MlnMi siooinMerii Rntoon lielen. 1 1 1 1 1 ATTENTIE. No 69. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1927 50e Jaargang. VIERDE BLAD. Vergadering van den raad der ge meente, gehouden op Vrijdagavond 2 September j.l. Voorzitter: Edelachtb. Heer Moonen. Secretaris: M. A. J. van Liempt. Afwezig hel lid Oomens. De Voorzitter opent de vergadering en trekt als stemmingsnummer 9, aan wijzende, dat de Rondvraag begint bij den heer Rox. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. goedgekeurde verordening tot hef fing van slachthuisrechten; b. goedgekeurde besluiten tot wijzi ging der gemeente- en bedrijf sbegroo- tingen 1926; c. goedgekeurd besluit tot regeling der grensscheiding met de Wed. Vaags voor hel terrein aan de haven; <1. schrijven van den Nieuwen Ne- derlandschen Bond van Koffiehuis houders en Slijters betreffende wijzi ging der Drankwet. Al deze stukken worden zonder meer voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter. In de vorige vergadering werd een crediet verleend tot verbete ring van de St. Antoniusstraat. Nu is hel de bedoeling om aan de westzijde 't klinker-trottoir te doen vervangen door een tegel-trottoir. De kosten blij ven ongewijzigd. De uitkomende goede klinkers zouden we kunnen benutten voor 't fietspad en 't overschot voor de verbetering van den weg van de St. Antoniusstraat naar 't Slachthuis. Ik breng dit ter kennis .omdat in de vorige vergadering gesproken is geworden over een klinker-trottoir. Maar een tegeltrottoir lijkt ons nu beter en de kosten blijven toch gelijk. 2. Voorstel tot verbouwing der gas fabriek en in verband daarmede tot wijziging der bedrijfsbegrooting 1927. Weth. Smolders: zich toch aan 't contract gehouden. Voorzitter. We stellen nu voor een crediet te verleenen van rond 158.000 voor den bouw van de gasfabriek volgens plan A. Van Gent. In de vertrouwelijke Ix1- sprekingen hebben we ook gesproken over de offerte voor de levering van retorten. Is deze nu definitief of wordt eventueel een nieuwe inschrij ving geopend. Voorzitter. Neen, de meest econo mische zullen wij handhaven. Als het aangevraagde crediet wordt verleend, dan kan de offerte aan een niet-laag- ste inschrijver worden toegestaan. Van Gent. We hebben gesproken over den nettoprijs. Zouden we nu naast een verklaring van den leverancier dat werkelijk tegen netto-prijs geleverd wordt, ook nog niet een bepaling opne men. dat, indien later blijkt dat er niet werkelijk tegen netto-prijs gele verd werd, de gemeente dan een boete kan opleggen. Weth. Smolders licht toe, dat bij een eventueel contract met den op één na laagsten inschrijver, de constructie in Holland zal worden vervaardigd en niet in 't buitenland. Van Gent. Ik zou onder eede willen laten verklaren, dat werkelijk voor netto-prijs geleverd wordt, dus nie mand eenige provisie ontvangt. Mocht nu binnen vijf jaren blijken, dat zulks niet 't geval is geweest, dan moest de gemeente 't recht hebben om den le verancier een boete op te leggen. Weth. Smolders. We hebben in die geest een bepaling gemaakt. Van Gent. Maar toch geen boetebe- I paling. I Voorzitter. Ik weet 't niet, maar is dat wel handelsusance. Als iemand een verklaring aflegt, dat hij werke lijk tegen netto-prijs heeft geleverd, en we zouden dan nog een boete-bepa ling eischen, dan is dat zooiets als een klap in 't aangezicht van den leveran cier. Dan zou die verklaring voor ons dus geen waarde hebben. Van Gent. In Duitschland doet men t toch veel. Voorzitter. Maar of 't aan te bevé- en is, weet ik niet. Timmermans, ik