Annastraat een drukte van belang. Het terrein liep geheel vol. Naar schatting waren er 40 000 k 45.000 menschen, die een 500-tal werklieden vereenigingen uit stad en land ver tegenwoordigden. Alle vereenigingen voerden haar vaandel mee en vele kwamen met een muziekkorps. Har- moniën en fanfarecorpsen waren er wel veertig. Op het 4errein was voor een goede regeling gezorgd. Er waren tal van buffetten. Op een hoog altaar met overdek- kenden koepel droeg mgr. Diepen, bisschop van den Bosch, voor de duizenden een plechtige H. Mis op de georganiseerde matrozen en mari niers vormden op dat oogenblik de eerewacht om het altaar. De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, heette inzonderheid welkom mr. Engels, referendaris, die het departement van arbeid, handel en nijverheid vertegen woordigde, en wethouder Busser, ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Nijmegen. De aartsbisschop, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerebrouck, voorzitter van de R. K. Staatspartij en baron van Voorst tot Voorst, voor zitter van de Eerste Kamer, hadden be richt van verhindering gezonden. Mgr. Nolens had telegrafisch zijn beste wen- schen voor de bijeenkomst uitgespro ken. De aalmoezenier van den arbeid, mgr. dr. H. A. Poels, uit Heerlen, hield de congresrede, welke onder het motto „Een tijdig woord aan onze katholieke arbeiders en arbeidersvrienden, in brochurevorm is verschenen. De rede door vier luidsprekers over het U kunt Uzeif veel werk en tijd besparen door een pak Rinso te koopen en het Rinso waschvoorschrift te vol gen. Dit moderne zeeppoeder bespaart U het zwaarste werk van den waschdag. Snel gereed, een keurig hel dere wasch en veel minder moeite, dit is wat Rinso voor U doet. zou veld worden verklankt, doch deze ver richtten hun werk slecht. Na deze rede was een ook nog voornaam nummer van het programma aan de beurt, n.l. de optocht van het congresveld door het Willemsweg- kwartier (een ruim 1000 volkswoningen tellende voorstad) naar de stad. Alle vereenigingen met haar vaandels, waarmee vooral Limburg smaakvol voor den dag kwam, en alle muziek gezelschappen namen eraan deel eenige praalwagens reden ter opluiste ring erin mee en tal van transparanten wezen op het doel van dezen dag. Evenals gedurende het congres hield het weer zich in de uren van den optocht goed, zoodat er langs den weg duizenden belangstellenden ston den. Het muziekkorps van Goulmyen Baar uit den Bosch marcheerde aan het hoofd van den optocht, die trok door de oude stad en op verschillende punten om de goede orde bij gedeelten werd ontbonden. Kon. bezoek aan Leeuwarden. Naar wij vernemen zijn H. M. de Koningin, de Prins en Prinses Juliana voornemens 7 September a.s. de land bouwtentoonstelling te Leeuwarden te bezoeken. Het ligt in de bedoeling van de Kon, familie om ten huize van den Com missaris der Koningin te overnachten. Nederlanders te Weenen. Bij het departement van buitenland- sche zaken is bericht ingekomen van den tijdelijk zaakgelastigde te Weenen, dat geen Nederlanders letsel hebben bekomen bij de onlusten, welke aldaar hebben plaats gehad. De Indonesische studenten en het communisme. Aneta seint uit Soerabaja: Naar het Soer. Handelsblad uit Ne derland verneemt, zijn bij de docu menten. die bij den inval in de woningen van de Indonesische studenten inbeslag zijn genomen, brieven, die in hooge mate compromitteerend zijn voor vele anderen. Waar het gerechtelijk onderzoek nog niet is afgeloopen, achten wij ons niet gerechtigd, de in het telegram vermelde namen van bedoelde personen weer te