Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Dc W.W.W. r van Co. r. i i M FEUILLETOM 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Wanneer we den opzet der W.W W. goed beschouwen, zoowel werking als doel, dan komen we o.a. tot de verblijdende ontdekking, dat de afd. Waalwijk van den R.K. Middenstands bond geworden is een „beweging" een „beweging", al zij 't dan van plaatselijken aard, die beoogt mede te arbeiden aan 't finantieel en econo misch herstel. Dit is voorzeker geen gemakkelijke taak, want er is slechts één keuze: strijden of verdrongen worden. En tegen dit laatste „ver drongen te worden", verzet zich onze Middenstandsbond en met een jeugdige kracht en ijver waarvoor een ieder bewondering moet hebben. Dit sterke .willen" en die onvermoeide energie zullen nu ook blijken een waarborg te zijn voor 't welslagen der W.W.W. Over de beteekenis eener winkel week werd reeds in ons winkelweek- nummer door geestelijke en wereld lijke autoriteiten, zoo uitvoerig ge schreven, dat we in herhaling zouden treden indien we poogden hierover nog een beschouwing te geven. Bepalen we ons eerst tot het geven van een uitvoerig verslag van de gebeurtenissen der W.W.W. In het midden der week zagen we reeds bij de winkeliers, dat het ernst begon te worden. De etalagekasten werden geheel ontruimd, er werd gestoft, gepoetst en gewasschen, volgens echt Hollandsch begrip. Sommige winkeliers lieten zelfs de winkelpui geheel nieuw op schilderen, wat aan 't uitzicht der zaak natuurlijk zeer ten goede komt, vooral gedurende de W.W.W. De voorbereidende werk- zaamheden gingen echter een beetje gedrukt, onder gedurige regenbuien. Iedereen voelde, dat thans van het weer alles zou afhangen. Maar de weerberichten voor Zaterdag waren gunstig en moeder natuur hield zich ditmaal ook aan de krant. Tegen vier uur in den namiddag kwam er reeds de noodige bedrijvig heid in de straten, die nu ook lang zaam aan een feestelijk aanzicht kregen. Van tal van huizen wapperde de vlag en toen 't oogenblik van de opening was aangebroken, was Waal wijk feestelijk gereed om de vele vreemdelingen te ontvangen. De opening. Te ongeveer zes uur waren Bestuur, autoriteiten en genoodigden, ten Raad- huize bijeen. De heer Nic. v. Dongen had voor deze gelegenheid de ruime raadzaal een smaakvolle versiering gegeven. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: de Edelachtb.Heer Moonen. eere-voorz. der W.W.W,Weth. Eibers en Weth. Smolders, .M. A. J. van Liempt, voorz. Waalwijks Belang, M Beerens, lid van de K. v. K. en F., voorz. der afd. Klein Bedrijf, Damens, Tilburg, lid van het Hoofdbestuur van den Dioc. Middenstandsbond, J. A. J. van Heijst, oud-burgemeester van Baardwijk, Eerw. heer H. Martens, geestelijk Adviseur van de R K. Mid- denstandsvereeniging, P. Verwiel, voorz. R.K. Middenstandsvereeniging en voorts de overige bestuursleden der Middenstandsvereeniging en heeren leden van de verschillende sub comité's der W.W.W. De Voorzitter van den R.K. Midden- standsbond, dhr. P. Verwiel, opende de bijeenkomst als volgt: De officieele opening der W. W. W door den Burgemeester. 