■Suj ZDie stA NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 1 Sept. 1927. Gisteren viel de 7-jarige P. van den Oever nabij den zandzuiger in de Maas. Gelukkig was men daar aan't werken, zoodat er direct hulp bij de hand was. Den knaap werd een vaarboom toe gestoken en zoo boven gehouden, totdat men hem met een roeiboot uit zijn benarden toestand verloste. Dinsdag maakte de Chr. Knapen- vereeniging een uitstapje naarOister- wijk, waar de jongelui een heerlijk dagje doorbrachten, dank zij het zeld zame zomerweer. Van de werf der Heeren Oerle- mans en De Haan liep vlot van stapel het Rijnschip „Animo", van den heer van Oosterom te Heerenwaarden. Het schip lang 60 M. meet pl.m 810 ton. is voorzien van een 8 P. K. Deutz- motor voor het heffen der ankers en verder ingericht volgens de eischen des tijds. Hierna werd de kiel gelegd voor een Rhein-Herneschip, dat zal meten circa 1400 ton. een Inzittend jongetje zijn hoofdje nogal bezeerde, doordat het met een raampje in botsing kwam. Betrekkelijk spoedig werd het paard tot staan gebracht en daardoor grooter onheil voorkomen. Zooals ieder jaar op 31 Aug had onze stad door de vele vlaggen een feestelijk aanzien, werden driemaal een uur lang de klokken geluid, terwijl in den vooravond onze beiaardier zijn beste beentje voorzette. De Oranjt- vereeniging had den bekenden gooche laar Mysticus geëngageerd, die van een tot vijf uur de schooljeugd in de Buitensocieteit aangenaam bezighield. Ook werden de kinderen gul onthaald Des avonds gaven de Harmonie en de R K. Fanfare op de Vischmarkt een concert, dat begunstigd werd door het heerlijkste zomerweer. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 2 Sept. '27. Ter gelegenheid van Koninginne- verjaardag gaf de Kon. Erk. Harmonie .Apollo" een groot avondconcert op de Markt. 't Was een schitterende avond, zoodat volop van de prachtige muziek kon genoten worden. De belangstelling was dan ook zee r groot. Het pro gramma dat afgewerkt werd, mocht er zijn Nummers als de Ouverture Der Kalifvon Bagdad" van Boieldieu, de fantaisie „Les Hugenots" van Meyerbeer alleen reeds zijn een bezoek aan 'n concert waard Zoowel stem ming als samenzang, zoowel voor dracht als opvatting waren uitstekend Laat ons hopen nog verschillende concerten te mogen genieten, ook al loopt het seizoen reeds naar den winter. Dat we in onze Harmonieën krachten hebben zooals slechts op weinige plaatsen gevonden worden weten we. dat ze een uitstekend programmaten gehoorekunnen brengen hebben we honderden malen gehoord dat ze ook in den vreemde gewaar deerd worden, blijkt uit de voort durende aanvragen van wijd en zijd om te komen concerteeren, dat men hen hier ook gaarne de hulde brengt, zulk een Concert bijwoont en dan eens denkt aan den toestand een 20 25 jaar geleden, kan men een grooten vooruitgang op het gebied van har- moniemuztek constateeren. Het is wel eens nuttig, daarop te wijzen omdat goede blaasmuziek veel te veel wordt onderschat, die muziek moesteen veel grooter rol spelen. Daarom mo;t het geven van deze marktconcerten wor den aangemoedigd. Zondag 4 Sept. gaat de Kon. Erk Harmonie „Apolio" een concert geven te Oosterhout op uitnoodiging der vereeniging „Koninginnedag" al daar. Het Kon. Mnziekgezelschap „Eup- honla" geeft Zaterdagavond een groot feestconcert op de Markt. Als het weer wil medewerken, wacht ons evenals Woensdag j.l. een genotvolle avond. wat uit onderstaand programma moge blijken. 1 Volkeliederen. 