Toegewijd een Hendel, Industrie en Cemeentebelengeri f i i feuilleton VRN ÉÉN STRIK. irrEDtvr^ m F 50e JAARGANQ UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-AdresECHO. Telefoon No. 38. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. GEMEENTERAAD. N1EUWKU1JK. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden Dinsdag 8 Nov. i.l. des namiddags 6l/a Afwezig de heer M. van de Ven. 1. Ingekomen stukken. Goedkeuring Ged. Staten betreffende den verkoop van iepeboornen langs de Spoorlijn. De opbrengst hiervan was f 816,—. Verzoek om f 40 subsidie van het Vrijwillig Landstormcorps aid. Nieuw- k u ij k Voorzitter zegt dat een en ander met B. en W. is beproken doch deze meenen hieromtrent geen voorstel te doen daar de vereeniging toch reeds gesubsidieerd wordt door 't Rijk. De heer Wilgers meent dat hier aan de burgerwacht reeds subsidie wordt gegeven daar dit een rijksinstel ling is, hij zou hierop afwijzend be schikken. Aidus besloten. Voorzitter Zooals op de vorige ver gadering was besloten om verslag te doen uitbrengen aangaande de wer king van het Musschengllde, is dit verslag nu ingekomen en ontleenen we hieraan 't volgende Er werden in *t afgeloopen jaar 1372 musschen, 82 kraaien en 1U eksters ingeleverd waarvoor f 42.36 werd uitgekeerd De ontvangsten der vereeniging bedroegen f 67.35. Uitgaven f 51 36. Zoodat op 1 Jan. 1927 in kas was f 15 99. Door de aangesloten gemeenten Drunen. Elshout. Vlijmen en Haarsteeg werd besloten wederom subsidie te verleenen. Voorzitter. Ofschoon het dooden dezer schadelijke dieren wel nuttig is. blijf ik echter mijne meening hand haven, dat het gevaarlijk is ieder een een geweer hiervoor te laten ge bruiken. IT Van den Besselaar. Dan moet U geen schietvergunningen geven. Voorzitter. Daar zal ik ook gebruik van maken. Verzoek van de Voetbalvereniging S. D. O. om een stuk gemeentegrond tot inrichting voor een voetbalterrein. Voorzitter erkent dat de vereeniging noodzakelijk een terrein noodig heeft, doch er is er geen beschikbaar. Wel is er hieromtrent overleg gepleegd met Loef. die een stuk land van de gemeente in huur heeft, doch hier over werd nog geen bericht ontvangen. De heer van den Besselaar heeft Loef gesproken. Deze Is wel bereid de helft van dit stuk land af te staan mits hij de andere helft ook gratis krijgt. Na een kleine discussie hierover besluit men tot aanhouding hiervan. Verzoek der bewoners van het z.g. Hof betreffende de reeds gevraagde straatverlichting. Voorzitter zegt hierover met de r. N E M een onderhoud te hebben gehad om 3 lichtpunten te plaatsen. De toestemming hiervoor is verkregen maar de gemeente moet de kosten dragen alsook die der leiding, waar van de kosten f 117,bedragen. De heer A Mostermans zou willen probeeren om het dan aan andere lui te doen aanbesteden. Voorzitter. Wien bedoelt U? De heer A. Mostermans. Verhoe ven b.v. Voorzitter. Daems is aangesteld van de P.N.E.M. en kent dan ook zeker de werkzaamheden. Bovendien ziet hij er geen voordeel in dat Verhoeven dit doet, laat staan of hij er ook be kwaam voor is. Wilgers. Er zijn nog wel andere lui behalve Verhoeven die er wel bekwaam voor zijn en het misschien ook wel graag en veel minder maken. De Gouw, We zouden het eerst aan Verhoeven kunnen vragen of hij het kan en wil maken. A. Mostermans Zeker maar hij moet dan ook maken dat het goed is. Voorzitter. Alhoewel mijne meening was dat de uitbreiding van het net sinds de overgave aan de