UU IU HET ZUIDEN. Moor-, Schooi en Studieboeken TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 30 Aug. 1927. AALW1JKSCHE If INKEL W EEK winkelweek Nog eventjes over den Etalage wedstrijd In het belang van het publiek meenen nog het een en ander over den lage wedstrijd te moeten meedeelen. ef Om een prijs te kunnen ver- nen, moet ge een formulier hebben een strook er aan. dien ge kunt cneuren. Alleen de2e strook moet irden ingeleverd in de bus van het ineentehuis. Op die strook moet het tal staan, dat ge berekend hebt en v volledig adres. Met den plattegrond die in de krant staan heeft, kunt ge feitelijk niets ien: wijl daar zulk een strook niet is, gestempeld door den voorzitter. 2e. ledereen kan zulk een formulier oopen, dus niet slechts één persoon n elk huisgezin, maar allen afzon- •rlijk. Als men echter reeds een strook ;eft ingeleverd en merkt, dat men ieti in het tellen vergist heeft, kan en nog een nieuw formulier koopen de strook daarvan inleveren. Als &en er dan twee of meer heeft inge- jverd, wordt alleen de strook met de este berekening geteld, leder persoon an echter slechts één prijs behalen, naar wel verschillende personen uit ietzelfde gezin. 3e. De groote prijzen, die bij Kees Viarks geëtaleerd staan zijn geen prij- n voor de winkeliers, maar voor het kbliek, d.i. voor hen, die het totaal antal bloempjes van al de winkels men goed berekend hebben. Wij willen de prijken nog eens pnoemen le prijs Bureau-ministre. 2e prijs Etui met Alpacca zilver. 3e prijs Vloerkleed. 4e prijs Electrische lamp. 5e prijs Petroleumkachel 6e prijs Porte-manteau. 7e prijs Aquarium. 8e prijs Driestel Delftsch aardewerk. 9e prijs Electrisch strijkijzer. 10e prijs Tafelkleed. 4e. De strook, die ge van uw for- mul er moet afscheuren, moet ingele verd worden in de bus van het fl gemeentehuis tot uiterlijkZondagavond Het is echter het beste, dat ge het zoo gauw mogelijk doet. Nu nog even over de in het algemeen. Begunstigd door het schitterendste weer van de wereld, zijn de eerste dagen ver boven alle verwachting geweest. Vooral 's avonds willen de menschen voor den dag komen, om de etalages te bezien. Dan komen vooral de grooten naar de etalages kijken en daar is het juist om te doen. Dat ook de kinderen er hun plezier van hebben, daar is niets tegen, maar dat is toch eigenlijk de bedoeling niet geweest. Het is zakelijk werk en daarom moeten vooral de oudèren de etalages goed nagaan. Men kan er nooit genoeg van doordrongen zijn, hoe de Waal wijksche winkelstand de menschen kan gerieven. Eén ding is echter een klein beetje tegengevallen. Wij hadden nog meer vlaggen verwacht. Nu zal dat wegens Koninginnedag wel beter worden. Het is te hopen, dat ze allen de vlaggen laten hangen tot Zaterdag. Comité Pers en Reclame. Gisteren bezocht het bestuur der Dongensche Middenstandsvereeni- ging en corps de Winkelweek en liet zich over heel veel zaken, de organi satie betreffende, inlichten. Gemeen teraadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 2 September 1927, des namid dags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. goedgekeurde verordening tot heffing van slachthuisrechten: b. goedgekeurde besluiten tot wij ziging der gemeente- en bedrijfsbe- grootingen 1926; Y c. goedgekeurd besluit tot regeling er grensscheiding met de Wed. Vaags oor het terrein aan de haven d. schrijven van den Nieuwen Ne- ^erlandschen Bond van Koffiehuis Ouders en Slijters betreffende wijziging •er Drankwet. 