Marktberichten. man. zijne benoeming tot lid van den Raad der gemeente Sprang Capelle aange nomen. RAAMSDONKVEER. Ds. Ewoldt treedt Zondag om half tien op in de Veersche Herv. Kerk en om half drie op 't Dorp. Om half tien en om 3 uur Leestdienst in de Ger. Kerk. Dhr. J. M. Tigchelaar, hoofd der Chr. School voor L. en M U L.O., werd uit 35 Mulo-hoofden benoemd tot hoofd eener Chr. School voor L. en M.U.L.O. te 's Gravenhage. Deze school telt 15 leerkrachten, benevens 5 vakonderwijzers. Ofschoon den heer Tigchelaar deze promotie hartelijk gegund is, zullen toch vrijwel alle Protestanten hem ongaarne zien ver trekken, daar hij zich als hoofd der school en als bestuurslid of lid van Chr. vereenigingen de achting had weten te verwerven. Dhr. Adr. Pols werd gekozen tot bibliothecaris van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier. Gedurende de maand September passeerden in het geheel 1784 vaar tuigen met een totaal inhoud van 202.803 ton de Rolbrug. Gedurende de maand September werd aan het postkantoor alhier inge legd f 26236.39 en terugbetaald f 21700.51. MADE. De heer Jonkers, Brigadier der Rijksveldwacht te Drimmelen, her dacht dezer dagen den dag dat hij voot 25 jaar in politiedienst trad. De jubila ris mocht van superieuren, collega's en ambtgenooten, zoowel als van vrien den en bekenden veel blijken van be langstelling ontvangen. De arbeider K., bezig zijnde met het verrichten van landarbeid in den Mookpolder, zakte ineen en overleed kort daarop. Een zekere B., verpleegde in het gesticht voor krankzinnigen te Vught, wist daaruit te ontsnappen en kwam alhier bij zijn familie aan. Het betrok ken gesticht werd hiervan in kennis gesteld en twee Eerw. Broeders kwa men om den ongelukkige weer naar Voorburg te brengen. Tot weger aan de Weegbrug, ge legen naast het café Pelikaan, is aan gesteld de Caféhouder Th. lhijssen bij diens ontstentenis te vervangen door zijn vrouw of een zijner huisge noten. DUSSEN. De schilder P. S. kwam op de Steeg alhier met zijn rijwiel te vallen en had voorop een paar ruiten en eenige verfpotten. Gelukkig had deze valpartij in zijn nasleept slechts eenige materleele schade. De voetbalclub „Dussensche Boijs" alhier verloor van Wijk met 7—2. EETHEN. Door den Commissaris der Koningin zijn tot gewoon dienst plichtige voor deze gemeente aange wezen J. v. Rijsbergen.J. Branderhorst en G. Boll. Bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 28 Septem ber jl. is aan W. F. Heijmans, dienst plichtige der lichting 1923 voorgoed vrijstelling van den dienst wegens broederdienst verleend. Gedurende de maand September werden ter Secretarie ter keuring aan gegeven 27 varkens, 4 koeien en 8 kalveren. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan L. C. Branderhorst vergunning verleend tot het oprichten eener broodbakkerij. De Burgemeester brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat op 1 October j 1. naar de aanvullingsreserve zijn overgegaan de gewone dienst plichtigen der landmacht van de lichting 1912. De rijksgoederen, aan deze dienst plichtigen verstrekt, zullen in Decem ber a s. met uitzondering van het zak boekje moeten worden ingeleverd Tijd en plaats voor de inlevering zullen nader worden bekend gemaakt. 's-BOSCH. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad. Den hoofdinspecteur van politie, den benoemd wethouder A. H. J. m. Hout-i Ingezonden Mededeelingen. In de vorige raadsvergadering was MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. mevrouw Brouns-van Besouw (R. K.) in eenige raadscommissies niet herko zen. In verband daarmede hebben de heeren Briels (R.K.), Jimmink (S.D.A. P.) en Scheffcrs (R.K.) hunne benoe mingen in de betrokken commissies niet aangenomen. De voorzitter der Kath. raadsfractie, de heer Nivard, legde de verklaring at, bestuur van jiet Kon. Muziek- dat zij niet bepaalde personen heeft j lsch Euphonia heeft met de willen weren, doch dezelfde gedrags-tooneeivereeniging „Vondel" uit Til- üjn heeft gevolgd als vroeger, n.l. eenil)urg gecontracteerd voor 4 uitvoerin- aantal leden uit de fractie aan te wy- gedurende het komende winter- zen en een aantal zetels aan de andereseizocn 't Vorig jaar trad „Vondel" groepen en partijen toe te kennen, reeds meJ. yeel succes in Euphonia op. waarvan thans de sterkste zijn de Kath. >t Js >n dilettantcnciub met spel-capa- groep van Hoeckel en de S.D.A.l j citeitcn, die een beroepstooneel hun BINNENLAND. De gemeentebegrooting van Nij megen voor 1928 is heden verschenen. In de toelichting deelen B. en W. mede, dat zij er slechts in geslaagd zijn de begrooting sluitend te maken door belasilngsverhooging tot een be drag van f 16Ö.OÜO.De meerderheid van het college van B. en W. meent, dat dit bedrag dient te worden gevon den door vernoogtng van de opcenten op de hootdsom der vermogensbelas ting van 50 tot 60, en door weder heffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting, welke voor eenige jaren tijdelijk niet werd geheven. Ged. Staten van Noord Brabant Daardoor vielen mevr. Brouns, die tot mogen benijden. Niet voor niets geen groep meer behoort, en de \rijz.jvoert verceniging den titel van Dem. Simons, uit Om een bewijs leK ioen van Tilburg." een predi- geven dat de Kath. fractie dit stand- ca&t a£m Vondei» toegekend, toen ze min. 1250 max. 1500, Ontv. min. 400 max. 550. Eene gemeente van 5011000 inwo ners, Burg. min. 1500 max. 2000, Secr. min. 1500 max. 2000, Ontv. min. 550 max. 700; van 1001—2000 inwoners, Burg. min. 1750 max 2250, Secr. min. 1750 max. 2250, Ontv. min. 700 max. 900; van 2001—3000 inwoners, Burg. min. 2000 max. 2500, Secr. min. 2000 max. 2500, Ontv. min. 900 max. 1125; van 3001—5000 inwoners, Burg. min. 2250 max. 2750, Secr. min. 2250 max. 2750, Ontv. min. 1125 max. 1375; van 5001—7500 inwoners, Burg. min. 2750 max. 3750, Secr. min. 2500 ma. 3500, Ontv. min. 1250 max. 1625; van 7501 10.000 inwoners, Burg. min. 3250 punt ook nu nog inneemt deelde spr. mede, dat zij de benoeming der com missieleden aan de overige groepen als le prijs-winster uit den wedstrijd kwam, bevochten op de beste clubs uit den lande. Zondag 16 October geeft hebben aan 't Gemeentebestuur van»max 4250, Secr. min. 2750 max. 3750, Roosendaal bericht, dat zij de be- Qntv. min. 1375 max. 1750. zwaren van den heer J. Voeten en an- \)C gemeente Boxtel, Burg. min. 3500 deren ingebracht tegen den Verkoop maXt 4500, Secr. min. 3000 max. 4000, van 't armbestuur achter de Gasla- ontv. min. 1375 max 1750; Ginneken brtek voor den bouw van 42 sociaal c a>> Burg. min. 3500 max. 4500, Secr. overliet en de leden der Kath. fractie j >Vondei» zijn eerste avond. Volgende blanco zouden stemmen. Het gevolg 'ek meiden we hieromtrent iets na was dat mevr. Brouns en de lieer bl_ ders mons met 5 stemmen in de financieele Naar we vernemen bestaan er plannen 0111 het gas-buizennet door te trekken tot Loon-op-Zand. 