vind 't bedrag dat door 't gasbedrijf wordt bijgedragen veel te gering om zich daarmede de lasten van den hals te schuiven. Dan komt er een verlies en dat drukt op 't woningbedrijf. En waar 't geheele woningbedrijf uit den crisistijd geboren werd, vind ik 't niet goed om dit nu nog te be zwaren. Daarom acht ik 't wenschelijk dat door 't Gasbedrijf in deze een grooter aandeel wordt genomen. De woningen zullen misschien ook niet zoo'n aftrek vinden en de onderhouds kosten zal men hier hooger moeten stellen. Ik breng dit vooral naar voren omdat ik ook lid ben van 't Woning bedrijf en hier nog al eens de klacht gaat over de nadeelige cijfers van dit bedrijf. Voorzitter. Ik heb zoo iets ook al aan weth. Smolders gezegd en ben 't met uw zienswijze eens. 't Gasbedrijf wordt anders zoo'n florisant bedrijf(hilariteit). Wethouder Smolders wil gaarne aan de Bouwcommissie hij eventueel ver lies een verhoogde bijdrage in uitzicht stellen. Voorzitter. Ik voel meer voor de idee van den heer Timmermans. Ieder be drijf moet z'n eigen lasten dragen. Wethouder Smolders, 't Is ook niet onze bedoeling om 't Bouwbedrijf te bezwaren of eenige risico te laten loo- Onze vergaderingen hebben zich steeds gekenmerkt door een aangenamen toon, door kameraadschap en een za kelijke behandeling van gemeentebe langen. Ik vertrouw dat dit ook in de toekomst zal mogen bestendigd blij ven en de nieuwe Raad in de goede traditie van Waalwijk zal treden. Den scheidenden leden breng ik hartelijk dank. Ik kan U de verzekering geven, dat u allen in mijne herinnering zult blijven voortleven als mannen die zon der eenig menschel ijk opzicht de be langen der gemeente, hebt weten te die nen. Als hoofd «Ier gemeente zeg ik tT hartelijk dank. Ik hoop dat ook straks de nieuwe leden 't aangename contact zullen blijven bestendigen. (Algemeene instemming). Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. (Ongecorrigeerd). Het bureau van ons blad en kantoor der Vfaalwijk- sche Stoomdrukkerij ftntoon Tieien, is hedenmiddag gesloten. Voorzitter, 't Voorstel van B. en W. is dus om plan A. aan te nemen. Rox. De heer Smolders memoreerde zoo juist iets over den kolenprijs. Maar als wij nu eens een prijsverhoo- ging krijgen. Smolders. We hebben voor een jaar gecontracteerd en er behoeft geen vrees te zijn dat men 't contract niet zal nakomen, 't Vorige jaar b.v. toen er in Engeland een staking uitbrak en de levering van kolen niet anders dan onder zeer moeilijke omstandig heden kon geschieden, heeft de firma Van Gent. Ml is er niets tegen. Voorzitter. Dat is een gevoelskwestie. Hartog. Ik vind zoo'n boetepaling naast een verklaring niet fair. D'r moet toch over en weer vertrouwen zijn. Van Gent. Maar dat vertrouwen is geschokt geworden en waar de proce dure aanhangig is, vind ik 't in dit geval geen wantrouwen maar een be veiliging voor de gemeente. D'r zijn toch veel firma's bij betrokken en de geschiedenis is algemeen. Voorzitter. Ik voor mij zou 't niet prettig vinden zoo men mij naast een verklaring een finantieele pressie op legde. Weth. Smolders. Wanneer men een verklaring geeft, zal men toch zeer zeker wel oppassen, vooral nu er eenige opschudding is. v. Gent. Ik wil er geen kwestie van maken. Misschien kent de Voorzitter de firma's wel. Voorzitter. We hebben hier een zeer gedetailleerde opgave. Wenscht een van de heeren nog stemming?.... Niet?.... Dan is de kogel.... door de gasfabriek. 