DE ECHO M HET ZUIDEN. Tiüud geneest en v&iftaaii de JfxiicL No. 73. Zaterdag 17 Sept. '27. 50e Jrg. f DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 Sept. 1927. Overplaatsing. Bij beschikking van den Minister van Finantiën is verplaatst de Ont vanger der directe belastingen enz. Q. Scheltema van het kantoor Waalwijk naar het kantoor Epe (Gld.) Examen. Op het examen Politie diploma van den Alg. Ned Politiebond te Amsterdam verwierf het diploma met aanteekening de heer M. P. Kuijpers, agent van politie alhier. Het diploma behaalde o.m. de heer L. Leijtens, eveneens te Waalwijk, die beiden den politie-cursus van inspec teur Letschert volgden. De maréchaussée A. Keyneman alhier, slaagde te Amsterdam voor het politie-diploma. Noordbr. Prov. Brandweerbond. Men zal zich herinneren dat in de Alg. vergadering van den Noordbr. Prov. Brandweerbond, die dezen zomer alhier gehouden werd, ook ter sprake kwamen de cursussen of bijeenkomsten waar actueele vraagstukken op het gebied van brandweerwezen werden behandeld en besproken, waardoor in kort bestek heel wat nuttige kennis wordt bijgebracht. Vooral in Tilburg hadden deze zg. praatavonden veel succes en tal van deelnemers hebben zich tot het bestuur gewend om in dena.s. winter wederom dergelijke bijeenkomsten teorganiseeren zoo mogelijk op verschillende plaatsen, die als centra kunnen worden aange merkt. Aan verschillende brandweer com mandanten is het verzoek gericht om die eventueel in te richten bijeen komsten te willen leiden, om daarvan hun bevindingen op 't gebied van brandweerwezen en brandbluschmid- delen mededeeling te doen, speciaal voor de brandweerlieden uit kleinere plaatsen, waar het er op dit gebied nog treurig uitziet. Door het bestuur van den Bond is ook aan den heer G. P. van Huiten, commandant onzer brandweer, het verzoek gericht om zich voor dit doel beschikbaar te stellen, welke vereeren- de uitnoodiging door hem bereids is aangenomen Die Jahreszeiten. Op 12 en 13 December a,s. zal de Waalwijksche Gem. Zangvereeniging „Die Jahreszeiten" van Haydn uitvoe ren met medewerking van: Sopraan Mevr. Jo. van Ijzer Vincent, Amsterdam. Tenor: Theo de Vries, den Haag. Bas: J. Ph. Caro, Utrecht, en het volledig symphonie-orkest van het 6e Reg. Infanterie te Breda. We komen t.z.t. hierop nader terug. Statistiek Arbeidsbemiddeling. Naar 'tcorrespondentschap Waalwijk der Interc. Arbeidsbemiddeling ons mededeelt, bedroeg het aantal inge schreven werkzoekenden op 10 Sept. j.l. 116, waaronder 111 lederbewerkers, 3 losse arbeiders, 1 grondwerker en 1 kantoorbediende. Vereeniging bestrijding Zuigelingensterfte. Verschenen is het verslag der medi sche leiders en der enquêtrices over het jaar 1926 van de vereeniging tot bestrijding van zuigelingensterfte. Hieruit blijkt, dat het sterftecijfer in Nederland over 1926 met 0.26 pCt. is gestegen. Voor Noord-Brabant valt een stij ging op te merken van 0.70 pCt., ter wijl voor de gemeente Waalwijk een gunstiger cijfer wordt verkregen. Be droeg in 1925 het sterftecijfer 5.31, over 1926 kon dit worden terugge bracht tot 3.33. Van de gemeenten in bedoeld ver slag genoemd geeft Waalwijk't laagste sterftecijfer aan. Zeker mede een succes voor onze vereeniging „Wit-Gele Kruis" en „Groene Kruis", hare verpleegsters en het consultatiebureau. Een lang dienstverband. Naar we vernemen heeft de heer N. Hooymaijer alhier bij de directie der Hollandsche Buurtspoorwegen een verzoek tot eervol ontslag ingediend Zooals bekend heeft deze Maatschap pij indertijd de stoomboot-onderneming van