Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, t e FRIS0-BAAI I Co. k Vrouw n den Bankier. Week-Revue. FEUlLtETOM &TFP.K< 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD, Binnenland. Lezen we 's winters het Maandag ochtendblad om kennis te nemen van de voetbaluitslagen, des zomers grij pen we er allen naar om de lectuur van de groote Zondagsche ongelukken. De jongste Zondagsgebeurtenis is de ernstige ramp te Laren, waar door een trambotsing vier menschen om het leven kwamen. Over de toedracht behoeven we niets meer te zeggen, de verschillende berichten deden het reeds vóór ons en soms in akelig realistische schildering. We willen slechts het vertrouwen uitspreken, dat een ernstig onderzoek de verantwoor delijkheid mag vaststellen, want in elk geval schijnt er aan de technische organisatie bij de Qooische Tram maatschappij heel wat te ontbreken. 't Komt ons ook voor, dat die stoom tram een beetje uit den tijd is. Een vroeger plan tot electrificatie van het tramverkeer in het Goot is komen te vallen, omdat dan enkele bosschen „geschonden" zouden worden. Ter- wille dus van wat boomen, schijnt het leven van de reizigers geofferd te moeten worden. Ook in het onder havige geval zou ondanks de ge geven tegenstrijdige orders de ramp vermeden zijn, als het geboomte aan de noodlottige bocht niet elk uitzicht aan de bestuurders ontnomen had. Liefde voor de natuur en behoud van natuurschoon is mooi, maar we moeten practisch blijven en ons leven vóór de liefde stellen. De wegen verbetering heeft geen gelijken tred gehouden met de toename van het verkeer en om die schade in te halen, moet men wat boomen en zelfs wat natuurschoon weten te offeren. Het publiek oefent terecht gestaag critiek over den toestand onzer wegen, maar zoo gauw de overheid ingrijpt om verbetering te brengen en daartoe boomen laat vallen, zet aanstonds een kamerlid zich aan zijn schrijftafel om een schriftelijke vraag aan den minis ter te formuleeren en een protest samen te stellen tegen de vandalen, die hun schennende hand tegen een boomstam opheffen. Wat we nog aan natuurschoon be- zitten, zai ons trouwens spoedig alleen nog uit plaatjes en photo's bekend zijn. We lezen nog al eens van een mooi landgoed, dat door tusschen- komst van een of andere vereeniging, gespaard is geworden, maar meestal worden die landgoederen met een hek of sloot omgeven en grijzen ons aan poort of brug de bordjes met „Ver boden Toegang" tegen. Zoo heeft de gemeente 's Gravenhage schitterende duinterreinen, maar omdat onverlaten daar nog al wat vernielen, hebben B. en W. deze week bij den raad een crediet van ruim 17 duizend gulden aangevraagd om die terreinen af te rasteren. Ware dat geld niet beter besteed aan versterking van het toe zicht. Wat hebben we tenslotte aan al dat natuurschoon, wanneer we het niet genieten kunnen? De late vacantie-snoepers hebben het maar getroffen dit jaar, nu de lang verbeide zomer toch nog gekomen is. Gelukkig zijn degenen, die de verdee ling van den tijd in eigen hand heb- ben en tot het nemen van vacantie kunnen besluiten, zoo gauw het weer een constant—mooie vorm heeft aan genomen. Te voorspellen valt er daar omtrent in deze lage landen niets. Twee jaren geleden werd in eenige groote gemeenten een proef begonnen met een vervroeging der vacanties, door deze in Juli in plaats van in Augustus te doen vallen. Men meende n.l. opgemerkt te hebben, dat in de laatste jaren de vóórzomer