DEECHQVAN HETIÜIDtH- W Antoon Tielmi. 8ï® Firma JOH SMULDERS, VugiMr. 33 's-HERTÜGENBOSCH, Iel. W.WB Vacantie PUROL Winkel eek Nr. 57. Zaterdag 23 lull. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Juli 1927. Examen. Voor 't eindexamen H B.S. (5-jarige cursus) te 's Bosch slaagden o.m. mej. D. Benjaminse te Capelle en de heer A. Oerlemans te Vrijh.Capclle. Geslaagd voor het examen Nij verheids onderwijs (schoenmaken) de heer J. Klërx te Dongen. Na afgelegd examen werden aan de Rijksvakschool aan de volgende heeren de diploma's met verschillend praedicaat uitgereikt. Nadere bijzonder heden omtrent 't examen en de offi- cieele sluiting vindt men elders. In de Bovenwerk-afdeeling aan M. Bartsch, Cottbus (Duitschland) Fr. Brok Kaatsheuvel, j. Burmanje Waalwijk, W. Dietrich Keulen, A. Foil Murhardt (D), E. Frielitz Wolden- burg (D.), Fr. Hemming Essen (D.), R. Jezak, Holce (Tsjecho-Slowakije), J. Kolsteren. Waalwijk, H. Kopper, Ehrenfriedensdorf (D.), W. Martin. TuttlSngen (DJ. H. Plet, Assen, P V. Pynala, Korkcaskoski (Hongarije), M. Rutil, Röielheim (D.), G Schalier Schmollen (Thur). H. Schmltt, Kuhn- stadt (D.), H. Schol!, Frankenthal (D In de onderwerk af deeling aan R. Bladek, Warnsdorff (D.)W. Brekelmans, Waalwijk; H. Dietrich, Geisenhauser (D.); Joh. van Dongen, Kaatsheuvel; P. Dumitrov, Pancëro (Hongarije)Ant. Hoogenbosch, Eind hoven Jos. Hufkens, Tilburg; E. Klotz, Leimer(D H. Ligtvoet. Kaats heuvel; W. Muller, Bissingen (DJ; A. Vesters, Kaatsheuvel; Fr. Wagen makers, Kaatsheuvel en O.Wollmann. Illsenburg (D.) De heer J. van Heeswijk, Waal wijk behaalde het Praktijk Diploma Engelsch „Mercurius." Geslaagde werd opgeleid door Mej L. van Iersel, alhier. Conservatorium der R K. Leergangen. Aan het Conservatorium der R K LeergangenafdeelingProfane muziekB. legde met gunstig succes examen af de weleerw. heer Petrus de Bree té St. Michielsgestel. Gemeente rekening. Wij vernemen, dat in de volgende raadsvergadering, die zooals gebruike lijk den laatsten Vrijdag dezer maand wordt gehouden.de gemeenterekening 1926 zal worden aangeboden. De ontvangsten voor den gewonen dienst bedroegen f 550 962 59, de uitgaven f 514 025 71, batig saldo f'36 936.88. Het dienstjaar 1926 was aangevangen met een batig saldo van vorig dienstjaar groot f 25 462.53. Voor den kapitaaldienst bedroegen de ontvangsten f 146.195 89'/2 en de uitgaven f 175.970.15, nadeelig saldo f 29 774.25'/2- De uitgaven van den kapitaaldienst betreffen zoogenaamde buitengewone uitgaven, die zoo goed als alle door buitengewone ontvangsten, leeningen e.d. worden gedekt, zoodat de cijfers van den kapitaaldienst los staan van de gewone of huishoudelijke uitgaven. n Gasfabriek. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de plannen voor de ver bet ring of verbouwing der gasfabriek aan te bieden in de gemeenteraads vergadering van Vrijdag 29 Juli a s. Zijn wij goed ingelicht dan zijn door de gascomissie vier verschillende mogelijkheden onder het oog gezien en zullen deze worden overgelegd met een voorstel der comissie. Het plan bestaat een speciale ver gadering te beleggen over een veertien tal dagen ter. voorloopige en ver trouwelijke bespreking dezer zeer belangrijke aangelegénheid. Rijksvakschool. Naar wij met genoegen vernemen, komen de nieuwe inschrijvingen voor de nieuwe curcussen der Rijksvak school reeds flink binnen. Thans nu de inschrijving pas ge opend is, hebben zich reeds aange meld Voor de bovenwerk-afdeeling 9, voor de onderwerk-afdeeling 9 en voor de looierij 1 leerling, dus in totaal 19, waarvan 10 Nederlanders en 9 buiten landers. Waalwijksche Chroomlederfabriek. Fabriek, magazijn en kantoren der Waalwijksche Chroomlederfebriek v.h. Van Dooren-de Greeff. zijn met ingang van heden overgebracht naar