IE BH NI IET Mil Het succes der FLORES-FILM No. 81. Zaterdag 15 October 1927. 49e Jrg. DERDE BLAD. POTVERTEREN. de rijwiel belasting met... 50 cent per succes. jaar te verminderen, wijst er wel op, Zondag a.s. geeft genoemde huroo- dat ook ij de noodzaak voelt om op rist een uitvoering bij den heer van vroegere noodmaatregelen terug te ko- Boxtel te Kaatsheuvel, waarvan de men. maar liet rtgeeringsstapje is wel opbrengst ten goede komt aan den Er zijn toch wel zeer duidelijke aan wijzingen, dat onze maatschappij zich meer en meer begint te herstellen van de economische malaise, door den we reldoorlog veroorzaakt, 't Is nog ma ai- enkele jaren geleden, dat minister Co- lijn ons, telkens weer opnieuw, de ge varen schilderde van een depreciatie van ons goede Hollandsche geld en de eenige middelen om daaraan te ont .o- men, uiterste bezuiniging, salarisver mindering van het rijkspersoneel en ami ge bijzondere fiscale maatregelen aanprees, alles bij wijze van nood maatregel van tijdelijken aard. Er wa ren politieke criticasters, die meenden dat de heer Col ij n den toestand opzet telijk een beetje te donker afschilderde om tegenstand tegen zijn fiscale en fi- nancieele plannen te breken en om het geld voor de Vlootwet beschikbaar te krijgen, maar in de politiek is nu een maal eenieder wantrouwig en daarom doen we liet. verstandigst met aan te nemen, dat de heer Colijn wel degelijk de redder des Nederlandschen guldens is en de vrij plotselinge verbetering van 's lands financiën slechts te dan ken aan Colijnsche voortvarendheid en even gelukkige als onverwachte mee vallers. Op het oogenblik immers zijn we al zoo ver, 'lat er geld over is in 's land; laad je en dat we als gelijke burgers on der elkaar 't overschot-gaan verdeeleu. Zoo'n werkje lijkt prettiger dan het is; gewoonlijk zijn de verwachtingen te hoog gespannen en valt het resultaat tegen. Er ontstaat nooit meer gekakel en twist in een kippenhok, dan wan neer men een korst brood tussclien de hoenders werpt en zelden behandelen vrienden elkaar zóó vijandig als bij de verdeeling van een erfenis, 't Is ver moedelijk daarom, dat de regeering de verdeeling van 's lands overschotje niet te, voren tot een punt van gedacli- tenwisseling onder de massa heeft wil len maken, doch ferm-weg als haar voornemen heeft aangekondigd om de toewijzing zoo eerlijk mogelijk te doen plaats hebben door een algemeene ver mindering van de rijksinkomstenbelas ting met 20 In de eerste dagen was eenieder te vreden; een gegeven paard mag men nu eenmaal niet in den bek zien en 't moet toch al een onverdragelijke nurks zijn, die bezwaren oppert tegen belas tingvermindering. Toen de eerste op welling van vreugde voorbij was ech ter, zijn verschillende categoriën van burgers aan het rekenen gegaan en stuk voor stuk tot de conclusie geko men, dat hen tekort werd gedaan. Eerstens leerde een nadere kennis making met de gedetailleerde voorstel len der regeering, dat de vermindering met 20 niet zoo „algemeen" was als de regeering had toegezegd en de wer kelijke kortingen voor de onderschei dene inkomens varieerden van 11 tot 25 c/o. Maar daar kwamen ook de amb tenaren! Met bloedend hart, zoo zei den ze, heeft de regeering ons enkele jaren geleden een deel van ons loon ontnomen om de begrootig sluitende te krijgen, welke maatregel weer. zoo spoe dig mogelijk zou worden ingetrokken (motie van Schaick) en nu gaat ge on- ze centen onder de belastingbetalers verdeeleu. En de kleine man moppert eveneens. Wat beteekent, zoo zegt deze, voor óns die 20 verlaging van de Rijksinkom stenbelasting? Slechts luttele guldens, maar honderden en duizenden voor de hoog aangeslagenen. En tóch, zoo zeg gen ze verder, toen de begrooting niet sluitend te krijgen was, heeft de regee ring toen niet een onevenredig zwaren druk op den kleinen man gelegd door invoering of verhooging van indirecte belastingen., onder voorgeven, dat de voor het economisch herstel noodzake lijke kapitaalvorming zou worden te gengegaan door eene verhooging dei- directe belastingen? Naast den ambte naar vraagt daarom ook de kleine bur- geij