Rollen Pakpapier, Inwikkels e. d-, w. w. w. %t Middelbare Kandelsavondcursus in Waalwijk. Hl Winkeliers. ril Slapeloosheid Gevraagd LEERAAR vetvrij, pergament, ersatz voor de kermis op te bouwen. Naar een dergelijk plan en pater Van den we vernemen zullen niet minder dan 24 standplaatsen worden ingenomen, w.o. 1 Luna-park, 1 schouwburg, 1 draaimolen, 1 zweefmolen, 1 lucht- schommel, 1 circus, 1 ponnijbaan, 1 schiettent, 1 fototent, 1 brievensport- tent, 1 werptent, hoeplatenten, gebak- en suikerkramen, galanteriekramen, palingkramen, etc. Wanneer het weer wil medewerken, belooft het dit jaar een buitengewoon drukke en amusante kermis te worden. Onze stadgenoot de heer P. de Kroon alhier slaagde voor het diploma Fransche Handelscorrespondentie (Ned. Handelsinstituut). Hij ontving zijne opleiding bij den Heer L. J. M. Rutges alhier. Zondagavond gaf de Koninklijke Harmonie „Cecilia" uil Princenhage in de kiosk op het marktplein alhier een schitterend geslaagde uitvoering. Hoewel het tijdens de laatste num mers begon te stortregenen bleef het publiek tot het einde toeluisteren. Het luide applaus aan het einde bewees, dat men het gepresteerdeop prijs stelde, ALVORENS UW elders te bestellen, gelieve U onze monsters en prijzen te vragen. U zult hiermee groot voordeel behalen. WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Ingezonden Mededeeiingen. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mljnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten AGENDA'S. WAALWIJK, Donderdagavond 7'/a uur repetitie voor de adspiranten en 8'/a uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Donderdag 8'/2 uur repetitie W.Q.V. Qymnastieklokaal. Donderdag 8'/a uur repetitie Tavenu. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. BINNENLAND. De vliegtocht van Van Lear Black. Bij de Koninklijke Luchtvaartmaat schappij is een telegram uit Basra d.d. 17 Juli ingekomen waarin wordt mee gedeeld dat het Fpkkervliegtuig niet kon opstijgen, doordat de zandstorm nog steeds aanhield. Ook gisteren niet, zoodat de aan komst op Schiphal enkele dagen is vertraagd. Men neemt maatregelen voor eene schitterende ontvangst. HET VAN DEN ELZEN MONUMENT. Huldegave van den N. G. B. Maandag werd in de abdij van Hees- wijk de jaarvergadering gehouden van den Noordbrabantschen Christelijken Boerenbond, onder voorzitterschap van den heer A. Ch. van de Ven. Bijna alle afdeelingen uit de gehee- le provincie waren vertegenwoordigd. Om half elf werd in de abdijkerk door den hoogeerw. lieer H. van den Berg, Prelaat van de abdij van Berne, een pontificale H. Mis opgedragen tot intentie van de overleden en levende leden van den Bond. Daarna begon de algemeene verga dering. Na afhandeling der gewone" agenda had de aanbieding plaats der hulde gave aan de Abdij van Berne, ter na gedachtenis van den ZeerEerw. heer Gr. van den Elzen, den eersten geeste- ijken adviseur van den N.C.B. Deze huldegave bestaat hierin, dat le erkentelijkeidli der Brabantsclie voeren voor hun Apostel, de abdij van dees wijk in staat heeft gesteld, de roegere kapel, die veel te klein was in zich niet leende voor de plechtige litvoering van den liturgiscjhen eere- lienst, te vergrooten tot een kerk en laar waardig te meubileeren. Toen de groote Boeren-Apostel voor enige jaren het moede hoofd terruste egde, ontstond onder de Brabantsclie :atholieke boeren spontaan een bewe- ;ing, om liet aandenken van den groo- en Man te eeren. Sommigen hadden het plan, een tandbeeld op te richten ten voete uit oor den Apostel der Brabantsclie loeren, en zeker zou bij dit hebben erdiend, maar pater Van den Elzen eeft niet dit gewild. Elzen moet daarvan hebben gehoord. Tijdens zijn laatste ziekte liet bij zijn opvolger, den ZeerEerw. heer W. van Ivessel bij zicli komen en energiek ver wierp de eenvoudige monnik 't plan een standbeeld voor hem op te richten Zijn opvolger moest hem plechtig be loven, dat dit nooit zou gebeuren. Men heeft zijn wensck geëerbiedigd en toch hebben