DE ECHO VAH HET ZUIDEN. Magaiiin „De Bijenkort" Bontvellen, Bonten en Bontmantels. r rrf f ^'N ON 5 ptUQD I A.s. Zaterdag 1 Oct. biedt de grootste sorteering No. 75. Zaterd. 24 Sept. 1027. 50e Jrg. TWEEDE BLAD, GEMEENTERAAD. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, Donderdag 22 Sept. 1927, des voorm, kwart over negen. Afwezig het lid v. d. Heuvel. De Secretaris leest de gebeds-formule voor, waarna de vergadering door den voorzitter wordt geopend. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering maakt de heer van Buren een opmerking. Z.i. worden zaken van belang niet voldoende ge notuleerd, terwijl iets van minder belang, b.v. de in de vorige vergade ring door den Burgemeester aan de scheidende leden gerichte lofwoorden geheel worden opgenomen. Voorzitter. De kwestie is, geven de notulen weer hetgeen er gesproken is. Het andere punt kunt U bij de rond vraag bespreken. Aanbieding begrooting 1928. Hieraan ontleenen wij de volgende cijfers. Gewonen dienst, in ontvangsten en uitgaven aangeven de een bedrag van f 76106 11. Kapitaal dienst, in ontvangsten en uitgaven f 15184.45 In vergelijk met 't vorige jaar geeft deze begrooting geen noemenswaardig verschil. De Voorzitter stelt voor de begroo ting te stellen in handen van de commissie van onderzoek, de heeren Vos, Donker en v. Buren. Wordt goedgevonden. Machtiging verhuring bouwland. De Voorzitter vraagt om wederom voor den tijd van 4 jaar bouwland te verhuren. De heer van Buren vraagt om dit maal bij afslag te verhuren. Donker. Ja, opbieden is niet goed, want dan drijven de boeren elkaar maar op. - v. d. Schans vindt afmijning niet gewenscht. Donker. Toch wel. Maar 4 jaar vind ik te kort, zouden we b.v. niet voor zes jaar kunnen verpachten? Voorzitter. Wij hebben dit ook over wogen, maar in 6 jaar kan er een groote schommeling komen in grond prijzen. Besloien wordt B, en W. de ge vraagde machtiging te verleenen we derom voor den tijd van 4 jaar te verpachten. Verzoek subsidie „Groene Kruis". De Voorzitter zegt dat door deafd. Drongelen van het Groene Kruis, f 100 subsidie wordt gevraagd. Uit de re kening blijkt, dat de vereeniging thans 384 leden telt. De ontvangsten wor.- den geraamd op f 1243 50. Over 1926 bedroegen de ontvangsten f 2187 50, met een batig slot van f 332 85. Mas. werd tot inwilliging van het verzoek besloten. Rondvraag. Vos. De schoolpomp is nog maar steeds onbruikbaar. Ik geloof, dat een ring in de put te ondiep is. Voorzitter. We zullen zorgen, dat 't in orde komt. De heer Donker wijst op een be paald punt van den Dam, waar de menschen niet mogen rijden. Spr. vraagt of B. en W. in deze hun invloed ten gunste willen aan wenden. De Voorzitter antwoordt bevestigend Van Buren. Hoe is 't nou met 't electriciteitsbedrijf Zijn we er nu heelemaal van af Voorzitter. Ja, de P.N E.M. heeft ook op zich genomen 't onderhoud van alle palen en masten. Van Buren. De dijk aan den boven- weg ziet er nog treurig uit, moet dat zoo blijven? 't Verkeer is er levens gevaarlijk. Kan hier ncu niets op ge vonden Kunnen B. en W. niet eens met den eigenaar of 't Polderbestuur onderhandelen Voorzitter. We zullen eens zien wat hier mogelijk is. Van Buren. Hoe is't met Reedeken Voorzitter. Ik heb aan den weg werker laten zeggen om 't in orde te maken. De heer van Beek wenscht nog even terug te komen op de door het lid van Buren bij den aanvang der ver gadering gemaakte opmerking op de notulen. Spr. vraagt, hoe de heer v. B zich in deze een grens denkt. De heer van Buren komt nog eens terug op de kwestie inzake de politie verordening, waarover in de vorige vergadering werd gediscusieerd. Spr. had het wenschelljk gevonden zoo