Mijnhardt's Hoofdpijn- K i e s p ij n- tabletten dat alles in orde werd bevonden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Hiermede de behandeling der inge komen stukken afgeloopen zijnde, gaat de Voorzitter over tot Punt 2. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1926. Rapport der Commissie van onder zoek op bovengenoemde rekening. 1. Ingekomen stukken, ingekomen is o. a. a. Adres van bet bestuur van den Bond tegen het vloeken en schenden van Gods H. Naam, houdende verzoek om een bepaling in het leven te roepen waardoor het oneerbiedig gebruiken van Gods H. Naam zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Voorzitter. B. en W. stellen voor om dit adres bij de eerstvolgende her ziening van de politieverordening te behandelen. Wordt goedgevonden. 1». Verslag van het Vleesehkeurings- hedrijf van het district Almkerk, en 'n verbeterde begrooting van genoemd bedrijf over 1928. Deze begrooting sluit thans in ontvangsten en uitgaven met een gelijk bedrag van 00.34 (vo rige begrooting 5534. Verslag en begrooting worden ter visie gelegd. c. Schrijven van het Waterleiding- Comité voor het Land van Heusden en Altena, houdende verzoek om een bij drage van 1000 voor een voorloopig plan. Waar in de vorige vergadering reeds werd besloten om 46 cent per inwo ner voor 't voorloopig plan hij te dra gen, werd dit stuk voor kennisgeving aangenomen. d. Adres hotel Leemans, om subsidie voor de V.V. „Dussensehe Boys". Aangezien dit schrijven ongeteekend is, legt de Voorzitter het ter zijde. e. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. Aan dit rapport ontleenen wij het volgende Den post nog te verhalen belastin gen komt de commissie schrikbarend hoog voor. Zoo heeft de gemeente al leen onder 't Hdofdstuk schoolgeld en hondenbelasting nog een bedrag te ver halen van 482.85. 't Komt de Com missie voor dat in deze door den ont vanger niet den noodigen ijver wordt betracht, en. daarom komt 't haar zeer wonschei ijk voor dat B. en W. hier 'n nader onderzoek instellen over de wij ze van invordering. De Commissie merkt voorts nog op, dat vroeger ook reeds zeer veel belas- tingposten on invorderbaar werden ver klaard. Overigens vindt de Commissie geen aanleiding tot eenige opmerking. De Voorzitter dankt de Commissie voor 't. onderzoek. Wat de opmerking betreft over de nog te verhalen belas tingen, hiermede gaan ÏL en W. geheel accoord. Ook zij vinden deze posten veel te hoog en kunnen den betrokken ambtenaar hierover niet in verdedi ging nemen. B. en W. zullen alsnog een nader onderzoek instellen en den uitslag van dit onderzoek aan den raad mededoelen. Ook zullen B. en W. overwegen op welke wijzei een regelma tige heffing verkregen kan worden. Destijds heeft men de verordening op de invordering wel herzien en den ontvanger opgedragen om op geregelde tijden een opgave te doen van achter stallige belasting. Tot nog toe heeft de ontvanger hieraan nog nimmer gevolg gegeven. Aan de rekening ontleenen wij de volgende cijfers Gemeentedienst Ontvangsten 7810.3.884. Uitgaven 79129.644. Per resto nadeelig slot 1025. Kap i taaldienst: Ontvangsten 13997.46. Uitgaven 9123.73. Batig slot 4873.73. •3. 4 aststelling begrooting 1928. Aan 't rapport der Commissie ont leenen wij 't volgende: De voorgestelde belastingverhooging vindt de Commissie ook noodzakelijk om de financiën der gemeente in het evenwicht te brengen. De Commissie doet evenwel de mogelijkheid aan de hand om door nieuwe belastingen de begrooting kloppend te krijgen en wel deze a. Belasting brandschade; b. Belasting op gebouwde dom men e. Belasting op zaken ingevolge art. 242 der gem. wet. Tn verband met de binnenkort te verwachten herziening in de fiuanci- eele verhouding tussclien Rijk en Ge meenten, vraagt de Commissie om de huidige heffing te veranderen in een op verzekering van eigen- Commissie de noodzakelijkheid eener Burgerwacht voor Dussen niet meer inziet, stelt zij voor den hiervoor uit getrokken post van de begrooting te schijappem (rpleid (foior een alles overheerschen- dc bezuinigingsgedaclite meent de com missie dat ook bespa pi lig r^an .kleinere uitgaven gerechtvaardigd is en stelt zij daarom voor om liet presentiegeld ad .300.gevoegelijk te verminderen met 110.en alzoo 't presentiegeld te brengen van 3.op 2.per zitting. De Voorzitter begint niet de opmer king dat B. en W. met genoegen heb ben geconstateerd, dat de Commissie met veel aandacht en toewijding de begrooting heeft onderzocht. Dan licht spr. toe, dat de gemeente op een dou ceurtje van 8000.