Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J f 11 Co. P. i FEUILLETON GEMEENTERAAD. 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. JAARBEURS. De 17e Jaarbeurs is gisteren te Utrecht geopend. Over gebrek aan deelneming is den laatsten tijd geen enkele reden tot klagen. Vergeleken met de vorige najaars- beurs heeft het aantal deelnemers zich weer uitgebreid van 781 tot 807. Een verschijnsel, dat waard is wat nader onder 't oog te worden gezien. Immers zal men zich afvragen of die grootere belangstelling een gevolg is van een intensief zaken- en een opleven van het economische leven. Op den vooravond van de 17e beurs, is door den volijverigen secretaris W. Graadt van Roggen over deze zeer belangrijke kwestie even een licht straaltje geworpen. En uit hetgeen toen voor ons aan den dag trad, mag de con clusie getrokken worden, dat zij 't misschien na jaren dank zij het Jaarbeursinstituut, meer betrouwbare gegevens omtrent de economische sta biliteit van het Nederl. zakenleven kun nen worden verschaft. De heer Graadt van Roggen koos als synoniem der beurs de uitdrukking: economische barometer. Het instru ment dus, waarop de maximale- en mi nimale druk van 'l economische leven is te peilen? Volgens den heer Graadt van Roggen zeer zeker. Naarmate de voor bereidingen eener beurs ten einde loo- pen, kan men ten naastebij de stem ming bij handel en industrie bepalen. Evenwel zou men voor een juiste en volledige beoordeeling over betere sta tistische gegevens moeten kunnen be schikken. Dit verzamelen moet echter voorals nog afstuiten op de financieele bezwa ren, welke hieraan verbonden zijn. De heer Graadt van Roggen liet nog eens in filmtempo de economische toe standen van ons land de revue pas- seeren. Hij wees daarbij op de vele be lemmeringen, die onze nationale in dustrie heeft te verduren. Ten over vloede liet hij de algemeen gehoorde klacht resonneeren, n.l., dat wij. aange wezen op export, noodzakelijk van de vele schadelijke invloeden, die een eco nomische opleving in den weg staan, moeten worden vrijgemaakt. Een factor van beteekenis, die „een kanker" ge noemd moet worden, is de moordende binnenlandsche concurrentie. Deze con currentie is ontaard in een strijd op leven en dood. Behoudens deze en nog eenige som bere opmerkingen, kenmerkte de rede van den secretaris-generaal zich door een blijmoedig optimisme. Met genoe gen constateerde hij, dat met deze 17e beurs de Nederlandsche zakenlieden de .bekende kat" geheel en al uit den boom hebben gekeken. Het beschroomd en angstvallig afwachten, wat een con current zal doen, heeft plaats gemaakt voor een energiek ingrijpen en zelf doen. De eer van deze veranderde en verbeterde inzichten komt alleen toe aan de deelnemers zelf. De beurs heeft, zooals de heer Graadt van Roggen 't uitdrukte, een kern van deelnemers gekregen, welke, zoo goed als zeker, niet meer verloren zal gaan. Men overweegt niet meer, om aan een volgende beurs deel te nemen: men be sluit daar zonder meer toe; waarmede dus bewaarheid wordt, dat de partipa- tie geen punt van discussie meer uit maakt. De ervaring, opgedaan bij vorige beurzen, heeft het bestuur van 't Jaar beurs-instituut gesterkt in de reeds eer der uitgesproken meening, dat deelne ming aan de beurs als een vaststaand punt in de bedrijfsorganisatie is opge nomen. Slechts een tijdvak van tien jaar heb ben Raad van Beheer en deelnemers noodig gehad om het eens zoo teere plantje