om van het overschot eerst de z.g. noodmaatregelen terug te nemen en de burger denkt daarbij misschien wel het meest aan de rijwielbejasting, die zeer impopulair is, omdat de fiets vol strekt geen luxe meer beteekent, maar het meest economische vervoermiddel is voor den arbeider. Het laat zich derhalve aanzien, dat het rijks-pot-verteren niet zonder de bij zulke gelegenheden gebruikelijke twist- ies en kihhëlnrriAn 7,:il afloonen. Wii jongejuffi-ouwsacl tig klein. Wanneer in de Maas-stad van ons land de partijen in het gevlei der ar beiders trachten <;e komen door voor stellen om van Int salaris der ambte naren een procenlje minder te korten, dan heet een zeer deftig blad dat sma lend „kwartjes-demonstratie". Welke qualificatie zou dat blad bedenken voor 't voorstel der Nederlandsche re geering om de rijwielbelasting met nog niet één cent per week te verminderen? j We lurven er niet naar gissen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 14 Oct. 1927. jes en kibbelarijen zal afloopen. Wij voor ons achten het wel gewenscht, dat de regeering en volksvertegenwoordi ging tevoren nog eens goed nagaan aan welke zijde de zwaarste offers gebracht zijn, toen eenige jaren terug de begroo tingen een beangstigend tekort aan wezen. Het jongste voorstel der regeering 0111 Belasting Ontvanger. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der dirtcte belastingen, invoerrechten en accijnzen F. Greidanus verplaatst van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Hontenisse naar het kan toor dier middelen te Waalwijk. Alg. Groene Kruis. Het Algemeen Greene Kruis heeft weer van een onbekenden gever f200,— ontvangen. Het Bestuur zegt hiervoor hartelijk dank. Wie volgt? Nuts-Bibliotheek. De Nuts. Bibliotheek alhier is evenals vcrige jaren weder voor het winter seizoen geopend op Zaterdagmiddag van 2—4 uur. De Dochter van Madame Angot. De reeds zoolar g besproken op voeringen van de Opera Comique in drie acten, welke zullen plaats vinden op 6 en 7 November a.s. beginnen zoo zachtjes aan tc naderen. Dezer dagen had de eerste repetitie plaats met de Symphonie, en 't deed ons waarlijk genoegen te kunnen consta- teeien dat deze eerste repetitie, ons den indruk gaf, dat de symphonie, dit belangrijk en niet minder lastig weik, niet alleen met liefde is gaan instudeeren, maar wat meer zegt, dat zij deze Opera b:ter zal begeleiden dan alle vorige. Ir dit nummer beginnen wij een beknopt overzicht van deze Opera te geven, zooals iedeieen wel zal begrij pen, is het beslist noodig dit overzicht trouw te lezen. Wij zullen elke akte afzonderlijk behandelen, en zoo eenigs- zins mogelijk telkens Zaterdagsplaatsen. De Flor es-film. Als ooit 'n film. die werkelijke toe standen weergeeft, opgang gemaakt heeft, dan is het voorzeker de Flores- film. De prachtige rolprent werd reeds 172 maal in Amsterdam, Rotterdam en Den Hiag vertoond. In Eindhoven was te toeloop zoo groot, dat honder den teleui gesteld naar huis moesten Casino in Den Bo3ch is thans eiken avor.d uitverkocht. Ieder, die dat prachtwerk ziet. is opgetogen over het zeldzaam schoone, dat z'n oog heeft aanschouwd. Wij Katholieken mogen er trots op gaan een film te bezitten, die, ofschoon ze de volle zuivere werkelijkheid schetst van een heidei.sch volk en het zwoegen en tobben der missionarissen weergeeft, zoo interessant is gehouden, dan ze van 't eerste beeld tot 't laatste alle toeschouwers als 't ware gevangen houdt. Vandaar 't opvallend groot succes, dat de Fiores-film overal te beurt valt. Laat de kans U niet ontglippen, nu ze in ons Waalwijk wordt vertoond. Zie de advertentie. Eisch R.K. Fabrieksarbeidershond ontzegd. Vrijdagmorgen diende voor 't Kan tongerecht alhier de bekende zaak van den R.K Fabrieksarbeidersbond contra de R.K. Vereeniging van Schoenfabri kanten in liquidatie. De Kantonrechter verklaarde den eisch niet voor ontvankelijk. Alle kos ten uit 't gevoerde proces voort vloeiende komen ten laste van eischer. Aanrijding. Misleid door 't verblindende licht van 'n auto,welke slor.d voor't huis van kapper G v. d. Wiel, botste de heer