13, II en 15 lupsfe l BUITENLAND, SACCO EN VANZETTI. Nu het doodvonnis tegen Sacco en Vanzetti is bevestigd komen van alle zijden protesten. In Argentinië brak een sympathie staking uit. Op twee ondergrondsche stations te New York werden bomaan slagen gepleegd, eveneens in 'n kerk te Philadelphia. Men trachtte het huis van den mayor te Baltimore in de lucht te laten vliegen. Alle verloven der 14.000 man sterke politiemacht van New York zijn ingetrokken. Te Buenos Ayres, Boston, Johannes burg en Parijs hadden betoogingen plaats. Zooals men zich herinneren zal werd dit vonnis reeds in 1921 uitgesproken en telkens weer herzien. Zij worden beschuldigd van roofmoord. Het Opperste Gerechtshof van den staat New-York heeft het verzoek aan de advocaten van Sacco en Vanzetti om een bevelschrift van hebeas corpus voor hun cliënten, om de executie te doen opschorten en ook om een „writ of afgewezen. De advocaten van Sacco en Vanzetti pleitten anderhalf uur en beweerden dat de magistraat, die de zaak heeti berecht, partijdig is geweest. Het Opperste Gerechtshof heeft uit gemaakt, dat er geen enkele recht vaardiging bestond voor de opschor sing van de doodvonnissen van Sacco en Vanzetti. Deze zetten hun honger staking voort. Rechter Thayer handhaaft zijn uitspraak. Verscheidene bom aanslagen, waarvan een met ernstige gevolgen. Naar een telegram van Reuter uit Dedham in Massachusetts meldt, heeft rechter Thayer geweigerd zijn uit spraak te herroepen en de executie van Sacco en Vanzetti op te schorten. Thayers besluit is aldus gemotiveerd, dat de gebeurtenissen hem het recht ontnomen hebben een uitzondering te maken. Dit laat de deur open voor een beroep op het hooggerechtshof van den staat Massachusetts. De advocaat van Sacco en Vanzetti heeft bij het Opperste Gerechtshof van den staat appèl aangeteekend tegen het besluit van gisteren, waarbij hun revisie wegens een fout in den vorm geweigerd werd. Deze stap is genomen omdat de verdediging geen beroep wil doen op het bondsgerechtshof voor alle mogelijkheden hij het staatsge- rechtshof zijn uitgeput. De daden van terrorisme. Er hebben gisteren ongeveer 40 hom aanslagen in onderscheiden steden dei- Unie plaats gehad. Slechts één aan slag in Utica aan den Hudson, een paar uur boven New-York had ern stige gevolgen. Hier heeft een helsche machine 3 huizen in de lucht laten vliegen, waardoor 20 personen ernstig en 50 lichter gewond werden. Er wor den nog 4 a 5 lieden vermist, die naar men vreest gedood zijn. Te Chicago is een bom ontploft in een katholieke kerk in de wijk, waar 150.000 Italianen wonen. Tal van rui ten zijn gebroken en eenige kolommen ingestort. Later werden overal biljet ten verspreid voor een protestmeeting tegen de veroordeeling van Sacco en Vanzetti. Delft gaan studeeren voor bouwkun dig ingenieur. Het kapittel der Cisterciensers.. P. Fr. Janssens tot generaal-abt gekozen. Men schrijft ons aan de Msb. üp 31 Juli 1927 kwam het generaal kapittel van de Orde der Cistercien- sers in buitengewoon kapittel in het klooster Mehrerau-Bregenz bijeen. Er namen 27 abten en vertegenwoordigers aan deel terwijl eenige anderen veihin- derd waren. De vestiging te Rome van het gene ralaat maakie een punt van bespreking uit. Daar in het vervolg de generaal abt te Rome zijn zetel moet hebben stelde de generaal-abt Cassian Haid zijn waardigheid ter beschikking van het generaai-kapittel. Op 1 Augustus werd nu door het