Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BONTMANTEL Witte plozen. Mag. DE BIJENKORF Het IDEAAL van elke dame is een OF MOOIE BONT uit 't Mag. De Bijenkorf. FEUILLETON FRITS v. d. VEN, v.h. B. Boelens MARKT 25 '-BOSCH. nGDPD BPABAT1D c^WMLWURg^ JËËK8TE BLAD. GEMEENTERAAD. Wij brengen U werkelijk een enorme sorteering BIBBERETTE en SEAL ELECTRIC BONTMANTELS, PELTERIJEN en BONTVELLEN. Onze jarenlange verkoop waarborgt U de kwaliteit. Door eigen bediening kunnen wij HET GOEDKOOPST zijn. Vraagt in den winkel onze collectie BONTMANTELS, daar onze etalages te klein zijn Vraagt stalen van de nieuwste Dames- en Heerënstoffen. i ii fep 10^4 3fci*l &A i NUMMER 94. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1927. 50e JAARGANQ Waaiwpsclse en Langslraatselie Courant, Dit blad verschtJnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden Btukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prge der Advertentifin 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag de« morgens om uiterlijk 9 uur in ons bealt ■Qn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. WASPIK. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond 6 uur, ten Gemeentehui- ze, onder voorzitterschap van den Ed. Achtb. Heer Dekkers. Aanwezig waten alle leden. D,e notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer Smits, dat hij zijne benoeming als lid van 't Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Op een vraag van den voorzitter of hij bereid is den vereischten eed af te leggen, antwoordt de heer Smits be vestigend. Hierna legt de heer Smits in han den van den Voorzitter den bij de wet voorgeschreven eed af. b. van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten zijn ingekomen, diverse rapporten van Kas-controle, t.w.: Ie. van den Gemeente-Ontvanger. 2e. Burgerlijk Armbestuur, en 3e. Woniixgbouwvereen. „Volksbe lang". De heer v. d. Rijken merkt op, dat een der Bestuursleden van de Woning- bouwvereen. buiten de gemeente woont. Spr. vindt zulks niet in den haak. Voorzitter. Wilt U bij de rondvraag even op dit punt terugkomen? Dan deel ik den Raad nog mede, dat door den accountant nog eenmaal de Kas-controle wordt geleid. Daarna is de gemeente weer geheel vrij. 2. Benoeming van een Armmeester, wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Kamp. Door B. en W. is de volgende aan beveling opgemaakt. A. J. Kamp. M. van Dongen. P. de Winter. De heer Kamp werd m.a.s. herkozen. 3. Benoeming lid Commissie van Schooltoezicht. De voordracht van B. en W. luidt als volgt: M. van Dongen. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN". Uit liet Duitsch van EIÏFEMINA VON ADLERSFELD-BALLESTREM. 1) Hoog in liet Noorden van Duitscliland, dicht aan de zee, ligt het slot Hochwald, dat sedert onheuglijke tijden bewoond werd dooi de graven van dien naam, ook wel de Zee graven genaamddezen titel zouden zij ech ter niet altyd blijven voeren; want bij gele- gelieid eener troonsbestijging werd aan hun buis den vorstentitel verleend. De zoon van den eersten vorst van Hoch wald was zijne loopbaan zeer jong in 't le ger, en wel bij de lijfgarde, begonnen en was niet alleen een zeer geestig, innemend en beminnelijk jongmenscli, maar ook schoon van uiterlijk en een goed en vlug officier, (lie in de aanzienlijkste kringen der residen tie algemeen gezocht en bemind werd. Toen hij zijn erfgoed aanvaardde en even wel verklaarde, het leger getrouw te zullen blijven, begroette men dit besluit met vreug de; zooveel te grooter was daarom de ver wondering, toen bij kort daarna plotseling ernstig en terughoudend werd en een paar maanden later zijn ontslag nam. Over de re denen, die liem daartoe hadden bewogen, liet hq zich slechts in 't algemeen uit, zelfs zijn naaste bekenden vernamen niets naders en ophelderends, want op alle tot hem gerichte vragen gaf by slechts ten antwoord, dat by zich geheel aan het landleven en de genealo- gisch-lieraldieke studiën, die hem steeds zeer hadden aangetrokken, wilde wijden. Men sloeg daaraan echter geen geloof, om- Rijken voor aan deze Bank te vragen of ze bereid is om de leening in Reke ning-Courant te geven. Mocht de Boe renleenbank hierop niet ingaan, dan kan men zich nog tot de Nat. Bank wenden. Hiermede kan de raad zich vereeni gen. Wijziging politie-verordening. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering gevraagd werd om aan de pol. verordening een bepaling toe te voegen, dat het verboden is om honden op gronden van anderen te laten loo- pen. Hierop maken uitzondering jacht honden die onder toezicht van den jager staan. I)e heer Brox zag gaarne, dat gedu rende de wintermaanden deze bepa ling niet van kracht is, omdat men an ders de mollenvangers in hun bestaan bedreigt. De heer Pruijssers sluit zich hierbij aan. v. d. Rijken. Je kunt ook moeilijk tegen een hond zeggen, je moogt niet van den weg gaan. Het voorstel wordt verworpen met 65 stemmen. Tegen stemden de hee- ren: v. d. Rijken, Rekkers, Schaap smeerders, Langerwerf, Pruijssers en Smits. Subsidie R. K. Kerk te Waspik-Bo- ven. B. en W. stellen voor om voor 1928 een subsidie van 500 te verleenen. Pruijssers. Ik kan niet meegaan met Bij de eerste stemming behaalden heide candidaten 5 stemmen, tegen 1 op den heer Langerwerf. Een tweede vrije stemming had tot resultaat: Langerwerf 1, M. van Don gen 2 en A. Vloemans 8 stemmen. Dan brengt de voorzitter ter tafel een schrijven van Ged. Staten, waarin verzocht wordt voor den Raad weder om presentiegelden beschikbaar te stellen. Om 't karakter van presentie geld als zoodanig beter te doen uitko men, wordt gevraagd een vast bedrag uit te trekken. B. en W. stellen voor om 4.per lid en per vergadering uit te trekken, wat een jaar lij ksclie uitgave zal wor den van ongeveer 300. Dit voorstel wordt aangenomen met dat het besluit te snel, (le verandering zijner natuur te plotseling was gekomen. Toen kort na zijn ontslag uit bet leger de oorlog uitbrak, maakte bij dezen toch mede en leg de een buitengewonen moed en dapperheid aan den dag; een sabelhouw in 't gezicht kluisterde liem weken lang aan het ziek bed: maar zelfs in de hevigste koort9 ver ried zijn mond niets, wat over de verande ring zijner natuur opheldering kon geven en na den veldtocht trok hy, versierd met het IJzeren Kruis eerste klasse, naar zijn slot aan zee terug, stiller, ernstiger en nog meer afgetrokken dan voorheen. Vorst Hocbwakl had nu reed9 twintig ja ren zyn kluizenaarsleven geleid, slechts af gebroken door verre, eenzame reizen, die liem maanden lang van zyn vaderland ver wijderd hielden. Hij was nu bijna vyf en veertig jaar oud een man in de kracht zijns levens, maar alleen. Het was vroeg in het voorjaar. Vorst Hochwald was den kamp van den winter inct het voorjaar ontvloden en vertoefde in de maanden Februari, Maart, April en Mei meest in liet Zuiden in Spanje, Tunis, Kaïro of Italië, al naardat het hem inviel, slechts vergezeld door zijn kamerdienaar Ratayczak. een eerlijke, trouwe ziel, die reeds meer dan vier en twintig jaren by hem in dienst waa Geheel alleen, zooals hy dat graag deed, bad vorst Hochwald op ceu mooien, warmen dag in de maand Maart door de nauwste stegen van Florence gedwaald, om uit de donkere holen der uitdragerswinkels anti quiteiten voor zijne verzamelingen te zoe ken. Na dezen chaos van stegen verlaten te hebben, kwam hij, al voortwandelende, in de Via Tornabuoni, met haren rijkdom aau schoone winkels. Hy liep de straat door, totdat by eindelijk voor het vensterraam van Brogi, den bekenden photograaf en kunsthandelaar stond, waar een voortreffe lijke copie van het portret der beroemde ko ningin van Cypruts van Titiaan zyn aandacht trok. Terwijl hy daar zoo stond en de schil derij beschouwde, kwam een flink gebouw de, knappe, oudachtige dame den winkel uit, gevolgd door eene jongere, die in tegen stelling met de eerste, zeer slank en met haar geel kalmukkengezicht en zwart kro^s- 65 stemmen. Tegen stemden de heeren: v. d. Rij ken, Langerwerf, Pruijssers, Ruiten berg en Rubens. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een tijdelijke geldleening groot 25.000. De Voorzitter deelt mede, dat men zich in verbinding heeft gesteld met verschillende bankinstellingen. Spr. leest dan de gevoerde correspondentie voor. Naar spr. oordeel is de aanbie ding van de Nat. Bank, Tilburg, wel t meest aanneembaar. De Boerenleen bank wil ook 't geld leenen, maar eischt dat we 't dan onmiddellijk op nemen.. Aangezien de Boerenleenbank 1/2 pCt. goedkooper is, stelt de heer v. d. MflAT3CttAPPy VAM VEPiEKf RING OP HET IfcVEfl het voorstel van B. en W., omdat een kerkelijke kwestie geen algemeen ge meentebelang is en temeer waar we hier een gemengde bevolking hebben. Daar komt nog bij dat' destijds van de kerk gezegd is, dat aan den bouw al leen R. K. mochten werken. En nu zou den andersdenkenden daarvoor bijdra gen? Neen, daarmee kan ik mij niet vereenigen. De heer Brox kan zich wel met het voorstel van B. en W. vereenigen. Ruitenberg. Ik ben er tegen. In an dere kerken wordt een persoonlijke kerkbelasting geheven, dat kan men hier ook wel doen. We zitten hier in 't belang van de gemeente en ik kom voor de belastingbetalers op. We moe ten zuinig zijn. Voorzitter. Zeker, maar ik ben het niet met den heer Pruijssers eens. Ik zie hier werkelijk een gemeentebelang. Het is gewenscht, dat we in dit opzicht een ruime opvatting hebben. In Boven is de bevolking overwegend Katholiek en men was daar vroeger te ver van een kerk verwijderd, 't Moreel belang weegt m.i. hier zwaarder dan 't finan- tieele vraagstuk. Maar ik zie er in de toekomst voor Boven ook een finanti- eel voordeel in. We zien toch ook hoe in steden van sterk gemengde bevol king 't gemeentebestuur groote subsi dies geeft voor kerkenbouw. En hier vraagt men nog maar een kleine som. We hebben toch ook met plezier dui zenden guldens voor de Protestantsche school gegeven. Pruijssers. Dat moest gebeuren. Voorzitter. Men had toch ook wel kunnen wachten op de oude school. Ruitenberg. Die werd toen afge keurd. Pruijssers. Als er een rekest naar de Ged. Staten gaat, dan betwijfel ik of dit zou worden goedgekeurd. Ruitenberg. En als de Protestanten nu eens een nieuwe kerk gingen hou wen, dan konden ze ook wel om sub sidie vragen. Voorzitter. Dan vertrouw ik dat de Raad eveneens een ruim standpunt zal innemen. Pruijssers. Dan was ik er ook tegen. Ruitenberg. We moeten 't algemeen belang van onze belastingbetalers ook in 't oog houden. En ik geloof dat de protestanten hier de meeste belasting betalen. De heer Verschuren vindt het niet haar verre van inooi te noemen was. De oude dame wilde juist haar parasol opsteken, toen haar oog naar rechts viel. „Neenzeide zij eerst verwonderd en ver volgde toen, „Marcellus, ben jij 't dan wer- kelyk?" By het liooren van zyn naam draaide vorst Hochwald zich snel om. „Olgariep hy verrast. „Hoe kom jij hier? Ik dacht (lat je in Petersburg waart." De dame was de eenige zuster van den vorst en weduwe ran den Russischen gene raal Chrysopras, uat welk huwelijk twee kinderen gesproten waren, waarvan de „zoete" Boris de knappe trekken zijner moe der en de „arme" Sascha helspis! het kal mukkengezicht van haren vader had geërfd. Zij wandelde met haren broeder, gevolgd door hare dochter, voort, hem verzekerend, (lat het in 't geheel niet „chic" zou zijn, om nu in Petersburg te verblijven, omdat m"n, wanneer daar de vastentijd begint, als goede Russin geheel in zak en ascli moet zitten en dat zy derhalve voor haar pieizier te Florence was. Voorts vertelde zij hem. dat haar zoon Boris sedert twee maanden bij liet gezantschap te Rome geplaatst was en nu over zou komen, omdat de Duitsche gra vin, op wie hij verliefd was geraakt, zich met hare familie hier bevonddat hy zyns vaders erfdeel reeds geheel had opgemaakt en nu moest zien een goede partij te doen. „Hm!" zeide de vorst. „En hoe h^et zijn aangebedene?" „Zij is de dochter van graaf Erlenstein, die voor de gezondheid zijner vrouw langen tijd te| Kaïro gewopnd heeft en zich nu hier lieefb gevestigd, omdat zijne vrouw het Duit sche klimaat niet verdragen kon," was het antwoord. Onuitputtelijk in lof over haar zoon Bo ris. was mevrouw Chrysopras zulks niet ten opzichte van hare dochter, die, zooals ge zegd, niet schoon, maar een goed en harte lijk meisje was, dat niet die grillen en lui men der mode over zich had, waaraan hare moeder laboreerde. Sascha deed veel aan pastel-teekenen, in welke kunst zy werkelijk reeds eenig succes