— kan rekenen, als de ontwerp regeling tussclien Rijk en Gemeenten tot stand is gekomen. Dit bedrag zou men dan kunnen aanwen den voor belastingverlaging. B. en W. kunnen zich nog niet over een progres sieve heffing uitspreken, maar zullen .t. z. 1. een ontwerp aan den raad voor leggen. Dan kunnen B. en W. zich ver eenigen met 't voorstel der Commissie, dat de gemeente zich moet los maken van de R.T.B. Een belasting op verzekering tegen brandschade achten B. en W. niet ge- wenscht, evenals de Onder b. genoemde belasting. Wel voelen B. en W. iets voor een belasting op zaken, als onder c bedoeld, 't College zal hierop nader terugkomen. Volgens de Commissie is een vermeerdering van inkomsten te krijgen door een legesheffing op het kadaster. B. en W. voelen voor een dergelijke heffing echter zeer weinig, omdat 't moeilijkheden zal scheppen. De heer Berm merkt op, dat wel eens iemand tot 's avonds elf uur op het kadaster heeft gezeten, met vuur en licht aan. Spr. vindt een leges daar om zeer billijk. De heer Hermans zegt, dat men meer correct moet zijn als men inzage neemt van liet kadaster. Jongbloeds. In vele andere gemeen ten moet men toch ook voor 't kadaster betalen. Voorzitter. D'r is ook geen groot be zwaar tegen. Zullen wij dan voortaan een kleine vergoeding vragen? Aldus wordt besloten. Leges voor vergunning tot verlenging van het sluitingsuur. De voorzitter zegt, dat, zoo deze le ges alleen geldt voor caféhouders, hier tegen geen bezwaren bestaan. Spreker stelt echter de vraag of men venters en orgeldraaiers wel vrij van leges kan stellen. Nog wijst spr. er op dat een dergelijke legesverordening zeer wei nig zal opleveren. De heer Smink meent, dat men m deze niet de venters behoeft te betrek ken De heer Jongbloeds zag voor een vergunning tot verlenging van het slui tingsuur gaarne een leges geheven van 0.25 tot 0.50. Besloten wordt dit punt nog aan te houden en den post Secretarie-leges met 350.te verhoogen. Huur vel d wach ter s wo n i ng. Zooals hiervoren gezegd, betoogde de Commissie de wenschelijkheid, dat voor huur veldwachterswoning 50. op de begrooting wordt gebracht. Hiermede gaan B. en W. geenszins accoord, omdat voor eenigen tijd door dein Raad besloten werd, dat de veld wachter vrij wonen had. Spr. leest de notulen hierover nog eens voor. v. d. Steen, 't Is toen zoo aangeno men en dan ben ik er niet voor om 't nu weer te wijzigen. Hiermede gaat de raad accoord. Kosten Burgerwacht. De Voorzitter acht 't niet gewensclit om de Burgerwacht op te heffen en zegt, dat er ook nog een beginsel aan vast zit. Bovendien is de politiemacht ter plaatse zeer beperkt. v. Drunen. De Burgerwacht was een noodmaatregel en werd opgericht in een crisistijd, die 1111 geleden is. De Voorzitter meent dat er nog steeds de mogelijkheid van nieuwe woe lingen bestaat. v. d. Steen.Ja, er kunnen nog altijd woelingen komen en daar moeten wij rekening mee houden. Ik ben er voor om de Burgerwacht te handhaven en nog niet van de baan te knikkeren, want onze tegenstanders zouden daar van profiteeren. De Burgerwacht moet 't gezag steunen en ik wil gaarne vrij burger blijven. Middelkoop. Zoo'n vaart zal het nog wel niet loopen. Op een vraag van den heer Jong bloeds zegt de Voorzitter dat de Bur gerwacht 40 leden telt. aan dan aan 10 Burgerwachten. 