DE ECHO VAN HET ZUIDEN. RECHTZAKEN. AKKER9* KANTONGERECHT. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Voor de Borst No. SO. Zaterdag 12 Nov. 1927. 50stc Jrg. I)E TOESTAND VAN MINISTER WASZINK. Een verlof van drie maanden. Minister Kan neemt onderwijs waar. Nader kan nog worden medegedeeld, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. M. A. M. Was zink, wiens gezondheidstoestand reeds geruimen tijd minder goed was, op geneeskundig voorschrift een verlof van drie maanden zal moeten nemen. Hel in te stellen interimaat zal wor den waargenomen door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Wijziging Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Een ontwerp van wet tot wijziging van de Invaliditeitswet (o.a. verhoo ging van de loongrens) en een wets ontwerp tot wijziging van de Ouder domswet zijn om advies aan den Hoo- gen Raad van Arbeid toegezonden. Het comité voor arbitrage en veilig heid. Het ligt in de bedoeling, oud-minis ter mr. V. H. Rutgers aan te wijzen als vertegenwoordiger van de Nederland- sche regeering in het comité voor ar bitrage en veiligheid, dat overeenkom stig de resolutie van de 8ste Volken bondsvergadering zal worden ingesteld door de commissie ter voorbereiding van de ontwapeningsconferentie. De Conventie van Genève. De conventie voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden der beper kingen is door 12 staten geteekend. Behalve de 15 stalen die reeds hadden verklaard bereid te zijn toe te treden, teekenen nog Nederland, Japan en Roemenië. Het „Huisgezin" is over die conventie niet erg te spreken en schrijft o.m.: Met zijn bekende goedzakkigheid heelt Nederland gisteren de Geneef- sche conventie betreffende de in- en uitvoerverboden geteekend. Het resultaat: de andere landen hou den de in- en uitvoerverboden, die ze reeds hadden, voorloopig in stand; wij die er geen hebben, kunnen er ook geen invoeren. 't Gaat er mee als met de anti-pro- tectieeonferentie in het voorjaar. Gejubeld hebben wij over het vrij handelsbeginsel, dat te Genève de over winning had behaald: ons beginsel. Voor ons fatsoen kunnen we thans geen enkelen maatregel tot bescher ming onzer nijverheid meer nemen; maar andere landen, van iets ruimer fatsoen, denken er niet aan hun tarie ven te verlagen, verhoogen ze zelfs, den geest van Genève ten spijt. Geen nieuwe in- en uitvoerverboden, heeft Genève nu weer afgekondigd. En al de landen-vol-protectie hebben geknikt; geen nieuwe in- en uitvoer verboden; wij houden onze bestaande, zoo Roemenië, zoo Frankrijk, zoo Duitschland en de rest. Men moge in alle talen den lof van Colijn als conferentie-leider zingen, wij krijgen voor al onze inschikkelijkheid niets dan een wissel op de toekomst, waarvan de honoreering van onze erg ste concurrenten afhangt. De Coalitie. In de gisteren gehouden zitting dei- Tweede Kamer kwam dr. de Visser (C.H.) er tegen op, als zou de C. H. Kamerfractie meegesleept worden in een anti-coalitie-strooming. I)e Chr.-Historische Kamerfractie heeft, aldus dr. de Visser, zich daarin nimmer bewogen. Nog bij het voorstel inzake bet gezantschap bij den Paus beeft de heer Snoeck Henkemans, al dus spr., gezegd, dat de bestaande sa menwerking de meest gewensclite was Daarop deed dr. de Visser de volgen de verklaring: Wanneer na aftreding van dit Ka binet een nieuwe formateur wordt opgeroepen, zal de C.-H. Unie zich niet onttrekken aan de verantwoor delijkheid. Meer zal spreker over deze kwestie niet zeggen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Voor spr. is het voor het oogenblik genoeg, dat een ge zindheid wordt aangekweekt, zooals die in het verleden goede resultaten heeft afgeworpen. National Sobriëtas Congres 1928. Gelijk reeds in de Bladen gemeld werd, heeft Sobriëtas het plan in 1928 wederom een Nationaal Congres te houden; het vierde van dien aard. 