'tZou voor wijk A een groot gemak zijn, zoo ook naast electriciteit van het comfort van gas gebruik zou kunnen worden ge maakt. Binnenkort verwachten we in dezen een definitieve beslissing. commissie gekozen werden. Zij namen die benoeming echter niet meer aan, aangezien de verklaring van den heer Nivard te laat kwam en in de vorige vergadering had dienen te worden af gelegd. Bij de volgende stemmingen brachten ook de meeste leden der an dere groepen hun stem in blanco uit, zoodat enkel sociaal-democraten wer den benoemd (deze zijn in den raad 3 man sterk), n.l. in de financieele con trolecommissie de heeren Fakkers en Rattink met 3 stemmen en 17 blanco, in de commissie tot onderzoek der be grooting en rekening van de Godshui zen de heer Rattink met 4 stemmen tegen 3 op de andere leden en 14 blan co en in de muziekcommissie de heer Rattink met 3 stemmen en 17 blanco, terwijl als plaatsvervanger in de com missie voor sociale aangelegenheden (waarin de soc. dem. hun vertegen woordigers reeds hebben) de heer Kuypers (partijloos) met één stem ge- J p]uimveeteelt-tentoonstelling van kozen werd tegen 21 blanco's. Hij nam Bossche Combinatie, het geven van zijn benoeming echter niet aan, waar op besloten werd geen nieuwen plaats vervanger te benoemen. De Arbeidsinspectie heeft van de ge meente verlangd, dat de bepalingen der Arbeidswet 1919 op de in werk verschaffing voor werkloozen inge voerde werken worden toegepast en na geleefd. De minister van arbeid bleek van dezelfde meening te zijn. Naast de voldoening aan de wettelijk voorge schreven eischen als arbeidsduur, rust tijd, ophangen van arbeidslijsten, enz., behoort in de nabijheid der werkplaat sen voor de tewerkgestelden gelegen heid te zijn hun rusttijden door te brengen in behoorlijke schaftlokalen. Voor de werken aan den Parallelweg en op het Sportpark is noodig een keet, plaatsruimte biedende voor ongeveer 120 personen, voor de andere werken een tweetal kleinere keten, ruimte bie dend voor resp. 20 en 50 personen. B. en W. vragen daarvoor een crediet van ten hoogste 4500. Zij hebben aan den Minister daarin een bijdrage verzocht van 40 pCt., terwijl zij nog zullen trachten een weg le vinden 0111 de kos ten te beperken. De Raad stond het gevraagde crediet toe. Uit de discussie bleek, dat er een kleine waarschijnlijkheid is dat de werkverschaffing in Den Bosch weldra eindigt, wanneer tot uitvoering komen de plannen van het comité Noord-Bra bant tot uitvoering van werken in de provincie, waarvoor op 12 dezer door het comité zal vergaderd worden. Aangekondigd werd, dat de gemeen te-begrooting a.s. Donderdag verschijnt en de openbare behandeling op 20 No vember aanvangt. Mevrouw Brouns nam ontslag als lid der commissie tot het nazien van de rekeningen van het Roomsch Ar- achierlijke woningen, niet kunnen dee len, weshalve deze bouw kan plaats hebben. Naar wij vernemen, zal vóór 930, de centrale werkplaats der Ned. Spoorwegen van Tilburg worden ver plaatst naar Roosendaal. Voor onze R.K. Universiteit. Ter voorbereiding der jaarlijksche collecte tot instandhouding en uit- min. 3000 max. 4000, Ontv. min. 1375 max. 1750; Deurne, Burg. min. 3500 max. 4500, Secr. min. 3000 max. 4000, Ontv. min. 1375 max. 1750; Oss, Burg. min. 3500 max. 4500, Secr. min. 3000 max. 4000, Ontv. min. 1450 max. 1850; Princenhage, Burg. min. 4000 max. 5000, Secr. min. 3500 max. 4500, Ontv. min. 1500 max. 2000; Oosterhout, Burg min. 4000 max. 