de boeren uit alle oor den van Brabant voor eeuwig de nage dachten is vastgelegd van hun aller ge liefden Vader, pater Van den Elzen door aan zijn geliefde abdij een kerk te schenken, de aloude abdij waardig Rector van Kessel, die zoo juist de voetsporen weet te drukken van zijn grooten voorganger, deed een beroep op de milddadigheid der Brabantsclie boeren. Een inzameling werd op touw gezet, juist toen de verschrikkelijke stormramp in 1925, die een deel van Brabant teisterde, leniging vroeg in dringender nood. Met Kerstmis 1925 zouden de col lecten voor een Van den Elzen-monu ment worden hervat en toen kwam de verschrikkelijke watersnood tal van boeren in nood en ellende dompelen. Opnieuw moest toen de actie worden uitgesteld. Maar ondanks die tegen slagen, werd later een inzameling ge houden, en zestig duizend gulden bracht de dankbaarheid der Brabant sclie boeren voor den grooten Apostel op De kleine onooglijke Heeswijksche kapel is thans een mooie, ruime abdij kerk geworden: het Van den Elzen monument, opgericht door de katho lieke boeren hier in 't Zuiden. Eu gistermorgen knielden de hon derden vertegenwoordigers van de meer dan 40.000 katholiek georgani seerde Brabantsclie boeren, neer in deze kerk, hun kerk, om liet plechtig H. Misoffer bij te wonen, opgedragen door den Hoogwaardigen abt. En onder deze H. Mis gingen zeker de gedachten van de Brabantsclie boe reu naar hun eersten geestelijken ad viseur, die den Brabantsclieu Boeren bond zoo groot en sterk gemaakt beeft en die zijn volk, zijn boeren, zoo zeer liefhad. Een standbeeld heeft liij niet gewild, maar toch zal binnenkort de beeltenis iu den kerkmuur worden gebouwen van den grooten, rusteloozeu strijdei- voor de boeren-zaak. De Voorzitter van den N. C. B., de heer A. C. van de Ven uit Son, droeg na de jaarvergadering het geschenk der boeren, de abdij-kerk, aan den hoogwaardigen Prelaat van Berne over met een toespraak, waarop de hoog waardige abt niet een hartelijk dank woord antwoordde. Hgz. Bij zijn leven reeds koesterde men i sloten. GEMENGD NIEUWS. Maandagavond te half negen is op den weg tusschen Rothenbach en Berkenbosch een auto uit Roermond, bij het uitwijken voor een motorrijder over den kop geslagen. Een der inzit tenden, de heer G. Schreurs uit Roer- mond geraakte onder den auto. in be- wusteloozen toestand en met ernstige kneuzingen werd hij onder den auto uitgehaald en naar het hospitaal te Roermond overgebracht. De beide andere inzittenden van den auto werden niet gewond. Gisteravond heeft te Vechel een ernstig ongeluk plaats gehad nabij de spoorbrug over de Zuid-Willemsvaart. De 12-jarige Berkers die nabij genoem de spoorbrug zat te visschen, is door den trein, die circa 6 uur uit Vechel vertrekt op onverklaarbare wijze ge grepen. De trein stopte onmiddelijk. De knaap werd opgenomen en bij 'n brugwachter binnengedragen, waar eestelijke en geneeskundige hulp werden ingeroepen. Het bleek, dat hij een schedelbreuk en een gebroken been had bekomen. Hij is hedennacht aan de gevolgen overleden. Maandagnacht omstreeks 12 uur is in een polder onder de gemeente Hendrik Ido Ambacht de gemeente veldwachter Tameris van daar door wee bekende stroopers C. van K. te Ridderkerk en J. v. D. te Hendrik do Ambacht ernstig mishandeld. Van K. was door den veldwachter gearre steerd en diens geweer was in beslag genomen. Onmiddelijk achter den veldwachter liep van D., die onver hoeds den veldwachter in den rug aanviel en hem zoodanig sloeg, dat hij bewusteloos neerviel. Van K. maakte van deze gelegenheid gebruik om den veldwachter verder te mishan delen. Van D. zette het op een loopen, maar van K. hield den veldwachter, die intusschen weer tot bewustzijn cwam, gedurende drie kwartier in bedwang. Tenslotte is de veldwachter door voorbijgangers uit zijn benarde positie bevrijd en naar zijn woning vervoërd. De man is Ieelijk toege takeld. De beide daders zijn reeds in het huis van bewaring te Dordrecht opge- Blijkens bij de familiie te Oss ontvangen bericht is de heer Ant. Koeken, monteur bij de maatschappij Magbet te Utrecht, in Venezuela bi zijn werkzaamheden aldaar om het leven gekomen. De 6-jarige P. S. te Oudenbosch is Zondag in de haven aldaar verdron ken. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 19 Juli '27. Festival. De Harmonie van hel Kon. Muziek gezelschap Euphonia zal Zondag a.s deelnemen aan het groot festival, dat te 's-Bosch zal gegeven worden ter ge legenheid van de Handel- en Nijver- heidstentoonsctelling aldaar. Waar de harmonie met een extra tram thuis komt, is dit een mooie gelegenheid ook voor anderen om de tentoonstelling te bezoeken. K. G. V. Onze R. K. Gymnastiekclub K. G. V. heeft Zondag j.l. andermaal van zich doen spreken. Met een dertigtal andere clubs nam K. G. V. deel aan de groote sporlfeesten door den Diocesanen Bre- daschen Gymnastiekbond St. Joseph te Ginneken gehouden. In nagenoeg alle afdeelingen waarin K. G. V. deelnam wisten onze kranige gymnasten de hoogste lauweren te oogsten, n.I. de le Eereprijs Uitmuntendheid, 3 kamp Gymnastiek Adspiranten; le Eereprijs 2e graad 3 kamp Gymnastiek leden; le Eereprijs le graad 3 kamp Gymnastiek leden; le prijs 2 kamp Alhleliek leden le graad; le prijs 2 kamp Athletiek le den adspirtnten. Het diploma voor beste orde en tucht en de 2e prijs korfbal adspiran ten. Dat de jongens op gewekt en blij met ontplooid drapeau, roffelende trommen en schetterende fanfares om circa 9 uur 's avonds arriveerden en onvermoeid nog een eereronde door de plaats maakten getuigt van hunne wel verdiende zelfvoldaanheid ep het jeug dige vuur dat in de club heerscht. K. G. V. ga zoo door, dan wachten U nog vele successen. Waarschuwing. De Burgemeester der gemeente Loon- op-Zand te Kaatsheuvel, waarschuwt eenieder, voornamelijk heeren bak kers, voor een zeker persoon, zich noe mende Jan Willem Joseph Gruissen, geboren te Sittard, thans zonder be kende woon- of verblijfplaats. Bedoel de persoon geeft zich uit voor bak- ovenbouwer, vertegenwoordiger van de Duitsche Firma voor Bakovenbouw „Euterpe", gevestigd te Dusseldorf, Duitschland, Pionierstrasse II, en tracht de hakkers goedkoope bakovens te houwen, hetgeen later niet wordt uitgevoerd en weet zoodoende de hak kers door alle mogelijke listige kunst grepen op te lichten. Dinsdagavond werd een slot-ver- gadering gehouden van de G.T.M.K., door 't Hoofd-Comitë en de diverse sub-comité's. De Voorzitter bracht dank voor de door allen betoonde me dewerking, die 't feest zoo schitterend heeft doen slagen. De voorzitter der finantieele commissie gaf een resumé van liet finautieel beheer en noemde het een prachtig succes, waar de uit gaven de 10.000 te boven gingen, nog met een batig saldo te kunnen sluiten. In een gezellig reünie werd de avond verder doorgebracht. Duivensport. De Combinatie, gevestigd bij den hr. Jan v. Dun, hield Zondag een wed vlucht vanuit Vilvoorde. Uitslag: 1, 11 M. Zacht; 2, 3, 12, 20, 26, 34 J. v. Riel; 4, 6 J. Remmeren; 5, 38 M. Soeterboek; 7, 8, 16 H. d. Leeuw; 9 P. Remmeren; 10, 15, 30, 42 J. Op perman; 13, 21, 32, 33, 36, 39 J. Stok- kermans; 14, 27 Jos. Vrinten; 17, 18, 38 G. v. d. Ven; 19, 43 Brokken; 22, 23 F. Damen; 24 P. Stokkermans; 25 J. v. Dun; 28 M. de Nijs; 29 C. Damen; 31 L. Mosselveld; 37' H. Escli; 40 P. Lugters; 41 H. Damen. LAATSTE BERICHTEN. Geslaagd. Voor 't practijk-examen Spaansche Taal en Handelscorrespondentie van wege de Vereeniging van Leeraren slaagde de lieer J. v. d. Hoven te Til burg. Voor het Nederlandsch Handels- instituut, Amsterdam, de heer C. de Cock te Tilburg. Beiden genoten liun opleiding bij den heer J. Smarius, Waalwijk. WlIlICCliCrSfkentUw belang en verleent krachtigen financieelen steun aan de plannen voor de Er moet voor nu en de toekomst de aandacht gevestigd worden op onzen Winkelstand. De eerste winkelweek moet met aller steun, schitterend slagen. UIT HET JAARVERSLAG DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE WAALWIJK. De Schoenindustrie. DONGEN. Over