(GERO) kosten van het onderzoek, dat zal uit maken welke de voordeeligste weg is tot hit bekomen van goed drinkwater voor je meenten ten Zuiden van de Maas. n.l. eigen voorziening in de be hoeften dan wel aansluiting bij Waal wijk of Oen Bosch. De kosten van het geheele onderzoek zouden f 1000 bedragen. De heer Sprengers is van meening dat om wille der dringend noodzake lijke bezuiniging en ook omdat in deze gemeente de drinkwatervoorziening goed genoeg is, cie gemeente beter doet niet in de kosten bij te dragen. Na eenige discussie wordt met 6 stemmen voor en 1 tegen besloten om de gevraagde 140 niet te verleenen Een uitvoerige gedach'enwisseling ontstaat er wanneer aan de orde komt de behandeling der rekening o^er 1926 en de begrooting voor 1928 van het Burgerlijk Armbestuur. Oe heer Sprengers kan er zich vol strekt niet mede vpreenigen dat voor het bedrag van f 365 50 (bedeelingen in geld. brood en andere levensmid delen,) geen kwitantie aanwezig is, dosch alleen een staat met specificatie. De penningmeester heeft hierdoor ge handeld tegen art 32 van het regle ment van het Burg. Armbes'uur. Wethouder van Herpt wijst er op dat verleden jaar ook al een kwitantie ontbrak. De heer Sorengers wenscht niet dat zijne woorden eenig wantrouwen zou-1 den wekken, dorh hij wenscht dat alles reglementair geschiede. Trouwens hij heeft nog iets meer te zeggen, waarop hij terug zal komen. Nidit eerst de Voorzitter heeft mede- gedeeld, dat de rekening sluiimeteen gopd «lot van f1718 91 (inkomsten f2914 47 uitg»ven 1195 76 terwijl be gonnen is met ongeveer f 1776). en de heer Sorengers als voorwaarde heeft gesteld, dat voortaan kwitantie zal aanwezig zijn. wordt de rekening goed gekeurd en daarna de begrooting 'voor 1928 Alsdan worden herkozen de leden van het Burg. Armbestuur P. de Baay en H. KI yn. De heer Sorengers wenscht dat men ook een nieuwen armenmeester be- noeme in plaats van den heer van Hooren en de voornaamste grief, door wethouder Kleijn gedeeld, is dat de armenmeester vergunning café houdt al waar de uitheralingen geschieden. Dit behoort niet in een calé ie geschie den Wethouder Klein vindt dat hettoch al erg genoeg is voor arme menschen, dat daar moeten komen voorde oogen van iedereen om geldelijken steun. De heer Sprengers voegt er aan toe, dat hij het niet in het belang van! de zaak acht dat de uitbel lingen in het café geschieden, terwijl wethouder van Herpt zegt dat hij er zich niet me ie kan vereenigen dat bij afwezig heid van den armenmeester de vrouw als zoodanig optreedt en trouwens zij voert altijd het hoogste woord Nadat goedgevonden is dat al deze grie--en aan het Burg. Armbestuur bekend zullen gemaakt worden, en een en ander ernstig onder de oogen worden gebracht, wordt deze discussie gesloten. Thans komt ter tafel het vaststellen der gemeenfebegrooting voor 1928. De heer Sprengers maakte bezwaren tegen den oost van f800, achterstal lige pachtsommen ontwerp betreffende de vermindering van den diensttijd in te dienen en stelde voor de studie van het ensemble van het militair probleem toe te ver trouwen aan een speciale commissie, bestaande uit politici en militaire technici. De socialistische ministers verklaar den zich niet met dit uitstel te kunnen vereenigen. Daar men niet tot overeenstemming kon geraken, besloot de regeering het collectief ontslag aan den koning aan te bieden De socialistische ministers hebben onder drang van hun partijgenooten hun ontslag moeten uitlokken. Naar alle waarschijnlijkheid zal Jaspar door den koning aangezocht worden te trachten een nieuwe regee ring samen te stellen. Jaspar Is met de vorming van een nieuw kabinet belast en heeft 't vol gende ministerie aan den koning voorgesteld Jaspar (katholiek) premier en minister van Koloniën