IPUROL flnloDn Tielen. ItOCIÊI d door den heer A. Brokx-Smits woord van dank gebracht aan {eStbeschaving" voor hetgeen door werd vertoond. L heer Jos. Dols, bestuurslid van ieestbeschaving", bracht namens „e vereeniging een woord van dank het applaus, waarmede de spelers afloop van elk bedrijf beloond Iden. In het hotel van den heer Chr. ^tens zullen op Zondagen 27 Nov. Dec en 8 Januari a s duetten- strijden worden gehouden De Strijden vangen aan telkens des ónds om 7 uur. De St. Nicolaasoptocht zal dit ar worden gehouden op Zaterdag Dec as. MADE. Zondag 27 Nov. zal alhier vm. 10 uur door Ds. Vermeulen Moerdijk in de Herv. Kerk de atste vacaturebeurt gehouden worden. De broodbakker R en knecht «amen 1.1. Vrijdag van Breda met iard en kar. Door de duisternis isleld reed hij van een hoogen dijk een breeden en diepen sloot. Beide zittenden wisten zich met zeer veel oeite uit het water te redden Ook t paard werd door hen op 't droge holpen. De kar had vrij veel schade komen en werd met behulp van deren uit de sloot getrokken, zoo- ,t geen persoonlijke ongelukken te jetreuren zijn. De heer G Ligthart. onderwijzer au de R K. Jongensschool alhier, is enoemd tot het geven van een land ouwcursus te Lage Zwaluwe. OUSSEN. Zondag j.l. maakte de erw P iter (plaatsvervangend pastoo.) ekend dat de operatie van den Zeer lerw. heer pastoor Jansen de Horion oed geslaagd is en ZEerw. heftame- ijk wel maakt. De Eerw. patiënt ge- roeit zich nog erg zwak. De Eerw. pater verzocht de parochianen voor Eerw. te blijven bidden. De Wed. v. d P kwam Vrijdag tan een stoel te vallen en bezeerde Zich nogal ernstig. Dr. de Boer con stateerde inwendige kneuzingen. De melk is alhier verhoogd met 2 cent per Liter en nu gebracht op 14 cent. De orijs der boter bedroeg deze week f 2.60 per K G. Bij de gehouden examens voor Ctn1idaat-N itaris slaagde onze dorps genoot Mr. Ruigrok. MEEUWEN Donderdag l Dec. a.s des avonds 6 uur zal op verzoek van de Atd van de Noordbrabantsche Mij. van Landbouw in de zaal van den heer D. Smit alhier een lezing worden gehouden door den heer K. Onrust, technisch ambtenaar ie klasse bij de Planten ziekten kundigen Dienst te Ou denbosch. over het onderwerp „Aard appelziekte". Deze lezing zal met lichtbeelden verduidelijkt worden. 's HERTOGENBOSCH. Zaterdag jl. verliep de termijn waarbinnen het pestuur der R. K. Ktesvereeniging bij den R. K. H. in beroep had kun nen komen tegen de beslissing van de algemeene ledenvergadering dier vereeniging, waarbij het besluit van het bestuur tot royeering van Mevrouw Brouns is te niet gedaan. Naar de 'sHert Crt verneemt, heeft het be stuur gemeend van zijn recht van beroep geen gebruik te moeten maken SPRXNQ CAPELLE.(Voorm.Sprang). Jl. Dinsdagavond trad in de zaal van den Cnr. Volksbond alhier op uitnoo- diging der A R. Kiesvereenigtng in openbare vergadering op Mr. L Lin deboom, Advocaat te 's Gravenhage, met het onderwerp .Politieke Rond blik". De zaal was goed bezet. Nadat de bijeenkomst door den Voor zitter O J van Willigenburg, met het lezen van Ps. 119: 1—16 en Gebed was geopend, sprak hij een kortope- i ningswoord uit, waarin hij de aan- i weztgen namens de Kiesvereeniging hartelijk welkom heette, in het bijzon- der Mr Lindeboom Hierna verkreeg Mr. Lindeboom het woord, die zijn rede begon met te zeggen dat de politieke toestand van de 20ste eeuw merkwaardige ver-1 schillen vertoont met die van de 19e eeuw. Toen zocht men de bron van alle wijsheid in de menschelijke rede en niet in Qod. In den breede schetst spr. dan de staatkundige toestenden en de historie der A R Partij. Hij wijst er daarbij op hoe de Chr. beginselen op staat kundig terrein steeds een krachtige rem zijn geweest voor de uitbreiding der revolutiebeginselen Vervolgens komende tot de huidige j parlementaire toestand, vraagt spr. i hoe men in Nederland komen moet tot een meerderheid in de Tweede 1 Kamer die in staat is de regeering te steunen. Hij wijst daarbij op de ver keerde toestand van een