5000, Secr. min. 3500 max. 4500, Ontv. min. 1500 max. 2000; oreidtng onzer R.K. UnivwiwiHelmond,' Burg. min. 6000 max. 7000, door net Diocesaan Comité der St. 45()() max 5500> 0ntv min. Naar men ons mededeelt zullen aan de gasfabriek binnen korten tijd twee nieuwe ovens met 8 retorten wor den bijgebouwd, daar de capaciteit der bestaande ovens niet voldoende is. De Hoenderclub „Kaatsheuvel hield Donderdag een algem. vergade ring bij den heer Joh. Smit-Hes§el mans. De vergadering was druk be zocht en er heerschte zooals gewoon lijk een zeer amicale stemming. Na een kleine openingsspeech besprak de Voorzitter achtereenvolgens de Leg- wedstrijd van den Z. Ned. Bond, de de an een pluimveeteeltcursus, terwijl hij een kieine causerie hield over 't nut en de werking der enting tegen diphtheric en snot. Besloten werd gezamenlijk turf- strooisel aan te koopen en van deze ge legenheid ook niet-leden te laten pi o- fiteeren. De bestelling geschiedt ver moedelijk reeds volgende week. Wel licht zal een wagon gekocht worden Een gezellige tombola zonder nieten besloot de vergadering. Vorige week vierde mej. D. Ok- kers uit Capelle het 121/»-jarig jubilé als naaister in het atelier der Gezusters Stravers alhier. Natuurlijk ging deze dag niet onopgemerkt voorbij. Er werd een feestje georganiseerd en de trou- jubilaresse werd een cadeau als we herinnering aangeboden Zondag gaat „Robrecht v. Vlaan deren" in 't Patronaat. Wie 't Kerk klokje gelezen heeft van Zondag j.l zal gezien hebben dat het een stuk is met veel actie. We kunnen er van over tuigd zijn wederom iets te zien dat keu rig afgewerkt is. De heer P. Kemme ren treedt als regisseur op en we kon den van deze nieuwe kracht niets dan goeds vernemen. Voor costumeering zorgt wederom de firma H. Schippers uit Breda, de grime is toevertrouwd aan den heer F. de W aal. Er zal een middag uitvoering gegeven worden 0111 half 4 voor dames en een avond uitvoering om half 8 uur voor heeren. Er wordt groote drukte verwacht. Radboudstichting in het Bisdom 's Bosch dezer dagen aan de Paro chiale Comtté's een rondschrijven ge zonden, dat aanvangt met de Bisschop pelijke aanbeveling van Mgr. Diepen in de „St. Jansklokken" van 17 Sep tember j.l.; „Wij bevelen deze collecte weder om dringend aan in de milddadigheid vart al onze dierbare diocesanen. Mogen hunne milde giften en vooral een groeiend aantal van vaste jaarlijk sche bijdragen den ijver der parochiale comité s beloonen en het grootsche werk onzer R.K. Universiteit tot bloei en volle ontwikkeling helpen brengen." Het rondschrijven bevat verschil lende zakelijke mededeelingen en wenken in verband met de taak der Parochiale Comités en de door deze in de maanden October en November te houden collecte. Verder lezen we in de circulaire Mogen wij U er nog aan herinne ren, dat het Nederlandsch Episcopaat rekent op een jaarlijksche opbrengst voor onze Hoogeschool van minstens 10 cent per katholiek. In verband hiermee zij gezegd, dat wij heusch geen reden hebben tot ontevredenheid over de opbrengst in ons diocees. Integendeel. Maar toch... nog ongeveer de helft der Parochies blijft beneden het „10 cent per katho liek 3500 max. 4000; Bergen op Zoom, 11 Burg. min. 6000 max. 7000, Secr. min. 4500 max. 5500, Ontv. min. 3500 max. 4000; Roosendaal, Burg. min. 6000 max 7000, Secr. min. 4500 max. 5500, Ontv. min. 3500 max. 4000. 