stichting streden, ook eenige waar deering daarin vinden. Waalwijksche, Langstraatsche, Ne- derlandsche leerlooiers let op Uw saeckvoorkomt het dreigend gevaar in 't algemeen, maar zeker niet minder in Uw eigen belang. BINNENLAND. Rijk en Gemeenten. Naar ex-Wethouder Wibaut in de Telegraaf mededeelt, komt de Staats commissie in haar rapport over de herziening der financieele verhouding van 't Rijk en de gemeenten tot de conclusie, dat het Rijk de gemeenten vergoedt bepaalde percentages van bepaalde onderdeden der gemeente lijke uitgaven. Deze onderdeelen zijn in hoofdzaak de kosten van de politie, een deel van de kosten van het onder wijs, die nog ten laste van de ge meenten komen, de verpleging van armlastigen en krankzinnigen en nog enkele andere uitgaven. Dit zou b.v. voor Amsterdam 2'/2 3 millioen bedragen en voor de andere gemeenten naar rato. Het einde van den Zomertijd. De gewone tijd gaat weer in, in den nacht van 1 op 2 October, als wanneer de klokken ten 3 uur op twee uur worden gesteld. Posterijen en Telegrafie. De diensten der Posterijen, Tele grafie en Telefonie hebben over de maand Augustus 1927 opgebracht respectievelijk f 3.412.129, f587.248 en f 1.223.056 tegen f 3.647.756, f553.076 en f 1.175.537 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste maanden van 1927 resp. f 30,654.053, f 4.623.404 en f 16 358.253 tegen f 31.469.523, f 4.351.005 en f 15.635.347 in 1926, terwijl de raming over acht maanden voor 1927 beliep resp. f 30.210.000, f 4.356.000 en f 13 818.800. Bij een gelijksoortige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten, zou de opbrengst hebben bedragen over Augustus resp. f3.657,140, f599.356 en f 1.753 301 en over de eerste acht maanden van het jaar f 30.488.079, f4 573.484 en f 13.930.930. Forensenbelasting. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de in de Gemeentewet gestelde regelen omtrent plaatselijke belasting. De meeste wijzigingen betreffen de foren senbelastingen. De voornaamste is die, volgens welke de belasting der woonforensen (buitenplaats bezitters) wordt los gemaakt van de plaatselijke inkomstenbelasting, en tot eene afzon derlijke, facultatieve belasting verhe ven. De belasting kan worden gehe- ven naar den duur van het verblijf, naar de huurwaarde der gemeubileerde woning of naar andere bij de verorde ning vast te stellen grondslagen. Op grond van de wenschelijkheid degenen met lage inkomens tegemoet te komen, is in het ontwerp verder bepaald, dat werkforensen, wier inko- mens blijven beneden f2000 in de forensaalgemeente slechts een derde zullen hebben te betalen van wat zij schuldig zouden zijn, als zij in die gemeente hoofdverblijf hadden zonder elders werkforens te zijn. HOCARET. 21 tot en met 26 September 1927. Door den R.K. Bond van Hotel- Café- Restauranthouders en Slijters, zal te Eindhoven van 21 tot en met 26 Sept. e.k. een vaktentoonstelling worden ge houden in een complex tentoonstel lingszalen aan de Vestdijk. Deze expo sitie, waaraan de voornaamste leve ranciers in den lande deelnemen, zal een volledig beeld geven van de wijze, waarop wordt voorzien in de behoef ten die op dit gebied in den modernen tijd bestaan. Aan deze tentoonstelling is tevens verbonden een groote bijeenkomst op Woensdag 21 Sept., uitgescheven door den R.K. Bond, met als agendapunt: Bespreking der nieuwe Drankwet. Om 5 uur wordt