kabinet als thans zitting heeft en licht dan dui delijk toe. waarom het noodig is dat er samenwerking zij tusschen de R K. Staatspartij, de Chr. Hist. Partij eu de A. R. Partij. Spr. wijst er ook op hoe onze partij te strijden heeft tegen kleine rechtsche partijtjes, waar b.v. Ds. Kersten geen geloofsvrijheid erkent, en zegt dat allen wel vrij mogen denken, maar niet mogen uitspreken Dan n rinnert spr. aan de verkiezing van 1925, welke men tegemoet ging met de leuze van weerbaarheid op drieërlei terrein, nl. op finantieel ge bied, op militair gebied en op econo misch gebied, om daarbij duidelijk aan te toonen dat er nog steeds een krachtige samenwerking noodig is tot verkrijging van een meerderheid die de regeering kan sieunen in de po gingen om te komen tot oplossing van de vele moeilijke vraagstukken op staatkundig gebied. Aan het slot van zijn rede wekt de geachte spr. krachtig op mede te hel pen aan de verbreiding der A. R beginselen en versterking der A. R. organisatie ook in Sprang. De Voorzitter zegt Mr. Lindeboom hartelijk dank voor zijn mooie rede en spreekt de hoop uit dat de op wekking van spr. om de A. R Partij te versterken, vrucht moge dragen, waarna Mr Lindeboom de vergadering met dankg'bed sluit. werd opgevoerd „Het Hoogste Recht" van Ina Boudier Bakker is een karakter- werk, waarin tedere figuur een leven typeert. Ook hierin is de heer Bolsius geheel geslaagd. Niet het minst was de karakter uitbeelding van Marinus Kolberg, de onwrikbare, orthodoxe ideën figuur, die slechts éé.i gedachte kent, zonder omzien recht op de verwezenlijking >s Hertogenbosch, als opvolger NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 22 Nov. '27. Door het R K. Mannenkoor zal een Kunstavond worden aangeboden. De Heer Kallenbach uit 's Bosch zal een viool-concert geven, waarbij de Heer C. Merkx hem zal begeleiden. Op de Scheepswerf der Heeren De Haan en Oerlemans werd te water gelaten een Rhein-Herne-schip, ge naamd „Karl Gustav" voor rekening van den Heer Waibel te R itterdam. De hoofdafmetingen zijn 80 M bij 9.50 M. bij 2 50 M terwijl het laad vermogen circa 1375 ton bedraagt. Tevens werd een dito schip op stapel gezet. Zondagavond gaf de R K. Ver eeniging „Kunst en Vermaak" haar eerste tooneelavond. Opgevoerd werd het tooneelspel in 4 bedrijven van G. Nielen „Wat niet sterven kon", welk stuk zoowel door den inhoud als door de wijze, waarop het werd uitgevoerd, de hoorders wist te boeien. Dankbaar en ten zeerste voldaan zochten deze na fefl >op hunne penaten weer op in de hoop dezen winter minstens nog een paar malen van het verdienstelijk spel van „Kunst en Vermaak" te mogen genieten van zijn doel, zijn idee, af. Keurig was 't spel van Era, z'n mtsker.de en verongelijkte echtgenoote. die zoekend naar warme liefde en gezelligheid en in haar eigen huis niets dan ijzig koude ideeën van haar man vindt. Mej. Hooze speelde haar lange moeilijke rol uitstekend. De heer Bolsius gaf 'n goed beeld van den reeds iets vermoedende en begrijpen den zoon des huizes. In 't begin waren er momenten, dat we hem niet geheel in z'n vlugste spel konden verstaan. Lize „Mej van Berkel" typeerde ongeëvenaard het H B.S. studentje met 'n hekel aan ernst en slechts ooe en oor voor pret en ge noegen Frank van Leenten was o.il de minst gelukkige, ofschoon zijn spe. over 't algemeen goed in de meer heftige stènes. zelfs zeer goed was. Aan articulatie en verzorging van uitspraak en klankvorming ontbreekt het hem hier en daar. Als hij het portret van Mevr. Kolberg komt af werken. heeft hij veel te weinig oog voor 't model, dat hem 't beeld imoet geven, doch ziet slechts uitsluitend op z'n werk. waaraan kleinigheden moeten verbeterd worden Mevr. Kol berg de moeder van Burgemeester Kolberg laat eveneens goed werkzten. We hadden deze oude dame liever iets meer deftig verzorgd gezien. Ook bij Kolberg zelf kon de grime meer verzorgd zijn. 