4 oorzitter. Ja, maar de marechaus see ligt in Woudriehem. Natuurlijk kunnen we onze Burgerwacht daarmee niet vergelijken. Voor onze gemeente dreigt er dadelijk wel geen gevaar, maar rondom ons wel, b.v. in Wer kendam. M. v. d. riuijm. Ik ben voor 't be houd van onze Burgerwacht. De toe stand kan zoo gauw veranderen en on ze tegenstanders zitten niet stil. Voorzitter. Ik zal 't in omvraag brengen. Over dit punt staakten de stemmen, o5. De heer Herman stemde blan co. 4'óór opheffing der Burgerwacht stemden de leden Berm, Jongbloeds, van Balkom, v. d. Koppel en Smink. Voorzitter. Dan stel ik voor om de subsidie te brengen op 50. Wordt aangenomen niet 92. Tegen stemden Middelkoop en Smink. Wordt vervolgd. DRUNEN. De Bijenhoudersbond „St. Ambrosius" van Drunen en Omstreken hield Zondag bij den heer H Pulles de Wit, Drunensche Heide, zijn jaarlijkschen teerdag. Na een welkomstwoord deelde de voorzitter mede, dat door den heer Chr. Sprengers voor deze gelegenheid een vischmaal wordt aangeboden. De secretaris H. de Wit deelde mede dat er dit jaar een groot kwan tum ruwe honig is verkocht voor f 28 per 50 K Q en een partij blanke tafelhonig voor 80 cent per pond De avond werd verder in prettige stemming doorgebracht. Zondag 13 Nov a.s. des avonds om half zeven zal de Handboogschut- teiij „Constantia" een uitvoering geven in de zaal van den heer Th Elshout alhier, 't Alom bekende Waalwijksche Revuegezelschap zal voor afwisseling zorgen Behalve het groot muzikaal soirée JaszBand „The Sijncopaders" zullen nog worden opgevoerd „Artisten- revue", tooneelspel, en het zangspel „Roosje*. Wij twijfelen niet of voor deze uitvoering zal groote belangstel ling zijn. Bij de aanbesteding van een huis voor rekening van den heer G. v. d. Heijden is aan Gebr. Jehoel, timmerlieden en M Schapendonk, met selaar. het werk gegund als zijnde de laagste inschrijvers. ELSHOUT Naar wij vernemen zal as. Zondag door de afd. Lederbewer kers van den R K. Fabrieksarbeiders bond „St. Willebrordus" een vergade ring worden gehouden met als spreker de heer C. Roèstenberg uit Kaats heuvel. Trouwe opkomst wordt ver wacht en gewenscht. ELSHOUT. Gouden Professiefeest in het Norbertusgesticht. Op 8 Nov. vierde alhier Broeder Aloysius (in de wereld Gerardus van den Heuvel) geboren te Oss op 28 April 1861, zijn Gouden Professiefeest. Voor de stichting der Congregatie heeft hij veel bijgedragen, aan hem is het vooreen groot deel te danken.dat plaats, waaraan door velen werd ge bruik gemaakt, o.a. den Edelactnbaren heer F. A v. Liempt, burgemeester, de heeren onderwijzers, het Kerkbe stuur, verschillende andere autoritei ten en belangstellenden. De grooit zaal was voor deze gelegen heid prachtig versierd. Des avond> om 7 uur werd een uitvoering ge geven De Liedertafel bracht een serenade Verder werd opgevoerd het kluchtspel Janus de Recruut", het geen schitterend werd uitgevoerd en veel bijval oogstte; onder enorm ap plaus werden de dillettanten begroet 't Was een gezellige feestdag van het begin tot het einde door de Eerw. Broeders en anderen den jubilaris bereid. Wij hopen, dat de goede God geve. dat de Jubilaris nog vele jaren met dezelfde verdiensten en goede werken moge blijven voortgaan. Hij leve lang. NlEUWKUIK. Maandagavond ver gaderde in het bondsgebouw de leden van den R.K Jongenboerenstand. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Stillen spoedig de hevigste pijnen. Beide in buisjes van 30 en 60 ct. Bi| Apothekers en Drogisten. daan huiswaarts ging. Jt Rozeknopje" kan met genoegen op deze avonden terugzien. Voor de Ned Herv. Gemeente te dezer plaatse zal a.s Zondag des nam half drie optreden Ds. Mulhnickel uit Waalwijk. De uitvoering van het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid", welke oorspronkelijk was vastgesteld op Woensdag 16 en Donderdag 17 dezer, is door bijzondere omstandigheden een week uitgesteld en zal nu plaats Hierna hadden enkele besprekingen hebben op Woensdag 23 en Donderdag plaats aangaande het proefveld. K,~" J Door den Voorzitter werd hierna wegens huwelijk afscheid genomen van de vereeniging. Spr. hoopt, dat de leden met den