,,0,< IMiiltt Slwltui Mi liiln. Knagende pijnen Sanapirin-iaHelien GEDENKBOEK SEflJEII- El liEIEIME Gedenk-Album Tentoonstelling. Ingezonden Mededeelmg-en. so tal Gedenk Albums der Wij hebben nog een Tentoonstelling 1925. Men herinnert zich deze mooie foto-Album, met een 50 foto's der expositie vanaf 't begin tot aan 't einde, de comité's bezoekers enz. Wij stellen deze beschikbaar voor f2.* PGI* Stuk. Men kan dus op zeer billijke wijze in 't bezit komen van dit prachtig souvenir. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn worden zeer snel verdreven door: In huisjes van 75 en 40 ct.; proefbuisje 25 ct. welke modellen het meest zullen wor den gevraagd. Om iets te noemen, de Opanka's, een artikel wat door zijn gemakkelijk verkoopen in het afgeloopen jaar velen zou verleiden er weer van te koopen, is bijna geheel van de markt verdwe nen. Alleen in de bonte kleuren, in derde soort fabrikaten is het nog sober aanwezig en zegt ons zoo duidelijk: „eenmaal tot volksartikel gedegradeerd heeft het als 1ste klasse artikel afge daan". Daarvoor in de plaats brengt „Tressia Manufacture de chaussures de Haut Luxe pour Dames te Paris een specialité eenig op degeheele tentoonstelling zoogenaamde „san- dales perforée', die het midden houden tusschen Opanka's en charleston schoentjes in de teerste kleuren ge combineerd die, met hooge fransche hakken de Fransche dames en ook enkele Hollandsche in verrukking zul len brengen. Die fabriek maakt iedere week 5000 paren van die moderne Opanka s en zullen in het volgend voor jaar zeer veel worden gedragen door het eerste klasse publiek. Daarentegen bleek ons dat de blauwe kleur donker blauw bijna in 't geheel niet en dan meer speciaal opaal blauw gering vertegenwoordigd was. Moch ten velen in de overtuiging leven dat blauw veel zal worden gevraagd, hier overheerscht het crème Rose en grijs en was blauw, rood of paars veel meer bij dan grondtoon. De inzendingen van de jarenlang bekende Fransche heeren Chapurot en Guyot en Pinet, die zoo'n langen tijd als allereersten gegolden hebben en ook nu nog het meest nog in hun prijzen, schoentjes van f23.— per paar inkoop zijn er geen zeldzaamheid worden nu mijnsinziens door jongeren overtroffen. Société anonyme des chaussures Païva te Paris slaat die oude firma's volkomen met een buitengewoon mooie inzen ding. Nog nooit zag ik zulke mooie schoenen. Buitengewoon sierlijk en strak van lijn, maar met een elegance ongekend, de kleur meestal gedekt, maar het ontwerp, steeds nieuwe eigen creatie. De uiteraard niet groote week- productie, circa 250 paren per week ging geheel naar Amerika, waar de Upper Ten nog wel geld voor mooie schoenen over heeft. De goedkoopste waren f25.de duurste werden in New-York voor f 62.50 per paar ver kocht. Dat Pinet tot f35durft te vragen voor een heel gewoon schoentje van slangenleder en angstvallig de nieuwste modellen verborgen houdt of Paiva 125een minimum prijs vindt kan ons vrijwel koud laten, maar wat veel erger is en inderdaad voor Holland tot een waarschuwing worden moet, is het feit dat op deze tentoonstelling in doorsnede een prijs èn voor leder èn voor schoenen wordt genoteerd die in de verste verte niet in overeenstem ming is met die, die ten onzent voor soortgelijk werk wordt gevraagd. De schoenfabrikanten die hier bij de bekende overlederfabrikanten en die zijn er nog al wat onder de wereld-firma's zagen wij Cornelis Heyl, Adler en Oppenheimer Berlin, Meyer Offenbach en nog vele anderen, voor speciaal Chevreauxglacé, Bosset en Grisson te Paris informeerden naar den prijs werden wel wit om hun neus toen zij als engrosprijs 73 en 77 dollar cent hoorden vragen, onge veer f2.per voet wil wat zeggen. Heel gewone ordinaire lak, verleden week nog voor 85 cent te koop ging nu voor f 1.15 gretig van de handen er is naar de meening van hen die in ruwe huiden handelen en ook al in prachtige stands, sommigen van 42 M1 groot een overzicht geven van hun import, geen kijk op verbetering. Daarom zijn de Fransche en Spaan- sche fabrikanten deze laatsten zijn ook vertegenwoordigd en hebben vooral onze belangstelling om hun eigenaardige damesschoentjes met 12 zegge twaalf centimeter hooge hakken zoo verstandig hun verkoopprijzen daarnaar te regelen. Bij ons moge voor vijf of zes gulden een mooi schoentje te koop zijn, in Parijs zoekt men tevergeefs naar een fabrikant die beneden f9.