3. Voor de toepassing van dit be sluit wordt aangenomen, dat de bevol king van elke gemeente bestaat uit het volgens de uitkomsten der jaarlijksche bevolkingsstatistiek daarin aangewe zen getal inwoners. Voor het nieuwe geïllustreerde maandschrift „Onze Aarde" dat onder redactie van Dr. W. van Bemmelen, Kol. J. H. G. Kremer, J. C. Lamster, Dr. W. G. N. van der Sleen, A. N. J. Tho massen a Thuessink van der Hoop en Ph. C. Visser bij van Holkema Wa- rendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam zal verschijnen, hebben zich tot dusverie als vaste medewerkers opgegeven de Heeren: Prof. Dr. W. J. Aalders, Prof. Ir. E. C. Abendanon, Drs. Moh. Amir, Mr. W J. van Balen, Dr. Mr. Dr. J. S. Barbas, Drs. H. J. Beckers, Prof. Dr. L. G. M. B. Becking, Mr. Herman v. d. Bergh, F. E. Blaauw, Prof. W. E. Boerman, Herman Bock, Prof. Dr F. M. Th. Böhl, Dr. J. H. van Burkom, Dr. H. C. Dels- man, J. Drijver, Prof. J. C. van Eerde, Th. van Erp, Dr. A. J. M. Garjeanne, G. H de Goeje, Prof. Ir. J. A. Grutterink, Vergelijken we de opbrengsten 1925 Dr. C. P. Gunning, Mej. H C. de Gjjze- 1926 dan consuleeren we. dat I laar, H Helding., Ifc, Dr. Jac Hol, 26 parochie, juist hetzel.de bedrag .ongans, Dr. t NIEUWS UIT HEUSDEN. menweeshuis, de eenige commissie waarin zij de vorige maal gekozen was Zij deed deze ontslagneming vergezeld gaan van een zeer scherpe critiek op het college van regenten, dat de be voegdheid der commissie volgens haar ten eenemnale miskent en van ernstige grieven tegen het weeshuis zelf, in het bijzonder wat betreft de achterstelling heer P. H. Rulkens, werd voor dc|der weesmeisjes bij de weesjongens, waarneming van het Commissariaat van Politie een gratificatie van J 1360 toegekend. De heeren P. E. G. van der Heijden en Th. L. Kortbeek werden weder voor drie jaren tot schoolarts aangesteld. De gemeenterekening voor 1926 met een batig saldo van 106.882.60 op den gewonen dienst en van 1.516.195.59 op den kapitaaldienst; die der afdeeling Orthen met nadeelige saldi van resp. 2823.59 en 1867.32Va werd gesteld in handen der financieele controle-commissie. Aan den oud-wethouder J. A. M. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Kaatsheuvel, 6 Oct. 1927. Jarenlang reeds is de behoefte, ge voeld de zaal van het Kon. Muziekge zelschap „Euphonia" uit te breiden. Thans nemen de plannen vasteren vorm aan. Door 't best. zijn reeds vel schillende plannen bezichtigd, terwijl aan architect Snijders uit Raamsdonks- veer opdracht is verleend tot het ma ken van bestek en teekening. Hoogst- Scheffers werd op diens verzoek eer-'waarschijnlijk zal de zaal aan weeis- vol ontslag verleend als ambtenaar van zijden verbreed en tevens verlengt den burgerlijken stand en als zoodanig .worden. Heusden, 8 Oct. 1927. In aansluiting aan het bericht over het op 9 en 16 Oct. alhier te houden concours (solo's, duetten en kwartet ten) vanwege de R.K. Fanfare, diepen we uit het uitvoerig feestprogramma het volgende opHet eere-comité is samengesteld uit de Heeren H. J. v. Eggelen, burgemeester, (voorz.); Hub Verhoeven, wethouder; Joh. de Mol, oud-vice-voorz.C. Merkx, oud-vice- voorz. en eerelidF. Schreuder, oud secretaris G. G Carpay, oud-direc teur; N. Prouwers, eerelid; en Mr.J. 5. Sens, eerelid. Beschikbaar zijn gesteld door par- iculieren behalve een eereprijs in geld en een prachtig kunstvoorwerp, een veertiental medailles, behalve natuur lijk de medailles der vereeniging. De jury bestaat uit de Heeren: Fr. van Abeelen, toonkunstenaar te Val kenswaard