't laatste Nationaal Congres vond plaats te 's-Hertogenbosch 1920. Wij kunnen thans melden, dat dit congres waarschijnlijk te Nijmegen zal plaats vinden in de week terwijl als voorloopige data zijn vastgestelc Dinsdag en Woensdag 12 en 13 Juni voorafgaande aan het Feest van het H. Hart. De opening vindt dan plaats Maandagavond en de sluiting 'sWoens- dagsmiddags. Het bestuur van Sobriëtas stelt zich voor als hoofdgedachte voor't Congres de offergedachte in de Katholieke Drankbestrijding, uit te werken in drie vergaderingen, n,l. het offer in de Katholieke Drankbestrijding als soci aal belang, in zijn godsdienstige be- teekenis, dus voor het geestelijk leven en als factor van beteekenis in de op voeding. Het Doorl, Episc. van Nederland gaf bereids zijn toestemming voor het hou den van dit Congres. Het behoeft niet gezegd, dat deze mededeelingen slechts een zeer voor loopig karakter dragen en nog voor veel wijzigingen vatbaar zijn. Het zal den len Januari 1928 25 jaar geleden zijn dat HGroot Neder land" werd opgericht door Louis Couperus, Cyriel Buysse en W.G.van Nouhuys, die van meening waren.dat een nieuw tijdschrift voor letteren en kunst in ons land alle redenen van be staan had en zelfs zeer noodig was. De tijd heeft hen vervolgens in het verloop van 25 jaren gelijk gegeven. Er was plaats voor een tijdschrift van deze soort, zoowel in de publieke aandacht, als ter opneming van hetgeen er leesbaars in Nederland geschreven wordt. Wat bijzonder dit laatste betreft, kon het tijdschrift zelfs tweemaal zoo groot zijn. Het dunkt der redactie en uitgevers, dat in dit alles gereede aanleiding bestaat, om het 25 Jarig bestaan van „Groot Nederland" te gedenken door een daad, die in de lijn der werkzaam heid van het tijdschrift ligt en de her innering verlevendigt aan hem, die op deze plaats zelve zoovele zijner beste vertellingen heeft gepubliceerd, Louis Couperus. Zij loven daarom een prijs van 1500.— uit voor de beste novelle of schets, geschreven door een auteur beneden de 35 jaren. De novelle mag niet grooter zijn dan 1 '/2 vel druks var. het tijdschrift, duidelijk geschreven en nog liever getypt. Als jury leden hebben zich beschik baar gesteldMevr.Ina Boudier Bakker en de heeren D. Th.Jaarsma enJohan de Meester. Inzendingen worden voor den len Januari as. ingewacht bij de uitgevers Van Holkema Warendorf's Uitg.-Mij: te A m s t e r d a m, die op verzoek de nadere voorwaarden toe zenden. Sliep ile voerman Een auto aangereden. 1». S., landbouwer te Heusden, reed niet paard on zwaar geladen kar op IS Juli op den weg, welke naar Keizersveer voert en hield links. In de richting Keizersveer na derde Mr. Hartog uit Bergenopzoom met zijn auto. Verdachte week niet uit, althans hij begon pas uit te wijken toen de auto te nabij was om te ontkomen. Gevolg was dat verdacht" den auto aanreed, die terdege ge havend werd. De schade bedraagt ongeveer 150.—. De kantonrechter te Heusden had ver dachte wegens overtreding der Motor- en Itijwielwet slechts veroordeeld tot een boete van 20. Verdachte kwam van zijn vonnis in lioo- ger beroep. Hoe komt ge er bij. in* hooger beroep te gaan? vroeg de president. Ge hebt u van niets wat aangetrokken. Uw zware kar leed er niet onder en je rijdt maar door zonder je om iets te bekommeren of schadevergoe ding te geven voor wat door je eigen schuld vernield werd. Heb je zitten slapen? Ver dachte antwoordde ontkennend en beweerde geen schuld te hebben. Getuige, Mr. Hartog, Bergenopzoom, was van oordeel, dat verdachte in liooger beroep is gegaan omdat hij door de verzekering is aangesproken om schadevergoeding. Getuige A. Boons, wachtmeester der ma rechaussee, brigade Heusden, was op den weg en zag ook dat verdachte niet behoor lijk uitweek. Een der rechters merkte op dat liet nu toch wel eindelijk tot iedereen moet door gedrongen zijn, dat een bestuurder van welk voei'tuig ook steeds rechts moet houden. Een getuige a\ décharge bracht geen ander licht in de zaak. 