IE LCtf 111 It! IlM WITTE BIOSCOOP. No. 92. Woensdag 23 Nov. '27. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 November 1927. a. b. c. d. e. f. g- h. JAARMARKT TE .WAALWIJK OP DONDERDAG 24 NOVEMBER 1927. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 25 November 1927 des na middags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, adres van de öakkerspatroons vereenigtng „Eendracht maakt Macht" in zake verbetering van de Putstraat. Verslag van de commissie van Toezicht op hetMiddeibaarOnder- wijs. Goedgekeurd besluit tot aankoop van 2 huisjes van H- Wingels. Goedgekeurde verordeningen tot wijziging der verordeningen op de heifing eener hondenbelasting en van huwelijksrechten. Rapport van de vertificatie der administratie van Gas-, Water-en Electriciteitsbedrijf over 3e kwar taal 1927. Adres van den Bond tegen het schenden van Gods H Naam door vloeken. Verzoek om een subsidie van Mej. A. M Verhoeven, die voornemens is zich als verloskundige te Waal wijk te vestigen. Verzoek van het Kerkbestuur van de St. Antoniusparochie om be schikbaarstelling van gelden voor het bouwen van een bijzondere meisjesschool. i. Mededeelingen omtrent het ver nieuwen ven eenige bronnen der waterleiding. 2. Goedkeuring der begrootingen voor 1928 van de Burgerlijke Armbe sturen* 3 Voorstel tot verlenging van den erfpachtstermijn van het land, in erf pacht gegeven aan G. Millenaar. 4 Voorstel tot wijziging van het reglement van de Burg. Armbesturen 5 Voorstel tot het verleenen van een crediet voor een plaatsvervanger van een leeraar aan de Teekenschool. 6. Benoeming van een Regent van het Oud-Mannenhuis aan de Min. Loeffstraat (vacature J. j. Gomens) Liefdadigheids-uitvoeringen enz. Blinden van Grave. Wij hebben steeds wel voorspeld dat het resultaat der Blinden uitvoe- ringen in onze gemeente goed zou zijn, kennende den mllddadlgheidszin der Waalwijkers. En we hebben ge lijk g had. De beide uitvoeringen op Maandag en Dinsdag der vorige week brachten op f 800, de schaalcollecten in de R.K. kerken 1.1. hadden tot resultaat een opbrengst van f 391.04, andere gifien f40,00, zoodat een totaal is be reikt van f 1231.—behalve de tal'.ooze giften in natura. Wij mogen over dit resultaat zeer verheugd zijn, de blinde bewoners van het St. Henricusgesticht te Grave jiiet minderEen woord van hulde en ■dank aan de bewoners van Groot Waalwijk. Het Comité zendt ons de vol gende mededeeling De groote belangstelling, die de blinden in Waalwijk mochten onder vinden, in aanmerking genomen, kan het Comité zich indenken, dat men zeer benieuwd zal zijn met denfiian- tieëïen uitslag van hun bezoek te ver nemen. Wij kunnen dezen dan ook met recht schitterend heeten. De totale opbrengst van de twee Blinden con certen en de daarop gevolgde collecte in de kerken van Waalwijk bedraagt te samen dc mooie som van f 1232 10. Dat bedrag is flink, te meer nog daar het niet do:>r vele groote gitten zoo hoog is gekomen, (er was maar één gift van f 20,— bij) maar door vele kleinere bijdragen, waartoe heel de bevolking heeft meegewerkt. Gespe clficeerd is de opbrengst: concerten f 800 36, de collecten f 391 04, en enkele giften, te samen f 40 10 (waaronder f 4 van een bruiloft en f 8 20 van het St. Ceciliafeest van St. Jan Baptist). Daarbij komt nog het gulle onthaal, dat wij de blinden heb ben kunnen bereiden en waartoe wij in staat zijn gesteld door de mede werking van de heeren Middenstan ders. Bovendien hebben wij van het geen in natura is bijeen gebracht nog veel aan de blinden naar huis mee kun nen geven, waarmee dethuisgeblevenen heerlijk onthaald konden worden. Aan al de heeren, die hiertoe heb ben bijgedragen onzen hartelijker! en oprechten dank. Zij mogen de over tuiging hebben daarmee een schoone daad van christelijke naastenliefde te hebben gesteld. Het Comité heeft bij haar werk zaamheden de beschikking gehad over jonge krachten, dames zoowel als