generaal kapittel de abt van Pont Col oert te Versailles, Franciscus Maria Janssens tot generaal-abt gekozen. De nieuw gekozen hoogwaardig heidsbekleeder is op 20 Februari 1882 te Tilburg geboren, uit een welbekende lamilie, die in Nederland, in Frankrijk en in Amerika hoog aangeschreven staal. Zijn oom, Franciscus Janssens was aartsbisschop van New-Oileans (V.S.) en overleed in 1896. De bisschop van 's-Hertogenbosch is een neef van nem. in 1903 vestigden de uit Pont Col bert (Frankrijk) verdreven Cistercien- sers zich in het slot Onzenoord te Nieuwkuijk in de Langstraat. Het volgende jaar deed hier de toen 2i jarige janssens zijn intrede, om zich te wijden aan de eeuwigdurende aan- oidduigvan 't Allerheiligste Sacrament, die in de abdij Pont-Colbert wordt gehouden. De jonge monnik beoefende verder vlijtig de. klassieke en de moderne talen en ontving een grondige iilosofische en theologische scholing. Hij werd in 1910 priester gewijd, spoedig daarop tot professor in de filosofie en de theologie benoemd, tegelijkertijd was hij secretaris van zijn abt, Marie Bernard Maréchal, den stichter van de abdij Pont-Colbert. in 1921 kon de abt Maréchal met zijn comrnunauteit weer naar Pont- Colbert terugkeeren, waar men na zijn dood in 1924 den nauwelijks 42 jarigen Franciscus Janssens tot zijn opvolger koos. Gods rijkste zegen begeleidde het werk van den abt Franciscus. Zijn kloosterfamilie werd van dag tot dag talrijker en in 1926 verhief hij Onzen oord bij Nieuwkuijk tot een prioraat van zijn orde. Z. H. Paus Pius XI onderscheidde den fjverigen en ener gieken abt met het violette „Soli Deo" en met de witte „cappa magna". Thans werd hij door zijn medeabten met de hoogste waardigheid van de orde be kleed. KERKNIEUWS. Benoemingen, in het Bisdom 's Hertogenbosch. Z. D. Hoogw. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft den Zeereerw. heer C. A. J. van der Leeden eervol ontslag verleend als kapelaan te Groes- beek (H. H. Cosmas en Damianus) en heeft benoemd tot kapelaan aldaar den Weleerw. heer J. C. Simonstot kape laan te Goirle den eerw, heer H. A. G. Bos, priester van het Seminar!tot kapelaan te Tilburg ('t Heike) den weleerw. heer J. M. M. van Kemenade tot kapelaan te Kaatsheuvel den eerw. heer H.J M. 1. Goyarts, priester van het Seminarie; tot kapelaan te Tilburg ('tGoIrke) den weleerw. heer J. H. A. Zijlmans tot kapelaan te Cuyk a. d. M. den weleerw. heer Th. J. M. de Visser tot kapelaan te Schaijkden eerw. heer P. |.W. M. Strijbos, priester van het Seminarie; tot kapelaan te Schijndel den weleerw. heer A. Driessen tot kapelaan te Oss (H Hart) den eerw. heer H.H M. van Iersel; tot kapelaan te Oirschot den eerw. heer W. P. A. M. van Miert; tot kapelaan te Was pik den eerw. heer A J. P. Damen tot kapelaan te Nuenen den eerw. heer H. E. van Abeelentot assistent te Riethoven den eerw. heer J. A.M. van Heertum tot assistent te Tilburg (Has selt) den eerw. heer R. Loverbosch en tot assistent te Loon op Zand den eerw. heer A. H. J Knegtel, de zeven laatsten zijn priesters van het Semi narie. De eerw. heer H. M. A. van Hei voort, priester van het Seminarie, zal aan de Technische Hoogeschool te De nieuw gekozen generaal abt een man van zeldzame geestelijke en lichamelijke eigenschappen. In strenge kloostertucht opgevoed is hij werkelijk streng voor zich zelf; doch tegenover anderen altijd vaderlijk goed. De armoede van een orde geestelijke weet hij op een