Toegewijd aan Handel, Industrie en CemeentebelangenB agord \m\\w P V S Co. De tal vod den Bankier. cW? WAM .WUftf]£p FEUILLETO NUMMER 56. WOENSDAG 20 JULI 1927. 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOQN TIELEN. Telefoon No. 38, Telegr.-Adre»ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. Het oproer te Weenen. In ons vorig nummer hebben wij onder „Laatste Berichten" nog vermeld dat te Weenen een oproer was uit- j gebroken. Wij geven nu nog eenige j bijzonderheden, hoewel op 't oogen- blik de toestand heel wat is verbeterd, de algemeene staking is opgeheven en treinen en trams weer rijden. In verband met de vrijspraak van de drie beklaagden in het Schattendorf- proces (de drie fascisten, die indertijd in het Burgenland op socialisten hadden geschoten) was het reeds tot eenige ongeregeldheden gekomen. Des morgens begonnen de ongere geldheden en om 10 uur namen zij een ernstig karakter aan. Een menigte, duizenden koppen sterk, trok tierend door de straten, en zoowel voor het Paleis van Justitie als voor het Parlement kwam het tot op gewonden demonstraties. De politie was zoo goed als machteloos. De socia listische betoogers maakten zich gereed het Paleis van justitie te bestormen en riepen voortdurend „Nieder" tegen de regeering. Tegen half 11 viel wit het politie posthuis in de Bartelsteingasse een schot, waarop de woedende menigte 't posthuis bestormde, een agent sabel en revolver ontnam, hem de kleeren van het lijf rukte en hem de straat opsleurde om hem aan een lantaarn op te hangen Pas op het laatste moment gelukte het, den ongelukkige te redden. Een razende menschenmenigtestorm- de daarop onder wild wraakgeroep voor het Paleis van Justitie bijeen en de politie was tenslotte gedwongen vuur te geven. Ondanks het feit, dat zij kort op elkaar 20 salvo's afvuurde, week de menigte niet, maar stortte zich op de agenten, die ontwapend en mishandeld werden. In de omgeving van het Paleis van Justitie waren barricades ingericht. De banken hebben in den loop van den voormiddag haar kantoren gesloten. Ook de meeste fabrieken liggen stil. De deraonstreerende menigte wordt voortdurend versterkt door de arbei dersmassa's, die de fabrieken verlaten en de stad» binnenslroomen. Om 2 uur werd gemeld, dat het j Paleis van Justitie door de menigte bestormd is en in brand staat. De redactlebureaux van de Groot- Duitsche „Wiener Neuesten Nachrich- ten" en van het officieel orgaan van de Christelijk-Socfale partij, „deReichs post", zijn door de menigte verwoest. In de gebouwen is veel schade aan gericht en zijn tal van documenten vernietigd. Nader werd gemeld Nadat de me nigte het Paleis van Justitie was bin nengedrongen, wierp zij alle documen ten en acten die daar gevonden werden op een hoep en stak ze in brand. Men trok daarop het gebouw uit en belette de Brandweer het vuur te blusschen. Het Paleis van Justitie staat thans aan alle vier kanten in brand. Ook de brandweer, die uit de ver der afgelegen kazernes naar het Paleis van Justitie trok, werd overal tegenge houden, naar het heet door commu nisten, ondanks het feit dat de burge meester van Weenen en eenige socia listische afgevaardigden, die op een van de brandwagens meereden, 't volk toespraken. Omstreeks half drie rukten militairen met gevelde bajonet en machinegewe ren tegen de menigte bij het Paleis van Justitie op. Tezelfdertijd vuurde de politie bij het Raadhuis een karabijn salvo af. De bijzondere correspondent van Havas te Weenen heeft gistermiddag gemeld, dat het aantal dooden bij de onlusten 65 bedraagtdat der gekwet- sten 900, van wie er 470 in de zieken- huizen worden verpleegd. Er