Fr. C. alhier gisterenavond In de Grootestraat met z'n auto tegen de handkar van v. d. V. op. Beide vehikels liepen door deze aanrijding eenige lichte beschadiging op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bekroond. Op den 11. Zondag te Oosterhou gehoudenHumoristcnwedstrijd(2edag behaalde de heer P. Brokken alhier in de afdeeiing soli den len prijs en den publieksprijs. Hij komt daardoor ook uit in den eerewedstrijd voor le en 2e prijs winnaars, welke Maandag a.s. wore gehouden. Wij wenschen hem ook dan vee voetballer, die in een der laatste voetbalwedstrijden zijn been brak. Kruisboog. A.s. Zondag ten 2 uur zal de Lar.g- straatsche Bond van Kruisboogschut tersgezelschappen een algemeene ver gadering houden voor alle bij dien Bond aangesloten gezelschappen in het Café van den heer Verhoeven te Herpt. Bazar. Naar wij vernemen, wordt er hard gewerkt voor de bazar ten bate der Christelijke School alhier, die in het laatst van November gehouden zal worden. Van alle zijden, ook van bui ten deze gemeente, komen mooie en talrijke bijdragen en geschenken bin- Reorgantsatie Posterijen, Waar van overheidswege te weinig aandacht wordt geschonken aan de belangen van handel en industrie van het platteland, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat zich met het volgende adres tot den Minister van Waterstaat ge wend Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te 's Gravenhage. In de Algemeene Beschouwingen van ons jaarverslag 1926 hebben wij uit drukking gegeven aan onze bezorgd heid over de weinige aandacht, die door overheidsorganen en hare in stellingen wordt geschonken aan de belangen van het platteland, omdat de belangen van handel en industrie van de grootere bevolkingscentra dermate de aandacht trekken, dat die van het platteland over het hoofd worden ge zien. Gemakshalve voegen wij een grenst aan 't ongeloofelijke. 10700 bezoekers in Eindhoven. 39105 In den Bosch loopt 't storm. Alle plaatsen besproken. Denkt er om ze draait slechts drie avonden te WAALWIJK, a.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag te 8 uur in de groote Zaal van den R.K. GILDENBOND (Witte Bioscoop.) Entréeffl.0.75; f 0.50f0.25. Plaatsbespreking h 10 cent bij de Fa. WED. TH. C. PULLES, Sigarenmagazijn. nen, zoodat ongetwijfeld een paar mooie dagen ons wachten. Een goede vangst. De vischvereeniging „'t Puiloog", die gisterenavond haar netten had uitgezet in 't Oude Maasje, deed van morgen een goede vangst. Onder de spartelende beestjes bevond zich een snoek met het respectabele ge wicht van 17 pond. Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten. In ons vorig nummer hebben wij medegedeeld dat bij K. B. van 12 September 1927 no. 4 (Ned. Staats courant van 7 en 8 October 1927, no. 195) de Koninklijke goedkeuring ver leend is op de Statuten van boven staande vereeniging, gevestigd te Waalwijk en aangegaan voor 29 jaren vanaf 21 April 1927. Art. 2 vermeldt over het doel en middelen De vereeniging heeft ten doel, door onderlinge samenwerking der schoenfabriekanten, elk wettig middel aan tc wenden, Jat bevorderlijk kan zijn aan hun industrie en aan de goede verstandhouding tusschen pa troon en werkman. Zij tracht dit dosl te bereiken langs wettigen weg, door gemeenschappelijke behartiging, zoo noodig, var.de verschillende belangen, die hun industrie betreffen. Hiertoe wordt gerekend het veror denen van uniforme maatregelen be treffende arbeidstijden en loonen, het voeren van onderhandelingen met werkliedenbonden, het behandelen van door zoodanige bonden of door werk- eden ter sprake gebrachte onderwer pen en gedane verzoeken, het zooveel mogelijk samenwerken met vakveree- niglngen om door gemeenschappelijke bevordering van den bloei der industrie de belangen van werkgevers en werk nemers te kunnen behartigen, het zoo veel mogelijk voorkomen van arbeids conflicten, het gezamenlijk optreden n geval van werkstaking, het doen louden van lezingen, het collectief op treden bij tentoonstellingen, het voeren van gedachtenwisseling en, zoo noodig, actie over zoodanige wetsontwerpen, welke hun industrie