87) Op het kaartje van dien krachtig gegroeiden man niet buitengewoon grooten snor en die er als een echte vechtersbaas uitzag, las hij W. B. H. JACOBSON, oud-vrijwilliger onder Garibaldi, ex-hoofdofficier in de Zuidelijke Legers. (Italië-Amerika), rue Léonie 30. Raoul, die veel van de wereld had gezien, had genoeg onthouden, dat hij precies wist hoe hij met zulke eerbied waardige helden handelen moest, wel ke hun waardigheid op hun visite kaartjes vermeldden. Maar daar er zooveel getuigen bij de beleediging te genwoordig waren geweest, verzocht hij twee jongelieden van zijn club, den volgenden morgen vroeg naar mijn heer Jacobson te gaan en de voor waarden van het duel te regelen. Zij spraken af, dat dezen Raoul in het ho tel du Louvre, waar hij den nacht wilde doorbrengen, den uitslag van hun zending zouden komen mededee- len. Toen alles goed afgesproken was, vertrok Raoul. Daar hij nu achterdocht koesterde, wilde hij gauw zekerheid hebben. Bij de hand en slim, haastte hij zich om naar den heer Jacohson te infor- meeren, en wat hij vernam, was niet zeer schitterend, maar nog veel min der geruststellend. Mijnheer Jacobson, die in een dub belzinnig uitziend huis woonde, werd hem als een vreemdsoortig heer ge schilderd, wiens bestaan een zeer moeilijk te doorgronden raadsel was. Hij ging veel uit, kwam altijd laat thuis en scheen geen ander vermogen te bezitten dan zijn waardigheid uit den dienst, zijn gezelschappelijke ta lenten en 'n groote hoeveelheid kunst middeltjes om aan den kost te komen. Welk doel heeft die er bij met mij twist te zoeken? dacht Raoul. Welk voordeel wacht hem voor een degenstoot, dien hij mij zal toe brengen? Schijnbaar geen enkel. Al leen dat zijn krijgslust de aandacht der politie op hem kan vestigen, die hij met recht moest zien uit de voeten te blijven! Dus heeft hij redenen, om zoo te handelen, die ik niet doorgrond, dus... Dat kleine onderzoek, die na tuurlijke opmerkingen en gevolgtrek kingen brachten Raoul op zoo zonder linge gedachten, dat hij, in het hotel du Louvre gekomen, geen woord aan Clameran vertelde, van alles wat met hem gebeurd was. Tegen half negen kwamen zijn ge tuigen. De heer Jacobson stemde er in toe, met den degen te vechten in het Na een dankwoord aan den Burge meester deelt de heer Verwiel mede, dat van Prof. Dr. J. van Beurden, algemeen adviseur van den Diocesa- nen Middenstandsbond, een telegram van hulde en verhindering is ingeko men. Voorts hebben nog bericht van ver hindering gezonden de volgende eere-leden der W.W.W.: B. Timmer mans-Verschure, voorzitter van de Kamer van Koophandel, Jos Meijering, 's Bosch, algemeen voorzitter van den R. K. Middenstandsbond en C. G. Verwiel, oud-Burgemeester van Be- soijen. Nadat de champagne was aangebo den en de heer Verwiel een dronk stelde op het welslagen der W.W.W. werd het woord verleend aan den heer Damens, uit Tilburg. Spr. zegt door plotselinge verhin dering van de heeren Meyring en Dr. I. van Beurden te zijn aangezocht om het Hoofdbestuur te vertegenwoordi gen. Waar hem dit verzoek te elfder ure werd gedaan is spr. onvoorbereid tot het houden van een rede en moet daarom kort zijn. Gaarne brengt spr. de beste wenschen over van het Hoofdbestuur daarbij de hoop uitspre kende, dat de W.W.W. een groot sue- ces moge worden die een terugslag zal hebben op den R. K. Midden standsbond. De heer Verwiel dankte den heer Damens voor de goede wenschen, na mens 't hoofdbestuur gesproken. Hierna vroeg en verkreeg de heer M. A. J. van Liempt, voorzitter van Waalwijks Belang 't woord en sprak als volgt: boscli van Vincennes, maar dadelijk. Raoul was alles behalve gerust, maar antwoordde kalm: goed, ik neem zijn voorwaarden aan, laat ons gaan. Zij gingen naar de bepaalde plaats en na een minuut geduelleerd te heb ben, werd Raoul even boven de borst licht gewond. De heer Jacobson wilde het gevecht vervolgen, totdat een van de twee gedood