Rollen Pakpapier, Inwikltels e.d, Punt VII. Historische standplaats. Hiermede worden bedoeld plaatsen, die door hun artikel een goeden naam hebben b.v. Frankfort, Offenbach, Weenen voor wat luxe schoeisel aan gaat, Weisenfels en Pirmasens voor stapelartikelen, Tuttlingen voor zwaar arbeiders-schoeisel, Cleve voor Kin derschoenen, of hier in Holland, Waal wijk voor luxe, Kaatsheuvel voor sta pelschoenen. Op geheel natuurlijke wijze heelt dit ontwikkelingsproces zicli in den loop der tijden voltrokken. Aangaande reparaties valt het vol gende op te merken: Staat de fabriek op een kleine plaats waar zelfs geen slotenmakerijen zijn, dan is men genoodzaakt zelf een repa ratiewerkplaats in te richten, die van verscheidene machines als draaibank, boormachine, laschtoestel enz. voor zien moet zijn. Voeg daarbij nog min stens één bekwaam slotenmaker en men komt tot de overtuiging, dat hier mede nog heel wat geld gemoeid kan zijn. Aangaande de vergrootings-moge- lijkheid meen ik, dat men gewoonlijk zooveel bouwgrond moet kiezen, dat een latere vergrooting van het bedrijf zonder meer mogelijk is. loch dient men hierbij tevens op iets anders te letten. Wil men een speciaal fabriek voor het een of ander artikel bouwen, dan vrage men na rijp beraad zich allereerst af, of daarvoor in het land een afzetmogelijkheid bestaat. Zoo kan men in Amerika een fabriek in werking stellen met een dagelijksche productie van b.v. 8 a 1Ü.U00 paar Hee- ren Gooyaer schoenen. In üuitschland en Rusland zou zoo iets misschien ook nog mogelijk zijn, doch allerminst in Holland, waar men die 10.ÜÜÜ paar niet zou kunnen verbruiken en aan export haast niet behoeft te denken, wijl de omringende Rijken door hooge tarieven zich tegen den invoer uit an dere landen gevrijwaard hebben. Met betrekking tot de Brandblusch- mogelijkheid zou hier gezegd kunnen worden, dat, bij aldien een behoorlijke brandweer ter plaatse ontbreekt, men een hooger procent aan assurantie premie betalen moet en bovendien nog gedwongen kan worden uit het ar- beidspersoneel een behoorlijk toege ruste brandweer op te richten. Over het onderscheid tusschen stad, voorstad en provincie kan het volgende gezegd worden. De stad heeft gewoonlijk de volgen de voordeelen: Gewoonlijk is er in de stad een voldoend aantal arbeids krachten aanwezig, die zich in avond cursussen nog verder kunnen bekwa men. Verder heeft men, wat c^ze transport aangaat, goede verbindin gen, en behoeft men, vanwege de be drijfszekerheid, niet zoo'n groot kapi taal vast te leggen, ook al weer, omdat de voorraad van grondstoffen kleinei kan zijn dan in de provincie. De nadeelen zijn: Men heeft in de stad een grooter kapitaal noodig voor bouwgrond en reserve-bouwgrond. Ook zijn er de loonen meestal hooger dan in de pro vincie. De Provincie heeft de volgende voor deelen Lagere loonen en minder ka pitaal voor bouwgrond en reserve bouwgrond. Daartegenover staan de volgende nadeelen: Gebrek aan arbeiders en huisves ting, zoodat de firma, om werklui te lokken, genoodzaakt kan zijn arbei derswoningen te bouwen. Verder een grooter kapitaal, dat vastgelegd moet worden omdat, we gens bedrijfszekerheid en slechten transport veel grootere voorraden grondstoffen aanwezig moeten zijn. Ten opzichte der voorstad kan ge zegd worden, dat deze alle voordeelen van stad en provincie biedt, terwijl na deelen dus vrijwel niet bestaan. Gelijk men uit het bovenstaande zien kan, is een goede keuze van plaats waar de fabriek verrijzen zal, niet zoo eenvoudig. Men moet bij de keuze der standplaats de voor- en nadeelen eerst nauwkeurig wikken en wegen, wijl een verkeerde keuze reeds terstond de rentabiliteit van het bedrijf nadeelig beïnvloeden zou. ALVORENS UW elders te bestellen, gelieve U onze monsters en prijzen te vragen. U zult hiermee groot voordeel behalen. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. In een der leslokalen van de school had Donderdagmorgen de sluiting van den cursus en de uitreiking der di ploma's aan de geslaagden plaats. Behalve direcieur, leeraren en leer lingen merkten we de volgende leden van de commissie van advies onder de aanwezigen op: de heeren J. L.v. üijn, Jos. Klijberg, W. Donker Pzn J. H. Mannaerts en C. Roestenberg, alsmede enkele ouders van leerlin gen, benevens vertegenwoordigers van nieuws- en vakbladen. Allereerst nam de directeur de heer H. v. d. Waerden het woord en sprak als volgt de aan wezigen toe Mijne Heeren, Wederom zijn wij hier vereenigd om dezen cursus met een kort samenzijn ie besluiten. Allereerst heet ik de heeren leden der Commissie van Advies en de pers van harte welkom en dank hen voor de groote belangstelling, die zij steeds voor onze school hebben, onze school, die wat volledigheid betrett nog steeds zijnsgelijken in Europa niet heett. Zooais gebruikelijk is wil ik op dit oogenblik ook namens de leeraren een kort woord tot U allen richten. Over het algeloopen studiejaar kun nen wij in vele opzichten tevreden zijn. Het spijt mij dan ook, dat, enkele leerlingen deze sluiting niet meemaken otsChoon zij daarvoor inderdaad ge gronde redenen hebben. Meerdere leerlingen toch kregen in de groote Duitsche schoentabrieken een plaais maar moesten daarvoor direct in dienst ireden. Dit was niet alleen met onze algeheele goedkeuring, maar wij zijn daarover zeer verheugd en wenschen die leerlingen een succesvolle loop baan toe, vertrouwende dat zij. gezien den aan de school ontwikkelden ijver en Kunde, een goed figuur zullen slaan. Tevreden zijn wij omdat nagenoeg alle leerlingen een diploma hebben behaald. Als wij de verschillende cursussen en de bereikte resultaten in het kort nagaan, dan kunnen wij zeggen De Looierijcursus telde 4 leerlingen, waarvan l leerling vanai |anuati de lessen met ijver voigde en met Kerst mis in de gelegenheid gesteld zal worden een examen te doen. Van de 3 overige leerlingen moet gezegd worden, dat zij niet altijd hun uiterste best gedaan en het met meer ijver tot een beter praedicaat zouden gebracht hebben, loch verheugt i ons, dat ze alle drie het diploma kon den'verwerven. In alphabetische volg orde slaagden aan deze afdeeling dus: J. W van Drunen, Fr. Hoeve- naars en N. Pessers. Het aantal leerlingen aan deze at- deeling is uit den aard der zaak altijd gering, toch hopen wij nog wel eens jaren van een grooteren toevloed te □eleven, zooals in 1920 toen er 12 leerlingen aan deze atdeeling waren, waaronder een buitenlander. De Schoenmakerijaf deeling is te ver- deelen in 2 onderdeelen Aan de bovenwerkatdeeling werd gedurende het jaar les gegeven aan 29 leerlingen, zijnde 10 Nederlanders en 19 Buitenlanders. Van deze leerlingen verliet 1 werke- looze reeds in October wederom de school, omdat hij werk kon krijgen 1 December en begin Januari gingen twee der buitenlanders naar hun vader land Peru en Zwitserland terug, terwijl twee andere naar de onderwerkafdee- ling overgingen omdat zij een alge meen begrip der schoenfabricage wenschten te krijgen en een diploma door hen niet nagestreefd werd. Drie andere buitenlandsche leerlin gen, die met Januari 