het jaar 1926 meenen Wij te kunnen zeggen, dal de gang van zaken en de algemeene toestand der schoen- en lederindustrie wat beter was dan in 1925 en zeker voor de lederbe- drijven in het laatst van 1926. Een bewijs dat de uitkomsten der groote zaken zich wel op den goeden weg van meerderen bloei bewegen dan in de laatste jaren dit aan den economischen toestand der gemeente ten goede komt, is welzeker deze, dat het vermenigvuldlgingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting van 4 5 tot 3,5 zal kunnen worden verlaagd, een gevolg van het weder toenemen van het totaal cijfer der inkomens. Welke belangrijke plaats Dongen in de schoen- en lederindustrie inneemt blijkt hieruit, dat er rond 30 schoenfabrieken en schoenmakerijen en plm. 35 lederfabrieken en leerlooierijen bestaan, die een bron van inkomsten zijn voor een groot aantal daarin werkzaam zijnde arbeiders en wel plm. 1600 in de schoen- en rond 250 in de lederindustrie. Wat de werkloosheid aangaat, deze was in deze gemeente In de beide groot-indu strieën (de omstandigheden in enkele be drijven in aanmerking genomen) in ver houding tot vorige jaren niet ongunstig te noemen, aangezien het grootst aantal werk- loozen tegelijk plm. 40 was, de tijdelijk werkloozen, die nu en dan voor eenige dagen geen werk hadden buiten beschou wing gelaten. Bijzondere uitgaven ter bestrijding dtr gevolgen van de werkloosheid behoefden niet anders te worden gedaan dan eene totale uitkeering door de gemeente van rond f 4500.voor steun aan gezinnen van geheel en tijdelijk werkloozen, die uitgetrokken of ongeorganiseerd waren. De looiextractfabriek en de bierbrouwerij werkten regelmatig en de producten vonden hun weg. DRUNEN. De voornaamste welvaart- bonnen in deze gemeente zijn de schoen industrie, het landbouw- en tuindersbedrijf. De schoenindustrie heeft over het alge meen, wat het machinaal bedrijf betreft, zich op een hooger niveau, dan 1925 ons gaf, bewogen. Al was de toestand nog verre van daar, dat van een volkomen saneering in de schoenen-branche kon worden gesproken, toch is er in 1926 ontegenzeglijk eene verbetering in het machinaal schoenenbedrijf ingetreden. Het getal volleweeksche werkloozen is dan ook in 1926 steeds zeer gering geweest. De handschoenmakerij gaat ook in deze gemeente steeds meer en meer in beteekenis achteruit. i In 1926 werd wederom een nieuw machinaal schoenbedrijf in werking gesteld, erwijl er overigens geen verandering viel e constateeren. Het grootste aantal werklooze schoen makers, die een volle week of meer werk- oos waren, bedroeg in 1926 30, terwijl een bedrag van f 482,22 aan werkloozen steun en van f 185.17 ingevolge het werk- oosheidsbesluit werd uitgekeerd. LOON OP ZAND. - Het jaar 1926 be hoort voor de schoenindustrie zeker nog tot de zeer moeilijke jaren. Gemakkelijk en vlot met zeer ruime orders begonnen, zoodat de industrie over vloed van werk had, trad na Pinksteren in verschillende bedrijven een stagnatie op, welke niet heeft nagelaten een nadeeligen nvloed op den algemeenen toestand uit te oefenen. Mede als gevolg van deze arbeids- beperking, waaraan voor haar deel de lage Belgische valuta niet vreemd was, wijl daar door toch een grootere invoer van Belgisch schoenwerk plaats vond, deed zich bij herhaling de meest scherpe concurrentie gevoelen, welke er in vele gevallen toe leeft geleid, dat niet altijd van een behoorlijk oonende fabricage was te spreken. Wanneer hiermede de algemeene situatie te schetsen dan mag meer in het bij zonder worden gewezen op de gelukkige uitzondering waarin verschillendefabrieken lebben verkeerd en welke het geheele jaar of slechts met onderbreking van zeer korte tijdsruimte hebben kunnen doorwerken. Al moge voor deze bedrijven de scherpe con currentie ook zwaar hebben gevallen, dan valt te hunnen aanzien niettemin te wijzen op een meer geregeiden bedrijfstoestand, welke het mogelijk heeft gemaakt de vaste asten, welke uiteraard op eik bedrijf rusten meer regelmatig over