P.N.E.M. niet voor de gemeente-rekening was, is dit toch zoo. Het contract zegt dat de kosten voor de gemeente zijn. Mij dunkt dat het beste was dat we bij Daems trachten het zoo goedkoop mogelijk gedaan te krijgen. De heer Wilgers is voor aanbeste ding. Staat Daems dan met een der inschrijvers gelijk, dan Daems geven. Het voorstel Wilgers wordt met algemeens stemmen goedgekeurd. De heer van Son zou nu met de aanbesteding niet lang wachten. Verzoek om ook een lichipunt te plaatsen in den weg achter Dorenmans. B en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Wilgers. Als ze nu met een paal te hejpen waren. De Voorzitter stelt voor, wanneer het mogelijk is hieraan gevolg te ge ven het in dien geest goed te keuren. Wordt goedgekeurd. Verzoek Federatie Wit—Gele kruis om subsidie, f 10 verleend. Voorzitter. Het is U bekend dat onze ambtenaar ter Secretarie de heer Th. Mostermans thans als zoodanig is benoemd te Hilvarenbeek. De heer Mostermans vraagt naar aanleiding hiervan den Raad eervol ontslag als ambtenaar alhier. B. en W. getuigen de volste tevre denheid over de werkzaamheden die hij heeft verricht en stellen voor om hem. daar zijn loon hier gedurende al die jaren zeer min was, een gratifica tie te geven van f 50. Wilgers. Genoot hij hier al geen salaris Voorzitter. Neen, alleen f 100 schrijf loon. Wilgers. Volgens mij zou ik die gratificatie niet geven, temeer daar het met de finantiën der gemeente toch niet te rooskleurig is gesteld. Voorzitter. U moet niet uit het oog verliezen dat Mostermans niettegen staande zijne vele werkzaamheden een klein loon genoot en de gemeente met hem niets anders dan zeer voordeeltg is uit geweest. Doch maakt U er een voorstel van? Wilgers. Ja. Van den Besselaar. Die ambtenaar die nu hier is welk salaris heeft die? Voorzitter. We hebben het nu over Mostermans. Het voorstel Wilgers in stemming gebracht wordt verworpen met 5 tegen 1. Tegen de heer Wilgers. Machtiging landverhuring van wij len J. van Loon B. en W. stellen voor dit perceel wegens overlijden van den heer J. v. Loon, alsmede het perceel van Kleijn wegens vertrek publiek te doen ver huren. Wordt goedgekeurd. Aanbieding rekening 1926 en be grooting 1928 van het burgerlijk arm bestuur. De rekening in orde bevonden sluit in ontvangsten f 1319.37»/*, in uitgaaf 1117,411/,. Batig slot van f 201 86. De begrooing in orde bevonden sluit in ontvangst en uitgave op 1 1995,96. Deze werd echter aangehouden. Schrijven van Ged. Staten waarin cr bij 'i gemeentebestuur wordt aan gedrongen om toe te zien, dat geen bestedelingen worden ondergebracht bij gezinnen waar eenige ziekte heerscht Daarom achten Ged. Staten 't gewenscht dat alle leden van 't gezin eerst geneeskundig worden onderzocht. Vootzitter. In verband met de groote kosten die hieruit voortvloeien en we hier in het liefdegesticht een goede gelegenheid hebben voor onderbren ging dezer bestedelingen, stellen wij U voor hierop niet in te gaan. Aan genomen. Voorstel van B. en W. tot vaststel- ling eener nieuwe instructie voorden gemeente—ontvanger. Goedgekeurd. Vóorstel van B en W. tot aanvul ling van het reglement van het Burg. Armbestuur. Vastgesteld. Benoeming van een derden ambte naar voor den Burg. Stand in de vacature P. Mostermans, met aanbe veling van B. en W. jeu 3rd >r NUMMER 89. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1927. WaalwPsclic en Langstraatsehe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden f L2Ö. Franco per poet door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlfin 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regeL Ad verten tlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN Vrij bewerkt naar den roman van Louise B. B. 17) OXKTAJVUt Men is zoo licht geneigd te zeggen: „STER-TABAK is een naam- artikel en kan gemakkelijk ver kocht worden". Doch weet gij wel, waaraan STER-TABAK haren goeden naam dankt? Aan het feit, dat elk pijpje STER TABAK even heerlijk smaakt als het vorige en dat elk pakje dezelfde geurige, rijpe, lichte pijp tabak bevat als het opgerookte. De naam N1EME1JER op tabak is als de keur op het goud: WAARBORG van KWALITEIT jN.V. Theodorus Niemeijer Groningen en Rotterdam •i 1» Ik begrijp je hoe langer hoe minder. Weet je wat het eenige is, dat je het aan mij vertelt. 1 Er kwam een angstige trek in Huabert s oogen: Neen, Wolf, vraag dat niet'. Wolfgang keek verbaasd. Maar Huib, niet aan mij? Neen, nog minder dan aan iemaml an ders. Daarmartel me nu maar niet langer! Hij geleek op dit oogenblik op Wolfgang, met dien strakken blik in de oogen. die zijn stijfhoofdigheid verried, en den gezwollen ader midden op zyn voorhotffd. De oudste broeder begon te begrijpen, dat hier m?er achter school dan alleen een misverstand. Hij sloeg zijn arm om Huib's schouder met iets van de bezorgdheid van een vader voor zijn bedreigd kind, en zei met diepe, trillen de stemHoor eens vent, je bent niet op den goeden weg, geloof ik °n het zou je goed doen je hart eens uit te storten. Och Wolf, waarom maak je het mij zoo moeilijk. Geloof me, dit is geheel een zaak tusschen oom en mij, die wij samen alleen kunnen uitvechten. Tot mijn leedwezen moet ik bekennen, dat ik op het oogenblik de zwakste ben, want ik sta weerloos en hij heeft sterke wapens tegen mij. Er klonk groote bitterheid in zijn stem. Foei. Huib, zoo gesloten te zijnJe moest me meer vertrouwen. Zie, we spreken nooit over het verleden, omdat het zoo pijn lijk is, maar ik wil die onaangename herin nering nu ophalen, alleen om jP te doen in zien. hoe verkeerd je doet mij buiten je leed te houden. Toen je. nul ruim vier jaar gele den. met je schip binnenvallende, bij mij kwaamt logeeren te Batavia, vond je mij in een van mijn ergste perioden. Ik dronk en speelde weken lang. Je merkte, hoe ik in handen gevallen was van een woekeraar. .Te hebt toen niet geaarzeld, hoewel we ge heel van elkaar vervreemd waren, alleen ter wille van oude lieflijke herinneringen uit een gemeenschappelijke jeugd, mij, bui ten mijn willen en weten, te redden. En ie bewees me grooter dienst dan je eerst, ver moedde. Want als het was uitgelekt, hoe veel en waarom ik zooveel schulden had, zou mijn carrière op het spel gestaan heb ben. Maar jij hebt je twee jaar zeer moeten bekrimpen, omdat je al je rente verpandde voor mijn eer! Och, Wolf Nog vaster knelde Wolfgang zijn arm om Huibert's schouder. Luister nog even, broertje. Dat was het offer, dat jij me bracht, nu het mijne aan jout Herinner jij je dien ochtend van je vertrek naar Atjeli? Vertoornd op mij. was je zonder afscheid aan boord gegaan. Een kwartier vóór de af reis kwam ik woedend je hut binnenstor men. want ik had eerst dien morgen ge hoord. dat je, door bemiddeling van den advocaat Kraaijenhof, al mijn schuldbeken tenissen in handen had gekregen, Welnu, toen je weg ging, toen eerst, bij dat afscheid, gevoelde ik, hoeveel ik van je hield, dat we niet alleen