de fa. L. van Hilst overgenomen waarbij dhr. Hooymaijer toen reeds bijna 30 jaren in dienst was. De heer Hooymaijer heeft thans een diensttijd achter den rug van niet minder dan 53 jaar. Na een halve eeuw van trouwe plichtsbetrachting mag zeker wel van een welverdiende rust gesproken. Muziekschool. Naar wij vernemen is het Comité van voorbereiding der reorganisatie onzer Muziekschool zoover gevorderc met zijne werkzaamheden, dat het zijn keus heeft laten vallen op een leeraar eventueel directeur. Nadere bespre kingen zullen met hem gevoerd worden betreffende lesrooster, lesgelden enz. Ingezonden Mededeelingen. en ten spoedigste zullen belangstel lenden opgeroepen worden ter consti tueering der vereeniging „de Muziek school", keuze van bestuur, benoeming leeraar en 't treffen vanverdere maat regelen, om dan verder een oproep te doen voor leerlingen en de lessen te beginnen. Deze lessen zullen aanvangen met algemeene muziekleer, om na grondige voorbereiding te specialiseeren in zang, viool, enz. enz. Wij komen op een en ander later uitvoerig terug. Kosten van de Rijksschool voor Schoen makers en Leerlooiers te Waalwijk. We ontleenen aan het Verslag der Algemeene Rekenkamer over 1926: Voor de Rijksschool voor schoen makers en leerlooiers te Waalwijk is op de begrooting voor 1927 ruim 70.000 geraamd (artikelen 106, 107 en 108 van het Vde hoofdstuk A der Staatsbegrooting). Voegt men daarbij de lasten van door het Rijk gestichte gebouwen, gekochte machines, aan het personeel verleende pensioenen, enz. en trekt men er van af de 'onder de Middelen geraamde baten (f 9000; no. 15 Middelenstaat), dan zullen de netto-uitgaven ongeveer 66.000 bedragen. Deze uitgaven zijn, op een gedeelte voor avond- en wan del-cursussen na, dat vermoedelijk wel verwaarloosd mag worden, kosten van de dagschool. Deze telt omstreeks 50 leerlingen. Bij een onderzoek van het geldelijk beheer van de school bleek het der <amer, dat een overwegend groot ge deelte van die leerlingen het school geld voor buitenlanders betaalde en dat slechts omstreeks een derae ge deelte van Nederlandsche nationaliteit was. Dientengevolge zijn de kosten van de school per Nederlandschen eerling, laag geschat, stellig niet of weinig minder dan f 3000 per jaar. Deze uitkomst deed de Kamer de vraag stellen aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, of met het oog op den toestand van 's Rijks geldmiddelen het behoud van deze school wel aanbeveling verdiende. De Kamer ontving op deze be schouwingen een gemeenschappelijk antwoord van de Ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Arbeid, Handel en Nijverheid. Daarin werd er vooreerst de aandacht op gevestigd, dat de berekening van het college niet geheel juist was, voor eerst omdat de gemeente Waalwijk indertijd nagenoeg het geheele kapitaal had geschonken voor den bouw en de inrichting en de machines niet waren gekocht, maar ter wille van geregelde vervanging van verouderde werktuigen van een Duitsche fabriek gehuurd. Bijrekening van annuïteit was dus niet noodig; voorts was het meer nauwkeurig, uit te gaan van de wer kelijke uitgaven over 1926 (pl.m. f 66 000) dan van de geraamde voor 1927 (pl.m. f 70.000). Deze en nog eenige andere gegevens in aanmerking nemende, kwamen de Ministers tot een bedrag per jaar en per Neder landschen leerling van de dagschool van ongeveer f 2500. Daarbij diende verder in het oog te worden gehouden, dat een groot ge deelte van de uitgaven, zoowel jaar- wedden van directeur en personeel als kosten van