't Zijn kleine opmer kingen. die we maken omdat we critiek wilden leveren en er ons om verzocht is We blijven echter her halen Kaatsheuvel zag nog nooit te voren een spel zoo keurig verzorgd, zoo kunstig gespeeld als dat van Vondel Tooneelliefhebbers zooals we hier op 't oogenblik veel hebben, konden er leeren. Dat die niet aanwezig zijn, daar waar zoo'n goede school geboden wordt, verwondert ons niet weinig. In de bestuursvergadering van K. B zijn de bestuursfui.cues als volgt verdeeld: M v. d Wee, Voorz, Joh. v. Kemenade. Penningmeester, M. v. Nieuwstadt, 2e Secretaris. De heeren W. L. M de Both en J. Teurlings blijven hunne functies van 2e Voorz. en eerste Secretaris bekleeden. Heijden, tot professor aan het Semi narie te St. Michiels-Oestel den Weleerw. Heer H H M. van Iersel en tot kapelaan te Oss (H. Hart van Jezus, den weleerw. Heer A H. J. Knegtel, die assistent was te Loon op Zand. i Naar de Msb. verneemt heeft Z D H. A F. Diepen, Bisschop van van mgr. Pn. van den Heuvel tot regent van hei Klein Seminarie te St. Mtchiels- Gestel benoemd den zeereerw. hoog geleerden heer F A. J. A. Qoyarts, thans directeur en professor aan het Groot Seminarie te Haaren. Koperen Jubilarissen. Hun koperen priesterfeest vierden op 20 November: P. A. J. M. van Heijst (Baardwijk) kap. Veghel F 1 C. de Klijn (Raamsdonksveer) kap. Eindhoven (H Lambertus)J J Pulles (E'Shout) kap. Leeuwen (Boven) H. J. A Schoenmakers (Raamsdonk) leer- aar Doofstommen instituut Si. Michiels- GestelH. Verschure (Raamsdonk) kap Tilburg Hasselt. GEMENGD NIEUWS. Het Parochiaal Zangkoor vierde Zondagmorgen had in de Burcht-1 dezer dagen 't Sint Ceciliafeest in de straat een botsing plaats tusschen een luxe auto en een bus. d«e betrekkelijk goed afliep, daar slechts materiëele schade werd aangericht, vooral aan de eerste INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gesprongen Honden zaal van Euphonia. Aan het feest was een onderlinge kwartet wedstrijd verbonden, waarbij als jury leden op traden de heeren N. de Roolj P. van Boxtel en P Bisselink voor de muziek en de WelEerw. Heer Gooijaarts voor uitspraak. Door alle quartetten werd gezongen het Gregoriaansche Gradual van Asch- De Reederij van het te Rotterdam thuisbehoorende stoomschip Trent heeft een draadloos bertcht van den kapitein van dat schip ontvangen, meldende dat de Trent 16 opvarenden van het Nederlandsche tankschip Georgia heeft gered. De Georgia, welke op Halsborough Banks was gedreven, Is in twetën gebroken. Het achterschip is met 1b opvarenden op drift geraakt deze 16 persoron zijn door de Trent gered Het voorschip, waarop zich de overige leden der bemanning bevinden, zit nog op een bank. De Trent blijft in de nabijheid, om te trachten, even-j eens deze 15 opvarenden te redden. Verder zijn reddingbooten, welke van de Engelsche kust uitgevaren zijn om hulp te verleenen. ter plaatse De Georgia, van Fr Hoynck. te Amsterdam, groot 5175 ton bruto en 3183 ton netto, is in 1908 gebouwd en was op weg van Abadan naar Swansea. Gesukkel met de 9electrische" Groote stagnatie in het trein verkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam. De zeer zware ijzel, die wij sinds Zondagavond te verduren heb ben, heeft het electrische net van de spoorwegen tusschen Amsterdam en Rotterdam danig In de war gebracht Op verschillende plaatsen had de ijzel ten gevolge dat er geen stroom op de voedingsdraden kwam Daardoor konden de treinen, althans de electri sche. noch uit Rotterdam, noch uit Amsterdam vertrekken. Om 11 uur Maandagmorgen was er in Amsterdam nog geen enkele electrische trein binnengekomen. Wel waren slechts enkele treinen voortgetrokken door n locomotief, vanuit Amsterdam vertrok ken, maar deze konden Rotterdam personeel van den bestelgoedertrein, die om 10 04 uur uit Amsterdam naar Haarlem vertrok, om passagiers mede te nemen. Omstreeks 12 uur was de situtatie zoo, dat tUNSChenAmsterdam en Haarlem een vrij geregeld verkeer kon worden onderhouden. Tegen den 25 jarigen los werk- man P. v. d. L. te Viaardingen die op 25 Augustus j 1. den portier