2 Faithful and Bold Marche A. Rust. 2. Banditen Streiche Ouverture F. v. Suppé. 4. Fantaisie sur l'Opera „Macbeth" G Verdt. 5 Uncle Sammy Marche Bidgood 6 Euphonia Wals A. Warong. 7. Groet aan Kaatsheuvel P Bisselink. 8. Wilhelmus van Nassouwe. Wat we verondersteld hebben zal waarheid worden. Onze Koninginnedag gaat weer reusachtig slagen. Onder de kinderen is er reuzen- ambitie om mee te werken. Velen zijn reeds bezig met de versiering van datgene wat ze in den stoet willen meenemen. We willen er de kinderen nogmaals op wijzen op tijd op de speelplaats present te zijn. dus om hall drie, daar anders 'i programma niet kan worden afgewerkt. Ook voor den vliegerwedstrijd bestaat groote intresse. Waar hier de deelname wellicht over groot zal zijn, zal er stipt op tijd begonnen worden en de strengste orde worden gehandhaafd. De uitvoering van de gymnastiekclub K. G. V. zal met het Euphonia-concert een waardig slot vormen der festiviteiten Nogmaals verzoeken we de burgerij Zaterdag ter gelegenheid der festiviteiten te vlaggen Wte isen advert'nfie-ru/ruit»» fietvoegend n -immer €ezenZHas elan de de te de die ze verdienen, blijkt weer uit recencies van onze beide corpsen geven in de Bredasche pers, na concerten van 14 en 28 Augustus, respectievelijk door „Euphsnia" en „Apollo" op verzoek van de ver eeniging „Breda Vooruit gegeven. „Het Dagblad van Noord Brabant" schrijft in zijn nummer van Maan dag j.l.: Concert door Kaatsheuvel. Groot succes voor Kaatsheuvel. Na het concert van „Euphonia' Kaatsheuvel, was gisterenavond even vermaarde harmonie „Apollo uit Kaatsheuvel te Breda de gast van Breda Vooruit". Op de Markt heeft "Apollo", begunstigd door een mooien zomeravond, een zeer mooi concert gegeven, waarnaar met genoegen door de talrijke belangstellenden werd ge luisterd Elk nummer werd met applaus begroet. Vooral de beide nummers van den directeur, den heer P. B Bisse link en het succèsstuk „Episode de combat" kregen een ovatie. „Apolio" en „Euphonia hebben hier een uitstekenden indruk achter gelaten. Zij moeten maar zeer spoedig terugkomen. Zij hebben het muzikale hart der Bredanaars veroverd. De Bredasche Courant is al niet minder karig in zijn beoordeeling wat uit het onderstaande moge blijken: Concert op de Groote Markt. Dank zij de goede zorgen van „Breda Vooruit" worden de laatste weken ge regeld op de markt door gezelschap pen „van den buiten" Zondagavond- concerten gegeven, die zeer in den smaak vallen. Ook gisteravond vond weer zoo'n concert plaats en wel door de harmonie van Kaatsheuvel „Apollo", onder de eminente leiding van den heer Bisselink. Er werd muzikaal gespeeld met uit stekende dynamische nuanceering. Solo trekjes klonken vaak ook heel goed en het wil ons voorkomen, dat ver schillende leden het instrument niet alleen op de repetitie's, maar ook thuis goed weten te gebruiken. Voor het bereiken van resultaten als deze wordt in de zaal van den heer jan Smit werd Dinsdagavond een vergadering gehouden van belangstellenden voor het Mobilisatiekruis. De belangstelling was niet bijzonder groot. De WelEdel- Gestr. Heer v. d. Heuvel uit Loon-op- Zand gaf een uiteenzetting van het doel en de beteekenis van het mobi lisatiekruis. Besloten werd een 2e vergadering uit te schrijven en hieraan wat meer publiciteit te verleenen. GEMENGD NIEUWS. Het drama te Roermond. Resultaten van 't onderzoek. Een hit voor een bakkerskar schrok en sloeg op hol met het gevolg dat de knecht uit den wagen sloeg en een wiel