materialen, grondstoffen, machines, drijfkracht, bibliotheek, enz. niet uitsluitend mochten worden be schouwd als kosten van de school, al waren zij eenvoudigheidshalve geheel op hoofdstuk V A van de Staatsbe grooting uitgetrokken. Deze uitgaven kwamen ten deele ook ten goede aan het Proefstation voor de lederindustrie met voorlichtingsdienst (onder den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid ressorteerende), dat aan de school was verbonden. Het proefstation met voorlichtingsdienst en de school steun den elkander wederkeerig, er was een voortdurende, zeer heilzame wissel werking. Wijders bestond de school uit drie hoofdafdeelingen (elk weer met ver schillende dag- en avondcursussen), n.l. de looierij, de machinale schoen makerij en de hand- en maatschoen makerij, de laatste met wandelcursus sen en leergangen in het maken van onderwerk van schoenen. In totaal werd het onderwijs in 1926 door pl.m. 500 leerlingen gevolgd. Het ging nu niet aan, uit dit samenhangend complex willekeurig enkele deelen (n.l. de dagcursussen voor de looierij en de machinale' schoenmakerij) te lichten en daarop een berekening van kosten per leerling en voor een bepaalde groep van leer- lingen te baseeren. Bezuiniging was van opheffing der school niet te verwachten Reeds uit hoofde van de wachtgeldregeling zou de vermindering van uitgaven gedu rende de eerste 15 jaren niet heel groot zijn en zij zou vrijwel geheel teniet worden gedaan doordien ophef fing van de school stijging van de kosten van het proefstation zou mede brengen. Na deze uiteenzettingen drong de Kamer niet verder op opheffing van de dagschool aan. Zij wees er intus- schen op, dat het door de Ministers becijferde kostenbedrag van f2500 per Nederlandschen leerling toch ook wel hoog was en dat dus getracht diende te worden naar vermindering, door besparing op de uitgaven en verhoo ging van de inkomsten. De kosten per leerling van de school beloopen ruim f 1000 per jaar. Daar het aantal Nederlandsche leer- lingen tot dat der buitenlandsche staat j als 12, wordt naast elke f 1000 voor een Nederlandschen leerling echter l 2000 uitgegeven voor een buiten- landschen, dus voor vreemde belangen, j Dat het aantal buitenlanders aan de school zooveel grooter is dan het aan tal Nederlanders, is een verschijnsel, dat zich ook vorige jaren voordeed. (Dit jaar is dit echter juist andersom. Red. E. v. h. Z.) Witte Bioscoop. Naar wij vernemen, heeft de Witte Bioscoop tegen 't a s. seizoen beslag weten te leggen op een paar zeer bekende films o.a. .De Groote Parade" die 16 October draait met speciale begeleiding, voorts „Ben Hur" die met de a s. Kerstdagen gegeven wordt. Q ifick-supportrr.s-rcrcrmfjing. Maandag a.s. des avonds half acht j zal de Quick-supporters vereeniging i een belangrijke vergadering houden in de zaal van den heer A. v. Berkel. Met het oog op de diverse uit-wed strijden is aller opkomst dringend ver zocht. Aanbesteding. Door den gemeente-architect is namens B. en W. aanbesteed hetverf- werk van achterbouw Gemeentehuis, Onderwijzerswoning, Gemeentehuis vm. Besoijen. De uitslag was als volgt: f 137.- gis f153.- P. v. d Pas f 72.- Massa f 357.— Th. v. d. Aa f 110.f115.- f 190. J. J. Holtzer f 195.— G. Hens f 145 f 144.— f 240.— W.v.d.Heijden f56.f 63.