broeders waren, omdat we één vader gehad hebben, maar dat we ook door een oprecht warm broederlijk gevoel aan el kaar verbonden waren. En daarom verne derde ik my voor jou. Ik, je halfbroer, (lie geen fortuin bezit, niets (lan mijn traete- ment, nam van jou. den rijke, een verplich ting aan, die ik levenslang niet zou kunnen afdoen. Ik, die zoo ongenaakbaar trotsch. werd de schuldenaar van mijn vijftien jaar ouderen broeder... voor altijd. Want, Huib, hoewel ik er nooit over sprak, weet ik, be grijp ik. dat je die schuldbekentenissen al lang verscheurd hebt. Wolf. niet voor dat ik zeker was van je genegenheid. Om het even4 je stapelt gloeiende kolen on mijn hoofd. Moet dat altijd zoo blijven tusschen ons? Moet jy altijd geven, ik om vangen? Is dat billijk. Huib? Je weet, hoe trotsch ik hen; welnu, hoor me dan smee- ken: toe, laat me bij oom dit verschil voor je uit den weg ruimen. Doe het alleen om me iets te laten delgen van mijn schuld aan jon. Vertel me nu alles. Begrijp je, Wolfgang, hoe ernstig en en... hoe uitsluitend het een zaak is tus schen oom en mij. als ik na alles wat je tot mij gezegd hebt. toch nog weigeren moet te spreken? Geloof me, Wolf, ik mag niets zeg gen Gedempt, maar beslist en ernstig, had HuÜb gesproken. Wolfgang liet hem los. tot in het diepst van zijn ziel teleutrgesteld en "■egriefd. Het speet hem nu gesproken te hebben, en hij hulde zich in zyn oude stroef heid. Bits riep hijDan kan ik er verder niets aan doen. Ik dacht niet, dat je Sofio zoo klakkeloos kondt opgeven. Een diep»1 blos verfde Huibert's gezicht, hij hief het hoofd op. zijn oogen schitterden. Sof ie opgeven? Waar) denk je aan! En... oom wil haar toch niet aan je geven. Dat is zijn zaak, i zei nu Huib, en er kwam een schijn van een lachje om zijn lippen, maar Sofie blijft niet altijd van hem afhankelijk. Ik heb gevraagd haar nog even te mogen spreken na die... conferentie met oom. Natuurlijk mocht ik ook haar niet zeggen, waarom oom weigerde. Ik vroeg haar alleen, of ze mij vertrouwde, of ze ver zekerd was van mijn ernstigen wil om haar als mijn vrouw zoo gelukkig te maken als van mij ontving. O, Wolf, dat lieve, kinder lijke. edele vertroulwen in mij... het maakt, dat ik alles, alles moedig dragen kan. We hebben beiden de zaak flink onder de oogen gezien en we willen heiden liever wachten, jaren lang zelfs, dan van elkaar afstand doen. Ik ben reeds geheel onafhankelijk van iedereen, zy kan vóór haar meerderjarig heid niet zonder toestemming barer ouders trouwen en daarna nog maar alleen met een acte van eerbied. Daartoe zal ze over gaan, als oom in dien tusschentyd niet ver andert. Ik heb echter hoop, dat tante hem langzamerhand wel zachter zal stemmen die is op onze hand, zij heeft twee jaar den tijd voor Sofie een en twintig is. En tot zoo lang? Huib had zich opgewonden onder hot praten. Nu kwam by Wolfgang's vraag do- zelfde stille, treurige berusting weer over hem, die den oudste reeds zoo getroffen had, en neerslachtig klonk zijn antwoord: Tot zoo lang... blijft ze hij haar ouders natuurlijk en ik— Vanochtend kwam Wer den me opzoeken. Hij wist van de huiselijke oneenigheid en was heel sympathiek in zijn belangstelling voor mij. Hij kwam me ver klappen. dat binnenkort een eskader ge vormd zal worden voor de Middellandselie Zee. Dat wist hij van zijn oom, den minis ter Hij raadde me aan bijtijds werk tema ken om er hij geplaatst te worden. Ik zal zijn raad opvolgen, want hoe