over den voet kreeg, terwijl veel studie gevorderd. Wanneer men In verband met het drama, dat zich gisterenmorgen in de Schoenmakers straat te Roermond ten huize van den kapper M. heeft afgespeeld, kunnen we nog het volgende melden. Dr. Hulst uit Leiden heeft gisteren middag de sectie op het lijk van de echigenoote van M. verricht, waarbi is komen vast te staan, dat mevrouw M. een geweldaddigen dood is gestor ven. Sporen van geweldpleging werden aan den hals ontdekt. Deze wijzen op moord, hoewel ook mogelijkheid van zelfmoord niet is buitengesloten. Het onderzoek van de Justitie is zeer bemoeilijkt door de omstandigheid dat het slachtoffer voor de komst van het parket reeds uit de slaapkamer was weggebracht. De poluie-scheikundige de heer van Waegeningh uit Miastricht en twee brandweer deskundigen zullen heden bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand assisteeren. Bij het eer ste onderzoek ter plaatse werden, ge lijk gemeld, gaskranen in het huis open gevonden. Ook vertoonde een afge sloten buis van de gasleiding aan het plafond der slaapkamer boven den af sluitdop een opening. Men kan zich indenken dat de ge- volgen van den brand door de gas- ontsnapping nog veel ernstiger zouden geweest zijn. als die door de buren niet zoo spoedig was ontdekt, wijl op de bovenverdieping de dienstboden en drie bedienden sliepen. Voordat de buren kwamen, hadden deze niets bemerkt. Nog dient vermeld, dat de heer M. toen hij zijn dochterije naar het hos pitaal bracht ook een koffer met papie ren en boeken meenam. Men meldt uit Berlijn Hier is bericht ontvangen van den dood van den ontdekkingsreiziger Wilhelm Filschner, die in gezelschap van 'n Engelschman en 'n Amerikaan op een tocht door Tibet door Boed dhistische priesters zou zijn vermoord. Filschner zou op 13 September a.s. zijn 50»ten verjaardag hebben gevierd. Hij was afkomstig uit Munchen en begon zijn loopbaan als officier, in 19Ü0, op 22-jarigen leeftijd, maakte hij zijn eerste ontdekkingsreis, door het hoogland van Pamir, dat hij in gezel schap van een enkelen inboorling en later zelfs geheel alleen doorkruiste, jaar later stond hij aan het hoofd van een Duitsche expeditie, die van China en Tibet uit geheel onbekende gewes ten heeft doortrokken en met kostbaar wetenschappelijk materiaal is terugge keerd. in 1910 verliet hij Duitschland op nieuw ditmaal was de Zuidpool het doel van den tocht. Hoewel die niet werd bereikt, deed hij op zijn reis die drie jaar duurde, toch een reeks belangrijke ontdekkingen. Zoo vond hij de uiteinden van Cooksland. Nauwelijks terug in Europa, werd hij in 1913 door Amundsen uitgenoo- digd, hem te vergezellen op een Noordpool-expeditie. Het uitbreken van den oorlog, dien Filschner als majoor heeft meegemaakt, belette hem echter de uitnoodiging te aanvaarden. Onmiddellijk na den oorlog trof hi de noodige maatregelen voor een nieu wen tocht naar Centraai-Azië Deze reis is nu de laatste van zijn leven geworden, in het begin van 't vorige jaar had hij Duitschland verlaten in gezelschap van een enkelen assistent en een fotograaf. Filschner was gedurende den oorlog eenigen tijd verbonden aan 't Duitsche gezantschap in Den Haag. Hij was doctor honoris causa der universiteiten van Munchen en Koningsbergen. Uit de Engelsche «daden blijkt, dat ook de reismakkers van Filschner, de Engelschman dr. Watkinson en de Amerikaan V. G. Plzmire, vermoord zijn. Bet maal der haaien. Een telegram meldde destijds reeds, dat begin