Ons Winkelweeknummer wordt in de geheele Langstraat en het Land van Heusden en Altena algemeen verspreid. dat het verkeersbelang van het Land van Heusden en Altena het samen- loopen van genoemde diensten met dien der A.T.O. over het gedeelte van dat traject van Sieeuwijk naar Meeuwen noodzakelijk maakt dat immers de bussen van de A L A.D. en van Onze Dienst langs dat traject doorverbinding geven naar Heusden en 's Hertogenbosch, die van de A TO. daarentegen naar Waalwijk en Rijen; dat niet te vermijden is dat op het traject Sleeuwijk-Meeuwen ritten van de drie genoemde diensten samen vallen. omdat te Sieeuwijk aansluiting moet worden gegeven aan het pont- veer van en naar Qorinchem dat op het baan/ak genoemd sub 3e genoegzaam en naar behooren in de verkeersbehoeften gaat worden voor zien door een autobusdienst van de Hollandsche Buurtspoorwegen te Til burg. zoodat uitbreiding der verkeers mogelijkheid op dat traject onnoodig en 'in het belang van eene economi sche exploitatie van den autobusdienst der Hollandsche Buurtspoorwegen ook ongewenscht is; dat het voor de inwoners van Geer- truidenberg van belang is, dat zij in snelverbindlng worden gebracht met Sieeuwijk en Qorinchem dat mitsdien het algemeen verkeers- belang met het in werking brengen van autobusdiensten van Sieeuwijk naar Meeuwen en van Sieeuwijk naar Gaertruidenberg zal zijn gediend. Voor onze plaats is van belang dat een dienst komt van Meeuwen. Eethen en Drongelen en dat een dienst komt van Sieeuwijk, Almkerk over Dussen naar Meeuwen; zij die dus uit Alm kerk en Dussen onze plaats willen bezoeken zullen te Meeuwen van bus moeten verwisselen. worden. Achter in bevindt zich een nooddeur. boven in het dak een ge makkelijk te bedienen noodluik. Door het feit, dat er geen buiten deur aan d chauffeursplaats is, kan de bestuurder steeds hooren wat er op den weg gebeurt. De wagens zijn toegerust met aller lei moderne utensilliën, uitstekenderem* inrichting enz. De achterwielen hebben forsche dubbele banden, waardoor de wagens vast op den weg liggen. Hel binnenste van de wagens is keurig doch eenvoudig ingerichtde met echt leder bekleede zitplaatsen, zijn ruim. Van rammelen der ruiten is geen sprake door bijzondere voorzieningen. Deze nieuwe bussen maken een uitstekenden indruk, alles ziet er keurig uit en de proefrit overtuigde er ons van dat ze rustig rijden. Vermelding verdient nog. dat in de wagens een aparte ruimte voor bagage is aangebracht. Het personeel is in een eenvoudig uniform gestoken en moet aan hooge eischen voldoen. De bedoeling der A T. O.is zooals we reeds zeiden, een verlengstuk te vormen op de diensten der Nederl. Spoorwegen en waar het maken van winst niet op den voorgrond staat, is concurrentie jegens andere autobus diensten niet de bedoeling. De waarschijnlijkheid is intusschen zeer groot, zoo werd ons medegedeeld, dat de bussen een tamelijk groot com plex trajecten zullen bereiden. Voetbalvereeniging nQuicku. In de algemeene ledenvergadering van „Quick", Zondag 11 gehouden, werd het bestuur machtiging verleend om naar zelf goeddunken de in voor dracht zijnde nieuwe leden aan te nemen Eenparig was de vergadering van meening dat het komende seizoen wederom met een zoo sterk mogelijk XI—tal uitgekomen moest worden om een goed figuur te slaan in de comp. wedstrijden. A. T. O -Autobussen UitStuttgart zijn in ons land aangeko men de eerste zes autobussen van de A. T. O.. Algemeene Transportonder neming. welke als verlengstuk op het net der Nederlandsche Spoorwegen diensten zal inleggen; de