zijn 252 menschen in hechtenis genomen. De „Berliner Lokal anzeiger" verneemt uit Weenen: Gisteravond verscheen een sociaal democratische deputatie onder leiding van den Weenschen burgemeester Seitz bij den Bondskanselier, dr. Sei- pel en eischte, dat de troepen, die in de avonduren op post gezet waren uit de stad verwijderd zouden en dat de heele ordedienst aan den „Schutz* bund" zou worden uitgeleverd. Bondskanselier Seipel wees dezen eisch echter beslist af en verklaarde, dat hij de rust met toepassing van alle wettelijke middelen zou laten herstellen. Door een toeval was het grootste deel van de „Landeshauptleute" te Weenen. In een gemeenschappelijke zitting werden naar bevind van zaken rege lingen vastgesteld. De burgerlijke coalitie is onwrikbaar gehandhaafd. Het verluidt in kringen der georga niseerde arbeiders, die lid zijn van den republikeinschen „Schutzbund dat zij instructie hebben gekregen, om zich naar de buitendistricten te be geven, waar ze in nieuwe formatie zullen worden opgesteld en van wa pens zullen worden voorzien. Het socialistische partijbestuur en de vakvereenigingscommissie heb ben besloten te middernacht de ver- keersstaking op te heffen. Men hoopt, dat het verkeer hedenmorgen weer normaal zal zijn. Men Is van oordeel, dat de positie van de regeering-Seipel ongeschokt is. De bladen zijn gisterenmiddag weer verschenen. De geruchten, dat een aanslag op mgr. Seipel gepleegd zou zijn, blijken absoluut uit de lucht gegrepen. ïïr! W 1643feA*l!043M IIII O, als dat kon, riep Raoul, maar neen, dat kan niet, het is te laat. Hoe lang zouden die goede voornemens du ren? Hoe vaak nam ik mij voor, mijn eigen eer te bewaren. Helaas, waartoe heeft dat tijdelijk berouw geleid? Bij de eerste gelegenheid de beste vergat ik mijn beloften en eeden. U houdt mij voor een man, ik ben slechts een laf hartig kind, dat niet sterk genoeg is zijn zwakheden en zijn w^ te beheer sfchen. Ik koester altijd de beste voornemens ter wereld en mijne daden zijn die van een booswicht. De wanverhouding tus schen mijn positie en mijn verlangen is te groot, ik kan daar niet in berus ten. Wie weet, waar mijn karakter mij nog toe zal brengen en wanhopig voeg de bij er nog aan toe: Maar ik zal recht weten te verkrijgen. BINNENLAND. Blijkens telegrafische berichten uit Indië is de overheid een nieuwe communistische organisatie op het spoor gekomen, welke aanhang in het leger zocht. Er hebben tal van arre staties plaats gevonden. Te Bandoeng hebben militairen op een hoofdagent van politie geschoten. Op verschillende plaatsen werden relletjes voorbereid. De overheid is den toestand meester. Te Batavia is het rustig. De arrestaties te Bandoeng van 9 inlanders, een sectieleider en een aantal militairen zijn het gevolg van een zeer nauwkeurig onderzoek, dat in de laatste weken is ingesteld. Hier door werd bevonden, dat een nieuwe organisatie gevormd werd, die klaar blijkelijk over zeer ruime geldmidde len beschikt. De schaarsche bijzonder heden wijzen echter reeds uit, dat de sectieleider geregeld contact had met Menadoneesche militairen, die in garnizoen zijn en onder wie klaarblij kelijk eveneens een organisatie gevormd was. Volgens ingekomen berichten, zijn ook hiervan de leiders gearresteerd, op enkele na, die voortvluchtig zijn. Wij vernemen, dat het verhoor van den gisteravond aangehouden hoofdopzichter van de gemeentewer ken De Jeer heeft aangetoond, dat betrokkene bekend was met het voor nemen, in den nacht van 17 op 18 Juli onlusten te veroorzaken. Hij is deswege justitieel vervolgbaar. De bij de huiszoeking bij De Jeer in beslag genomen bescheiden bewezen