de tentoonstelling officiéél geopend door den Edelachtb. Heer Burgemeester A. Verdijk te Eind hoven. Donderdag 22 Sept. n.m. 2 uur wordt door den Bond in de feestzaal der - Hocaret gehouden een groot belang rijk congres, waar als sprekers zullen optreden: De heer Simon A. Maas, oud-voorzitter van den Ned. Bond van Dist., met het onderwerp: De plaatse lijke keuze in verband met het inge diende wetsontwerp tot wijziging der Drankwet. De lieer Chris Jansen, Dir. Centr. Hanze-Bureau te Amsterdam, met het onderwerp: De macht der organisatie. De WelEd. Gestr. Heer Mr. G. Jon ker, Rechtskundig adviseur: De rechts positie van den Vergunninghouder. Deze hoogst belangrijke bijeenkomst is toegankelijk voor alle bedrijfs- en aanverwante vakgenooten. Het ligt in Vorige week werd irCBellevue te Assen eene Tentoonstelling gehouden voor het ment Drente van den Ned. Bond van Schoen- makerspatroons- en Schoenwinkeliers-vereenigingen. Wij geven hier een kiekje van bestuur, commissieleden, enz. /iltcndo no 3, 4, a van links.naar rechts, 't dag. bestuur, de heeren De Vries, Penn. redding, Secr., de W-alle Adm. en Schuil, Voorzitter; daarnaast dhr W Donker Pz en K Hessels, Administrateur van den Ned. Bond. Staande no. 1, 2, 3, van rechts naar links, Friso Huikman, Brug en Fred. H. Hoek, de bedoeling na afloop van 'l congres in massa te demonstreeren tegen het ingediende wetsontwerp voor plaatse lijke keuze. Aan de tentoonstelling zelf zijn de noodige amusementen verbonden, ter wijl terzelfder tijd door de R.K. Win keliersvereniging te Eindhoven, een winkelweek wordt gehouden, waaraan ongeveer eén 300-tal winkeliers deel nemen, zoodat een bezoek aan Eind hoven in die dagen stellig de moeite zal loonen. Naar wij vernemen, zal aan de algemeene vergadering van aandeel houders der Koninklijke Industrie en Handel Maatschappij P. deGruyter& Zn., door de directie en commissaris sen worden voorgesteld over het af- geloopen boekjaar uit te keeren 8°/0 op de gewone aandeelen, 6% op de preferente aandeelen en 6'/2 op de preferente winstdeelende aan- deelen, (alles onv.). Prins Hendrik bracht Donderdag middag, vergezeld van den voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, een onverwacht bezoek bij inspecteur Paul In het Roode Kruis-Ziekenhuis alhier. De Prins wenschte hem geluk met zijn moedig gedrag en sprak de hoop uit op een spoedig en volledig herstel. De toestand van den heer Paul is thans zoodanig verbeterd, dat toezicht des nachts niet meer noodig is. De twee kogels, langs operatieven weg uit zijn long n verwijderd, worden door hem als souvenir bewaard. In een persgesprek heeft de administrateur van de KL.M.,deheer Plesman, zich zeer optimistisch uitge laten over de met de regeering te houden bespreking en de eventueele resultaten. Hij hoopt, dat de vlieg- dienst na negen maanden zal zijn ingevoerd en besprak de mogelijkheid om de toestellen, die gebruikt zullen worden, naar Indië te doen vliegen. De verbinding Nederland Indië is af hankelijk van de inrichting van het burgerlijk luchtverkeer in Indië. In de onder leiding van de be sturen der textielarbeidersorganisaties „De Eendracht" en de Neutrale Or- ganisatie gehouden vergadering met de spinnerij-arbeiders van de firma Spanjaard te Borne, werd door deze besturen verslag uitgebracht van de met het bestuur der Twentsch-Gel- dersche Fabrikantenvereniging