of het arbeids vraagstuk betreffen, het vormen van 'n weerstandsfonds en verder het gemeen schappelijk behandelen van alle zaken van soortgelijken aard. en strekking. Staatsloterij. De f 100.000 met een premie van f30.000 is heden gevallen op no. 9818. Lederdiefstallen. Aangehouden is als verdacht van diefstal van leder ten nadeele der firma de P., Ceciliastraat J. Sp.uitde uittreksel uit ons verslag, betrekking hebbende op deze aangelegenheid, aan dit schrijven toe. In onze beschouwing werd o.m. be trokken de omzetting van de post kantoren te Geertruidenberg en te Made in hulpkantoren en een verzoek om wijziging te brengen in de open- stellingsuren van het telefoonkantoor te Loonopzand. Intusschen is het aantal posttreinen voor de Langstraat met twee vermin derd en werd dezer dagen vernomen, dat het voornemen bestaat de tele fooncentra 's-Gravemoer en Nieuwkuik zonder meer op te heffen. Op 11 Februari 1926 werden inde vergadering onzer Kamer ontvangen vertegenwoordigers van het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie ter bespreking van de reorganisatie van den Postdienst, (Rapport Nolting), zulks naar aanleiding van ons tot Uwe Excellentie gericht adres van den 10 |uni 1925 betreffende dit onderwerp Wij brengen gaarne den inhoud van dit adres i" Uwe herinnering. Aan deze bespreking werd ook deel genomen door vertegenwoordigers van verschillende tot het district der Kamer behoorende Gemeenten. De bespreking heeft niet kunnen wegnemen de vrees, dat het platteland in hoofdzaak de slagen van de be zuinigingsmaatregelen zal hebben op te vangen. En inderdaad blijkt thans, dat die vrees niet ongegrond is ge weest. Voor en na worden maatregelen getroffen, die onmiddellijk indruischen tegen de belangen van handel en in dustrie van het platteland en om wel licht luttele besparingen te verkrijgen worden de belangen van het publiek ter zijde gesteld. De vermindering van het aantal posttreinen voor de Langstraat en de voorgenomen opheifing van de tele fooncentra, hierboven genoemd, treffen ons des te onaangenamer, omdat door den vertegenwoordiger van het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie tijdens de hiervoor aangeduide bespre king uitdrukkelijk is toegezegd, dat vóórdat beslissingen omtrent de in richting van den dienst op de in ons district gevestigde kantoren zouden worden genomen, overleg zou worden gepleegd o m. met onze Kamer, eene toezegging die toen met groote vol doening werd ontvangen. Wij betreuren het ernstig, dat nog steeds wordt voortgegaan met het treffen van maatregelen, waardoor de belangen van het platteland ernstig zullen worden geschaad. De omzetting van het Postkantoor Geertruidenberg bleef tot heden ge- beoordeelen. De waarde van de pro positie, dat het publiek van de om zetting niets zal bemerken, zal eerst ater kunnen blijken. Vast staat even wel, dat de personeelsbezetting kwa- itatief aanmerkelijk minder zal worden en dat de dienst aan de kantoren door inboeting van zelfstandigheid het karakter van een automaat zeer dicht zal benaderen, en de noodige acco modate van een voor handel en industrie zoo belangrijk verkeersinsti- tuut ernstig zal schaden. Op ons gemotiveerd verzoek om uitbreiding van de openstellingsuren van het telefoonkantoor te Loonopzand werd zonder meer medegedeeld, dat geen aanleiding werd gevonden af te wijken van den tijpedienst. Dit laatste trefwoord duidt er stellig op, dat de openstellingsuren worden geregeld naar een schablone en dat met ver- waarloozing van kwalitatieve verkeers- beoordeeling alleen kwantiteit maat gevend is voor deze regeling. Het spreekt vanzelf, dat ook hierbij de belangen van handel en industrie weer n het gedrang komen. De opheiing van de telefooncentra 's-Gravemoer en Nieuwkuik zal niet alleen gepaard gaan met ongerief, doch zal bovendien van de aangeslotenen een vaak niet onbelangrijke verhooging van het abonnementstarief vorderen. Het ligt voor de hand, dat als gevolg hiervan abonnementen zullen worden opgezegd en dat het verhoogde tarief iet afsluiten van nieuwe contracten ernstig zal in den weg staan. In