geven. Per eerste gelegenheid Staatsspoor (station Waalwijk) werd de reis aan gevangen. Van Rotterdam ging het per boot naar Hoek van Holland, waar de jongens zich begrijpelijker wijze uitstekend wisten te vermaken. Des middags keerde het gezelschap te Rotterdam terug, alwaar achtereen volgens een bezoek gebracht werd aan de Diergaarde, Stadhuis en Fransche Bazar, om daarna de terugreis per trein weer te aanvaarden. Te circa half elf arriveerden de jongens in op gewekte stemming alhier. WASPIK. Zaterdagavond opende de Heer Chr. Montens zijn verbouwd, thans naar de eischen des tijds inge richt café restaurant. De vele bloem stukken gaven éan de ruime gelagzaal een feestelijk aanzien. Een Jazz-band orkest uit Tilburg zorgde voor de noodige afwisseling. Aan eiken be zoeker werden aardige verrassingen uitgereikt. A.s. Zaterdag zal in de parochie kerk de jaarlijksche aanbiddingsdag worden gehouden. De leerlingen der R.K. Bijzondere Jongensschool maken op a.s. Donder dag een plezierreisje naar Rotterdam ter bezichtiging van enkele merk waardigheden. A.s Zaterdag vertrekt de pro cessie van Waspik en omstreken naar Scherpenheuvel. Wegens ernstige on gesteldheid van den heer Klaassen zijn plaatskaarten te bekomen bij den heer G. Akkermans. Zondag 1.1. speelde onze Voet- balvereenfging „Brabantia 1" een vriendschappelijken wedstrijd tegen „T.S C uit Oosterhout en verloor met 5—3. „Brabantia II" speelde tegen Raamsdonksveer en won met 5-2. 3.495 40 1.157.39 97.619.25 SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Naar wij vernemen is op het verzoek van het Bestuur van de Chr. School alhier, tot vergoeding van een post voor het bezoeken van sollicitanten voor eventueel te benoemen personeel, eertijds door den Raad van Sprang— Capelle afgewezen en waarvoor ge- noemd schoolbestuur in hooger beroep is gegaan, dezer dagen een gunstige be slissing van de Kroon binnengekomen, zoodat de gemeente Sprang—Capelle alsnog bedoelde post aan het Chr. Schoolbestuur alhier zal moeten vol doen. Een gelukkige uitspraak van het hoogste college, voor een schoolbestuur dat steeds te kampen heeft met het gemeentebestuur, waarvan meerdere leden de idee der gelijkstelling niet volkomen tot de hunne kunnen maken De Ned. Herv. Knapenvereeniging „Samuel" alhier maakte j.l. Zaterdag onder leiding van de heeren C. Tim mermans en P. Bezemer een uitstapje naar Rotterdam en Hoek van Holland. RAAMSDONKSVEER. Naar wij ver nomen keerden slechts ongeveer 60 van de 280 duiven van de Wedvlucht Bordeaux naar haar til terug. Het huis van wijlen dhr. W. Zijl mans werd door dhr. Boelaars ingezet voor slechts 5400 gld. Bij den inzet van ongeveer 18 H.A. bouwland werd gemiddeld ge boden f 2500. De restauratie van den toren der Ned. Herv. Kerk op 't Dorp zal bij Ministeriëele goedkeuring opgedragen worden voor f 8100 aan Gebr. Naglé te G'berg. De leerling der Chr. ULO, C. Ver meulen werd toegelaten tot de le kl. der H.B.S. te's Bosch en J. v. Dongen- Torman tot de le kl. H.B.S. te Breda. MADE. De in aanbouw zijnde twee nieuwe lokalen van de R. K. Meisjes school zijn zoover gereed gekomen dat boekenkasten en hanken reeds zijn geplaatst. Een overdekte ge- plaveisde speelplaats sluit de eene zijde af, en een ijzeren hekwerk aan de voorzijde het geheel. Nog in deze of begin der volgende maand zal de school in gebruik genomen worden. De scheepswerkman J. Vermeer alhier, werkzaam op de scheepswerf van Gebrs. Nederhof te Geertruiden- berg, had het ongeluk met zijn hand tusschen ijzeren platen beklemd te raken, waardoor het lichaamsdeel zwaar gekneusd