— hetzelfde verkoopt. Fabrikanten van heel gewone schoe nen van het middel genre, die zich maar in de verte regelen naar de creatie s van Perugia, den mode koning, die vooral in tasschen iets fijns en eigens brengt vragen toch als mi nimumprijs f 8.voor een doodge woon schoentje. In den stand van Société des chaussures „Roma" waar wij wat dieper op de zaak ingingen werd niet alleen f8.50 gevraagd maar bovendien als eisch gesteld minstens een dozijn paren van elke soort. En Ange Morel Manufacture de chaussures-Fougères, gaf bij groote orders 15 tot 20 pCt, korting maar haar prijzen overschreden in vele ge vallen de f 10.De groote prijsstij ging van het leder was bij ieder ge sprek het onderwerp en groote ver wondering teekende zich af op de ge zichten van die fabrikanten wanneer wij hen de prijzen noemden waarvoor ten onzent de schoenen werden ver kocht. Lucien R. Bouger een fabrikant van Goodyear Heerenwerk bracht een Boxcalfs Heeren lagen schoen in schitterende uitvoering het geleek wel eerste klasse maatwerk voor f 12.— als minimumprijs. Deze was wel de eenige in dit genre die mijn inziens de laagste prijzen noteerde. Het algemeen gevoelen is dat de prijzen nog aanmerkelijk zullen stij gen, het gebrek aan ruw materiaal schijnt de grootste lederfabrikanten groote zorg te baren en naar wij ver- namen hebben enkelen reeds voor een gedeelte hunne fabrieken gesloten en honderden werklieden gedaan ge geven. Als eerste en voornaamste les moeten'wij hieruit leeren dat het ten onzent met de schoenfabrikatie en den verkoop andere kanten uit moet. Het „Vakbl. voor de Schoenmakerij schrijft nog: De Chroomlederfabriek „de Amstel" L. S. Gompen, Waalwijk, exposeert in een met chroomgelooide croöte be- kleeden stand, gecombineerd met de stands van haar Parijzer agent Louis Dromer, haar prima fabrikaat suède en boxrunds en het is ook hier in dezen stand, dat de bezoeker der beurs kennis kan maken met een paar Nederlandsche fabrikaten in luxe schoenwerk de Monta en Timtur merken die de firma Gompen als aanschouwelijk voorbeeld van de ver werking van haar leder heeft geëta 1 erd, tezamen met de modellen van cfe Parijsche firma Ehrlich frères. De Amerikaansche Leder-Industrie. De „Guarantie Trust Co." te New- York wijst in haar maandelijksch over zicht op de gunstige factoren in de vooruitzichten van de Amerikaansche lederindustrie, welke haar oorzaak vinden in het prijsverloop en de con sumpiie gedurende de afgeloopen 6 maanden. Hoewel rekening gehouden moet worden met de oncontroleerbare huiden voorraden, rechtvaardigt de gunstige positie van den k'einhandel, de verwachting van een voortdurende verbetering van den algemeenen toe stand Volgens dit overzicht zijn de prijzen voor hulden gedurende het laatste half jaar belangrijk gestegen, voor sommige soorten zelfs van 14 tot 23 cent. Deze groote stijging wijst op een vermeer derd verbruik van leder door fabri kanten van schoenen en andere leder waren en bovendien op een vermin dering van de hoeveelheid geslacht vee en dientengevolge van de huiden voorraden. Vooral de vermeerdering van het verbruik is een zeer gunstige factor en zal zeker belangrijk bijdragen tot het herstel van de Amerikaansche leder industrie. die de laatste jaren in zoo'n ongunstigen toestand heeft verkeerd De toestand der lederindustrie blijft echter instabiel, daar de voornaamste grondstof een bijproduct is van een andere industrie en de huidenvoor- raden dus geheel afhankelijk zijn van de hoeveelheid vee. dat geslacht wordt. stemming tol secretaris mr H. Wage naar, aldaar met 12 stemmen tegen 5 op mr. Banning, te Nijmegen en 1 blanco. SPRANG. A s. Maandag 's avonds 7 uur zal alhier in de oude school een vergadering worden gehouden van de afdttellng Sprang Capelie voor den öijz. Vrijw Landstorm Besproken zal worden event, deel name aan den a.s. zomer in den Haag te houden Landdag. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente te dezer plaatse zal a s Zondag des morgens half tien optreden Ds. Ewold uit Raamsdonksveer. J 1. Woensdag bracht Ds. C. v. d. Wal te Rijnsaterwoude, beroepen 1 predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, een bezoek aan deze gemeente. Na kennismaking met kerkeraad en kerkbestuur werden de pastorie en het kerkgebouw bezichtigd, waarna Zijn Eerwaarde des avonds 7 uur voor een groot aantal belangstellenden in het kerkgebouw een predikbeurt hield. Maar men ons uit goede bron mededeelt, heeft het bestuur der Anti- Revolutionaire Kiesvereeniging alhier op haar een dezer dagen gehouden vergadering besloten dezen winter een viertal propagandavergaderingen te beleggen Op de eerste vergadering, die alleen toegankelijk zal zijn voorleden der kiesvereeniging, za! de heer H Kerst een lezing houden over: .De inrichting en werkwijze der Anti-Rev. Partijorganisatie. Tot secretaris penningmeester van den Binnenpolder van Vrijhoeve Capelie is benoemd de heer B. v. d. Hoeven Jz. Door de afd van den Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond te dezer plaatse zal op Woensdag 19 Oct. a s. des avonds half acht in het vergaderlokaal in de Heistraat een groote propagandavergadering worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de Hoofdbestuursleden A Stapelkamp en M. de Zeeuw, die zullen spreken over „Wat verkregen werd" en „Een drievoudige strijd". Op deze vergade ring, die de eerste is der te voeren winterpropaganda. worden alle arbei ders uitgenoodigd. Gelegenheid tot het plaatsen van rijwielen is in de zaal. Voor de Ned. Herv. gemeente a d. Loonsehendijk zal a s. Zondag des namiddags 2 uur optreden Ds. Anker uit 's Gravemoer. Een dezer dagen had de vrouw van M. v. B te Vrijhoeve—Capelie het ongeluk, toen zij ging melken, met de hondenkar te water te geraken, door dat de hond onverwachts uitschoot. Door inmiddels toegeschoten hulp werd zij spoedig op het droge ge bracht, zoodat dit ongeluk, behoudens den schrik, een nat pak en eenige materieele schade, nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Door de gemengde zangvereeni- ging 't Rozeknopje" zullen dezen win- ter, evenals vorige ja^en. weder een tweetal uitvoeringen worden gegeven in de zaal van den heer L F. v. Don gen. Naar wij vernemen, zullen op beide uitvoeringen ter afwisseling eenige voordrachten en tooneelstukjes ten beste gegeven worden. iiiiiiiiimiiiiiiiiiiii minimi W. DONKER Pzn. Ingenaaid slechts f 1,50. In prachtband slechts f 2,50. Uitsluitend verkrijgbaar WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N HELEN. NIEUWKUIJK De heer Th M. Ossermans Hzn. ambtenaar ter secre tarie alhier ontving Woensdag j... bericht van zijn benoeming alszooda- nig te Hilvarenbeek. Den benoemde van harte proficiat. Tot secretaris der duivenclub „Gevleugelde Vrienden" werd benoemd de heer A van Steensel. 's-BOSCH. Da Kamer van Koop- handel en fabrieken te 's-Hertogen- bosch koos gistermiddag bij derde iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiim WASPIK De landbouwer L R vond dezer dagen een kalf dood in de weide. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd Voor den land bouwer een schadeposije. Voor de aardappels Eigenhei mers wordt alhier reeds een prijs be steed van ongeveer f6.— per H. L. MADE Een kindje van H. de Ridder stapte van een stoel in een emmer met kokend water, waardoor zijn voetje ernstig werd gebrand. De koopman A de Been raakte met zijn hand tus schen z'n kar beklemd, de timmerman H E. trapte in een spijker en de vrouw van J Boeren viel in een kelder en ontwrichtte haar heup. Voor allen moest geneeskundige hulp gevraagd worden. De Eerw. heer Ds. Mudde nam Zondag afscheid van zijn gemeente. De kerk was tot in alle hoeken ge vuid. Ds. Vinck sprak een dankwoord en een hartelijk woord van vriend schap. Ook voerde nog 't woord Ds. de Jong van Terheijden. Donderdag is Z.Eerw. met familie