bewonderenswaardige ma nier te vereenigen met de royaliteit en het grooie hart van den kerkdijken hoogwaardigheidsbekleder, een reus naar het iichaam, zachtaardig, bemin nelijk en energiek naar den geest. De vestiging van het generalaat en van het studiehuis in de Eeuwige Stad heeft ook wel krachtige en breede schouders en een vèrzienden, energie ken geest noodig. De nieuw gekozen generaal-abt be noemde tot zijn secretaris den Hon gaarschen Cistercienser pater Tiburtius Hümpfner, die in September met den generaal-abt naaF de Eeuwige Stad vertrekt. Het nieuwe generalaat van de orde ligt op de Monte Gianacolo in de via Giacomo Medici. Dit is het hoogst gelegen stadsdeel, waarvan men een heerlijk uitzicht heeft over het oude en het nieuwe Rome. taan in te stemmen Aan ongeveinsde belangstelling en oprechte sympathie zal het onze ver- eeniging in de komende feestdagen dan ook werkelijk niet ontbreken. Indien hier ook maar op eenig hiaat te wijzen viel, zou de harmonie niet tot zulk een bloei en krachtige ont wikkeling zijn geraakt. Want belang stelling voor een vereeniging is eerste eisch, en dan bedoelen we hier vooral belangstelling die ontvankelijkheid in zich draagt. Dit is een belangrijke, zoo niet de belangrijkste factor voor den bloei van een muziekvereeniging. Immers ook hier doet zich gelden de theorie waarover Wouter Lultie schreef: „van geven en ontvangen". Als een muziekkorps iets te geven heeft, dan moet er ook iemand zijn die ontvangen kan. En deze „die" is in dit geval héél de burgerij, zijn (vooreerst) èl de plaatselijke inwoners. Zoo kan dus een korps in het geven van muziek, van goede muziek, als u wilt verhinderd worden, als er een groep menschen is welke hiervoor niet ontvankelijk blijkt. We zien dus, dat ontvankelijkheid ook een zeer belangrijke factor is voor de ontwik keling van een muziekkorps. En nu pleit het voorzeker voor de Drunensche bevolking dat men in dit opzicht niet heeft ge.aald. Dit zullen de deelnemende vereenigingen straks aangenaam ondervinden de ontvangst zal hartelijk en 't gehoor veelzijdig en ernstig zijn. Zooals we reeds eerder schreven heeft de harmonie van de Jongelingen- Congregatie alhier aan de jubueerende vereeniging voor de opening een avondconcert aangeboden, dat door deze dankbaar wordt aanvaard. We mogen hierin zien een bewijs van de goede verstandhouding tusschen de beide zusterverenigingen. Deze goede geest wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Dat beide vereenigingen elkaar weten te verstaan komt haar ten goede en draagt aller sympathie weg. In ons vorig nummer publiceerden we reeds 't olficieele feestprogramma. }it vraagt echter een kleine rectifica tie. Door bijzondere omstandigheden De verpleegsters schonken een zilveren sigarendoos, terwijl nog talrijke ge schenken en een 70-tal bloemstukken werden aangeboden. Het woord werd nog gevoerd namens het bureau voor beroepskeuze, het gemeentebestuur, Bosch's Belang, Moeuer en Kind, Bond voor Groote Gezinnen, Huisvestings Comité, voetbalvereeniging Wilhelmina en verscheidene andere organisauën. Van niet minder Qan 20 vereenigingen en commissies is de heer v. d. Heijden voorzitter ot bestuurslid. Pastoor Kits- laar', adviseur van het Wit-Gele Kruis deelde zijn benoeming mede tot Ridder in de orde van St. Gregorius den Groote. Het raadslid Stapelvoort (c.