eerste is geopend op het traject Gorinchem Papendrechtsche Veer. In 's-Bosch waren er een tweetal teneinde gedemonstreerd te worden voor den Commissaris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten, terwijl tevens een korte proefrit naar Vught gemaakt werd. De Prov. Crt. geeft daarvan de volgende beschrijving Van de A.T.O. waren daarbij aan wezig de heeren R. Heg, directeur, Tiei, cheftechaischen dienst en C. Grauw, chef exploitatie. De chassis zijn van de Mercedes- Benz met 6 cylinder motoren, zooals er weinig of geen in ons land loopen, welke zeer soepel loopen en 70 P. K. ontwikkelen. Wat den carrosserie-bouw betreft heeft men zich bepaald tot een stan- daardiype. Er zijn echter drie verschil lende soorten wagens. Die van het eerste lype bieden plaats voor 33 passagiers de lengte is negen meter, de breedte 2.35 meter. Die van het tweede type, zools hier gedemonstreerd werden, kunnen 23 passagiers bevatten. De lengte is 8.10 M., de breedte 2.10, terwijl de bussen van het derde lype. waarin 17 zitplaat sen zijn, een lengte hebben van 6 /2 k 7 meter en een breedte van 1.90 meter. Tal van nieuwe vindingen en prac- tische toepassingen zijn aangebracht. De instap naast den chauffeur, de eenige ingang, is geheel vrij en25c.M. hoog. De wagen is door een schuifdeur geheel afgesloten van de chauffeurs plaats, zoodat men geen last heeft van het geluid van den motor en verdere eventueele ongemakken. Plafondlampen zorgen voor een uit stekende verlichting, als in een spoor wegcoupé. De luchtverversching is best gere geld en mede kan door een nieuwe vinding de bus gemakkelijk verwarmd Twintig jarig bestaan Kruisboog- Schutters gezelschap „De Eendracht". Zondag 7 Aug. j.l. herdacht het Kruisboog-schuttersgezelschap .ue Eendracht", gevestigd bij den heeJ_E- Leijten, zijn twintigjarig bestaan. U - schoon dit heuglijk feit eerst a.s. win ter op meer feestelijke wijze en in breeder kring zal worden herdacht, mocht de vereeniging ook j 1-Zondag reeds de noodige belangstelling ont vangen. Bestuur en leden hielden hiervoor in de feestelijk versierde zaal van den heer Leijten eene recephe. Op deze receptie verschenen ae Be sturen der zusterverenigingen „Nooit Gedacht" en „O O G." Tal van ver- eenigingen buiten deze gemeente had den gelukstelegrammen gezonden. O ider de vele bloemstukken merk ten wij er ook een op van de spaar- verzekering „Door vriendschap saam verbonden". We noemen dit speciaal omdat hieruit blijkt, dat men „De Eendracht" ook buiten de kruisboog- soort sympathiek is. De Voorzitter der jublleerende ver eeniging, dhr A. de Graaf sprak een hartelijk welkomstwoord. Spr. zeide de tegenwoordigheid der zusterver- eenigingen op hoogen prijs te stellen. De Voorzitter van .Nooit Gedacht dhr. A. Rombouts, feliciteerde de ver eeniging met haar twintig-jarig bestaan, daarbij de hoop uitsprekende, dat de onderlinge verstandhouding moge be stendigd blijven Tevens was het spr. aangenaam, namens „Nooit Gedacht" te kunnen mededeelen, dat voor t door .Een dracht" 't a s. seizoen uit te schrijven concours op een prachtigen prijs kan worden gerekend Dit werd met algemeene instemming beNe°mens het gezelschap .0.0 O.