duidelijk het bestaan van communistische rela ties. O.a. is uit de in beslaggenomen correspondentie het adres bekend ge worden van den oproerleider Samoedro, die een voornaam aandeel heeft ge had in de orde-verstoringen, welke plaats hadden in November j.l. Ten gevolge van deze ontdekking kon vanmiddag 4 uur de recherche te Djokja overgaan tot de arrestatie van dezen tot dusverre onvindbaren ver zetsleider, op wiens arrestatie een premie van f500 gesteld was. De berichten uit indië wijzen, voor zoover dat tot nu toe kan wor den nagegaan, op twee verschillende gebeurtenissen een uitbarsting van communistisch verzet in het leger, en een optocht van verzetslieden in het Depoksche. Dat beide incidenten op denzelfden dag plaats hadden, is waarschijnlijk slechts toeval. De trek der in het wit gekleede kamponglleden schijnt het voorspel te zijn geweest eener herhaling van het Tangerang-drama in 1924. Ditmaal was het verloop gelukkig minder tragisch. Depok ligt halfweg Batavia- Buitenzorg, op ongeveer 30 K. M. van beide plaatsen. Eigenaardig is echter het bericht over de vuurpijlen, welke klaarblijkelijk het sein moesten geven tot een nieuwen opstand, en waarvan er ook te Meester Cornelis, dus aan den Depokschen kant van Batavia, werden afgestoken. Vooralsnog schijnt- het verband tusschen de arrestatie van den com- munistischen gemeente-opzichter, de militaire relletjes te Bandoeng en de, meer op godsdienstwaanzin gebaseerde demonstratie der in het wit gekleede kamponglieden, echter ver te zoeken. Het groot congres van hetR.K. Werk liedenverbond te Nijmegen. Te Nijmegen heeft het R.K Werk liedenverbond Zondag een demonstra tief congres gehouden op een 4 H A. groot terrein aan de Vossenlaan. De demonstratieleuzen waren: Voor wel vaart door samenwerking, voor bedrijfs organisatie en medezeggingschap, voor handhaving en doorvoering van de Arbeidswet. Nimmer is te Nijmegen een zoo groote menschenmenigte bijeen gezien. De eerste deelnemers kwamen reeds Zaterdagvoormiddag, een 50 tal ma trozen en mariniers. Deze mannen, in groot tenue, werden aan het station ontvangen en trokken in gesloten groep achter het bondsvaandel van de muziek der Nijmeegsche St. Josephgezellen- vereeniglng door de stad. Zondag ochtend woonden zij in de Dominika- nerkerk de H. Mis bij, welke werd op- g dragen door den vloot-aalmoezenier. Stroomen congresgangers kwamen Zondagochtend Nijmegen van alle kanten binnen. Achtien extra treinen (uit Simpelveld, Heerlen, Enschede. Zwolle, Groningen, Winterswijk. Lei den—Utrecht, Rotterdam, Haarlem. Helder, Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Valkenswaard, L Zwaluwe, Helmond en Zutfen) voerden alleen 17 000 man aan, kwamen uit elke wind streken met duizenden menschen en ook eenige stoombooten leverden talrijke groepen. Het was in de stad en langs singels en wegen en vooral op de naar het Vossenlaanveld leidende St. De Echo van het Zuiden, Waatapsebe en Langslraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.25. Franco per poet door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per,regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. MMTSCttAPPy VAN VERZEKERING OP HET LF.VEn van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". OF 7 Si) Mevrouw Fauvel was te opgewonden, om dien verwarden gedaclitenloop van Raoul te kunnen volgen en zei Spreek duidelijk. Verklaar u. Zeg de waarheid. Ik kan alles hooren. Hij scheen te aarzelen, als vreesde hij voor de uitwerking zijner woorden en sprak eindelijk op doffen toon: Ik ben verloren. Verloren? ja, ik heb niets meer te verwachten, noch te hopen. Ik hen onteerd, door mijn