lp .- vwmrM &n gawesi 446e Staatsloterij. over 't algemeen slecht. Me dunkt dat 15243.bedraagt. 't geen kwaad kan om de leening op De heer v. Drunen merkt op, dat hij 4000 te brengen. in een vorige vergadering den post Voorzitter. Dat zal misschien geen landerijen 1500 hooger had willen bezwaar zijn. Dan kunnen we er ook wel 5000 van maken. Muskens. In den nieuwen weg zitten ook al veel kuilen. Voorzitter. Dat heb, ik ook gezien. W. v. d, Wiel. 't. Vorig jaar is er be sloten om den weg naar 't staton te verbeteren. Is dat besluit nou nog van kracht? Voorzitter. Ja, dat staat op de be grooting en elk jaar heeft verbetering plaats. Wat de heer v. Drunen bedoelt, is een vrij lange weg en dan doet men met 500.niet veel. v, Halder. M. i. is 't beter als we bij deze geldleening blijven en eerst eens met een deskundige naar de andere slechte wegen gaan kijken. Dan kun nen we desnoods altijd nog een extra leening hiervoor aangaan. De heer W. v. d. Wiel sluit zich hierbij aan. Eveneens de hoeren Pijnen burg en A. v. d. Wiel. v. Drunen. Als we den post wegen met 1000 verhoogen, dan komen we een heel eind en behoeven niet een ex tra leening aan te gaan. Voorz. 't Lijkt me toch wen schel ijk eerst een deskundige te hooren. Besloten wordt de gevraagde leening aan te gaan. In een volgende vergade ring zullen B. en W. dan met een voor stel komen in zake de verbetering van den keiweg en andere wegen. III. Voorstel van B. en W. tot liet converteeren der 5geldleening d.d. 7 April 1925 per resto groot 45.000 in een 4geldleening, koers a pari. De Voorz. zegt, dat dit voor de ge meente telken jare een voordeel geeft van 200. Hiermede kan de raad zich vereeni- gen. IV. Benoeming lid van het Bur gerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van M. J. Veltman. De voordracht luid M. J. Veltman. Brok. De heer Veltman werd met alge- meenc stemmen herkozen. De heer Veltman dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaar de de benoeming aan te nemen. V. Voorstel B. en W. om hen te machtigen, de verhuringen en verpach tingen der landerijen in 1928 évenals andere jaren! te doen plaats hebben. De gevraagde machtiging wordt ver leend. Rondvraag. Van den heer van Drunen zijn eeni ge schriftelijke vragen ingekomen. Hij vraagt om plaatsing van een brandput in de dicht bevolkte buurt aan den kei weg. De Voorz. zegt, dat. het wenschelijk is eerst eens de werking der nieuwe putten af te wachten.. De dhr. van Drunen zegt dat daar een brandput hoogst noodzakelijk is. In bedoelde buürt is al veel brand geweest. Voorz. Als we dan zien dat de nieu we brandputten goed werken, dan kun nen we in liet voorjaar wel met een voorstel komen. Muskens. We zouden toch wel in principe kunnen besluiten. v. Drunen. Als 't maar niet op de lange baan komt. Bij ons klagen ze toch dat ze van alles verstoken zijn. 't Is er werkelijk hoogst noodig. Daar staan 12 boerderijen dicht bij el kaar. Voorz. Maar kan men die allemaal van één put uit bedienen? v. Drunen. Ja. v. d. Wiel. D'r zijn nog meer dicht bevolkte buurten in de gemeente waar geen brandputten zijn. Voorz. We kunnen het aantal brand putten elk jaar uitbreiden. Met 't in eens te doen, zouden we de liegrooting te zwaar belasten. v. d. Wiel. Hoe is 't afgeloopen met de bewuste waterleidiugsgescliiedenis? Voorz. Ik heb onlangs den Direc teur ontmoet, die me vroeg of hij vol gende week een onderhoud met me kon hebben. Een volgende vergadering kan ik U dus op de hoogte brengén. De heer v. Drunen merkt op, dat de voorstellen van Verhoeven in de vori ge vergadering er met vlag en wimpel doorgingen, en 't nu den schijn heeft dat zijn voorstellen minder tegemoet komend worden ontvangen. De voorzitter bestrijdt zulks, 't Voorstel van den heer Verhoeven werd reeds 3 of 4 jaar geleden door den heer W. v. d. Wiel gedaan. De heer Pijnenburg sluit zich hierbij aan. De voorstellen van den heer van Drunen worden op gelijke wijze als de andere voorstellen behandeld. De voorzitter