volledig te doen wortel schie ten, dat, naar 't zich laat aanzien in de toekomst zal opgroeien tol een forschen boom met breed uitgaande vertakkin gen. Een punt van dispuut heeft 't vaak uitgemaakt, of de beurs nationaal dan wel internationaal zou moeten zijn. De heer Graadt van Roggen stelt zich op het standpunt, dat de beuurs zich langzaam maar zeker dient te interna- tionaliseeren. Geschiedt zulks met ken nis van zaken, dan is 't buiten twijfel of onze nationale belangen zullen hier van de vruchten plukken. SPRANG—CA PELLE. De niewwe Raad. De herren Middelkoop) en Oerlcmans tot wethouders gekozen. Gisteren-namiddag 3 uur vergader de de Raad dezer gemeente ten ge- meentehuize, onder presidium van den 1 Edelaclitb. lieer Meijer. Burgemeester, i Aanwezig waren alle leden. Agenda 1. Beëejdiging en installatie der nieuw gekozen raadsleden. Ingevolge art. 30 der gemeentewet, leggen alle leden in handen van den voorzitter de vereisclite eeden af. Bij het scheiden van den ouden Raad zegt de Voorzitter dezen dank voor den ontvangen steun. Den nieuw- beuoemden wenscht spr. geluk en lioopt dat allen steeds werkzaam zul len mogen zijn in het belang der ge meente. Spr. vraagt de medewerking van den nieuwen Raad en geeft dé ver zekering dat men ook steeds op zijne medewerking kan rekenen. Op een goede samenwerking hoopt spr. van harte. (Instefnming). 2. Benoeming wethouders, wegens periodieke aftreding van de heeren van Willigenburg en van der Hoeven. De stemming had het volgende re- sultaat R. Middelkoop G stemmen tegen 5 op den heer v. d. Hoeven, en Oerle- mans G stemmen tegen 5 op den heer van Willigenburg. De heeren Middelkoop en Oerlemans namen deze lienoeining onder dank zegging aan. De voorzitter richt zich dan tot de scheidende wethouders. Spr. dankt de heeren van der Hoeven en van Willi genburg voor alles wat zij in het be lang der gemeente hebben gedaan en voor de medewerking die spr. zoo ruim heeft mogen ondervinden. Ook wijst de voorzitter vooral op de goede ver standhouding welke er steeds tusschen 't college van B. en W. heerschte. Met genoegen denkt spr. aan de af- geloopen jaren terug en hoopt, dat ze ook bij de aftredende wethouders in aangename herinnering zullen blijven. De nieuwe wethouders wenscht spr. geluk en hoopt ook op hun medewer king te mogen rekenen. De heer van der Hoeven dankt den voorzitter voor de sympathieke woor den tot hem gericht. Ook de heer van Willigenburg zegt den voorzitter hiervoor dank. Spr. kan de verzekering geven, dat de jaren, welke hij als wethouder in 't college zitting had, voor hem zeer aangename zijn geweest, omdat er in 't College van B. en W. steeds een geest van ver trouwen heeft geheerscht. Ik hoop aldus besluit de heer v. W. dat die geest ook in' 't nieuwe college onverzwakt zal blijven; dit hoop ik ook voor Uw persoon, M. d. V., opdat uw werk aangenaam zij en in 't belang der gemeente. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. DRUNEN. Wethouders v. Speyk en v. Halder herkozen. Verlaging van alle belastingen en van het electriciteitstarief aangekondigd. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag G Septem ber 1927 des voormiddags om half twaalf. Voorzitter de edelaclitb. Heer Mr H. J. M. Loeff. De nieuwe Raad is in z'n geheel te genwoordig. Klokslag half twaalf opent de Voor zitter de vergadering met den Christel, groet. Aan de orde: 1. Beëediging der raadsleden. Alle nieuw-gekozenen leggen in handen van den Voorzitter de hij de wet voor geschreven eeden af. Voorzitter. Nu door U de vereisclite eeden zijn afgelegd is het mij een ge noegen U te kunnen gelukwenschen met het vertrouwen dat de kiezers en kiezeressen in U hebben gesteld, door U als vertrouwensmannen naar dit college af te vaardigen. De meesten ,'an U zijn geen onbekenden meer in den Raad en hebben in het verleden reeds geloond op waardige wijze hun mandaat te behartigen. Ten opzichte van de drie nieuwe leden die voor de eerste maal aan de groene tafel plaats namen, zal het onnoodig zijn er op te wijzen dat de verantwoordelijkheid die op hen is komen rusten zeer groot is en dat het lidmaatschap van den ge meenteraad in den tegenwoordigen tijd geen sinecure meer is te noemen, doch eene taak waaraan we naar eer en geweten onze beste krachten moe- wijden. Niet het bijzonder belang doch het algemeen belang der gemeente moet steeds op den voorgrond staan. Dan twijfel ik er niet aan of de ge meente Drunen en ook gij zelf als raadsleden zullen later met voldoe ning op deze zittingsperiode terugzien. Weest allen van harte welkom en laten wij in de toekomst gezamenlijk onze beste krachten geven aan den groei en bloei onzer dierbare gemeente, daarbij steeds eikaars mceningen en inzichten respecteerende. Ten slotte roepen wij Gods zegen voor de nieuwe zittingsperiode in. (Applaus). 2. Benoeming wethouders. Allereerst wordt gestemd over de vacature v. Speyk. Uitgebracht worden: op A. v. Speyk 7 stemmen, op W. v. d. Wiel 2, op C. Muskens 2, zoodat de heer A. v. Speyk als wethouder herkozen is. De stemming over de vacature M. v. Halder had tot resultaat: op M. v. Hal der 6 stemmen, op W. v. d. Wiel 2, op A. v. Bladel 1, op C. Muskens 1 en 1 NUMMER 70. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1927. ftuli|jlisrkf ri Langstraatscbe Courant Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN". OF 5 iA' 89) Ja, antwoordde deze, mevrouw zal u zeggen, dat die jonge man, de zoon van Gaston de Clameran is en dat zy uit liefde van dien doode alles deedzy is daar zeker van, maar Welnu? Om haar beter te kunnen plunderen, heeft men haar bedrogen. Reeds sedert eenige oogenblikken pro beerde Raoul handig de deur te bereiken. Ily dacht dat niemand meer op hem lette en meende zoo kalmpjes te kunnen ont vluchten, maar de heer Verduret, die op deze beweging voorbereid was en hem in het oog gehouden had, hield hem bijtijds tegen. Waar wilt gy heen, mijn jongen? vroeg hij, hem naar het midden der kamer terug voerende. Wilt gij uw vrienden zoo verla ten? Dat is niet aardig. Voordat men ver trekt, geeft men toch opheldering. De spotachtige toon van den heer Verdu ret zeide Raoul maar al te duidelijk, met wien hy te doen had. Verschrikt trad ny terug en stamelde De hansworst. .Tuist, zeer juist. Zoo herkent ge my, dat wil ik wel bekennen. .Ta, ik ben de vroolyke hansworst van het. bal der heeren Jandidier. Twijfelt ge er nog aan? Hij stroopte zyn mouw op en vervolgde: Als ge nog niet overtuigd zyt, onderzoek dan dit lidteeken. Herkent ge den onliandi er niet aan, die zich op zekeren nacht in de rue Bourdaloue op mij geworpen heeft met. een mes in de hand. Aha ontkent ge niet? Des te beter. Dan zult ge wel zoo goed zijn mij uw geschiedenis te verhalen Maar Raoul was zoo verschrikt, dat zijn keel als toegescliroefd was, en hij geen woord kon uitbrengen. Zwijgt ge? hernam de lieer Verduret zyt ge nederig? Bravo! Nederigheid