dit in de notulen was vastgelegd gewor den. De lofrede van den Voorzitter acht spr. geen algemeen belang der gemeente, dat deze zoo uitvoerig werd opgenomen. Weth. van Beek zegt, dat men toch geheel de beleefdheidsvormen heeft in acht te nemen. Als welopgevoede menschen heeft de Raad in deze een voorbeeld te geven. De Voorzitter zegt voor 't laatst nog even iets te willen zeggen inzake de kwestie politie verordering. Spr. zegt dat van Buren niet halsstarrig mag blijven volhouden, dat van zijn kant geen vergissing mogelijk is. Spr. heeft niet aan v. Buren gezegd de door hem aangegeven punten in de Raadsver gadering te zullen verdedigen, maar wel in de vergadering van B. en W. Van Buren. Misschien heb ik onge lijk, maar ik vind 't niet goed. dat dit wordt verzwegen, uw lofrede werd toch letterlijk genotuleerd. Voorzitter. Die had ik extra op pa pier gesteld. Als U dat voortaan doet, heb ik geen bezwaar dat uw gezegden letterlijk worden opgenomen. Hierna sluiting. begrooting blijkt, wordt in het alge meen een verlaging van 20 dus een vijfde, van de Rijksinkomstenbelasting voorgesteld, ingaande 1 Mei 1028. Door een voorgestelde verruiming van de bevoegdheid der gemeenten tot liet heffen van opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting (n.l. van 100 op 125) zullen de gemeentebesturen in staat, .worden gesteld te voorkomen dat de gemeentefinanciën van de ver laging der belasting in hoofdsom na deel ondervinden. Hetzelfde geldt voor de provinciale besturen, voor welke een verhooging van 20 op 25 wordt voorgesteld. Een gevolg van deze laat ste wijziging zal zijn eenige verrui ming van de bevoegdheid der provin ciale besturen, ook wat aangaat de op centen op de vermogensbelasting. Het nieuwe tarief. Belastbare som Belasting 800850 0.75 850—900 1.50 900—950 2.25 f 9501000 3.— 1000—1050 4.— f 1050—1100 5.— 1100—1150 6.— f 1150—1200 7.— 1200—1250 8.— 1250—1300 9.— 1300—1350 10.— gaat. Is de belastbare som 20.000 of meer, doch minder dan 30.000, dan is verschuldigd 741, benevens G voor elk geheel bedrag van 100 waar mede, zij de som van 20.000 te boven gaat. is de belastbare som 25.000 of meer, doch minder dan 30.000, dan is verschuldigd 1041, benevens 7 voor elk geheel bedrag van 100 waar mede zij de. som van 25.000 te boven gaat. Is de belastbare som 30.000 of meer, doch minder dan 40.000, dan is verschuldigd 1391, benevens 8 voor elk geheel bedrag van 100. waar mede zij de som van 30.000 te boven gaat. Is de belastbare som 40.000 of meer, doch minder dan 50.000, dan is verschuldigd 2191, benevens 9 voor elk geheel bedrag van 100 waar mede zij de som, van 40.000 tq boven gaat. Is de belastbare som 50.000 of meer, doch minder dan 60.000, dan is verschuldigd 3091, benevens 10 voor elk geheel bedrag van 100 waar mede zij de som van 50.000 te boven gaat. Is de belastbare som G0.000 of meer, doch minder dan 70.000, dan KUNST EN LETTEREN. Veranderen en Repareeren van alle Bontwerken. FRITS VAN DER VEN-BOELENS Harkt 25 - 's-BOSCH. 1350—1400 1400—1450 1450—1500 1500—1550 1550—1G00 11.— 12.— 13.— 14.— 15.— BINNENLAND. DE VERLAGING DER I NK( JMSTENBELASTING. Zooals uit het overzicht der Staats- Is de belastbare som 1600 t)f meer, doch minder dan 2000, dan is ver schuldigd 16 benevens 2.50 voor elk geheel bedrag van 100, waarme de zij de soni van 1600 te bovengaat. Is de belastbare som 2000 of meer, doch minder dan 5000, dan is ver schuldigd 26, benevens 3.voor elk geheel bedrag van 100, waarme de zij de som van 2000 te boven gaat. Is de belastbare som 5000 of meer, doch minder dan 10.000, dan is ver schuldigd 116, benevens 3.50 voor elk geheel bedrag van 100, waarme de zij de som van 50 10 