zegt dat het niet de be doeling is om een zeker deel van de- gemeente voor te trekken. De heer v. Drunen wil hierbij berus ten met 't spreekwoord: Al te goed is buurmans gek. Voorts vraagt de heer v. Drunen de juiste opbrengst van de landpacht# De voorzitter antwoordt dat de op brengst zeer is meegevallen en hebben. De voorzitter zegt dat men tevoren niet kan weten hoe hoog de opbrengst zal zijn. De heer v. Drunen vraagt alsnog de begrooting dienovereenkomstig te wijzigen. Voorzitter. Dat kunnen we later doen. Aan 't einde van het jaar moeten we toch telkens de begrooting wijzi gen. De heer W. v. d. Wiel stelt voor om den post landerijen met 1000 te ver hoogen en dit bedrag in mindering te brengen op den post inkomstenbelas ting. De voorzitter merkt op, dat men er rekening mee moet houden, dat de post onvoorzien zeer laag is. De heer W. v. d. Wiel blijft bij zijn voorstel. Voorzitter. Hoe wilt u dan een ba tig saldo krijgen? De heer W. v. d. Wiel vindt een ba tig saldo niet noodig. De heer Pijnenburg is de meening toegedaan van B. en W. Als men een batig slot mist dan bestaat 't gevaar van belastingverhooging. Spr. vond de belastingverlaging toch al gewaagd en oin nu deze nog met 1000 te ver minderen, daar is spr. tegen. De voorzitter zegt dat het een goede tactiek is om de gemeente-financiën gezond te krijgen, als men elk jaar met een batig saldo kan beginnen. De heer v. Drunen merkt op, dat de post onvoorzien toch nog ƒ300 hoo ger is als in 1927. Voorzitter. Neen, ruim 100. Waar het voorstel van den heer W. v. d. Wiel alleen door het lid van Drunen gesteund wordt, kan het niet in omvraag worden gebracht. Hierna worden door den secretaris de notulen voorgelezen. De heer v. Drunen merkt op, dat de notulen geen melding maken van zijn gezegde over de 14000. De voorzitter zegt dat de notulen alsnog hiermede zullen worden aan gevuld. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering met den christelijken groet. BINNENLAND. Herstel zevenjarige leerplicht. Verschenen is het V. V. der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen I en II der wet van 30 Juni 1924 tot wijziging ■'an de leerplichtwet en van de L O. wet 1920 wijziging van het derde lid *an art. 3 der leerplichtwet zooals Krachtens die wet wordt gelezen, en wijziging van het vierde lid van art 3 der leerplichtwet. Verscheiden leden, lezen we, had den tegen dit wetsontwerp ernstig oezwaar. De leerplicht behoort tot die jnderwerpen, welke het Kabinet niet ter hand za! nemen als verband hou dende met den beginselstrijd der oartijen in haar oude groepeering Ook hebben zij principieele bezwaren koorts is de noodzaak van bezuini ging nog steeds van kracht. Indien -chter de regeering oordeelt dat de middelen er zijn om op een der be zuinigingsmaatregelen ten aanzien van let onderwijs terug te komen had zij eerst een wijziging van de 48-leer- lingenschaal moeten voorstellen. Volgens vele leden worden door invoering van den zevenjarigen leer plicht de gemeenten zoo zwaar in laar financiën getroffen, dat daaraan de nieuwe regeling der financleele verhouding tusschen rijk en gemeen ten dient vooraf te gaan. Men be denke dat 43 gemeenten op den rand van het faillissement staan. Eenige leden wezen op de moeilijk heden welke zullen rijzen voor de gesplitste Muloscholen. waar men na het zesde leerjaar naast de eerste en de tweede klasse der kopschool zal krijgen een zevende en achtste leerjaar der gewone school. Vele andere leden kwamen tegen deze beschou wingen op Eenigen verzochten een meer ge- letailleerde berekening der kosten van het ontwerp voor de gemeenten. Verscheiden leden betreurden dat als datum van invoering 1 Juli 1928 is gesteld, terwijl het voor de Innd had gelegen, daarvoor 1 Januari 1928 te kiezen. Opgemerkt werd, dat de Memorie van Toelichting, zonderling genoeg, mvermeld laat dat bij invoering van den zevenjarigen leerplicht op 1 Juli a .s. het berekende bedrag van f3 500.000 eerst in 1930 ten