3. Voorloopige vaststelling der ge meente- en bedrijfsrekeningen 1928. Voorzitter. De Commissie van on derzoek heeft alles in orde bevonden en stelt voor de rekeningen conform goed te keuren. v. Driel. Ik zou nog iets willen vragen naar aanleiding van t batig slot. Voor de drie bedrijven bedraagt dit geloof ik 2 maal f 10.000. Nu is er destijds besloten om deze gelden in de reservekas te storten. M'n vraag is nu, zouden we dit bedrag ook kunnen besteden voor verbeteringvan straten Indien niet 't geheele bedrag mogelijk is, zou dan niet de helft hiervoor kunnen worden aangewend, en' de andere helft voor de gas- 'abriek Voorzitter. Ik vind 't niet goed om nu over de gelden incidenteel te be schikken, waar we er reeds vroeger een bestemming aan gegeven hebben. 4. Goedkeuring van de rekening van enkele instellingen van weldadig heid over 1926. Worden goedgekeurd zooals ter tafel gebracht. Aanvullings-agenda. 5. Voorstel tot het bouwen van zes arbeiders-woningen aan de le Zeine. (Ter vervanging van de woningen achter de gasfabriek, welke zullen moeten worden gesloopt.) De Voorzitter geeft een nadere toe lichting betreffende den grondprijs, ligging, terrein, enz. Rox. In de vorige vergadering zei weth. Eibers, dat het niet noodig zou zijn om grond te koopen en nu blijkt 't van wel. Weth. Eibers. We wisten 't toen nog niet en voor dergelijke woningen is 't jammer om gemeente-grond te benutten. pen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. De oude Raad. Gisteravond kwam de Gemeenteraad voor de laatste maal in de oude sa menstelling bijeen en wij sluiten ons gaarne aan bij de woorden die de burgemeester bij deze gelegenheid ge sproken heeft. Er heeft een goede en aangename geest geheerscht, er zijn tal van zaken overwogen en tot be slissing gekomen die gewenscht of noodzakelijk waren in 't belang der gemeente. Daarvoor past een woord van lof en dank aan den raad niet het minst ook aan de leden die niet terug- keeren, maar op de eersts plaats aan den burgemeester en zijn beide wet houders, welke laatsten in den betrek kelijk korten tijd dat zij tot deze functie waren geroepen, blijken hebben gege ven van energie, doortastendheid, am bitieus werken in 't belang der ge meente elk op het hem aangewezen terrein, 't zij woningbouw,'t zij open bare werken, 't zij de bedrijven of anderzins. Voor dat alles een woord van dank en waardeering, ook zeker aan den burgemeester, die in de jaren, dat hij in ons midden is, blijk heeft gegeven aan groote werkkracht, een uitstekende leiding der zaken en der vergaderingen te paren. Autoongeval. Gisterenavond had èr te voormalig Baardwijk een auto ongeluk plaats, dat vrij ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch zich nu sl chts bepaal de tot wat materieele schade. Toen de chauffeur van Van Gend en Loos komende uit de richting Drunen met z'n bestelwagen voor een motorrijder wilde uitwijken, sprong er plotseling een voorband van de auto. De bestuurder raakte toen 't stuur kwijt met 't gevolg, dat de auto tegen het woonhuis van den heer J. Slaats botste. Dit gebeurde met zoo'n kracht dat een vensterkozijn en een groot stuk uit den muur werd gereden. Een vrouw die voor het huis aan 't schrobben was, had juist nog kans Maak er dan van. Hiermede kunnen zich alle leden vereenigen. Aan 't college van Burg. en Weth. wordt machtiging ver leend om in de omgeving van de le Zeine een stuk bouwgrond aan te koopen. Rondvraag. Rox. Destijds heb ik eens aangeroerd de wegverbetering van de Grootestraat in Besoijen. De Voorzitter deelde mij later mede, dat men een conferentie heeft gehad met de Directie van de Tramweg-Mij. en dat met de