Stations straat 121, Waalwijk. Verloting Quick. Maandag a.s. des avonds om acht uur zal in de zaal van den heer A. van Berkel in het openbaar de trekking plaats hebben der verloting van de 50e jrg. Voetbalvereniging Quick. Na de verloting zal de avond verder in gezelligheid worden doorgebracht, terwijl hiervoor reeds enkele Waalwijk sche humoristen hunne medewerking] hebben toegezegd. Daar een ieder vrij toegang heeft in jde zaal zal het niet aanbelangstelling I ontbreken. Verplaatst. Naar wij vernemen is de heer Meinders, agent van den Raad van Arbeid alhier, verplaatst naar Heusden. Zeer zeker zullen velen in dit rayon dezen behulpzamen en voorkomenden ambtenaar noode zien vertrekken. Auto-reparatie. Wij vestigen gaarne de aandacht op vorenstaande advertentie waarin wordt medegedeeld de vestiging van de Auto-garage Centraal in de St. Antoniusstraat No 5 (Wed J. Fransen). Vooral wordt de nadruk gelegd op de nieuwe gelegenheid voor vakkun- dige reparatie, waar de beide firmanten der firma L. Janssen en Co. steeds in dit vak zijn werkzaam geweest, nl. als chef en als monteur in een groot auto-bedrijf. Ongetwijfeld zal men dus hier een deskundig onderzoek, een vakkundige reparatie en daarbij billijke behandeling ondervinden, waarmee wij de nieuwe onderneming alle succes toewenschen. Concert. A.s. Zondagavond geeft de zeer gunstig bekende en meermalen be kroonde Kon. Muziekvereeniging „De Harmonie" uit Oosterhout een groot concert op de Markt, daartoe uitge noodigd door Waalwijks Belang. Deze vereeniging heeft een zeer goede naam en 't feit dat zij nog nooit in onze plaats concerteerde, zal zeker mede tot eene overgroote be langstelling aanleiding geven. Niet minder het uitgelezen programma, dat we hier laten volgen: 1. Marche des Federés, Rousseau. La Princesse enchantée Grande Ouverture, Langlois. II Bacio, valse de Concert Robini. Nora, Polka pour cornet. Merisson. Pauze: 5. Grande Fantaisie de l'opéra Thanhauser, Richard Wagner. 6. Mosaïque de l'opera Macbeth 7. Van den Hak op den Tak, groote potpourri, Zoekman. 8. Finale, De kiosk van W.B. is thans eenige meters achteruitgeplaatst en van eer prima dek voorzien, zoodat zij^enee waterdicht is; eene kostbare maarniet minder noodzakelijke voorziening Veiligheidsmaatregelen. Wij lezen in de Prov. Bossche Courant uit den Bosch Met genoegen maken we er mei „ding van dat - ter beveiliging der jeugd nabij verschillende scholen „een waarschuwingsbord: „Let op "school" is aangebracht. Wij zouden de vraag willen stellen, was zulksook voor onze gemeente niet ten hoogste gewenscht, speciaal in de Grootestraat? Volkszahgdag. Heden Zaterdag 23 Juli te 6 uur zal alhier op de Markt de uitvoering plaats vinden van de liederen van den Volkszang. Afgewisseld door enkele nummers der Harmonie „St. Crispijn", zullen de kinderen der scholen in onze gemeente onder begeleiding der harmonie zingen: 1. De schoonste bloem. 2. Dansliedje. 3. Zomer in Holland. 4. Concert. We hopen op gunstig weder. E' VIERKANT- EN ZESKANT VLECHTWERK, PUNTDRAAD, GEWOON DRAAD EN KRAMMEN EN VOORTS ALLE IJZERWAREN, HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, GEREEDSCHAPPEN. TOUW, ENZ worden. Zeer zeker zal dit voor iedereen een interessante demonstratie zijn, vooral om eens kennis te maken met het nut en het doel der vereen. E.H B.O. Oplichting. Dinsdagavond vervoegde zich een tijdelijke bediende van de danssalon van den heer Kunkels in den winkel van den heer Klerx, Min. Loeffstraat alhier en vroeg, namens zijn patroon, even f 100 ter leen, die hij binnen een uur zou terugbezorgen. Waar dezelfde persoon reeds te' voren voor zichzelf en zijn patroon een partij goederen in den winkel gekocht en prompt betaald had, en vooral omdat men aan de solidariteit van den dans