te boven gaat. Ts de belastbare som 10.000 of meer, doch minder dan 15.000, dan is verschuldigd 291, benevens 4. voor elk geheel bedrag van 100, waar mede zij de som van 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som 15.000 of meer, doch minder dan 20.000, dan is verschuldigd 481, benevens 5 voor elk geheel bedrag van 100 waar mede zij de som vair 15.000 te boven is verschuldigd 4091, benevens 11 voor elk geheel bedrag van 100 waar mede zij de som van 60.000 te boven gaat. Is de belastbare som 70.000 of meer, dan is verschuldigd 5191, be nevens 12 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 70.000 te boven gaat. Naar „De Maasbode" meldt, kunnen binnen eenige dagen van de regeering voorstellen worden verwacht tot steun en bescherming der industrie, In het bijzonder voor de Ceramische industrie en de Lijm- en Geiatinefa- brieken. Voor deze laatste zal dito m. bestaan in een uitvoerverbod van beenderen. Bovendien kan het blad mededeelen, dat er een dubbel tarief van invoer rechten in voorbereiding is. „Het Centrum", dat eveneens boven staande inlichtingen ontvangen heeft, deelt nog mede, dat het dubbel tarief van invoerrechten omvat: een maxi mum-tarief, dat geldt tegenover alle landen waarmee wij geen handelstrac- taat hebben gesloten, en een minimum tarief voor de overige landen. „De PELGRIM Religieuze Kunst in Vlaanderen. II. Alvorens een critiek te openen over de jonge Katholieke Vlaamsche plas tiek, lijkt het me gewenscht eerst eenige Vlaamsche artisten aan't woord te laten. De tweede Zondag der Pelgrim manifestatie was gewijd aan Katho lieke Plastiek onder leiding van Dirk van Sina. In het program van dezen dag kwam een wijziging. Mej. Valentine Reyre, Secretaresse van L'Arche, zou spreken over„L'Art religieux en France" en Ernest v. d. Hallen over „Godsdienstige Kunst in Vlaanderen*. Door ongesteldheid wa ren beiden hiertoe echter niet in staat. Dirk van Sina leidde de ochtend zitting in en gaf scherp omlijnd de hou ding en taak van „De Pelgrim" aan. De Pelgrimbeweging aldus D. v. S. ontstaan, zooals pater Reijpens het verleden Zondag zoo treffend juist deed opmerken, uit de na-oorlogsche réactie, tegen het materialisme en de immer solieder bewustwording der gemeenschappelijke Vlaamsche ziel, is een autonome beweging in haar plas tische uiting, evenzoo ais in haar poë zie en haar dramaturgie. Ontsproten uit de religieuze diepten van de Vlaamsche ziel is de jonge Katholieke Vlaamsche plastiek geen uitlooper van Noord noch Zuid en kon" het niet zijn daar zij niet uit navolging werd geboren. Wij staan vierkant ge kant tegen elke epigonenkunst hoe verleidelijk zij zich ook zou voordoen en wij meenen dan ook te mogen verklaren dat wij aan Frankrijk en Holland niets te danken hebben, ten zij het voorbeeld van hunne organi saties en den broederlijken steun die wij van hen, bij ons huldig eerste op treden, mochten ontvangen, waarvoor wij deze gelegenheid te baat nemen om ze hier hartelijk te bedanken. Wij volgen dus geen vormen na die elders bewonderd worden en wij zul len geen „ismen" aankleven, die elders opgang makenwij houden ons aan den stelregel dat de innerlijke kracht die het kunstwerk schept er den vorm van zat bepalen. (Da's wel wat te algemeen Van Sinai H.B.) wij zullen ons zelf geen geweld aandoen om ons naar modegrillen te schikken uit modezucht zullen wij niet verza ken om de eigenschappen van het Vlaamsch genie en ons Vlaamsch tem perament verloochenen". Na dit rustteeken zou elk criticus geneigd zijn op het voorgaande een aanval te doen en allereerst te wijzen op het groote gevaar dat men loopt zich in enggeestig provincialisme te verliezen. Maar van Sina stopt dit gat met de zekere mededeeling, dat zulks niet zal gebeuren „Wij gelooven niet aan een internationale Kunstvorm onze Katholieke ziel kunnen wij maar in Vlaamsche kunstuiting uitspreken ■O»1 {Alle correspondentie te richten aan Oom Wim, ,J)e Eclio,\ Waalwijk.) N KINDERVERDRIET. 