2. Voorstel itot verbouwing der ^sfabriek en V verband daarmede tot Kjziging der Uedrijfsbegrooting 1927. *3. Voorloopige vaststelling der ge meente- en bedrijfsrekeningen 1928 4. Goedkeuring van de rekening van enkele instellingen van weldadig heid over 12)26. De A/ste bijeenkomst van den nieuwen GJemeenteraad, met keuze der wefJioudeA, zal plaats hebben op den eersten t/insdag van September, dus 6 Seyjjrëmber a.s., des namiddags 7 uu_. s Nachts telefoneeren. vorig nummer foutief mededeelden, maar voor acte Duitsch lo. De acte Fransch l.o. heeft de heer v. d. Wal reeds jaren in zijn bezit. Jubileum. De heer Hub. Raaymaakers, hoofdcommies ter provinciale gnffe te 's Hertogenbosch, chef van de afdee- ling waterstaat, viert 1 September as. zijn zilveren jubileum in dienst der provincie Noord Brabant. Koninginne-dag. H. M. de Koningin is van hare vacantie-reis weer in ons land terug gekeerd en herdehkt heden haar 47en verjaardag. De nationale driekleur aan de huizen, het oranje, de feestelijkheden van grooteren of kleineren omvang zullen wederom getuigen van de liefde voor en aanhankelijkheid aan Haar, die ons land in liefde en vrede zoo voorbeeldig bestiert bij de genade Gods Moge Haar nog vele jaren de kracht gegeven zijn om hare moeilijke taak op dusdanige wijze te blijven vervullen tot heil van land en volk. Feestelijkheden. De feestelijkheden op heden zullen bestaan uit Concert der Liedertafel 772 uur. „Oefening en Vermaak. Onder het vertal nummers dat de liedertafel uit voert, treffen we „Neerlands Heil" van Richard Holl, woorden van wijlen Pastoor jud. Sprangers. 8 15 uur. Groot concert door de harmonie „St. Crispijn". aangeboden aan het Winkelweek-Comité door de R.K Werkliedenvereeniging. Zij voert o m. uit Fantaisie uit Carmen, Fantaisie uit F.eischütz e.a. Tusschen de pauze van het concert dus na het 4e nummer, zal op den Winterdijk achter de Markt een schit terend Vuurwerk worden afgestoken, 't welk wordt aangeboden door het W. W. W.-comité. Allen dus vanavond naar Waalwijk. Pastoor van Riel. De ZeerEerw. heer Pastoor van Riel heeft (met den heer J. van lersel) 1.1. Dinsdag per stoomschip „Jan Pieter- zoon Coen" van de Mij. Nederland te Amsterdam een zeereis aanvaard naar Algiers, om op deze zeereis genezing te zoeken van de hernieuwde aandoe ning zijner stembanden. Z Eerw. keert met de volgende boot dierzelfde maatschappij weer langs dien zeeweg terug. Moge onze Z.Eerw. heer pastoor ditmaal eene blijvende genezingvinden. Vakschool te Pirmasens. Zaterdag had met groote feestelijk heid en in tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten de opening der Schoenmakersvakschool te Pirmasens plaats. Gesproken werd o.m. door Ober- burgemeister Strobel, Kommerzienral Kopp, de arbeidersleider Russier. Kommerzienrat Wallerstein, ministerial- director Daxenberger, Oberregierungs- rat Willuhn, geheimrat Arrtman, rijks dagafgevaardigde Simon, geheimrat Dr. Troelsch, Kommerzienrath Götz. geheimrat Lützel, Kommerzienrat Sem- ler, die de wordingsgeschiedenis na gingen, wezen op het allergrootste belang der school voor de Duitsche industrie en waarin allen hun ver trouwen uitspraken in den nieuwen directeur, den heer Al. Siütz. Alle genoodigden maakten een rond gang door de verschillende zalen van 't gebouw en na afloop was een gezellig samenzijn in de zaal van Park en Bürgerbraü. De „Pirmasenser-Zeitung" kwam met een extra-nummer met een hoog gestemd hoofdartikel een lijst van het groot aantal schenkingen