't Had er veel van dat verdachte zat te slapen toen liy niet paard en kar op weg was. Het O. AI. merkte op dat liet paard blijk baar slimmer was dan zijn bestuurder en verdachte wel dankbaar mocht zijn dat de kantonrechter een zoo genadig vonnis heeft uitgesproken. De eisch luidde bevestiging van het von nis. Als verdediger trad op Mr. van Leeuwen, Den Bosch. Uitspraak 24 Nov. a.s. Zijn mond voorbij gepraat. In liooger beroep van een vonnis van den Kantonrechter te Heusden stond terecht II. V. uit Almkerk. Wegens overtreding der Motor- en Rijwiel wet o]> 29 Maart, was verdachte veroordeeld tot 50 boete, terwijl het O. M. 10. ho"te had geëisclit. Verdachte was in hooger be roep gegaan omdat hij de boete veel te hoog vond. Maat je hebt het er ook naar gemaakt, door wat er bij kwam, nietwaar? vroeg de president. Verdachte had beleedigingen geuit aan het adres van Mr. van Ommeren, Kanton rechter te Heusden en lid van Prov. Staten van Noord-Brabant. „Ik heb niets bijzonders gezegd", be weerde verdachte. De duorijder echter had gezegd: „.Tammer, dat je geen stemgerech tigde beul want dan zou je worden vrijge sproken". Getuigen marechaussee G. Lokkerte en J. Blokland van de brigade te Wouklrichem, verklaarden dat verdachte het was, die woorden van gelijke strekking had gebezigd. „Ik snap dien zin niet aldus verdachte. „Maar wij welzeide het O. M. Verdachte kwam er nog eens op terug. Als men zegt: ,,'t Is jammer, dat je niet stemgerechtigd bent. anders kon je eens met Mr. van Ommeren gaan praten", dan zit daar niets in, hield verdachte aan. De president wees er op. dat voor derge lijke het volkomen juist is, dat de kantonrechter vonnis wees gelijk hij gedaan heeft. liet O. AI. oisehte bevestiging 50 boete. Uitspraak 24 November a.s. Uitspraken. E. W. chauffeur te Princenhage, overt r. Motor- en Itijwielwet. (aanrijden van een Cltobusi vonnis van den Kantonrechter te Waalwijk bevestigd. .T. R., Den Bosch, overtreding Aiotor- en Itijwielwet onder Waalwijk, vonnis van den kantonrechter te Waalwijk bevestigd. Natuurlijk ls het het beste dadelijk Akkers Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatjsche verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijnen hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- khmmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevor derd is. ook dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker s Abdijsiroop ©ogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met Per koker: 11.50, f2.75,14.50 tuchtschool J. L. te Vlijmen en A. R. E. It. te Waalwijk, overtr. pol. verord. ieder 3 of 2 dagen AI. v. V. te Vlijmen, overtr. alsv. 2.of 2 dagen S. It. enJ. D. beiden te Kaatsheuvel» overtr. veldpol. ieder 5.of 3 dagen A. G. te Kaats heuvel, dronkenschap, 3 dagen hechtenis H. C. te alsv., overtr. alsv. 15.of 10 da gen A. v. Z. te Waalwijk en A. G. te Kaatsheuvel, overtr. alsv., ieder 10.of uitlatingen geen aanleiding bestaat -en dagen A. W. AI. v. H. te Drunen, over treding max, snelheid, 0.50 of 1 dag 1'. v. W. te Kaatsheuvel, overtr. drankwet, 50.of 1 maand J. J. v. E. te Waal wijk, AI. A. K. te Waspik en A. P. C. te Ap- peltern. overtr. spoorwegreglt., ieder 1. of 1 dag J. A. K.) te Drunen, overtreding motor, en rijwielwet 5.of 3 dagen 1*. A. B. te Nieuwkuik, overtr. alsv., 10. of 5 dagen II. J. AI. de B. te Vlijmen, overtr. motor en rijwielreglt. 3.of 2 da gen I'. A. B. te Nieuwkulik, overtr. prov. pol. regit, 5.of 3 (lagen O. de R. te Sprang, J. B. de B. te Raamsdonkj en E. AI. K. te Drongelen, overtr. algem. veiligheids wet, ieder 5.of 3 dagen A. G. te Kaatsheuvel, straatschenderij, 15.of 10 dagen. WAALWIJK. Uitspraken van 10 November 1927. P. v. G. te Waalwijk, overtreding Aiotor en rijwielwet f 3.of 1 week tuchtschool W. v. B. te Vlijmen, overtr. nisvoor f 5.of 1 week tuchtschool; J. II. v. AlTTe Waal wijk. dier noodeloos pijn veroorzaken, 5. of 1 week tuchtschoolL. v. B. te Haar steeg en C. T. v. d. V. te Ni^pwkuik, overtr. prov. pol. regit., ieder 5.hoete of 1 week tuchtschoolL. AI. v. E. te Drunen, straat schenderij, teruggave aan ouders zonder toe passing van straf—A. J. K. te alsv., stroo- perjj, 10.of twéé weken tuchtschool AI. J. B. te Waalwijk, overtr. alsv. 