't Was vier uur en de school ging uit. Joelend stoof de uitgelaten school jeugd door de schoolpoort, de straat op. De jongens hadden al gauw een hlikken bus gevonden, die hun voet- h al lust opwekte. De meisjes verdeel den zich in groepjes en praatten druk over wat er dien dag zooal voorgeval len was. Ook de bewaarschool was uit gegaan. Veel van de kleine kleuters werden door hun ouders of zusjes af gehaald. Andere „groote" kinderen gingen zonder geleide naar huis. Heel alleen sloeg Truusje Vermeu len 'n zandweg in, die uitliep op een mooie villa, even buiten 't dorp. 't Was een bleek, tenger meisje, 'n min persoontje voor haar vijf jaar. Haar hoofdje voorovergebogen, zoo slofte ze door 't mulle zand. Mjet groote blauwe kijkers staarde ze droef voor zich uit. Ze was treurig gestemd. Ficntje Timmer, Truusje's vriendin netje, was op school gekomen met haar Zondagsphe jurkje aan en 'n groote witte strik in 't haar. Fientje's Moeke was jarig en daarom was ze zoo mooi geweest dien -dag. Alle kinderen had den haar bewonderd en waren ook wel een beetje jaloersch op haar geweest. Maar als hun Moeke jarig; was, kregen zij óók zulke mooie kleertjes aan en hadden ze óók feest. Druk hadden ze allen gepraat over hun Moeke, wan neer die jarig was en wat een groot feest ze dan zouden hebben. Ook aan Truusje hadden ze naar haar Moeke's verjaardag gevraagd, maar treurig had 't kleintje haar schoudertjes opge haald en gezegd: „lk weet 't niet, ik weet ïiiet. waar Moeke is!" Minachtend hadden de anderen haar toen den rug toegekeerd. Die wist niet eens, waar haar Moeke wès. Dat deed Truusje's gevoelig hartje pijn. Bedroefd had ze zich in 'n hoek je van de speelplaat» teruggetrokken, en ze was blij geweest toen de school uit was en ze naar huis kon, naar Paatje. Die zou haar wel zeggen waar Moeke was en wanneer ze haar ver jaardag vierden. Mijnheer Vermeulen stond zijn kleu ter al aan 't tuinpoortje op te wach ten. Vlug liep Truusje op hem toe en hij nam haar op z'n arm. Samen gin gen ze toen den tuin door naar 't pri eeltje, waar ze dien avond ook eten zouden, 't Was zoo'n fijn weertje van daag! „Waarom kijkt mijn Truusje zoo be droefd, toch zeker niet stout geweest vandaag, wel"? vroeg Fa. Truusje schudde treurig nee. Toen ineens, viel ze met baar hoofdje op Pa's arm en snikte 't uit. Heel haar groot verdriet van vandaag kwam weer boven. Fa schrok er van. „Wat is (lat nou, kleint je? Waarom zoo bedroefd", vroeg hij, terwijl hij haar bezorgd aankeek. Ten der streek hij over Truusje's blonde krulletjes. Ze hief 't betraande ge zichtje op. „O Paatje", snikte ze, „waar is mijn Moeke toch. Ficntje Timmer d'r moe ke is jarig en 1111 hebben ze feest en Ficntje is zoo mooi. En alle kinderen hebben ook 'n Moeke en die is ook al eens jarig. Maar ik heb geen Moeke, is 't. wel Paatje? Waar is mijn Moeke dan? Hebt U ook geen Moeke? De oogen van mijnheer Vermeulen schoten vol tranen. Innig drukte hij zijn kleine lieveling tegen zich aan. „Zeker kleintje", zei hij zacht, „jij hebt, ook 'n Moeke. Maar O. L. Heertje heeft haar bij zich in den Hemel ge haald, toen jij nog maar 'n heel klein meisje was. In dien Hemel is 't zoo mooi en Moeke is er zoo gelukkig. En als zij' dan jarig is, vieren de Engeltjes groot feest en dan gaan wij samen naar 't kerkhof en brengen bloemen bij Moeke's graf. Vanuit den Hemel ziet Moeke dan naar Paatje en