heeren, die door hun groote ambitie het werk van het Comité heel wat hebben verlicht Aan hen daarvoor ook onzen hartelijken dank. Ook de pers heeft ons flink ge steund en voor een niet gering deel het welslagen er van verzekerd, waar voor wij haar ten zeerste erkentelijk zijn. Tensloite dank aan al degenen, die een grooter of kleiner financieel offer zich getroost hebben, waardoor zij het Comité in staat gesteld hebben een flink bedrag op te zenden aan het Blinden.Instituut te Grave, waar vele ongelukkigen U erkentelijk zijn voor uw goede daad. HET COMITÉ. Opening Bazar Christel. School Na weken van onvermoeiden ijver was het Comité dan eindelijk zoover gekomen, dat Maandagavond de Bazar van de Chr. School kon worden ge opend. Voor deze gelegenheid had men de beschikking gekregen over eenige lokalen in de Chr. Bewaarschool aan de Besoijensche straat. Behalve 't Bestuur, comité en de genoodigden waren bij de opening ook nog tegenwoordig Ds. Louwe Kooijmans en Ds. Schlemper. De heer van Kempen riep allen 't welkom toe in 't bijzonder de beide Besturen der Chr. Scholen en ver zocht daarna Ds. Schlemper om de Bazar te willen openen. De opening Ds. Schlemper begint met de oprner king, dat hij geen vriend van feeste lijkheaen of fancyfairs is, maar waar de nood groot is. heeft't Kerkbestuur ditmaal een ander standpunt moeten innemen. Spr. dankt voor de belang stelling in 't bijzonder den Edelachtb. heer Burgemeester en echtgenoote als mede den oud-Burgemeester van Be- soijen, die door inzendingen voor dezen Bazar van hun belangstelling getuigden. Spr dankt ook de dames en heeren van het Comité voor hun ijver en wenscht Gods zegen op deze bazar. Gaarne uit spr. de hoop dat de Bazar zal mogen getuigen van de liefde voor de Christel. School. De liefde moet hier als basis gelden en is er meer dan geld Met deze enkele woorden verklaar de Ds. Slemper den bazar voor ge opend. De heer van Kempen deelt nog mede, dat bericht van verhindeiing is ingekomen van den Edelachtb. lieer Burgemeester en echtgenoote, de School-inspectrice Mej Jansen en den heer Jan Tielen, hoofdredacteur van „De Echo van het Zuiden". Hierna maakte men gezamelijk een rondgang door de bazar. De bazar ziet er in alle opzichten keurig uit, vol afwisseling en draagt de sporen dat er hard voor is ge werkt. Naast vele attracties noemen we vooral een stand van de firma Van Nelle, waar men bij een rustig zitje een heerlijk kopje thee kan gebruiken De firma v Nelle bood dezen stand gratis aan zoodat de opbrengst ge heel ten bate van 't schoolbestuur komt. Na de opening was er reeds ter stond een flinke belangstelling cn werd van de verschlller.de attracties ruim gebruik gemaakt. Wij hopen dat zeer velen uit Groot Waalwijk voor deze bazar belangstel ling zullen toonen. Zij is dit, ook om het doel, dubbel waard. Een R. K. Meisjesschool in de St An'.onius parochie Zondag 1.1. deed de Z Eerw heer pastoor Kuypers vanaf den kansel verschillende belangrijke mededeelin genbetreff mde deSt. Antonius-parochie Hij deelde o a. mede dat de pa rochie op het oogenblik 1668 zielen telt, waarvan 1170 communicanten. Met het oog op het groeiend zielen tal en den lang daartoe gekoesterden wensch, lag het in de bedoeling om eerlang tot de stichting van een R K Meisjesschool over te gaan, temeer waar door de invoering van het 7e leerjaar de scholen in de parochie van St Jan te klein worden en toch moeten worden uitgebreid, zoodat bij ontlasting dier scholen, uitbreiding daarvan zal kunnen worden voorkomen. Het is natuurlijk niet juist, zooals elders wordt vermeld, dat de pastoor mededeelde dat spoedig met den bouw zal worden begonnen en dat terreinen reeds besproken waren. Z.Eerw. heeft het plan medegedeeld, nl. dat direct stappen daartoe zullen worden gedaan, d.w.z. een aanvraag bij 't gemeentebestuur ter zake met een lijst van 40 handteekeningen van ouders, die deze aanvraag steunen. Daarvoor