5.of 1 week tuchtschoolJ. K. te Kaatsheuvel, overtr. algem. veiligheidswet ƒ3.of 1 week i .DUSSEN. De Enad (lezer geineonlë vorgadenk Donderdag 10 November j.l. ten ge- nieentehuize, onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Snijders. Bij de opening door den Voorzitter zijn alle leden aanwezig. Dé notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: CORRESPONDENTIE. Jo, Jansje en Jan F., Waalwijk. Ik kreeg jou brief te laat Jo, om neefje Jan nog tijdig te kunnen felici- teeren. Maar al kom ik wat later, 't is even hartelijk gemeend. Jan, hartelijk gefeliciteerd; ik hoop dat je een flin ke jongen zult worden en later een van mijne trouwste lezers. Krijg ik ook eens een brief van Jansje? 'Later meer. Dag jongens. Jo W.» Hoogeinde 90. Jij was ditmaal ook een van de nieuwe neefjes die er terstond maar met een prijsje lusschen uittrok. Je hebt het hoek toch zeker afgehaald Jo? Ik vraag dit omdat ik nu heelemaal niets van je hoor. Ben je er nog al mee ingenomen? Machieltje V., Sprang. Ja Machieltje, wat ik hierboven aan 't adres van neef Jo zei, geldt ook voor jou. Zul je daar eens goede nota van nemen? Dat doet toch elk goed opge voed kind hé! Maar misschien boeide 't hoek zoodanig, dat Machieltje een oogenblik niet meer aan den ouden Oom van de Echo dacht. Ik zal nu eens afwachten. Een verhaal gemaakt op Oom Wim. Door Dirk Klootwijk, Capelle, Heistraat 360. DE METER VAN DE MEESTER. Nu de winter zoo zoetjes aan weer begint te komen en October de klok ken weer een uur heeft teruggebracht, beginnen alweer de lange, maar toch altijd weer gezellige avonden, hun kerend naar de Echo, wat hij nu weer voor raadsels zal brengen en of Oom Wim mij nu ook eens heeft bedacht. En wanneer wij dan de raadsels (de ecne keer gauwer dan de andere) heb ben opgelost en ons huiswerk ook af is, dan blijft er nog wel eens een avondje over, dat we met vader en moeder in 't half schemer, gezamen lijk om de vuurroode kachel been zit ten. En onwillekeurig komt Oom Wim binnenstappen, moeders oudste broer, en dan is ons spel volmaakt. U moet Aveten, oom Wim is een heel goeie man, houdt veel van ons en wij natuurlijk veel van oom. Hij weet ons steeds aardig bezig te houden. Dade lijk vliegen wij hem om den bals en tien, twintig zoenen zijn niks voor hem. Direct vragen we als uit één mond: Oom... Oom!! gaat u vertellen. Want dat deed hij zoo vaak. Oom was knap en kon voor ons zoo mooi ver- hijgend tegen de deur geleund, maar... zonder de meter; die had ik met 't wil de zwaaien tegen 't hek stukgeslagen en lag nu buiten voor de poort. Ik dacht, had ik de meter maar niet genomen, wat zal Meester morgen wel zeggen? Maar ja, ik kon hem toch niet heel maken. Zachtjesaan werd het rustig huiten en was de vijand afgedro pen en konden ook wij ons naar luiis begeven. En jullie begrijpt zeker wel, dat ik dien nacht geen oog heb dicht kunnen doen. Ik dacht maar steeds aan de Meter van de Meester. Toen ik den anderen ochtend op school kwam, keek ik dadelijk naar de plaats waar de meter altijd stond. Ja, dacht ik, daar heeft 'ie gestaan, maar nu. De jongens keken mij allen aan, maar zeiden niets. Eindelijk begon de les. Ik dacht, misschien ziet de Meester 'twel niet. Opeens zegt de Meester: Zeg jongens, wie weet er ook wat van de centimeter. En zijn strenge blik wierp hij door de klas. Alles zweeg, doodstil was 't. Nu hoor ik wat, zei Meester weer. Eindelijk zei ik met bevende stem: ik... mees... ter. Meester wist er schijnbaar al alles van en zei: Zoo Willem, kom je daar eindelijk. Ik zal 't geval met je vader vanavond wel bespreken, op welk een manier ik je kan straffen. En inplaats dat ik voor mijn verjaardag, twee da gen later, een klenrdoos kreeg, kreeg ik 's morgens... een Meter voor den Meester. Ik had hem wel wéér stuk kunnen slaan van kwaadheid, maar nam hem toch mee naar school en gaf hem aan den Meester over, die zei: dank je wel Willem. Ik dacht bij me zelf, dit is nu mijn kleurdoos, die ik zoo graag had willen hebben. dan":" jongens