na een verblijf van 2'/2 jaar alhier naar Exioermond vertrokken. Door de Zuider Stoomframmij. werd deze week een autobusdienst ingesteld op het traject Oosterhout— Made—Geertruidenberg v.v. 4 maal per dag. Gisteren werd in café restaurant „'t Centrum" een vergadering gehou den en een tooneelvereeniging opge richt onder den naam T.H.V.E.N.O C. Het bestuur is als volgt samengesteld W. Diepstraten, voorzitter; C H. Ver brugge vice-voorzitter A. T. Verhagen, secretaris; H. den Ex'er, penning meester en P. Knoop, commissaris. Men verneemt dat alhier bij genoegzame deelneming dezen winter een land- en tuinbouwcursus in een lokaal der Openbare School zal ge geven worden onder leiding van den heer Kennephaas, hoofd der Openb. School te Drimmelen. Gisteren werd alhier een spaar- kasvereeniging opgericht onder den naam N K B O A., bestaande aanvan kelijk uit 19 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heerenA van Bracht, voorzitter; Jac. v. Dalen, pen ningmeester, A Maas, secretaris en C Stoop, commissaris. GEERTRUIDENBERG Zondagavond j.l. werd in het Bondslokaal der R K. Werklieden alhier eene feestvergade- ring gehouden. De Voorzitter, den Heer Werwijme- ren opende de-vergadering met den gebruikelijken Christelijkengroet, waar na het strijdlied gezongen werd. Daarna spreekt de voorzitter een woord van welkom tot de vergadering en in 't bizonder tot den Eerw. Pater Pancratius, de heer Eikenmans, secre taris v. d. Diocesanen Werklieder.bond en den heer Sassen, Eere voorzitter, waarbij spr. opmerkt, dat de geest onder de R.K. weriieden over het al gemeen maar vooral in Geertruiden berg nog veel te wenschen overlaat. Vervolgens wordt het woord gege ven aan den Eere-voorzitter, die in warme bewoordingen 'tdoel van deze bijeenkomst uitetnzet en er z'n leed wezen over uitspreekt, dat het werk van de R.K. Jeugdactie hier ter plaatse zooveel tegenkanting ondervindt. Afs voorbeeld noemt spr. o.a. de onverkwikkelijke artikelen, die dien aangaande als ingezonden stukken in de „Dongebode" verschenen. Om de stellers van deze afbrekende stukken een juist beeld te geven van de door ons gevoerde Jeugdactie, zijn het bestuur van de z g. R K Jeugd- propaganda alsmede de heer Meijers, welke het laatste der bedoelde inge zonden stukken onderteekende, uitge noodigd hier tegenwoordig te zijn, doch nu het er op aankomt, nu is die jongenheer en zijn ook de andere heeren van het bestuur niet aanwezig. Spr. vestigt met klem de aandacht op de groote geloofsafval in dit ge west en dringt er met kracht op aan om mede te werken, tot instandhou ding, en tot het openlijk uitkomen voor de R.K. beginselen en het RK. geloof. De voorzitter dankt den heer Sassen voor diens gesproken woorden en hoopt dat de aanwezigen zullen in zien. dat de toestand, vooral voor jeugdige personen onhoudbaar wordt en dringt er op aan, dat de R. K. werklieden zich zullen scharen aan de zijde van de Kerk Hierna sprak Pater Pancratius uit Ginneken, die in herinnering bracht uit de Bijbelsche Geschiedenis dat de Rechter Gedion, die het opperbevel voerde over het Joodsche leger met 32000 soldaten een vijandelijk leger van 120 000 MIdeanieten tegenover zich kreeg. Hieronder waren er echler zeer velen die zeer angstig waren om den strijd aan te binden. Op Gods bevel deed Gedion toen het geheele leger drinken en met diegene, die het water met de hand schepten en aan den mond brachten, zou de strijd worden ge streden, doch hoe Gedion ook telde er waren er slechts 300 die zich op deze wijze leschten. Met deze 300 men- schen moest men dus een vijand van 120 000 man tegemoet treden, wat een verhouding was van een tegen vier- honderd en zie met deze paar men- schen werd het gansche leger der Medeanieten verslagen. Gedion had z'n soldaten gewapend met een fakkel, een kruik en een ba zuin. Spr. drong er op aan dat dc werklieden zich ook zouden wapenen, n I. met de fakkel des geloofs. Een fakkel aldus spr. heeft de eigenschap dat ze niet uitgaat vóór ze geheel is uitgebrand, tot zoolang geeft ze een helder licht, doch bij velen vinden we