Hymans (liberaal) Bultenlandsche Zaken Baron Houtart (katholiek) Finan ciën Senator Carnoy (chrlstelijk-demo- craat) Binnenlandsche Zaken; Vauiier (liberaal) Kunsten en Wetenschappen Janson (liberaal) Justitie; Baels (katholiek) Landbouw; De Broqueville (katholiek) Lands verdediging Lippens (liberaal) Spoorwegen; Heyman (christelijk-democraat) Nijverheid en Arbeid Dezer dagen zal inGénè/eeene nieuwe ontwapenings conferentie be ginnen onder leiding van hr. Loudon. BINNENLAND. Bij de behandeling van de begroo ting van Binnenlandsche zaken ver zocht Srenhuis bij aanbestedingen al leen het binnenland te laten meedingen. Dr. van der Waerden was tegen uit sluiting van het Buitenland. Prof Veraart meende, dat 't Ministerie van Arbeid te zwaar was voor dezen ministèren dat er totaal niets gebeurde INGEZONDEN STUKKEN Zeer Geachte Heer Redacteur, Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen een piaaisje te willen geven in Uw blad van Woensdag. Bij voor baat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in Uw blad van Zaterdag j.l. zou ik „Waalwijker" gaarne met een klein antwoordje willen dienen. Niet omdat ik het noodig acht het voor den heer v. d. Waerden op te nemen de Heer v d. Waerden zal hieraan trouwens heel weinig behoefte hebben, doch omdat ik het een veel grooter kwaad acht dan hetgeen Waalwijker vreest, dat Raadsleden zelf, door holle insinuaties als in bovenbedoeld arti keltje vervat, bij het Waalwijksche publtek in discrediet worden gebracht. Omdat de Heer van der Waerden van andere opvattingen heeft dan Waal wijker, behoeft toch geen reden te zijn i om a priori de wijze waarop hij het Wanneer de men- gemeentebelang denkt te dienen, uit- j denkt. Ik wil niet zeggen dat het „Hulde aan den Vrede" van P van huidige Raadhuis Waalwijk eer aan- Abeelen werd geopend. Daarna sprak doet en indien de omstandigheden de heer L Sikkers een kort welkomst- het toelaten is er zeker alle reden woord. Had de harmonie met haar om hieraan in de eerste plaats te welverzorgde uitvoering een gelukkige denken Het is echter voor een ieder avond, niet minder hadden ditookde duidelijk dat de Waalwijksche Indus-1 twee heeren Donnerwetter uit Eind- trie in de laa'ste jaren niet op een schitterenden vooruitgang mag bogen Waarom anders het gr otste aantal werkloozen der laatste 5 Jaren? Ho- penlijk is het van tijdelijken aard. Vele Waalwijkers zijn het echter met den Heer van der Waerden eens dat in elk geval de huidige omstandigheden zuinigheid eischen Een geschenk in GERO is voor „haar" altijd de vervulling van 'n wensch Geef haar GERO! schen door omstandigheden niet kun nen betalen, dan is dit iets anders, doch de gemeente moet toch zorgen dat het gedrag eindelijk eens binnen komt De post van f30 'oor volontairs- werk vindt de heer Sprengers over bodig. Van den volontair heeft men hier geen gemak, doch slechts last, het werk wordt niet goed gedaan, daar zijn bewijzen van te over. M°t 4 stemmen voor en 3 tegen wordt deze post afgevoerd. £Oe post schrijf- en kaotoorbenoodfgd- heden (f150) vindt de heer Sorengers. wanneer hij een vergelijking met grootere gemeenten maakt ook te hoog. De post wordt op f 100 nidien op f125 gebracht; de post druk-en bind werk op f200 (van f300). Ten «lotte wordt de begrooting vastgesfpld in uitgaven en ontvangsten j Waalwijker op f 5341.75. 