mooi was en het in Augustus gestaag regende. De proefkonijntjes in deze de school kinderen, werden de dupe, want het bleef dezen keer juist tot Augustus regenen en toen kwam de gunstige verandering. BUITENLAND. In de acjtatie, verwekt rond de zaak Sacco en Vanzetti zit veel onechts. Overal, ook in ons land, beweren tal van menschen, dat de veroordeel den onschuldig zijn aan den ten laste gelegden moord met ebrooving. Een ieder die nuchter denkt, ziet het on zinnige en zulk aprocief bewezen in. Hoe kan men zich een oordcel vormen zonder de talrijke processtukken te hebben ingezien en van de getuigen verklaringen nota te hebben genomen? Evenmin natuurlijk kan iemand zon der de genoemde kennis tot de schuld van verdachten besluiten. Wij, voor ons, zien al de menschen, die bij het proces betrokken zijn geweest de jury-leden, rechter, gouverneur, uni versiteitsprofessoren etc. niet voor een bende schurken aan, die het er op toe leggen óm twee onschuldige men schen den dood te berokkenen. Zij moeten o. i. wel degelijk van de schuld der beklaagden overtuigd zijn geweest, al bljjft nochtai} -cis eene misvat ting mogelijk. Maai' degenen, die min- der dan zij van alle omstandigheden hebben kunnen kennis nemen, zijn toch wel het allerlaatst bevoegd om zulke misvatting vast te stellen. Een beslist valsche toon in de pro test-beweging is het groote misbaar der communisten. Welk motiet kun nen zij nu doen gelden, om zicli met de zaak te bemoeien! Hebben in Rus land niet voortdurend terechtstellingen plaats zonder of met een schijn van proces? Toen in Warschau de Russi sche gezant door een jongen werd neergeschoten, moesten toen uit weer wraak niet twintig menschen in Mos kou met hun leven .boeten, nadat die menschen al zes jaar onrechtmatig in de gevangenis opgesloten waren ge weest. En laat een land in Rusland daartegen eens durven protesteeren! Dan is er nog de inconsequentie van de vrienden der veroordeelden, zich uitende in de daden van terrorisme. Ze protesteeren tegen de executie van Sacco en Vanzetti, omdat deze lieden onschuldig zouden zijn, maar slinge ren tegelijkertijd in het wilde weg hun protest-bommen, die toevallige voor bijgangers dooden, ook vrouwen en kinderen, die misschien nog nimmer van het bestaan van een Sacco en Vanzetti gehoord hebben en aan deze veroordeeling dus niets hebben kunnen bijdragen. Behalve inconsequent zijn zulke handelingen ook dom, want als een overheid haar gezag en prestige wil handhaven, dan kan noch mag ze den schijn wekken, dat haar rechtspraak onder den invloed staat van vrees voor geweld of wraak. Best en niet duur ^0-40-35-30 cV Tabaksfabrieken. Schuldig of niet, dat is een vraag, waarop geen onzer een positie! ant woord kan geven, onvoldoende als onze kennis omtrent omstandigheden en getuigenverklaringen is. Wel echter leefde vrij algemeen ook onder degenen, die heel ver van de politieke richting der veroordeelden stonden het verlangen, dat genade voor recht gegolden mocht hebben in een geval, waar de dood door executie zes lange jaren als een Damocles-zwaard boven de hoofden der veroordeelden gehan gen heeft. Dat is een physieke marte ling overigens door niemand met opzet bewerkstelligd die haast erger moet zijn dan de dood, en dan ook wel tot een gevoel van clementie mocht leiden. Het inzicht daaromtrent is het meest sprekende verschil ten dezer zake, van mentaliteit, van geestesge steldheid tusschen de oude en nieuwe wereld. BUITENLAND. AANSLAG OP EX-KONING GEORGE. 