1926 gekomen waren behaalden het diploma Onder werk afdeeling en gingen-nu geheel naar de bovenwerkafdeeling over. Een der Nederlandsche leerlingen, die de lessen met groote onverschilligheid gevolgd had, verliet op 5 Mei de school om koloniaal te worden en een ander die vooral den laatsten tijd veel verzuimde, bleef bij het begin der examens weg, zelf overtuigd blijkbaar geen diploma te kunnen halen. Een der leerlingen, die buiten de school een ongeluk kreeg was den laatsten tijd slechts in staat de theorie te volgen een ander leerling werd bij een militaire oefening aangeschoten en hoewel hij 't er betrekkelijk goed af bracht, kon hij den laatsten tijd de lessen niet volgen en nam aan 't examen niet deel. Van de overblijvende 19 leerlingen die examen deden, behaalden er 18 een diploma en wel in alphabetische volgorde, de heeren: M. Bartsch, Fr. Brok. J. Burmanje, W. Dietrich, A. Foil, E. Frielitz, Fr. Hemming, R. Jezak. Joh Kolsteren, H Kopper, W. Martin, H. Plet P. V. Pijhala, M. Ruhl, G. Schalier, H. Schmitt, H. Schohl, J. Swaab. De Onderwerkafdeeiing werd bezocht in totaal door 30 leerlingen, waarvan er zooals reeds opgemerkt 3 met Jan 1927 geheel naar de bovenwerk af deeling overgingen. Een volgde slechts het leestenmaken, een ander slechts de uitpoetsafdeeling. Twee werkeloozen, toegelaten onder conditie, dat ze minstens 1 kwartaal zouden volgen bleven echter maar resp. 40 en 18 dagen en gingen weg zoodra zij werk konden krijgen. Van de beide leerlingen, die zich in beide afdeelingen orienteerden ging er een 19 Februari weg, de andere bleef tot 't eind, terwijl een derde de lessen in de onderwerkafdeeiing van 14 Jan. tot 4 April '27 volgde. Een drietal leerlingen van deze af deeling gingen vroeger weg om een betrekking in de Duitsche Groot-in dustrieën te nemen, van deze 3 deden een voorexamen en behaalden een diploma. Twee buitenlanders, die resp. met Januari en Maart kwamen, zullen den volgenden cursus meemaken om einde Decembei; en 1 April examen te doen. Een ander leerling kwam pas in April en zal den cursus Onderwerk met Sept. 1927 in zijn geheel mee maken. In totaal behaalden in deze afdeeling 14 leerlingen een diploma en wel in alphabetische volgorde de heeren R. Bladek, W. Brekelmans, H. Die trich, Joh. van Dongen, P. Dumitrov, Ant. Hoogenbosch, Jos. Hufkens, Ed. Klotz, H. Ligtvoet, W. Müller, Ant. Vesters, F. Wagemakers. C. Wellmann. De Schoenmakerij afdeelingen waren dus vol belast gedurende het geheele jaar. Gefabriceerd werden dan ook een groot aantal schoenen pl m. 1400 paar. Bij de diploma's worden wederom de puntenlijsten verstrekt, waaruit het toegekende praedicaat is op te maken. Ik wensch alle leerlingen die een diploma behaalden van harte geluk en hen, die nog een gedeelte moeten in halen een goede vacantie en grooten ijver daarna. De leerlingen die ons gaan verlaten, wensch ik succes toe in de groote maatschappij, waar weer geheel andere eigenschappen mede zullen bepalen wat zij bereiken zullen, of zij zullen slagen of niet. Als ik U een raad mag geven zou het die zijn.: treedt vooral op met grooten takt en bescheiden plichtsbetrachting, samenwerkend met de menschen uit de praktijk, waarvan U nog veel moet leeren, maar die ook van U nog wel iets kunnen en wil len leeren. Gedenk steeds dat de praktijk is de hoofdzaak, de theorie dient om de praktijk te ondersteunen en vooruit te brengen. Zij die terugkomen roep ik een tot weerziens toe en vertrouw dat ze, na in een groote vacantie uitgerust te hebben, zoo mogelijk met meer