-h.) heeft den gemeenteraad het voorstel gedaan, den maiktmeester, den heer Kuikens fungeerend commissaris van politie, te benoemen tot directeur van het marktwezen, als hoedanig hij een zelfstandige positie zal moeten ge nieten. Aanneming van dit voorstel zou beleekenen dat de neer Rulkens uit het politiekorps zou treden. CAPELLE. De heer J. H. Jansen, spoorwegbeambte aan het station Capelle Nieuwevaart alhier is als zoodanig overgeplaatst naar 't station Kaatsheuvel—Capelle. Omtrent de vervulling dezer vacature is tot op heden nog niets bekend. Ds. A. F. Pop, Herv. Pred. te Vaassen, die zooals reeas werd ge meld a.s. Woensdag een bezoek zou brengen aan de Ned. Herv. Gem. a.d. Loonschendijk, van welke gemeente hij een beroep ontving, heeft draad bericht van verhindering gezonden en tevens medegedeeld, dat het aange kondigde bezoek alsnu zal plaatsheb ben op Vrijdag 12 dezer. De heer W. van Beek alhier is aangesteld als ai beider bij de Ned. Spoorwegen aan het station Kaats- heuvel—Capelle. De heer Spikker, arbeider- telegrafist bij de Ned. Spoorwegen alhier is als zoodanig overgeplaatst naar Venlo. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Vrijdag 5 Augustus werden om U uur ten gemeentehuize alhier inge leverd de biljetten van inschrijving voor het verbouwen van het post kantoor tot woning van een H. d. S. en woning voor den kantoorhouder met kantoor. inschrijving als volgt f 1660.— 1497,— 1475 1450,— 1424,— is 't den heer Aug. v. d. Heijden uit Waalwijk niet mogelijk om 't festival a.s. Zaterdag te openen. Het bestuur zal in deze plotseling ontstane leemte nog moeten voorzien. Moge de harmonie in de komende dagen een ongekend groote belang stelling genieten en een prettig feest vieren. Voor Drunen en omgeving, deelnemende vereenigingen en bezoe kers zullen 't hoogst aangename dagen worden. We komen hierop nog nader terug. Een goede muziekvereeniging, die zich ten volle van haar veelzijdig werkende taak bewust is, draagt voor een niet gering deel bij in de alge- meene volksopvoeding. Welnu, de Drunensche harmonie „De Volharding" is zonder eei ig voor behoud zoo'n vereeniging. Niet ten onrechte zei de Edelachtb. heer Loeff in een der vorige Raadsvergaderingen bij het toekennen eener subsidie aan de jubileerende vereeniging om.: „goede muziek acht ik een zegen voor het volk". In deze enkele maar veelzeggende woorden van Mr. Loeff ligt voorzeker ook een bewijs van groote waardee ring voor „De Volharding". En is niet eenieder bereid met deze krachtige uitspraak van den Burgemeester spon- Denkt tijdig aan uwe advertentie voor het Winkelweek-nummer. Nooit betere gelegenheid voor reclame. DRUNEN. De Broederschap van den H. Bernardus, processie Drunen—Uli- coten, die reeds vanaf 1821 jaarlijks ter bedevaart ging naar Ulicoten, heefi besloten dit jaar per autobussen de bedevaart te houden. Daarom zullen op Zondag 21 Aug. des morgens autobussen vertrekken uit 's Bosch, die de bedevaarders op nemen te Vlijmen, Haarsteeg, Herpt, Heusden, Elshout, Nieuwkuik, Drunen, Baardwijk, Waalwijk en Loonopzand Van uit Boxtel, Esch, Dongen, Til burg, Goirle en Riel, zullen weer andere bussen de bedevaarders aan brengen, om gezamenlijk op te gaan naar Ulicoten, waar om 10 uur gele genheid zal zijn, de H. Mis bij te wonen. Na den middag zullen nog godsdienst oefeningen en processie gehouden worden, waarna de pelgrims nog den zelfden dag huiswaarts keeren. Voorzeker zal den ijver van het bestuur en de Broedermeesters op prijs worden gesteld en bijdragen