L. de Morée, kapelmeester van het 6e Reg. Infant, te Breda en J. J. Hermans, toonkunstenaar te 's-Bosch, terwijl onder het zeer groot aantal deelnemers tal van bekende musici van meer dan gewone kwaliteit zijn, zoodat hier een zeldzame gelegen heid zich voordoet voor muzieklief hebbers om volop te profiteered afdroegen 140 parochies in 1926 meer opzon den dan in 1925; 131 parochies in 1926 minder op gezonden dan in 1925. Moge er dit jaar zijn een edele na ijver tusschen onze Parochiale Comi- té's om deze cijfers en verhoudingen te verbeteren door het opvoeren hun ner opbrengsten in het belang onzer zoo gewaardeerde een ook hoog noo- dige Universiteit. We vertrouwen, dat evenals vorige jaren al onze Comité's weer hun best zullen doen om de geldzameling zoo goed mogelijk te doen slagen. Dat het hard en dringend noodig is dat de jaarlijksche bijdragen van Neerland's Katholieken voor de in- standhouding en uitbreiding onzer Nij- meegsche Katholieke Universiteit niet verminderen behoeven wij U niet meer te zeggen. De uitspraken en wen- schen van de Hoogwaardige Neder- landsche Bisschoppen en van onzen eigen Bisschop niet het minst zijn U genoeg. Trouwens gij allen, we houden ons er van verzekerd, zijt er van overtuigd. IT Parochiale Comite's, wij danken U voor Uw werk in 't verleden en reke nen ook dit jaar weer op Uw aller ijver en activiteit. Moge onder Gods Zegen Uwe in zameling gunstige resultaten bereiken en de opbrengst nog ruimer zijn dan vorig jaar. J. J. Kemmerling, Prof. Dr. J. P. Klei weg de Zwaan, Prof. Dr. E. C. Jul Mohr, Oberst Mühlhofer, J. Sibinga Mulder, Prof. Dr. A. Noordtzij, Prof. Dr. H. Th. Obbink, R. Oppenheim, N. Ottema, Mr. C. P. van Rossem, C. C. F. M. le Roux, R. Schuiling, Mej. Dr. G. Serrurier, Dr. J. Sloff, Prof. Dr. Th. J. Stomps, R. J. de Stoppelaar, Dr. Jac. P. Thijsse, Dr. H. F. Tillema, Prof. Dr. A. van Veldhuizen, Prof. Ir. S. A. Veiling Meinesz, Mevr. J. VisserHooft, Mej. C. M. Vissering, Prof. L. van Vuuren, Henri van Wermeskerken, Mr. G. W. Wormser, Dr. H. H. Zeijlstra Fzn. De postvlucht naar Oost-lndië. Een bericht van Reuter uit Allaha bad meldt, dat luitenant Koppen van ochtend om 8 uur was vertrokken met bestemming Akyab, doch dat hij, na vijftig mijl te hebben gevlogen, ge noodzaakt was terug te keeren en om 9 uur geland is op het vliegveld van Bambrauli. Reuter seint nog uit Allahabad Luitenant Koppen is hier terugge keerd wegens moeilijkheden met de olie-leiding. Hij is van plan rust te nemen en morgen weer naar Akyab te vertrekken. Waalwijk, 7 Oct. 1927. eieren 10-11 cent. varkens f 8f 12. Jaarwedden van Burgmeesters, Secretarissen en Omtvangers in Noord-Brabant. In de nieuwe Jaarweddenregeling voor Noord-Brabant is o.a. het volgen de opgenomen: a. een vast inkomen; en b. eene kindertoelage, voor zoover zij meer dan twee wettige of gewettigde kinde ren beneden den leeftijd van 18 jaar te hunnen lasten hebben. 2. Het vast inkomen bedraagt in de hieronder genoemde gemeenten als volgt: Eene gemeente beneden o01 inwo ners, Burg. min. 1250 Max. 1500, Seci AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4 uur. Verplichte korfbal- oefening W.E.K. Zaterdag 8 uur. Flora Bioscoop, „Christl van den Houtvester". Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop, „Maciste tegen den Sheik". Zaterdag 8'/2 uur. Bestuursvergade ring Liedertafel Oefening en Vermaak. Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 11