van tal van firma's, en deelde mede, dat van de 250 aan giften, 72 leerlingen zijn toegelaten. „The Wapaw Fellows". Zooals wij in ons vorig nummer aankondigden zijn de „Wapaw Fellows" na nog eene matinée gegeven te hebben in Oirschot Zondagmiddag in onze gemeente teruggekeerd van hun gezellig en succesvol tochtje. Zij hebben zich toen nogin Waalwijks straten laten hooren, waar hunne pres taties blijkbaar al bijzonder op prijs werden gesteld, af te leiden aan het vele en groote zilver dat op het bakje blonk De opbrengst der collecte in totaal is f 386 na aftrek van de kosten van vervoermiddel enz. kan f200.— aan Herwonnen Levenskracht worden opgezonden; alleen in Waalwijk werd Zondagavond f 125.— gecollecteerd. „De Cito De Kamer van Koophandel te Tilburg besloot het verzoek van de firma C Smits er. Co. te 's Bosch om onder steuning van haar verzoek aan de Koningin tot uitbreiding der door Ge deputeerde Staten aan de autobus onderneming „Cito" verleende vergun ning tot het exploiteeren van de autobusdienst 's-Bosch-Waalwijk Til burg. te steunen, evenals zulks is geschiedt door de Kamers te Waalwijk en te 's Bosch. Kinderspelen. De inschrijving voor de Kinderspelen is gesloten, dus er worden geen deel nemers meer aangenomen. De jongens die deelnemen moeten a s. Zaterdagmiddag ten kwart voor Zen twintig-tal adhaesie-betuigingen I twee op het terrein van W.SC. bijeen- toegankelijk, maar het bestuur verzoekt beleefd doch dringend zicji netjes langs de lijn te scharen en niet op het midden-terrein te komen. De kinderspelen, waarvoor zich een 160 tal jongens hebben opgegeven, zullen aanvangen ten half drie en op geluisterd worden door de harmonie „St. Crispijn". Appeldieven. Zondagavond betrapte de agent Keiler een paar jongens uit Kaatsheuvel die bezig waren een inspectietocht te houden door den tuin van den heer M. alhier. De jongens hadden hun zakken reeds vol gepropt met fruit, toen ze door den agent weiden opgepikt en naar 't bureau overgebracht. Proces-veibaal werd opgemaakt. Speldjesdag voor de W. G V. W.G V. de sympathieke Waalwijk- sche Gymnastiekvereniging heeft ver lof bekomen om a.s. Zaterdag een speldje te verkoopen, met het doel de kas dezer vereniging een klein duwtje in de goede richting te geven. Wij vertrouwen dat iedereen er wai voor over zal hebben deze oudste onzer gymnastiekverenigingen, die voor de gezonde lichaamsontwikkciing in onze gemeente zooveel heeft gedaan en tevens voor de opluistering van nationale en andere feestelijkheden en die onzen naam op sportgebied meer malen hoog hield, werkdadig testeunen Als Zaterdag de W.G V. door onze straten marcheert en een turn demon stratie geeft op de Markt, dan moet er niemand zijn die geen W.G.V.-speldje op de borst heeft. Auto Showroom. De ontwikkeling van onze plaats geeft schier elk oogenblik nieuwe ver rassingen en nieuwe perspectieven. Zoo zijn we met de opening der W. W W. een belangrijke zaak rijker ge worden aan de Grootestraat 109 hoek Zomerdijk, nl. de N V. A. de Graaff en Co's. Automobielhandel. Zaterdagnamiddagopende deze firma haar zaak met een Auto-Showroom in het verbouwde pand van den heer v. d Zaken. We moetfen terstond erken nen dat we hier met menschen hebben te doen die in alle opzichten hun tijd verstaan. De opzet dezer zaak kan voor Waalwijk beslist niet beter. Aan de Grootestraat en hoek Zomerdijk zijn in het oude pand twee zeer groote spiegelruiten geplaatst, waardoor men reeds van buiten terstond tot nadere