BE ECHI WH HET ZÜIOEH Voor Huis en Hof. Nr. 57. Zaterdag 23 Juli. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. 50e Jrg. rapport, hetwelk voor f. 0.20 bij den boekhandelaar v/h Gebr. Belinfante te 's Gravenhage verkrijgbaar is gesteld, verzocht worden, hiervan kennis te geven aan d?n secretaris van boven genoemde Staatscommissie, arts J. A. Putto, Inspecteur van de Volksgezond heid, Dr Kuyperstraat 8, 's Gravenhage. De F VII te Aleppo aangekomen. Naar het Haagsche AnetaKantoor verneemt, heeft de K. L. M. het vol gende telegram uit Aleppo ontvangen, d.d. 20 Juli: .Wij vertrokken uit Basrah om 4 uur 's morgens en kwamen om 8 uur te Bagdad aan, waar wij uw aan ons gerichte telegrammen in ontvangst namen. Wij vertrokken om 10 uur uit Bagdad en arriveerden om 4 uur in Aleppo. Indien wij geen verder opont houd ondervinden komen wij Zaterdag om 4 uur in Amsterdam aan. Alles wel aan boord.- De heer Van Lear Black seint het volgende aan de K L. M. .Uw telegram heb ik ontvangen bij ons kort oponthoud in Bagdad heden morgen. Het zal mij zeer aangenaam zijn naar Amsterdam te komen. De vliegtuigbestuurders deelden mij mede, dat zij rekenen, dat de aankomst op Zaterdag zal geschieden. Zij zullen u nog van te voren het uur van aan komst seinen. Ik heb een prachtige vlucht gehad. Wij genieten allen een uitstekende gezondheid en verheugen ons er op, de K L M.—menschen terug te zien." Nievelt, Goudriaan <5 Co's Stoom vaart Mij te Rotterdam heeft aan William Gray Co. Ltd te West Hartlepool den bouw opgedragen van 2 vrachtschepen, elk van 9000 ton. De inschrijving van de Engelsche werf was aanzienlijk lager dan die van de grootste Nederlandsche werven, waarmede men heeft onderhandeld. De schepen moeten in Mei en Juni van het volgende jaar klaar zijn. Uit Brussel wordt gemeld, dat aldaar een nieuwe rubber cultuur maatschappij is opgericht nl. de Société des Plantations Nord-Sumatra, met een kapitaal van 61 millioen francs, verdeeld in 600.000 gewone aandeelen en 10.000 aandeelen A. DE ONRUST IN INDIë. Naar liet „Bataviaascli Nieuwsblad" zijn de onruststokers vooral op gou vernementskantoren te vinden. Ver schillende inlandsche ambtenaren zijn in den loop van de vorige week plotse ling verhuisd. De agenten van Moskou wonen vermoedelijk te Semarang, dat het centrum is, van waaruit ruim schoots geld verschaft werd. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat Raden Oerip, een oud-dessa-onder- wijzer, de geldschieter is van het nieu we complot, dat eenige dagen geleden onder de Menadonèesche militairen ontdekt werd. Hij is gearresteerd en hij zijn arrestatie werd hij in het be zit gevbnden van 80.De zuster Van Soedono, die optrad als penning- meesteresse had nog 200.Zij is eveneens gearresteerd. De re peering paraat. De bladen bevatten geruststellende artikelen naar aanleiding van de jong ste communistische actie. Zij merkten op, dat de regeerinor paraat bleek en dat de eenige maanden geleden inge zette communistische actie volmaakt doodgeloopen is. Het doel om onrust te verwekken bij de bevolking is ner gens bereikt. Zeven militairen van het legioen van Mangkoenegoero te Solo zijn gedrost, nadat twee Menadonee- zen nit Bandoeng er een tijdlang pro paganda hadden gemaakt. Drie leden van het legioen zijn opgepakt. In to taal -zijn 18 inlandsche burgers te Tji- mahi gearresteerd. Naar de 's Hert. Crt. verneemt, heeft Mr. Thiel te 's Gravenhage, in specteur van het Handelsonderwijs, met ingang van 1 Oct. a.s. zijn ont slag aangevraagd. 