* bood de heer P. van Huiten. aan de feestvierende vereeniging zijn beste wenschen aan. Bij het aanbieden van den eerewijn feliciteerde de heer L. Kroot het jubi leerende gezelschap, vooral den tegen- woordigen voorzitter en secretaris, die gedurende al dien tijd onafgebroken bestuursleden zijn geweest..Spr. me moreert nog even dat „Eendacht steeds op de hoogste sportladder heelt gestaan, vooral in de oorlogsjaren toen men steeds met de meeste lauweren uit Tilburg, Eindhoven, Helmond enz huiswaarts keerde. Spr. sprak de hoop uit, dat het gezelschap .De Eendracht weer met hernieuwde ambitie in het strijdperk zal treden om zijn ouden roem te heroveren. Nadat spr. nog in t midden had gebracht de steeds aangename en vriendschappelijke samenwerking tus- schen beide gezelschappen, besloot hij met een dronk in te stellen op den groei en bloei van „De Eendracht". Ook de heer Leijien bood het gezel schap zijn gelukwenschen aan. Spr. wijst er op, dat het voor den voorz. niet steeds even gemakkelijk was den voorzittershamer te hanteeren, maar nu temidden van bloemen zal dit on getwijfeld een aangename taak zijn. Ook stipt spr. aan de verdiensten van den secretaris Jan van den Hoven, die nu reeds 20 jaren deze functie be kleedt. Maar ook als goed schutter heeft J. van den Hoven groote ver- diensten voor de vereeniging Spr hoopte, dat de secretaris nog vele jaren voor de vereeniging werkzaam mag zijn in het belang ook van de kruis boogsport. Hierna bood Spr. een tweede me- daillekast en bloemen aan. De Voorzitter dankte de sprekers en besturen der zustervereenigingen voor de hartelijke woorden en be toonde belangstelling. Niet in 't minst brengt spr. dank aan den heer L. Leij ten voor bloemen, geschenk en feeste lijke ontvangst. Spr. hoopt, dat de vereeniging nog vele jaren ten zijnen huize gevestigd blijft. De heer van den Hoven ontvirg een bloemenhulde voor zijn 20 jarige trouwe plichtsbetrachting als secretaris van het gezelschap. EHBO. Waar de afd. Waalwijk van de Nederl. Vereeniging E.H B O. (Eerste Hulp Bij Ongelukken) volgende maand met de afd. Oisterwijk een demonstra tie geeft en mede door het feit dat er nog zoovelen gevonden worden die geheel vreemd staan tegenover deze toch alleszins nuttige vereeniging, tijkt het ons niet ondienstig hierover onze lezers van voorlichting te dienen. De Nederlandsche ve'eeniging E H. B.O. werd opgericht in 1893 met het doel zooals Art. 2 der Staiuten luidt: Het verleenen van eerste hulp. bij ongevallen te bevorderen. Afdeelingen zijn thans gevestigd te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Utrecht, Gronin- gen, Leeuwarden, Gouda, Schiedam, Sneek, Waddinxveen, Kerkwerve, Den Bosch, Dordrecht. Balkbrug, Rijswijk, Zwijndrecht, Uitgeest, Nieuwerkerk a. d. IJsel, Haarlem, Kampen en vele andere plaatsen. Er heerscht in die afdeelingen een opgewekt vereent gingsleven en tal van medeburgers in die plaatsen zijn den leden dankbaar voor hun goede hulp, toen hen een ongeval trof. Toch kan het ledental zich uitbreiden en in sterkere mate reldt dit voor het aantal Afdeelingen. Voor dit doel heeft de vereen een propagandageschrift uitgegeven, ge schreven door W. N v. d. Hout en bekroond na een daartoe uitgeschreven prijsvraag. Uit dit boekje knippen we het volgende Door de enorme uitbreiding en vooral de versnelling van het verkeer, door de toenemende omvorming aller be drijven in mechanische, door de toe passing van electriciteit, zelfs tot in de huizen der eenvoudigen, is de kans op een ongeval, een verwonding meer of minder ernstig, ongetwijfeld aan zienlijk vergroot. De eisch.dat spoedig hulp wordt verleend, is daardoor klemmender geworden. Daarnaast is er echter nog iets anders van belang. De geneeskunde is In de laatste tientallen jaren met reuzenschreden vooruitgegaan, vooral ook door de i kennis omtrent de bacteriën. Een deel van die kennis is gemeen-goed gewor- den. leder