past aan het talent en werkelijk voor uw leef tijd zyt ge een volleerde schurk. I)e heer Fauvel luisterde, zonder iets te begrijpen en zuchtte: In welken afgrond van schande zyn wij gevallen. Stel u gerust, mynheer, antwoordde Prospers beschermer, na hetgeen ik u reeds gezegd heb. lieteekent de rest niets meer. Zoo is de geheele zaak, nadat Mihonne hem haar geheim medegedeeM had, bleef Clameran niets over dan zich zoo spoedig mogelijk naar London te begevendaar ont dekte hy dat Gastons zoon gestorven was toen hij achttien maanden oud wasRaoul wilde tegenspreken en vroeg: Wie heeft u dat gezegd? .Ta, mijn jongen, het is waar, men heeft het my geschreven. Denkt ge, dat ik dit alles maar verzin? Hy haalde verscheidene papieren uit zijn zak, die van officieele zegels voorzien wa ren, en legde ze op tafel. Hier zyn de verklaringen van den tim merman, bij wien het kind besteed was, zijn vrouw en nog vier andere getuigen hier is een uittreksel uit het geboorteregis ter en hier een formeele overlijdensacte alles is door het Fransche gezantschap voor wettig verklaard. Zyt ge nu tevreden en voldaan? Maarbegon de bankier. Maar, hernam de heer Verduret, Cla meran verbeeldde zich, dat hij het kind niet noodig had, om mevrouw Fauvel geld af te persen, doch hij vergistte zich. Zijn eerste poging mislukte. Wat toen te doen? De schurk is slim. Tusschen de menigte boeven die hem omringden, koos liy dengeen die voor u staat, en die hij uit voorzorg uit Londen had meegebracht. Mevrouw Fauvel verkeerde in een erbar- melyken toestand, maar kreeg langzamer hand weer hoop. Haarangst was al dien tijd zoo gespannen geweest, dat zij bij het vernemen van de waarheid eenigszins ver licht werd. Hoe is het mogelijk, stamelde zy, hoe is het mogelijk? Wat, riep haar man uit, kan ei* in onze dagen zoo iets plaats vinden? Het is alles gelogen, zei Raoul stout moedig. Aan hem alleen antwoordde de heer Ver duret Wenscht mijnheer bewijz/n? vro'\g by met een spottende buiging, ik zal ze mijn beer geven. Ik kom juist van een mijner vrienden, de heer Pallot, die van Londen komt cn uitstekend ingelicht is. Zeg mij eens wat ge van die geschiedenis denkt, die hy my vertelde? Omstreeks 1847 had lord Murray,, een groot en edelmoedig heer, een jockey, Spen cer genaamd, van wien hij bijzonder veel hield. Bij de wedrennen van Epsom viel de jockey zoo ongelukkig, dat hij weldra stierf Lord Muray, was wanhopig en daar hij,- geen kinderen had besloot hij voor de opvoeding van Spencers zoon te zorgen, die toen vier jaar oud was. Lord Murray hield woord en .Tames Spencer werd als een groot heer opgevoed. Het waq een allerliefst kind, zeer begaafd, verstandig en mooi.. Totdat hij 1(5 jaar oud was, gaf James zyn weldoener alle redenen tot tevreden beid. Ongelukkigerwijze maakte hij toen kennis met jongelieden, die hem op een slechten weg brachten. Lord Murray, die de toegevendheid in persoon was, vergaf hem zijne fouten, maar op een goeden dag ontdekte hij, dat zijn aan genomen zoon zyn handteekening op wis seis nabootste «en verontwaardigd verjaag de by hem. Nu leefde James Spencer 4 jaar in Lon den van het spel en andere bedrijven, tot dat bij Clameran ontmoette, die hem 25.000 francs, aanbood, om een rol in een schande lijke coined ie te spelen. Raoul behoefde niet meer te hooren en vroeg Zyt u een agent van de geheime politie Mijnheer Verduret glimlachte even en antwoordde toen Op dit oogenblik ben ik slechts een