om de meer dan 100 jaren gehouden bede vaart, ter eere van den H. Bernardus nieuwen bloei en deelneming te be zorgen. Ingezonden Mededeelingen. Muggebetengs* g g en Haldjeuk\* UWW'S» 's HERTOGENBOSCH. Onder grooie belangstelling heeft gisteren dokterP. G. van der Heijden zijn zilveren ubileum als 2e geneesheer van het Groote Ziekengasthuis gevierd. Het <on. muziekkorps van Goulmy en Baar bracht hem een aubade. Een comité van 200 moeders, bracht hem een treffende bloemenhulde onderaan- ïieding tevens van een marmeren beeld .moeder en kind" en oorkonde. Vamens de doktoren sprak de genees heer-directeur, dn van Moorsel en bood een zilveren broodmand aan. Mr. Um- mels voerde het woord namens het college van regenten over de Gods- mizen en offreerde een zilveren vaas. RAAMSDONK. Bij het correspon dentschap der arbeidsbemiddeling staan als werkzoekend ingeschreven 19 grondwerkers, waarvan 10 gedeel telijk werkloos. Op den hoek Bergenstraat— Nieuwen Weg is een wegwijzer ge plaatst voor richting Geertruidenberg. Dit is zeer ten gerieve voor de auto rijders, die vaak doorreden tot de Achterstraat. Op den Kerkweg werd P. aan gereden coor den motorrijder K. uit Capelle. P. werd binnengedragen in de woning van v. S., doch bleek er na onderzoek te zijn afgekomen met een ontwrichting van zijn arm. Een heer op de duo werd licht aan het hoofd gewond. Met de geheele restauratie van den toren der N. H. Kerk op 't Dorp zal nu spoedig een begin worden gemaakt. De directiekeet is al opge slagen, terwijl voor het steigerwerk de noodige palen worden aangevoerd. Met den sneltrein, die hier on geveer kwart voor elf passeert, richting Waspik, is Zaterdag op den onbe- waakten overweg, Nieuwe Weg, een groentenwagen, bespannen met paard, van L. S. aangereden. S., die den trein eerst zag aanko men, toen hij op de lijn was, zette zijn paard nog aan, doch kon niet meer voorkomen, dat het achtergedeelte van den wagen werd gegrepen door de machine, die nog op volle kracht stoomde. Door deze aanrijding maakte de wagen een cirkelvormige zwenking naar rechts, waaibij paard en kar tegen een paal werden gesmakt. Juist hier- aan dankt S. zijn leven. De trein stond op 50 M. stil. Het achtergedeelte van de kar werd geheel versplinterd, terwijl op grooten afstand van den overweg nog een wiel er van lag. S. werd aan arm en been gekneusd, terwijl het paard hoegenaamd geen letsel kreeg. Met 8 minuten vertraging kon de trein weer vertrekken. Ten nadeeie van den rijwiel handelaar v. Z. is een fiets ontvreemd. De dader, een zekere K. is reeds door de gemeente-politie geknipt. De fiets is terecht. MADE. In den bloementuin van den heer J. v. d. Made alhier staat een zeldzaam hooge zonnebloem, die 3 M. 15 cM. hoog is met op den top een kolossale groote bloem en aan ver schillende zijstengels 34 gewone bloemen. Het geheel vormtéén reuzen- plant. In een anderen moestuin treft men een snijboon aan van 35 cM. Bij de onderhandsche aanbe steding voor het verbouwen van W.C 's der R K. Zusterschool te Made werd ingeschreven als volgt J. Dubbelman voor f 1503, M. den Exter en F. C. v. Tetering f 1499. Als perceel I P. Dubbelman Gebr. Hessels f N.V. Able! (Th. Blijlevens) f C. v. d. Steen f A. Knaap f M. den Exter F. C. van Tetering f 1378.50 Allen inschrijvers van Made. Perceel II schilder en behangwerk gemeentehuis en postkantoor. Van Altena, Lage-Zwaluwe f 1499. Hans Janozik, Made f 1448.