van het transportbedi ijf „Vulcaan" met revolverschoten vermoordde is heden voor de Rotterdamsche Rtcbibar.k twintig jaar gevangenisstraf gtëischt. Gisternacht is in de Hoogsitaat te Haastrecht door onbekende oorzaak i in de tabaks en sigarenfabriek, voor heen Blanken en de Hartig, directeur de heer P. Veerman een hevige brand uitgebroken. Ondanks het krachtige opireden van de brandweer, is de fabriek geheel uitgebrand. Er kon niets worden gered. Het belendende perceel van den heer Hoogendoorn kreeg waterschade. De schade aan de fabriek toegebracht wordt geschat op f 80 000; ze wordt door verzekering gedekt. De naaml. vennootschap is tevens verzekerd tegen bedrijfsschade, zoodat de ruim dertig arbeiders niet geheel zonder inkomsten zullen zijn. De brand is niet onstaan in de droogkamer. Gisterenmiddag is in voormalig Watergraafsmeer door een stoomtram komende uit de richting Diemen, een ongeveer 20 jarig meisje overreden en gedood. Het ongeval had plaats nabij de Jennerstraat. De oorzaak van het ongeval Is nog niet bekend De politie stelt een onderzoek in. het (jregoriaanscne vjiduuai va» nni.ii- Ken, u»a«i -- Woensdag en een 4 stemmige lofzang' niet bereiken, doordat op verschillen- van Haller. Er werd goed werk geleverd. De jury nam daarenboven haar taak in volle ernst op en gaf een zeer critische beoordeeling. De uitslag was: lste prijs met 345 punten aan het quartet V de heeren J. Tuerlings. J. v. Assem. W. Bergeveld en J. Kolsteren, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 22 Nov. 1927. Onze R.K. Gymnastiek vereeniging „K.QV" heeti Zaterdag en Zondag Tu(,rlings j.l. weer eens laten zien wat leiding JriU mpf Tl en oefening vermag, Zaterdagavond was de belangstel ling vooral niet te groot, wat we alleen moeten schrijven op slecht ge kozen uur en dag. Jammer, want de jongens verdienen anders. De heer van Gulick heeft reeds bij herhaling bewezen, dat hij leiding heeft over zijn troep Hoe prachtig wist hij dat te demonstreeren inde oefeningen der adspiranten, toen heel 't tooneel een wriemelhoop leek, waar zich in enkele oogenbiikken de schitterendste groepen uit formeerden. Het brug en rekwerk der kleinen was goed, dat der groote leden schitterend Alles beheerscht en strak van lijn. Ook 't ringwerk der ouderen gaf staaltjes van durven, kunnen, van volledige beheerschtng van den wil op het lichaam. De kluch ten Zaterdag als afwisseling gegeven deden zien, dat er behalve lichaams kracht en lichaamsoefening ook geest in de jongens van K G. V. zit. De dames hebben Zondag zeer ge noten van de koddige klucht „De Keizer komt". De kleine Marinus van Nieuwstadt liet aan de piano eveneens goed werk hooren. »K'eln en dapper" mogen we op t klein gymnastje toe passen. Voor de tweede maal in dit seizoen trad de Tilburgsche Tooneel- vereeniging „Vondel" in „Euphor.ia op. We Jiadden onze eischen voor deze uitvoering heel hoog gesteld en 2e prijs met 276 punten quartet I L. Brokken, P Berzeveld, C Snoeren p. Borsten, leider C Snoeren. 3e en 4e prijs quartet II en ill beide met 218 punten. Quartet II bestaande uit de heeren W. Span, J. v. d Wee, W. Berzeveld en A. v. d Louw, leider W Berzeveld Quartet III G v. Heijst, P. Berzeveld, G. Wooning, W. Kolsteren, leider W, Kolsteren. 5e prijs quartet IV met 237 punten C. v. Dongen, C. de Groot. P Schel- lekens en H. van Gulick, leider C de Groot. De publieksprijs met 5 van de 10 stemmen toegekend aan het 4e quartet wat met uitbundig applaus begroet werd. Zondag j 1. heeft de uitvoering de plaaisen eenige voedingsdraden waren geknapt Nabij Warmond was een draad gebroken, die op beide sporen terecht kwam, zoodat de ge- heele spoorbaan was versperd en ook de stoomtreinen daar geen voortgang meer konden hebben. Tot overmaat van ramp brak Maan dagmorgen ook een voedingsdraad tusschen Delft en Den Haag. zocdat de naar Rotterdam ingelegde stoom trein vanuit Delft niet meer konden vorderen en een lange fiile van spoor wagens op de spoorbaan moest blijven