1 Het vermpnigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting 1928 1929 wordt gesteld op 4 Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. Jaspar kabinetsformateur De regeering van België is sedert half zes Dinsdag demissionnair. De ministerraad begon met een exposé van Debroqueville over den toestand en de reorganisatie van het leger in verband met het kader, de bewapening, het vesting«ysteem en den duur van den diensttijd. De minister van landsverdediging voegde hieraan toe, dat het hem on mogelijk was thans reeds het wets- sluitend te beschouwen als propagan- i damiddel. Dat tenslotte de Heer van der Waerden voor zijn beginselen durft uiikomen strekt hem tot eer en hieraan i kan menig Waalwijker een lesje ne- men De wijze waarop de Heer van der Waerden zijn bespreking voert is alleszins zakelijk en correctik geloof niet dat hij hierin bij de andere leden achterstaat.Tenslotte heeft leder den plicht eens anders beginselen te respec teeren. Wat de Heer van der Waerden van Waalwijk gezegd heeft is heel juist en er is alle reden om eens speciaal aan de werkloozen te denken. Met deze kwestie aan te roeren heeft hij niets ten nadeele van Waalwijk gezegd, want in elk industriecentrum zijn gewoonlijk werkloozen. Of weet niet dat hier armoede geleden wordt? En dan den winter te moeten ingaan zonder vooruitzicht op werk. is dat niet verschrikkelijk! Hoe zou Waalwijker zoo iets lijken? Voelt U wat dat beteekent Is U Vader? Vindt U het dan zoo erg dat de Heer van der Waerdi n dit wel voelt en dat hij het een gemeentebelang acht deze kwestie eens flink onder oogen te zien? Het Is toch algemeen bekend dat werkloosheid niets anders met zich sleept dan lichamelijk, moreel en zedelijk verval. Gelooft U niet Waalwijker dat werkloosheid en armoede meer slachtoffers in den schoot der S.D A.P. sleepen dan geheel de socialistische propaganda Hetgeen verder de Heer van der Waerden omtrent het gemeentehuis heeft gezegd wordt door meer Waal wijker onderschreven dan U misschien Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gedeeltelijke vernieu wing van de Torenstraat met aanleg j van rioleering en tot beschikbaar stelling van het hiervoor benoodigde crediet ten bedrage van f 3500.—. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het converteeren der 5°/o geldleenlng d.d 7 April 19:5 per resto groot f 45000 in een 41/2°/0 geldleening, koers a pari 4. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftre ding var. M. J. Veltman. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen de verhuringen en verpachtingen der landerijen in 1978 evenals andere jaren te doen plaats hebben. DRUNEN. Men deelt ons mede dat bij C. van Veldhoven niet minder dan 14 kippen en een haan zijn weggehaald vermoedelijk door honden. De leden van het Zangkoor St Cecilia geven heden Woensdagavond een vocale uitvoering. De eerste groote Winteruitvoering die de harmonie „De Volharding Zondagavond gegeven heeft in de zaal bij den heer Th Elshout was druk bezocht. Daartoe zullen de be kroonde karakter humoristen de heeren Donnerwetter uit Eindhoven 't hunne wel hebben bijgedragen. De harmonie heeft het publiekzeer doen genieten. Met een flinke marsch hoven, welke alhier voor hei eerst zijn opgetreden met hun komisch gedeelte begeleid door Mej Vekemans uit Waal- wijk aan de piano, 't Succes was buitengewoon. Alles bijeen was het een mooie avond en een groot succes waartoe ook de jeugdige violist de heer Vekemans het zijne heeft bijge dragen. Na afl >op dankte de voorzitter de Heer L. Sikkers Mej. Vekemans en de heer Vekemans voor hunne gewaar deerde medewerking. Ook dankte spr, den Directeur den heer A. van Huiten en de humoristen. Spr. gaf zijne te vredenheid te kennen en hoopte dat deze hier nog meermalen zullen op treden. OP Zondag 26 November a.s. zal na de Hoogmis in de zaal der Congregatie een vergadering gehouden worden om te komen tot oprichting van een duivenbond, om daardoor de duiventeelt in onze gemeente te be vorderen. Wij verwachten eene groote deel neming, om het verder doorwerken mogelijk te maken. Door het R.K Zangkoor is onder leiding van den heer J. van Rooij. en door de Zangvereeniging der Meisjes