Juli in een nacht, even buiten het Oostgat in straat Mandoera, een groote Mandoereesche prauw, komende van Probolinggo. was vergaan. Er be vonden zich vele passagiers aan boord De assistent resident van Sampang rhp dienzelfden nacht de hulp in van de marine te Soerabaja. waarop H.M.'s „Krakatau" tegen vier uur in den mor den uitvoer, om deel te nemen aan 't reddingswerk. Later vertrokken ook nog drie marine vliegtuigen naar de plaats des onheils. De correspondent van de „Pr. Bode" te Soerabaja kreeg bericht, dat dien middag de „Krakatau" die ten deele geslaagd was. terug verwacht werd, en begaf zich naar den Oedjoeng. Onmiddellijk nadat het schip gemeerd lag, werden de zwaar gewonden, in totaal negen, waaronderenkele vrouwen en een meisje, van boord gehaald en naar het ziekenhuis doorgezonden. Verder waren nog 23 personen gered, waarvan 22 Mandoereezen en 1 Javaan. De correspondent slaagde er in, roet een dezer geredden in contact te komen en hem een relaas te doen geven van zijn ondervindingen. Wassak, één der drenkelingen, ver telde dan, dat hij afkomstig was van Loemadjang. waar hij lederbewerker is. Hij zou zijn vrouw uit Sampang gaan halen met de prauw van zijn broer. De prauw telde 58 opvarenden en had als lading padi aan boord Wij laten den man thans aan het woord Het verhaal van een der geredden. „Wij waren juist langs het ondiepe gedeelte voor Probolinggo „Zwaantjes- droogte", gegaan,-toen het weder, dat toch al niet mooi was voor een zee reis per prauw, nog slechter werd. Wij kregen de volle laag. daarbij een hevige stortbui zoodat men geen hand voor oogen kon zien. Ons prauwtje werd een prooi van wind en golven en sloeg ten slotte om. Wat er op dat moment verder ge beurde, kan ik mij niet herrinneren wel weet ik, dat ik mij zelve terug vond, zittende op de omgeslagen prauw waar ik door met mijn baadje te zwaaien de aandacht trachtte te trekken v. andere prauwen. Vele zijn ons gepasseerd, doch niemand kwam ons te hulp. He- zal ongeveer elf uur geweest zijn, toen het ongeluk plaats greep. Met den dood voor oogen en haaien in de onmiddellijke omgevingdenk jenergens meer aan. Eenige van mijn lotgenooten dreven op de aan boord zijnde reddings gordels van rotan, anderen op stukken wrakhout van de prauw, die door de golven gedeeltelijk versplinterd was; maar zeker is het voor de haaien „makan besar" (groot diner) destijds geweest, want van velen onzer zag je at en toe alleen het hoofd boven water komen.... Zoo hebben wij rondgedreven, tot wij vanmorgen een schip zagen aan komen. Met het laatste beetje kracht trachtte ik te wuiven, doch het ging vooroij. Opeens, niet goed begrijpende, wat er gebeurde, zag tk vliegtuigen aankomen en dat het groote schip keerde en op ons alkwam. Toen het dichterbij was, zag ik pa>, dat het 'n „kapal pcrang" (oorlogsschip) was en begreep ik dat wij gered waren. Hoe wij verder van het wrak zijn afgekomen, weet tk niet, ik was, geloof ik, halt gek van bleidschap. Lang heeft het schip nog verder ge zocht, niet veel mijner lotgenooten kwa men terechtzij waren de haaien ten offer gevallen." Het reddingswerk. De „Nwe. Sb kon over het red dingswerk der Marine nog volgende bijzonderheden publiceeren Dien Zaterdagmorgen om 7 uur stegen drie vliegtuigen W 5, W 7 en W 9 op. met de opdracht, om naar de omgeslagen prauw te gaan zoeken. De bestuurder van de W 5. officier- vliegenier Wulfer, was leider van het drietal. Bij hem zat achterin de ad judant- zeewaarntmer Dorre. De