deed Z.Eerw. tevens een beroep op de ouders. Die aanvraag is intusschen reeds bij B. en W. en den raad ingediend. Natuurlijk zal na 't voteeren der gelden, alle spoed betracht worden, zoodat men met het nieuwe school jaar gereed hoopt te zijn.'t Onderwijs zal gegeven worden door de Eerw. Zusters, Dochters van 't H. Hart. Ter zijner tijd hoopt Z Eerw. ook tot een Jongensschool te komen. Begrafenis Ds. Kuipéri. Maandagmorgen had alhier de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Ds. Kuipéri. Aan het graf werd allereerst door Ds. Muhlnikkel het woord gevoerd namens den Kerkeraad. Spr. dankte wijlen Ds. Kuipéri voor alles wat hij gedurende zes jaren als ouderling voor de gemeente gedaan heeft. Veel heeft men aan Ds Kuipéri te danken. Bij was altijd bereid zijn gewaardeerde voorlichting te geven. Door zijn ruimen blik en breede ontwikkeling, vooral op het gebied van kerkelijke toesian den en reglementen heeft Ds. Kuipéri zich voor de gemeente zeer verdienste lijk gemaakt. Ds Louwe Kooijmans sprak aan de groeve namens het Klassikaal bestuur en Ds. Schlemper als jongste collega. Een zoon van wijlen Ds. Kuipéri, de heer N. H Kuipéri, uit Oudenbosch dankte geroerd voor de woorden van deelneming en belangstelling door de gemeente betoond. In het bijzonder dankte hij de Eerw. sprekers. St Elisabeths Vereeniging v772 Besoijen. Het Jaarverslag over 1927 geeft ons opnieuw de gelegenheid om onze leden en weidoeners dank te brengen, voor den steun ten bate van de St Elisabeih- Vereeniging, Parochie O. L. Vr. On bevlekt Ontvangen. Dat hunne bijdragen het mogelijk maakten hulp te brengen waar 't noodig was, bij gebrek aan kleeding en voe ding, ook aan de kraamvrouw en bij ziekten, dat moge voor hen een vol doening zijn en tevens een aansporing met milde giften te blijven begunstigen. De feestdag van St Elisabeth 19 Nov. 1 I. werd wederom herdacht met een gez. H. Mis voor de leden en weldoeners en een algemeene H Communie van Bestuur en werkende leden, waarna het feestvergadering was in het St. Elisabethslokaal. Daar hield de ZeerEerw. Directeur Pastoor Buiis die nooit op de ver gadering ontbreekt en de vereeniging steeds met raad. maar vooral ook met de daad terzijde staat, een schoone toespraak tot het bestuur en de wer kende leden, terwijl 's avonds na het Lof in de kerk, een welverzorgd jaar verslag door Z Eerw. werd uitgebracht waaruit bleek, dat zooals Z.Eerw terecht opmerkte, in onze betrekkelijk kleine parochie, nochtans veel is uitgedeeld. R, K. Steenkolen Inkoopvereeniging n Broederhulp Algemeene Vergadering der R. K. Steenkolen-Inkoopvereeniging „Broe derhulp" op Zondag 20 November des middags te 12 uur. De Voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet heet alle leden, die in een groot getal waren opgekomen, hartelijk welkom en ver zocht den secretaris de notulen te lezen der laatste alg. vergadering welke onveranderd werden goedge keurd en vastgesteld. Hierna bracht de secretaris zijn verslag uit waaruit bleek dat de omzet dit jaar is geweest 1206 H L anthra- ciet, 648 HL. Stukkolen, 4285 H L. Eierkolen. 1771 HL. Nootjeskolen, uit pakhuis aan de leden 865 mud, totalen omzet 8775 H L. Het ledental bedraagt 414. Hierna bracht de Penningmeester het verslag uit waaraan wij het vol gende onlleenen Ontvangsten. Contributiën f 15779.80 Uit pakhuis aan de leden geleverd f Rente Reserve Batig saldo Uitgaven. 605.70 75 15 400 - 6 63 Totaal Waarde in pakhuis Reserve Werkiiedenbond Te veel betaalde contributiën f 17 867.28 f 14.127 39 f 3 739 89 f 250 00 3 989 89 1 000 00 2 989 89 25.