tenthouder, voor wien het geld ge vraagd werd, geen oogenblik twijfelde, gaf men hem het gevraagde bedrag, waarop de bediende namens Kunkels de kwitantie teekende. Alras bleek men echter met een oplichter te doen gehad té hebben, die, zooals nader uit het politieonder zoek bleek, nog denzelfden avond met een collega met den laatsten trein naar 's Bosch vertrokken was. waar beiden den nacht hadden doorgebracht. Den volgenden morgen waren zij reeds naar Rotterdam vertrokken, alwaar zij donderdagmorgen reeds door den ioofd agent van politie Houben werden opgespoord en naar hier overgebracht. Hedenmorgen werd hij op transport gesteld naar Den Bosch en aldaar in de gevangenis ingesloten. De schuldige bleek een Duitscher te zijn, die bovendien niet in het be zit van behoorlijke papieren was. Hij zal dus na zijn straf voor dit ver grijp te hebben ondergaan over de grens gezet worden. Het „geleende" bedrag was intus- schen reeds verdwenen. Verdi. wordt dus geen wandeling gemaakt zooals verleden jaar. Loting Nat. Militie. De loting vóór de ~dienstplichiigen van de lichting 1928 heeft plaats alhier in de Openbare Lagere School Voor de gemeente Waalwijk op 13 Augustus a s. des voormiddags 8.4d. Op dienzelfden dag loten eveneens de gemeenten Loonopzand en Sprang Capelle. Kwestie Schoenfabrikanienbond— Leder bewerkersbond. De kwestie tusschen den R. K. Bond van Schoenfabrikanten in liquidatie en den R. K. Lederbewerkersbond inzake een eisch van f 5000 wegens overtreding van 't Coll. Arbeidscon tract inzake het kindertoeslagfonds, werd hedenmorgen door den Kanton rechter wederom 3 weken uitgesteld op verzoek van gedaagde. E.H.B.O. Op een onlangs gehouden bestuurs- vergadering der vereen E H.B.O. afd. Oisterwijk met de E.H.P O. afd. Waalwijk werd besloten in Sept. een demonstratie te geven met medewer king der afd. Oisterwijk. De noodige toebereidselen worden hiervoor reeds gemaakt en spoedig zal met de vooroefeningen begonnen Binnenbrandje. Woensdagavond, omstreeks half twaalf namen de bewoners van een pand in de z g. Schippersmijn, be woond door v. d. Aa, die reeds te bed lagen een sterke brandlucht waar en ontdekten daarop dat in hun wo ning een begin van brand was ont staan. Door krachtig ingrijpen van be woners en buren wist men het vuur te biusschen. Een partij kleeren was intusschen reeds een prooi der vlam men geworden. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Autobusdiensten. Ged. Staten hebben aan de Zuider Stoomtram Maatschappij te Breda vergunning verleend tot het in wer king brengen van autobusdiensten van Oosterhout over Made naar Geertruidenberg, van Made naar Drimmelen en van Made naar Geer truidenberg. Nieuwe aansluitingen. Aan het Lokaal Rijkstelefoonnet te Waalwijk zijn de volgende nummers aangesloten: Fa. M. Bergmans Zonen. Stoom- schoenfabriek Grootestraat 138a telefn. 192. A. Pulles-van Gerwen, Schoenfabri kant, woonhuis Mr. v. Coothstraat, telefn. 191. Ant. Smits, Expediteur, Grootestraat 143 A, telefn. 193. Capelle: P. L. F. Treffers, Kweeker, groen ten-export, 's-Grevelduin—Capelle, telefn. 3. Waspik: J. Schaapsmeerders Co., Electr. Schoenfabriek Waspik, Telefn. 26. C. Montens Waspik, telefn. 27. Schoenhandel. In de maand Juni werden ingevoerd 173.817 paar h f 395.431 tegen 246.876 paar ad f 491.521 in Juni 1926 en 181.666 paar ad f 461.770 in Mei'27. De uitvoer bedroeg 25 558 paar ad f 125 687 tegen 22 688 f 106 778 in Juni '26 en 37.663 paar ad f 185.008 in Mei '27. Buitenlandsche firma's. De balschoenfabriek Gebr. Silber- berg Co. te Berlijn is insolvent.met vrij groot passief. Een onderhandsch de heer J. H. Verhagen voor 25 jaar geleden tot chef van het hoofddepot te 's Bosch werd benoemd. Het kantoor- en reizigerspersoneel, alsmede de vertegenwoordigers der