0 De dader gearresteerd. Op het Roemeensche grensstation Kihinda is op ex-koning George van Griekenland een aanslag gepleegd. Een groote menigte stond op het perron den trein op te wachten, toen plotseling een dertigjarig man naar voren drong die zich voor een Roe- meensch journalist uitgaf. De politie weigerde, hem door het cordon te la ten, maar hij slaagde er niettemin in, het afgezette gedeelte binnen te drin gen. Toen de trein voorreed en de ex- koning uit het raam zijner coupé leun de, vuurde de man eenige schoten op hem af, die echter geen doel troffen. Bij de arrestatie van den dader bleek het, dat deze nog een geladen revolver bij zich had, alsmede een aantal brie ven, welke hem ten zeerste compro- mitteeren. SACCO VANZETTI. Boston, 11 Aug. De directeur der Charlestowngevangenis heeft aan Sacco en Vanzetti aangekondigd, dat zij uit stel van executie hebben gekregen. Rechter Sanderson van het hoog gerechtshof van Massachusetts deelt mede, dat hij het protest toelaat, door de verdediging ingediend tegen zijn ontkenning, dat er een vormfout zou zijn begaan in de zaak-SaccoVanzetti en verlof geeft om de zaak voor het complete hof te behandelen. De zitting van het hof zal waarschijnlijk Dins dagmorgen a.s. worden gehouden. BINNENLAND. Dr.'SCHAEPMAN-MONUMENT. Gisteren is onder groote belangstel ling het vijf meter hooge monument van Dr. Schaepman onthuld. Het woord werd gevoerd door Mgr. Dr. Nolens en Jhr. Mr. Ruys de Bcerenbrouck, voor zitter der Tweede Kamer. Deze wees er op, dat de levenstaak van den priester-staatsman was, zijn land te dienen en daarin de katho lieken de hun toekomende plaats te I verschaffen. Dit onderhoud liet genoeg doorsche meren, om Prosper nadenkend te ma ken; hij luisterde met open mond, en merkte de meerderheid van mijnheer Verduret, zoowel als de onderdanig heid van Joseph op. Er is niets onhandigs gebeurd, vervolgde de laatste maar hun wan trouwen, dat u wel eenigszins bekend is, patroon, bestaat al lang. Zij hebben voor 't eerst lont geroken, op den avond waar u u als hansworst verkleed hebt en het bewijs daarvan is toch wel de dolksteek, dien zij u toebrachten. Sinds dien dag hebben zij niet meer rustig geslapen en ik geloof, dat ze juist weer gerust werden, toen ze gis teren opnieuw wakker geworden zijn Daarom stuurdet gij mij dus die dépêches? I NUMMER 63 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1927 laïürstraatsclie Courant Wialiljksrir ei Dit blad verschflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertenti&n 20 cent per regel; minimum 1,50. Bi) contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Ad verten tiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". per/ipond N.V. Douwe Egberts OF 82) Natuurlijk. Gisterenmorgen bij het op. staan, dat wil zeggen om ongeveer 1,0 uur, krfjgt mijn waarde lieer den inval zijn pa pieren eens te ordenen, die in e bel- m-.i 'i r\-o ii ii. <lnr wat moeite veroorzaakt heeft. Ondertus- schen deed ik alsof ik het vuur aanmaakte en bespiedde hem. Die man heeft arends- oogen. By den eersten oogopslag heeft by bemerkt, of liever, geraden, dat er iemand aan is geweest. Hy werd doodsbleek en stootte een vloek uit, een vloek is Verder ter zake. Welnu! Hoe is liij er achter gekomen. Ik begi-yp het niet. U weet toch, hoe stipt nauwkeurig ik alles doe, ik had alles woei op zyn plaats gelegd, zoo zorgvuldig moge lijk. Toen, om zich te