eigen schuld onteerd. Raoul? ja. het is zoo. Maar vrees niets, ik, zal den naam dien u mfl gegeven heht. niet door het slyk sleuren. Ik zal tenminste den moed hebben, mjjn schande niet te overle ven. O. beklaag mij niet, ik behoor tot hen, die door het noodlot vervolgd worden en een schuilplaats hij den dood zoeken. Ik hen een ongelukkig wezen. Uw leven had ik bedorven, vergald. Ondankbare. Heb ik u ooit iets ver weten? Neen, nooit. Dn ik zal ook sterven, terwijl mijn lippen uw naam zegenen. Gij sterven, Raoul? Het moet. de eer beveelt,, mijn wil on geweten veroordeelen mij. Een uur geleden, had mevrouw Fauvel niet geaarzeld te zweren, dat Raoul haar alles had doen lijden, wat een vrouw ver dragen kan en nu bracht hij haar een nieu we wonde toe, dieper dan alle andere, die in vergelijk daarmee niets waren. Wat hebt gij toch gedaan, stamelde zij. Men heeft mij geld toevertrouwd, heb gespeeld en verloren. Is het eén groote so,m? Neen. maar u noch ik zouden haar we ten te vinden. Heb ik u niet alles ontne men? Hebt u mij uw laatste sierraad niet gegeven? Mijnheer de Clameran is rijk. Hij heeft zijn vermogen te mijner beschikking gesteld. Ik zal in laten spannen en naar hem toe gaan. Mynheer de Clameran is voor acht dagen afwezig en vanavond ben ik verloren of gered. Ja, ik heb alles overwogen alvo rens te- besluiten. Op twintig-jarigen leeftijd hecht men nog aan het leven, hij trok een pistool uit zijn zak en voegde er treurig aan toe: dat brengt alles in orde. Mevrouw Fauvel was te veel buiten zich zelf, om in die bedreigingen slechts een laatste-hulpmddel te zien; zij vergat het verleden, dacht niet aan de toekomst, maar alleen aan het tegenwoordige. Zij zag slechts één zaak. datj Raoul zich zou dooden en dat zij hem niet redden kon. Ik wil dat gij wacht, zeide zij. André zal weldra thuiskomen, ik zal hem zeggen wat ik noodig heb. Hoeveel was n toever trouwd? 30.000 francs. Ge zult ze morgen hebl>en. Ik heb ze vanavond noodig. Zy meende krankzinnig te worden en wanhopig wrong zij zich de handen. Vanavond, zei zij. waarom zijt ge dan niet vroeger gekomen? Heht ge dan geen vertrouwen in mij? Vanavond is er, nie mand aan de kas, anders.... Ja. die is er. Dat woord verwachtte Raoul en hij slaak te een kreet van verlichting, de kas riep hij uit. maar u weet, waar de sleutel is? WelnuHij zag mevrouw Fauvel zoo uitdagend aan dat zij de oogen neersloeg. Geef hem my, smeekte zy. Ongelukkige. Het is mijn leven, waarom ik vraag. Dat deed haar besluiten, zij nam een kaars, ging naar haar kamer, opende de schrijftafel en vond er den sleutel, maar op het oogenblik dat zij hom aan Raoul wilde overhandigen, keerde haar verstand terug, en stamelde zyneen, neen, het is niet mogelijk. Hij drong niet verder aan, en deed. alsof hy zich wilde verwijderen, maar zy hield hem terugwat hebt gij aan den sleutel, Raoul, weet ge het woord? Neen, maar dat is te prol>eeren. Maar weet ge dan niet, dat er nooit geld in kas in? Het is te probecren. Als ik haar toe vallig open en er geen geld in is, dan zal God medelijden met ons hebben. En als het u niet gelukt? Zweert ge mij dan tot morgen te willen wachten? Ik! zweer het u, bij het aandenken van mijn vader! Hier is de sleutel, kom mee! Bleek en bevend gingen zy door de ka mers van den bankier en de nauwe trap af. die in de kas uitkomt. Mevrouw Fauvel was overtuigd, dat de poging van Raoul nutteloos zou zijn. Ter- wyl zij naar heneden gingen, had zij even gelegenheid gehad, na te denken en daar zij het systeem van het slot kende, wist zij. dat het omdraaien daarvan geen kwaad kon, zoolang men het woord niet kende <m het scheen