behaald had, wat dan ook het eenige was, wat de moeder hara dochter tot haar eer nagaf. „Zy schildert nu de beide Erlensteins, Marcellus," zeide mevrouw Chrysopras „delicieus!" „De beide Erlensteins?" vroeg de vorst. ..Er zijn dus twee dochters? Etn welke is de aangebedene van Boris, de oudste of de jong9te?" „Dat weet hy zelf niet, oom!" riep Sa scha. „want de zusters zyn tweelingqn. Nog altijd wankelt zijn hart tusschen de beiden heen en weer, zooals zooals i nu, u kent wel het spreekwoord van den ezel met de heide hoopen hooi." Mevrouw Chrysopras was over deze ver gelijking met haren zoon zeer verontwaar digd. maar daar zij zag, dat haar broeder er hartelijk om lachte, lachte zij mee. Plot seling bleef zij staan, toen zij de Cascinen, het heerlijke openbare park van Florence genaderd waren, en sloeg Marcellus voor, een oogenblik op een bank onder een der reusachtige eiken uit te rusten, waarvan Sa scha gebruik zou maken om te zien of het rijtulig hen langzaam gevolgd was. Na zich overtuigd te hebben, dat Sascha zich ver genoeg verwijderd had, begon mevrouw Chrysopras aldus: „Marcellus, ik wil je er geen verwijt, van maken, dat je nog jongge zel bent, maar dit jaar wordt je vijf en veertig jaar oud zeg, Marcellus, weet je dan niet dat je verplicht bent te trouwen." „Zoo zegt menantwoordde de vor9t la chend. „maar dat, lieve Olga, is niet gemak kelijk te hevelen en moeilijk te verbieden. In dit opzicht ben ik het met Lessing eens „Geen mensch moet moeten." „En de erfopvolging in Hochwald? Moet die aan de jongere linie overgaan? Dat mankeerde er nog maar aan," zeide zij. ter wijl zij haar parasol met kracht in 't zand stootte. „Wat gaat mij de erfopvolging aan? Die zal mij geen grijze haren bezorgenwant, er zijn bij de jongere linie zonen genoeg. Men moet anderen ook iets gunnen," vervolgde de vorst kalm lachend. „Neen. dat kan je geen ernst zijn, Mar cellus," riep de vrouw van den generaal bij na boos uit. ,Jn zekeren zin wel" antwoordde hy kalm, „maar," voegde hij er droomerlg bij, „je hebt gelijk. Hochwald is sedert eeuwen van vader op zoon overgegaan, en in de jongere linie is veel bloed gekomen, dat den stam niet veredeld heeft. Maar ik heb mijn tijd verzuómd. Ik begin oud te worden. Uit lief de zal een jong meisje mij niet als levensge zellin de hand willen reiken, en om mij voor mijn vorstentitel te laten trouwen, daar heb ik in 't geheel geen lust in. Zoodoende zal de jongere linie dus toch wel de erfop volging aanvaarden." ..Wij zullen zien, wij zullen zien", zèi zijn zuster, met een geheimzinnige uitdrukking op het gelaat, en daar Sascha met het rij tuig aankwam, vervolgde zij„Wij zullen dat thema nog weel eens bespreken, niet waar Marcellus? Want dat was toch niet jo laatste woord? Nul moet je me beloven, van avond mijn gast te zijn. Het is mijn recep tiedag, en je zult eens zien, over welk een interessanten, internationalen salon ik be schik. Dus je komt, niet waar, tot weer ziens." En weg reed ze met Sascha. in haren ge- huurden landauer, de Vin del Re Umberto in. Het was laat geworden, toen vorst Hoch wald bij zijne zuster aankwam, die hem al beknorde, dat hij zoo laat kwam. (laar zij graag had gezien, dat hij haar bij de ont vangst behulpzaam was geweest. Toen stelde zy haren; broed°r aan de aanzieniy'ke dames en heeren voor, die in den ruimen salon te genwoordig waren. „En nu naar de koningin," zeide mevrouw Chrysopras, terwyi ze haren broeder een arm gaf. „Dus koninginnen heb je ook al onder je gasten?" vroeg de vorst. „Koningin Daria. weet je," antwoordde zyne zuster met een trotsch lachje. ..Men geeft zich een weinig met politiek af. dat geeft ons zoo'n diplomatiek geurtje", als ik het zoo mag uitdrukken. De koningin brengt den winter hier officieel door voor haar ge zondheid, maar ieder weet, dat het een soort van verbanning ia En daar zy eene Duitsche van geboorte is, hebben we onze opwachting hy haar gemaakt dat was een wenk van Boris, weet je, die van zulke zaken goed op de hoogte 'ia O, het is toch heerlyk, als men een zoon heeft, die van de haute diplomatie geheel op de hoogte is (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1