plaats van het in menig opzicht geïsoleerde platteland tegemoet te komen meteen modern verkeersmiddel bij uitstek als telefoon en telegraaf, zal het gebruik daarvan niet onbelangrijk worden be moeilijkt. Niet alleen zullen de tele foonabonnementen in de meeste ge vallen belangrijk hooger worden, doch zullen ook de telegramkosten niet ongewijzigd blijven. Ook hier zal dus weer het platteland de slagen hebben op te vangen. Met verwijzing naar onze beschou wingen in ons jaarverslag verzoeken wij Uwe Excellentie dringend paaien perk te stellen aan deze achterstelling van het platteland en maatregelen te treffen, dat wordt voorkomen, dat de postkantoren Geertruidenberg en Made worden omgezet in hulpkantoren en de telefooncentra 's Gravemoer en Nieuwkuik worden opgeheven, terwijl wij bevordering van de nadere over weging van ons verzoek tot uitbreiding v*n de openstellingsuren van het telefoonkantoor te Loonopzand zeer op prijs zullen stellen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, w.g. A. SMITS, L. V. w. g. VAN LIEMPT, Secretaris De Opera-Comique, welke In Brussel en Parijs volle zalen trekt wordt 6 en 7 November in Waalwijk gegeven. Sevenhoekstraat te Tilburg. Als ver dacht van heling is voorts nog aan gehouden L. Kwonende Jacob van Oudenhovenstraat aldaar. In verband met de lederdiefstallen ten nadeele van de firma de P. in de Ceciliastraat zijn nog verschillende personen verhoord. Uit het nader onderzoek blijkt, dat de diefstallen zich uitstrekken over een vrij lang tijdperk en een tamelijk grooten omvang hebben aangenomen. lukkig achterwege. Tegen de omzetting van het kantoor Made is van de zijde van het Gemeentebestuur aanvankelijk geen bezwaar gemaakt door de ver zekering van de zijde der postadmi nistratie, dat het publiek van de om zetting niets zou bemerken. Wij ver- keeren hierbij in de onaangename positie, dat wij niet concreet kunnen aantoonen, dat deze voorstelling niet juist zou zijn, omdat wij de draag wijdte van den internen administratie ven maatregel vooraf niet kunnen De Fransche Schoen- en Lederweek te Parijs. Aan een brief in „de Schoen" van de hand van den heer W. Donker Pzn. ontleenen wij 't volgende: La Semaine du Cuir de France die van 8 tot 15 October in Parijs ge houden wordt en in 1924 slechts een twee honderd deelnemers gelegenheid tot exploiteeren bood, is in die enkele jaren die sedert verloopen zijn uitge groeid tot welhaast de grootste Schoen en Ledermarkt van Europa. Eenige honderdtallen schoenfabrikanten en leerlooiers en handelaren in fijne over- ledersoorten er zijn over de 700 exposanten hebben wel het fijnste en het mooiste van wat er op ons vakgebied te brengen is, saam ge bracht en geven te samen een juist beeld van wat er op dit oogenblik in onze branche wordt geboden en ge vraagd. Wandelend door de lange gangen, spiedend naar rechts en links om eerst even een globaal overzicht te krijgen over het geheel, telkens opgehouden door den een of anderen Nederlandschen fabrikant of koopman of winkelier, die, zijn tijd begrijpende, zijn kennis tracht te vermeerderen door eens te kijken wat richting het op vakgebied uitgaat, wordt het mij wel duidelijk hoe noodig het is voor iederen fabrikant of schoenwinkelier van eenige beteekenis om dergelijke toonaangevende wereldmarkten gere geld te bezoeken. Wat modisten en kleermakers al reeds voor jaren deden en door enkele fabrikanten en win keliers den laatsten tijd wordt nage volgd zal door velen moeten worden gedaan, want erger^dan in het hoeden en kleedingvak speelt de mode over de schoenen de baas. Hij die weten wil wat het komende seizoen brengen zal moet niet meer thuis blijven zitten, zal zich terdege op de hoogte moeten stellen van de beweging die in Parijs haar oorsprong heeft. Niet alleen, dat hier de nieuwste modellen en snitten in tallooze kleur combinaties naar voren worden ge bracht en een bijna niet te beschrijven variatie van overledersoorten, maar hier wordt ook duidelijk aangetoond welke soorten zullen overheerschen, De Dochtei van Madame Angot

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9