'N BELANGRIJKE ONTDEKKING OP RUBBERGEBIED. 't Blad „Her. Tr." maakt melding van een belangrijke ontdekking op het ge bied van rubber in Ned.-Indië. Door landbouw-deskundigen is een entings systeem ontwikkeld waardoor de pro ductie van eiken boom kan vervier voudigd worden. Amerikaansche des kundigen in de rubber-industrie zijn van meening dat door dit systeem de rubberprijs aanzienlijk zal verlaagd worden. Het blad voegt hieraan toe, dat op de plantages, waar deze ontdek king is toegepast, de rubberopbrengst een vermeerdering vertoont van 800 tot 5000 pond per acre. Opleiding van kraamverzorgsters en van bakers. De. gezondheidsraad dee,t niede, dat zedelijke lichamen, welke zich bereid willen verklaren, de opleiding van kraamverzorgsters of van bakers ter hand te nemen volgens het programma, door de Staatscommissie inzake kraam hulp ontwikkeld en neergelegd in haar BUITENLAND. DOOD VAN KONING FERDINAND VAN ROEMENIE. Koning Ferdinand van Roemanië is Woensdagnacht ten 2 uur overleden. Koning Ferdinand van Roemenië, op 24 Augustus 1805 te Sigmaringen als zoon van Prins v. Hohcnzollern-Sigma- ringen geboren, is de stichter gewor den van het huidige Groot-Roemenië: op 15 October 1922 werd hij op plech tige wijze te Alba Julia gekroond als koning van alle Roemeniërs, als resul taat van den grooten oorlog, waarin hij, de Duitsche prins, op 10 Augustus 1910, in de dagen van den geweldigen slag om Verdun, de zijde koos der ge allieerden. Na de ineenstorting van Rusland werd ook Roemenië spoedig verslagen door de centralen en den 7en Mei 1917 maakte de vrede van Boekarest een einde aan dezen oorlog. Het land bleef grootendeels door de Duitschers bezet. De koning was na den val van Boeka rest naar Jassy gevlucht, en ook na den vrede bleef het hof en de regeering in die plaats gevestigd. Na de overwinning der geallieerde legers op de centralen keerde de ko ning, in triomfalen optocht in zijn hoofdstad terug. I)e vrede had Roeme nië een belangrijke gebiedsuitbreiding gebracht. Tot het koninkrijk behoort thans, behalve Zevenburgen, het Banaat en de Boekowina, ook het voor den oor log aan Rusland behoorende Bessara- bië. Deze laatste uitbreiding is mede een der factoren, welke de politiek van het na-oorlogsche Groot-Roemenië be- heerscht. Deze toch is in de eerste plaats gericht op behoud van consoli deering van het verkregene, waartoe sluiting van bondgenootschappen de aangewezen weg wordt geacht. Daartoe behoort o.a. de deelneming van Roe menië aan de Kleine Entente, speciaal gericht tegen een eventueele restaura tie der Habsburgers, welke politieke combinatie thans echter, door de slui ting van het HongaarschItaliaansch, vriendschapsverdrag, hetwelk Honga rije uit zijn isolatie heeft bevrijd, ern stig verzwakt wordt geacht. Uit het huwelijk van koning .Ferdi nand zijn vijf kinderen geboren. Kroonprins is de oudste zoon Carol (geboren 3 October 1893 op het slot Pelesch in Sinaia). Prins Carol heeft eenigen tijd vóór het uitbreken van den oorlog in het 1ste garde-regiment te voet te Potsdam dienst gedaan, even als vroeger zijn vader. Gedurende den oorlog diende hij in het Roemeensche leger. Op 10 Maart 1921 huwde hij prinses Hélène van Griekenland, dochter van wijlen ko ning Constantijn I van Griekenland en diens gemalin Sofie, een zuster van keizer Wilhelm II. Aan dezen echt is tot nu toe een zoon, prins Michaël, ge boren 25 October 1921, ontsproten; zooals men weet is prins Carol, mede in verband met