ijver nog hun studie zullen opnemen. Ik had onzen leeraar Stütz nog gaarne even toegesproken. Doorzijn vervroegd vertrek naar Duitschland kan ik aan dat voornemen geen gevolg geven. Hiermede verklaar ik deze cursus sen voor gesloten en verzoek U allen het werk der leerlingen, dat in de verschillende lokalen uitgestald is, te gaan bezichtigen. (Applaus.) Hierna verkrijgt de heer J. L. v. Gijn, voorzitter der commissie van advies voor de Rijksvakschool het woord. Hij wijst er op hoe het thans voor leerlingen, zoowel als voor directeur en leeraren een gewichtig uur is. De jongelui die aanstonds hun diploma zullen ontvangen, moeten eens ernstig voor zichzelf nadenken waarom bij velen het praedicaat niei zoo goed is als het had kunnen zijn en als zij de oorzaken daarvan eens rustig overpeinzen, zullen zij tot de slotsom komen, dat ze zich niet steeds met alle krachten en ambitie aan hun werk gegeven hebben en zij zich lierin hebben te beteren om succes in de maatschappij te hebben. Met het behalen van het diploma hebben zij den sluitsteen gelegd van hun opleiding en den grondslag voor ïun verderen practischen arbeid. Men meene niet dat men thans bekwaam is om direct als leider op te treden. Handel met tact en beschei den zelfvertrouwen, doch wacht U voor zelfoverschatting. In 1915 had spr. in een vergade ring van schoenfabrikanten gelegen heid er op te wijzen dat in de fabriek geen plaats meer voor opleiding was, doch dat de school die taak diende over te nemen. Hij hoopt dat de leer lingen in de practijk den naam van deze vakschool zullen hoog houden. Spr. wenschte hen ten slotte het beste succes in hun verdere loopbaan. Het is een niet minder gewichtig oogenblik voor directeur en leeraren die thans wederom een aantal jongelui aan de maatschappij afleveren, zoo goed mogelijk toegerust om met succes hun Weg naar een goed bestaan te vinden. Evenals den directeur spijt het ook spr. dat de heer Stütz, die van de oprichting af als hoofdleeraar aan de school verbonden was, niet bij deze sluiting aanwezig is. Spr. had zich opgemaakt hem thans dank te zeggen voor alles wat hij ge durende al üie jaren voor de school gedaan heett en was er van overtuigd dan te spreken zoowel namens de oude als de nieuwe commissie van advies. Hij had nog eens in herinne ring willen brengen de moeilijke jaren die achier ons liggen, zooals 1916, 1917 en 1918,en hoe de toenmalige directie steeds getracht heett en er ook in geslaagd is den heer Stütz voor de school te behouden, welke pogingen den heer Stütz zeer zeker wel steeds in waardeerende aange name herinnering zullen blijven. Zijn opvolger zal, een veel gemak kelijker taak hebben dan hij, omdat deze kan voortbouwen op de grond slagen door den heer Stütz gelegd. Spr. betuigt nogmaals zijn spijt hem thans niet de hand ten afscheid te kunnen drukken. Hij eindigt met de leerlingen die hun diploma verwierven geluk te wenschen en de hoop uit te spreken dat zij in de practijk mogen slagen. (Applaus)- De heer v. d. Waerden sluit zich gaarne aan bij de woorden van den neer v. Gijn, vooral waar aeze spreekt van de verdiensten van den heer Stütz in de begin-jaren der school. Hierna wordt tot uitreiking der di ploma's aan de leerlingen overgegaan en worden de overige, aanwezigen uitgenoodigd tot een bezichtiging van het werk der leerlingen van schoen makerij en looierij aldeeling, dat in een goed verzorgde expositie een uit nemend beeld geelt van net uitnemend en veelzijdig onderricht in alle afdee lingen van deze model-vakschool. Wij