werd; zijn secondan ten waren het met hem eens, doch Ra- ouls getuigen, brave jongelui, ver klaarden dat aan de eer voldaan was en dat zij Raoul niet nogmaals zijn le ven lieten wagen. De anderen moesten wel genoegen nemen, want zij trokken terug en Ra oul ging naar huis, zich gelukkig ach tende er met die lichte wond af te ko men, vast besloten dien zoogenaamden Garibaldiaan voortaan uit den weg te blijven. In den afgeloopen nacht had zijn vlugge geest veel ontdekt. Tusschen den nachtelijken aanval te Vesinet en dat duel, hetwelk klaarblijkelijk voor af beraamd was, vond hij een zonder ling verband en om daarin de hand van Clameran te herkennen, kostte hem weinig moeite. Na van Mevrouw Fauvel vernomen te hebhen, welke voorwaarden Made leine voor haar huwelijk stelde, be greep hij welk groot belang Clameran er bij had, zich van hein te ontdoen. Nu herinnerde hij zich een menigte kleinigheden der voorafgaande dagen, die nu alle een beteekenis voor hem kregen en nadat hij den markies zeer vertrouwelijk ondervraagd had, veran derde zijn twijfel weldra in zekerheid. De overtuiging, dat die man, welke hij bij de uitvoering van zijn plannen zoo machtig ondersteund had, moor denaars betaalde en beunhazen wa pende» was wel voldoende om hem woedend te maken. Dat verraad was schandelijk. Als een echte bandiet geloofde hij nog aan de vertrouwbaarheid van me deplichtigen, aan die beruchte trouw van schurken, welke zooals men zegt, hechter is dan die van sommige eer lijke menschen, die een eed hebben gezworen. Op zijn woede volgde echter een zeer verklaarbare vrees. Hij begreep, dat zoo een snoodaard als Clameran zijn leven bedreigde, dit nog maar aan een zijden draadje hing. Tweemaal was het toeval hem gun stig geweest, een derde poging kon echter anders afloopen. Zijn vijand juist beoordeelende, zag Raoul zich in een net van listen ge vangen en van alle kanten door den dood bedreigd; hij vreesde evenzeer uit te gaan dan thuis te blijven; slechts met duizenderlei voorzorgsmaatrege len waagde hij zich op openbare plaat sen, hij was even bang voor vergif als voor het staal. Nauwelijks waagde hij te eten; aan icfler gerecht meende hij een vreemden smaak te proeven, alsof er strychnine in was. Zoo te leven was onmogelijk en even zeer naar wraak verlangend, als door persoonlijke verdediging aangespoord, besloot hij ook van zijn kant maatre gelen te nemen. Nu Clameran den strijd begonnen was, begreep hij, dat een van beiden noodzakelijk moest bezwijken. Het is beter zijn vijand zelf te dooden, dacht-hij, dan door hem ver moord te worden. Toen hij nog arm was, had hij alles gewaagd, maar nu wilde hij voorzich tig zijn en het gestolen geld in vrede genieten. Hij zocht dus nu op zijn beurt naar een geheim middel, om Clameran uit den weg te ruimen, doch dit was moei lijk te vinden. In afwachting vond hij het best Clameran's plannen zoeken te stuiten en diens huwelijk te verhinde ren. Hij was zeker hem daar 't diepst mede te treffen, en dat was reeds eene voldoening. En het hing slechts van hem af, dit huwelijk te verhinderen, want hij was overtuigd dat het hem gelukken moest als hij openlijk partij voor Madeleine en haar tante opnam. Nadat hij alles zorgvuldig overwo gen had, verzocht hij mevrouw Fauvel 0111 een onderhoud. De arme vrouw aarzelde niet. Zij kwam op liet bepaalde uur naar Vesi net en sidderde bij de gedachte nieuwe eischen en bedreigingen te zullen moe ten aanhooren, maar zij vergiste zich. Zij vond den Raoul der eerste dagen terug,'want voordat hij haar zijn plan nen vertelde, wilde hij haar gerustl stellen. Dat gelukte hem volkomen. Tevreden glimlachend zat die ongeluk kige vrouw op haar stoel, terwijl Ra oul geknield voor haar lag. Ik heh u zoo veel laten lijden, prevelde hij met zijn zachte stem, ik heb berouw, luister naar mij. NUMMER 68. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1927. Waalwyksclie en Langstraatscbe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Ad ver ten tién 20 cent per regel; minimum 1,50. BtJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. don on Altena. AVij hebben hot Vertrouwen (lat. door' eendrachtige samenwerking hij. deze Winkelprestatie het bezoek aan Waal wijk zal worden bevorderd in deze week en in de toekomst om zoodoende te behouden of te heroveren wat wij langzamerhand zou den kunnen verliezentie Titel „Waalwijk, Hoofdplaats en Centrum der Langstraat en van het Land van Heusden en Altena." Blijft mij oY-er mijnon liartelQken dank te betuigen aan Den eere-voorzittor en de leden van het Eere-Comité, voor don moreelen steun die zij ons gaY-en door zithng te nemen in dit Comité. Aan de loden van den Raad voor hunne welwillendheid tegenover onze Vereeniging, aan de leden der verschillende Comité's voor hunne activiteit, en aan alle aanwe zigen die daarmede bewijzen met ons stre ven te symphatiseeren of er belang in te stellen. En hiermede heb ik de eer het woord te geven aan onzen Eere-Voorzitter, Burgemees ter Moonen, die deze \V. W. W. officieel zal openen. Elke weloverwogen poging om verbete ring te brengen in sociale en economische verhoudingen, ondernomen binnen de gren zen, door ons allen als toelaatbaar afgeba kend. verdient den moreelen steun der overheid en elk besluit daartoe met enthou siasme genomen en beleid- en krachtvol doorgevoerd, heeft mijne sympathie. Georga niseerde halfheid en slapheid verafschuw ik, omdat ze het doel niet naderbij brengt en omdat het het optimisme, dat nog in de Ik open deze bijeenkomst met den christe lijke groet: Geloofd zij Jezus Christus! Hooggeachte Eere-Voorzitter, Heeren Le den van het Eere-Bestuur, Loden van den Raad, Bestuur en Leden van den R. K. Mid denstandshond en verdere aamvczigen. Het is voor mij een groote eer U allen hier een hartelijk welkom te mogen toe roepen. Na vele dagen van voorbereiding zal heden de Waalwijksclie Winkelweek worden geopend. In de tijden die we thans doorleven is het zeer zeker, de Winkelstand, vooral op plaatsen als deze, die een harden strijd te voeren heeft, daar het modern ver voer is ingericht op de groote centra, waar de massa der afnemers denkt beter en goed- kooper te kunnen slagen. Onder de leden van onzen Middenstandsbond vormen de winkeliers eene groote meerderheid en mede daarom was onze eerste actie het organi- seeren van eene Winkelweek. Wij meenden daarmee de Winkeliers tot grootere werkzaamheid aan te sporen en den afnemers te kunnen laten zien, dat ook buiten de groote centrade Waalwijksclie Yvinkeliers schitterend en goedkoop in hun ne behoeften kunnen voorzien. Waalwijk is altijd het centrum geweest der Langstraat en van het Land van Ileus- van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN OF elementen van dat organisme voortleeft, absoluut doodt. Vertrouwen in de rechtvaardigheid der zaak en in de waarschijnlijkheid der over winning. v.het na harden strijd, moet het fundament vormen, waarop elke actie moet steunenis dit aamvezig, dan zorgt het eigen belang \*oor inschakeling van de noodige prikkels