echtelijke moeilijkhe den, van den troon vervallen ver klaard. De oudste dochter, prinses Elisabeth geboren 1894 huwde op 27 Februari 1921 den toenmaligen kroonprins George van Griekenland, die intus- schen koning werd en later tot aftre den werd gedwongen. De tweede dochter prinses Maria, ge boren 1899, trad op 8 Juni 1922 in het huwelijk met koning Alexander I van Joego-Slavië. De andere kinderen zijn prins Nico- laas, geboren 1903, en prinses Ileana, geboren 1908. Teneinde aan alle pogingen van de z.g. Carolisten om een herroeping van de wet van Februari 1926 te bewerken een einde te maken, heeft koning Fer dinand in December 1.1. in een brief, die door den toenmaligen premier, ge neraal Avarescoe in den Senaat is voorgelezen, met nadruk verklaard, dat hij volkomen instemde met den af stand van rechten door zijn oudsten zoon en de pogingen afkeurde om de quaestie van de troonopvolging weer aan de orde te stellen. Nu de liberale leider Bratianoe weer stevig de teugels in handen heeft genomen, schijnt er niet veel kans dat thans nog, bij den 'dood van den vorst, zal gebeuren, waarvoor geruimen tijd gevreesd werd en wat tijdens diens leven door 's ko- nings besliste en krachtige houding vermeden is, n.l. het uiteenvallen in twee kampen voor den strijd om de macht door de partijen, wier samen werking tot behoud van het in den oorlog verworvene zoo dringend noo- dig wordt geacht. Met belangstelling mag men intus- schen den gang van zaken gadeslaan, daar het uit buitenlandsch-politiek oogpunt ten zeerste gewenscht is, dat niet door binnenlandsche troebelen in een der Balkanlanden de rust in den beruchten stormhoek van Europa be dreigd wordt. Hieruit blijkt, dat als gevolg van de longontsteking, die in Maart j.l. ont- j staan was en bijgedragen had tot ver ergering van de vroegere ziekte, waar aan de Koning leed, de algemeene toe stand van den souverein slechter was geworden. Hij is bezweken te 2 uur 15 min. in de armen van de koningin en omringd door zijne hooge familieleden. Tot liet einde toe heeft Z. M. zijn volle bewustzijn behouden. Het gebrek aan eetlust, de bloedarmoede en de moeilijke ademhaling belemmerden meer en meer de werking van het hart en veroorzaakten in den nacht van 19 Juli een toestand van collaps, aan de gevolgen waarvan de Koning zonder smart den laatsten adem uitblies. Overeenkomstig het vaste program ma hebben de leden van den regent- schapsraad om kwart over 4 den eed in de Nationale Vergadering afgelegd. De vergadering juichte koning Michiel en de prinses-moeder langdurig toe. Het leger heeft den eed van trouw aan koning Michiel afgelegd. De leger bevelhebber te Boekarest heeft de af kondiging van den staat van beleg, die sinds 1925 voor de universiteitssteden en de grensstreken geldt, vernieuwd. Te Boekarest heerschi rust. De mili tairen bezetten alle openbare gebou wen. Het verscheiden van den koning werd telegrafisch aan prins Carol me degedeeld. De ministerraad deed hem weten, dat de staat vast besloten is de acte van 4 Januari 1926 te doen eerbie digen. In geheel Roemenië is het rustig. De begrafenis zal a.s. Zondag met groote plechtigheid plaats hebben. In den bloementuin. De Lelie. De eerste Leliën hebben haar sclioo- ne kelken reeds ontplooid en met eer bied staren we naar deze wbnder- schoone bloemen, eerbied om de hoof- sclie statie, waarmede ze zich verhef fen, eerbied ook om de geheimzinnige geschiedenissen die om deze bloem ge weven zijn. Heet de R«os de Koningin der Bloe