f denk er aan, vanmiddag en zich terug trok, om direct weer op En vanaf dien lijd. «Js feester den 1 ons los te stormen. We werden meer j meter gebruikte of ik hem zag staan, straks zal oom vertellen, eerst moet ik mijn kopje koffie uitdrinken. Nu, dat mog oom natuurlijk wel en daarbij was oom met vader en moeder aan hel praten, waarover dat begrepen wij toch niet. Nu oom, begint u nu, riepen wij alweer. Ach, jongens, oom weet niets. Ja, ja, riepen wij (want dat zei oom altijd), u weet wel wat. Toe Wim, zei Moeder tegen haar broer, vertel maar wat, (want vader en moeder vonden het zelf ook leuk). Nu, komaan, zei oom, dan zal ik eens wat vertellen uit mijn prille jeugd. Gauw gingen we allen goed zitten, moeder had intusschen nog eens (1e kopjes gevuld en Oom begon. Jongens, waar 'tover ging, zei hij, daar heb ik 't naar genoemd en het heet: De Meter van den Meester. Jelui weten allemaal, jongens, zoo begon Oom Wim, dat ik bijna den leef tijd van 40 jaar heb bereikt en trots 't dus al verscheidene jaren geleden is, kan ik 't mij nog zoo goed berinneren, als de dag van gisteren, dat ik met nog meer andere jongens, allen in den leeftijd van ongeveer 10 a 12 jaar, be zoeker was van de openbare lagere school, 3e klasse. En onze Iloogemees- ter, want zoo noemden wij jongens hem, heette Meneer de Hond. Nu was er een kwartier gaans nog een school voor jongens van denzelf den leeftijd als wij en die hadden ons een scheldnaam gegeven van de Hond jes, n.l. naar onzen hoogemeester. En uit kwaadheid noemden wij hen de Katjes. En op zekeren En ja hoor, om bij half vijf, want de meesters moesten eerst allen weg zijn, zag ik in de verte een heele troep jon gens naderen die op ons los kwamen. Allen gewapend met groote stokken, touwen met steenen er aan, enz. enz Onze jongens hadden haast geen stok ken of zooiets bij zich en ik had heele maal niets. Wat te doen om niet den naam te hebben verloren te zijn. Nu liep onze school met een niet te breede, ingebouwde poort aan de straatzijde, die gesloten kon worden. Ja hoor, ze kwamen al nader en nader. Plotseling hoorde ik de stokken om mijn ooren suizen. Ik zeg, jongens ga mee. Ze volgden mij dadelijk en wij de schoolpoort in; ik was de laatste en wilde de deur sluiten, toen ik nog een klap boven op mijn hoofd kreeg. Daar stonden we nu, achter de poort en konden niets beginnen. Daar bui ten, voor de poortdeur, joelden en schreeuwden de Katjes: Kom er nou uil als je durft, lafaards en gelijktij dig lieten ze de stokken en keien ge ducht op de poortdeur timmeren. Ik stond te stampvoeten van kwaad heid. Ik een lafaard, neen, dat nooit en meteen liep ik de poort door naar mijn klas en nam de Meter van den Meestér. Ik zeg, nou jongens, we zul len een uitval doen; ik tel drie en gooi de deur open en we stormen er op in. Dan schrikken ze want ze zijn daar niet op verdacht en ze gaan op de vlucht. Zoo gezegd, zoo gedaan. Ik stond voorop, de meter van de Meester in mijn hand, om zoodra de deur geopend was, er direct mee te zwaaien en ze schrik aan te jagen. Ik tel: 1, 2, 3. Plof, de deur open en dag kwam 't dat we ruzie hadden gekregen en de Hondjes wij allen de poort uit. Ik, die vooraan den oorlog verklaarden aan de Katjes, was, kwam al zwaaiende op den vijand Om 12 uur hoorde men niets anders toe, die eerst verbluft stond te kijken om 4 uur. Ik riep: wat is er aan de hand? Weet je dat niet, riep Kees me to& een schoolkameraadje van mij, van middag vechten wijde Hondjes tegen tellen. En wij zeurden maar door; ein- I de Katjes. Doe je mee, A\ iin delijk zegt oom: stil nu even, jongens, Ik zeg ja, da's goed. de meter van den Meester. en meer naar de poort terug gedreven, dacht ik altijd, kijk, dit had eens mijn Ik sloeg in 't wilde weg met de meter kleurdoos kunnen wezen. En nu was t en plotseling, klets, wat was dat? Ik hoorde gegil en geschreeuw en hoera! roepen en 't volgende oogenblik ston den we weer achter de poort. Ik stond

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5