwaardige producten, door zijn klanten te waarschuwen tegen be drog. Hij kan hen aldus vrijwaren te- gc u gevaren, die hij kent en zij niet en waarvan hun onwetendheid zeker het slachtoffer zou worden. Hij brengt de menschen op de hoogte van het be staan van allerlei benoodigdheden en h< lpt hen hij het aanschaffen daarvan. Zie, dat is een enkele greep uit de verschillende diensten, die de winkel stand aan het publiek bewijst, waar mee reeds overduidelijk is aangetoond, dat het heel wat meer is, dan zijn arti kel even overreiken of thuis bezorgen. Om dit alles en heel wat meer nog goed te kunnen doen, is wel degelijk vakkennis vereischt, onverschillig welk artikel men te koop aanbiedt. Men is dus niet zoo maar in eens winkelier en wat men als zoodanig doet, is van heel wat meer beteekenis, dan men oppervlakkig zou meenen. Wijl nu de beteekenis van ieder ambt of beroep wordt bepaald door de maatschappelijke waarde ervan, d.w.z. door het nut, dat er uit voortvloeit voor de samenleving, zullen velen hun. opvatting over het werk van den win kelstand heel wat moeten wijzigen en daaruit besluiten, dat de winkelier zijn loon, d.i. de winst, die gemaakt wordt, wel degelijk verdient. Comité Pers en Reclame. Pluimveemarkt. Dinsdagavond vergaderde de Waal- wijksche Pluimvee-vereeniging in het café van den heer Holtzer-Passier, waarbij tevens tegenwoordig was de commissie voor de Zaterdagmiddag- markt uit den R K. Middenstandsbond. Besproken werd de mogelijkheid om de Zaterdagsche Pluimveemarkt meer leven in te blazen en besloten werd tegen Zaterdag 23 Juli een aantal premies uit te loven. De markt- commissie stelde een tiental prijzen beschikbaar, terwijl de Pluimvee- vereeniging daaraan nog eenige zal toevoegen. Voor de pluimvee-houders of hande laars een reden te meer om met hun artikelen op de Zaterdagsche markt te komen. Excursie R.K. Bond van Werkmeesters. De R.K. Bond van Werkmeesters in de Schoenindustrie houdt a.s. Don derdag eene excursie naar Tilburg, alwaar de Ambachts- en Industrie school zal worden bezocht. Tevens zal een kijkje worden genomen in de Eerste Nederl. Leesten- en Stanz- messenfabriek van de firma Behrens, aldaar, Chr. Mathijsen. Wij lezen in de „Sportkroniek" De ex-Willem II-doelverdediger Chris Mathijsen, die een tweetal jaren voor de vereeniglng W.S.C. te Waalwijk heeft gespeeld, zal het komende seizoen niet meer voor die vereeniglng uitkomen. W.S.C. verliest in hem een zeer bekwaam doelman. De mHollandiaH fabriek. Wij lezen thans in „'t Vakblad voor de Schoenmakerij De reorganisatie der „Hollandia" fabriek te Waalwijk is zoover gevor- derd, dat de fabricatie in bescheidener omvang weer geregeld is. Zij geschiedt in het achtergedeelte der oude fabriek, want het voorgedeelte (inclusief de

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9