vertrouwen dat hedenmiddag en vooral Zaterdag-middag nog velen een kijkje zuilen gaan nemen. CAPELLE. Van betrouwbare zijde wordt ons medegedeeld dat liet raads lid dezer gemeente de lieer A. M. Ver- heijden, het navolgende schrijven ont ving van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. „Ten antwoord op Uw brief van 14 Maart 1927 gericht aan den Minis ter van Financiën en door dezen over gedragen aan zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, dee len wij U namens laatstgenoemden Mi nister mede dat er voor tusschenkomst terzake zijnerzijds geen termen zijn". De Gedep. Staten van Nrd.-Brabant. Het schrijven van den heer Verlieij- den aan den Minister van Financiën bevatte, in den Ministerraad ter sjjrake te brengen de heeren Valter Van Santen als burgemeester te willen be noemen, wijl de finaneieele toestand der gemeente Sprang-Capelle ziender- oogen achteruit ging en de belastingen veel te zwaar drukten. Om zeer bijzondere redenen richtte zich genoemde heer.V. tot Jhr. de Geer, Minister van Financiën. Nu circuleert het navolgende adres in deze gemeente en heeft men gegronde hoop dat er succes zal worden verkre gen, daar van zeer invloedrijke zijde steun is toegezegd. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, te Gravenhage. Ondergeteekenden allen gezinshoof den, ingezetenen der gemeente Sprang- Capelle, geven eerbiedig te kennen: dat door de vereeniging der gemeen ten Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang, ingegaan in 1923, meerdere functies van gemeenteambtenaren zijn komen te vervallen en tevens voor die ambte naren eene wachtgeldregeling is inge treden, welke wachtgeldregeling bui tengewoon zwaar op het gemeente budget drukt; dat destijds bij de vereeniging der gemeenten groote tegenzin tegen die vereeniging bestond, onder meer op grond daarvan, dat niemand aan de i van hooger band voorgespiegelde be zuiniging geloofde; dat die tegenzin sedert maar al te ge grond gebleken is, daar de belastingen zijn opgevoerd moeten worden tot een peil dat absoluut te hoog is voor eene plattelandsgemeente, die hare inwoners niets bieden kan, dan lager onderwijs, matig onderhouden wegen en eenige politiebewaking; dat ondergeteekenden er allen van overtuigd zijn, dat er, hoe eerder hoe beter, belastingverlaging moet komen en dat die belastingverlaging zeer wel te verkrijgen is, indien de Regeering medewerkt dat n.l. onder de ambtenaren, die onder de hooger genoemde wachtgeld regeling vallen, behoort de heer Valter, die eenige jaren burgemeester is ge weest van de gemeente Capelle en Vrij- hoeve-Capelle; dat benoeming van genoemden Heer Valter tot burgemeester van een of andere gemeente reeds eene merkbare verlichting zou geven voor de belas tingbetalers, die* zoo langzamerhand het gevoel gaan krijgen, dat de Regee ring hen in het moeras laat zitten, doordat telkens de vurig gehoopte be noeming van den heer Valter uitblijft; dat zij levens de gelegenheid aan grijpen om Uwe Excellentie te wijzen op de groote onbillijkheid in de be staande wachtgeldregeling, die speci aal voor den heer Valter eene regeling inhoudt verre de grenzen van den zes jarigen tijdsduur zijner benoeming overschrijdende: Redenen waarom ondergeteekenden zich wenden tot Uwe Excellentie met eerbiedig verzoek om hen de heljiende hand te willen reiken door eene zoo spoedig mogelijke benoeming van den hooger genoemden heer Valter tot burgemeester van eenige gemeente. 