verbete ring ongeveer Mei of Juni zou worden begonnen. Onlangs heb ik wel gezien dat men bij de haven aan 't werk was, maar voor de rest is er niets aan de lijn gedaan. Heeft de maatschappij dan geen verplichtingen om den weg in orde te houden? Bij regenweer is 't er onhoudbaar. Of is 't raadzaam dat gezien om voor de autoweg te springen, we ons eens tot de Prov. Staten wen- Indien ze ook maar één oogenblik den? geaarzeld had, zou ze tusschen auto Voorzitter. Ik geloof, dat 't de be- en muur te pletter zijn gereden. Thans doeling van den opzichter is om de kwam ze, evenals de chauffeur, met putjes langs 't trottoir te laten leggen, den schrik vrij. Maar de Maatschappij heeft op 't oogenblik veel werk in Tilburg. Rox. 'n Eind voor Holtzer-Passier in de Besoijensche Steeg, is de lijn heelemaal verzakt en nu klageu de menschen geregeld over 't water dat daar blijft staan. Kan daar de Maat schappij eens over worden aangeschre ven? Voorzitter. Dat doen we ook. Van Driel. 't Zal niet veel verbete ren als de lijn is opgewerkt. De kwes-. tie zit 'in daar in de slechte afwate- riug. Voorzitter. We zullen er, den opzich ter nog wel eens op wijzen. Van Driel. Is het niet mogelijk om het hek voor 't oude raadhuis te voorm. Besoijen eens wat te laten op schilderen? D'r zit niets geen verf meer op. Voorzitter. We zullen er onze aan dacht aan schenken. Afscheid mi den Raad. Voorzitter. Wij zijn nu gekomen aan 't einde onzer laatste vergadering van deze 5-jarige zittingsperiode. Dinsdag zal de nieuwe raad verschijnen. Op dien dag zullen vijf Edelachtb. heeren hier niet meer terugkeerentwee omdat ze zich niet meer herkiesbaar stelden en drie omdat ze niet in vol doende mate de volksgunst deelachtig werden. Dit scheiden is niet prettig. De auto liep ernstige beschadiging op en moest op sleeptouw worden ge nomen. ALLE DRUKWERKEN, van de meest gewone tot de fijnste; speciaal ook GROOTE OPLAGEN EN BOEKWERKEN. Schitterende reclame vloei cartons. Algemeen Advertentie Bureau. Abonnementen op alle bladen. Boekwerken op elk gebied. Kantoor-, School- en Studieboeken. Pakpapier aan rollen, vellen en inwikkelpapier. De Echo van het Zuiden. Gemeenteraad Waalwijk. Mijnheer de Voorzitter. Hoewel er feitelijk na de behandeling in de vertrouwelijke vergadering van Maandag 22 Augustus betreffende de vernieuwings- werken aan de gasfabriek onzerzijds niet veel meer te zeggen is. is van den anderen kant bet voorstel te belangrijk, om ook in de opebbare vergadering niet een en ander te releveeren en nog aan te stippen. Het is met bijzonder genoegen dat itf: ook namens de gascommissie, meedeel, dat bet ons zeer aangenaam was. dat de rapporten onzer commissie bij Uwen Raad zoo'n gun stig onthaal hebben gevonden. De vele be cijferingen toch hebben geen enkele aan vechting te doorstaan gehad, en de gemaak te opmerkingen hadden het karakter van het vragen van inlichtingen betreffende zaken van meer of minder ondergeschikt be lang. Onze meening dat een algeheele vernieu- wi ng van de fabriek noodzakelijk is, werd dan ook blijkbaar algemeen gedeeld. Hot langst is in de discussie stilgestaan hij de vraag, op welke plaats de nieuwe fabriek behoort te worden gesticht, en daarom acht ik het wel van belang aan hetgeen hierom trent reeds is medegedeeld in het rapport van den Directeur en het advies der Com missie nog een en ander toe te voegen. Het eerste door den Directeur opgemaakte voorloopig ontwerp-plan betrof het bouwen eener fabriek aan de haven, omdat het als vanzelfsprekend werd aangenomen, dat een