bezichtiging wordt getrokken van wat daarbinnen tentoongesteld is. En dat mag gerust door eenieder worden gezien.' Auto-liefhebbers kunnen hart en oogen hier ongemeen verlustigen. Naast verschillende andere modellen is de firma de Graaff en Co. speciaal ver tegenwoordigster van de bekende „Chiyslei"-auto. Dit is een bijzonder fraaie wagen, waarvan de bouw van het chassis in overeenstemming is met dien van de carrosserie. De motor kan een groote snelheid ontwikkelen en loopt geruischloos. De talrijk aanwe zigen Zaterdag bij de opening waren zonder uitzondering ook allen vol lof over deze luxe automobiel. Achter de auto-showroom heeft de firma momenteel nog de reparatie werkplaats in verbouwing. We wenschen de N.V. A. de Graaff en' Co's. Automobielhandel met deze flinke onderneming van harte succes Waalwijksche Biljart-club. Zaterdag j.l. hield de W.B.C. geves tigd in het café van den heer A. van Berkel haar 6e jaarvergadering, waarbij al de leden tegenwoordig waren. Uit het jaarverslag van den secre taris konden we constateeren dat de W.B.C. steeds vooruitgaat, zoowel moreel als financieel. Van de 23 wedstrijden welke in het afgeloopen jaar zijn gespeeld, werden er 22 gewonnen en slechts 1 verloren wat toch zeker wel als een pracht prestatie genoemd mag worden. Na de vergadering werden onder ling 11 wedstrijden gespeeld, zoowel op de barak als voor de kunst, waar mede enkele uren aangenaam werden doorgebracht. Voor elk lid was een prijs disponi bel gesteld, welke direct, na de wed strijden werd uitgereikt. De avond werd verder in gesloten kring doorgebracht en met een gezellig feestmaal besloten. Met genoegen kan de W.B.C. op dezen avond terugzien die er toe heeft bijgedragen dat de onderlinge goede verstandhouding danig werd versterkt. Jaarvergadering R. K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Willebrordus". De afdeeling Baardwijk van boven- genoemden Bond vergaderde Zaterdag avond in de patronaatszaal, onder zeer matige belangstelling. De Voorzitter opende de bijeenkomst met den Christelijken groet, heette allen welkom en in 't bijzoder den Bondspenningmeester dhr. J. Heynis. Na voorlezing der notulen, werd t nen een beeld van onze huidige samen leving, van de mentaliteit onder werkr gever en werknemer. Daarbij wees spr. op het algemeen droevig verschijnsel van ver-materialiseering in alle lijnen onzer samenleving. Krachtig protesteerde spr. tegen die arbeiders welke in hun organisatie slechts een verzekering zien en niet een vakorganisatie, welke beoogt bevorde ring van zedelijke en stoffelijke belan gen. Duidelijk gaf spr. aan hoe men vakorganisatie-man moet zijn. Een goed beleid noemde spr. 't werk van 't afd. Bestuur, om de afd. Leder- bewerking te centraliseeren met den Fabrieksarbeidersbond. Tijdens zijne bespreking vond de heer Heynis ook gelegenheid hulde te brengen aan den oud-minister Aal- berse, die dag in dag uit gewroet heeft voor de «belangen van de arbeiders. Spr. noemde 't van de arbeiders een zeer groote ondankbaarheid, dat zij werkloos toezagen, toen Minister Aal- berse als zoodanig 't parlement verliet. De zware terugslag valt nu op de arbeiders zelf. Ten slotte wees spr. op het verschil tusschen Zuid en Noord. Als er in het Noorden onder de Ka tholieken een mentaliteit heerschte als hier, zegt spr. dan waren er in 't Noor den geen Katholieken meer. In het Noorden, aldus spr., zijn de katholie ken opgegroeid in harden strijd, maar ze zitten vast aan hun organisatie. Spr. noemt de materie in het Zuiden een zeer treurige. Hier moet spr. ook voor al waarschuwen tegen de pamfletten van z.g. neutrale en moderne organi saties, die probeeren om de katholieke arbeiders in een of andere verzekering te doen opnemen en dan onvermoeid werken om ze in hun vakbond te doen overgaan. 