W 7 werd bestuurd door ser geant-majoor Weber, terwijl meevloog de adjudant-zeewaarnemer Schaap. In de W 9 zat korporaal vliegtuig- maker Kruidenier aan het stuur, terwijl als waarnemer optrad adjudant Bakker. De vliegtuigen moesten een drie hoek afzoeken, welke werd gevormd door het loodslichtschip Zwaantjes droogte, Poeloe Karnbing en een punt aan de zuidkust van Madoera. Bedoelde prauw moest namelijk gekapseisd zijn, varende van Probo linggo naar Sampang. Door een plot seling opkomenden storm was het ranke vaartuig, waarop in totaal 48 menschen als haringen in een tonneije gepakt zaten, gegrepen en omgekan teld. De drie vliegtuigen ontmoetten onderweg de „Krakatau". Even daarna werd de opgegeven strook systematisch afgezocht. De groote vogels zagen op een gegeven oogenblik de stukgeslagen prauw en menschjes, die zich vast klampten aan bamboe matwerk, dat drijvende bleef. De toestellen doken uit de hoogere regionen omlaag en scheerden even later over het wateroppervlak. Een gruwelijk gezicht waren de dozijnen haaien, wachtend, totdat de schipbreu kelingen, afgemat en uitgeput als zij waren, de matjes zouden loslaten, om in de diepte te verdwijnen. Zelfs de haaien waren verzadigd Men verwondert er zich misschien over. waarom de haaien die menschen niet aanvielen. Zij waren al verzadigd. Er hadden 48 man in de prauw ge zeten en later werden slechts 34 men schen levend en 1 dood gered. Telkens viel een drenkeling af, wanneer de handen zich niet meer om de matjes en stukken hout konden krampen. Dan was het een wedstrijd onder de haaien wie er het eerst bij zou zijn. Even later kleurde het water zich helrood en wist men weer, dat er een ten offer was gevallen aan de vraatzuchtige dieren. De W 5 bleef cirkelen boven de plaats van het ongeluk, terwijl de W's 7 en 9 de „Krakatau" tegemoet vlogen. Een berichtkoker werd op het dek* van dit schip geworpen, waarin een briefje zal met de opgave van de juiste plaats van het ongeluk. Oogenblikkelijk werd naar de aange duide plaats koersgezet. Toen de „Krakatau" in het zicht was, durfde de W 5, niettegenstaande de vrij hooge zee, te landen Dit voor beeld werd door de W 7 gevolgd De W 9 moest wegens een klein manke ment van de machine met spoed naar het vliegkamp terugvliegen. Even voordat er op het watervlak werd neergestreken, had de waarnemer van de W 5 een paar automatische reddingsgordels in zee laten vallen, waaraan een paar van de meest uitge putte drenkelingen zich konden vast- grijpen. De menschen waren zóó overver moeid. dat de vliegeniers moeite had den, om ze op de vlotter* der machi nes te sleepen. Zelfs misten zij daartoe de kracht. Hun handen zagen spierwit zóó waren ze door het zeewater uitgebe- ten- De drenkelingen, waarvan er één zich 24 uur lang door zwemmen drij vende wist te houden, werden door de „Krakatau" opgenomen Ook de vliegtuigen, die vanwege de hooge golven onmogelijk konden starten, moesten aan boord worden geheschen. ADVERTEERT IN DIT BLAD. na Maria d.v. J. A. van Wijlen en J. van Drongelen. Elisabeth Johanna d.v. Th. glujjtenaar en H. Werther. Elisabeth Antonia d.v. A. Verdufln en J. Ie Sage. Huwelijken W. van Beek oud 45 jaar en E. de.Rooij oud 39 jaar. Overlijden Adriana van Dommelen oud 06 jaar eeht- genoote van M. T. van Thielen. Alida Ophorst oud 79 jaar weduwe van J. de Rnojj. Lourehs Antonie Rijken oud 68 j. weduwn. van J. W. Rijken. C. A. Boeser oud 75 jaar weduwn. van D. Klootwijk. H. Verschuren oud 81 jaar