terrein hij de haven en buiten de bebouwde kom daarvoor de meest aangewezen plaats zou zijn. Rij de nadere overweging van dit plan bleek, al spoedig dat de te behalen voordee- len door besparing op transportkosten ge heel teniet zouden worden gedaan door de lasten, die het gevolg zouden zjjn van de belangrijk lioogere stichtingskosten. Een globale begrooting wees uit, dat de uitvoe ring van het bouwplan aan de haven 78486.78 meer zou kosten dan van het plan op het bestaande terrein. De jaarlijks terugkeerende exploitatie-uitgaven zouden als gevolg daarvan 5097,74 liooger zijn en de winst zou dus blijvend met een gelijk bedrag worden gedrukt. Voor het terrein der bestaande fabriek zijn als gunstige factoren aan te merken, dat het geheele terrein bouwklaar is, dat gashouders, teer- en ammoniakwaterputten intact kunnen blijven, en meer andere. Betreffende de lioogere kosten aan de ha ven kan ik nog mededeelen, dat het bedrag van 25000 voor grondaankoop en ophoo ging. waarover in de vorige vergadering werd gesproken, nadat dit nog eens nauw keurig is bekeken, zeker niet aan den Imo gen kant is geraamd. De terreinoppervlakte is bijna 1 Hectare, n.l. 60 X 144 M2 9394 M2. Het gedachte terrein aan de ha ven leende zich niet zoo gunstig, vandaar de beteekenende diepte van 144 Meter, die daarvoor noodig werd geacht. In de raming van 25000 zou naar mijne meening niet eens voldoende ruimte zitten om de gemeente schadeloos te stellen voor liet. door de fabriek in te nemen gemeonte- terrein. Dit terrein werd destijds aange kocht en opgehoogd om aan de liaven-kom de beschikking te krijgen over stapelplaats in liet belang van het liavenverkeer. De geheele stapelplaats zou dan ineens voor de gasfabriek moeten worden afgestaan. Wat de bouwkosten van het. havenplan be treft zijn voor de gebouwen dezelfde cijfers aangehouden als voor liet plan aan de Sta tionsstraat. Het blijft echter altijd nog de vraag of bij het houwen op een terrein, dat voor een groot gedeelte versch met minstens 3 Meter zand is opgehoogd, niet ten aan zien van fundeeringen op een duurdere constructie moet worden gerekend. Ofschoon niet onoverkomelijk blijft een bezwaar, dat in den buitenpolder nog zeer liooge waterstanden kunnen optreden. Dat de havenkaden worden overstroomd ge beurde in een betrekkelijk kort tijdsverloop meer dan eens. zoo zelfs dat de tegenwoor dige kolenloods aan de haven niet was te bereiken. Ik heb met een en ander slechts willen aantoonen, dat bij nadere beschouwing van het plan aan de haven nog allerlei bezwa ren naar voren zijn te brengen. Wij hebben deze in ons advies niet nader uitgewerkt, omdat een jaarlijks terugkeerende lioogere exploitatie-uitgaaf van ruim 5000 op zich zelf dit plan onaannemelijk maakte. Wanneer men buiten deze vergadering hoort spreken over de plannen voor de gas fabriek. worden voor het bouwen steeds gevoelsargumenten aangevoerd. In den re gel heeft men, wat wel te verklaren is, zich niet voldoende rekenschap gegeven van de finantieele gevolgen. Rij de beoordeeling van de gevoelsargumenten moet men echter niet uit het oog verliezen, dat het publiek bevooroordeeld staat tegenover het plan Sa- tionsstraat, omdat het nooit anders heeft gezien en... geroken dan een niet aantrek kelijk fabriekshedrijf en een dikwijls alles behalve aangename lucht, en wordt als vanzelf gemeend dat het niet anders kan. Ik geef nogmaals de verzekering dat van een volgens de nieuwste constructie ge bouwde gasfabriek en dan zeker, als ze zoover achter het bebouwde straatgedeelte