een vol jaar te ver- deelen. Daardoor is voor deze bedrijven een continuatie ingetreden, welke voor hen niet anders dan bevorderlijk kan zijn ge weest. Wanneer dit speciaal betrekking heeft op de grootere industrie, welke in het alge meen beter is geoutilleeerd, dan valt ten opzichte van de klein-industrie niet anders te vermelden, dan dat deze de volle slagen van den zakenstilstand heeft moeten op vangen. Dientengevolge dan ook kwam in deze bedrijven groote werkloosheid voor, welke er niet anders toe heeft geleid, dan dat de finantieele uitkomsten niet in gun stige verhouding zijn weer te geven, Meer en meer laat het zich in het indu strieel bestek aanzien, dat alleen volledige gemachinaliseerde bedrijven, die ook op de handelsmarkt goed en behoorlijk zijn georiënteerd, zich in den grooten bestaans- strijd op passende wijze zullen kunnen handhaven en ontwikkelen en daarom dan ook is het een dringende tijdseisch, dat de zaken naar deze aanwijzing worden inge richt. Zal door aldus te handelen tot verlaging van den kostprijs worden medegewerkt, dan zal daarnaast bij een goede oriëntatie het fabrikaat te gereeder koopers vinden, indien dit aan de eischen welke daaraan gesteld mogen worden, voldoet. Over den gang van zaken in de grootere lederindustie viel over het afgeloopen jaar niet te klagen. Niettegenstaande de voort durende vermeerderende productie kon hier toch het geheele jaar op volle capaciteit worden doorgewerkt en zou de toestand derhalve bepaald gunstig hebben kunnen heeten, ware het niet dat gedurende de laatste maanden van het jaar in den huiden- prijs een haussebeweging is ontstaan, die op het finantieel resultaat niet zonder invloed is gebleven. Weliswaar werd als gevolg van deze prijsvermeerdering ook een verhooging van den lederprljs bevorderd, doch deze verhooging, ongeacht de groote moeilijkheid welke aan de algemeene door voering daarvan is verbonden, komt ge woonlijk ^erst tot haar recht, wanneer de prijsvermeerdering van de grondstof reeds eenigen tijd heeft doorgewerkt. Voor de lederindustrie in onze gemeente mag het niettemin als een gunstig ver schijnsel heeten, dat voortdurend nog naar vermeerdering der productie wordt ge streefd, waarvan de groote uitbreiding, welke een dezer inrichtingen in 1927 denkt tot stand te brengen, het overtuigend bewijs geeft. Zonder twijfel is deze goede gang van zaken niet in 't minst toe te schrijven aan de goede qualiteitswaarde van het leder, aan welks fabricaat dan ook de meeste zorg wordt besteed. De kleine lederindustrie vermocht, door haar langdurig looiproces niet oproeien tegen de grootere bedrijven, zoodat in dezen bedrijfstak niet van vooruitgang mag worden gesproken. Daarnaast moge worden vermeld, dat in deze gemeente een lederfabriek is opge richt, welke voor de fabricage van over- leder, de chroommethode toepast. Waar deze fabriek echter te korten in bedrijf is valt daarvan nog weinig te vermelden, al worden hier overigens alle pogingen aan- geWend om het product aan de verwach tingen te doen beantwoorden. In den leder- en commishandel werden over het algemeen geen slechte zaken ge maakt, al werkte overigens de zakenstil stand in de schoenindustrie' ten nadeele daarvan in. Toch wist deze handel, door vergrooting van zijn activiteit, ook vermeer dering van sijn debiet te verwerken en zich verder aan te passen aan de behoef ten, welke de schoennijverheid in verband met het hedendaagsche mode artikel vraagt. ADVERTENTIEN. Stenografie en Machine- schrijven (2 uur per week). Brieven vóór 2 6 juli met vermelding van Diploma's aan den Directeur, Mr. v. Cooth- straat 112, Waalwijk. 38659 bedrukt oi blanco in enalle andere kwaliteiten Al deze papiersoorten ook in losse vellen op elk tor- maat verkrijgbaar al of niet met naam bedrukt. Wij staan U met een uitge breide collectie papiersoorten en gratis cliché's naar keuze ten dienste, terwijl onze prijzen ber.eden alle concurrentie zijn.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6