weet hoe gevaarlijk het is wanneer in wonden „vuil" komt, ieder kent het hevige lijden dat verbonden is aan wat we populair „bloedvergif tiging" noemen. Ieder weet ook hoe juist op het punt der voorkoming en der bestrijding van deze gevaren de geneeskunde een heel eind vooruitge komen is. Die gevaren bedreigen de patiënten, wien een ongeval overkomt, in ernstige mate en wel juist op het moment van het ongeval. Vandaar dan ook het krachtig streven om te geraken tot een eerste hulpver- leening welke deze gevaren voorkomt of in den aanvang tegengaat. Het menschelijk vernuft heeft zich al jaren gescherpt op een zoeken naar middelen, die snel en afdoende werken. Zij zijn er reeds, die middelen, maar wat wij daarbij noodig hebben, zijn geoefende personen, die ze met vaar digheid en voortvarendheid weten aan te wenden. Die personen zijn de E H.B O. ers. Zij zijn noodig, niet alleen als een klein corps, dat bij bizondere gelegen heden - volksfeesten, meetings, op tochten, enz. aanrukt om als ambu lance dienst te fungeeren. Zij zijn noodig, altijd en overal. Eerste hulp bij ongelukken. Wie zich daarin wil bekwamen zal het moeilijk in zijn eentje kunnen doen. Vóór alles is deze „kunst" van practischen aard en dus moet ze de praktijk beoefend worden. Er zijn keurige leerboekjes voor, maar al kent men die van buiten dan nog blijven de handen verkeerd staan. Het is dus noodig in cursussen te oeienen onder leiding van een dokter. Tal van dergelijke cursussen bestaan er en het is begrijpelijk, dat zij, die het belang daarvan inzagen, zich ver- eenigden. De Nederlandsche Vereen. „Eerste Hulp bij Ongelukkenheeft zich tot taak gesteld den lust tot oefening in eerste hulpverleening aan te wakkeren hen, die met dezen lust bezield zijn, bijéén te brengen In plaatselijke afdee lingen, en dan dan loopt de zaak van zelf. Zoodra zich maar een kern van toegewijden heeft gevormd, breidt het aantal zich geregeld en gestadig uif. Reeds is de hulpverleening tot een wijd-vertakte organisatie in ons land geworden. De besturen der groote ge meenten stelden de hulpdiensten in, met centrales en hulpposten, met zie kenwagens en auto's, de kleinere ge meenten volgden op beperkte schaal en steeds verder zal het stelsel zich uitbreiden, vooral berustend op een vlugge telefonische alarmeering. Nim mer echter zal de volmaaktheid worden bereikt indien niet het publiek, dat toevallig getuige is van het ongeval, medewerkt. Zelfs daar waar de telefoon een dicht net vormt, waar de auto. bemand met dokter, verpleger en chauffeur, dag en nacht gereed staat om bij den eersten klik van de schel weg te snorren naar de plaats des onheils, zelfs déér blijft in de hulpver- leening een leemte n.l. gedurende den tijd tusschen het moment waarop het ongeval plaats had en dat waarop de dokter arriveert. En juist in die tijds ruimte, misschien maar bij enkele minuten te meten, heeft het slacht offer hulp, steun en opbeuring het dringendst noodig. De E.H B.O.'er sta hem dan bij, als de voorpost van den dokter. Consecratie Kerk O L. Vr. i De parochie van O. L. Vrouw maakt zich reeds op om het zoo heugelijk feit van de plechtige consecratie der nLuwe kerk, welke op 26 September a.s. door Z.D H. Mgr. Diepen zal ge schieden, op luisterrijke wijze te vieren en den zoo geëerbiedigden kerkvoogd een waardige ontvangst in de paro chie te bereiden. Vanaf den kansel had de ZeerEerw. heer Pastoor Buijs j.l. Zondag de prefecten der H Familie en de besiuursleden der diverse R K. vereenigingen en gilden in de parochie uitgenoodigd tot