diverse filialen waren aanwezig. Den jubilaris was een schitterende ontvangst bereid. Een prachtige bloe menhulde werd hem aangeboden door de heer J. Verhagen namens het depot Eindhoven, en mej. A. v. Noort na ccl04v^ mens het personeel van het depot' pjnanc(gn 's Bosch. Hierna wenschte de controleur de heer G. J. Toonen namens het geheele personeel hem van harte geluk op dezen dag en wees op den pioniers arbeid door den heer Verhagen reeds voor 46 jaar voor de Singer Mij ver richt te Arnhem, Waalwijk en Tilburg, overal sporen van de juiste werkwijze achterlatend. Spreker had dat zelf mogen constateeren toen hij het filiaal Waalwijk vertegenwoordigde, al was de jubilaris toen daar reeds voor 24 jaar vertrokken. Spreker wees verder op het succes dat de heer Verhagen mocht hebben te 's Bosch, dat onder zijn eminente leiding zoo'n eervolle plaats inneemt. De nauwgezetheid en plichtsbetrach ting was voor allen een voorbeeld. Daarna bood hij namens 't perso neel een prachtig cadeau aan en wenschte hij den jubilaris, die gezien is bij zijn chefs en bemind door zijn personeel, met Gods zegen nog vele jaren ioe. De heer Verhagen dankte allen, getroffen door de gebrachte hulde van ganscher harte en bracht lof aan zijn medewerkers en wees er op dat eensgezindheid en samenwerking succes verzekeren. Daarna bood de jubilaris het per soneel een diner aan in Hotel Noord- Brabant, alwaar de avond verder ge zellig werd doorgebracht. De heer J. H. Verhagen was vanaf 1889 1900 depöthouder te Waalwijk, 't Filiaal was toen geves tigd in 't pand waar nu de heer Schambergen woont. doen, is het volgende Wanneer in het belang van een bepaalde groep van menschen, of van heel een gemeenschap iets door ver eende krachten moet worden bereikt, dan zijn er soms ook personen onder, aan wie wel eens een minder vleiende bijnaam wordt gegeven. Dat zijn menschen, die er heel sterk voor zijn, dat zoo iets ondernomen wordt, omdat zij er zelf hun voordeel van hebben, maar die heelemaal af zijdig blijven, als er iets voor gedaan moet worden. Komt men om gelde- lijken steun, dan zijn ze in geen velden of wegen te vinden. Gezien evenwel den uitslag van de eerste werkzaamheden van het comité blijkt, dat wij bij het organiseeren onzer Winkelweek van dit slag van menschen geen last zullen hebben. De Centrale van Actie is met haar werk zoo ver gevorderd, dat zij al de deelnemende winkelierszal uttnoodigen tot een bijeenkomst op a.s. Maandag. Comité Pers en Reclame. Ingezonden Mededeelingen. Ter verzachting en genezing van stuk geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. AALW1JKSCHE accoord van 30 °/0 wordt aangeboden. De Holding Gesellschaft van het Zwitsersche Bally concern heeft over 1926/27 een netto winst van 3.71 mil- lioen francs gemaakt (vorig jaar 3.20 millioen), waardoor 8 pet winst (v. j. 7 pet.) kan worden uitgekeerd, even als in de jaren 1923/24 en 1924/25. Het aandeelenkapitaal bedraagt 40 millioen francs, de reserves 9.5 mii- lioen, de obligatieschuld 12 5 millioen. V. v. d. S. Jubileum. Donderdag had op het feestelijk met groen en bloemen^ versierde kantoor der Singer Mij te 's Bosch de herdenking plaats van het feit dat Waar hangt het welslagen vooral van af? Om een 1 Winkelweek goed voor elkaar te brengen, moeten er heel wat voorbereidende werkzaamheden ver- richt worden. Onwillekeurig echter stelt men de vraag V/aar komt het vooral op aan,-waar zal het voornamelijk van afhangen of de Winkelweek zal slagen Dit is een puzzle, die nogal gemak kelijk is op te lossen. Van wie toch gaat feitelijk heel de beweging uit? Van de winkeliers, nietwaar! Welnu, naargelang er algemeener deelname is van dien kant, naargelang er ijveriger wordt meegewerkt en ruimer bijgedragen, des te grooter kracht zal er