— f 115. Oegund aan den laagsten inschrijver. Semaine du Cuir. In een smaakvol uitgevoerd prospes- tus wordt der schoenen en lederwereld kond gedaan van de Fransche Leder- week, die van 8 tot 15 October in het „Palais des Expositions" te Parijs gehouden wordt, omvattende leder, schoenen en aanverwante industrieën. Na een mededeeling betreffende de samenstelling van 't comité, waarvan o.a. de heer G. Combe een der secre tarissen is, wordt gewezen op het groote belang om deze Lederweek te bezoeken, die 't vorig jaar reeds zulk een uitbundig succes had, terwijl er nu reeds meer dan 600 exposanten zijn tegen 300 een vorige maal, toen voor meer dan 200 millioen francs zaken werden gedaan, welk bedrag thans zeker het dubbele zal bereiken. Van de geheele wereld komen zij die met deze industrieën uitstaande hebben naar Parijs óf als exposanten öf als deelnemers, waar de deelname van dien aard is dat men er 't beste en 't nieuwste zal te zien krijgen op 't gebied van machines en voorts van alles wat mode en chique in elk opzicht vragen. Tegelijk wordt in Parijs ook gehou den de „Salon Francais de l'Automo- bile". Na een opsomming van de juiste indeeling der verschillende artikelen dezer Lederweek, besluit het prospectus met een paar mooie oude gravures van de lederbereiding uit de 17e en 20e eeuw. Duitschlands schoenen in- en uitvoer. De schoeneninvoer in Duitschland bedroeg in het eerste halfjaar van 1927 totaal 183/4 millioen Mark (tegen 22 millioen Mark in het heele jaar 1926 en 18.9 millioen Mark in het heele jaar 1925). De schoenenuitvoer beliep in het eerste halfjaar 1927 totaal 17'/4 mil lioen Mark (tegen dooreen 16mil lioen Mark in de beide halfjaren van 1926). De invoer heeft den uitvoer dus in het eerste halfjaar 1927 met l'/a mil lioen Mark overtroffen, wat de Duit- schers onmiddellijk doet roepen om hoogere invoerrechten 1 V.v. d. S. Nieuwe Naamlooze Vennootschap. N. V. Ledermaatschappij Franco Hollandaise" te Waalwijk. Oprich- ters: I. ,J. van Haren lederhandelaar te Waalwijk. C. N. van Haren, lederhan delaar te Waalwijk, zoo voor zich en als mondeling gemachtigde van den heer L. Mauries, koopman te Graulhet Tarn (Frankrijk) en A. Th. den Bieman koopman te Amsterdam. Doel: de in voer en uitvoer van leder, het drijven van handel daarin, zoowel voor eigen rekening als in commissie en in con signatie, alles in den ruimsten zin.— Duur tot 31 Decembtr 1957. Kapi taal f 100 000, verdeeld in 200 aan- deelen van f 500, waarvan 50 aandeelen bij de oprichters geplaatst en volgestort zijn. Bestuur: één of meer direc teuren, onder toezicht van hoogstens 2 commissarissen. Voor de eerste maal benoemd tot directeuren de heeren C. N. van Haren en A. Th. den Bieman, beiden voornoemd en tot commissa rissen de heeren I. J. van Haren en L Mauries. beiden voornoemd. „Kerkklokje"'. Ter gelegenheid van de plechtige consecratie der nieuwe kerk van de parochie van O L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis zal een Feestnummer ver schijnen van het „Kerkklokje", waar aan zoowel wat inhoud als uitvoering betreft alle zorg zal worden besteed en dat een blijvende herinnering zal vormen aan deze bijzondere gebeur tenis. Zij die in dit feestnummer eene advertentie wenschen te plaatsen ge lieven deze zoo spoedig mogelijk aan de administratie op te geven of een onzer te ontbieden. Opening R K. Handelshoogeschool Tilburg. Op 8 October 1927, zal te Tilburg de officieele opening plaats hebben van de R.K. Handelshoogeschool. Wij laten hieronder 't programma der opening volgen 1030 uur. Pontificale H. Mis, op te dragen door Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, in de kerk van den H. Jozef, Heuvel. 12.30 uur. Ontvangst der genoodigden door het Curatorium der R.K. Handelshooge school in den foyer van de Nieuwe Koninklijke Harmonie, Stationstraat 28. 