overtuigen dat luj zich niet vergiste, draaide hy brief voor brief om en besnuffelde ze. Ik had lust hem een microscoop aan te bieden maar lr.j had dien niet noodig. Opeens schopt hij een stoel omver en vliegt woedend op my af, gillende: Er is iemand hier geweest, men heeft myn papieren doorzocht, die brief is gepliotografeerd Nu, ik ben niets laffer dan hy. maar myn hart stond toch even stil, ik zag my. zelf reeds dood en vermorzeld en zei tot myzelf: Fauverpardon, Dubois, jon gen, ge zyt er geweest en ik dacht aan mijn vrouw. Mynheer Verduret was intusschen zeer ernstig geworden, terwyi hij Joseph zyne persooniyke gewaarwordingen en gevoe lens liet verhalen, dacht hy na en zei ein- deiyk ga verder. Ik kwam met den schik vi-y, hy durf de my niet aan te raken. Wel is waar, had ik my vooczichtigerwyze uit den weg ge maakt en had er voor gezorgd, dat die groote tafel midden in de kamer tusschen ons was. Terwyi ik my er over verwonderde, hoe hy dat toch ontdekt kon hebben, verdedig, de ik my als een onschuldig lammetje en zei: dat is niet waar, mynlieer de mar kies vergist zich, het is niet mogelyk. IIy luisterde echter niet, hy zwaaide met den brief en herhaalde: die brief ia gephotogra- feerd en ik heb er de bewyzen van. Hy vergiste zich niet de goede man. Tegelyker- tyd toonde liy my een klein geel vlekje "ti riepruik maar, dat is dat Isen hy noemde een naam dien ik heb vergeten, vm^m^ip^opi^n^rnwlf'rf^-nrh^rb^^h^lho- .Ta, ik weet wel wat het is, viel myn heer Verduret hem in de rede, en daarna? Daarna patroon, is er een scène ge. weest, o. maar een tooneelNu hy is ge ëindigd my by den kraag te vatten en als een hoorn heen en weer te schudden, om my te dwingen, hem te zeggen wie ik hen, vanwaar ik kom en ik weet al niet wat al meer. Ik moest hem van de minuut af, dac ik by hem in dienst ben getreden, reken schap van myn tyd geven. Die schurk is geboren om rechter van instructie te zyn. Toen liet hij den kamer dienaar komen, die voor zijn vertrekken zorgt en ondervroeg hem. maar in liet En- gelsch, zoodat ik er niets van begreep. Ein- delyk is liy kalm geworden en toetr de knecht weg was, gaf liy my een twintig francsstuk, zeggende: Hier, liet spyt my, dat ik zoo ruw geweest ben, ge zyt te dom voor het vak, waarvan ik u verdacht. Heeft hy dat gezegd? Woordelyk, patroon. En denkt ge, dat hy liet ook meende? Zeker. Mynheer Verduret floot evni ten bewy. ze, dat dat zyn meening niet was, en zei toen Als ge dat denkt, had Clameran gelylc, dan zyt ge niet slim. Het was duidelyk te zien, dat Joseph van verlangen brandde, om zijn meening te ver dedigen, maar hij dorst niet en zei teleur gesteld: Het is mogelyk. Daarna is de markies uitgegaan. Maar hij wilde niet in zijn equipage uitryden, en ik zag hem een rytuig van het hotel nemen. Toen dacht ik. oprecht gezegd, dat ik hem niet gauw terug zou zien, maar neen, om vyf uur was hy weer vroolyk als een vink tehuis. Ik was intusschen naar het telegraafbureau ge weest. Wat? Zyt gy hem, niet gevolgd? Neen patroon, een onzer... vrienden ging hem achterna, daar had ik voor ge zorgd. Van dezen weet ik ook, waar hy geweest is. Eerst was hy l»y een wissel agent, toen by een kassier en vervolgens aan de bank. Of liy ook ryk moet zynIk geloof, dat hy maatregelen voor een klein reisje jiam. Van dien kant, ja, patroon. Maar het is noodig, dat u weet, dat zy geboogd heb. ben mej. Palinyre, langs adminfstratieven weg in de kast te laten