en de firma gehouden besprekingen betref fende de actie tot verbetering der loonen. De vergadering achtte de toegezegde loonsverhoogingen te gering en de in uitzicht gestelde verbeteringen voor het in vast loon werkend personeel te vaag. Door de zeer druk bezochte verga dering werd na uitvoerige bespreking met op drie na algemeene stemmen besloten, dat wanneer vóór of op 26 September a.s. geen meer bevredigen de toezeggingen waren verkregen, op een datum de arbeid niet zal worden vervat. Het bestuur der werkgevers vereniging is van dit besluit in kennis gesteld. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voorm. 9 30 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Ewoldt van Raams- donksveer. In de Geref. Kerk hoopt des voorm. 9.30 uur en des nam. 5.30 uur op te treden Ds Donner, Emeritus predikant te Den Haag. Radio-avond te geven door de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" op a.s. Dins dag, des avonds 7 45 uur in de zaal van de Chr. Volksbond, toegankelijk voor de leden met hunne vrouwen, ter beluistering der wijdingssamen komst in de Domkerk te Utrecht, voor het op 21 en 22 Sept. te houden gouden bondsfeest. Voorgangers: Ds. A. M. Berkhof, Chr. Geref. predikant te Amsterdam, Ds. Jhr. J. L. A. Martens van Seven- hoven, Ned. Herv. predikant te Utrecht en Ds. B. Wielenga, Geref. predikant te Amsterdam. Tevens zullen door den organist der Domkerk eenige orgelvoordrachten worden gegeven. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a.s. Zondag des n.m. half drie op te treden Ds. v. d. Vlugt uit Drunen. De gemengde zangvereeniging t Rozeknopje" en het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" zullen a.s. Zaterdag 17 dezer des avonds 7 uur gezamenlijk een concert geven in de Kom alhier voor het voormalig Raad huis. A.s. Zondag houdt de in het café van Mej. Wed. A. van der Haart alhier gevestigde postduivenvereniging, in combinatie met de postduivenvereni ging, gevestigd in het café van den heer P. Wagemakers te Kaatsheuvel, een wedvlucht vanuit Mons (B.). In de Ned. Herv. kerk aan den Lconschendijk zal a.s. Zondag des namiddags 2 uur optreden Ds. Louwe Kooymans uit Waalwijk. Het verf- en glaswerk voor hét nieuw te bouwen woonhuis voor den heer Zwaans te Kaatsheuvel is na ge- houden aanbesteding opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer J. v. d. Schans, schilder alhier. Het aandeel, dat de gemeente Sprang Capelle te dragen heeft in het aantal tot gewoon dienstplichtige be stemden voor de lichting 1928, be draagt, naar men ons mededeelt, 12. De afd. Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs houdt a.s. Dinsdag 20 Sept. des avonds een algemeene leden vergadering bij den heer L. F. van Dongen alhier. De agenda vermeldt: 1. Opening en notulen; 2. Behandeling beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. 3. Benoeming afgevaardigde Alg. Verg.; 4. Verkiezing nieuw bestuurslid (vac. Mej. H. C. Brenkman); 5. Ingekomen stukken; 6. Rondvraag en sluiting. RAAMSDONK. Tot waarnemend Burgemeester, bij verhindering van dezen, is door het College van Burge- meester en Wethouders aangewezen, de heer E. C. de Wit. Bij het correspondentschap der plaatselijke arbeidsbemiddeling staan als werkzoekend ingeschreven 30 grondwerkers, waarvan 15 gedeeltelijk werkloos en 1 sigarenmaker. ,4 In het gezin van P. van S. op t Veer heeft