zelfden ijver en ambitie de vereeniging zullen blijven steunen. Hij geeft zich hierna op als donateur. Ook de 24 Nov a.s. in de zaal van den heer H. P. Mes alhier. De biljartvereeniging „Het kalme Spel", gevestigd In het caté van Mej. Wed. A. v. d. Haart, speelde met een vijftal een wedstrijd tegen haar zuster vereniging „Krijt op Tijd" te Waspik, welke wedstrijd door de Waspiksche ondervoorzitter neemt volgens art. 4 vereeniging met 57 punten gewonnen der statuten afscheid en blijft ook werd. Stand 383—440. donateur. De Secretaris dankte de Naast de groenten-en aardbeien- scheidenden voor hunne prettige teelt gaan de tuinders te dezer plaatse samenwerking en voor den steun aan zich ook toeleggen op de druiventeelt de vereeniging door zich als donateur Heeft de tuinder C. v. d. Hoek reeds op te geven een druivenkas op zijn tuinderij staan, Hierna verkreeg de Eerw Adviseur thans gaat zijn broer A. v. d Hoek het woord die een filmvertooning gaf naar men ons mededeelt, zijn bedrijf van den H. Franciscus van Assisië door het plaatsen van een tweetal De vertoonirg ging door Z Eerw gepaard met een duidelijke verklaring der beelden. Woensdagavond hield in het Café van de Wed. F Brok de stieren- vereeniging een algemeene ledenver gaderlng. Het doel dezer vergadering was, om te komen tot aanschalfing van een stamboekstier. Nadat door den Voorzitter deze bij eenkomst met den christelijken groet was geopend, werden door hem de voordeelen van aanschaffi ig van zulk een stier naar voren gebracht. Uit de vergadering ging echter nogal menige stem op aangaande de moeilijkheden waarmede men te doen zou krijgen en dit dan ook per slot van rekening tot geen voordeel zou strekken. Wanneer b.v. een dergelijke stier zou zijn aangekocht, waarvoor men toch al zeker een flinken prijs zou moeten geven, heeft men bovendien een,Rln8 Zlch thans weer in gestadigen nog kans, dat het dier later zou wor-1 bl^i niag verheugen. druivenkassen uitbreiden. In de Ned. Herv. Herk aan den Loonschendijk zal a.s. Zondag des nam 2 uur optreden Ds Ewoldt uit Raamsdork SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). As. Zondag des vo rm. 9 30 uur en des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier, in den Dienst des Woords voor te gaan Ds. Wolthers van Onstwedde, vroeger predikant alhier. In de Geref. kerk alhier hoopt Zondagavond 6 uur op te treden Ds. J. Snoek. (Dankstond voor het gewas). Woensdagavond had in de zaal van den Chr Volksbond alhier, de derde jaar ergadering plaats van de Chr Gemengde Zangvereen. „Looft den Heer" aihier. Uit de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester bleek, dat de ver- Smink. Voor Dussen heeft een Bui- progressieve heffing. Voorts oppert zij I gerwaeht werkelijk geen enkel effect, de wenschelijkheid om leges te heffen I heb eens de schietoefening! leges te hef fep voor <le inzage van het kadaster. Zij meent, dat zulks nu vooral te recht vaardigen is, aangezien de gemeente binnenkort tot vernieuwing van de ka dastrale kaart moet overgaan. Ook acht zij 't wensclielijk om nog 50 op de begrooting te plaatsen voor huur veldwachterswoning. Waar de mingen bijge woond, maar kom er niet gaarne dicht bij. En als onze Burgerwacht -de revo lutie moet keèren. Hermans. Ik ben er niet voor en ik ben 'er niet" tegen. (Gelach). Als de po litie de hulp inroept van twee mare- tchaussee's, daar heeft ze m. i. meer den afgekeurd en dan zitmenermee. Hierover hield men nog al een lang durig debat wat, tot slot gaf, dat men aangaande de opgesomde moeielijk- heden eens nader inlichtingen zou vragen en dan Donderdag a.s. hier over nogmaals een bijeenkomst te houden tot al of niet aanschaffing. In de Woensdag gehouden be stuursvergadering van de Kalverver- zekering alhier besloot men de prijzen voor uitkeering der kalveren te wij zigen als volgt In de bestaande klasse werden de prijzen der kalveren van Tot bestuursleden werden her- en gekozen de heeren C. Schiedon. Voorz. M. van den Hoven