werdna aldaar te zijn verbonden, is hij te Made onder geneeskundige behandeling gesteld. Door de rijvereeniglng .Paar densport" zal op 7 Augustus a.s. een concours-hippique worden gehouden. Prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld. De harmonie St. Cecilia zal aangezocht worden het feest op te luisteren. Door B. en Weth. van Tholen Is aan de aannemers van Heel en Co. bericht, dat hen het te verrichten werk onder perceel 6 bedoeld als laagste inschrijver f 32000 is gegund. HERPT. Uit het jaarverslag van de boerenleenbank alhier ontleenen wij de volgende cijfers: Ontvangen spaargelden f 60.539.86 Terugbetaalde f 53.205,70 voorschotten f 14.595.50 gegeven f 11.950. Ontvangsten in Ioopende rekening van deleden f 40.790.86 Ontvangsten in Ioopende rekening van de Cen trale f 58.601.46 Uitgaven in Ioopende re kening van de Centrale f 40.006.— Uitgaven in Ioopende re kening aan de leden f 65.937.20 Ontvangsten aan inte resten bij voorschotten f 3.629.91 Ontvangsten aan inte resten in Ioopende re kening f 4.551.11 Uitgaven aan interesten in Ioopende rekening f 3.190.84 Uitgaven aan interesten voor spaargelden Winst over#l926 Uitstaande voorschotten Tegoed in Ioopende re kening van de leden f 118 283.87 Direct opvorderbare spaargelden f 105.000.96 Schuld In ioopende re kening bij de leden f 8.896.29 Schuld in Ioopende re kening bij de C.C.B. f 91.336.63 Reserve winst f 7.265.97 OUD-HEUSDEN. Maandagmorgen brandde het schuurtje bij de woning van Cr. af waarbij de geheele inventaris waaronder een paar geiten, verloren ging. Door spoedige hulp werd erger voorkomen. De brand moet ontstaan zijn, doordat een driejarig kind met lucifers speelde. DRUNEN. Zaterdag j. 1. geraakte het zoontje van den heerZ. alspelen- derwijzer te water. Door het onver schrokken optreden van den heer Z. die in de nabijheid werkzaam was, kon erger worden voorkomen. Onze dorpsgenoote, mejuffr. van Ierlant, slaagde voor het te den Haag gehouden examen costumière. DRUNEN. Sinds langen tijd gingen geruchten dat de harmonie „De Vol-, harding", gevestigd bij den heer Th. Elshout, haar 25-jarig bestaan op feestelijke wijze zou herdenken. Thans is dit gerucht bewaarheid en is offi cieel bekend dat bij deze gelegenheid een groot festival zal worden georga niseerd, waaraan talrijke muziekgezel schappen zullen deelnemen om hulde te brengen aan de jubileerende ver- eeniging, die wordt beschouwd als de beste in den omtrek en uit waar deering omdat „De Volharding" steeds bereid is aan festivals elders deel te nemen. Om het festival gunstig te doen slagen, heeft het comité al het mogelijke gedaan. Het terrein is er speciaal op ingericht dat de muziek- liefhebbers in een gezellige afgeslo ten ruimte ongestoord van het gebo- dene kunnen genieten in den tuin bij den heer Th. Elshout, waarin een prachtige kiosk is opgebouwd, terwijl iedereen desgewenscht in de bij elkander geplaatste kermisvermaken op terreinen achter den tuin zich kan vermaken. Naar wij vernemen zullen de beste muziekcorpsen uit de omge ving hieraan deelnemen, o.a. de meer malen bekroonde en beroemde har monie uit Loon op zand. De Sophia's- vereeniging zal op Zondag 14 Aug. een concert geven, terwijl op Maandag 15 Aug» de Kon. Erkende Harmonie „Concordia" uit Loon op zand ons op een concert zal vergasten. Dit alleen zegt genoeg, ofschoon ook de Waalwijksche beroemde liedertafel en gemengd koor, en de Tilburgsche Cappeile heel wat zullen presteeren. Zooals wij reeds meldden komen de gezelschappen in grooten getale. Mogen ook heel veel bezoekers in deze schoone dagen