zich een geval van februs typho ïdea voorgedaan. RAAMSDONKSVEER. Zondag zal Ds. Ewoldt des morgens om half tien voorgaan in de Dorpsche Kerk en des middags om half drie in de Veersche kerk, waar dan tevens Doopbediening zal plaats hebben. DUSSEN. I)e kermis behoort weder om tol het verleden en wij kunnen er met genoegen op terugzien. Zelfs geen wanklank is vernomen en de geheele kermis was doorloopend druk bezocht en overal was er de stemming in. Ook liet matinee, gegeven door de fanfare „Wilhelmina", in de zaal van den heer J. Leemans, was zeer druk bezocht, zelts geen staanplaatsen waren er meer. Ook de andere caféhouders heb ben een mooie kermis gemaakt. De draaimolen en de fietstent in wel ke laatste prachtige stukken uitge voerd werden op verschillende rijwie len, alsook de schiettent, hebben pog- al zaken gemaakt. In 't geheel kunnen we dan ook met plezier aan deze dagen terugdenken. Dinsdag 13 Sept. diende Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Bosch, te Hank ook aan de kinderen van deze Parochie het H. Vormsel toe. Zondag j.l.'droeg Z. D. H. Mgr. Janssen, Abt van Pont Colbert te Ver sailles, een H. Mis met zang op. Mgr. betrad achter-langs het kerkgebouw, zoo de geloovigen zegenend. Een loo- per was van achter tot voor in de kerk voor dit doel gelegd. Mgr. verliet na afloop, wederom zegenend, achter langs het kerkgebouw. MADE. Op 10 Sept. j.l. werd te Bre da aanbesteed liet afbreken en het nieuw bouwen van een brug (dubbel- dams) bij de Haagpoort aldaar. Hier voor waren de laagste inschrijfsters de N.V. Abtei v.h. Pb. Blijlevens en Zn. te Made voor de som van 40.600. Gunning als bij bestek bepaald. Zondag 18 dezer zal Ds. Th. J. Miulde des voorm. 10 uur te Dongen in de Herv. Kerk een vacaturebeurt vervullen en des nam. 2 uur te Made voorgaan. Ingevolge de preekbeurtlijst zal op Zondag 18 Sept. a.s. door Ds. Vink te Drimmelen des voorm. 10 uur in de Herv. Kerk aldaar worden voorge gaan. Onze dorpsgenoot W. Brouwer, werkzaam aan den bruggenbouw te LI muiden viel van een 13 Meter hooge stelling, waardoor zijn schouder in el kaar was gedrukt en hij een been brak. Per auto is de ongelukkige naar hel Maria Ziekenhuis te Haarlem ge bracht. s-BOSCH. In het Gouvernementsge bouw werd aanbesteed: Het uitvoeren van baggerwerk in het eerste pand van het Wilhelmina- kanaal en in de Donge onder de ge meenten Oosterhout en Geertruiden- berg. Ingekomen 7 biljetten. Hoogste inschrijver P. C. Brands te Sliedrecht 19.350. Laagste inschrijver N.V. Aan nemersbedrijf v.h. F. Looijen, Gorin- chem 10.960. Bij de gehouden aanbesteding voor de levering van fourage voor de troepen te paard in het garnizoen 's-Hertogenbosch, is ingeschreven als volgt: a. Voor het tijdvak 1 November 1927 tot en met 31 Januari 1928: C. Bouwmans te Engelen, hooi 4.48 stroo 0.32. N.V. Adr. Oerlemans en Zonen te Vrijh.-Capelle, hooi ƒ0.502. A-de Bekker te Empel, hooi ƒ0.50, stroo 0.32. f n\,Z' f Bi«geiaai' te Drie], hooi O.0O8, stroo ƒ0.34. N V. Adr. Oerlemans, Vrijh.-Cappel- le, hooi O.0O8, stroo 0,38. Verkoopbureau Turfstrooisel, Rot terdam, turfstrooisel ƒ0.218. 225 rkCllla' Rotterdan/' turfstrooisel h. Voor het tijdvak 1 November '27 tot en met 31 October 1928: stroo /0ü37nanS' Engele"' hooi r.N'T.' A,dr' °erlemans Zn., Vrijh.- Capelle, hooi 0.50. stroo /e0.31ekkCr' Empe1, hooi f ü'4*' 0489*' d' 5igSelaar te Dri<* hooi t '!;V' A,d','; 0erIemans, Vrijh.