Czn., secretaris; L. Vennick, penningmeester; H. Spierings en A. Brouwers; commissarissen. Verder werd de avond doorgebracht met zang. muziek en voordrachten, ondertusschen zorgden de dienende Martha's voor de noodige versnape ringen Te circa half twaalf werd deze gezellige samenkomst gesloten. WASPIK Naar wij vernemen za> d »or de toonetlvereeniging „O B.K v«n de R.K Werkliedenvereniging It.Jo- October 250 tot 280 en van 280 tot 300 pond s,eph' alhi" bmren kor,en 'jjd u,»voe- en meer, met 2 cent verhoogd. Lrlnfcn worde" ^even te Drunen en 6 I te Loonopzand. Opgevoerd zullen wor- Gedurende de afgeloopen maand dpn het drama in 4 bedrijven „Widu- ier werd aan het postkantoor kind de afgodendienaar", en het bllj- alhier voor de Rijkspostspaarbank Spel in 1 bedrijf „De Roode Prepa ys 4 18^88 7995 24, terugbetaald gandist". Beide stukken werden alhier voor eenjge wei{en met groot succes CAPELLE. J.l. Woersdag- en Don-1 opgevoerd, derdagavond 9 en 10 die hier in groei en bloei is toegeno men. En bij de Fanfare, Zangvereen! ging en nog veel meer is de Jubilaris de helpende hand. Geen wonder dan ook dat dit feest door allen gevierd werd. Broeder Aloysius, onze hulde en onzen dank. Ofschoon dit feest in familiekring reeds in Aug. is gevierd, was thans de dag van viering in den huiselijker, kring voor de Eerw. Broe ders, voor het gerenommeerde pension en vooral voor de ouden van dagen. Om 7 uur werd door den Rector den Eerw. Pater de Jong een H. Mis in de kapel opgedragen om den goeden God te danken, terwijl het zangkoor der Eerw. Broeders onder leiding van de Eerw. Broeder Joseph een Grego- riaansche Mis op zeer verdienstelijke wijze uitvoerde. Tegen den middag had de receptie en 1U dezer gaf de Gemengde Zangvereeniging „'t Roze knopje" in de zaal van den heer L F van Dongen alhier voor haar leden en gtïntroduceerden haar eerste winter- uitvoering, die in alle opzichten goed geslaagd mag héeten. Ongeveer half acht opende device voorzitter de heer Adr M Verhdjden de uitvoering en heette de aanwezi gen welkom, waarna onder leiding van den heer N Snljers uit Raams donksveer met de afwerking van het welverzorgde programma begonnen werd, dat geopend werd met het ver plichte en het vrije nummer, dat de vereeniging op het in Augustus j.l. gehouden nationaal concours te Gorin- chem gezongen heeft en waarmede zij zoo'n groot succes heeft behaald De verschillende nummers zoowel die van het geheele koor als de beide dubbel- kwartetten, werden op verdienstelijke wijze uitgevoerd en oogstten een wel verdiend applaus. Ter afwisseling werden een viertal voordrachten ten beste gegeven, waardoor de lachspie ren eens terdege in werking werden gebracht en die ten zeerste ln den smaak vielen. Ongeveer 12 uur was 't programma afgewerkt en bedankte de vice—voor- Uitslag van den biljartwedstrijd tusschen de vereenigingen „K O T." alhier en „Nooit Volleerd" te 's Gra- vemoer. KOT. Montens Gijsman v. d Broek Boezer Fijneman Nooit Volleerd. 100 100 100 100 100 Snels v. d. Velden v Dongen de Geus v. lersel 72 64 90 62 70 zitter allen die aan het Welslagen van deze eerste winteruitvoerlng hadden meegewerkt, waarna ieder hoogst vol- 500 358 RAAMSDONK Op Zondag 13 en Zondag 20 November e. k zal door de zang en tooneelvereeniging„Laetia" in het St. Leogebouw een uitvoering worden gegeven. Opgevoerd worden het drama „Pastor Bonus„ en het blijspel „Als 't circus komt", benevens eenige zangnummers en komische scènes. Daar men verwacht dat het er druk zal loopen, is gezorgd voor vóórverkoop van kaarten. Bij het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling staan als werk zoekend ingeschreven 9 grondwerkers, waarvan 4 gedeeltelijk werkloos. Zondag en Maandag e. k. wordt door de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" in hetSt Henricusgebouw op 't Veer een uitvoering gegeven. Opgevoerd wordt „De Verleider". A. s. Zondag zalln onze parochie kerk een pater Franciscaan een predl-

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6