een voorloopige be spreking met 't Kerkbestuur op Dins dagavond 8 uur, en zoovelen hadden aan dien oproep gehoor gegeven, dat de zaal der St. Elisabeth-Vereeniging in de Zusterschool stampvol was. Na een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen, zette de ZeerEerw. heer pastoor Buijs het doel dezer bijeenkomst uiteen, waarop direct een zeer geanimeerde bespreking volgde en verschillende plannen werden ge opperd. Natuurlijk kon men op deze voor loopige bespreking nog niets defini tiefs bepalen omtrent de aan te bren gen versieringen, den optocht, enz. Evenmin kon reeds worden beslist of elke buurt een eerepoort zou opstellen, dan wel of men zou volstaan met een eerepoort aan den ingang der parochie en een keurige versiering van het kerkplein. Gevreesd werd, dat bij een te grooten opzet, het geheel vanwege de hooge kosten minder fraai verzorgd zou kun nen worden, terwijl men bij beperking tot de omgeving van de Kerk iets werkelijk smaakvols kon daarstellen. Een en ander zal echter geheel afhan gen van de opbrengst der te houden collecten. Gezien de belangstelling op deze eerste bijeenkomst kan men er echter wel reeds van overtuigd zijn dat de parochianen zich niet onbetuigd zullen laten en Mgr. een luisterrijken tocht door de parochie zullen bereiden. Besloten werd dat de gelden door de commissieleden in de verschillende buurten gecollecteerd bij elkaar zouden worden gevoegd, dus zal niet elke buurt over 't zelf-gecollecteerde bedrag kunnen beschikken, doch het totaal gelijkelijk verdeeld worden. Hierna werd overgegaan tot benoe ming van comité leden. Allereerst werd een hoofdcomité benoemd, dat de hoofdleiding hebben zal en de gelden zal beheeren. Hiervoor, werden bij acclamatie de volgende heeren benoemd L Verwiel- v. Loon, Voorz., Broos, Secr. en W. de Graaff, Penningm. Aan dit comité werden uit elke buurt nog drie leden toegevoegd, waarvoor bij voorkeur de aanwezige personen werden genomen, wijl men dan meteen hunne bereidverklaring kon vernemen. De volgende heeren werden bij aan wijzing, met instemming der aanwe zigen, benoemd Voor de buurt 'Haven tot Kerk Brands, Muller en van Loon Voor de buurt Kerk tot Bes. Steeg Roxs, J v. d. Meijs en Duquesnoy; Voor de buurt Westeinde Maagden berg Fr. Dalleu en )os. Musters. Voor de buurt Bes. Steeg werden vanwege de uitgestrektheid zes com missieleden aangewezen, n.l. v. d. Aa, Holtzer, Bakkers. Henkelman, Verhagen en Jac. van Leljden. De eerste taak dezer commissie leden zal zijn om in hunne buurten eene collecte te houden, welke men zich voorstelt reeds a.s. Zaterdag of uiterlijk volgende week te houden, omdat men eerst dan verdere plannen zal kunnen opzetten en uitwerken. Intusschen zullen toch reeds ver schillende voorbereidingen worden getroffen en informaties worden inge wonnen. Ook zullen de harmonitën „St. Crispijn" en „St. Jan" worden verzocht den stoet mede op te luis teren. Men was van meening, dat verschil lende gezelschappen als Harmonie St. Crispijn, R K. Werkliedenvereeniging, R. K. Middenstandsvereeniging. R K. Waalw. Gymnastiekvereniging, Gilde St. Crispijn en St. Crispinianus, enz. die ook vele ingezetenen van voorm. Besoijen onder hunne leden tellen, zeer zeker aan den stoet zouden willen deelnemen. Men begon reeds ver uit te wijden over de samenstelling van den stoet. Men sprak van bruidjes, praalwagens, gardes'd'honneur, enz doch waar alles nog zoo „op losse schroeven" stond en grootendeels van de opbrengst der collecten zou afhangen, werd hierom trent natuurlijkniets definitiefs