ontplooid worden en bijgevolg des te zekerder ook zal de Winkelweek een succes worden. De Centrale van Actie met de ver schillende sub comité's zullen dan pas in staat zijn hun taak goed ten uitvoer te brengen, wanneer zij er van over tuigd zijn heel den Winkelstand achter zich te hebben en op hunne mede werking te kunnen rekenen. Nu is het echter voor de hand liggend dat, wanneer men gezamelijk iets op touw zet, er verschil van meening bestaat wat betreft onderdeelen en bij komstigheden. De een vindt het zus de ander vindt het zoo beter. Maken dat het iedereen in alle opzichten naar den zin is, is onmogelijk. Wanneer dan eenmaal met onderling overleg is vastgesteldzoo en zoo doen we 't, dan moet men zich daarbij neerleggen, ook al denkt menzelf.dat het op een andere wijze beter zou geweest zijn. Daar moet niet verder meer over gepraat worden, maar aan gepakt, om het opgezette plan uit te voeren. In zulke gevallen moet" men ook bedenken, dat hetgeen men zelf 'voor het beste houdt, lang niet altijd ook het beste is. Een ander kan ook gelijk hebben, even goed als wij zelf. Door dan toch nog vast te houden aan eigen meening en critiek uit te oefenen, gaat men het geheel afbreuk doen en de zaak benadeelen. Een ander feit wat zich voor kan NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Kaatsheuvel, 21 Juli 1927. Woensdagnamiddag ontstond brand in een aan de schuur aangebouwd karhuis, waarin kippenhok en berg plaats van musterd bij den landbouwer M. de Kok in de Telefoonstraat. Toen eenige voorbijgangers rook zagen opstijgen en zich naar de plaats spoedden waar zij vermoedden dat iets niet in orde was, sloegen de vlamen reeds meters boven het dak uit. Met alle inspanning werd gewerkt. Honderden handen droegen water aan, terwijl de brandklok ter waarschuwing klepte. Gelukkig wist men 't vuur meester te worden. Door den hoogen steenen schuurgevel had het vuur geen vat op dezen bouw, anders was beslist de geheele boerderij een prooi der vlammen geworden. Met een straal uit de waterleiding werd ten slotte de zaak geheel gebluscht. De schade is thans niet aanzienlijk. Vermoedelijk s het spelen met lucifers, door een 5 jarige knaap oorzaak van denbrand geweest. Dezer dagen liepen eenige jongens, een proces op wegens vernieling van het afplukken en plattrappen vanj rogge. De jeugd vindt nu eenmaar een roggeaar iets kostelijks. Jamme dat bij 't afplukken van één enkele aar soms honderden aren vertrapt worden. Vele roggevelden bieden daar momenteel een bewijs van. De stand der landbouwgewassen is over 't algemeen zeer goed. Zijn de overvloedige regens voor de lagere gronden beslist nadeelig, voor onze hoogere zandgronden zijn ze weldadig. De stand van de rogge en haver is zeer goed. Mangelwortelen en knol rapen meer dan middelmatig. Aard appelen goed. Ook de tuinbouwgewas- sen maken een voorspoedigen zomer mee. Alleen de boonen staan over 't algemeen minder goed. De groote drukte in de schoen industrie begint aanmerkelijk te luwen. We kunnen nog wel niet spreken van groote werkeloosheid, doch moeten de fabrikanten al het mogelijke doen om de arbeiders aan 't werk te hou den. De meeste bedrijven hebben momenteel nog al hun volk aan den arbeid. ALL van de fijnste E DRUKWERKEN, meest gewone tot de speciaal ook GROOTE OPLAGEN EN BOEKWERKEN. Schitterende reclame vloei-cartons. Algemeen Advertentie Bureau. Abonnementen op alle bladen. Boekwerken op elk gebied. Kantoor-, School- en Studieboeken. Pakpapier aan rollen, vellen en inwikkelpapier. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 23 Juni 1927. Bij het Woensdag gehouden examen aan de school der Eerw. Zusters slaag den van het diploma: „Naaien en knippen" (systeem: E.N S.A.I.DMej.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9