weduwn. van A. Treffers. WASPIK, maand Augustus 1927. Over de Geboren Maria Petronella d.v. Gijsbertus F. Roo- ver9 en Johanna A. Korsten. Lanibertus .z.v. Adrianus Pols en Lucia van Dongen. - Johannes Martinus Maria d.v. Jacobus W. Schiks en Gerarda Lukassen. Hui- berdina Adriana d.v. Johannes v. d. Velden en Theodora J. M. Pagie. Johannes An- tonius z.v. Antonie Verschuren en Johanna Knapen. Cornelia Maria d.v. Lambertus J. Pols en Maria F. van Hooren. Jacoba Johanna d.v. Gerrit A. Ruitenberg en Sijke A. Nelemans. Catliarina Gerarda d.v. Thomas J. van den Wassenberg en Catlia rina, J. Rijken. Gehuwd. Adrianus H. J. Smits weduwn. van Eli sabeth A. Broeken 44 jaar en Cornelia G van den Bosch 24 jaar. RAAMSDONK. OverAugustus 1927. Geboren Jan L. z.v. Hendrik C. Cové en Maria H. Verhagen. Petrus J. z.v. Cornelis W. Maas en Cornelia A. Oomeu. Willem z.v. Engel Groen en Aaltje Middelkoop. Jo hanna P. d.v. Petrus J. van Ginneke en Catliarina A. van Uijen. Alida C. d.v. Petrus J. van Ginneke en Catliarina A. v. Uijen. Johanna S. A. d.v. Petrus W. Boons en Johanna M. Gabriëls. Joseplius A. z.v. Josepluis H. Leyten en Adriana J. M. Heere. Machiel z.v. Willem H. Schott en Geertruida H Boezer. Pieter z.v. Cor nelis J. Kerstens en Hendrica van der Lin den. Johanna M. d.v. Franciscus P. Mo kes en Maria A. van Drunen. Josephina d.v. Mathijs J. Joore en Hendrica van Hel- vert. Bernardus J. A. z.v. Antonins J. van Vugt en Adriana .T. E. B. Wiercx. Betsie C. d.v. Gerrit Stikkers en Elisabeth C. van Suijlekom. Martina R. A. d.v. Rocus S. van Seeters en Johanna M. Win- termans. Cornelis A. z.v. Hubertus J. Blankers en Anna H. van Moergestel. Adriana H. d.v. Mathijs A. J. de Ruijter en Johanna M. Verhulst. Cornelis G. A. z.v. Hendrikus J. Meewisse en Elisabeth C. .1. van Dongen Huberdina E. d.v. Michiel W. A. Zijlmans en Elisabeth W. Aerts. Franciscus A. z.v. Matheus F. van Drunen en Adriana M. Broeders. Nicolaas D. P z.v. Cornelis J. van Strien en Adriana M. van Dongen. Overleden Adriana M. Joore oud 3f jaar., Dingena Rijken, echtg. van W. Verhagen 81 jaar. Maria J. de Jongli, echtg. van Cornelis .T. Kieboom 33, jaar. Rocus van Seeters 33 j. Johanna M. de( Jongh 2 mud. Getrouwd Bartliolomeus J. Zijlmans 47 jaar en Cor nelia P. van Onzenoort 34 jaar. Bernardus J. Elsman 25 jaar en Cornelia J. Ivonings 22 jaar. Hubertus M. van Delft 28 jaar en Johanna Klisters; 23 jaar. .Tolian Ver- duijn 25 jaar en Adriana Blom 22 jaar. Jacobus v. Niessen 26 jaar en Huiberdina M. Boelaars 34 jaar. Ondertrouwd Adriaan C. Ouborg 27 jaar en Hermina van Dongen 23 jaar. Cornelis in 't Groen 31 jaar en Maria W. Kamp 29 jaar. Adrianus C. in 't Groen 28 jaar en Huiber dina C. S. Kamp 24 jaar. Antonius P. van Seters 24 jaar en Johanna H. v. Strien 20 jaar. MADE c.a. Geboren Anna C. d.v. W. Prinse-van Turnhout. Johannes C. z.v. Joh. Segeren-Segeren. Teunis II. z.v. Teunis de Jongh-Geerum. Petronella H. d.v. P. J. Rovers-den Exter. Christina P. d.v. Julius de Bok-v. Gils. Overleden Laurijs Fransen 66 jaar echtg. van 1'. Bluijkens. Pieter, van Gils 78 jaar wedn. van Johanna den Exter. Ondertrouwd Jos. A. IIamau9 26 jaar en Cornelia v. d. Made 28 jaar. Getrouwd Hendrik Pruijsten 26 jaar en Cath. E. v. Dongen 20 jaar. Henricus A. M. v. Boek hoven 24 jaar en J. H. van Dongen 24 jaar. Franciscus van Dongen 25 jaar en Cor nelia Huijgens 27 jaar. Johannes Weiten 28 jaar en Cornelia Norbart 26 jaar.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7