-Cappel- le, hooi 0.518, stroo ƒ0.38. Verkoopbureau Turfstrooisel, Rot ter dam, turfstrooisel 0 223 selT/ 0.229™ 'e R°tterdam' turfstrooi- Alles per 10 K.G. De gunning geschiedt door den Mi nister van Oorlog. lS een geh°uden vergadering van B. en W. werd tot loco-burgemeester aangewezen Wet houder Hub. Mostermans. - Het bouwen eener nieuwe kerk te üroesbeek werd opgedragen aan den aannemer G. de Bont alhier, als zijnde de laagste inschrijver. In het bestuur der alhier opge- nchte Voetbalclub hebben zitting de heeren H. de Bont, Jos. de Bont, G. Zoele en A. van Dommelen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 17 Sept. 1927. Zaterdag 17 Sept. zal het 10 jaren geleden zijn, dat de gem. Zangver eeniging: „Crescendo" werd opge richt, wat men voornemens is in 't eind van October feestelijk te her denken. Degenen, die de teekenschool van het „Nut" willen bezoeken, waar 0 m. les gegeven wordt in scheeps- en machineteekenen, moeten zich aan melden aan 't gebouw en wel op 17 of 24 September tusschen half vijf en half zes. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Kaatsheuvel, 16 Sept. '27. - Zondag a.s. 0111 4 uur 11.111. geeft de eerste Loon-op-Zandsehe Politie- hondenelub 'n groote demonstratie op het voetbalterrein „Kaatsheuvel" aan den Horst. Er is een tijd geweest, dat deze demonstratie's, waarmede de Eer ste Loon-op-Zandsche een der eerste uit den lande geweest is, een enorm succes waren. De vertooningen in 1923 en 1924 trokken duizenden toeschou wers en één roep ging er over 't kra nige werk dat de club met haar hon den leverde. Onder de tactvolle leiding van den Waalwijkschen Politie-inspec- teur Letschert, is sindsdien het mate riaal vooral niet minder geworden. Wellicht is er geen club in den lande, die over zooveel gecertificeerde hon den beschikt, dan de onze. Nog den vorigen Zondag is dit bewezen, toen van de zes eerste prijzen er vijf door onze vereeniging behaald werden, op den grooten nationalen politiehonden wedstrijd te Schaik, waaraan 13 hon den deelnamen. 't Zou jammer zijn als de oefeningen van Zondag a.s. niet die belangstel ling trokken, die ze verdienen. Er woidt zoo vaak met weinig kennis van zaken geoordeeld over datgene wat de politiehond voor den politieman zijn kan. Zondag a.s. zal bewezen worden, dat hij niet alleen vaak een steun, doch meermalen zelfs de initiatiefnemer is voor de werkzaamheden, waarvoor de politieman dikwijls onverwachts komt te staan. Naast de oefeningen, waarin de helper als verkleede boef optreedt, zal gedemonstreerd worden met den boef als gewoon burger en getoond worden, dat juist in de gevallen die 't dichtst de practijk nabij komen, de hond nog schitterender werk verricht, dan wanneer hij op den „bekenden" bandiet kan losbreken. Het programma bestaat uit niet min der dan 15 nummers en zal den lief hebbers met belangstelling een paar uren bezig houden, zoodat we 'n wan deling naar den Horst Zondag a.s. niet genoeg kunnen aanbevelen. De entrée is 50 en 25 cent, terwijl leden der K.N.P.V. en donateurs vrijen toegang hebben. Verslag Gem. Gas- en Electrici- teits bed rijf. (Vervolg). Het gasverlies nam over 1926 verge leken met 1925 met ruim 20600 M3 af en bedroeg over 't afgeloopen jaar slechts 9.9 Cokes. Geproduceerd werden 29783

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6