- de film die in de grootste plaatsen weken achtereen vertoond werd, voor uit verkochte zalen, wordt deze week met speciale begeleiding vertoondin de (Lees vooral onze advertentie van a.s. Zaterdag in dit blad Het volgende kunnen wij uit dal verslag mededeelen Kleeding en bedekking f 476 75 900 liter melk 109 40 384 eieren 29 35 131 pond Rundsvleesch 99.53 Extra bedeeling brood en vleesch Steenkolen Werkloon H. Missen 50 00 9 15 17 66 9 50 Totaal f 801.34 Doordat in het afgeloopen jaar onze vereeniging een loterij en fancy-fair organiseerde, heeft zij een gunstig resultaat daarvan kunnen boeken die de kas zeer ten goede kwam en zal daarom de gewone collecte in de kerk dezen keer vervallenniettemin blijft het Bestuur om steunverzoeken in de hoop op Gods besten zegen om aldus veel te kunnen blijven doen tot heil en troost der hulpbehoevenden en tot welslagen van dit Gode wel gevallig liefdewerk. Het Bestuur der St. Elisabeth Vereeniging voorm. Besoijen Pastoor J. BU1JS Directeur f 2.964 89 f 1.171 1 793.01 1 755 00 8775 x 20 Onverdeelbaar saldo f 38 01 Door den Voorzitter werd beiden unctionarissen een woord van dank gebracht voor de vele werkzaamheder die zij in het afgeloopen jaar hebben verricht. Daarna werd door de controleurs verslag uitgebracht betreffende de cent! ö!e—bescheiden der vereeniging. welke in de beste orde waren bevon den en hun een woord van dank ge bracht voor hunne werkzaamheden Evenals andere jaren werd door het bestuur voorgesteld f25 teschen ken aan den Werkiiedenbond, waar mede de vergadering hare instemming betuigde De Voorzitter deelde de vergadering mede dat donateurs of huisgenooten van leden dezelfde rechten bezitten als de leden der vereeniging. voor namelijk wil hij dit zeggen omdat in v.m. Besoijen een andere vorm daar aan gegeven wordt, een zoogenaamde afbreuk taktiek Door loting werd bepaald dat de uitbetaling zal plaats hebben op Dinsdag 29 November en wel voor het Hoekeinde 7—8, Stationstraat en St. Antoniusparochie 8-9 en Haven einde en v.m Besoijon om 9 uur, en dat eventueeie klachten ingediend kunnen worden op Zondag 27 Nov tusschen 12—1 uur in den Gildenbond, (boven). Door den Voorzitter werden nog eenige mededeelingen de vereeniging betreffmde gedaan en door eenige leden verschillende vragen gesteld waarna deze zeer geanimeerde verga dering op de gebruikelijke wijze ge sloten werd. St. Nicolaas. Het bezoek van St. Nicolaas nadert. A.s. Zaterdag 26 November zal de Hei lige Man zijn eerste bezoek afleggen waar zooals men weet zulks in twee .dagen is gesplitst, omdat ook voorm. Baardwijk en voorm. Besoijen thans in liet bezoek worden betrokken. (2e dag is 3 December). Wij spreken nu over a.s. Zaterdag. St. Nicolaas, vergezeld van 2 Pieter mannen, zal mei de trein van 2 uur aan 't station aankomen en daar ver welkomd worden door 't Bestuur van Waalwijks Belang. Hij stijgt te paard en zal vergezeld van de harmonie St. Jan, trekken door de Burg. v. d. Klokkenlaan, St. Anto- niusstraat, St. Crispijnstraat, Stations straat, Grootestr. (Hoek), v.m. Baard wijk. Aan den Overlaat keert St. Nico laas om, teneinde nog even een bezoek te brengen aan de Flora-Bioscoop, waar om dien tijd een kinder-film van St. Nicolaas wordt gegeven. Door de goede zorgen van de Dames van 't bestuur van W. B. zijn prachtige costuums beschikbaar, waarvan voor dit doel in de toekomst gebruik kan worden gemaakt en waardoor dus de kosten geleidelijk aanmerkelijk ver minderd worden. Zooals gebruikelijk zal een wagen St. Nicolaas vergezellen om pakjes op te nemen met kleedingstukken, speel goed, enz. Wij verzoeken echter uit drukkelijk te zorgen, dat geen stuk- kende of versleten artikelen worden meegegeven, 't mag wel oud, maar moet toch bruikbaar zijn. En hierover had men vorige jaren, wat de pakjes betrof nogal eens te klagen! Tijdens den rondgang zullen aan weerszijden der straat 4 jongens met bussen collecteeren en een persoon om de pakjes op te halen. Wijl de stoet nogal vlug trekt en om te voorkomen dat personen die graag geven en flink kunnen geven worden vergeten, zullen verschillende huisgezinnen door eenige dames tevoren aan huis worden be zocht, om te zorgen voor een goed be gin, want werkelijk de opbrengst was vorig jaar te gering. Geheel