meer en hoe langer ik buitengaats blijf gedurende dezen tijd, hoe liever het me zal zijn- Een, uur later zaten de beide broeders aan hun souper Wolfgang bleef in één verba zing over zijn jongeren broeder. Onberispe lijk. nauwgezet kweet deze zich van zyn taak als gastheer, welke taak hij absoluut verlangd had, om Wolfgang's terugkeer te vieren. Na eerst Wolfgang met de meeste zorg geraadpleegd te hebben, besprak hij met den kellner het menu. Hij deed (lit met een ijver, als ware werkelijk het stillen van zijn door lang wachten geprikkelden eetlust de eenige zorg, die hem op dit oogenblik kwel de. Met veel tact wist hij Wolfgang, die te j veel vervuld was van Huibert's ongeluk, om lust tot spreken te gevoelen, vragen te doen over zijn huitenlandsche reis, waarop hy uitvoerige antwoorden verlangde oin den - oudste zoodoende aan het spreken te krij gen. Er waren eenige kennissen van den jongste aan een ander tafeltje en aan het dessert stond Huib op. om hen even kame raadschappelijk aan te spreken. Dat alles met een rustige zelfbelieersching. die voor ieder ander dan Wolfgang natuurlijk zou geschenen hebben. Onder het praten met de andere heeren zag Wolfgang hem eenige malen lachen. Maar geen enkele maal met dien lach, die zyn lip opwipte en zijn ge heele gebit ontblootte en het opgewekte jonge gezicht nog jonger deed schijnen. Het was slechts een zachte, beminnelijke glim lach. die niet eens vermocht de lippen van elkaar te scheiden, en iets ouwelijks gat aan die trekken, uit welke voor Wolfgang zoo duidelijk een vreemde berusting sprak. Juist dat onnatuurlijk bezadigde in zyn jongen, vroolyken broeder, was voor Wolf gang zoo iets hatelijks, <lat hij schier ging verlangen een uitbarsting van hartstochte lijke smart te zien, zooals by die van hem had bijgewoond, nu vier jaar geleden. Deze bezadigdheid geleek hem zoo wanhopig troosteloos, dat hij het niet langer wilde aanzien. Ily vatte het besluit den jongen man e helpen, ondanks zijn uitdrukkelijk verlangen. Wilde Huib hom niets openharen van de aanleiding tot zyn verdriet, welnu, Wolfgang nam zich plechtig voor, zyn oom van Maldeghem te gaan spreken. Dit geleek hem zoo eenvoudig. Wpnt wat zou hij voor het geluk van zfln jongen broe der niet willen ondernemen Den volgenden ochtend bleef Wolfgang in den waan. dat alleen de spanning, waarin hy verkeerde over Huibert's lot, hem ni"t kloppend hart twee maal het huis in liet Bezuidenliout deed voorhij loopen, eer hy zich kon vermannen en aanschellen. Hij werd in het salon gelaten, nadat hy den knecht uitdrukkelijk verzocht had hem alleen l»ij den heer des huizes aan te dienen. De ramen van het salon zagen int. op den tuin en verraderlijker begon Wolfgangs hart te kloppen, trilden zijn neusvleugels, toen hij beneden zich twee meisjes op liet smalle tuinpad zag gaan. Ze liepen zoo langzaam, dat hun witte kleedjes als zwe vend schuurden langs de grashanden, met madeliefjes bezaaid. De kleinste, Sofie. liet. haar hoofd met een houding, die droefheid uitdrukte, tegen den schouder der slankste. Hilde. rusten. Hilde had den arm geslagen om de leest der jongste en er was iets liefs beschermends in die houding. Wolfgang haalde diep adem. de ader op zyn voorhoofd zwol. Moest hij zóó Hilde terugzien, troostend het leed barer liefste zufeter, terwijl hy zelf bezig was datzelfde leed weg te nemen van zijn broeders hoofd (Wordt vervolgd}.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1