om den strijd voort te zetten tot de zege is behaald. De eenstemmigheid waarmede tenslotte deze Waalwijksclie Winkelweek werd uit gewerkt en de omvang dien ze heeft aan genomen, zijn teekenen, die er op wijzen, dat de bodem voor deze actie goed werd bereid en het doode punt. overblijfsel van den oorlogstoestand, thans voor goed over schreden is. Wanneer energie en durf haar blijven begeleiden, ben ik er zeker van (lat ze de begeerde vruchten zal afwerpen. Een groote fout ware het, de taak, welke de R.K. Middenstandsvereeniging zich heeft voorgenomen, als gemakkelijk voor te stel len. Taaie volharding en een steeds voort schrijdend initiatief zijn onontbeerlijk, om de stroom die thans voert naar de nabij gelegen grootere bevolkingscentra ten deele af te leiden naar onze gemeente en is dat eenmaal gelukt, dan beliooren alle krachten te worden ingespannen oin het herwonnen terrein te bevestigen. Deze W.W.W., dit inleidend gevecht, dat voor U den weg moet banen naar grootere bedrijvigheid en meerdere welvaart, juich ik van harte toe; de meerdere arbeid die daarvoor van U zal worden gevorderd zal Uwe tevredenheid verhoogen en Waal wijks beteekenis \*por de Langstraat zal daardoor niet onaanzienlijk stijgen. Ik hoop van harte dat het toekomstbeeld dat zich in mijn geest van Waalwijk heeft gevormd, als gevolg van deze krachtig ge leide onderneming eens werkelijkheid mog» worden en dat deze eerste ernstige schreden Uwer organisatie op den weg naar ent wik keling Uwer bedrijven, steeds vergezeld mogen worden door een gezonden onderne mingslust. tot heil voor) U zeiven en tot heil voor Waalwijk. En hiermede verklaar ik de Waal wij ksclie Winkehveek voor geopend. Wanneer men in het Wlnkelwceknummer van De Echo van bet Zuiden doorleest (le verschillende daarin opgenomen bijdragen, dan treft het dat ir. die van de hand van hen, die het oog hebben op plaatselijke toe standen, ten deele dezelfde conclusie naar voren komt, n.l. de voldoening, dat de mid denstanders in onze plaats elkaar hebben gevonden in een herleefde middenstands- Y-ereenigiug, waarin een Yvaarborg wordt gezien voor een grooter actie ter versterking van de positie van den Waal wij ksehen win- kelstaiul, die deze van oudsher in onze ge- nifcnte.Jlls centrum der Langstraat Innam. Ook in de bijdrage van mijn hand als Voor zitter van Waalwflks Belang wordt dezelfde conclusie getrokken. Met veel genoegen heeft dan ook onze vereeniging de uitnoodiging aanvaard Y'oor een vertegenwoordiging in het eere-comité voor deze winkelweek, omdat zij in deze onderneming ziet niet alleen een winkeliers- belang, doch stellig ook een algemeen Wual- Yvljks belang. Door onze vereeniging werden tot heden herhaaldelijk ondernemingen op touw ge zet, die in het bijzonder do bevordering van winkeliersbelangen beoogden. Omdat onze werkzaamheid zich echter uitstrekt tot het bijna onbegrensde terrein van het algemeen plaatselijk belang spreekt het vanzelf, dat de specifieke middenstandsbelangeu niet steeds die aandacht kunnen hebben, die z.y om hunne belangrijkheid overigens zouden verdienen. Om deze reden en dan spreek ik nog niet eens van belangen van vak- techuischen aard, is een middenstandsver eeniging zeer zeker op zijn plaats. Wij ver heugen ons dan bijzonder OY-er bet. tot stand komen van de Wailwjjksche It. K. Midden standsvereeniging, temeer nu deze door een zoo keurig georganiseerde Yvinkelweek blijk geeft van innerlijke kracht. (Wordt ver\'olgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1