dezelfde regeling geldt voor y.m. Baardwijk, waar de collect egeheel strekt ten bate der armen van Baardwijk. De regeling geschiedt hier in overleg met 't best. v. Waalw. Belang maar berust voorts geheel in handen van mevrouw Don kers en mevrouw Louwe Kooijmans en de heeren C. van Haaren, J. v. Mierlo en C. Pulles. Ingezetenen van Groot-Waalwijk, zorgt tijdig voor goede pakjes, houdt uwe flinke bijdrage voor dit mooie doel gereed. De regeling van 3 Dec. geven -wij nader. Propaganda-vergadering R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Maandagavond vond in de achterzaal van Hotel Verwiel de aangekondigde propaganda-vergadering plaats van de afd. Waalwijk van bovengenoemden bond. De kantoor- en winkelbedienden hier ter plaatse blijken niet gemakke lijk warm te krijgen voor hun organi satie, want, niettegenstaande de acti viteit door de verschillende propagan disten aan den dag gelegd, door huis bezoek en verspreiding van propagan- da-materiaal, was de opkomst weer uiterst matig. Enkele ongeorganiseer den hadden eveneens aan den oproep gevolg gegeven. Nadat de voorzitter, de heer Duive- laar, met den Christ, groet en een kort openingswoord de vergadering had ge opend, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, o.a. een verzoek om ondersteuning voor eenige uitgeslo ten Belgische collega's, waarvoor bon netjes verkocht werden; een circulaire betreffende een bijdrage voor een Kerstgeschenk aan werklooze collega's. De regeling waarbij iedere afdeeling voor eigen werkloozen zorgt, wordt 't beste geacht, doch de afd. Waalwijk heeft momenteel geen werklooze leden. Een ontwerp-circulaire, te richten aan de winkeliers, strekkende om aan de winkelbedienden voor bun langeren werktijd met St. Nicolaas- en Kerst drukte een extra-belooning te willen toekennen en idem aan de patroons, inzake salarisverhooging van kantoor bedienden, kunnen de goedkeuring dei- vergadering wegdragen. Hierna verkrijgt de heer A. van Ha- mersveld het woord tot het houden zij ner propaganda-rede over „De rechts positie van de bedienden." Spr. zegt dit onderwerp te hebben gekozen omdat de regeling der rechts positie van de bedienden zeer onbevre digd is. In dit opzicht staan de bedien den nog ver bij de meeste arbeiders ten achter, die bij hunne collectieve arbeidsovereenkomsten en door wette lijke regelingen de rechten en plichten van werkgever en werknemer goed omschreven vinden, zoowel ten op zichte van arbeidstijd, uitkeering bij ziekte, loonen, uitkeering bij overwerk, pensioenregeling, enz. enz., allemaal zaken waaromtrent de meeste bedien den niet de minste zekerheid hebben. Met hen wordt naar willekeur ge handeld. De salarieering houdt slechts verband met het groote aanbod op de arbeidsmarkt en wordt bovendien door aanstelling van vele jeugdige krachten op een veel te laag peil gehouden. De arbeidswet is ook nog altijd niet op de bedienden van toepassing. Om in deze toestanden verbetering te brengen is voor den enkeling onmo gelijk, dat kan alleen de organisatie be reiken. Indien de bedienden beter be seften het „eendracht maakt macht", indien zij zich als de arbeiders vast aaneensloten, zouden bun leiders bij de werkgevers ook voor hen een bete re regeling van hun rechtspositie kun nen bedingen. Bezwaren tegen organi satie kan men niet hebben; als er reeds 5000 bedienden zich organiseerden in den R. K. Bond, 8000 in den S. D.-bond, 6000 in Mercurius en 4000 in den Chr. Bond, als al deze georganiseerden geen bezwaren hebben of ze eventueel kon den overwinnen, waarom de anderen dan ook niet? De contributie is lager dan in welke vakorganisatie ook. Uitvoerig zet spr. uiteen uit welke overwegingen iedere R. K. bediende het zich tot plicht moet rekenen lid van dezen R. K. bond te worden, alsmede het vele wat door de organisatie voor de bedienden bereikt is en te bereiken

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5