opgaan naar Drunen om te genieten van de heer lijke muziek der concerteerende gezel schappen der deelnemende vereeni gingen en tevens genieten van de vele attracties welke aan de kermesse d'été verbonden zijn. Als het weer nu maar medewerkt, dan zal dit festival zeer zeker slagen. VLIJMEN. Gisteravond werd alhier een vergadering in het Patronaat ge houden, om tot oprichting van een gymnastiek-vereeniging te komen. Daar er een flink aantal deelnemers aanwezig waren, kon direct tot oprichting worden overgegaan en werden tot bestuurs leden gekozen de heeren A. van Hest, voorzitter. J. Krol, secretaris, L. Luijben, penningmeester, J. van Vugt en A. Verbunt, commisarissen. Gezien de nuttigheid van een dergelijke vereeni- ging twijfelen wij niet of. ze zal veel ingang vinden, en we hopen dat er nog verschillende leden zullen toetre den. Wij wenschen dat ze mag groeien en bloeien. Onze dorpsgenoot de heer M. Heesbeen, welke altijd alhier op het post- en telegraafkantoor als kantoor klerk is werkzaam geweest, heeft onze gemeente moeten verlaten, daar het kantoor in een hulpkantoor is herscha pen en is tijdelijk te 's-Bosch geplaatst. Wij zien onzen ijverigen trouwen en hulpvaardigen bediende, welke de achting van alle gemeentenaren ver worven beeft, noode vertrekken en wenschen hem het beste succes. (Pr.Ct.) NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 20 Juni 1927. Bij het onweder van Donderdag avond, het hevigste en met den groot sten regenval in de laatste jaren sloeg de bliksem in de woning van wijlen den Weled. Heer Chr. de Jongh en vermoedelijk ook op een woning aan de Markt. Bovendien werden op den wal een boom en op de waard enkele hooioppers getroffen, terwijl de tram van 8 uur ontspoorde door de dikke zandlaag op de lijn gebracht door den overvloedigen regen. Pas circa half twaalf kon hij de terugreis aan- vaarden. De prijs, verloot ten bate der knapenvereeniging, is gevallen op No. 53. De Heusdensche processie naar Kevelaar heeft dit jaar plaats op 15 en 16 Augustus e.k. De Heer B. v. Ommeren is be noemd tot assistent bij de Tabaks maatschappij „Arensburg" te Deli (Sumatra) en zai de reis derwaarts ondernemen op 10 Aug. e.k. Nabij de Wijksche Poort geraakte een wielrijder onder een luxe-auto. Hoewel zijn fiets ernstig werd be schadigd, bracht hij het er zelf on gedeerd af. De Heer A. de Roon (Heesbeen) is door de afd. Heusden van het Ned. Ond. Genootschap benoemd als afge vaardigde naar de Alg. Vergadering die te Leeuwaarden wordt gehouden. In de school der Eerw. Zusters wordt 31 Juli van 5—7 uur en 1 Aug. van 9—12 en van 2—5 een tentoon stelling gehouden van de nuttige handwerken (onder- en bovengoed) en de fraaie (chabloneeren, batikken, etc.) door de cursisten in het afge loopen jaar vervaardigd. Zondag en Maandag gaf het circus Libot hier een paar voorstel lingen. Wéinig verwend als men hier is, voldeden ze over 't algemeen heel goed, zoodat het gros der bezoekers zich den gang naar 't circus niet zal hebben beklaagd. RECHTSZAKEN. Krijgsraad. Ellendeling! H. K. uit Raamsdonksveer, 20 jaar, soldaat te Ede stond te kijken toen de troep marcheerde en salueerde tegen den meerdere. Deze. echter meende en beweerde dat K. den militairen groet niet had gebracht en zou de zaak rapporteeren. Toen werd de soldaat kwaad, stoof op en voegde korporaal Jos R. toe „Ik zal je wel opwachten, ellendeling". Verdachte hield vol dat hij wèl gesalueerd had. De aud-mil. eischte leediging en bedreiging weken gevangenisstraf. De verdediger Mr. pleitte clementie. PI. definieerde het woord „ellendeling" en