stoppen. Gelukkig had u dat voorzien en was men ter plaatse gewaarschuwd. Zonder uwe maatregelen zou zy netjes gepakt zyn. Hy zweeg en dacht even na, of hy nog iets te zeggen had, maar daar liy niets vond, riep hy uit: dat is alles. Ik durf te hopeu dat mynheer Partigent zich by myn eerstvolgende visite in de handen zal wi-yven van plezier. Hy verwacht al die kleinigheden niet, die zijn dossier zoo dik zullen maken. Er heerschte een lange stilte. Zooals Jo seph voorspeld had, was het beslissende oogenblik aangebroken en mynheer Verdu ret maakte zyn plan vast op in afwach ting van Nina's verslag, hetwelk nog nader heslissen moest. Maar Joseph Dubois was ongeduldig eii onrustig en vroeg: Wat moet ik nu doen, patroon? Naar het hotel teruggaan, uw heer zal u missen, maar hy zal er u niets van zeg gen, ga dus. Een uitroep van Prosper die voor het raam stond, deed hem zwygen: Wat is er? vroeg hy. Met een sprong waren mynlieer Verduret en Joseph voor het raamWaar ziet ge hem? vroegen zy. Daar op den hoek van de brug, achter dat kraampje van de sinaasappelenvrouw. Prosper had zich niet vergist. Het was de edele markies de Clameran, die, achter een afdakje verborgen, de ko menden en de gaanden van het hotel ,.den aatseugel" spionneerde en op zyn huis knecht wachtte. Zy hadden een paar oogenblikken noodig om zich van dit alles te verzekeren, want de markies verborg zich zeer handig, als iemand, die aan gevaariyke avontuurtjes gewend is, maar weldra dwong de menigte hem, van het trottoir af te stappen en toen was liy duidelyk zichtbaar. Had ik geen geiyk? riep de kassier, is er nog tw-yfel mogeiyk? Hy is het, zei Joseph overtuigd, hy is het. wonderd en zei: Nu wordt het wild, jager. Zoo Joseph, houdt ge nu nog vol, dat hy zich door uw fratsen heeft Jaten bedotten? U hebt my het tegendeel bewezen, patroon, antwoordde Dubois nederig, en na een verklaring van u zyn er geen be wyzen noodig. Bovendien, vervolgde mynheer Ver. duret, is ie liandelwyze, hoe gewaagd zy ook schynt, toch verklaarbaar. Iiy weet dat men hem op het spoor is rtn wil natuurlyk zyn vyanden kennen. Be- grypt gy, wat hij onder die onzekerheid lyden moet? Misschien denkt hij wel, dat zy die hem vervolgen slechts uitgehonger de, oude handlangers van hem zyn, die met hem willen deelen. Hij zal daar biyven staan, totdat hy Joseph heeft zien vertrek ken en dan hier om inlichtingen komen vragen. Maar ik kan weggaan zonder dat hy het bemerkt, patroon. Ja, dat weet ik. gy klimt het lage muurtje over, dat het hotel van de binnen plaats van den wolhandelaar scheidt, van. daar gaat ge door het sousterrain van deü papierhandelaar en dan gaat ge door de rue do la Huchette. Ja, zoo is het, stamelde Joseph, te leurgesteld en verwonderd, zy hebben my daar ginds ook verteld, dat u zoo alle hui zen in Parys kent. Is dat waar? Prospers vriend verwaardigde zich niet, hem te antwoorden. Hy vroeg zich echter af. welk voordeel hy van dien gang van Clameran trekken kon. Wat den kassier betrof, deze luisterde met open mond en ooren en sloeg die twee onbekenden gade, die zonder eigenbelang, met evenveel yver als hy zelf zyn eer trachtten te herwinnen, zyn eer, waarvan zyn geluk en zyn leven afhing. Er is nog een uitweg, zei Joseph, die van zyn kant ook nagedacht had. Welke? Ik kan heel kalmpjes wegwandelen, en met de handen in de zakken op myn gemak naar het hotel du Louvre teruggaan.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1