komt als voor plan A is geprojecteerd absoluut niet; meer stof en lucht is te vree zen als van het meerendeel der Waalwijk- sclie fabrieksbedrijven. Dat in ons land sterk overheerscht de windstroom uit wes telijke richting, is een omstandigheid, die het bezwaar ten aanzien van de stankver spreiding, dat hoewel nooit in sterke mate mogelijk toch kan bestaan, voor het groot ste gedeelte opheft. In het algemeen mag dan ook naar mijne meening worden aangenomen, dat bezwa ren van dezen aard niet van beteekenis kun nen zijn. Waar ik in de vertrouwelijke vergadering cijfers heb genoemd die niet in de rappor ten zijn opgenomen, vind ik het op zijn plaats die thans even te herhalen. De exploitatie-begrooting is zoo aan den veiligen kant gehouden, dat ik persoonlijk de gunstige perspectieven, die er in schui len, gerusteiyk naar voren durf brengen Voor plan A is een kolenprijs aangehouden als in de begrooting 1927 van 14.50 per ton, terwijl de huidige contractsprijs 1377 bedraagt, zoodat op deze basis de expl.-uitg 1613,30 te hoog in de overgelegde exploi tatiebegrootiug zijn opgenomen. De cokes prijs is ook aangehouden als in de begroo ting 1927, dus op 0.50 per H.L., terwijl de thans geldende prijs 0,80 bedraagt wat een hoogere ontvangst kan geven van 26000 (geraamd aantal H.L. cokes) X 0.30 7800,—. Aan de hand van deze cijfers zou de winst wel zijn te stellen op ruim 22000,Op grond hiervan lijkt mij. als het nieuwe b° drijf functionneert. gasprijsverlaging niet alleen mogelijk, maar ook zeer waarschijn lijk. Ik haal dit laatste mede aan, omdat gasprijsverlaging het gasverbruik zeker de hand zal werken, wat dan weer een meer economische bedrijfsexploitatie bevor dert. Nu heb ik nog niet gesproken over het rendement der nieuwe fabriek, waarvoor in de begrooting zeer veilig 40 M3 gas per 100 K.G. kolen is aangehouden. Bij een gun stig uitnutten der ovens maar dan moeten daarvoor verschillende factoren samenwer ken als o.a. een stijgende gasafname is dit rendement op gemiddeld 45 M3 gas aan te houden. Ik zal dit thans nog niet onder cijfers, brengen, evenmin als hetgeen zeer zeker met de eokesfabricatie in de nieuwe fabriek zal te bereiken zijn. Hoewel ik de meening heb, dat aanspo ring tot aanname van het voorstel achter wege. zou kunnen blijven, wil ik het toch namens de commissie ernstig aanbevelen, omdat wij overtuigd zijn dat het in het waarachtig belang van het bedrijf, en in het algemeen belang der gemeente is. Hierop volgde een korte en losse ge- dachtenwisseling over eventueele ver deeling der annuïteit b.v. over 30 jaren. Timmermans. Over de plaatsing en 't terrein ben ik ook niet zeer enthou siast. In de le Zeine staal toch al zoo veel schots en scheef. Voorzitter. Wij hebben 't vooral van economische zijde gezien. Maar ik ben 't met u eens, 't is er niet de meest ge- wenschte toestand. Van Gent. Ik sluit me aan bij den heer Timmermans, voor 't Bouwbedrijf zal 't een schadepost zijn. Timmermans. Ja, en volgens 't plan krijgen we weer 't oude dammen- stelsel. De Graaff. Ik vind 't type woning heel goed, inaar de bouwgrond acht ik toch veel te duur. In dezelfde huurt is grond te krijgen voor 60,en min der. Dan ligt 't ook nog dichter aan den weg. Na een gedachtenwisseling hierover stelt de heer Timmermans voor dat 't Gasbedrijf in de stichtingskosten een bijdrage geeft van 4000, Weth. Smolders. De Commissie is wel bereid om 't oorspronkelijk ge dachte bedrag met 1000,te verhoo- gen. Voorzitter. 3500,-

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 11