slechts een tuitlampje, dat van tijd tot tijd weer een beetje oplicht, wan- neer de pit wordt uitgetrokken, maar weldra weer een zeer flauw licht ver spreidt en bij het minste windje ge heel wordt uitgedoofd. Met verschillende voorbeelden uit de. historie en spr.s' eigen leven weet hij op geestige wijze uiteen te zetten dat men voor z'n plichten moet kun nen en durven uitkomen; we hebben mannen noodig en geen slaapmutsen. Geloof is een licht, dat de duisternis doet verdwijnen. Niet waar alle Roomsch gedoopt zijn, niet waar veel mooie nieuwe kerken staan wordt het geloof gevonden, maar daar waar de Geest gevonden wordt, want de Geest is het die levend maakt. Gij moet dus kennis hebben van de Katholieke Leer en gij moet Uw geloof belijden. Deze kennis wordt U bijgebracht, hier in dit Bondslokaal en onder leiding van den onvermoeiden strijder, den heer Sas sen. Spr. drong er op aan om de ver gaderingen in dit lokaal trouw bij te wonen en riep hiervoor de medewer king der vrouwen in om de mannen daartoe aan te sporen. De ouders van jonge mannen wer den aangespoord om hun kinderen die schoolvrij waren op te geven voor „de jonge Werkman" De socia listen ook in Brabant trachten op sluwe wijze Uw zonen van hun geloof af te brengen, maar brengt gij hun tot Christus, want Hij is de weg, de waarheid, het leven, aldus besloot spr. zijn rede, die door allen met volle aan dacht werd aanhoord. De voorzitter dankte Pater Pancra tius voor zijn schitterende rede en wekte vooral de ouders nog eens op om hun kinderen op te leiden in de R K. Jeugd organisatie. Wel worden de letters R K. vaak misbruikt, doch voor dit onderwerp hoopt hij de aan wezigen allen nog eens te mogen terugzien. Thans geeft hij het woord aan den heer Eikemans, Secretaris van den Dio cesanen Werkmansbond. Spr. begint met te zeggen, dat hij met eenigen schroom hier naar voren treedt, omdat hij bang is, dat hij de zeer verdienstelijke woorden, door zijn voorganger Pater Pancratius gespro ken, hierdoor eenigszins zal verflau wen. Toch meent hij aan den anderen kant om de goede zaak niet te mo gen zwijgen. Het is in den laatsten tijd opval lend, dat we vooral in deze plaats een zeer bijzondere belangstelling mogen ondervinden. En het is geen wonder ook, want we moeten opge merkt worden. Spr. herinnert aan de gewestelijke encycliek meeting te Til burg, aan den verkiezingsstrijd, waarin men trachtte de eenige pleitbezorger van den werkman in den raad te wee- ren, aan de Jaarvergadering, die via een ingezetene zelfs in de Academie stad Nijmegen nog belangstelling ondervond, terwijl nu weer frapante belangstelling werd ondervonden op vergaderingen en in de oprichting van de R.K. Jeugd afdeeling „de Jonge Werkman", waarnaast nu plotseling oprees, de R.K. Jeugd-organisatie. Wie het bestuur is weten we niet. Spr. had gehoopt hedenavond hier omtrent met de Heeren Bestuursleden te mogen spreken, maar helaas was er niemand aanwezig. Thans zou spr. langs anderen weg wel te weten zien te komen, wat hij gaarne wilde weten van een en ander. Voorts waren er 2 punten die spr. vooral bezwaarden. Ten eerste, dat hier in Geertruiden berg nog te veel werklieden ongeor ganiseerd rondloopen, die elk voor zich toch niets tot stand kunnen brengen en ten tweede, het tekort aan belangstelling onder de leden zelf, om de vergadertngen te bezoeken. Ook deze spr. spoorde de ouders aan hun kinderen op te geven als lid van „de Jonge Werkman". Spr. schil derde de treurige toestanden op fa brieken, in schaftlokalen, op de straat en gaf een beeld van het gehalte onzer tegenwoordige jeugd, die menig ouder hebben doen schrikken. Hij deed een beroep op alle aanwezigen om de jeugd te beschermen, waar men dit kan en ze aan te sporen, zich aan te sluiten bij de Jeugd organisatie, op- dat straks niet zal blijken dal Uw werk vruchteloos geweest is. Want: „Wie de jeugd heeft, heeft de toe- komst". De voorzitter dankt den Heer Eikei- mans voor diens gesproken woorden spreekt den wensch uit dat naar aan- VOOR DE DOOR

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10