't Welk doende, enz. (Onderteekenaars). CAPELLE. Toen hedenmiddag, 18 dezer, A. M. van Beek alhier bezig was in zijn kwaliteit als aanspreker bleef hij plotseling op straat dood. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal a s. Donderdagavond bij gunstig weder een concert geven ln de Nieuwstraat alhier onder leiding van zijn directeur A. Christ. Naar men ons mededeelt heeft Ds. G. H. de Jonge, eertijds predikant bij de Geref. Kerk te dezer plaatse, thans de Lutjegast. een beroep ont vangen naar de Geref. Kerk te Nieu- werkerk (Z.). Bij het aan het gemeentelijk gymnasium te 's Bosch gehouden over gangsexamen werden in deze gemeente bevorderd: van de le naar üe 2e klas G. v. d. Hoeven, van de "3e naar de 4e klasse C. Verhoeven en J Kohier en van de 5e naar de 6e klasse Mies Middelkoop en W. Heijmans. Het sluitingsuur voor café's in deze gemeente is met een uur verlaat en gebracht op des avonds 11 uur. Zulks tot aan het eind van den Zomer tijd. Onze vroegere dorpsgenoot; A. P. van den Hoek, thans commies ter secretarie te Assen, heeft dezer dagen met gunstig gevolg het examen voor dubbel boekhouden en handelstekenen ifgelegd (Mercurius). CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gemeente aan den Luonschendijk zal a.s. Zondag optreden Ds. Ewoldt van Raamsdonk en wel des namiddags 2 uur. Tot onderwijzeres aan de Christe lijke School te Raamsdonk (Dorp) is benoemd Mej.v. d. Leer, onderwijzeres aan de School met den Bijbel aan den Loonschendijk. In den tuin van de Wed. K. alhier staat een appelboom thans in bloei, terwijl van den eersten bloesem reeds flinke vruchten aan den boom hangen. J.l. Woensdag maakten een aantal leerlingen uit de hoogste klassen der O. L. School in de Kom alhier, be gunstigd door goed weer, onder leiding van het onderwijzend personeel een schoolreis naar Rotterdam, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan de Diergaarde en het Postkantoor, waarna de reis na den middag werd voort gezet per autobus van de onderneming V.l O S. te Wateringen over Delft, waar in de Nieuwe Kerk de vorstelijke graftomben en het gedenkteeken van Hugo de Groot werden bezichtigd, naar Scheveningen. Hier werd door de jeugd, dank zij het heerlijke zomer weer, naar hartelust geprofiteerd van de genoegens van het strandleven, waarna per autobus de mooiste ge deelten van 's Gravenhage in oogen- schouw werden genomen. Hoogst voldaan keerden de kleinen des avonds met den trein van ruim 7 uur huiswaarts. Aan het station alhier werden zij door een groot aantal belangstellenden opgewacht, waarna zij druk babbelende over het dien dag geziene en genotene hun ouderlijke woning opzochten. Voor de Ned. Herv. Gemeente alhier hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. Jonkers uit Waspik en wel des nam. half drie. Onze vroegere dorpsgenoot J. W. L. H. A. Maaskant te Apeldoorn is bij K. B. benoemd tot Reserve 2e Luitenant bij het 10e Reg. Inf. te Ede. Op den alhier op 20 Aug. a.s. te houden landdag van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen zullen als sprekers optredenDs. Anker te 's Gravenmoer, Ds. de üeus te Wad dingsveen, Ds. Koolhaas te Oud- Beierland, Ds. van Lokhorst te Rotter dam, Dr. Severijn te Dordrecht en Ds. Ewoldt te Raamsdonksveer. Bij het aan de R. N. L. te 's Bosch gehouden overgangsexamen werd van de 2e naar de 3e klasse bevorderd onze dorpsgenoote D. van Campen. Naar wij vernemen slaagde voor het eind-examen Rijks H. B. S. te 's Bosch Mej. D. Benjaminse alhier. WASPIK Door de Kruisboog schutterij „Willem Teil", gevestigd bij

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7