staan Om elf uur des morgens was nog geen enkele verbetering in het verkeer aangebracht. Op het Centraal Station was het abnormaal stil. De meeste reizigers, die in de richting van Rotterdam moesten vertrekken, keerden, nadat zij vernomen hadden, dat zij slechts met groote vertraging hun plaats van bestemming konden bereiken, naar het loket terug om hun geld terug te ontvangen. Onder leiding van den Stationchef, den heer Muller, werd dien morgen in allerijl 'n nood- regeling gemaakt om. zij het dan een Dleudonné de tot galeiboef ver oordeelde, die nu vrij in Fiankrijk rondloopt, vertelt om.: „Toen doemde voor hun geest het zwarte spook van den honger op. Nog meer werden zij door dorst ge kweld. Het zoeken van drinkbaar water nam voorloopig hun laatste wilskracht in beslag. Na een paar uren ontdekten zij een kreek waarin een soort vlot langzaam op en neer dreef. Weer die lastige tochtgang door het slijk, alhoewel maar een 10 tal meter, een bovenmenschelijke kaïwei. Het liep gelukkig goed af en de 6 vluchtelingen kozen weer de zee op zoek naar een bewoond punt. Tegen den avond pinkte in de verte een lantaarn. Dat flauwe vlammeije" wenk te hen onweerstaanbaar. Tot overmaat van ongeluk werd het vlot door een ongunstige strooming achteru tgestuwd. j Dieudonné zou trachten naar den oever te zwemmen Moedig gaat hij te water. Maar op 100 meter van de kust is de strooming te sterk en hij voelt zich verplicht terug te keeren. Het vlot is verdwenen Hij zoekt. Hij zwemt verwoedt. Maar plots wordt hij door een verlamming aangegrepen en zinkt. Hij had niet meer de kracht te strijden. AI zijn ledematen waren als verstijfd Gelukkig werd hij door een der makkers gered. Akoepa werd door negers in een bootje opgenomen De zwarten weiger den de blanken te helpen Andermaal een poging om land te bereiken. Ditmaal lukie het. Zij landen en Wor den spoedig door negers omringd, 'n Glas water, een brok eten wat een festijn. Maar de negers zijn wan trouwend, spreken van politie, j De 5 vluchtelingen begeven zich in 2 groepen naar een woud Daar zullen zij 's avonds weer bijeenkomen. 1 Alleen Jean, Marie en Dieudonné verschijnen op de aangewezen plaats. De drie overigen werden door men- schenjagers gesnapt. - Zondag li. heeft ae uitvoering %„keer tussch'en Amsterdam plaats gehad In de zaal van den heermogelijk te maken. Om Th. v. Boxtel, waar als humoristen optraden het Duo Bosch. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet en het publiek heeft kunnen genieten van wat het Duo Bosch ten gehoore heeft gebracht Iedereen was tevreden over de komische voordrachten en een daverend applaus. V/ij hopen het Duo Bosch nog een keer terug te zien op de planken, daar wij er zeer over tevreden zijn. KERKNIEUWS. en Rotterdam mogelijk te maken. Om het uur werd een stoomtrein van het Centraal Station gezonden in de rich- ting Rotterdam maar verder dan tot Haarlem kon zulk een trein het niet biengen. De Parijsche D-trein die om 9 uur uit Amsterdam was vertrokken, elke voordracht gaf het publiek reed vanuit Leiden langs Woerden benoemingen. kan critiek doorstaan. Het werk dal weleerw. g en Gouda om zoo met groote vertra ging de grens te kunnen bereiken. De Pullman trein, die om 12.23 uit Amsterdam vertrok werd over Breuke len en Gouda geleid. De trein uit Vlissingen die om 11.34 in Amsterdam moest aankomen was ook via Breuke- len in de hoofdstad aangekomen, evenals de trein uit Parijs, die om 12 29 in Amsterdam moet arriveeren De stationchef heeft ter wille van de reizigers toestemming gegeven aan t alle drukwerken van de meest gewone tot de fijnste; speciaal ook GROOTE OPLAGEN EN BOEKWERKEN. Schitterende reclame vloei-cartons. Algemeen Advertentie Bureau. Abonnementen op alle bladen. Boekwerken op elk gebied. Kantoor-, School- en Studieboeken. Pakpapier aan rollen, vellen en inwikkelpapier. ;nuiaiY '»usv" olici i ai uvinuui nlnite fiiccrhpn PPn P unhnnia Aan hPt fpP P. lA I

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3