't Ontbrak spr. aan tijd hierop nog verder in te gaan en hij besloot met een krachtige aansporing om de gelederen der organisatie te verdikken. De Voorzitter dankte den heer Hey nis voor de opwekkende woorden en hoopte, dat ze niet zonder uitwerking zouden blijven. Nog deelt de Voorzitter mede, dat ten Raadhuize eene bespreking heeft plaats gehad inzake steunverleening aan arbeiders. Getracht zal worden om voor de uitgetrokkenen een steunrege ling te ontwerpen. Na nog eenige huishoudelijke zaken besproken te hebben sloot de Voorzit ter de vergadering met den Christel, groet. BESTELT UWE BIJ ONS. U is dan verzekerd van directe en juiste bediening. amen bij onze redactie in. Er zijn veel meer personen die met het plan sympathiseeren. Zendt dus ook p. o. uw kaartje Rectificatie. De heer J. v. d. Wal. hoofd der U. L. O. school alhier, slaagde niet voor acte Fransch l.o. zooals wij in komen. Daar zullen hun namen worden afgelezen en zij bij de verschillende spelen worden ingedeeld. Wie niet op tijd present is, kan niet meedingen. De uitreiking der werkelijk mooie prijzen heeft direct plaats. Het terrein is voor eenieder vrij oorlezing Jaar- en Financieel-verslag uitgebracht 1926. Hieraan ontleenen wij het over volgende: Contributie-inkomsten J 206,50 Uitgaven 141,76 Batig saldo J 64,75 De begrooting 1927/"28 werd als volgt vastgesteld: Contributie-ontvangsten 215,80 Uitgaven 7 160,75 Geraamd saldo 55,05 Tot leden van de controle-commissie werden benoemd de heeren Swinkels, L. Pulles en P. Maas. Den heer J. Heynis werd hierna 't woord verleend ter bespreking contri butie werkloosheid. Spr. gaf in groote maar scherpe lij- Die goede oude tijd! Hoe men vroeger een jubilé herdacht. Bij het doorbladeren van den eersten Jaargang van ons blad lezen we in 't nummer van 1 September het volgende bericht: „Heden herdenken drie werklieden namelijk Jacobus van der Pennen en Francis Pulles, alhier en Theo- dorus Elshout te Drunen woonachtig, den dag. waarop zij voor vijf-en twintig jaren bij den heer C G. van der Heijden, Schoenfabrikant alhier, in dienst traden. Genoemde heer, willende toonen hoezeer hij de trouwe diensten ge durende die vijf-en twintig jaren door zijne werklieden bewezen, op prijs stelt, is heden met hen naar 's Gravenhage vertrokken om tegen woordig te zijn bij den feestelijken intocht van Prins en Prinses Hen drik. Morgen zal hij hen Sche- veningen en Maandag het merkwaar- dige van Rotterdam laten bezichtigen. Maandagavond bij hunne terugkomst alhier, zullen de werklieden hunne familie ten huize van den heer Van der Heijden feestelijk vereenigd vin- den en wacht hen nog «ene aange name verrassing als aandenken aan dit feest". Schuttersgilde „St. Chrispijn en Chrispinianusu. Bij het j 1. Zondag gehouden Bonds- concours. gegeven op de terreinen van de Koninklijke Scherpschuttersveree- niging „St. Jan" te Kaatsheuvel, be haalde de Schuttersgilde „St. Chrispijn en Chrispinianus" te v.m. Pesoijen den 4den Korpsprijs. Verder wisten de heeren M. Bakkers. L. v. Es, Cor. Verhagen, J. v. d Meijs een personeele prijs le bemachtigen Jos. Groenen. Naar wij met ingenomenheid ver nemen zal de heer Jos. Groenen zijne gevierde medewerking verleenen op het eerste Winterconcert der Lieder tafel „Oefening en Vermaak" alhier. Het zal velen aangenaam zijn onzen over de geheele wereld gevierden bari ton. na zoovele jaren weer eens in ons midden le hooren. Extra trams. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin door den Dircteur der Hol- landsche Buurtspoorwegen bekend wordt gemaakt dat ter gelegenheid van de a.s. Tilburgsche kermis Zaterdag 3 Maandag 5 Sept. 1927 de trams 14 en 17 zullen loopen als op Zondag. Auto ongeval. Op den Geldropsc'nen weg te Mierlo mimoette gisteren de autobus van de firma Spleilngs en Co., die den dienst onderhoudt tusschen Helmond en Eindhoven, vlak voor de kom der ge meente een Citroën-auto, bestuurd door eene dame uit Waalwijk(?). Daar de weg ter plaatse vrij smal is vanwege Je tramrails, kwam de Citroën door te ver uitwijken tusschen de tramrails. Toen de auto weer op den weg wilde ijden, slipte de wagen en kwam dwars over den weg vlak voor de bus te I staan. 1 De chauffeur trachtte een aanrijding te voorkomen door zoover mogelijk naar rechts uit te wijken. De Citroën werd Itcht beschadigd. Door het ver uitwijken kwam de bus op den sloot kant terecht en kantelde om. De meeste passagiers bekwamen tengevol ge van glasscherven verwondingen van lichten aard. Een vrouw kreeg een groote vleeschwond aan een arm M Strijd in een Zigeunerkamp. Je hebt ze wel eens gezien die bruin getinte mannen en vrouwen, mooie typen met zwarte oogen en zwart krullend haar. Zoo'n nomaden troepje, één groote familie, trok Zondag onze gemeente binnen en vestigde ztch op den Dijk 't Zag er in 't kamp rustig uit, de paarden graasden kalm langs den dijk de kinderen hadden vrij spel en de grooten lagen verspreid uit elkaar. Maar Maandagochtend viel er de bom in. De steen des aanstoots was „ditmaal" een vrouw, een jonge bruine vrouw met een paar onrustige zwarte kijkers. Zij was vanaf haar huwelijk met den jongen Vestchiner, nu vier maanden geleden, geregeld de oorzaak van onderlingen twist, 't Is opmerkelijk welk een eergevoel er in deze Zigeuners nog zit. Een paar vrouwen en mannen beweerden ons, dat de jonge vrouw niet in hun kamp thuis hoorde, zij was een bedriegster en bovendien een „onwettige". Daar was men sterk op verbolgen en ook op vader en moeder die 't jong ge huwde paar steeds in bescherming namen. Zoo kregen de vrouwen Maandag ochtend weer woorden. Men ging elkaar te lijfeerst bleet 't even bij kleerscheuren en haar-plukken. Op een gegeven moment wilde de bewuste jonge vrouw een groote tijl water over de anderen uitgieten. Maar toen schoten nog eenige kijvende vrouwen en mannen toe. Men scheurde al vechtende de jonge zigeunervrouw de kleeren van 't lijf en dompelden haar toen pardoes onder water. Nu brak de oorlog pas uit, want ook de verbolgen jonge echtgenoot en vader en moeder verschenen op het gevechtsterrein. Omliggende bewoners hadden in middels de politie gewaarschuwd, die terstond ter plaatse verscheen. De belangstelling groeide nu ziender cogen. Elk oogenblik probeerden de partijen met elkaar handgemeen te worden, maar de politie wist zulks te voorkomen. De strijd bepaalde zich voorname lijk tot „bekvechterij". Maar hoeIn een voor ons onverstaanbaar taaltje en met 't temperament van den echten Zuiderling. De mimiek was hier wer kelijk een studie waard. Eén oogenblik dreigde 't tot een ernstige botsing te komen, toen een der jonge kerels kokend in woede een stuk zeis