haar onmogelijk dat Raoul het zou weten. Hoe en waar had hij het kun nen opvangen? En aannemende, dat het toeval hem gun stig zou zijn, dan wist zij wel, de gewoonten van het huis kennende, dat hij er niet veel geld zou vinden, .omdat alles altijd aan le bank lag. zy was daar zoo zeker van,, dat zy niets vreesde, dan Raouls wanhoop na die teleurstelling. Al verleende zy luilp aan een daad, waarvan de gedachte alleen haar afschuweiyk leek, al had zy den sleutel ge geven, zy vertrouwde op Raouls belofte on wilde lioofdzakelyk tyd winnen. Als hy het onnuttige zyner pogingen inziet, dacht zy, zal hy wel tot morgen wachten, hy heeft het my gezworen en ik zal morgen... mor gen, wat zy dan zou doen, wist zy zelf niet, en vroeg het zich ook niet af. Maar ieder oogenblik gewonnen tyd geeft, hoop, alsof een kort uitstel een beslissend redmiddel is. Een veroordeelde smeekt op het laatste oogenblik op de knieën om nog een. dag. een uur, een paar minuien uitstel. Raoul stond op het punt zich te dooden, zy smeekte God haar een nacht, slechts een nacht toe le staan, alsof zy in dien korten tyd onver wachte gebeurtenissen kon voorbereiden, die de positie plotseling zouden doen ver anderen. Nu waren zy in' Prospers kantoor geko men en Raoul had de lamp zoo gezet, dat zy, niettegenstaande het" lichtscherm, het geheele vertrek verlichtte. Iiy had zyn kalmte herwonnen, tenminste die werk tuigelijke zekerheid zyner bewegingen, die hyna onafliankelyk van zyn wil waren en die sommige -menschen gewoonlyk tot hun beschikking hebben. Vlug en handig plaatste hy de vyf knop pen van de brandkast zoodanig, dat zy den naam Gipsy vormden. Zyn gelaat verraadde een vreeseiyke spanning, hy vroeg zlcli af of zy» moed niet voor niets zou zyn, of het hem wel gelukken zou de deur te openen en of het geld er wel in was. Prosper kon het woord wel veranderd hebben; had hy het geld wel aan de bank laten halen? Met smart sloeg mevrouw Fauvel hem gade; zy las in zyn oogen die waanzinnig- hoop van ongelukkigen, die het een of ander hartstochteiyk wensehen en zichzelf wys maken, dat hun wil alle hinderpalen kan overwinnen. Daar Raoul een intiem vriend van Prosper was. dien hij menigmaal van het kantoor was komen halen, wist hy precies, en had hy zelfs als vernuftig man bestudeerd en geprobeerd, hoe hy den sleu tel moest omdraaien. 'Hy stak hem lang zaam in het slot. draaide hem tweemaal om, en gaf hem een stootje. Zfln hart klopte zoo luid. dat mevrouw Fauvel-het had kunnen hooren. Het woord was niet veranderd, de kas sprong open. Beiden slaakten een kreet, zy van ont zetting, hy van overwinning. Sluit weer, riep zy, door dien onbe- grypelyken uitslag verschrikt, kom mee, en half zinneloos wierp zy zich op Raoul, en trok zyn arm zoo krachtig terug, dat de sleutel uit het slot sprong, langs de deur gleed en er een lange kras op maakte. Maar Raoul had tyd gehad, drie bundels bankpapier te zien, liy greep ze met zy>i linkerhand en liet ze onder zyn jas, tus schen zyn hemd en vest. giyden. Uitgeput en half in zwym had mevrouw Fauvel'zyn arm losgelaten, en om niet te vallen, steunde zy op Raouls schouder. Raoul, zei zy, ik bezweer u, leg die bankbiljetten weer weg. ik zal ze u mor gen geven, ik zweer liet u, tienmaal zooveel, maar heb medeiyden met my. Hy hoorde haar niet en onderzocht ang stig die kras, een zichtbaar teeken van den diefstal, dat hem verontrustte. Neem tenminste niet alles, vervolgde zyn weldoenster, neem alleen wat noodig is om li te redden en laaf del rest liggen Waarom? Zal de diefstal dan toch niet ontdekt worden? (Wordt, vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1