congregatie, onder leiding van den heer L Kogels, evenals andere jaren een Kerstcantate in studie genomen. Wij wenschen de beide vereenigingen het beste succes SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). Vrijdagav nd j 1. had alhier de ver kiezing plaats van Notabelen bij de Ned. Herv Kerk wegens periodieke aftreding van de heeren J. van Beek en A. Smits Bij de opening der stem bus bieek dat deze 132 stembiljetten inhield, terwijl slechts 129 bevoegde stemhebbers aan de stemming hadden deelgenomen. De stemming is onweitig verklaard, zoodat een nieuwe verkie zing moet plaats hebben. Naar wij vernemen berust het geval slechts op een vergissing Thans zal het stembureau zitting houden as. Vrijdagavond van 5-8 uur in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. In verband met de geruchten als zou het in de bedoeling van het 1 hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie liggen om het hulppostkantoor Sprang in een agentschap om te zet ten, werd Junt j I. een door verschil lende belanghebbende ingezetenen onderteekend verzoek gericht aan het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie te 's Gravenhage. om niet tot vervanging van het hulppostkantoor in een agentschap over te gaan. Bij schrijven d d. 16 Nov. ontvingen adressanten onderstaand antwoord i le. Naar aanleiding vanbovenver meld schrijven heb ik de eer U mede te deelen, dat. zooals bij onderzoek is gebleken, voor de afwikkeling van het post—, telegraaf— en telefoon- j verkeer te Sprang met een station kan worden volstaan Vervanging van het hulpkantoor aldaar door zoodanige 1 inrichting zal voor de bevolking geen noemenswaardige verandering betee- j kenen. De bestellingen en de post verbindingen zullen van de dienst- omzetting geen invloed ondervinden, zoodat geen vertraging der corres pondentie s'aat te vreezen. Een en ander in aanmerking genomen, is tot bedoelde vervanging besloten, wijl aldus een aanmerkelijke besparing op de exploitatiekosten kan worden ver- kregen. 2e. Te zijner tijd zal worden na gegaan in hoeverre termen bestaan tot gelijke diensfwijziging te Vrijh Capelle. Naar het zich laat aanzien, is zij ook daar mogelijk. Echter wordt deze aangelegenheid thans aangehou den met het oog op de belangen van den kantoorhouder. (Volgt onderteekening.) Naar wij vernemen treedt deze ver- vanging van het hulpkantoor in een post—station met 1 December a.s. in werking. Post-, Telegraaf- en Telefoondienst te Sprang. De directeur van het Post— en Telegraafkantoor te Waalwijk deelt mede, dat met ingang van 1 December e.k. het hulppost— en telegraafkantoor te Sprang wordt opgeheven en ver- j vangen door een Station. Voor den postdienst wordt dat station opengesteld op werkdagen van 11.30-12.30, van 14-15, van; 17 30-18 30. Op Zon— en Feestdagen wordt van 8 45 9 uur gelegenheid gegeven tot het afhalen van correspondentie. Voor den telegraafen telefoon- dierst zal het station zijn opengesteld alléén op werkdagen en wel van 8'/,—19 uur. Het station wordt gevestigd Oude- straat 131 en de bediening is opge dragen aan J. M. van Vuuren. In de gelegenheden van ontvangst en verzending der correspondentie wordt geene wijziging gebracht In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de familie v. d. H. alhier opgeschrikt door rumoer in 't schuurtje achter hun woning Het bleek dat een tweetal groote honden bezig waren het kippen- en konijnen hok te plunderen Een flink konijnen eenige kippen werden doodgebeten. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan CAPELLE Op Vrijdag 25 November a.s. zal door de Vereeniging van Paar- denhouders „Ons Belang", gevestigd te Capelle, een herschatting van de paarden worden gehouden, en wel op de volgende plaatsen en uren: Te Sprang van 8 30 tot 9 30 uur aan de Oostzijde van het Molenbosch Van 9 30 tot 10 30 uur aan de Westzijde van het Molenbosch. Aan de Loonschendijksche kerk van I tot 2 30 uur. Aan den Molenweg Capelle-Nieuwe- vaart van 3 tot 4 uur. Trouwe opkomst van alle verzeker de paarden vereischt As. Woensdagavond half 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a.d Loon- sc hen dijk optreden Ds. Ewoldt uit Raamsdonk voor het houden van een dankdag voor het gewas. Zaterdag a s des nam. 2 3 uur zal in de Consistorie der Ned. Herv. gemeente a d Loonschendijk verkie zing plaats hebben van notabelen, we gens periodieke afPedirg van de hee ren N de Rony en J Versteeg. Toen j 1. Zaterdag mej. H S op haar fiets gezeten naar Waalwijk reed kwam zij in botsing met een anderen wielrijder, met het gevolg dat zij der- male kwam te vallen dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Tot machinist bij het pontveer over den Nieuwen Maasmond alhier, is aangesteld de heer Hoogstraten. Bij meerderheid van stemmen heeft de Jongelingsverepniging op Geref. grondslag alhier, zich uilgespro ken voor aansluiting bij den Rond van Jongelingsvereenigingen op G G. in Nederland. Naar we vernemen bestaat bij de Geref Zendingsvereeniging alhier het plan om een openbare bijeenkomst te houden en alsdan een spreker te laten optreden. Omtrent den uit te noodigen spreker alsmede den tijd der te houden vergadering zal nog nader worden geconfereerd. WASPIK Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waspik op Vrijdag 25 November 1927 des na middags 6 uur. Aan de orde is: I. Mededeelingen. II Bcëediging Armbestuur. III. Benoeming Armbestuur. IV. Benoeming lid der commissie van schooltoezicht. V. Besluit tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldleening. VI Wijziging politieverordening. VII. Subsidie aanvrage van het be stuur der St. Theresiakerk. WASPIK Uitslag van d n biljart wedstrijd tusschen de vereenigingen „KOT" te Waspik en „Jongens patronaat" te Drunen. le Vijftal. KOT. de Moor 100 Schroot Zijlmans St-lders Hamers Totaal 100 100 98 100 498 Jongenpatronaat v. d. Wiel H. Brok van Delft C Koks v. Drunen Totaal 99 43 79 100 91 KOT. Montens 100 v. d. Broek 52 Boezer 87 Gijsman 49 Fijneman 100 Totaal 336 412 2e Vijftal. Jongenspatronaat. J. Brok 79 F Vesters 100 A. v. d Wiel IOo C. Vesters 100 J Bergmans 100 Totaal 479 Uitslag van den biljartwedstrijd tusschen de vereenigingen „K O T." te Waspik en „Nooit Volleerd" uit Made. K.O.T. Montens v d Broek Boezer Gijsman Fijneman Totaal Voor 100 100 100 100 100 500 Nooit Volleerd, v. d. Korput 87 v. d Poel 61 Rullens 37 Beljaars 56 Verhagen 83 Totaal 324 een druk bezochte zaal had Zondagavond in de harmoniezaal van den heer H. van Iersel de uitvoe- ring plaats, pegeven door de Rede rijkerskamer „Qeestbescbaving" uit Oosterhout Opgevoerd werd het blij spel in drie bedrijven „Polly Perkins", bewerkt door den Weled Zeergel! heer Dr. de Gruijter, directeur van den Koninklijken Vlaamschen Schouw burg te Antwerpen. Het stuk werd zeer goed gespeeld en viel bij het publiek bijzonder in den smaak. Na afloop der uitvoering (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Ook Waalwijker. Als men Gero geeft, doet men .haar" altijd een genoegen. De moderne huisvrouw heeft liever een kerncollectie Gero-zilverdan dat zij zich moet behelpen meteen weinig keurziiver. Voor haar is het Gero een bron van a'agelijksch genot. En leis in Gero staat nog wel op haar verlanglijst. Waarom dan ieta anders gezocht? Raadpleeg onze brochure Standaard-cassettes Keurcollecties Gerozilver vanaf fL76.— met gratis bijlevering der waardevolle cassette. DKUNEN Vergadering van den Ge meenteraad op 24 November 1927 des namiddags om 7'/2 uur

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2