13.30 uur. Plechtige Opening der R.K. Handels hoogeschool, in de groote zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie, Stationstraat 28. Nederland-Lotusland, De firma Jurgens te Oss, of liever de Lotus-fabriek houdt zoowat het record voor origineele reclame-idees. Gold de belangstelling 't vorig najaar de bekende portretten-prijsvraag, die duizenden en duizenden tot zoeken, nadenken zette, thans is 't weer een nieuwe reclame die ieder Nederlander groot en klein voor de landkaart zet. Iedereen nl. krijgt een landkaart van Nederland thuis (ook de winkeliers hebben ze in voorraad), waarop met heele kleine letters een macht van plaatsen, rivieren en kanalen staan aangegeven. Maar 't is niet allemaal aardrijkskundig juist wat er staat; de vier woorden „Lotus" en „zoet" en „als" en „room" zijn overal tusschen gezaaid, op de meest onverwachte manier. Nu is 't de kunst, om uit te visschen hoevéél keer die vier woor den er staan. Het is 'n secuur geduld werkje, meer niet, moeilijk is het ln geheel niet, dus iedereen kan meedoen. Men behoeft alleen deze woordjes te zoeken, niet die welke misschien in een plaatsnaam voorkomen, b.v. Zoeter- meer en ook niet welke rondom de landkaart staan. Door onderstreeping dient men aan te geven, waar men ze gevonden heeft. Dan stuurt men de kaart met ingevulden verzamelstaat (plus 10 Lotus-wikkels) in aan de N V. Margarine-verkoop-combinatie, afdee- ling „Reclame" te Oss en men beloopt een mooie kans 5000 gulden te ver dienen of een der andere prijzen, want de firma Jurgens wil de oplossers be- loonen met in totaal 20 000 gulden. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat thans tienduizenden heel Nederland doorreizen.... op de Lotus- kaart, om een gooi te doen naar de royale prijzen en daarmee vanzelf aan te landen bij het bekende product der Lotusfabriek. Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. De Winteravondcursussen, die met October wederom beginnen, zijn voor de industrie en ook voor de werk lieden van het grootste belang. Aan de Schoenmakerij afdeeling zal onderricht gegeven worden in al de onderdeelen van het vak, voor zoover die zich voor winteravondcursussen leenen, zooals: Snijden en teekenen van bovenwerk. Grondbeginselen van onderwerk. Modelleeren met de Gradeermachine. Snijden van bovenleder. Stikkerij voor meisjes. Stikkerij voor jongens. Aan de Looierij-afdeeling zullen cursussen gegeven worden o.a. in: Bereiding van Vacheleder. Bereiding van tuig- en riemenleder. Bereiding van vetoverleder. Aan deze onderwerpen zal niet streng vastgehouden worden, indien het mocht blijken, dat in de industrie aan cursussen over andere onder werpen meer behoefte bestaat. Gaarne zullen wfi dus voorstellen uit de kringen der belanghebbenden in ernstige overweging nemen. Het aanvangsuur der cursussen zal rekening houden met het eindigen van de werkzaamheden op de fabrieken met dien verstande, dat tusschen het sluitingsuur der fabri ken en het uur van aanvang der cursussen een tijds ruimte ligt van 1—l'/i uur. Dit is bepaald om ieder in de ge legenheid testellen de cursussen rustig te kunnen bezoeken. De Winteravondcursussen zullen gegeven worden vanaf 1 October tot I Maart, gedurende 2—3 uur per avond zonder pauze, terwijl aan het beginuur streng de hand zal worden gehouden. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij ons uitsluitend willen laten leiden door het belang der industrie en dus der leerlingen. Wij verwachten een groote en vooral trouwe opkomst. Het geringe lesgeld, bij de inschrijving te voldoen, van f2 50 onder de 17 jaar en f 5, daarboven, behoeft voor niemand een bezwaar te zijn Inschrijvingen kunnen geschieden aan de Rijksschool opWoensdag 21 en Donderdag 22 September van 7'/a 8*/a uur 's avonds, als wanneer de Directeur daarvoor zitting houdt en gaarne mondeling alle inlichtingen verstrekt. Belanghebbenden, wien het niet doenlijk is zich op die avonden op te geven, kunnen zich daarvoor ook gedurende deze maand dagelijks aan de school vervoegen van 2—4 uur. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, VAN DER WAARDEN. Rijkscommissie Paardenkeuring. Bij Kon. besluit zijn, te rekenen van 1 September 1927. wederom be noemd: tot lid der Rijkscommissie voor de keuring van tuigpaarden G. Costermans, te Eist; tot lid der Rijks- cemmissie voor de keuring van trek paarden, A Cocken, te Oud-Vroen- hoven; tot lid der Rijkscommissie voor de keuring van paarden van andere typen, G. J. A A. baron van Heemstra, te Driebergen; tot veeartsen, bedoeld in het Kon. Besluit van 14 Augustus 1922 (Staatsblad no. 493), D. H. Goossen, te 's Gravenhage, en Joh. Plet, te Heerenveen; tot plaatsvervan gende veeartsen, bedoeld in art. 9 van het Kon. Besluit van 14 Augustus 1922 (Staatsblad no. 493), M. van der Vliet, te Kruiningen; dr. K. Buchli, te Rot terdam; J. Maas, te 's Gravenhage; J. C. Colder, te Alblasserdam; dr. P. A. van Velzen, te 's Gravenhage; C. Fauel, te Rotterdam; J. van Dorssen te Win schoten; dr. J H. Picard, te Vught (N.-Brdr. D. G. Ubbels, te Leiden; P. J. 't Hooft, te 's-Hertogenbosch; prof. J. Wester, te Utrecht; prof. dr. J. W. Paimans. te Utrecht; prof dr. J, H. Hartog, te Utrecht. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 22 September 1927 des v.m. 9.15 (zomertijd). Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding begrooting 1928. 3. Machtiging verhuring bouwland. 4. Verzoek subsidie „Groene Kruis". Bij goedkeuring door de Prov. Reg. Commissie voor de Paardenfok kerij in Noordbrabant zal door het bestuur van de Coop. Vereen, tot verbetering van het Paardenras in 't Land van Heusden en Altena, op Woensdag 28 September 1927's nam. 3 uur (zomertijd) te Meeuwen een keuring gehouden worden van ander- halfjarige en twee er. halfjarige mer- ries ingeschreven in het veuienboek of hulpveulenboek van het N. S. Tg. 10 geldprijzen van f 10 zijn be- beschikbaar. Inzendingen moeten op gegeven worden bij den Voorzitter den heer D. van Buuren alhier vóór of op Zaterdag 23 September. De Fokveedag der Fok- en Controlevereeniging „Land van Heus- den en Altena" in deze gemeente, die op 20 September a.s. des v.m. ten half elf (zomertijd) zal woi den gehou den op het perceel weiland, toebe- hoorende aan en gelegen achter de woning van den heer G. van der Beek L. G zn. te Genderen, mag zich wederom in de belangstelling der fokkers verheugen. Ongeveer 225 stuks vee zullen wor den aangevoerd, terwijl het aantal aangegeven fokgroepen zeer bedui dend is. Wij hopen, dat het weer be langstellenden niet zal terughouden deze keuringen bij te wonen en het anntal bezoekers evenals verleden jaar, groot zal zijn. RECHTSZAKEN. Politierechter- 's Bosch. Uitspraken. A. v. E., Nieuwkuik, mishandeling, f 15 subs. 15 dagen hechtenis. H N Kaatsheuvel, mishandeling f 15 subs. 15 dagen hechtenis. E. H., Sprang- Capelle. mishandeling, f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Kinderrechter 's Bosch. Uitspraken. A. P. K., Kaatsheuvel, verduistering, i mi a O s/S a o f -o a O o o o PQ D

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9