men, met niet minder recht is aan de Lelie den koningstitel gegeven. De Fransche dichter Boisjolin bezingt haar met de woorden: Noble fils du Soleil, le Lis majestueux Vers l'astre paternel, dont il brave les feux, Elève avec orgeuil sa tete souveraine, II est roi des fleurs, dont la Rose est la reine. De oude Grieken waren vast over tuigd van haar goddelijke afkomst. Zoo decent als zulks voor een familie blad als het onze past, zullen we het verhaal der Grieken weergeven, een verhaal, dat aantoont, hoe precies die Grieken van de huiselijke verhoudin gen van hun goden en godinnen op de hoogte waren. De godin Alkeinene had het levên geschonken aan Herkules, waarom zij de jalouzie vreesde van Juno; ze ver borg het kind in de struiken. Minerva echter, die met de afkomst van den knaap bekend was, bracht Juno dien weg uit en maakte haar op het krach tige, schoone kind opmerkzaam, haar biddende om als beschermvrouw dei- jonggeborene op te treden en den smachtenden zuigeling te laven. Juno deed dat op de natuurlijke wijze van alle moeders, maar de knaap, weldra zijn vijandin herkennende, misbruikte op valsehe wijze de tanden, die jonge Grieksche godjes al vroeg schenen te bezitten, met het gevolg dat uit de ver oorzaakte wonde rijkelijk het natuur lijke voedsel wegspoot en langs den hemel afvloeide. Zoo ontstond de Melkweg aan het uitspansel, dien we des avonds nog bewonderen kunnen. Maar enkele druppels vielen ook op de aarde en uit deze ontsproot de witte Lelie, de roos van Juno, het symbool der reinheid en waardigheid. Uit den Bijbel weten we, dat niet al leen Christus zich van de Lelie als zin nebeeld bediende, maar ook uit de oud-testamentische geschiedenis van het Joodsche volk blijkt telkens, dat de Lelie tot sieraad der altaren diende en deze bloem als model genomen werd voor de kapiteelen der zuilen van den tempel te Jeruzalem. Wel heeft de vereering van deze plant later een ander karakter aange nomen, maar nog steeds wordt ze be schouwd als het zinnebeeld voor rein heid, kuischheid en maagdelijk schoon. Met juistheid is het niet te bepalen, wanneer de cultuur dezer plant in Eu ropa is begonnen, maar zeker is het, dat ze in de achtste eeuw in ons we relddeel gekweekt werd. Later schijnt ze weer voor een tijd verdwenen te zijn, wat bij cultuurplanten dikwijls voorkomt of dat men haar alleen bin nen de kloostermuren kon zien. Het waren toch de monniken, die zich in Europa allereerst met het kweeken van planten bezig hielden, 't zij voor voedsel, geneeskundig gebruik of voor 't genot, dat ze schonken. Van de bekende witte Lelie weet men dat zij in het midden der 16e eeuw is ingevoerd in Duitsehland en vandaar spoedig verspreid werd. Dat deze Lelie de eeuwen door gehandhaafd werd, heeft ze in hoofdzaak te danken aan haar vele goede eigenschappen, als ge hardheid tegen ons klimaat, het voort brengen van mooie bloemen, terwijl bloemen en bladeren als zeer genees krachtig werden beschouwd. Op Kamschatka moeten de hollen van sommige Leliesoorten het hoofd- voedsel der eilanders uitmaken; ge kookt of in de asch gebraden, moeten ze niet onaangenaam smaken. Behalve de witte Lelie, die de ge schiedenis-Lelie hij uitnemendheid is, is er nog de populaire oranje-Lelie, om van een zeer hoogen ouderdom te gewagen. Dat is de Lelie, die in Gro ningen, Drenthe en Overijsel meer dan eenmaal verwilderd is aangetroffen. Men weet het reeds, dat de Lelies be lmoren tot de bolgewassen en hoewel daaronder veel stengellooze planten