volle zal worden vereischt. De netto-ver meerdering van uitgaven zal over 1928 voor het riik geen f 37a millioen. maar slechs f400 000 bedragen. Zelfs in 1930 zal het staatsbudget niet met f3f/2 millioen worden verhoogd, aan-* gezien dan nog het voordeel van besparing door aanstelling van ver scheiden honderden wachtgelders genoten zal worden. R K. Universiteit. Aan de K K Universiteit te Nijme gen Is naar wij vernemen door Mevr. A. Schols, onlangs te Maastricht over leden, een bedrag van f25000 vrij van successie gelegateerd. De r. k. arbeidersbeweging en de politiek. De heer A. J. Schutte, secretaris van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, heeft, naar de Maasbode meldt, voor St. Joseph te Utrecht een inleiding gehouden over het onder werp: Arbeidersbeweging en Poliiiek Spr. behandelde de vragen: Hoe is in het verleden de aanraking ge weest tusschen de arbeidersbeweging en de politiek en welken kijk hebben wij in de ontwikkeling in de toekomst Hij geeft dan een uitvoerig overzicht van hetgeen in de R K. Staatspartij, en op het gebied der sociale wetge ving is voorgevallen, in het bijzonder van datgene, wat aan reorganisatie van de partij is gedaan om 't gevaar van scheuring af te wenden. Verder bracht spr. naar voren, hoe het volgens zijn persoonlijke meening in de toekomst zal gaan. De maatschappelijke ontwikkeling gaat voort en het is duidelijk dat maatschappelijke tegenstellingen voort durend grooter worden Op sociaal en politiek terrein is alles nog maar lapwerk geweest; van een volledige reorganisatie van de maatschappij in christelijken geest is nog geen sprake Het eigenlijke groote werk moet nog gaan beginnen. Het lijdt geen twijfel aldus spre ker of een van deze twee dingen moet gebeuren en zal gebeuren, wat onvermijdelijk is: Of wel wij krijgen, wanneer de R K Staatspartij in democratische richting gaat om tot een juiste reorganisatie te komen, afscheiding van degenen, die in 1921 ook zijn heengegaan en de Nieuwe Kath. Partij hebben opge richt. waarvan het getal niet onbelang rijk zal zijn of wel. wanneer de R K. S. P. niet zou meegaan in democratische richting, dan zullen de consequenties moeten worden aanvaard van het program, door het Verbond in 1925 samenge stejd, en zullen maatregelen moeten worden genomen om die programma punten te verwezenlijken en zal, evenals in België het geval is, de R -K arbeiderspartij als afzonderlijke par tij moeten fungeeren. Winterhanden Wintervoeten Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid y? Ooos 30 en 60, Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten Italiaansche gezant te Belgrado rap porteert thans te Rome over de anti Italiaansche betoogingen in Joego Slavi In boven Italië heeft een hevig noodweer gewoed dat groote schade heeft aangericht. Het treinverkeer werd belemmerd en er hadden op verschillende plaatsen overstroomingen plaats. DRUNEN. Wij vernemen, dat dezer dagen wederom vele kippen zijn ont vreemd, bij J. Kierks negen stuks en bij J. v. d. Bosch ruim vijfentwintig stuks. Het is toch treurig. Zou daar niets aan te-doen zijn Pluimveehouders, denk aan de kip pen Door het Zangkoor der Parochie kerk is deze week den feestdag van St. Caecilia op waardige wijze gevierd. De dag werd begonnen met een H. Mis, daarna kwamen allen in 't Jon genspatronaat bijeen, alwaar de dag genoegelijk werd doorgebracht, Het groote feestmaal deed zich natuurlijk goed smaken. Toen het avond was werd voor de belangstellenden een vocale uitvoering gegeven, alwaar ver schillende nummers op zeer verdien stelijke wijze werden vertolkt. VLIJMEN. Maandag en Dinsdag heeft de „St. Barbaraschuts" kranig en waardig haar jaarlijksch feest ge vierd. 