— B. Rovers, f 1395 J. Smits, f 1343. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. 4 Op Vrijdag 5 Aug. overviel den heer L. Ligthart, staande op een stelling van het voor hem in aanbouw zijnd huis een duizeling. De in de nabijheid werkenden konden hem nog bijtijds omgrijpen. De zieke werd in zijn noodwoning gedragen, waar ter stond geneeskundige hulp en geeste lijke bijstand ter plaatse werd ont boden* Op 17 Aug. a.s. zal te Made de loting voor de Nat. Militie worden gehouden voor de gemeenten Made, H. en L.-Zwaluwe, Moerdijk en Geer- iruidenberg. De heer P. Jansen, die voor het correspondentschap Arbeiders-verzeke ring en bemiddeling werd benoemd, zal op iederen werkdag (uitgezonderd Zaterdag) van 1—2 uur zitting houden Ier verstrekking van alle zaken dien aangaande ter gemeente-secretarie alhier. Alhier werd op het hulppost- kantoor voor de Rijkspostspaarbank ingelegd, maand Juli f 5891,72 en terugbetaald f 7999.84. EETHEN. De heer A. J. Plateeuw, hoofd der school alhier, slaagde voor de acte Fransch 1. o. ST. JOACHIMSMOER. Zondag te 11 uur vergaderde de vereeniging T.B.D.M.B. alhier, ten einde te be slissen over de instelling van onder wijs aan de schoolvrije jeugd in de a.s. wintermaanden. Bij voldoende aanmelding van leerlingen zal onder richt gegeven worden gedurende ae maanden November, December en Januari in de vakken: Taal,Rekenen, Natuurkennis en Nuttige handwerken. Dat deze vereeniging alle pogingen in 't werk stelt om ons gehucht uit zijn isolement op te heffen, bleek op deze vergadering ook weer door 't behan delen van de aansluiting bij de Rijks telefoon, door 't hernieuwen der actie voor de instelling van een 2de post bestelling; door het aansporen om eenheid te brengen in de couranten- lectuur, waardoor de actie voor de 2de post gesteund kan worden. Bij de rondvraag kwamen nog eens de wegen ter sprake. Vooral de weg naar 't Galgeneind was tot heden nog erg stiefmoederlijk behandeld. Ook zal weder gezamenlijk cokes worden inge kocht, waarvoor het Bestuur opgave verzocht vóór 15 Aug. a.s, NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 10 Aug. 1927. Openbare vergadering van den Raad op 11 Aug. nam. 7'/3 uur. Aan de orde komen: 1. Notulen der vorige vergadering2. Ingek. stukken 3. Voorloopige vaststelling der gem. rekening en der rekening van het vleeschkeuringsbedrijf,beide over 1926; 4. Benoeming van een lid der com missie van toezicht op het Lag. Onder wijs in de plaats van Mej. Knoop. Aanbevolen worden Mej. J. M. S. Kramer en de Heer D. J. Hus; 5. Verzoekschrift van B. Duijster om vergunning tot het maken van een Kippenloop 'op gemeenteterrein bij zijn woonhuis; 6. Voorstel van B. en W. tot toekenning eener subsidie aan de Oranjevereeniging. Het concert, Zaterdagavond door de Heusdensche Harmonie aangeboden heeft voorden zooveelsten keer doen liooren over welke goede krachten de vereeniging beschiktover de ver schillende nummers was het audito rium dan ook vol lof. Jammer, dat door een opkomende onweersbui het programma niet tc-n volle kon worden afgewerkt. Mej. C. Meenhorst is te Rotter dam na examen toegelaten als leer linge der Rijksopleidingsschool voor vroedvrouw. In de vergadering der Oranje vereeniging deelde de penningmeester mede, dat er over *t afgeloopen jaar een batig saldo was. In de bestuurs- vacature De Koning (overleden) werd gekozen de Heer Stap, terwijl tot le

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2