voorkomen, ontwikkelt zich bij deze plant een stengel van soms 3 meter hoogte. Hij groeit statig en kaarsrecht op, blijft onvertakt, doch verdeelt zich aan den top veelal in zijdelingsche bloemstelen. Behoudens een enkele uitzondering komen de bladeren in vorm zeer goed overeen; ze zijn eenige malen langer dan breed, loopen in een spitse punt uit en zijn veelal ongesteld. Ze staan in de meeste gevallen verspreid aan den stengel, soms, zooals bij de Krul- Lelie, vormen ze- kransen, -die dan zeer sierlijk staan. En hoe de hloem zelve is samengesteld Zeer eenvoudig, plukt men ze uit elkaar, dan zal men zien, dat alle kransen van bloenuleelen drietallig zijp, 'keljk, kroon, 2X3 meeldraden en een stamper, die uil 3 vruchthladeren is opgebouwd. Het vruchtbeginsel is bovenstandig, wat wil zeggen, dat de bloenuleelen onder dit belangrijke lichaam zijn ingeplant. Wanneer het vruchtbeginsel zich tot vrucht ontwikkelt, wat in den regel 't geval is, dan groeit ze uit tot een drie- hokkige doosvrucht, die hij het rijp worden hok-verbrekend open springt. In elk hokje zijn keurig een aantal vliezige zaden opgestapeld. Ze worden er uitgeslingerd en kunnen aan nieu we planten het aanzijn geven. Nog een koekoeksei. In deze dagen, nu de koekoek zich zoo luid laat hooren en zijn onheil- brengende eieren in de nesten van an dere vogels deponeert, is het niet on gepast, van een ander „koekoeksei" te gewagen, dat niet door een vogel, maar door een insect wordt gelegd. In zan dige streken, bij ons vooral in de dui nen, leeft een groote roofwesp, Bein- bex rostrata. Met haar krachtige voor- pooten, waaraan zich tal van stijve borstels bevinden, graaft zij in hej zand een langzaam dalende gang met een verwijding aan het einde. Is dit werk afgeloopen, dan komt ze naar buiten, sluit de opening met zand, vliegt er wat rondom heen, als om zich goed te orienteeren en verdwijnt. Na korter of langer tijd keert ze terug, be laden met een vlieg. Nadat ze vrij spoe dig den gesloten ingang van haar hol heeft gevonden, wordt deze openge maakt. De wesp kruipt de gang in, brengt de vlieg, die zij door een angel steek heeft bedwelmd in de eindkamer en legt er een ei op. Dan verlaat ze den gang weer, sluit die even zorgvuldig als de eerste maal, maar keert na eenigen tijd weer met buit terug. Dit spelletje wordt verscheidene malen herhaald. Uit het ei der wesp komt weldra een larve te voorschijn, die zich aan de rondom liggende vliegen te goed doet. Na ongeveer 14 dagen is ze vol wassen, waarna ze in een pop veran dert. Dan gaat moeder Bembex een nieuwe gang voor een tweede larve graven. Zoo kalm en rustig, als hier beschre ven is, gaat het echter in dit wespen leven lang niet altijd. Er zit een vijand op de loer, eveneens een roofwesp, de fraaie, vuurroode goudwerp uit de fa milie der Chrysiden. Zulk een Chrysis maakt den ingang van de Bembexwo- ning niet open, omdat zij de plaats daarvan wel niet kent. Maar als de Bembex met buit naar binnen is ge gaan, maakt de goudwesp van dit on bewaakt oogenblik gebruik om ook in de gang te sluipen en naast de Bem- bex-larve haar „koekoeksei" te leggen, waaruit spoedig een larve geboren wordt. Deze groeit sneller dan de recht matige bewoonster. En nu ontbrandt daar onder het zand een bittere strijd, waarin gewoonlijk de goudwesp-larve de overwinning behaalt. De overwon nen Bembex-larven met haar voorraad worden nu door den parasiet smakelijk verorberd. Dit is dus een nog gruwza mer geschiedenis .dan die van den