's Morgens trok men met ont plooide vanen en trom kerkwaarts alwaar een H. Mis voor hun intentie werd opgedragen en waarna men in stoet naar het schutslokaal trok. Na de koffie gebruikt te hebben, blee: men onder het genot van biljarten, kaarten enz. gezellig bijeen. Dinsdag werd opnieuw gefeest, thans met de Het meest gew^nscht achtte spr., dames. Er werd naar hartelust gedanst Mej. H. Boom had en sterven der H. Cecilia. Met prachtige gravures werd de uiteenzetting op het doek gebracht. De avond werd verder onder een genoeglijk samenzijn met zang, biljart en kaartspel doorgebracht Door de biljartclub .Oefening en Vermaak" wordt in het Café de Bont een concours gegeven. De ver schillende prachtige prijzen hiervoor beschikbaar gesteld zijn vanaf thans in bovengenoemd café te bezichtigen. Zondag 27 Nov. a s. zal in het Bondsgebouw alh. door de 'sHertogen- bosche Mandoline club een uitvoering worden gegeven. Behalve de door het orkest te geven nummers zal de club bovendien nog opvoeren eene revue genaamd „Artis- ten Revue". We twijfelen geenszins dat het hier niet aan belangstelling zal ontbreken temeer nog. daar een dergelijk orkest en de opvoering van een revue voor de meeste menschen hier wel iets nieuws is. dat een federatie van katholieke par tijen werd opgericht, waardoor veel onheil zal worden voorkomen. Wanneer het dien kant opgaat, zal de r.-k. arbeidersbeweging hebben te zorgen, zoo sterk mogelijk te staan en is het noodzakelijk, dat den r. -k arbeiders zoowel in de breedte als in de diepte, zooveel mogelijk ont wikkeling wordt bijgebracht Doch nimmer, aldus eindigde spreker, mag uit het oog verloren worden, dat de katholieke eenheid moet bewaard blijven, wanneer het gaat om specifiek godsdienstige be langen. De leerverplichting voor het 7de leerjaar. De regeering is bereid haar medewerking te verleenen tot een verdere behandeling van het wetsont werp op een zoodanig tijdstip, dat 't in werking treden der wet uiterlijk op 1 Juli 1928 mogelijk zij. In welk een lastige impasse de ongeregelde toestand in verband met de oude Begrafeniswet den eerbied voor de wet heeft gebracht, bleek deze week bij de verassching van den oud kolonel J G. C. Vermeulen. In een desbetreffend bericht lezen we: „Toen de kist op de katafalk was geplaatst, plaatsten zich aan weers zijden de detachementen van 't corps marechaussees en van het corps poli- tie-troepen. Op verzoek van den overledene werd niet ge-proken. Nada de kist was gedaald, onder 't spelen van het Wilhelmus, enz. Dat is wel het toppunt I De hand havers der wet „en corps "in actie om de wet te laten overtreden. (Vad BUITENLAND. Bratianoe, de Roemeensche minister president, is gisterochtend overleden. Hij was, zooals men weet, sinds eenige dagen lijdend aan een lichte keelaandoening welke, naar verluidt, een kleine operatie gisteren noodig heeft gemaakt. Het kabinet is onmiddellijk afgetreden De regentschapsraad heeft Vintilio Britianu, den minister van financiën opgedragen het nieuwe kabinet te vormen, dat in samenstelling met het oude overeen zal komen. In het Joego Slavisch parlement hebben vrij heftige aanvallen tegen Italië plaats gevonden In Italië heerscht ontstemming over Joego-Slavië. De zorg gedragen voor een heerlijken maaltijd, waarvoor haar een woord van lof toekomt. Daar het voor den hoofdman de tijd van aftreden was en hij wegens omstan digheden hiervoor niet meer in aan merking wenschte te komen, werd hem dank gebracht voor de diensten, welke hij de vereeniging als hoofdman heeft bewezen. Hij was de organisator en leider van alle feestelijkheden. Als hoofdman werd gekozen de heer M. Kivits van Vugt, terwijl verschillende leden in het bestuur gekozen werden. Gezellig bleef men bijeen totdat 't sluitingsuur gekomen was, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Deze week had alhier de op richting plaats van „de Eerste Vlij- mensche Schaakclub", Een zevental heeren gaven zich reeds als lid op en uit de besprekingen bleek, dat meer belangstelling voor het schaakspel be staat in Vlijmen, dan men verwachtte, zoodat deze nieuwe vereeniging op eene goede toekomst hopen mag. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Smits, van der Weiden en van Buul, resp. als, voorzitter, secre taris en penningmeester. Het clublokaal is gevestigd °bij den heer van Buul-Heesbeen, waar voor- loopig 's Maandagsavonds van iedere week een schaakavond zal gehouden worden. NIEUWKUIK Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat de landbouwer Adr. Schuurmans in zijn tuin deze week voor de tweede maal ongeveer een pond frambozen plukte. De vruchten waren flink van stuk en goed gerijpt. De Zondag j.l. in het Café van der Geld gehouden onderlinge Post dulvenlentoonstelling door „Gevleu gelde Vrienden", is schitterend ge slaagd. De fungeerende keurmeester de Volter uit Goirle kende naar een ieders tevredenheid de onderscheidin gen toe. Een en ander gaf in het Café nog al een gezellige drukte Dinsdagavond had in het Café de Bont de jaarlljksche teerdag plaats van „St Cecilia". Des morgens werd een gezongen H. Mis opgedragen voor de overleden koristen. Gedurende den avond werd door den Eerw Heer kapelaan een lezing met lichtbeelden gehouden over de H. Cecilia. Zijn Eerw. schetste in schoonedoch duidelijke en bevattelijke taal het leven ELSHOUT. Dinsdag en Woensdag werd door de leden van het Zangkoor de „St Ceciliadag" op bijzondere wijze gevierd. Beide dagen werden op gepaste wijze en in prettige feeststemming d orgebracht. SPRANG-CAPELLE. (Y.m. Sprang). As. Zondag des voormiddags 9 30 uur hoopt in de Ned Herv. Kerk al hier op te treden Ds. jonkers van Waspik Bediening H. Avondmaal. In de Geref Kerk hoopt a.s. Zondag des voorm 9 30 uur en des nam half zes op te treden Ds. J. Snoek. A.s. Dinsdag des avonds half acht hoopt in de zaal van den Chr. Volksbond alhier voor den Chr. Bestu renbond SprangCapelle in openbare vergadering als spreker op te treden de heer V. Nieuwland van Rotterdam, voorzitter van den Chr. Bond van Ar- beiders(sters) in de Kledingindustrie, met het onderwerp „Niet versagen". VR1JH. CAPELLE AlgemeeneLeden vergadering der Landbouwvereeniging op Woensdag 30 Nov. 1927, des avonds zes uur ten koffiehuize van J. Treffers te Vrijhoeve Capelle. Aan de orde 1. Aanvragen om lid te worden. 2. Aanschaffen van veevoeder, hulp meststoffen, steenkolen, enz. MADE. Gisterenmorgen o.g. 6 uur brandde de nog kort geleden nieuw gebouwde landbouwschuur van den landbouwer K. op de Munnikenhof geheel af. Het vee kon gered worden. Gisteren had de werkmanW.de Hoogh. werkzaam op den kalkoven van de Steenfabriek „De Donge" het on geluk met zijn kleeren tusschen een der machines te geraken. De onge lukkige werd eenige malen rondge slingerdop zijn hulpgeroep werden spoedig de machines stop gezet en kon de man tusschen de machine uit gehaald worden, De dokter spoedig aanwezig, constateerde dat de man 4 ribben waren gebroken. De heer Jac. Kuiper alhier slaag de te den Haag voor het Notarleel- examen 3e gedeelte. Bij het inladen van pulp in een schip had Maandag de werkman J. Annemat 't ongeluk in 't gangboord uit te glijden en in het ruim te vallen, waardoor hij een been boven den ♦mkel brak en zich in wendlg bezeerde. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 26 Nov. '27. Naar we vernemen, zal de R K de- bating club „St Catharina" binnenkort een feestavond aanbieden, waarop zal optreden de heer Jan Boezer, voor drachtkunstenaar te 's Hage. Woensdagmiddag geraakte in de Sterrestraat een vrachtauto in brand. Doordat er onmiddellijk hulp bij de tand was, wist men het vuur meester te worden doch er was nog al wat materieële schade. De Heer A J Leenhouts. technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, is overgeplaatst naar Leiden met ingang van 1 Dec. e k. Eerste Klasse - Derde Lijst. Trekking van 23 November. (Naar de voorloopige lijst.) Prijs van 20000 12237 1000 14564 400 1886 15066 200 9423 100 2598 5179 9537 9657 12754 19666 Prijs van f 20. Eerste klasse Vierde Lijst. Trekking van 24 November. (Naar de voorloopige lijst.) Prijs van f 400 11795 f 200 20535 W. if /y «NEZPHG^V tLKi: PLE»ffe// Pt

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6