greep en zich op zijn broer wilde werpen Door de politie werd hij hierin echter verhinderd Ook te voren had men al gepoogd elkaar met 't mes te lijf te gaan. Toen we een blik wierpen in een der wagens, deden we een verrassende ontdekking. Op 't oogenblik dat er een crisis dreigde te ontstaan had de zigeunerv-ouw voor een oud Ons Lief Vrouwke een stompje vetkaars ontstoken. Dit was zeer typisch onder deze menschen en omstandigheden. Een der gehuwde zonen zei ons nog, dat men aan den vader geen hand zou uitsteken. Vader mocht hun slaan, maar de jongere broer die met een onwaardige vrouw gehuwd was, had niet het recht om hun aan te raken. Men verzekerde ons ook nog, dat, zoolang die bewuste vrouw in het' kamp bleef er steeds weer op nieuw strijd zou komen. Tegen den middag spande men in en ging de stoet uiteen De ouders met de jonggehuwden trokken in de richting van 's-Bosch, de andere ge huwde broers, begaven zich met vrou wen en kinderen richting Breda. t Is toch een eigenaardig volkje. De vader van den troep heet Guiseppe Vestchiner, geboren te Messina, zijne vrouw is geboortig uit Napels. De overigen zijn geboren te Genua, Bres cia. Parijs, Brussel, San José (Centraal Amerika), Guatamala en Rome. Ook zijn er in Duitschland en Holland geboren. Men ziet hieruit tevens hoe ver deze troep reeds gezworven heeft Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn op Donderdagnainiddag van 4 tot 6 uur (1 September 1927) inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende ge vonden voorwerpen: Een huissleutel, een dameshand schoen, een rijwielbelastingmerk in etui, een broodzakje, een bankbiljet een rozenkrans, een dameshandtaschje een heerenhorloge met ketting, een gouden ketting, een lijwielbelasting merk in etui, een damesregenmantel een rijwielbelastingmerk, een bril etui. een zilveren rozenkrans, 10 post zegels, een parapluie, een tabakspijp, een koralen collier, een gouden broche, een rijwielbelastingmerk, een dames handtaschje met inhoud, een knot paardenhaar, een kinder slobkous, een pakje gesneden stukjes leer, een zil veren dameshorloge met doublé arm band, een houten tabakspijp, twee stukken varker.svleesch, etn belasting- merk in eiui. De C. v. P. te Zulphen geeft in overweging voorzichtigheid te betrach ten met het sluiten van een advertentie- overeenkomst van Johannes Hermanus Peters. 22 jaar, advertentie-reiziger, wonende te Zuiphen, over wien her haaldelijk klachten komen dat hij zich veelal vervoegt bij Hote houders voor het leveren van tariefkaarten, waarvan echter in den regel niets komt. hoewel hij de kosten der op den achterkant te plaatsen advertentie int Overneming in de plaatselijke bladen wordt verzocht. De Commissaris van Politie te Tilburg verzoekt degenen d e aan H. A. A. M. of C. N. Luijbregts, wonende alhier, goederen geleverd hebben, welke niet betaald zijn gewor- den, daarvan aan hem, hetzij mondeling hetzij schriftelijk kennis te willen geven, onder overlegging van den brief of de briefkaart waarop de bestelling gedaan werd. Bescherming der nijverheid. Een noodkreet van gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben den volgenden brief verzonden aan den Minister van Financiën, voor zitter van den Raad van Minister: Wij bespraken in onze vergadering het verzoekschrift, door de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord- Brabant en Limburg op 4 Mei 1927 gericht tot Uwe Excellentie. Wat in dat verzoekschrift wordt medegedeeld betreffende de