koekoek. Stop die pijn. OPEN PLEKKEN KLOOSTERBALSEM RECHTSZAKEN. Vanwege z'n onschuld? De dijk aan 't kanaal van Drongelen moet er maar aan gelooven! De zand- stroopers slepen er den grond van weg en de voortdurende afgraving maakt noodig dat er op de stroopers wordt gelet. Er liep een oude sukkelaar tusschen door die er met dat al in vloog. D. v. d. P. uit Vuglit, koopman, en al oud, woont met z'n oude vrouw al leen. Zij veegt den vloer en hij haalt het witte zand aan om den vloer met grillige tierelantijntjes te versieren, op de manier als in den Bosschen Go- thischen Raadhuiskelder tijdens den koffiemaaltijd der „luistervinken". Weer was 't manneke naar 't Dron- gelsch kanaal gereden om zand en had juist de eerste spade op z'n kruiwagen toen hij bekeurd werd. Vlug gaf hij de schop zand aan 't kanaal terug, maar daarmede was 't nog iriei uil. En hij verscheen voor den kanton rechter. Nog nooit hier geweestEn nou voor m'n onschuld! bromde de oude. Nooit hier geweest? Z'n strafregister werd opgeslagen en daar stond ie al van af1886 tot 1922! O, ja, toen dronk ik nog borrels. Maar nu m'n leven niet meer! zei de verdachte, verlegen, dat Vrouwe Justi- liae zoo goed van onthouden is! Wegens zandstrooperij werd hij veroordeeld tot 5,boete. En dat wegens m'n onschuld? 'k Zal 't in de krant laten vermelden, mokte het manneke en schuifelde heen. DE ZWARE MISHANDELING TE RAAMSDONKSVEER. Men meldt uit Breda aan de Prov. Courant Terecht stonden voor de Bredasche Rechtbank J. C. O. en A. C. O., vader zoon, beiden arbeiders te Raamsdonks- veer, terzake dat zij op 16 April E. van Schijndel, de eerste met een riek, de tweede met een spade, hebben gesto ken en geslagen en hem zoo zwaar lichamelijk letsel toebrachten. Van S. bleef op de plaats dood. Getuige Dr. Hults uit Leeden had op 19 April de lijkschouwing verricht met dr. Houben uit Teteringcn. Getui ge constateerde verwondingen aan hoofd en borst. Door den slag met de spad ewas de schedel gebarsten en de hersenen gewond en met den riek was een steek toegebracht. Een tand was door de linker oogkas doorgedrongen tot in de onderste hersenhelft. Deze verwondingen konden wel aangemerkt worden als zwaar lichamelijk letsel en afzonderlijk den dood tengevolge heb bend, ook al door infectie aan het her senvlies, doch konden geen oorzaak zijn van den plotselingen dood, tenzij hier een geval van shock dood aanwezig was, doch dit leek onaannemelijk. Een verklaring van den plotselingen dood vond getuige meer in het indrukkèn van het borstbeen en de bloedingen aan de binnenzijde van den borstwand, tengevolge van de inwerking van een ruw geweld. De verslagene hanteerde een zwaar ijzeren dekgebint een zware ijzeren balk van circa drie meter welke dwars over het ruim ligt*— en is daar tengevolge van de slagen mee gevallen. De kleeren op de borst waren niet beschadigd of bevuild, terwijl aan beide werktuigen modder en zand kleefde evenals aan de wonden aan De Roemeensche zaakgelastigde in Den Haag, de heer Romanesco heeft een uitgebreid telegram van den mi- nister van buitenlandsche zaken in Roemenië Titulescoe ontvangen om- j trent de laatste oogenblikken van den Koning. doorgeloopen plekken, smetten, de hin derlijke ongemakken bij warm weer, kan men voorkomen door de open plekken onmiddellijk met Akker's Kloosterbalsem in te wrijven, wanneer hevig transpireeren of roodzien op de mogelijkheid van het optreden BKltfDi* der aandoening duiden.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5