vriend van Prosper, naar gij handelt zal ik het een of het ander zyn. i Wat verlangt u? Waar zijn die gestolen 350.000 francs? Even aarzelde Raoul, toen zei bijzij zyn hier. Goed, die oprechtheid zal in aanmer king genomen worden. Ik wist dat bet geld hier in die kast ligt. Zult gij alles teruggeven? Raoul begreep dat liy verloren was, ging naar de kast en nam er eenige bundels bank- ■biljetten en een groot pak Lombardbriefjes uit. Goed, zei mynheer Verduret, alles na ziende wat Raoul hem gaf dat is goed gehandeld. Raoul bad op dat oogenblik gerekend. Langzaam, zyn adem inhoudend, bereikte by de deur, opende haar zachtjes en ver dween. haar achter zich sluitend, want de sleutel was er buiten op blijven steken. Hij vlucht riep mijnheer Fauvel. Natuurlijk, antwoordde mijnheer Ver duret, zonder zijn hoofd om te draaien, dat dacht ik wel. En u. Wat? U zult alles toch niet openbaar willen maken? U zult toch niet voor de po litie willen verklaren van welke schande lijke oplichterij uw vrouw het slechtoffer is geweest? O, mijnheer. Laat dien ellendeling dus ontvluchten. Hier zyn de 350.000 francs, de rekening komt dus uit. Hier zijn alle Lombardbrief jes. Laat ons tevreden zyn. Hy neemt nog ongeveer 50.000 francs mee, des te beter. Daarmee zal hij haar het buitenland kunnen gaan en zullen wij niet meer van hem hoo ren spreken. Evenals iedereen kwam ook mijnheer Fauvel dadelijk onder den machtigen in vloed van mijnheer Verduret. Langzamerhand was hy tot de werke lijkheid teruggekeerd en begreep hij, dat men voor hem meer gered had dan zijn le ven. De uiting zijner dankbaarheid liet zich dus nu ook niet langer wachten, hy greep mijnheer Verduret's handen, alsof hy ze had willen kussen en zei op bewogen toon Hoe kan ik u ooit myn dankbaarheid toonen. Hoe u danken voor al die bewezen diensten? Mynheer Verduret dacht even na en ant woordde toen: Ja, ik wil u om een gunst verzoeken. Een gunst? O. spreek, mynheer, spreek. Myn persoon en myn' vermogen staan u ten dienste. Welnu, mynheer, ik wil u bekennen dat ik een vriend van Prosper ben. Zult u niet helpen, hem in zyn eer te herstellen? U kunt zooveel voor hem doen! Hy bemint mejuffrouw Madeleine. Madeleine zal zyne vrouw zyn, viel mynheer Fauvel hem in de rede, ik zweer het u. Ja, ity zal hem in z.yu eer her stellen en met glans ook. Niemand zal my myn vergissing dan kwaiyk kunnen nemen. Alsof hy even een groote visite had ge maakt. nam mijnheer Verduret zyn wan delstok en zyn hoed ip de hand en zei U zult my niet kwalyk nemen, maar ik wil u niet langer lastig vallen, Mevrouw Fauvel André, murmelde de arme vrouw. André. Even aarzelde haar man, toen liep hy op haar toe, omhelsde haar en zei Neen, ik zal niet dwaas genoeg zyn, tegen myn hart te stryden, Valentine, ik vergeef u niet alleen, maar ik vergeet alles. Mynheer Verduret had niets meer in Ve- sinet te doen, daarom ging hy zonder af scheid te nemen weg, stapte in het rytuig dat hem er heen had gebracht en gaf den koetsier bevel hem zoo vlug mogelyk naar het hotel du Louvre te' ryden. Hy was ongerust. Wat Raoul betrof was alles in orde, die zou wel ver weg zyn, maar was het niogeiyk, Clameran aan zyn wel verdiende straf te onttrekken? Waarschyn- lyk niet. Ily vroeg zich af, hoe hy hem aan de Justitie kon uitleveren, zonder mevrouw Fauvel te compromitteeren, maar hoe hij er ook over dacht, hy wist er niets op te vinden. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1