gloeilam pen-nijverheid, de klompennijverheid, de kunstzijde-nijverheid, de ledernij verheid, de metaalnijverheid, de schoen nijverheid, de sigarennijverheid, de steennijverheid, de suikernijverheid, de textielnijverheid (in het bijzonder de band- en veterfabrieken), de voedings- en genotmiddelenr.ijverheid. dat alles vervult ons met groote zorg voor het behoud der welvaart in onze provincie. Met de genoemde Kamers zijn wij van oordeel dat de landsregeeriwg zeer zeker de nijverheid in hare ver schillende vormen zou kunnen bescher men en verdedigen. Bescherming van den vaderlandschen arbeidtegen buitensporige mededinging van het buitenland schijnt ons aller- noodigst om het maatschappelijk peil van de handarbeiders te kunnen hand haven en verbeteren. Een gepaste voorkeur voor de vader- landsche nijverheid bij de voorziening in de behoeften van Staat, Provinciën Gemeenten, Waterschappen, lijkt ons even redelijk als noodig als een zekere aandrang bij allen, die over leveringen te beslissen hebben, om de vaderland- sche nijverheid in de gelegenheid te stellen tot voortbrenging en levering van gopderen zonder verlies. Eindelijk komt het ons voor, dat een dubbel tarief van invoerrechten onmisbaar is om bij de regeling der handelsbetrekkingen met het buiten land het beginsel van wederkeerigheid toe te passen. Wij verzoeken Uwe Excellentie dan ook met aandrang zulke maatregelen, als Zij met het algemeen belang ver- eer.igbaar acht, wel te willen be spoedigen. Koninginne verjaardag. Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, schrijft in „Sancia Maria" Woensdag den 3len Aug. viert Hare Majesteit, onze beminde Koningin haar verjaardag. Om een bewijs van eerbied, liefde en aanhankelijkheid aan onze hooge Vorstinne te geven, moeten we allen dien dag herdenken. Voor onze kerken is voorgeschreven, dat op den eerstvolgenden Zondag na Haar verjaardag het Te Deum wordt gezongen om God te bedanken voor de zegeningen over onze Koningin en het Koninklijk Huis uitgestort. Maar ook buiten de kerk dient een teeken te worden gegeven van veree ring voor onze Koningin. Aan onze kinderen moet van kindsbeen af worden ingeprent, dat zij de Koningin moeten eerbiedigen en beminnen. Daarom ver dient het alle aanbeveling, dat op den verjaardag van Hare Majesteit de <ooingin de vlag wordt uitgestoken. Welk een goeden indruk zou het maken, als op dien gedenkwaardigen dag aan alle huizende vaderlandsche driekleur wapperde Moge dat gebruik algemeen worden doorgevoerd. Ook voor onze streeken wordt dit bisschoppelijke woord ter navolging aangeboden. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Gisteren, bij het eindigen van den schooltijd, nam het naar Soestdijk vettrekkende hoofd der Chr. School de weled. heer Holst, afscheid van leerlingen en personeel, daartoe ver zameld in de vereenigde lokalen vier en vijf. De heer H. Hooimeijer, eerste onder- wijzer aan de school, sprak den schei denden patroon toe. In zijn toespraak herinnerde deze eraan, dat de heer Holst de jongens en meisjes van Sprang had leeren kennen, meer dan de ouders, waar hij uiteraard minder mee in aanraking kwam. Mijnheer Holst weet veel van zijn leerlingen, mooie en minder mooie dingen Maar nu hebben de leerlingen en het per soneel gewild dat het laatste oogen blik dat zij tezamen waren, steeds door hem met vreugde herdacht zou worden. Als uiting van dankbaarheid Woensdag 31 Aug. 1927. 50e Jrg.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5