Truusje en dan bidt ze bij O. L. Heer voor ons". „Maar Paatje," vroeg Truusje, „waarom gaan wij dan ook niet naai den Hemel? Dan zijn we altijd bij Moeke".. Mijnheer Vermeulen glimlachte om die naïve vraag. Hij keek zijn kleine meid eens aan, nam haar hoofdje tus- schen zijn handen en zei innig: „Als Truusje altijd braaf is en zorgt dat O. L. Heertje en Moeke over haar tevreden kunnen zijn, dan komt ze ook eens, samen met Paatje, bij Moeke in den Hemel". M. v. d. B. VOOR DE GBOOTEN. Beslaan er voorgevoelens hij dieren Natuurhistorische schets van O. Franz. Naar het Duitsch door Oom Wim. II. Dat de opgewondenheid van den vo gel zoo tijdig de komst van den stu dent voorafgaat, is zeer moeilijk te verklaren. Zintuigelijke indrukken of gewaarwordingen, welke van buiten af als licht- of geluidprikkels door het oog of 't oor opgenomen worden, heb ben hier geen rol van beteeken is. De zintuigelijke indrukken ontstaan im mers eerst na de gebeurtenis (aan komst van den student), zij gaan dus de opgewondenheid niet vooraf. Juist het tegendeel vindt hier plaats. Zoo kunnen hier gezichts- of .geluidprik kels, die zich eerst bij aankomst doen gelden, niet worden aangevoerd voor de verklaring van voorgevoelens. De verklaring is meer te zoeken in een zielkundig verschijnsel, eenigszins analoog aan menschelijke helderziend heid. Bij andere dieren, b.v. honden, ko men soortgelijke gevallen veelvuldiger voor. Verschillende voorvallen zijn hiervan bekend, 't Wordt bevestigd dat honden de aanwezigheid van een heul of vilder terstond gewaar worden, dien zij dan heftig aanblaffen en ver volgen. En merkwaardig genoeg laten zij gewone slagers met rust. De oogen van het dier, dat van den vilder ge haald wordt, zijn verschrokken en blik ken treurig; men kan aannemen dat het ten doode bestemde dier elke be weging en voorbereiding voor zijn dood heeft gevoeld. Niet veel anders is 't, als een stier ter slachtbank wordt ge voerd. De aanblik der andere dieren en het leven doen hem rillen, maken hem opgewonden, hij biedt tegenstand, voelend wat hem te wachten staat. Gebeurtenissen, welke zich door reflexbewegingen verklaren laten, be lmoren, in strengen zin, niet tot voor gevoelens bij dieren. Oost-Siberische honden, welke tot; sleetrekhonden be nut worden, graven zich vóór een na derenden sneeuwstorm in de sneeuw; zij vestigen hierdoor de aandacht van den mensch op 't naderend onweer, 't Rendier op de weiden van Peru staat, vóór de dreigende aardbeving daar is, zeer breed, alsof liet door de aardbe ving niet omver geworpen wil worden. Ook bijen zijn voor aardbeving ont vankelijk. (Slot volgt). Een Barometer maken ran een afgedankt gloeilampje. Misschien hebben jullie tot dusverre afgedankte gloeilampjes achteloos weg gegooid. En toch kun je zoo'n onbruik baar lampje nog op zeer eenvoudige wijze bruikbaar maken. Hebt ge ooit geweten dat ge er een eenvoudigen ba ronieter van kunt maken, die zeer nut tige aanwijzingen kan geven, vóór men tochtjes onderneemt? Wpl, hier volgt de methode. Men neme een afgedankt gloei lampje en een bak niet water. Men dompelt de lamp onder water en vijlt dan de punt af, tot het water kan bin nendringen en het bolletje half vult. Nu hale men het lampje uit het wa ter en de barometer is klaar. Om te weten of het mooi weer zal worden, kijkt men naar zijn barometer; als er een droppel aan het einde hangt, komt er beslist regenals er niets te zien is, blijft het mooi weer. Men kan de lamp aan een touwtje ophangen. Ook kan men het kleuren met rooden inkt, om duidelijk te kunnen zien, of er vocht uit het bolletje parelt. m Raadselwedstrijd.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5