besloten. De ZeerEerw. heer Pastoor sloot ten slotte de vergadering met de hoop uit te spreken, dat dit heugelijke feest eensgezind en met aller medewerking door geheel de parochie zou gevierd worden op gepaste, waardige wijze, waaraan hij gezien de belangstelling op dezen avond en den bekenden, goeden, christelijken geest onder de parochianen niet twijfelde. Kerkconsecratie. Thans wordt in de St. Jansklokken officieel medegedeeld dat de plechtige Kerkconsecratie in de parochie van O. L. Vrouw alhier zal plaats hebben op Maandag 26 September a s. Zondag 25 Sept. zal dan de feestelijke ontvangst van Mgr. Diepen in de parochie plaats hebben. P.N.E.M. Het afgeloopen jaar bevredigend. Aan nel verslag van de Provinciale Noorbrabantsche ElectriciteitsMij. over 1926 is het volgende ontleend. in het afgeloopen jaar is wederom eene bevredigende vermeerdering v. de K W.U.-afgifte verkregen. De toeneming der afgeleverde K W.U. overirot zells die van alle vorige jaren en bedroeg rond pl.m. 1.2 milioen K W.U. Het percentage der transformaior-en netverliezen is successievelijk hoe langer hoe meer gedaald; ook in 1926 is dit percentage weer minder dan in het voorafgaande jaarhet laagste punt zal hier nu echter weldra bereikt Zi*Met den raad van bestuur der N V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits Mij ie Middelburg werden de onderhandelin gen betreffende stroomlevering aan Zeeland voor de electrificatie van de eilanden Schouwen, Duiveland. St. Philipsland en Tholen (Noordgroep) en Noord- en Zuid Beveland (Midden groep) voortgezet. De converstekosten der laatste lee ningen bedragende i 120 827 werden onmiddellijk geheel als verlies afge schreven ten laste der verlies en winst rekening 1926, aan de reserve voor Diverse Belangen werd een bedrag van i 327.350 toegevoegd, terwijl voorts f 490 609 op de activa van het bedrijf extra werd afgeschreven. De balans op 31 December 1926 vermeldt als. Activa: Contanten en vorderingen f 726 907, deelname in andere instel lingen f 12 338, gebouwen en terrein Geertruidenbeig f 1 613 569. inrichting centrale Geertruidenberg f 4 443.440 50000 Volt-aanleg f 9.876 078, 10000 Volt-aanleg f 7.468 516, laagspannings distributienetten f 1.442 105 Telefoon- aanleg f 103.705. gebouwen hoofdkan toor en kantoorinrichting f 727 850, vervoermiddelen f 108 416, bedrijfs voorraden en materiaal f 4Ü2 680, di verse rekeningen f 20 139 en als Passiva: Aandeelenkap. f 1.000000, provincie Noord-brabant Leening f 19 831.100. obligo wegens overneming Gem Electr Bedrijven f 1 290l 950. reserve voor diverse belangen f 500 UUU crediteuren f 1 998 665, afschrijvings rekening f 2.241.705. De winst- en verliesrekening slaat Debet. voor Opwekkinskosten f 1 271 205, distributiekostenf 1.462 304 materiaallevering en werk voor derden f 15 916 waardevermindering van ma- gazijngoederen f 31.259. afschrijving dubieuse debiteuren f780. kosten con versie 6 pet leening f 120 827, extra afschrijving f 490 609, reserve voor di- verse belangen i 327 350 en Credit voor - Stroomopbrengst f 3 544 797, huur van onderstailons. HS Installaties en meters i 175 456. NIEUWKUllK. Gedurende de afge loopen maand Juli werd aan het po t- kantoor alhier voor de Rijkspostspaar bank ingelegd f 17285, terugbetaald f 4858. Gedurende de kermisdagen zal door enkele meisjes van de Congregatie in het bondsgebouw eene uitvoering worden gegeven, terwijl op een dier dagen onder leiding van den WelEerw. Heer Kapelaan een uitstapje zal worden

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7