vond dat we feitelijk allen ellendig zijn zoolang we hier in het aardsche tranendal rond wandelen. De uitdrukking „ellendeling" moest in deze zaak niet zoo ernstig worden uitgemeten. Uitspraak van den Krijgsraad, 2 weken voorwaardelijk. INGEZONDEN STUKKEN zou U voor mij een plaatsje willen reserveren voor een NAPRAATJE OVER DE KERMIS Wanneer men zoo eens rond hoort om de verschillende meeningen te vernemen omtrent de achter den rug zijnde kermis, dan hoort men van de zakendoende menschen algemeen dat aan hunne verwachtingen in de verste verte niet is voldaan. Als oorzaak wordt dan direct ge noemd de slechte, onpr§ctische indee ling van de kermis. De Schouwburg in de Mr. van Coothstraat, de mooie Danszaal in voormalig Baardwijk hebben zooveel menschen getrokken dat het eigenlijke kermisterrein nagenoeg geheel verlaten was. Vooral de Café's rondom de Markt boden dikwijls een treurigen aanblik en wanneer men dan in aanmerking neemt dat elke caféhouder extra kos ten heeft gemaakt om het den bezoe ker zoo aangenaam mogelijk te maken, dan is het voor die menschen hard te moeten zien dat de lieve Waalwijk sche centen terecht komen in de zak ken van vreemdelingen. En dit had kunnen voorkomen worden wanneer men had gedaan als vroeger. De Markt is het aangewezen punt voor de Kermis en wanneer men daar alle amusements inrichtingen een plaats geeft, terwijl men de kramen zoover noodig in de Stationsstraat plaatst, concentreert zich alle bezoek op de Markt en wordt daar een ge zellig milieu geschapen, terwijl dit jaar alle gezelligheid absoluut zoek was. Wat ik en met mij vele anderen, zou willen is het volgende: Alle vermakelijkheden op één plaats, dus op de Markt en dan de voorkeur geven aan die karakteristieke inrich tingen die van oudsher op de Kermis thuis hooren, zijnde een stoomcarous- sel, een open caroussel, een flinke danstent en vooral een goed ingerichte poffertjeskraam. Hoe gezellig was het daar niet des avonds, tijdens deze kermis. Het is mijn vaste overtuiging dat ook de gemeente daarvan geen^schade zal hebben. Wanneer de inschrijvers weten dat de Waalwijksche Kermis opnieuw de ouderwetsche veel be zochte Kermis wordt van vroeger, waar alles op één punt bij elkaar komt, dan zullen de best ingerichte amusements bedrijven met elkaar wed ijveren een plaatsje machtig te wor den waardoor noodwendig de inschrlj- vingskosten beduidend hooger zullen worden. Het zou zeer interessant zijn hier mede het volgende jaar een proef te nemen. Dankend voor de plaatsruimte. EEN WAALWIJKER. Af. d. R. Zou. met het oog op de aesthetica het niet wenschelijk zijn, datinvoorm. Besoijen op den toren der nieuwe R.K. Kerk geen uurwerk werd geplaatst? M. i. zou de sierlijkheid van den toren er zeer onder lijden of geheel teloor gaan. U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, Y. Waalwijk, 19-7—'27. Ingezonden Mededeelingen. wegens be- voormeld 2 Schlpperijn SPORT. Voetbal. WAALWIJK. Na een welverdiende rustperiode zal op het Quickterrein de inzetting plaats hebben van het nieuwe seizoen. Sinds een paar jaar echter houdt Quick jaarlijksch voor den aanvang van de competitie een tournooi om den Miss Blanche Wisselbeker. Zooals bekend is, is thans „Gudok" uit Tilburg de houdster van den beker, Zijn telken jaren deze wedstrijden goed bezocht, dit jaar zal dat zeker ook weer het EEN PRODUCT DER SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEf1 R<3I0- (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Doos30-60,Tube 80ct.Bij Apoth.en Drogisten, QUICK.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2